Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Sg?Z"d'>21 AP"' >888" kabeljauwen, 2 tarbotten, 3 zalmen, 2 steuren, 287 mandjes kleine schol, 20 manden schar, 120 schelvisschen en 1140 tal haring; tong gold 65 a, 70 cents, rog 84 h 93 cents, kabeljauw f 2.20 :i 1 2.35, tarbot f 13, zalm f 13 h f 14, de steuren f 25.en f3.10 per stuk, kleine schol f 1.40 a f 3.20 per mandje, schar f 1.95 per mand, schelvisch f 29.50 a f 43.'t honderd en haring f 1.45 5, 20 cents per tal. Ingezonden. Alkmaar, den 22 April 1888. Mijnheer de Redacteur Wellicht is ook u het bericht, in sommige dagbladen opgenomen, onder de oogen gekomen, dat het korps officiereu der schutterij alhier zijn ontslag heeft verzocht. Dat verzoek was gegrond, schreef men, op de omstandigheid dat hier een geschikte schiet baan ontbreekt, en dus de schutterij niet geoefend kon worden op de wijze als bij de wet is voorgeschreven. Dat bericht nu was in ieder opzicht bezijden de waarheid. Er is geen ontslag verzocht. Er is totale werk>taking zooals u bekend is, werden in vroegere jaren de schutters gedurende de maanden April tot September, eens om de 14 dagen, des Maandagsmiddags opge roepen om te worden geoefend dan trok men met de schutters muziek aan het hoofd, naar het exercitieveld en keerde dan tegen den avond terug. Thans, helaas, zijn die wapenoefeningen geschorst, tengevolge van een klein conflict, ontstaan tusschèn schutterij en gemeentebestuur. Dat is heel jammer, niet zoo zeer om het heil, dat uit die oefenigen voortvloeide voor het behoud van 't lieve vaderland, dan wel voor onze kinderen en kindermeisjes, en honderden anderen, die het militaire schouwspel bewonderen en tegelijk zich verlustigen in den Stad3hout, die in die maanden zooveel natuurschoon biedt. Mag ik u eene, beschrijving van zulk een „uittrekken" onzer schutterij geven Wanneer het onheilspellende vlaggetje, dat zich by slecht weder of andere stoornis op den Waagtoren vertoont, wordt binnengehouden, dan vertoont zich tegen het bepaalde uur hier en daar een gewapend burger met van krijgsdrift gloeiende blikken, gekleed in witten pantalon, die natunrlijk veel te kort is en daardoor een paar laarzen doen te voorschyn komen, waarnaar een oprechte polderjongen watertandt; voorzien van een stukje sigaar, waaruit wolken van rook den schutter trachten te ver duisteren voor 't al te nieuwsgierige oog van deze of gene kranige keukenmeid behangen met een paar handschoenen, die natnnrlijk of veel te groot- of oneindig te klein zijn voor de handen, waaraan ze nu eenmaal zijn geplaatstgewapend met een geweer, blijkbaar te zwaar voor den ongeoefenden schutter, die er mee rondloopt, precies zoo als wij dat zouden doen, wanneer we een mud aardappelen op onze schouders hadden te torschen, en boven dat alles een waterpus (chacot) op het hoofd, waarover men in tweestrijd verkeert, nl. of de chacot moest den schutter nooit hebben gezien, of de schutter heeft de chacot gepast op een oogenblik dat iedere hooge drukking zijn ondergang tengevolge kon hebben. De bajonet, die gedragen wordt als een wapen vreeselijk in de hand van den dappere, hangt weerloos aan de zijde en wijst met haar puntigen driehoek naar de aarde als de oorsprong van 't al en 't alles, om straks, als 't crilieke oogen blik nadert, te wijzen naar boven, waar alles, óók de trouwe verdediger van 't lieve vaderland, hoopt aan te landen. Zoo arriveert de schutter op het Doelenveld, de plaats van aantreden. Hij is, (en 't kan niet anders) al warmdie teerpus, dat potlood, die wurmendoos, al tikkende op het midden achterst deel van 's mans lichaam, die slakkensteker, aan zijne zijde, alles „God