gegeven, tèn dienste der stichting van een hospitaal voor ongeneeslijke en voor herstellende zieken. Den 22 April 11. heeft de plechtige overdracht dezer bezitting plaats gehad. Het landgoed heeft eene waarde van 20,000 p. st, en bij de aanbieding heeft de gever nog eene som van 1000 p. st. gevoegd, ter tegemoetkoming in de eerste benoodigde uitgaven. Volgens het plan, zal er een hoofdgebouw voor herstel lende en een hoofdgebouw voor ongeneeslijke zieken komen, benevens verschillende kleinere gebouwen voor beide cate- goriën, alsook voor arme ziekelijke kinderen. De inrichting zal openstaan voor personen uit alle gods dienstige gezindten. Het geheele terrein is groot 507 acres, waarvan een stuk grond, ter grootte van 80 acres, ten gebruike van den heer Paling en zijne beide stiefzonen voor levenslang blijft gereserveerd en daarna bij de inrichting wordt getrokken. Alle gebouwen op het thans overgedragen terrein, met de daarin aanwezige machineriën en overige toestellen, bene vens 150 stuks vee, zijn in de schenking begrepen. Dr. Van Hamel Roos wijst, onder het opschrift: vergiftiging van levensmiddelen en xoijn, in zijn laatste //Maandbladop dit afschuwelijk bedrijf en tevens op de ziektegevallen (zelfs één sterfgeval), te Oldeberkoop in Friesland voorgekomen door het gebruik van rogge uit Stettin, waarin bij onderzoek 30 pet. loodglit een zwaar vergif werd ontdekt. In een monster van rijstmeel uit Italië ingevoerd vond dr. R. niet minder dan onge- j veer 30 pet. marmergruis Hij dringt opnieuw aan op een j strenge scheikundige controle of het vertoonen van behoor- lijk gedateerde en gelegaliseerde certificaten van analyse der in te voeren levensmiddelen, hetzij aan de grenzen, j hetzij in entrepótdoks. Bertreffende de wijn vergiftiging te Hyères, waardoor een I groot aantal inwoners ernstig ziek zijn geworden, schrijft I de heer Van Hamel Roos het volgende: „Indien de Graaf de Villeneuve zijn vergiftigden wijn i bijv. naar Holland gezonden had, zouden misschien hon- j derden slachtoffers in verschillende plaatsen gemaakt zijn, j zonder dat de oorzaak, zooals te Hyères (nl. door vergif ti- j gingen in ééne stad) zoo gemakkelijk opgespoord had kunnen worden, en men zou weêr hezelfde geval hebben, door ons vroeger als voorbeeld gesteld, nl. van het zich laten verspreiden van een lading besmette personen, om i die daarna door het geheele land angstvallig in alle dorpen en steden op te sporen I „Wij zullen blijven aandringen op de genoemde controle cn telkens en telkens onze stem luide verheffen, totdat zij eindelijk eens weerklank vinde bij de autoriteiten en volks vertegenwoordigers en blijven hopen, dat hooge materiëele belangen, het salus popnli eindelijk eens een ruime plaats mogen verkrijgen, naast zoo menigen onvruchtbaren en kleingeestigen partijstrijd over tallooze zaken van onder geschikt belang." Verschillende monsters als echt verkochte boter bleken aan dr. R. öf niet geheel te voldoen aan de eischen of voor circa de helft uit kunstboter te bestaan. Hij is voor nemens bij enkele winkeliers, die voortdurend kunstboter als echte verkoopen, in bijzijn van getuigen monsters te koopen, en de analyses met hunne namen te publiceeren. Het aantal Hollanders te Parijs bedraagt thans 16,300. De volgende merkwaardige mededeeling, die ook voor den gezondheidstoestand hiér te lande van veel belang is, wordt aan de //Gesundheit 1888, No. 9", ontleend: De meening van Kleb, Ferrand en Pissier, dat hoopen gebruikt stroo en mest een verbreiding van diphtheritis in hooge mate bevorderen, wordt door de statistieke opgaven van den militairen geneesheer Longuet bevestigd. Uit deze blijkt, dat in het Fransche leger het aantal sterfgevallen aan diphtheritis bij de cavalerie driemaal grooter is dan bij de infanterie. In Parijs komen de meeste gevallen van diphtheritis voor in die cavalerie-barakken, die in de nabij heid van de stallen der Omnibus-Maatschappij en een groote mestvaalt zijn aangelegd. Dezelfde verhouding bestaat bij het Duitsche leger. In het OostenrijkschHongaarsche leger, waar de gevallen van diphtheritis zeldzaam zijn, bepalen