De „Staatscourant" van gisteren bevat een door het Ministerie van Financiën opgei naak ten staat van afkoop van tienden over liet jaar 1887. De recapitulatie der afkooprijzen luidt aldus: Staatsdomein f 8381.95*; kroon domeinen f3231.19*; tienden van particulieren f 51,524.72*; totaal f 63,137.87*." De gemeente-gasfabriek te Delft heeft over 1887 eene zuivere winst van f 49/496.99* opgeleverd. Het registratie-kantoor te Medemblik is geheel afge brand. Inboedel noch boeken konden gered worden. De Amstelhötelmaatschappij te Amsterdam keert 7* percent dividend uit. Vóór enkele jaren trof den heer Frank Smit, fabrikant in blauwsel en verfwaren te Wormerveer, de ramp, dat zijn woon- en pakhuis verbrandden, waarbij hijzelf zoo deerlijk door de vlammen werd gehavend, dat hij slechts na lang lijden herstelde. Jl. Dinsdagnacht te half twee, terwijl de grootste helft der gemeentenaren sliep en de kleinste helft kermis vierde te Krommenie, ontstond er wederom brand in zijne achter het woonhuis gelegen schuur. Enkele «ogenblikken, nog vóór een paar spuiten konden aanwezig zijn, en hoog kronkelden reeds de vlammen naar boven. Gelukkig was men spoedig het verslindend element meester. Wel was het houten gebouw met zijn voorraad materiaal verteerd, en leed een aangrenzend pakhuis schade, doch daarmede was de brand gebluscht. In het Militair Hospitaal te Leiden is opgenomen een milicien der lichting 1888, die, bij het vernemen der tijding dat hem eene aanzienlijke erfenis was te beurt ge vallen, van blijdschap krankzinnig is geworden. Jl. Maandag heeft te Groningen brand gewoed ten huize van den heer N. Van den Worm, oud-burgemeester van Schiermonnikoog en Koudum. Naar de „Gron. Crt." verneemt, is bij den brand een geheel eenig en niet te vergoeden kunstwerk verloren gegaan. De heer Van den Worm, die door de vrouwelijke linie afstamt van Pieter Adriaanszoon Van der Werfï, bezat het eenige portret van den beroemden Leidschen Burgemeester, bij diens leven, in 1613, geschilderd. Het is, helaas! door het vuur vernietigd. Een lljarig meisje, dat jl. Maandagmiddag aan den Oostsingel te Goes met een kinderwagen, waarin drie kinderen gezeten waren, reed, raakte door eene helling haar stuur kwijt, waardoor de kinderen met het voertuigje in de Vest te water geraakten. Een voorbijganger bracht twee kinderen op het droge, terwijl de hond van de familie, die er bij tegenwoordig was, te water sprong en het derde aan wal haalde. Een te Zutfen verblijvende Duitsche kinderjuffrouw werd onlangs op verzoek der Duitsche justitie uitgeleverd, op grond dat zij werd beschuldigd van kindermoord. Het meisje is gebleken onschuldig te ziin, zoodat zij op vrije voeten is gesteld en in haar vroegeren dienst is teruggekeerd. Op een deswege gedane aanvraag heeft de afdeeling Ten Boer aan het Genootschap ter bevordering van Land bouw en Nijverheid omtrent de resultaten der kruising van Engelsche schapen met inheemsche, gerapporteerd: Het kruisen van schapen heeft de melkrijkheid niet doen toenemen, maar wel iets verminderd. Echter zijn de voor deden der kruising met opzicht tot de vetwording en de wol wel zóó belangrijk, om daardoor tot kruising over te gaan. De beste soorten der Engelsche, om daarmede te kruisen, zijn de Leicester. Zij vormen een grooteren bouw van het schaap en geven zachte wol. Op die gronden, waar men kleinere soort schapen wenschelijk acht, is krui sing met de Lincoln en Cotswold meer aan te bevelen. Zoo ook de Oxfordhire, die op hooge en droge gronden het best tehuis behooren. Op zeer vruchtbaren grond zijn deze soort minder aan te bevelen, omdat zij alsdan ligt aan diarrhee lijden. De Southdown zijn het meest aan te bevelen voor zandgronden. Zij doen een allengs kleiner ras ontstaan, zoodat kruising daarmede alleen