zegentje" heelt er toe bijgedragen hem een ongewonen warmtegraad eigen te maken. Vier tamboers, ieder gewapend met 2 stokken, staan zoo dicht by den commandant, dat één woord „tamboer", genoeg is, om 8 stokken, in aanraking gebracht met 4 zuurfleschjes, te doen zeggen: geeft acht! Die roffel is voor de sergeant-majoors het sein om een hoogst ernstig gezicht te toonen, een naamlijst van de actieve schutters uit hunne respectieve borsten te halen en met luider stemme een appèl te houden, waarbij blijkt dat nog 7/8 ontbreekt. „Zij komen nog wel" zegt de majoor, en begint van voren af aan eindelijk wordt geconstateerd dat 1/8 ontbreekt en de presente 7/8 worden „goed gezet". Nadat nog een roffel is geslagen, door de 4 tamboers, die elkander over het wel gelukken hunner gelegenheidstoast met innige verbazing aanstaren, ontstaat er een stil gemompel onder de officieren een blik van alle onderoffi cieren en korporaals zegtwij begrijpen u, en een minachtende schaterlach van de verdere manschappen zegtloop naar de Goddank, dc schutters staan. De muziek, die tot nu toe een bedaarde afwachtende houding heeft aangenomen, begint zich in bewe ging te stellen en de luitenant-kapelmeester geeft doodbedaard de vokale toon aan, die door een ieder zijner onderhoorigen wordt begrepen, als te zijn b.v. de wals van Strauss of zoo iets. Beweging onder 't publiek, dat in dichte drommen voor het hek is geposteerd. Opening van dat hek door den bevoegden persoon. De doorgang voor het krijgshaftige deel van Alkmaar's burgers wordt vrij gemaakt, een escorte van politie ter bescher ming van de schuttertjes op zijde een salut, een afscheidsgroet van moeders, maagden, vrouwen, kinderen, geliefden, den dapperen gewyd en.... Ze gaan, ze loopen, ze warlen die vaders, zonen, broeders, vrijers, ze gaan, om u te doen zien, dat Alkmaar gerust kan zijn, wanneer de ure des gevaars in aantocht is, en het oogenblik genaakt, dat moed en dapperheid alléén nog in staat zijn het vaderland en de lieve stede te redden uit den klauw van hem, die het durft wagen hare vrijheid aan te randen. Daar gaan ze, de edele zonen van een roemrijk voorgeslacht! Aan hen kunt ge 't zien dat ze, zichzelven vergetende, alleen bedacht zijn zich te stellen als een dam, wat zeg ik, als een levend fort tegen de onverlaten, die zoo vermetel mochten zijn zelfs maar een blik, een begeerig oog te slaan naar het dierbaar plekje grond, eenmaal aan de golven ontwoekerd en zoo dapper verdedigd door hunne voorvaderen. Terug, of... Ze zullen toonen dat ze niet te vergeefs zijn gewapend met het verderfelijke lood, dat slechts in de patroontasch is geborgen, om, indien noodig, dadelijk te worden overgeplaatst in het hart of in de hersenen (dat is voor hen hetzelfde) van hunnen vijand. „Ka, kijk eens, wat een mooie ofcier 1 dat is nog eens een andere man da de jouwe hè „Non, hij wil ook nog meê doen," zegt Keetje, een kindermeisje, van een officier die zijn sabel precies in de hand houdt als of hij wil zeggen: daar is de hemel en daarboven wind. „Zeg, Dries, jij moet niet zoo groos loopen, al hei je nou mooie handschoenen an" roept Bet, een keuken meid, tegen haar vryer. „Wat een lummel is die Kees toch in zijn pak," beweert Sophie een linnenmeisje, „gisteravond was hij veel aardiger." „Wel almachtig wat een bluf, zeg, ik loop op mijn eigen beenen en op allemans pad hoor," zegt een meid met sinaas appelen, tegen een officier, die haar bijna ten onderste boven liep „Kind, zeg eens: dag pa," hoor je zoo half luid zeggen door een meisje met een snoes van een kindje op den arm, terwyl een officier of een onderofficier haar strijkelings passeert. En