MUSIS SACRUIW. GROOT CONCERT Zondag Matinee van 2 tot 4 ure. AANBESTEDING. Publieke Verkooping te Texel. AMSTERDAMSOHE COURANT. HOLLOWAY'S PILLEN. M ABIN E. Openbare Aanbesteding Verpachting van jacht. Openbare Verkooping, ZATERDAG den 2 JUNI en ZONDAG den 3 JUNI, des avonds ten 8 uur, van de beroemde Hongaarsche Zigeuner-kapel, in nationaal costuum, onder directie van den viool-virtuoos, den Heer BALOGH FRANZI, uit Budapest. Entree 75 cent. Entree 30 cent. Dijkgraaf en Heemraden van het Ambacht van West- friesland, genaamd ,,de Schager- en Niedorperkoggen", zijn voornemens, om in tegenwoordigheid eener Commissie uit het Collegie van Heeren Hoofdingelanden van West- friesland, op DINSDAG den 12 JUNI 1888. de» middag» te 12 ure, in het NOORDHOLLANDSCII KOFFIEHUIS te Schagen, aan te besteden: Het vierjarig onderhoud van het rijpad op en de kluften aan den Westfrieschen dijk, gelegen onder dit Ambacht, benevens ook de verschillende beraamde werken aan dien dijk. Bestekken zijn van af heden op franco aanvrage te bekomen, tegen betaling van 40 cents, bij den Secretaris des Ambachts te Nieuwe Niedorp, bij wien ook tevens bestek en teekening ter inzage ligt. Aanwijzing der verschillende werken zal plaats hebben op Maandag 11 Juni a. s., aanvangende des voormiddags 10 uur, bij de Boeresluis te Winkel. Dijkgraaf en Heemraden van boven genoemd Ambacht, J. SPAANS Jr., Dijkgraaf. G. HALFF, Secretaris. A Deurwaarder KONING zal, ten verzoeke van den eigenaar, op ZATERDAG 2 JUNI 1888, des avonds 7 uur, in het Café °P de haven van Texel, presenteeren publiek te verkoopen: 1. De Blazcrscbnit, genaamd „DE ALIDA", A. M. 21, groot naar gissing 30 ton, lang 53 voet, breed 17 voet, waarbij 2 stel Zeilen, 1 groote en 1 kleine Kluiffok, 1 Bezaan-, 1 enkele en dubbele Lier, 2 Ankers, 7 Korren, 2 Garnalenkuilen, 1 Ansjoviskuil (nieuw) en 3 Oesterkorren, bevaren wordende door Schipper Jan Vonk. 2. De Blazcrsclinit, genaamd „DE SARA Dl NA", A. M. 22, groot naar gissing 19 ton, lang 40 voet, waarbij 2 stel Zeilen, 3 Mosselkorren, 2 Rogkorren, 2 Garnalennetten, Korijzers, Stokken, 3 Ankers, Touwen, enz., bevaren wordende door Schipper Kuiper. Alles in zeer goeden staat en goed onderhonden. Zijnde deze blazers op den dag der verkoop voor gega digden te bezichtigen in de haven van Texel. De betaling der koopsom is contant, met bijbetaling van 10°/o opgeld. De aanvaarding kan dadelijk geschieden na de betaling van kooppenningen en opgeld. Zijnde genoemde blazers inmiddels uit de hand te koop, te bevragen bij den eigenaar en Deurwaarder gemeld. Zegt liet voort! NIEUWS- cu ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsehe Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „Dc Brakke Grond," Nies 53. Goede raad en vertroosting. Eene ongestelde maag brengt het geheele gestel in wanorde en maakt ons onge schikt zoowel voor arbeid als voor uitspanning. Eenige weinige doses van deze zuiverende en versterkende Pillen, inge nomen overeenkomstig de daarbij gevoegde gebruiks-aan- wijzingen, zullen echter spoedig de orde herstellen en de maag weder in staat stellen om zonder moeite haar voedsel te verteren. Deze uitmuntende Pillen zijn geschikt zoowel voor den edelman als voor den boer, voor den soldaat als voor den zeeman, en in het bijzonder voor binnen- en buitenlandsche kolonisten. Holloway's Pillen zijn zeer dienstig in het tegengaan van koortsen, geelziekten en ontstekingen. Zij hebben ook de uitmuntendste genezing aangebracht in gevallen van waterzucht en ongesteldheid der nieren, van het hart en de longen, wanneer de lijders ongeneeslijk schenen te zijn. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. bij de Directie der Marine te Willemsoord, op VRIJDAG den 8stcn JU Al 1888, des voormiddags ten 11 ure, van: Het schoonmaken en schilderen van de ijzeren schipdeur van het nieuwe droge dok; van twee ijzeren vloed- en twee ijzeren ebdeuren; het onderhoud en verrichten van herstellingen ten dienste van aan te wijzen gehouwen, woonhuizen of lokalen en inrich tingen, behoorende onder de Directie der Marine te Willemsoord. