Yervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. Dezer dagen is te Bargum, in de Beneden-Pyreneën, tijdens de Vesper de bliksem in de kerk geslagen. Twee vrouwen verloren het leven en van eene derde werden de schoenen van de voeten geslagen zonder dat zij eenig letsel ondervond. Bijna tegelijkertijd werd de pastorie, 150 meter van de kerk, door den bliksem getroflen, welke slechts eenige schade aanrichtte in de slaapkamer. Veertien dames van den harem van den Sul fan van Turkije zijn door het gebruik van gekleurd ijs en gekleurde bonbons vergiftigd. Drie verkeeren in levensgevaar. Naar men uit Rome meldt, heeft een gevangene in de gevangenis Reggio d'Emilia jl. Donderdag met een mes een cipier doodgestoken en ook den gouverneur, den onder gouverneur, vier andere cipiers en een mede-gevangene ernstig gekwetst. Te Saint-Brieux (Frankrijk) is het tweejarig zoontje van een spoorwegopzichter, Donno genaamd, dat een geverfd looden soldaatje in den mond had gehouden, na een schrik kelijk lijden gestorven. Benoemingen, enz. Tot broeder in de orde van den Nederlandsclien Leeuw is benoemd de opperschipper in liet vaste korps dek- en onderoffi cieren bij de zeemacht B. J. Wollenstein. Tot leden van het College voor de Zeevisscherijen zijn herbe noemd de heeren Jhr. E. De Wendt Alberda van Ekenstein, R. J. Verschoor van Nisse, J. R. Boerlage, J. J. Slis en S. Hoekstra. De luit. ter zee lste kl. N. W. Van Ammers wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De luit. tor zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink wordt met den 21 Juni a. s. geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. De luit. ter zee 2de kl. J. J. W. H. Van der Toorn, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. stoomschip „Zilveren Kruis', in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den machinist der 2de klasse bij de Kon. Marine S. D. Kikkert is voldoend examen afgelegd voor de lste klasse. Met ingang van 1 Juli a. s. is bij 's Rijkswerf te Amsterdam bevorderd tot baas der smeden de commandeur der bankwerkers bij die werf H. Brinkboer en zyn benoemd tot portier F. Hoving en H. A. Solleveld. Visehbericht. De visschers hebben alle reden over de uitkomsten van liun bedrijf gedurende de afgeloopen week tevreden te zijn. Wel leverde de visscherij nog niet zóóveel op dat men daardoor onwillekeurig aan volmaakt goede tijden werd herinnerd en wel was het enkele dagen vrij onstuimig, maar toch waren de resultaten van dien aard, dat slechts weinigen zich over gemaakte slechte zaken konden beklagen. De korders lieten zich gewoonlijk door harden wind niet afschrikken en zeilden dagelijks uit. Voortdurend was de vangst van het meerendeel hunner zeer bevredigend en de aanvoer van tong en kleine schol ter afslag ruim genoeg om in de behoefte te kunnen voorzien. Men had op zulke goede resultaten niet durven rekenen, niet alleen omdat het meermalen onstuimig genoeg was, maar ook doordien zich langs onze kust honderden Engelsche visschers ophielden, die er, al of niet met recht, den naam voor hebben doorgaands met de meeste en de beste visch te gaan strijken. Hoe dit ook zij, ditmaal hebben wij er dan toch de ongunstige gevolgen niet van ondervonden. Ook de rogbeugers maakten over het algemeen voor beeldig goede zaken. De vangst was dikwijls ruim en de prijs voortdurend hoog genoeg, om daardoor een aardig voordeeltje te kunnen behaleu. De geep-aanvoer van Wieringen was iets minder ruim dan de vorige week, wat zich, nu het seizoen reeds zoover is gevorderd, wel eenigszins laat begrijpen. Over de ansjovisvangst in de Zuiderzee werden veelal gunstige berichten ontvangen. Ter afslag kwamen 23,245 tongen, 1705 roggen, 19 tarbotten, 2 steuren, 338 mandjes kleine schol, 120 manden schar en 272 tal geep; groote