MUStS SACRUM. GROOT CONCERT Publieke Verknoping te Texel. Tandarts BIERSTEKER, is WOENSDAG 30 MEI Koster's Kleinen Winkel te Scliagen. ZATERDAG den 2 JUNI en ZONDAG den 3 JUNI, des avonds ten 8 uur, van de beroemde Hongaarsche Zigeuner-kapel, in nationaal eostuum, onder directie van den viool-virtuoos, den Heer BALOGH FRANZI, uit Budapest. Entree 15 cent. Deurwaarder KONING zal, ten verzoeke van den eigenaar, op ZATERDAG 2 JUNI 1888, des avonds 7 unr, in het Café Bijl, op de haven van Texel, presenteeren publiek te verkoopen: 1. De Blazerscbuit, genaamd „DE ALIDV, A. M. 21, groot naar gissing 30 ton, lang 53 voet, breed 17 voet, waarbij 2 stel Zeilen, 1 groote en 1 kleine Kluiffok, 1 Bezaan-, 1 enkele en dubbele Lier, 2 Ankers, 7 Korren, 2 Garnalenkuilen, 1 Ansjoviskuil (nieuw) en 3 Oesterkorren, bevaren wordende door Schipper Jan Vonk. 2. De Blazerscbuit, genaamd „DE SARA DIXA", A. M. 22, groot naar gissing 19 ton, lang 40 voet, waarbij 2 stel Zeilen, 3 Mosselkorren, 2 Rogkorren, 2 Garnalennetten, Korijzers, Stokken, 3 Ankers, Touwen, enz., bevaren wordende door Schipper Kuipek. Alles in zeer goeden staat en goed onderhouden. Zijnde deze blazers op den dag der verkoop voor gega digden te bezichtigen in de haven van Texel. De betaling der koopsom is contant, met bijbetaling van 10°/o opgeld. De aanvaarding kan dadelijk geschieden na de betaling van kooppenningen en opgeld. Zijnde genoemde blazers inmiddels uit de hand te koop, te bevragen bij den eigenaar en Deurwaarder gemeld. Zegt het voort! Damrak 62, Amsterdam, te consulteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Bericht uit Ruime voorraad Fornuiskachels, Graven, Schoppen en Mestvorken, Huisraad en Keuken gereedschappen, gegalvaniseerd IJzerdraad en Krammen, Hout-, Touw- en Borstelwerk, alsmede Behangselpapier,Zuivelgereedschappen, Kaaskoppen, Persvlootjes, Boterkoppen, Boter- mouten, Halsjukken, Emmers, Melkschotels, Melk- en Waairoomteemsen, Kaaskleursel en Stremsel, Keulsche Lebhen, Thermometers en Maatglazen, onmisbaar hij het maken van boter en kaas. Nieuw model Melk- teemsen met slangen gaas, W aaibus s e n en Hevels, Kaasklienders (systeem Boekei). N.B. Ontvangen 100 Kinder- en Poppen wagens, tegen lage prijzen a contant. A. KOSTER, Schagen. Omtrent den windhoos, die te Zandgaast het een en ander vernield heeft, schrijft een ooggetuige het volgende aan de ,/Haarl. Crt." Jl. Woensdagnamiddag woedde in de omstreken van Zandgaast (een uurtje ten Z. O. van Sneek) een vrij hevig onweder. Een boer, op eenigen afstand van het Koevordermeer woonachtig, zag over genoemd meer eene dampkolom hangen, waarin hij eene draaiende beweging bespeurde. Hij opperde het vermoeden, dat er eene windhoos in aantocht was en werkelijk zag hij dan ook, dat eenige oogenblikken later eene groote balk verscheidene malen achtereen, als een tol rondgedraaid werd. De hoos bewoog zich verder met groote snelheid in de richting van twee boerenplaatsen, aan den oever van het meer staande. De bewoners dier boerenplaatsen, door een vreeselijk geraas opmerkzaam gemaakt, dat er wind in aantocht was, keken eens uit om de bui gade te slaan. Wat er verder gebeurd is, kunnen ze onmogelijk nauwkeurig beschrijven. Twee minuten later lagen beide plaatsen in puin. Één van de twee voor het huis staande lindeboomen was letterlijk uit den grond gerukt. Een wortel van eenige meters lengte en een mansarm dikte hing nog aan den stam. De andere lindeboom was als een rietje geknakt tegen den "grond geworpen. Een varkenshok, dat op eenigen afstand van de boerenplaatsen stond en waarin zich eenige varkens en een paar kalveren bevonden, werd nit elkaar geslagen en in de lucht opgevoerd. De kalveren, die vastzaten, werden mee opgenomen en een eind verder netjes op het land gezet. Eene