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zijn de bestekken, tegen betaling van 50 cents, te verkrijgen ter Griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofd-Ingenieur der Marine te Willemsoord. De inscbrijvingsbiljetten, vermeldende hoeveel percent boven of beneden den tariefsprijs en overigens ingericht naar het model, bedoeld bij artikel 5 van de Algemeene Voorwaarden voor 's Rijks Marinewerken, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Marine, dd. 22 Augustus 1887, D, N°. 26, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, geplaatst in het Directiegebouw. Willemsoord, 26 Mei 1888. De Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Texel zal, op MAANDAG II JUNI 1888, des morgens om 12 uur, te zijnen kantore te Texel, publiek, bij inschrijving, verpachten: voor één jaar, ingaande 1 Juli 1888: de jacht en vogelarij, de konijnenvangst en het rapen van eieren op Vlieland, met uitzondering van het dorp en zijne naaste omgeving. Onkosten 10°/o- Betaling der pachtpenningen vóór of op 1 December 1888. De inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk des morgens om 11 uur zijn ingeleverd ten kantore van voornoemden Ontvanger. De voorwaarden liggen aldaar en ten Gemeentehuize van Vlieland ter lezing. op DINSDAG den 5 JUNI 1888, des voormiddags 10 uren, ten huize van Mejufvr. de Weduwe J. TUIN, aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. VAN DER WAL Cz., van: Eene partij Metselsteen. Dakpannen, een Norton-Pompstel met Buizen, Engelsch Takel, Touwwerk, Blokken, Schijven, een Circulair-Zaagbank, een Draaibank, Timmerhout, waar onder zware Eiken Planken, Platen, enz. Voorts: Brandhout; vervolgens een Vijzel, Ijzerwerk, Spijkers, Draadnagels, Gereedschappen, en wat verder zal worden aangeboden. Daarna eenig Huisraad en Inboedel. Alles ter voorschreven plaatse twee uren vóór de verkooping behoorlijk gekaveld en genummerd te bezichtigen. Onmiddellijk na afloop daarvan zal terzelfder plaatse openbaar worden verkocht: Acht stuks beste Werkpaarden, 1 bruin oud 13 jaar, 3 idem oud 11 jaar, 1 idem oud 9 jaar, waaronder een met een veulen, en een die nog moet veulen, 1 oud 6 jaar, zijnde een extra mooi bruin Rijpaard, 1 zwart oud 2 jaar, 1 idem oud 1 jaar. Voorts: 1 Zeug met 10 stuks Biggen. 20 jonge Kippen met 1 Haan, 2 Boerenwagens, 1 Speelwagen op veeren met nieuwe kap, 1 Kar op veeren met kap, 4 drie- wielde Karren, 1 Karwei-kros (nieuw), 1 Dorschmachine met buiten-paardenmolen, 2 Hakselsnijders, 1 Waaier en Zeeften, Bascules, Zaadmaat, Eggen, Ploegen, Vorken, Harken, Kleeden, verschillende Paardentuigen, enz. enz. Alles afkomstig van den Heer R. SIPMAN, vroeger Landman te Anna Paulowna. Op 25 dezer werd te Amsterdam de jaarlijksche vergadering der Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen gehouden. In zijn kort openingswoord kon de Voorzitter, prof. J. Knappert, de aanwezigen er op wijzen, dat het eerste jaar, dat de Vereeni ging achter zich heeft en dat als een proefjaar kan beschouwd worden, moed en vertrouwen voor de toekomst inboezemt. Zooals bekend is, stelt zich de jeugdige Vereeniging ten doel hulp te verleenen aan: 1. kinderen wier opvoeding dreigt ver waarloosd te worden of reeds verwaarloosd wordt2. oudere meisjes, die strengere leiding behoeven dan zij van hare ouders of voogden ontvangen3. ongehuwde moeders4. ontuchtige vrouwen, die haar leven wenschen te verbeteren. Zij tracht dit doel te bereiken door hare verpleegden in geschikte gezinnen te plaatsen of als dienstboden te doen opnemen, voor zoover het de oudere meisjes betreft, of op andere wijze behulp zaam te zyn