zij zich vooral tot de cavaleristen. Een voorbehoedmiddel tegen mosselenvergif tiging. Het gebeurt somtijds, dat het gebruik van mosselen ongesteldheid tengevolge heeft. Als een onfeil baar middel om dit te voorkomen, late men de mosselen, na ze schoon gemaakt te hebben, 2 tot 3 uur in het water staan, waarin men een handvol keukenzout gedaan heeft. Aldus schijnt het vergif' opgelost en uit de schelpen ver wijderd geworden. Het water wordt afgegoten en nu is alle gevaar geweken. Een kok heeft dit middel veertig jaar achtereen met goed gevolg in toepassing gebracht. Florida is het beloofde land voor liefhebbers van perziken. Een verslaggever van de //Gardener's Chronicle" verhaalt van een perzikboom, die, in Maart 1886 gezaaid, thans een hoogte van acht voet bereikt heeft, bij den grond ruim twee centimeter dik is en thans reeds vruchten draagt. Men verhaalt van een planter, die in Februari 1885 twee honderd perzikboomen plantte en in 1886 genoeg vruchten verkocht om zijn land, boomen en onkosten te betalen. Peren, kersen, druiven en vele andere vruchten telen er goed, maar behalve de oranje-appel groeit geen vrucht in Florida zoo welig als de perzik. Men zegt, dat de uitvinder van het meliniet zijn brevet aan de Engelsche firma Armstrong heeft verkocht voor 30,000 pd. st. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 5 Juni 1888. hierop als wederantwoord was ingekomen, dat de heer De Blaauw het perceel voor f 500 wil afstaan, zonder ecnige kosten voor zijne rekening te nemen, en het met primo Augustus moest aan vaard worden. De heer Nobel heeft tegen den prijs geen bezwaar, maar wel tegen de ontruiming van het perceel. De heer Kaan vindt in beide geen bezwaar, hoewel hij toch den datum van aanvaarding liever gesteld zou zien op 1 Mei 1889. De heeren Schuit en Paarlberg vinden den prijs te hoog, on maken ter dege bezwaar, de bewoners er uit te krijgen, waarna de heer Francis de vraag doet aan den heer Kaan, of hy, die geen bezwaar in de ontruiming ziet, dit dan voor zijn rekening wil nemen, waarop de heer Kaan antwoordt, dat persoonlijke aansprakelijkheid in deze zeker niet geëischt kan worden. Na nog eenige discussie wordt de koopprijs f 500, met ont ruiming 1 Augustus, in stemming gebracht, wat met 10 tegen 1 stem wordt verworpen. Hierna doet de heer Kaan nog het voorstel, den heer De Blaauw f 400 te bieden, wat eveneens, met 7 tegen 4 stemmen, wordt verworpen. Het gevolg hiervan is, dat den heer De Blaauw zal worden geschreven, dat de Raad van verdere onderhandeling afziet, en de schoolkinderen van de Oudesluis geen speelplaats zullen krijgen, zooals de heer Kaan gcwenscht had. Hierna worden de posten van af- en overschrijving van onvoor ziene uitgaven behandeld en goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van een der vroedvrouwen in de gemeente, om eene instructie met vermelding der wijken, waarin zij de verloskunde moeten uitoefenen, wordt een door B. en W. opgemaakt concept gelezen, waar o. a. in voorkomt, dat de vroedvrouwen gevestigd moeten zijn te Oudesluis of Keinsmerbrug en te Sint-Maartensbrug of te Burgerbrug, terwijl de grens van beiden zal zijn op wijk E. No. 15, even ten zuidwesten van de Schagerbrug, en deze denkbeeldige lijn zal worden getrokken tot aan de duinen. Dit concept wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Nog was ingekomen een adres van de wed. Veuger, kasteleines te Keinsmerbrug, om wijziging van het tijdstip der kermis. Daar deze steeds samenvalt met die te Oudesluis, den 15 Juli, verzoekt zij om financiëele redenen, dat deze bepaald worde op 19 Augustus. Naar aanleiding van dit verzoek deelt de Voorzitter mede, dat de kermis te Keinsmerbrug reeds voor jaren afgeschalt en saamgesmolten is met die te Oudesluis, evenals de kermissen aan de Vlotbruggen één zijn met die der naastbijliggende dorpen. Men zou dus moeten beginnen aan HH. Gedeputeerde Staten te vragen nog een kermis in de Zype aan te schaffen, in plaats van wat aan de orde van den dag is, af te schaffen, waartegen hij zich ten sterkste zou verklaren, temeer daar de kasteleins van de Vlotbruggen dan met