zoo, onder allerlei gesprekken, het eene al meer interessant dan het ander, onder allerlei teekenen van goedkeuring, bewon dering, maar ook niet minder van afkeuring en veroordeeling van „kenners", begeleid door honderden, nadert de heldenstoet het terrein der evolutien, steeds opgeluisterd door de muziek of in de maat gehouden door de slagen der tamboers, die (de tamboers natuurlyk) afzonderlijk commando ontvangen van een heel klein mannetje, voorzien van een langen stok met zilveren ketting en dito knop, in diameter als een kinderhoofdje van 3 jaren, dat lydt aan waterzucht in de hersentjes. Neen, maar.... hebt ge ooit dat werken gezien, hebt ge wel eens meer zulk een commando gehoord? geen kwestie, zoo iets kunt ge nimmer hebben aanschouwd, nooit hebben uwe ooren I f dat mogen beluisterendat besliste, korte, krachtige, dat over- weldigende, alles overheerschende, voor niets terugwijkende, neen, ziet ge, zulk exerceeren zaagt ge nooit! het „Zet af geiceerb.v. Hoordet ge ooit een donderslag zoo mooi, zoo statig en zoo tot uwe geruststelling afloopen, en zeidet ge niet geheel onwille keurig: daarbij is goddank geen gevaar? En dan, de pauze! en dan de terugkeer! wie kan, wie mag zulks beschrijven De muziek verlevendigt, ze vuurt den moed aan, hereiJa verkregen door eenige glaasjes bier; de jeugd heeft genot, de meisjes zijn jolig, de moeders wijzen met welgevallen op de joviale houding van de vaders hunner kinderen de honden blaffen en janken en eenige vroolijke lui accompagnceren de muziek op schrikbarende wijze, terwyl de beide compagnieën huiswaarts rollen. Wanneer nu de schutters thuis zijn, is ook Alkmaar in rust de gemoederen der kindermeisjes, keukenprincessen, enz. zyn tot bedaren gekomen. De nood is voorbijhet vaderland kan gerust zijn zoo lang 200 schutters, waarvan vrywel de helft nooit een geweer afschoten, bedacht zijn op gevaar en waken voor huis en erf, dan kan men veilig het moede hoofd ter ruste leggen, met de gedachte: wie zóó bewaakt wordt, is wèl bewaard. En nu, mijnheer de Redacteur! alles voorbij. Vindt ge het niet jammer, niet trenrenswaard Ik geef u de verzekering, dat het Alkmaar veel moeite zal kosten het leed te verzetten, dat een harer aantrekkelijkste van alle publieke vermakelijkheden voor haar verloren is gegaan. t.t. MARS. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenN. Van Leeuwen, geb. Blom, D. T. But, geb. Lak, D. T. Zwartjes, geb. De Vries, D. A. Broekhuizen, geb. Bijl, Z. J. Luidinga, geb. Zutphen, Z. OverledenAnna Brautigam, 23 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 17 tot 23 April. Ondertrouwd: Johannes Van Bree, jonkman, 21 jaren, wonende te Haarlem, en Maria Kiezeling, jongedochtcr, 22 jaren. GehuwdGeene. Bevallen Hendrina Domper, geb. Aelberts, Z. Jansje Van Scheijen, geb. Wijngaard, D. Maartje Heddes, geb. Tak, Z. Anna Catharina Van der Menlen, geb. Sijbecarspel, Z. Aafje Visser, geb. Kooij. Z. OverledenGeertje Geel, 7 jaren en 10 maanden. Frans Jongebloed, 4 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 'S Q. c 2 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 28 24 24 12.' nnw. 0.2 k. 12 no. 17 8| noto. 12 12 noto. 12 756.8- 2.84 757.13 - 2.57 759.80 0.00 760.12 f 0.32 5.6 7.5 5.4 5.8 -5.2 -3.4 -3.7 -5.3 1 0.89,Vlak. 0.92 Hol in z. 0.94 Golvend 0.91' Weersgesteldheid: 22 April 12 u. Bew., helder, koud, mooiweer. 23 April 12 u. Mistig, nevelig, onstuimig. 24 April 8 u. Dichtbetrokken, wind, koud. 24 April 12 u. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins van Oranje 21 April Roca gepasseerd. Sumatra19 April van Suez vertrokken. Prinses Amalia. 