in het vinden van een maatschappelyken werkkring. Wel heeft de Vereeniging een buitenverblijf: „Vechtzicht", onder de gemeente Breukelen, in gebruik genomen, waar zij hare verpleegden, indien zij daartoe in aanmerking komen, huisvest, maar dit verblyf is alleen tijdelijk. Vechtzicht" verdient meer den naam van asyl dan van gesticht; boven het gestichtsleven met al zijne bezwaren, verkiest de Vereeniging het leven in [den huiselijken kring en in de gewone maatschappij. Een ander beginsel, dat hier ten strengste wordt gehandhaafd, is de eerbiediging van elks godsdienstige overtuiging. Protes tanten, Katholieken en Israëlieten worden hier opgenomen, en, indien zij in gezinnen geplaatst worden, verpleegd in die van hun eigen kerkgenootschap. Van propaganda maken voor eenige godsdienstige richting is hier geen sprake, en met de grootste zorg wordt in en buiten „Vechtzicht" er voor gewaakt, dat ook niet in het geringste van deze gedragslijn worde afgeweken. De Voorzitter toonde dit aan met eenige voorbeelden, die aan de geschiedenis van het afgcloopen jaar ontleend waren. Hij deelde o. a. nog mede, dat in verschillende steden van ons land zich comités gevormd hebben of bezig zijn zich te vormen, en drukte den wensch uit, dat in elke stad mannen en vrouwen mochten gevonden worden, die zich opgewekt gevoelen tot dit einde samen te werken. Eene belangrijke discussie werd gevoerd over de oprichting van een tweede asyl, waarvan de wenschelijkheid door allen werd erkend. De personen toch die hierboven in de vierde plaats ge noemd zijn, kunnen met de andere verpleegden op den duur niet in hetzelfde huis worden verzorgd, zij het ook slechts gedurende eenige weken of maanden. V oor haar is eene afzonderlijke plaats noodzakelijk Lieten de geldmiddelen zulks toe, aanstonds zou het Bestuur wenschen met den bouw te beginnen. Het hoopt evenwel spoedig plannen aan de algemeene vergadering te kunnen overleggen en rekent op den steun van zoovele gegoeden in den lande, die voor deze vrijzinnige verzorging van verwaarloosden en gevallenen een geldelijk offer gaarne zullen brengen. Als Secretaris was tot voor korten tijd de heer dr. G. J. D. Mounicr werkzaam, de man die het initiatief der stichting nam en aan de oprichting zijne beste krachten wijdde, maar die door ongesteldheid verhinderd werd in deze betrekking voort te gaan. Als lid van het Bestuur blijft hij evenwel zitting houden, en wel met de heeren prof. J. Knappert, dr. A. W. C. Berns, C. G. Chavannas, H. P. Goedkoop, Penningmeester, prof. W. M. Gunning, J. Van Loenen Martinet, P. J. B. K. Simon van der Aa en J. A. Tours, Secretaris. Laatstgenoemde is gaarne bereid, alle belangstellenden het eerste jaarverslag, dat onlangs is uitgekomen, toe te zenden en alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. De „Provinciale Bond voor Harmonie- en Fanfare-corpsen in Noordholland," uitsluitend bestaande uit dilettanten, hoopt op 8 en 9 Juli a. s. te Purmerend zyn eerste concours te houden. Het doel van den Bond is, door het houden van een jaarlijksch concours, zoo doenlijk gepaard met optocht en andere feestelijk heden, den lust onder de burgerij meer en meer op te wekken om muziek te leeren, iu het bijzonder op blaasinstrumenten. Bij het concours zullen als juryleden optreden de heeren Joh. M. Coenen, J. F. Wedemeijer en Joh. M. Zaagmans, allen te Amsterdam. De werkzaamheden op het concours zullen zijn als volgt: 8 Juli te 1 uur: Optocht, waaraan al de 8 Vereenigingen deel nemen; te 3 uren wedstrijd. Volgorde der op te treden Vereenigingen: 1. Amstels Fanfare-Corps (Amsterdam); 2. Har moniekapel (Schagen)3. Edams Fanfare-Corps (Edam)4. Har monie (Zaandam); 5. Stedelijk Muziekcorps (Purmerend); 6. Crescendo (Enkhuizen); 7. Muziekcorps dd. Schuttery (Hoorn); 8. Fanfare-Corps (Broek in Waterland). Uitspraak der Jury; uitreiking van de