Bölgers Thee, FLORALIA. M A R^N E. Firma Wed. E. D. HARMS Zn., te Alkmaar, Koningsweg, B 91. Executoriale Verkooping, Groote uitverkoop. Puik best UIENZAAD te koop, AMSTERDAMSCHE COURANT. Holloway's Zalf en Pillen. Openbare Aanbesteding bij de Directie der Marine te Willemsoord, op Vrijdag den 27 April 1888, des voormiddags ten 11 ure, van: Het leveren en heien van éen Duc d' Alve, aan het zuidelijk einde van de haven het Nieuwediep. Het bestek ligt ter lezing ten kantore van den Hoofd ingenieur der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op den de aanbesteding voorafgaanden werkdag, 's morgens ten 10 ure. Yerdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen, ingericht volgens artikel 5 der Alge- meene Voorwaarden, voor de bestekken voor de verschillende Rijks Marinewerken, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Marine, dd. 22 Augustus 1887, D N°. 26, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn bij den ondergeteekende. Willemsoord, 14 April 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Stucadoors, SPOORSTRAAT, Q 2, HELDER, bevelen zich, zoowel voor binnen als bulten deze gemeente, beleefd aan NOORDHOLLANDSCH Landbou w-C rediet Volgestort maatschappelijk kapitaal f 100,000. Driemaandelijkse]te Staat opgemaakt volgens art. 19 der Statuten, onder ultimo Maart 1888. Toegestane Credietenf 398870. Loopende Credieten306735. In herdisconto gegeven 69230. Waarborgfonds39030. Deposito's en Giro's193059.87^ Goedgekeurd in de vergadering van Commissarissen van 9 April 1888. De Vice-Voorzitter van Commissarissen, De Directeur, P. VAN FOREEST. H. H. MOMMA B.Jz. op WOENSDAG den 25sten APRiL 1888, voormiddags 10 ure, op de Boerenplaats genaamd ,,«lc Scilootel»,,, in het Koegras, nabij de Spoorbaan, gemeente Helder, bewoond door H. NOOT Hz., om contant geld, zonder opgeld, van: Paarden, Koeien, Vaarzen, Hokkelingen, Kalveren, Schapen, O v er houders, Lammeren en verdere levende have, zoomede Bouw- en Melkgereedschappen, Landbouw werktuigen, als: Dorschmachine,Hakselmachine, een Harkmachine, Tilbury, Boerenwagens, 1 Kar, 125 vachten Schapenwol, Gerst, voorts: Meubelen en Huisraad, bestaande in: Notenhoten Kabinet, Tafels, Mahony Linnenkast, Klok, Spiegels, Stoelen, Koper-, Tin-, Glas-, Porcelein- en Aardewerk, Fornuis en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen één uur vóór en ter plaatse van den verkoop. KWANT, Deurwaarder. geurig en waterhoudend, is in verzegelde pakjes, o. a. voor 20, 24, 28 en 32 cents het ons, verkrijgbaar te Barsingerliorn bij Wed. FLOOR. Helder T. C. BAKKER. J. HUBBELING, Kanaalweg. J. LUIDINGA, Molenstraat. J. DE ROOS, geb. GRAAF, Koningstraat. 7Va;ei(denBurg)„ JACOB BAKKER Az. Schagen Wed. J. KOOL. G. BIJPOST, over den Spoorweg. Verkoopers gevraagd te Bolsward door ËÖLGER en ZOON. De Amsterdamsche Kroniqueur van de „Avondpost* heeft het deze keer over maatschappelijke vormen en besluit zijn brief met de volgende regelen: „Neen, weet ge wat voor mij afschuwelijk hinderlijke vormen zijn? Dat zijn die gelijkte termen, die brutale leugens, die wij allen gewoon zijn in onze brieven ten beste te geven. Dat is hinderlijk niet alleen, dat is ver nederend. Duizendmaal liever de toon, dien de ontvanger van belastingen in zijne correspondentie met mij aanslaat, die, wat men er ook van zeggen moge, uitmunt door kortheid, duidelijkheid en kracht (drie echt Hollandsche deugden) dan de fleemerige, onware toon van den onbekende, die met het eerste woord het beste liegt, dat hij mij een geachte heer vindt, en dadelijk zijn huichelarij voortzet met de bewering, dat hij de eer