tong gold 40 a 25 cent, kleine idem 10 a 17 cent, rog 42 a 52 cent, tarbot f 5 a f 8, de steuren f 8.50 per stuk, kleine schol f 3.a f 1.80 per mandje, schar f 1.40 a f 2.per mand en geep f 8.a f 5.60 per tal. Ingezonden. DE NIEUWE STRAAT, aangelegd op het weiland, vroeger behoord hebbende aan de heeren Gebrs. Meijer, schijnt bestemd om door vrouw Fortuna sterk begunstigd te worden met allerlei verfraaiingen. Begeeft men zich naar die straat van uit de Looiersteeg, dan trekt de sierlijke entrée terstond de aandacht van inwoner en vreemdeling. Vooreerst valt het oog op de sloot, voorzien van water, dat door zijn kleur de gedachte doet ontstaan, dat dit liefelijke meer met de Roode Zee in verbinding staat. Daarna wordt het oog des bezoekers getroffen door de zelfstandigheden, in en bij de sloot nedergeworpen men komt op de gedachte, dat de stadsreinigingsdienst hier een filiaal der mestverzameling wenscht te stichten. Vervolgens kan men opmerken de chaotische verwarring in de afrastering der erven san de Loodsgracht, om niet te verzwijgen de fraaie aanleg van een etablissement voor brandstoffen op den hoek der straat, waardoor dit deel der gemeente zich allergunstigst voordoet, 't Plan bestaat, zegt men, om van de entrée dezer straat een photographie te maken en in den handel te brengen. De schoone aanblik van het geschetste tafereel zal zeer zeker een algemeene verspreiding bevorderen. Ten einde de bewuste straat nu tot nog meerder aanzien te brengen, is men voornemens, op een der alsnog onbebouwd gebleven terreinen eene bokkingrookery te stichten. Door zulk een inrichting zal dit kan wel niet anders de straat nog uitlokkender worden dan zy nu reeds is. Waarlijk, vrouw Fortuna is niet ongunstig gestemd voor de nieuwe straat cn voor hare aanstaande bewonersBartholomeüs. Helder, 4 Juni 1888. Mijnheer de Redacteur! De slag is gevallen. Myn poging, om tot eene zeer ernstige betrekking benoemd te worden, is, helaas, voor mij zonder gevolg gebleven! Even als anderen, heb ik gedongen naar denvacanten post van doodgraver alhier, doch Burgemeester en Wethouders hebben goedgevonden om den adsistent, waarnemenden, vice-dood- graver voor goed met die gewichtige taak te belasten, 'k Had mij nogal wat moeite gegeven om my de voor die betrekking noodige kennis eigen te maken, 'k Begreep namelijk, dat de kennis der aardrijkskunde en der lagere meetkunde onmisbaar zou zyn, en dat er in dezen tijd, waarin voor alles examens vereischt worden, ook wel een vergelijkend onderzoek naar de bekwaam heid der adspiranten zou worden noodig geacht, 't Blijkt echter, dat B. en W. zulk een examen niet noodig hebben geoordeeld, hoezeer de geest des tijds zulks schijnt te gebieden. Van jongs af was het mijn streven, om eenmaal te komen tot eene ernstige betrekking in 't leven, en ernstiger dan het baantje van dood graver zal er toch wel niet op aarde bestaan. Alle kortswijl besterft bij het geopende graf. Toch woog bij mij het bezwaar, dat het ambt van doodgraver een heel leelijke schaduwzyde heeft, omdat, wie een kuil graaft voor een ander, er zoo licht zelf komt in te vallen. Doch 'k dachtals myn ambtsvoorganger het zoo lang uitgehouden heeft met op het kantje teblyven,och, dan houd ik mij denkelijk daar ook wel staande. 'k Zal nu in de keus, door B. en W. gedaan, moeten berusten, en het kuilen graven aan een ander moeten overlaten. Valt de tegenwoordige titularis er te eenigertijd soms in 'k meld m\j dan onmiddellijk wéér als sollicitant aan, maar dan cisch ik, dat er een vergelijkend examen plaats hebbe. Met gevoelens van hoogachting, Uw dw. dien., van Tulpen, ex-adspirant-doodgraver. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: J. J. Keyzer, muziekaut bij de Marine, cn M. A. Aggenbach. GehuwdGeene. Bevallen J. A. Lamens, geb. Guijken, Z. A. Soera, geb. Buursma, D, J. Tissing, geb. Vermeulen, Z. W. C. Pielers, geb. Hendriks, D. Overleden D. J. Meijer, 2 jaren. P. J. Kaarsscnmaker, 22 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd: Louris Timmerman en Hendriktje Wigbout. Lucas Mulder en Maartje De Haan. Jan Tysen en Trijntje Rotgans. Klaas Wit en Maartje Nannes. GehuwdArie Mostert en Geertje Rotgans. Dirk Mulder en Geertje Hermans. Louris Timmerman en Hendriktje Wigbout. Geboren Neeltje, dochter van Jacob Keijzer en Neeltje Halfweeg. Neeltje, dochter van Pieter Bakker en Antje Tysen. Overleden: Trijntje Dover, 13 dagen. Nan Hutman, 12 jaren. Anna Wilhelmina Kuut, 4 maanden. Cornelis de Vries, 46 jaren. Neeltje Kippenbroek, 25 jaren. Weert Kool, 66 jaren. Neeltje Asjes, 24 jaren. Gemeente ZIJPE, van 25 Mei tot 1 Juni. OndertrouwdGeene. GehuwdPieter Krijnsberg, jonkman, metselaar, 23 jaren, wonende te Warmenhuizen, en Johanna Van Dalen, jongedochter, 29 jaren. GeborenGerritje, dochter van Gerrit Boekei en Trijntje Bruin. Reyer, zoon van Jan Van der Oort en Grietje Delver. OverledenGerrit Boekei, echtgenoot van Trijntje Bruin, 38 jaren. Trijntje Mooijboer, echtgenoote van Jan Raven, 56 jaren. Gemeente SCHAGEN. van 29 Mei tot 4 Juni. OndertrouwdLevi Jacob Van Thyn, jonkman, 28 jaren, en Sara Coopman, jongedochter, 27 jaren. Gehuwd en Overleden Geene. Bevallen Aaltje Wit, geb. Koning, D. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 Mei. OndertrouwdF. A. Tauber en A. Jonker. Ondertrouwd en Gehuwd: W. Broens, weduwnaar van D. Frons, en Ariaantje Butter, weduwe van A. De Boer. Siebr. Klaver en Antje Jongkind. BevallenT. De Groot, geb. Meijering, D. N. Borst, geb. Peereboom, Z. Antje Lakeman Brygman, geb. Godvliet, D. Overleden Jan Quant, echtgenoot van A. Schaar, 30 jaren. Hendrs. Helder, echtgenoot van T.Hoek, 41 jaren. Dirk Zeeman, weduwnaar van T. Hopman, 63 jaren. Jakob Pauw, 20 jaren. Jacob Molenaar, 7 weken. Aafje Vegters, weduwe van P. Rood, 84 jaren. Joh. Ransijn, 2$ jaar. Pieter Quant, 3 maanden. Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 Mei. OndertrouwdGeene. GehuwdA. Wit, jonkman, 26 jaren, en B. v. d. Abeele, jongedochter 29 jaren. J. Kuilman jonkman, 28 jaren, en F. Kee- man, jongedochter, 24 jaren. H. Barten, jonkman, 21 jaren, en J. Groeneveld, jongedochter, 23 jaren. J. Jonker, weduwnaar van A. Wortel, 23 jaren, en J. Wit, jongedochter, 28 jaren. P. Van Dyk, jonkman, 23 jaren, en M. Pronk, jongedochter, 21 jaren. Geboren Teefje, dochter van P. Langedijk en Teetje Sypheer. Aafje, dochter van Jan Nieuwland en Maartje Molenaar. OverledenPieter, zoon van Jacob Bruijn en Antje Zut. Gemeente SCHOORL, van 1 tot 31 Mei. OndertrouwdGeene. Gehuwd Jacob Beemsterboer en Cornelia Bijwaard. Johannes Visser en Anna Johanna Groot. Jacob Muelink en Tryntje Keijser. Adrianus Dapper en Maartje Kampers. GeborenHelena, dochter van Jan Blom en Bregje Hinrichs. Antje, dochter van Teunis Stam en Maria De Jager. Martinus, zoon van Cornelis Druijven en Antje Goudsblom. Overleden Antje De Zeeuw, dochter van Hermanus Hendricus De Zeeuw en Dieuwertje Out, 3 maanden. Pieter Rab, wonende te Texel, echtgenoot van Maria Keijser, 33 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). "5 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12] otz. 1.8 k. 758.75 - 2.55 17.5 f2.4 1 0.73 Slechtw. 4 12 zw. 2.4 763.00 f 1.70 15.0 -0.2 0.78 5 8 nto. 5 H 766.54jf 5.24 9.0 -4.5 0.73 5, 12 notn. 1.5 766.70,f 5.40 9.8 -5.6 0.72 Weêrsgesteldheid: 3 Juni 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 4 Juni 12 u. Idem. 5 Juni 8 u. Bewolkt, koel, goedweer. 5 Juni 12 u. Idem. Marktberichten. TEXEL, 3 Juni. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week den volgende prijzen Koeboter 60 a 65 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.25 a 2.50 en Eend-eieren f 3. a f 3.25 per 100 stuks. Paardenhuiden f 8.a 8.50, Schapeuhuiden f 2.25 a 3.25 en Lamshuiden 2.25 a 2.75 per stuk. TEXEL, 4 Juni. Op de derde Lammerenmarkt, heden alhier gehouden, bedroeg de aanvoer 2290 stuks. De pryzen liepen van f 5.50 tot f 8.per stuk, waarvoor bijna alles verkocht werd. ALKMAAR, 2 Juni. Veemarkt8 Paarden, f 150 a 350 31 Koeien, f 40 a 170; 46 nuchtere Kalveren, f 5 a 16 509 Schapen, f 10 a 20; 874 Lammeren, f 8 a 12 i 117 magere Varkens, f 13 a 23 264 Biggen, f 5 a 9 14 Bokken en Geiten, f 4 a 9 8 kleine Bokken, 30 a 60 cents, alles per stuk. ALKMAAR, 4 Juni. Veemarkt: 6 Koeien, f 140 a 195; 230 vette Kalveren, f 40 a 9628 nuchtere dito, f7 a 16 109 Schapen, f 16 a 2539 magere Varkens, f 13 a 18, alles per stuk. 160 vette Varkens, 34 a 44 cents per kilogram. HOORN, 2 Juni. GraanmarktTarwe f 6.50 a 8.Rogge f 3.75 a 4.50Gerst f 3.75 a 5.Haver f 2.75 a 4.Witte Erwten f 7.75 a 10.50, Groene dito f 8.55 a 12.Grauwe dito f 10.25 a 12.Vale dito f 7.50 a 14.Bruine Boonen f 7.25 a 12.Witte Boonen f 10.50 a 13.Paardenboonen f 5.25 a 6.alles per hectoliter. VeemarktPaarden f 70 a 180, Koeien f 100 a 160, Schapen f 14 a 24, Lammeren f 6 a 10, Kalveren f 4 a 8, Varkens f 8 a 16, Zeugen f 15 a 40, Biggen f 4 a 7, Kippen f 0.40 a f 1.25, alles per stuk. Kip-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. Boter 52$ a 57$ cents per kop. AMSTERDAM, 4 Juni. Veemarkt683 Runderen, lste kwaliteit 66, 2de kwaliteit 57 en 3de kwaliteit 48 cents per kilogram Melk- en Kalfkoeien f 130 a 230 per stuk 62 nuchtere Kalveren, f 5 a 12 en 500 Schapen en Lammeren, f 25 a 4 per stuk430 vette Varkens, 35 a 40 cent per kilogram. NIJKERK, 2 Juni. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 433 Paarden. Er was DEVENTER, 4 Juni. Aan de maandelykscbe Paardenmarkt waren 147 meestal minder soort Werkpaarden aangevoerd. Men besteedde f 25 a 70, voor de slachtbank f 20 a 30 per stuk. Handel vlug. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Van Galen', onder bevel van den kapitein ter zee E. L. Baron Van Heeckeren van Waliën, is den 3 dezer van de reede van Batavia naar zee vertrokken, ter terugkeer naar Nederland (via de Kaap de Goede Hoop). De Marine-torpedo-transportstoomboot „Mercuur* heeft bij eene jl. Zaterdag alhier ter reede gemaakten proeftocht uitstekend vol laan. Het vaartuig liep 12.60 mijl per uur. Ter deelneming aan de ernstoefeningen met het vestinggeschut is gisteren uit Den Haag alhier aangekomen de lste compagnie van het 4Je regiment vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein Jhr. v. d. Spiegel. De majoor Scheltus, mede van de vesting-artillerie uit Den Haag, bevindt zich alhier als commandant van de lste serie der bovengenoemde oefeningen. Naar wij vernemen, zal ds. J. P. Van der Vegte, beroepen naar de Doopsgezinde gemeente te Blokzijl, op a. s. Zondag alhier zijne afscheidsrede houden. De aangekondigde zitting van den Raad dezer gemeente heeft niet gisterenavond plaats gehad, doch zal heden (Dinsdag) avond 8 uur gehouden worden. Gisteren is door eenige ingezetenen dezer gemeente, eigenaars van perceelen in de nieuw aangelegde straat, die de Oostslootstraat met de Koningdwarsstraat verbindt, en welke straat voor rekening van adressanten van een behoor lijk plaveisel is voorzien, bij den Voorzitter van den Gemeenteraad een adres ingezonden, inhoudende het verzoek tot demping der vuile sloot aan den ingang van bedoelde straat. Adressanten verzoeken verder om rioleering van de nieuw aangelegde wijk en om beharding van de dwars straat, die bestemd is om de nieuwe straat met de verlengde Hoogstraat in verbinding te brengen. Den 1 dezer hebben ten Raadhuize alhier de navol gende aanbestedingen plaats gehad: 1. Van de levering van 80 ton Vilvoordschen steen, 120 M8 grint, enz. voor deze gemeente. Ingekomen 7 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: A. Graaff f1700, J, F. Philips f 1494, J. Korfffl450, Gebrs. Janzen f 1388, G. Moorman f 1334, A. Bos f 1293 en D. De Vries f 1180. 