in den eersten tijd aanbeveling verdient. Munkaczy heeft eene nieuwe groote schilderij bijna voltooid, voorstellende een tweegevecht uit de zestiende eeuw, in eene kamer gehouden. Een der kampioenen ligt dood op den grond, de ander staart met ontzetting naar het lijk en de eenige getuige tracht eene vrouw te weer- Eindelijk zei Gaud „Grootmoederlief, ik zal bij u komen wonen; ik zal hier het bed brengen, dat men mij heeft laten houdenik zal u oppassen, u verzorgen, en gij zult niet alleen zijn..." Zij weende om haar kleinen vriend Sylvester, maar dacht ondanks haar verdriet onwillekeurig aan een ander aan hem die vertrokken was voor de groote vangst. Die Yann zou vernemen dat Sylvester dood was; de postschepen zouden juist binnenkort vertrekken. Zou bij hem beweenen Misschien wel, want hij hield veel van hem... Te midden van haar eigen tranen kon zij niet nalaten telkens weder aan hem te denken, nu eens half verbitterd over zijn gevoelloosheid, dan weder weemoedig gestemd door de herinnering aan hem. De droefheid, die hij ook zou ondervinden, vormde als 't ware een toenadering tusschen haar en hem, van wiens beeld haar hart zoo geheel vervuld was. Het was een Augnstusavond, toen Yann den brief kreeg, die hem den dood van zijn vriend meldde na een vermoeienden dag, op het oogenblik, dat hij naar beneden wilde gaan om tc eten en te gaan slapen. Met van vermoeidheid dichtvallende oogen las hij het schrijven beneden in de sombere kajuit, by het geelachtige licht van de kleine lamp, en in het eerst bleef ook hij ongevoelig, verbaasd, als iemand die niet goed begrijpt of kan gelooven wat hij leest. Een zekere trotschheid maakte hem achter houdend omtrent alles wat zijn gemoedsleven betrof, en zoo ver borg hij den brief, naar matrozengewoonte, onder zijn goed en sprak er met niemand een enkel woord over. Maar hy gevoelde zich niet in staat om met de anderen aan tafel te gaan zonder hun zelfs de reden te zeggen, wierp hij zich op zijn slaapstede en sliep terstond in. Weldra droomde hij van Sylvester's dood en van de begrafenis... Tegen middernacht hij bezat als vele zeelieden de bijzondere eigenschap om ook slapend op de hoogte te blijven van den tijd en vooruit te gevoelen, dat men hem kwam wekken om de wacht te houden zag hij nog altijd die begrafenis. Hij zei tot zichzelf: „Ik droom; gelukkig komen zy my gauw wekken en dan zal dat wel verdwijnen." Maar toen een ruwe hand op zijn schouder werd gelegd en een stem zeiGaosovereind, opstaanhoorde hij op zijn borst het kreukelen van een papier een somber geluid, dat zijn droom tot waarheid maakte. Ja, de brief!... dus was het toch waardie ontdekking was nog grievender, nog pijn lijkeren haastig opstaande, stootte hij het hoofd tegen de balken. Toen kleedde hij zich aan en begaf zich naar boven om te gaan visschen. (Wordt vervolgd.) houden, die binnen wil treden, en reeds maar al te goed ziet, wat er heeft plaats gehad. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. I02<le Algeuiccnc vergadering. (Slot.) In de jl. Donderdag voortgezette vergadering kwam in behandeling een voorstel van het departement Assen, strek kende om „De quota van de departementen in plaatsen van minder dan 10,000 inwoners te stellen op f 1 per lid." Dit voorstel werd, na een lange discussie, ingetrokken. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van het depar tement Leeuwarden: „De algemeene vergadering noodigt het Hoofdbestuur uit, een onderzoek in te stellen of te doen instellen ter beantwoording van de vraag, hoe men in ons land een aantal bureaux van che mische onderzoekingen zou kunnen opgericht krijgen, alwaar vooral de mingegoeden kosteloos of tegen zeer lagen prijs hunne levens middelen kunnen laten onderzoeken cn die in het algemeen kunnen strekken tot voorlichting van het publiek, in betrekking tot de zuiverheid en het gehalte der levensmiddelen. „Zij stelt, ter bestrijding van de kosten van dit onderzoek, ter beschikking van het Hoofdbestuur een bedrag van f 500." Onder toejuiching der vergadering werd dit voorstel aangenomen. Aangezien liet laatste voorstel op de agenda door het voorstellende departement Workurn was ingetrokken, ein digden hiermede de werkzaamheden. De afgevaardigde uit Amersfoort, de heer H. W. Kalff, betrad daarna de tribune en bracht in hartelijke bewoordingen hulde aan het Hoofdbestuur. Hij richtte zich daarna in het bijzonder tot den Voorzitter, den heer A. C. Wertheim, en roemde de beslistheid en de humaniteit, het vernuft en de bezieling, den tact en de scherpzinnigheid, waarmede deze de ver gadering geleid heeft. Het is ons eene eer, zeide spreker namens de vergadering, in dezen man ons aller geestverwant te mogen begroeten. Deze woorden lokten stormachtige bewijzen van instem ming uit, en toen de Voorzitter zich gereed maakte de vergadering te sluiten, rezen te zijner huldiging alle afge vaardigden van hunne zetels. De heer Wertheim dankte op zijne beurt de vergadering voor de wijze, waarop zij hem de taak der leiding had gemakkelijk gemaakt. „Er was zeide spreker o. a. in den loop der ver gadering herhaaldelijk gesproken van kleine en groote departementen. Zij behooren er niet te zijnWat klein I maakt, is niet het geringe aantal leden maar gemis aan moed, aan leven, aan beginselWat groot maakt, is niet het getal, maar de kracht! Laat ons dan allen groot willen zijn allen voor allen en daardoor het leven wekkend beginsel, waaruit onze Maatschappij reeds meer dan eene eeuw bezieling heeft geput, handhaven en tot zijne hoogste uiting brengen." Buitenland. De „Moskowsche Courant" hangt een weinig gerust stellend tooneel op van den algemeenen toestand in Europa in deze dagen. De staat van zaken in Frankrijk, zoo zegt het blad, geeft reden tot ongerustheid, zoowel bij de vrienden, als bij de vijanden van dit land. De eenheid van Duitschland is van minder beteekenis dan men denkt; ten koste van Duitsch- lands drie geburen verkregen, noodzaakt die eenheid het land een gewapend kamp te zijn, waarvoor de omliggende Rijken voortdurend op hun hoede moeten wezen. Oostenrijk zoekt in het Oosten een tegenwicht voor het verlies van zijn historische basis in het Westen. Italië, dat een dubbele nederlaag in Abessynië heeft geleden, zou wel eens elders daarvoor vergoeding kunnen wenschen, en Turkije heeft zich evenveel quaesties op den hals gehaald als het provincies telt. Servië, llumenië en Griekenland jagen een illusoir doel na en Bulgarije is een open wond, die tot bederf dreigt over te gaan. De lijdelijkheid van Europa tegenover de regeeringloos- heid in Bulgarije is een bewijs voor de verslapping der moreele kracht van de gezamenlijke mogendheden van dat werelddeel. De „Moskowsche Courant" besluit zijn artikel, dat groot opzien baart, met de opmerking, dat de wijsheid Rusland voorschrijft, met zorg te blijven waken. Gelijk te verwachten was, zoo meldt men uit Berlijn van jl. Donderdag aan de „N. Rott. Crt.", liep de bruiloft van Prin3 Hendrik te Charlottenburg stil af, hoewel toch, alle onmisbare waardighcidsbekleeders medegerekend, 300 personen aan haar deelnamen. Anders worden gewoonlijk 2000 personen nitgenoo- digd. Keizer Frederik wilde eerst slechts het wisselen der ringen bijwonen, maar door de blijde gewaarwording voelde hy zich zóó sterk, dat hij bij de geheelc kerkelijke trouwplechtigheid bleef. Hij zag er zeer mager en bleek uit, maar zat, zonder eenigen bijzonderen steun, op zijn stoel. Hij maakte ook een kleinen rondgang door de sierlijke kapel en begroette de aanwezigen met stilzwijgend het hoofd te buigen. Het