11 April Aden gepasseerd. Burgem. den Tex 20 April Gibraltar gepasseerd. Conrad22 April te Suez aangekomen. Prinses Marie 14 April van Batavia vertrokken. Voorwaarts17 Maart te Batavia aangekomen. Prinses Wilhelmina. 14 April te Batavia aangekomen. Prins Frederik. 1 April te Batavia aangekomen. Prins AlexanderVertrekt 28 April van Amsterdam. Koningin EmmaVertrekt 12 Mei van Amsterdam. Marktberichten. TEXEL, 22 April. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende pryzen: Koeboter 60 a 65 cents per half kilogram. Hooi f 25 a 26 per 500 kilogram. Kip-eieren f 2.25 a 2.50, Eend-eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuks en Kievits-eieren 14 a 17 cents per stuk. ALKMAAR, 21 April. Veemarkt: 10 Paarden, f 200a400; 33 Koeien, f 70 a 170; 70 nuchtere Kalveren, f 4.a 12; 882 Schapen, f 11 a 23; 15 Lammeren, f 4 a 6; 117 magere dito, f 13 a 18334 Biggen, f 4 a 11; 10 Bokken en Geiten, f 4 a 9, alles per stuk. ALKMAAR, 23 April. Veemarkt5 Koeien, f 160 a 220 162 vette Kalveren, f 30 a 95 {39 nuchtere dito, f 4 a 131 Schaap, f6; 30 magere Varkens, f 13 a 17, alles per stuk; 183 vette Varkens, 34 a 44 cents per kilogram. HOORN, 21 April. GraanmarktTarwe f 7 a 8, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 4.a 4.50, Witte Erwten f 9 a 10. Groene dito f 11 a 13, Grauwe dito f 12 a 16, Vale dito f 10 a 12, Bruine Boonen f 12 a 14, Witte Boonen f 14 a 16, per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 60 a 200, Koeien f 140, Schapen f 20 a 29, Lammeren f 14 a 25, Kalveren f 4 a 14, Varkens f 10 a 20, Zeugen f 15 a 35, Biggen f 4 a 8, Kippen f 0.40 a 1.25, alles per stuk. Kip-eieren f 2.50 a 2.60 per 100 stuks. Boter 45 a 50 cents per kop. AMSTERDAM, 23 April. Veemarkt: 882 Runderen, lste kwal. 64, 2de kwal. 56 en 3de kwal. 50 cents per kilogram Melk- en Kalfkoeien f 130 a 220 en 131 nuchtere Kalveren, f 4 a 9 per stuk136 Schapen cn Lammeren420 vette Var kens, 36 a 42 cents per kilogram. Pryzen der AardappelenFriesche Franeker Jammen f 1.50 a f 1.60 dito Engelsche f 1.20 a 1.30, dito Dokkumer Jammen f 1.60 a 1.90, Zeeuwsche spuische Jammen f 1.80 a 2.80, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.20, Geldersche Blauwe f 2.20 a f 2.30, dito Blauwe f 2.30 a 2.40, dito Poters f 1.10 a 1.20, Geldersche Thomassen f 3.40 a 3.50, alles per hectoliternieuwe Malta 20 cents per kilogram. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel gedrukt. MASTENBROEK, 19 April. Kamper-eilandsch Hooi f 22 a 25, Mastenbroeker en Gencmuider lste kwal. f 20 a 22 en 2de kwal. f 16 a 19 per 500 kilogram. Zr. Ms. scbroefstoomschip lste klasse „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is 19 dezer te San Francisco, en Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Joban Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee G. Doorman, 20 dezer te Lissabon aange komen. Aan boord dier bodems was alles wel. De kapitein-adjudant bij bet korps mariniers I. B. Verhey zal op Vrijdag a. s. in de „Vereeniging tot behan deling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen* debatteeren over zijne op 8 Maart jl. in die Vereeniging gehouden lezing: „Iets over het personeel en den werk kring der Marine". Het eind-examen der adelborsten van bet oudste studiejaar ann bet Koninklijk Instituut voor de Marine alhier beeft gisteren een aanvang genomen voor de com missie, onder presidium van den gepensioneerden vice- admiraal F. A. A. Gregory. Dezer dagen is te Amsterdam overleden de heer H. J. Van den Bussche, leeraar aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, oud-officier van administratie bij de Marine. Naar wij vernemen, zal ds. Bommezijn, beroepen predikant bij