boot, voor eene der plaatsen liggende, werd een eind verder 't onderst boven weêr- gevonden. De boomgaarden werden totaal verwoest. En de huizen Onbeschrijfelijk is de verwoesting, daarin aangericht. Het dak van het eene huis is over het andere heengeworpen. De muren zijn in elkaar gestort of uiteengezet. De meubels zijn verpletterd of vaneengescheurd en in elkaar gedrukt. Van eene kachel is eene der zijden afgescheurd en mêegevoerd, terwijl het overige bleef staan. In het andere gebouw zijn de dikste balken als zwavelstokken afgebroken. Een kast met steengoed werd uit elkaar geslagen en in scherven cn splinters in eene ledige bed stede geworpen, die verder volgepropt zat met gruis van dak pannen. De kleederen uit de kleerenkast werden in de lucht opgevoerd en ver weggeslingerd. Een komisch effect maakte eene koe, wier horens getooid waren met du Zondagsche broek van den boer. Wonder boven wonder i9 van de bewoners niemand gedood. Een der boeren, die met twee kinderen op den arm buiten stond, vluchtte voor de opkomende bui naar binnen, maar had nauwelijks de deur achter zich gesloten, of alle8 om hem heen kraakte en stortte in. Zijne dochter molk eene op stal staande koe, en vluchtte juist bijtyds van daar, om niet door de neervallende steenen verpletterd te worden. Eene boerenmeid, die in de buitenstaande stookplaats aardappelen zat te schillen, zag het geheele hok, met alles wat er zich in bevond, eensklaps ver dwijnen. Zijzelve bleef ongedeerd. Een vermakelijke Raadszitting. Aan het verslag, dat de „Limb. Aankondiger" van een der jongste gemeenteraadszittingen van Sittard geelt, ontleencn wij het onderstaande, ter kenschetsing van den hoffelijken, hoogst parlementairen toon, die onder Sittard's vroede mannen heerscht. Aan de orde was de voorlezing van het Gemeenteverslag, dat o. a. tot de volgende discussie aanleiding gaf. De heer Roufs. Daar moeten andere maatregelen genomen worden om een goeden afvoer van water te bekomen want als de beek hoog wordt, komt het water in de slooten weêr terug, de sluis trekken kan alleen niet baten. De heer Kamps. Dan moet dat maar geschiedenik wil den boel in orde hebben. De Voorzitter. U doet toch niets dan schelden. Secretaris! gelieve voort te gaan met lezen. De heer Kamps. Veroorloof mij nog eventjes iets te zeggen dat kost immers niets en wij zijn niet altijd bij elkaar. Ja, mits het kort is, wat u weêr te zeggen hebt. Heeft u ook eens een bezoek gebracht aan de goot op de Paardenstraat bij de dames Janssen Zeker, wel honderdmaal. Dan heeft u zeker ook opgemerkt, dat het er daar ellendig nitziet. Dat wordt ook al hersteld, alles kan niet in eens gebeuren in Aken en andere plaatsen vindt n ook niet alles in orde. Dan heb ik toch het recht en meen ik, dat het mijn plicht is, u hierop attent te maken, daarvoor ben ik gekozen en zit ik hier. U hebt altijd wat op anderen te zeggen, en zelf doet gij zooveel, wat niet mag. Bij u aan de beek hebt ge laten werken zonder zelfs iemand van het Dagelijksch Bestuur er naar te vragen maar ik verzeker u, dat het afgebroken wordt. Dat werk heeft mij mijn geld gekost en ik heb meer dan 30 gulden aan steenen hiervoor betaald. Het waren geen stads- steenen, waarvan de mooiste gebruikt werden voor het huis van uw schoonzoon, op de Paardenstraat, zooals de heer Dols onlangs heeft gezegd. Foei, schaam u, heer Kamps! Ik behoef my noch dit, noch mijn verleden te schamen; maar bij u schijnt het eigenbelang altijd boven alles te gaan. Zoo liet gij ten minste blijken bij het begin der zitting; want ik zou als Burgemeester de verhooging niet gewild hebben, wanneer ik in uw plaats geweest was. Burgemeester zijn schijnt voor u een goede post te wezen. Wellicht waart gij zelve gaarne aan de ruif. U schijnt er ten minste veel van te