heeft mij iets te vragen. Ik heb den vent in mijn leven niet gezien Schreef hij nog: ik heb het voordeel ik zou 't begrijpen; hij heeft mij iets te vragen, ik moet wat voor hem doen. Maar de eer Hoe komt de man er aan?! Die eer, die hij heeft, is mij net zooveel waard als de verzekering van zijn ongeveinsde hoogachting, die hij mij aan het slot zijner missive beleef delijk verzoekt te willen aanvaarden. Stel, dat ik dat alles waard ben, wat weet ik of die eer en die ongeveinsde hoogachting van dien onbekenden schrijver iets beteekenen. Neen, als een uwer het ooit in 't hoofd mocht krijgen mij te schrijven wat ik niet hoop, want ik heb al meer dan genoeg te lezen zet dan niets anders op het adres danden heer Eskes, want een heer ben iken zet boven uw epistel alleenEskes, want die ben ik ook (slechts aan mijn lezeressen zou ik vergunnen er een adjectief voor te zetten, wat me, helaas, tegenwoordig maar al te weinig overkomt); en houdt dan, wat ik u bidden mag, uw eer en uw „ongeveinsde* maar voor uwen slager of kruidenier of schoenlapper! En vooral blijf mij met uwen Dienstwilligen dienaar van het lijf. Zoo teekent zich de ontvanger van belastingen ook niet en de advocaat, die u herinnert, dat ge uwen kleermaker nog niet betaald hebt, wèl, ofschoon het beiden welopgevoede menschen zijn en beiden even bereidwillig uw boeltje laten verkoopen als ge niet betaalt. Ik ben geen dienaar, en ik wil ook niet, dat iemand mijn dienaar zij op papierIk ben Eskes, en een ander is een ander. Ik ben dat groetend, achtend, hoogachtend zelfs voor allen, die ik dat waardig keur (zonder eenigen twijfel voor mijne lezers), maar een dienaar ben ik nooit, noch voor wie ik ken, noch voor wie mij onbekend zijn. Alleen voor mijne beminnelijke lezeressen veroorloof ik mij te zijn, hare liefhebbende Eskes. Het nieuwe besluit betreffende de besmettelijke veeziekten werd voor eenige dagen meêgedeeld. Hoofdzakelijk bestaat het verschil met vroegere regelingen hierin, dat onder de besmettelijke ziekten zijn opgenomen: de varkensziekte, namelijk de besmettelijke vlekziekte en de besmettelijke borstziekte en de trichinenziekte bij de varkens. Als maatregelen, bij alle besmettelijke ziekten te nemen, wordt voorgeschreven de verplichte aangifte, volgens art. 13 der wet op de veeziekte en de verwijdering en afzonde ring der zieke dieren, het plaatsen van kenteekenen aan de besmette erven, zoomede het verbod van vervoer van zieke of verdachte dieren en de ontsmetting, eventueel verbranding, begraving of onschadelijkmaking van het gestorven vee, (waarbij brandstoffen, andere benoodigdheden en ontsmet tingsmiddelen op 's rijks kosten worden verstrekt). De verplichte inenting van het rundvee, zoodra een stuk door longziekte is aangetast, komt in dit besluit niet meer voor. Daarentegen wordt inenting gelast van schapen, bokken en geiten, die zonder de ziekteverschijnselen der schaapspokken te toonen, van besmetting zijn verdacht. In bijzondere gevallen kan hiervan vrijstelling worden ver leend. Tegen varkensziekte is inenting niet voorgeschreven, maar geoorloofd na vergunning van den Burgemeester. Evenzoo tegen miltvuur. Uitreiking van Bloemzaden aan de inge schrevenen op ZATERDAG den 21stcn APRIL, des avonds van G tot 7 uren, in de Tuinzaal van „Tivoli". 't Bestuur. Bij J. VAN BENDEGOM, Langestraat C. 110, te Helder, worden alle voorradige goederen tegen bnitciigewoou loge prijzen uitverkocht, als: Porcelein, Glaswerk, Galanteriën, Kinderspeelgoed, enz. enz. Bijna alles ver beneden inkoopswanrde. Vaste prijzen. Mr. J. VERDAM, liquidateur. hij D. DE JONG, te Barsmgerhorn. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bnrcnu: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Vroolijk en gezond. De ondervinding van duizenden, zoowel binnen- als buitenslands, heeft ten volle de kracht bewezen, die deze heelende en zuiverende geneesmiddelen bezitten, en het verdrijven van allen huiduitslag, het her stellen van verzweringen en het verlichten van fistels en abscessen. Deze verborgen kwalen berooven dikwijls het leven van alle genot, door den afkeer dien de lijder heeft om zijne kwaal bekend te maken. Holloway's Zalf voorkomt die gevreesde openbaarmaking door binnen het bereik van een ieder de eenvoudige aanwijzingen te stellen hoe zich- zelven zonder eenig gevaar te genezen, en zonder nood zakelijkheid zijne kwaal aan iemand te ontdekken. De Zalf en Pillen genezen gelijkerwijze zeere beenen, schurftigen uitslag en die besmettingen welke uit het misbruik van kwikzilver en het gebruik van andere schadelijke kruiden voorkomen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. De maatregelen tegen verbreiding der besmetting zijn in hoofdzaak dezelfde gebleven. Onder 't verbod van uitvoer bij afsluiting van besmette hoeven is bij miltvuur en schaaps pokken ook 't verbod van uitvoer van melk opgenomen. Wat speciaal de tricliinosis betreft, gelden de volgende bepalingen, ongeveer overeenstemmende met die bij andere ziekten. Dieren, wier vleescli trichinen bevat, moeten, zoo dit nog bij het leven ontdekt wordt, worden afgemaakt de gestorven of gedoode dieren, die trichinen blijken te bevatten, of de overblijfselen van zoodanige dieren moeten verbrand of op andere wijze, door den district-veeart/ aan te geven, onschadelijk gemaakt worden. Tot de afmaking moeten zij afgezonderd gehouden worden. Dieren, die verdacht zijn trichinen te bevatten, moeten ook worden afgemaakt en door den districts-veearts onder zocht worden. Blijken zij trichinen te bevatten, dan moeten zij verbrand worden. In elk geval moeten van de verdachte dieren de ingewanden worden verbrand. De besmette stal en, zoo de districts-veearts het noodzakelijk acht, ook de besmette terreinen moeten worden ontsmet en aldaar gevonden ratten, benevens ander ongedierte, worden gedood en ver brand. Zoo moeten ook volgens aanwijzing van den districts veearts slachthuizen, winkels en bergplaatsen van vleesch en spek, en inrichtingen tot bewerking daarvan, waar besmet vleesch of besmette voorwerpen zijn aangetroffen, ontsmet worden. In gebouwen of op weiden, erven of hoeven, waar zich trichinen bevattende dieren hebben bevonden, mogen geen varkens gebracht worden gedurende een termijn van 10 dagen, te rekenen van den dag waarop de ontsmetting geheel is afgeloopen. Om te voorkomen dat gezonde varkens besmet worden en dat de ziekte buiten de besmette kringen wordt verspreid, is voorts de in- en uitvoer uit den afgesloten kring van levende varkens verboden. Evenzoo de uitvoer van doode varkens en varkensvleesch, tenzij dit na nauwkeurig micros copisch onderzoek van den districts-veearts vrij bevonden is van trichinen. Ook kunnen voor den uitvoer van mest en ander afval uit den kring beperkende maatregelen gesteld worden. Het „Vaderland* brengt den Minister hulde voor dit nieuwe bewijs van belangstelling op 't gebied der medische politie. Een Delftsche slachter, die reeds meerdere bekeuringen wegens belastingontduikingen op zijn kerfstok had, stond 6 dezer nogmaals voor den rechter, daar de belasting-ambte naren hem betrapt hadden op 't feit, dat hij een geslacht nuchter kalfje in huis had, niet gedekt door het bewijs van betaalden accijns. Het