ontroerde allen, toen hij, na de kerkelijke inzegening, zonder een woord te spreken en met tranen in de oogen, zijnen zoon en diens jengdige vrouw meer malen hartelijk omhelsde. De Keizer woonde het familiemaal niet bij, om meer vermoeienis te vermijden. De Kroonprins bracht in zijne plaats den heildronk aan het jeugdige paar. Daarna had de gewone, van ondsher gebruikelijke plechtigheid der ver- doeling van den kousenband der bruid onder de aanwezigen plaats, welke het einde van het feest aankondigt. De bruid is 22 jaar oud en een zeer lieftallig, maar ook zeer teeder meisje. De bruidegom, 26 jaar oud en wegens zijne mari tieme loopbaan hij is thans korvet-kapitein bijgenaamd „de zeeman," is evenals zijne aanstaande gemalin zeer slank, ja men kan gerust zeggen mager. Althans, wanneer hij niet reeds op zee had gevaren, zou men denken, dat hij zich wel aan het zeemansleven mocht gaan wijden tot behoud en versterking zijner gezondheid. Met dat al is hij een hoogst aangenaam persoon en in dc maritieme kringen zeer bemind, te meer omdat hij met hart en ziel zeeman is. Wegens de nauwe familiebetrekkingen tusschen bruid en bruide gom heeft men zich over dat huwelijksplan niet weinig verwon derd, en naar hetgeen men er van hoort, heeft Keizer Wilhelm indertijd ook slechts met veel moeite zijne toestemming gegeven. Ten vorigen jare op zijn verjaardag heeft de verloving plaats gehad, waarmede werd voldaan aan een levendigen wensch der tegenwoordige Keizerin, die hare kinderen liefst zoo spoedig mogelijk ziet huwen. Prinses Irene is de dochter van eene zuster der Keizerin, namelijk van de ongelukkige Alice, Groothertogin van Hessen, die in den schoor.sten leeftijd plotseling door den dood aan haar gelukkig echtelijk leven werd ontrukt. Haar gemaal en hare kinderen hadden aan de diphterit'is geleden en waren reeds aan de beterhand, toen de jongste lieveling toch nog stierf. Haar gade, eerst langzamerhand eenigszins van zijn lijden bekomen, was door den slag diep geschokt, en terwyl zy als eene moedije en trouwe verpleegster hem zoo goed mogelijk tot bedaren poogde te brengen, gaf zij hem herhaaldelijk een kus, ofschoon de genees- heeren haar ten ernstigste daartegen hadden gewaarschuwd. Eenige dagen later lag zij in de lijkkist, terwijl de overigen behouden bleven. Naar aanleiding van. dit huwelijk werd de schoonvader van Prins Hendrik, de Groothertog van Hessen, benoemd tot inspec teur van het leger. Te Parijs werd gisteren het gerucht verspreid, dat in de patronenfabriek te Pantin, de buitengemeente ten Noordoosten van Parijs, waar onlangs de glasblazers den arbeid staakten, eene ernstige ontploffing had plaats gehad, waardoor een groot aantal personen gedood en gewond werden en grnote schade werd aangericht. Spoedig bleek echter de onjuistheid van dit bericht. Gelijk de Parijsche correspondent van het „Hld." meldt, is er wel een ongeluk gebeurd hij het vullen van een bom, die ontplofte, maar ernstige gevolgen heeft dit niet gehad. De ontsteltenis van eenige werklieden bij de ontploffing schijnt aanleiding gegeven te hebben tot deoverdreven geruchten, welke over het geval te Parijs werden verspreid. Een waaghals, Samuel Osborne, is in een klein één persoons roeibootje liet Engelsche Kanaal overgestoken. Hij legde 40 a 50 Engelsche mijlen in dertien uren af, tegen een sterken wind. Een paar jaar geleden deed Osborne reeds van zich spreken toen hij vijftig mijlen in twaalf uren roeide. Koningin Victoria vierde jl. Donderdag haar 69sten verjaardag. De vooruitzichten van den Engelschen landbouwer zijn over 't algemeen dit jaar beter dan in Mei 1887. Er is niet zooveel reden de schadelijke gevolgen van droogte te vreezen, daar de lente wel niet nat is geweest, maar toch minder droog dan het vorige