houden. Zeker, gij zegt het immers De heer Van Lams weerde. Om zulke personaliteiten te moeten hooren, ben ik niet hier. (De heer Van Lamsweerde staat op en verlaat de zitting met de bemerking, dat hij gekomen is voor het afdoen van zaken en niet om scheldwoorden te hooren.) De Voorzitter. Schande is het, heer Kamps, zulke taal te durven voeren. De heer Kamps. U zijt er zelf de schuld van. Wanneer ik of een onzer iets vraag of aanmerkingen maak, dan is het altijd wij hebben geen geld of de zaak is niet aan de ordewij hebben evenveel recht om te spreken als anderen. Hoe komt het, dat die nieuwe straat daar opgebroken en opnieuw gelegd wordt, zoo iets kost geld en dat mag niet gcbeureD. Wie betaalt dat hernieuwen der bestrating daar De Voorzitter. Dat gaat op kosten der gemeente. Dat mag niet gebeuren die het werk verknoeid heeft, moet het ook naar betalen. Zoo gaat het altijdvraagt men zelf iets, dan kan men niets verkrijgen. Zoo? voor acht dagen nog ia bij u in het straatje gewerkt. Eindelijk dat heb ik nog niet eens gezien Bij de behandeling van den hoofdelijkcn omslag schijnt de heer Kallen kwaad te zijn geworden. Wij vinden vermeld„de heer Kallen staat op." De Voorzitter zegtBedaar, heer Kallen, wordt niet zoo driftig en val niet, u staat zoo dikwijls op." //Het is de eerste keer, dat ik het doe," antwoordt de heer Kallen. Van de vergadering van het Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenenjl. Donderdag te Amsterdam gehouden maakten wij reeds met een kort woord gewag. Op het aldaar besprokene, de /arbeid der gevangenen", komen wij terug. Van mr. J. Domela Nieuwenhuis te Groningen was een schrijven ingekomen, waarbij het betreurd werd dat in de gevangenis aldaar zoo weinig te werken valt, of dat de arbeid zich bijna voortdurend bepaalt tot stroohulzen. De schrijver adviseerde tot een adres aan den Minister, waarbij zou moeten worden aangedrongen op eene betere regeling van den arbeid. De heer Post, godsdienstleeraar te Hoorn, besprak de werkin richting aldaar met den meesten lof en bracht bijzondere hulde aan den directeur, den heer Ruyfrok. Deze doet steeds zijn best om werk voor de gedetineerden te vinden en krijgt dat dan ook, hetgeen maakt, dat bijv. f 1 a 1.20 voor het maken van een pak kleeren, f 0.90 a 1.voor een tuinstoel wordt betaald. Voor de celgevangenen zou de z. g. huisvlijt dienstbaar kunnen worden gemaakt en dat wel onder goede leiders. De vorming van zulk een korps gelijk de heer Ruyfrok dat in de hem toevertrouwde inrichting heeft gedaan zou van het Rijk moeten uitgaan en naar vaste regelen moeten geschieden. Nadat omtrent de regie en de werkzaamheden van gedachten was gewisseld, meende de heer Rethaan Macaré dat hetgeen de heer Post heeft meêgedeeld, bewijst, dat de taak het best aan de directeuren van gevangenissen is toevertrouwd. Gaarne wenschte hij echter te vernemen naar welk vast stelsel werk zou kunnen worden verschaft. De Staat antwoordde de heer Post zon geregeld werk kunnen geven en afnemen. Een lange lijst zou kunnen worden opgemaakt van artikelen die in de gevangenis kunnen worden gemaakt, tot vrij wat goedkooper prijs dan de Staat ze uit het. buitenland of van deze en gene fabriek ontvangt. Intusschen bleek uit de verklaringen van den afgev. van Almeloo, dat in de gevangenis aldaar steeds volop werk is, zoodat er mannen zijn die f 1.50 daags verdienen. Garen haspelen achtte hij een goed werk. Het ongelijkmatige dat in de eene gevangenis zooveel werk is en in de andere zoo weinig, zoodat er gevangenen zijn die nauwelijks 20 cents daags verdienen wordt nog door een der afgevaardigden gewraakt. Na verdere beraadslaging werd besloten aan de verschillende afdeelingen een onderzoek op te dragen naar de gestelde vragen en de rapporten te behandelen in