prijzen aan de bekroonde Vereenigingen; diner van het Hoofdbestuur, aangeboden aan de Juryleden, waar aan de leden ook deel kunnen nemen. Des avonds Reünie in de Doele. Maandag 9 Juli, deB namiddags te 2 uren, groote matinée musicale, waaraan door verschillende Vereenigingen zal worden deelgenomen's avonds te 9 uren gondelvaart, opgeluisterd door muziek van het Stedelijk Muziekcorps te Purmerend. Voor verdere inlichtingen, ook omtrent de voorwaarden van het lidmaatschap, wende men zich tot den lsten Secretaris van den Bond, den heer J. M. Van Hulsteijn, Bloemgracht 124, te Amsterdam. De ramp te Berlijn. Omtrent de ramp in het „Schauspiel- haus" te Berlijn, waarvan wy reeds in ons vorig nummer de eerste bijzonderheden mededeelden, wordt nader het volgende gemeld: Met het oog op eene vernieuwing van het achtergebouw, waar zich het tooneel bevindt, was op de tooneelvloer een zware houten steiger van vijf verdiepingen opgericht. Het oude dak werd naar beneden gelaten, en een nieuw ijzeren dak zou door middel van den steiger in de plaats gesteld worden. Te dien einde werden van het oude dak eenige zware houten balken naar beneden gelateneen daarvan nu glipte uit het touw en slingerde met groote kracht tegen eene van do voornaamste verbindingen van den steiger, welke brak, zoodat het zeventig voet hooge gevaarte begon te waggelen. Met een vreeselijk geraas stortte het daarop in, alles in zijn val verbrijzelende. Aan het nedergelaten ijzeren brandscherm kan men zien hoe geweldig de schok is geweest, daar dit scherm vol deuken en geheel uit zijn voegen gelicht is. De Keizer heeft herhaaldelijk adjudanten naar de plaats van het ongeluk gezonden; de Kroonprins bleef er verscheidene uren De gebroken balken en andere overblijfselen worden op het groote plein voor den schouwburg op hoopen gestapeld. De brandweer mannen graven in het binnenste van het gebouw loopgraven, teneinde werklieden te naderen, welke nog daar bedolven kunnen liggen. Verscheidene zwaar gewonden verkeeren in hopeloozen toestand. Een ooggetuige verhaalt het ongeluk op de volgende wyze Ik kwam jl. Maandagmorgen om half acht ongeveer langs den Koninklijken Schouwburg, toen ik op eens een ontzettenden slag, alsof er eene ontploffing plaats had, en onmiddellijk daarop een lang aanhoudend kraken, rammelen en kletteren hoorde. Tege lijkertijd zag ik, dat aan de bovenste verdieping een raam werd ingeslagen en eenige werklieden bloedend er uit klommen, om op den steiger te komen, die aldaar is opgericht. Onmiddellijk werd er naar verschillende kanten om hulp van het brandweerkorps geseind en weldra waren de manschappen met alle kracht aan den arbeidhet bleek toen, dat de instorting had plaats gehad boven het tooneel, terwijl in de hoogte 30 en beneden 15 timmerlieden bezig waren. In het begin van den avond vermiste men nog vijf man eenige oogenblikken later werden ook dezen te voorschijn gebracht. Zij waren echter zwaar gewond. Het is evenwel mogelijk, dat er nog slachtoffers onder de puin- hoopen zijn gebleven. Vele werklieden stortten tranen van aandoening wegens hunne wonderbare redding. Eene groote menigte menschen omringt de plaats, waar het ongeluk is gebeurd. De eigenlijke oorzaak van het onheil is, volgens een later ontvangen telegram, nog niet geconstateerd. Vermoedelijk zijn er eenige bintbalken boven of in het steigerwerk losgeraakt. Van 3 of 4 van de 45 man, die er aan het werk moesten zijn, is het nog onzeker of zy vóór de ramp aan het werk waren gekomen. Overigens is er één dood en zijn er in het geheel 13 gekwetst. De brandweer zet hare werkzaamheden tot verdere redding ijverig voort. Arrondissemeiits-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 29 Mei 1888. S. M. H., te Vlieland, wederspannigheid, 7 dagen gevangenisstraf. Tevens werden 26 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4