jaar; en in Mei de regen voldoende was voor de behoeften. Men kan dan ook reeds met zekerheid zeggen dat de gras- en hooi-oogsten niet zooals in 1887 zullen mislukken. Het gerechtelijk onderzoek in zake de wijn-vergifti gingen te Hyères duurt voort. Een aantal personen: scheikundigen, geneesheeren enz. worden als getuigen ver hoord. Uit het scheikundig onderzoek bleek, dat de duurste soort van wijn, door Villeneuve geleverd, de meeste slacht offers heeft gemaakt. De goedkoopste soort bleek de beste te zijn. Het ontleedkundig onderzoek van de lichamen der gestorven slachtoffers (men heeft er dertien opgegraven) zal niet binnen een maand afgeloopen zijn. De Graaf de Villeneuve werd in hechtenis genomen toen hij, na zijn landgoederen voor een spotprijs verkocht te hebben, aanstalten maakte om te verdwijnen. Bij de jaarlijksche uitdeeling van belooningen door de „Vereeniging tot bescherming van dieren" te Parijs zijn o. a. eere-halsbanden toegekend aan twee honden, van welke één de Newfoundlander was, die op 4 December 11. madame Brunot uit de handen van een moordenaar redde. De te Parijs teruggekeerde tijdelijke Gouverneur van Indo-China, de heer Constans, heeft een dwerg-olifant mede gebracht, welke eerstdaags uit Marseille te Parijs verwacht wordt. Het dier is 1.10 M. hoog. Benoemingen, enz. Tot heemraad van den polder Waard en Groet is benoemd de heer R. D. Kaan; tot idem van den polder Waard- Nieuwland op Wieringen de heer J. Tool; tot idem van den polder De Schermeer de heer G. De Jong; tot idem van den polder Wieringerwaard de heer J. Geel. De 1ste luitenant-kwartiermeester der mariniers C. J. Hazenberg wordt, met ingang van 1 Juni a. s., bevorderd tot kapitein-kwartiermeester. De adelborst der mariniers P. S. Groen is overgeplaatst van Zr. Ms. korvet „Urania" aan boord van Zr. Ms. artil lerie-instructieschip „Het Loo" en wordt met 1 Juni a. s. voor den tijd van zes weken gedetacheerd bij het 2de bataillon mariniers, alhier in garnizoen. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd K. Laagland Winder, timmerman, en M. Groet. G. W. Van Rijswyk, stoker, en A. M. Strikker. C. Rustemeijer, korporaal-torpedist, en M. Slijkerman. K. Bakker, zeilmaker bij de Marine, en C. M. Schreuder. S. D. Luytzen, torpedist, en J. Kuiper. H. Wijker, aannemer, en T. Hemelrijk. G. Geus, zeilmaker, en G. C. Middelkamp. J. Van de Vaart, machinist bij de Marine, en W. II. Kamper. G. Deutekom, machinist, en A. M. C. Kamper. GehuwdGeene. Bevallen: A. Van der Peet, geb. Louwe, D. A. M. Van Gunst, geb. Ligteringen, D. A. M. M. Spruit, geb. Lekmkuhl, D. Overleden H. Doorn, 36 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigli. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 ntw. 9 k. 765.90 f 4.70 8.7 -5.2 0.81 golvend 26 8 ntw. 6„ 763.12 f 1.92 7.6 - 4.5 0.78wein.gv. 26 12 ntw. 7 762.771 1.57 I 8.2 -5.8 0.77 Weêrsgesteldheid: 25 Mei 12 u. Dichtbewolkt, winderig, koud. 26 Mei 8 u. Idem 26 Mei 12 n. Idem 327ste Staats-loterij. Vijfde klasse. Zevende lijst: No. 6977 f 1500. Nos. 25, 10085,11492, 11841, 14316 en 16500 ieder f 1000. Nos. 6526, 6768 10179, 13046 en 20378 ieder f 400. Nos. 747, 8056 en 17780 ieder f 200. Nos. 1927, 2564, 4473, 6093, 6869, 8654, 12681 en 20655 ieder f 100. Achtste lijst: No. 2470 f 5000. Nos. 393,12630,13333, 17704 en 20398 ieder f 1000. Nos. 1213, 8218 en 15804 ieder f 400. Nos. 697, 2424, 3199, 5522, 15454, 15621, 16827, 16884 en 16965 ieder f 200. Nos. 1436, 7773 10913, 15850, 17199, 17239 en 20412 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 24 Mei. Gevischt Zeegras f 2 a 3 en Gemaaid dito f 6 a 7 per pak van 100 kilogram. Haver f 3.25 en Aardappelen f 1.75 a 2.25 per hectoliter. Hooi f 26 per 500 kilogram.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2