de volgende jaarvergadering. De heer Van den Berg, van Heerenveen, wenschte daarbij ook de vraag gesteld te zien„in hoever de arbeid der gevangenen van invloed zal zijn op de vrije industrie." Spreker hoopte dat de Staat dan ook zou breken met het stelsel om uit het buiten land te nemen wat hier, zij het dan in de gevangenis, kan worden vervaardigd. De Vureeniging voor Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland is jl. Maandag en Dinsdag te Arnhem bijeengekomen. Ongeveer 300 onderwijzers en onderwijzeressen waren aanwezig. Bij ontstentenis van den Voorzitter, den heer A. Meyer, opende de onder-Voorzitter, de heer A. B ijle veld, de vergadering. Hij zette in zijn openingswoord uiteen, dat zich bij toeneming verschijnselen voordoen, die het christelijk onderwys belemmeren en somde het zware der taak op die voor christelijke onderwijzers is weggelegd, daarbij echter ook met ingenomenheid melding makend van de schoonere toekomst, die, na de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer, voor dit streven zou kunnen zijn weg- gelegd. De vergadering van Dinsdag was verder meer byzonder aan behandeling van huishoudelijke aangelegenheden gewijd. Maandag werden de verschillende vraagpunten besproken. In de Maandag gehouden zitting bracht een lid der Haagschc afdeeling rapport uit omtrent den toestand van het graf van Groen van Prinsterer, wiens stoffelijk overschot jnist Maandag voor 12 jaren ter aarde werd besteld. Volgens dit rapport werd voor het graf en het monument alle zorg gedragen. De rekening werd goedgekeurd het batig saldo bedroeg f712.26, terwijl uit het verslag van den Secretaris bleek, dat het ledental thans ongeveer 1100 bedroeg. De heer Nobels, van Zetten, besprak verder de punten «opvoed kunde en onderwijs", de heer Smelk, van 's Hage, behandelde «de zielkunde met het oog op het onderwijs", terwijl de heer J. Van Zanten de „leerplicht" tot een onderwerp zijner beschou wingen maakte. De algemeene vergadering van Christelijk Nationaal School onderwijs, te Arnhem gehouden, werd jl. Donderdagmorgen door ds. Van Son geopend. Zij werd bijgewoond door 6 leden der Hoofdcommissie, 72 afgevaardigden en 81 gewone leden. Er heerschte een zeor opgewekte stemming. Het jaarverslag, benevens de rekeningen, werden na enkele opmerkingen goedgekeurd. Tot lid der Hoofdcommissie is herkozen de heer Heybrock met 75 van de 80 stemmenvoor de 2de vacature kregen de heeren dr. Gerth Van Wijk 38, dr. Woltjer 32 en H. Pierson 8 stemmen, zoodat daarvoor een nieuwe stemming moet plaats hebben. Bockbier. Waar komt de uitdrukking „Bockbier" vandaan? Deze vraag beantwoordt Schmeller's Beiersch Woordenboek. Dit krachtig bier was oorspronkelijk „Eimbeeker" bier. In het Duitsche Rijksarchief bevindt zich nog een volmacht, gesteld op naam van een burger van Erfurt, waarbij deze verlof' had tot het vervoeren van twee wagenvrachten „Almpeckisch" bier. Dit brouwsel, welks bakermat alzoo het stadje Eimbeck iu Hannover was, stond gedurende de middeleenwen in zulk een goeden roep, dat geen andere biersoort, en zelfs niet de kostbaarste wijn, zoo gezocht waren. Al zeer spoedig trachtte men ook op andere plaatsen dit bier te brouwen. Daarbij ging de herinnering aan den oorspron- kelijken naam allengs verloren en uit Eimbeck werd langzamer hand Eimbock. Dit werd Ein bock en ten slotte kortweg Bock. Deze omvorming is intusschen reeds vele eeuwen oud. Reeds in eene politie-verordening van 1616 is van „Bock-Mut" sprake, dat slechts voor zieken gebrouwen mocht worden. Een Chineesche dame in New-York, die bij haar leven niet veel van zich deed spreken, heeft na haar dood aan de nieuws bladen van genoemde stad stof tot groote artikelen gegeven. Daarvoor had mevrouw Mai Shum niets te doen dan te sterven en zich volgens