hetzelfde recht ook om een eigen kermis zouden kunnen vragen. Hij acht dus het verzoek niet voor inwilliging vatbaar. Het komt evenwel in stemming, doch wordt met 10 tegen 1 stem (die van den heer De Wit) verworpen. Bij de gewone rondvraag doet de heer Nobel het voorstel, overeenkomstig dat van de Plaatselyke Schoolcommissie, uit gedrukt in haar verslag, om de voortbrengselen der handwerken niet meer te geven aan het Weeshuis, maar aan de vervaardigsters, opdat het onderwijs blyvende vruchten zal dragen. Daar de meeste leden het wel voor een jaar bepaald zouden willen zien, maar niet voortdurend, wijzigt de heer Nobel zijn voorstel in dien geest, waarna het met algemeene stemmen wordt aangenomen, Opzichtens de goede zeden, wcnscht de heer Nobel handhaving der politie-verordening, betreffende het zwemmen, wat op minstens 300 meter van bewoonde plaatsen mag geschieden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij hierop meer zal laten letten. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Dinsdag 5 Juni 1888. In deze zitting werd, na voorlezing cn goedkeuring van de notulen der beide laatste zittingen, mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Arkes, directeur der paardentram HoornEnkhuizen, waarbij deze, onder dankzegging voor des Raads gunstige beschik king, betrekkelijk zijn ontworpen paardentram HoornSchagen, bericht, dat bij gelijke gunstige beschikking door de gemeenten Wognum en Opmeer,, door hem spoedige oJRciëele concessie zal worden aangevraagd. Aangenomen voor kennisgeving. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna, conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders, besloten, tot het doen der uoodige af- en overschrijvingen, betrekkelijk de comptabiliteit van het dienst jaar 1887, cn werd daarna den Raad door B. en W. aangeboden het verslag .van den toestand der gemeente, gedurende het vorige jaar. Van het verslag werd geene voorlezing verlangd, en zal dit aan de leden, die zulks verlangen, tehuis ter lezing worden gegeven. Nadat vervolgens nog afschrijving van hondenbelasting was toe gestaan aan R. Kok, Jbs. Keet en Joh. Merz, ging de vergadering een wijle over in comité, tot behandeling van eenige reclames in zake hoolxlelijken omslag. Na de hervatting der openbare zitting de algemeene rondvraag volgende, werd door den heer Hopman gewezen op de voor de passage der vaartuigen belemmerende ligging van het wrak eener schuit, liggende in de vaart aan het Noord. De Voorzitter deed toezegging, dat de opruiming zal worden bevolen, of anders de eigenaars zullen worden genoodzaakt tot betaling van belasting, wegens het gebruik van gemeente-water. De heer Stammes deelde daarna mede, dat de loopstraat naar het spoorwegstation, in strijd met de politic-verordening, zóó druk met handwagens wordt bereden, dat de wielslagen daarin zichtbaar zijn. De Voorzitter beloofde, dat op deze overtreding der ver ordening gesurveilleerd en, bij ontdekking, tegen de schuldigen proces-verbaal zal opgemaakt worden. Nog vestigde de heer Stammes er de aandacht op, dat aan de Loet, bij de woningen van J. Overtoom en P. Meurs, den laatstcn tijd steeds puinhoopen aan den kant van den openbaren weg liggen. Ook op deze overtreding van het Polderreglemcnt zal, belooft de Voorzitter, worden gelet. Door den heer Hazcu werd vervolgens nog gevraagd, of de steenen voor de gemeente-bestrating niet meer op de daarvoor aan gewezen plaats aan de Loet worden opgeslagen. Spreker had ze dezer dagen aan den openbaren weg „de Laan" opgestapeld gezien. De Voorzitter antwoordde, dat de aldaar aanwezige steenen aan particulieren behoorden, die voor het tijdelijk gebruik van den gemeentegrond belasting betalen. Daarna werd de vergadering gesloten. ming van persoon en goederen onder de wetten des lands. Wij zullen u niet verwijten dat gy vreemdelingen zijt. Weest gehoor zaam aan de wetten des lands, werkt samen met de oude burgers, en uw verblijf zal een zegen zijn voor den Staat en het vader land, dat wij allen zoo lief hebben (luide toejuichingen). Wanneer gij ooit teruggaat naar uw oude vaderland en gij wederom lust moogt gevoelen om tot ons terug te keeren, dan zullen wij u weder met open armen ontvangen en u al do voorrechten schenken, die de Staat kan geven. Gekleurde onderdanen, een kort woord tot u. Gij hebt ook aanspraak op bescherming onder de wetten van dezen Staat. Ook gij zult vooruitgaan, doch het zal van u zelf afhnngen of gij gebruik zult maken van de voorrechten om beschaafd te worden of niet. Gij moogt de beschaving aannemen of verwerpen naar uwe keuze. Ook voor u smeek ik den Vegen des Allerhoogsten af. Ik heb gezegd. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering der Neder- landsche Landbouwcommissie werd nog behandeld de vraag, in hoever het wenschelijk mag geacht worden, dat een stemmigheid der verschillende Maatschappijen omtrent het deelnemen aan de Parijsche Tentoonstelling van 1889 worde verkregen. De vergadering vereenigde zich, na langdurige gedachten- wisseling, met het voorstel een circulaire tot de verschillende Maatschappijen te richten, waarin van het tot stand ge brachte zal worden melding gemaakt en op het belang der zaak zal worden gewezen, en verder op de wenschelijkheid tot stichting van een fonds, ter vergemakkelijking van de verzending. Tot Voorzitter werd gekozen de heer P. J. A. De Bruijne, te Zwijndrecht. Men meldt uit Zanzibar aan de Engelsche bladen, dat een Nederlandsch oorlogsschip daar is om over het sluiten van een handelstractaat te onderhandelen, en dat Italië aan den Sultan gevraagd heeft afstand van terreinen aan de Kismayu-Juba-rivier. Naar men mededeelt, werd dezer dagen op meer dan één verzoek van Nederlandsche Postduiven-Vereenigingen, om hare duiven in Duitschland te laten uitvliegen, weige rend geantwoord. De Duitsche Regeering moet het oplaten van uit Nederland komende postduiven hebben verboden. „De Tijd" heeft met oprechte belangstelling kennis genomen van de voordracht van B. en W". van Amsterdam, om het schoolgeld op de openbare gemeentescholen te ver- hoogen. Zij hoopt, dat het gemeentebestuur verder gaan en de Gemeente-Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen opheffen zal. Over 1887 beliepen de kosten ruim een halve ton en daarvoor werd aan slechts 28 per sonen de onderwijzers-akte bezorgd. Het paardje is te duur en moet voor goed uit den stal verwijderd worden. Bij de politie te Haarlem is het signaalfluitje ver vangen door een sterk geluid gevend koperen trompetje. Ook de heer M. Langeveld, in den polder Eierland op Texel, is in het bezit van een levend stephoen. Te Oude Niedorp is aanbesteed: de verbouwing der openbare school te Zijdewind, in twee perceelen. Voor het eerste perceel waren 10 inschrijvingsbiljetten ingekomen het hoogste was van den heer Overtoom, te Schagen, voor f 1900; het laagste van den heer Hille, te Zijdewind, voor f 1414. Voor het tweede perceel waren 3 inschrijvingsbil jetten ingeleverd hoogste inschrijver was de heer Moor man, te Helder, voor f 710laagste de heer Vlaming, te Schagen, voor f 687. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat de algemeene malaise ook is doorgedrongen tot de lucifersfabrieken aldaar. Er heerscht veel gebrek aan werk, tengevolge waarvan dezer dagen vele werksters moesten weggezonden worden. Als men in aanmerking neemt, dat de fabrikanten de luci fers per 1000 pakjes, elk van 10 doosjes, voor p. m. f 30 verkoopen (zegge 8/10 cent per doosje!), kan men nagaan met wélk eene kleine winst zij zich moeten tevreden stellen. §In 1887 zijn te Amsterdam in de Banken van leening beleend 797,941 panden voor f 2,505,303 en gelost 770,332 panden voor f 2,440,921. Dat niet altijd door het vee de vette weidegrond der Betuwe boven den schralen grond der Veluwe wordt ver kozen, kan blijken uit het volgende: Twee koeien van den heer De H., te Renkum, werden dezer dagen van de Veluwe naar de Betuwe in eene weide gebracht. De beesten hadden blijkbaar geen schik in hun nieuwe graasplaats, want zij verbraken de heining en liepen zoo vlug als ze konden weêr naar het Renkumsche veer en de pont op. De veerknecht slaagde er niet in, ze te verwijderen, en meende toen het best te handelen door ze weêr mede te nemen naar