de Hervormde gemeente alhier, op 10 Mei a. s. (Hemelvaartsdag) zijne betrekking aanvaarden. De jaarlijksche algemeene vergadering der onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder zal op een nader te bepalen dag in de maand Juni a. s. te Petten plaats hebben. Door den eerstaanwezenden ingenieur der genie albier is heden aanbesteed: 1. Het éénjarig onderhoud van de werken en kazerne gebouwen, enz. te Helder en op Texel (raming f 11,500). Ingekomen 11 biljetten, als van: J. F. Philips, f 11,700; J. Ph. Beekman, f 11,600; Gebrs. Klein, f 11,390; A. Vos Rz., f 11,290; D. De Vries, f 11,280; J. Duinker, f 11,277; P. Duinker, f 11,249; Gebrs Janzen, f 11,120; G. Moorman, f 11,100; J. C. Ran, f 10,938, en De Waard en Wijker, f 10,748. 2. Eene verving van gebouwen te Helder (raming f 800). Ingekomen 2 biljetten, als van: H. De YVit, f 763 en J. Hoogerduin, f 748. Een reiziger van bier naar Amsterdam heeft eene portefeuille met f 950 in den trein verloren. Te vergeefs is er tot nog toe naar gezocht. Jl. Zondagnacht is de marinier C., die aan de Marine werf te Amsterdam op post stond, in het water gevallen en verdronken. Tot Wethouder der gemeente Wieringen is benoemd de heer H. A. J. Van der Speek Obreen, notaris aldaar. Een groot aantal broodbakkers uit alle oorden van Fries land kwamen jl. Zaterdag te Franeker bijeen, om over hun belangen te beraadslagen. De heer W. H. Nederhoed van Bolsward, redacteur van het vakblad „De Bakkerij", trad als redenaar op. De coöperatie achtte spreker zeer nadeelig voor den neringdoendeeen afdoend middel ter bestrijding gaf hij echter niet aan de hand. Afschaffing van den accijns op de eerste levensbehoeften, zoo mede invoering eener pro gressieve inkomstenbelasting, behoorde reeds voor lang tot stand gekomen te zijn. Om de vervalsching van levens behoeften met goed gevolg te bestrijden, is oprichting van een vakschool voor bakkers noodzakelijk, doch voor bet zoover komt, meent spreker dat nog veel tijd zal verloopen. De oprichting van een pensioenfonds voor bakkers en bakkersgezellen behoort niet uit te blijven. Men kwam overeen om een Provinciale Vereeniging van bakkers in het leven te roepen. Door Gods goedheid hopen wij op Vrijdag »o< 27 April de êOjarige echtvereeniging xX onzer geliefde Ouders: S A. SMIT en H. F. VUURER, te mogen herdenken. »o< Namens bnnne liefhebbende kinderen en kleinkinderen, J. C. SMIT, Dir. „Alcazar*. AHeUedr,ra' f 23 APriI 1888' x* x* x» x» >c° X* x> x» >0» x* X» X* X» nmmmmmmmmkmmm Ondertrouwd J. REZELMAN Cz. en N. VAN NIENES. Bevallen van een dood meisje: A. DE BEURS, geliefde Ecbtgenoote van J. W. KAMPER Jr. Helder, 20 April 1888. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader J. LEISTMANN, in den ouderdom van 68 jaren. Helder, 21 April 1888. M. LEISTMANN, geb. VAN LEEUWEN. H. LEISTMANN. Algemeene kennisgeving. Op den 20 April overleed mijn Echtgenoot en der kinderen Vader, de Heer SIMON ZWAAN, in leven doodgraver dezer gemeente, na een smartelijk doch geduldig lijden, in den ouderdom van 61 jaren. Huisduinen, 20 April 1888. Wed. S. ZWAAN, geb. REZEL. Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Algemeene kennisgeving, zoowel binnen als bniten deze gemeente. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, zoowel van hier als van elders ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer L. VAN BERK, betuigen wij onzen bartelijken dank. Uit aller naam, D. J. J. THIE-VAN BERK. W. THIE Fz. Helder, 24 April 1888. Gevraagd: eene dienstbode van den P. G., die goed met de wasch kan omgaan. Adres: Hulpkantoor 't Zand (N.-H.).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3