de gebruiken van haar land te laten begraven. De gestorvene gade van Chin Shum werd eerst in hare woning in de kist tentoongesteld, die mot allerlei fijne op Chineesche wijze bereide lekkernyen omringd was. Vervolgens werd het lijk naar het kerkhof gebracht; maar niet alleen de kist werd in den lijkwagen gezet; het ledikant met al het beddegoed en de kleederen, die de gestorvene het laatst had gedragen, vonden er eveneens eene plaats. Toen de kist op het kerkhof in de groeve was neêrgelaten, werd have en goed van de overledene op het graf verbrand; de diep bedroefde gade en de jammerende bloedverwanten strooiden bij die plechtigheid thee in de vlammen. Het ledikant kwam het laatst aan de beurt. Maar nauwelijks was alles verbrand, of het tooneel veranderdede treurenden schenen opeens door de taran- tula gestoken te zijn. Pratend en gillend liepen allen op den weduwnaar aan, om hem hunne gelukwenschen aan te bieden op eens heerschte de vroolijkste stemming, als bevond men zich op een feest. Ter eere van de gestorvene werden nog kaarsen om het graf gezettoen begaf zich het vroolyke gezelschap naar het sterfhuis, om zich aan de lekkernyen te goed te doen. Zoo begon Chin Shum het eerste jaar van zyn weduwnaarschap met de gebruikelijke vreugde, die hij voor het geheele volk openlijk toonen mocht. Burgerlijke Stand. Gemeente ZIJPE, van 18 tot 25 Mei. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. GeborenGuurtje, dochter van Hendericus Johannes Prins en Neeltje Waiboer. Nicolaas, zoon van Pieter Bruijn en Bregtje Van der Oord. Pietertje, dochter van Jan Delvcren Neeltje Out. OverledenPieter Raatgers, echtgenoot van Elisabeth Schil der, 32 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 22 tot 28 Mei. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen Elisabeth Borstlap, geb. Wit, D. Dieuwertje Schene, geb. Heinstman, D. OverledenMaartje Dekker, 7 maanden. Marktberichten. TEXEL, 27 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzenKocboter 60 a 65 cents per half kilogram. Kip-eieren 2.25 a 2.50 en Eend-eieren t 3. a f 3.25 per 100 stuks. Paardenhuiden f 8.a 8.50, Schapenhuiden f 2.25 a 3.25 en Lamshuiden f 2.25 a 2.75 per stuk. ALKMAAR, 26 Mei. Veemarkt: 2 Paarden, f 50 a 100; 51 Koeien, f 140 a 175; 47 nuchtere Kalveren, f 6 a 16; 816 Schapen, f 13 a 24; 1311 Lammeren, f4 a 13; 174 magere Varkens, f 13 a 18; 194 Biggen, f 5 a 9; 16 Bokken en Geiten, f 5 a 8; 8 kleine Bokken, 30 a 50 cents, alles per stuk. HOORN, 26 Mei. Zaden en Granen: Tarwe f 6.25 a 8. Rogge f 3.75 a 4.50, Gerst f 4.25 a 5.Haver f 2.75 a 3.25, Witte Erwten f 7.50 a 10.Groene dito f 9.50 a 12, Grauwe dito f 10.75 a 14.Bruine Boonen f 7.25 a 13.Witte dito f 9.50 a 16.Paardendito f 5.50 a 6.50, alles per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 100 a 150, Koeien f 150 a 200, Schapen f 15 a 24, Lammeren f 6 a 10, Kalveren f 5.a 17, Varkens f 8 a 18, Zeugen f 20 a 45, Biggen f 4 a 8, Kippen f 0.40 a f 1.40, alles per stuk. Kip-eieren f 2.40 a 2.50 per 100 stuks. Boter 55 a 60 cents per kop. AMSTERDAM, 28 Mei. Veemarkt591 Runderen, lste kwal. 70, 2de kwal. 60 en 3de kwal. 50 cents per kilogram; 1 Graskalf; 91 nuchtere dito, f 5 a 11 en 1860 Schapen en Lammeren, f 25 a 5 per stuk; 526 vette Varkens, 34a41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen Friesche Franeker Jammen f 1.30 a 1.90, dito Engelsche f 1.a 1.25, dito Dokkumer Jammen f 1.50 a 1.80, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.20 a 2.80, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.10, Zeeuwsche Blauwe f 2.40 a 2.50, Munstersche t 1.a 1.20 alles per hectoliternieuwe Malta 6 a 11 cents per kilogram. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel flauw. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4