2. Van het plaatsen, schoonhouden en wegruimen der kachels, enz. in de verschillende gemeente-gebouwen te Helder, gedurende drie jaren. Ingekomen 5 inschrijvings biljetten, als van de heeren: G. Moorman f 1550, S. Man- heira f 1391, J. Korfï f 1255, S. K. Luijtzen f 900 en J. Kiljan f 699. De gunning is geschied aan de beide laagste inschrijvers. Blijkens achterstaande annonce, is de in ons vorig nommer aangekondigde vergadering der Kiesvereeniging „Burgerplicht* verdaagd tot Donderdag a. s. Door de boekhandelaren Berkhout Co. alhier is dezer dagen, met het oog op den zomerdienst, weder uit gegeven de lijst, aanwijzende de vertrekuren van treinen en booten alhier en de uren, waarop kantoren geopend zijn en waarop buslichtingen plaats hebben. Door velen worden die opgaven dagelijks gevraagd, en de lijst is daardoor voor menigeen onmisbaar. Een treurige gebeurtenis had jl. Zondag alhier plaats. Een matroos van Zr. Ms. gaffel schoener „Argus' sprong in het Heldersch kanaal om zijn muts te grijpen, die was afgewaaid en te water geraakt, 't Gelukte hem niet meer den wal te bereiken, en de pogingen zijner beide makkers, om hem uit de diepte op te halen, mislukten evenzeer. Ten aanschouwe van eene groote menigte, werd na een poos de drenkeling met een dreg boven water gebracht. Men vervoerde hem naar het nabijgelegen Gemeente- Ziekenhuis, en onder de leiding van de officieren van gezondheid Van der Worp en Mackay werden pogingen aangewend om de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken, doch, helaaste vergeefs. Het personeel der Rijksveldwacht is, zooals men weet, o. a. met den karabijn gewapend. Om dat personeel be hoorlijk in staat te stellen van dat wapen, des noodig, gebruik te maken, worden 's wekelijks op de schietbanen van het fort Dirks Admiraal alhier oefeningen in het schieten naar de schijf gehouden, waaraan door de manschappen der Rijksveldwacht, uitmakende de brigades Alkmaar, Schagen en Helder, geregeld wordt deelgenomen. Deze oefeningen hebben plaats onder de leiding van den 2den luitenant G. H. Van Winsen, van het 5de bataillon lste regiment infan terie alhier. Hei spreekt als van zelve, dat het personeel niet in zijn geheel van de verschillende standplaatsen naar hier vertrekt. Om beurten wordt, telkens door de helft, aan de oefeningen deelgenomen. In de algemeene vergadering der onderwijzers en onder wijzeressen in het arrondissement Helder, welke op den 25 Juni a. s. te Petten zal plaats hebben, zullen de na volgende onderwerpen in behandeling komen: 1. Is uit breiding van het programma der lagere school wenschelijk? Inteleiden door den heer P. E. C. Melchior, van Oudesluis. 2. Het schrijfonderwijs in de lagere school. Inteleiden door den heer J. Bakker, van Groetpolder. 3. Lichamelijke straffen. Inteleiden door den heer A. Blad, van Haringkarspel. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de ziekte en het overlijden van onze lieve Moeder en Behuwdmoeder ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, Helder, 5 Juni 1888. J. HIN. De aangekondigde vergadering der Nationale Kiesvereeniging zal niet op Woensdag 6, maar op DO.XDERDAG 7 dezer, 's avonds 8 uur, in „Tivoli* plaats hebben. Het Bestuur. rden. De pryzen waren van f 65 tot f 350 per stuk. j i veel handel, voornamelijk in de Werkpaarden. 1 Aima PaUlQWna. TE KOOP: Een makke Ket, met Tilbury, tx 7>1 Wagen en tuig. Alles afzonderlijk te koop. Te bevragen bij L. DEN DAS,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3