den kant van Renkum. Maar dit tochtje scheen voor de logge viervoeters nog te lang zaam, want op éénzelfde oogenblik stortten zij zich in den Rijn en bereikten toen zwemmende, zonder ongelukken, het beloofde land. Een vroegere landgenoot, de heer W. H. Paling, eertijds te Rotterdam gevestigd en thans piano-handelaar te Sydney (Australië), heeft aldaar aan het bestuur der kolonie Nieuw-Zuid-Wallis een groot landgoed ten geschenke deur, want zij mocht hen gaarne samen zien, en dan deed zij haar best om hen over te halen naar binnen te gaan. Gewoonlijk zei ze „Je zult kou vatten, kinderen, je zult nog ziek worden. Lieve hemel! wat beteekent dat toch, om zoo laat buiten te blijven?" Koud!... Zij koud! Zij gevoelden immers niets dan het geluk, dat het samenzijn hun verschafte. Zij, die 's avonds op den weg voorbijgingen, hoorden een zacht gefluister van twee stemmen, begeleid door het bruischen van de zee daarginds onder aan de rotsen. Het was aangenaam om te hooren hoe de heldere stem van Gaud afgewisseld werd door den* welluidenden, zachten, liefkozenden toon van Yann, wiens stem een meer diepen klank had. Men kon hunne gestalten onderscheiden, afgeteekend tegen den steenen muur, waartegen zij geleund zateneerst zag men de witte muts van Gaud, dan haar gansche slanke gestalte, eenvoudig in 't zwart gekleed, en naast haar de vierkante schouders van haar verloofde. Boven hen verhief het dak zijn lompen, mossigen rug, en achter het geheel breidde zich de oneindige schemerachtige ruimte uit, waar in de verte, zonder eenige kleur, water en lucht schenen samen te vloeien. Eindelijk gingen zij toch in huis en zetten zij zich samen onder den schoorsteen, waar de oude Yvonne, die weldra in slaap viel, de twee gelieven evenmin hinderde. Dan begon het gefluister opnieuw, want zij moesten de twee jaren, waarin zy elkaar niet gesproken hadden, inhalen, terwyl het uur van scheiden maar al te spoedig zou slaan. Men kwam overeen, dat zy samen bij grootmoeder Yvonne zouden komen inwonen, die hun bij testament haar hut vermaakte. Voor het oogenblik lieten zy die, bij gebrek aan tijd, zooals zy wasals Yann uit IJsland teruggekeerd zou zyn, zouden zij het armoedige, eenzame nestje verbeteren en verfraaien. (Wordt vervolgd.) Aanwezig alle leden. Na de opening der vergadering worden de notulen voorgelezen van de vorige zitting, naar aanleiding waarvan de heer Nobel de vraag doet, door wien in de vorige zitting het adres was inge diend tot handhaving der politie-verordening, opzichtens het rijden met hondenkarren, door de Hoofd-Ingelanden van den polder Zijpe, volgens de notulen, of door het Dagelijksch Bestuur, volgens de couranten-verslagen. De Wethouder, de heer Biersteker, antwoordt hierop, dat dit alleen in de „Alkmaarsche Courant" was vermeld, wat onjuist was, en dat de notulen juist zijn. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat op een gericht schrijven aan den Procureur De Blaauw, te Amsterdam, tot aankoop van zyn huis, staande naast de school te Oudesluis, ingevolge het in de vorige vergadering genomen besluit, als antwoord is ingekomen, dat dit huis voor f 800 te koop is. Verder, dat hierop geantwoord is, dat, als genoemde eigenaar f 400 wilde vragen, men nader wilde onderhandelen, en dat Buitenland. In het Noorden van Schotland is het in de afgeloopen week buitengemeen koud geweest. Jl. Zaterdag en Zondag heeft daar een sneeuwstorm gewoed zooals in de maand Juni nog bijna nooit is waargenomen. Te Strathspey sneeuwde het vier-en-twintig uren aaneen zonder ophouden. In Deeside, Banffshire, Iverness-shire en Ross-shire zijn hooge heuvels geheel met sneeuw bedekt. „Ben Lomond, en de naburige bergen," zegt een telegram, „zijn geheel in sneeuw gehuld." De „Etruria" heeft de reis van Queenstown naar New-York afgelegd in 6 dagen, 1 uur en 55 minuten, dat is nog 57 minuten minder dan. de „.Umbria^ in Mei 1887. Bij het lossen van saluutschoten van het fort Montjouy, te Barcelona, is jl. Vrijdag een kanon gesprongen, waarbij twee artilleristen omkwamen en drie andere gekwetst werden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2