merkwaardige in deze zaak, eene omstandigheid, die voorzeker niet pleitte voor de groote zindelijkheid van dezen mr. vleeschhouwer, is, dat de belastingambtenaren het onaf- gehakte vleesch vonden hangen....op zekere plaats De delinquent bekende, bewerende uit nood het beestje te hebben geslacht, wijl het stervende was. De waarnemende rijksadvocaat, jhr. mr. E. N. De Brauw, die 't noodig oordeelde, dat de rechtbank den beklaagde zware straf zou opleggen, concludeerde tot veroordeeling van beklaagde in eene geldboete van f 10 tot 150, tot toewijzing van welke vordering de substituut-officier mr. Huls- hoff op zijne beurt concludeerde. Jl. Donderdag werd hij door de Rechtbank tot f 20 boete veroordeeld. Vermakelijk was de verdediging van een vleeschhouwer, die daarna voor eene gelijke overtreding terecht stond. Deze toch beweerde, dat hij, hoewel baas van de vleesch- houwerij, er niets hoegenaamd van afwist, dat op den dag, waarop de ontduiking was geconstateerd, kalveren in zijn slachtplaats waren. Rijks-advocaat en substituut-officier concludeerden gelijk in de vorige zaak. Ook deze werd Donderdag tot f 10 boete veroordeeld. Een schijnbaar nietige, doch in werkelijkheid belangrijke diefstal gelijk de substituut-officier mr. Hulshof! bij de toelichting van zijne vordering zeide diende daarna voor de rechtbank. Het ontvreemde voorwerp Och, dat was maar een eind kabeltouw, doch dat eind was een gedeelte van een der kabels, waaraan op 9 Februari jl. te Scheveningen een visscherspink vastzat. Een visscher uit deze plaats had zich heden te verant woorden omtrent den diefstal. Hij ontkende, niettegenstaande de getuigenverklaringen en sommige aanwijzingen hoogst bezwarend voor hem waren. Substituut-officier van Justitie, mr. Hulshoff, wees op het laaghartige van dezen diefstal. De beklaagde wist, in zijn beroep als visscher, welk een groot nadeel voor den reeder van de pink had kunnen ontstaan, indien de schuit, wier kabel vernield was, „driftig* was geworden, gelijk de zee lieden 't uitdrukken. ZEA. oordeelde 't hoogst wenschelijk, dat de daders van zulke diefstallen zwaar gestraft worden. Werd beklaagde licht gestraft, anderen zouden kunnen meenen, dat een dergelijk feit niet als ernstig werd beschouwd. Op dien grond vorderde ZEA. tegen beklaagde 8 maanden gevangenisstraf. Beklaagde is Donderdag tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In Frankrijk heeft men, volgens de „Moniteur Industriële» de ervaring opgedaan, dat de veranderingen, die oude en goede wijn, in flesschen bewaard, vaak ten kwade onder gaat, goeddeels te danken zijn aan de grondstoffen, bij de bereiding der flesschen gebruikt. In zoogenaamde Rouen- flesschen werd de wijn beter, in andere nam zij evenwel den wrangen smaak aan, die jonge wijn heeft. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de slechte bestanddeelen van het flesschenglasde meest gebruikelijke grondstoffen, soda en potasch, worden bij sommige berei dingswijzen door goedkoopere, zooals kalk, magnesium, ijzer-oxyde, enz. vervangen, die veel meer te lijden hebben van de inwerking van het wijnzuur. Hierin ligt de hoofd oorzaak van de slechtere kwaliteit dezer flesschen. De flesschen waarin de wijn, zooals de ervaring leert, beter wordt, bevatten hoogstens 18 a 20 percent kalk. Dit bedrag is evenwel slechts door een scheikundige analyse vast te stellen, zoodat men in 't algemeen wel doet, zich niet door aanbiedingen van goedkoope flesschen te laten verleiden, wanneer men er prijs op stelt, den wijn zijne goede kwaliteit te doen behouden. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4