denkbeeld is van den architect Colibert, en hij aal er denkelijk veel succès mede hebben. Of eigenlijk heeft hij het reeds, want terwijl men aan den „tour d'Eijffel" en al het andere nog druk bezig is, staat de moderne Bastille en hare omgeving reeds geheel gereed en is zij den lOden Mei feestelijk „ingewijd". Een mijner Parijsche vrienden, die in deze reconstructie der achttiende eeuw een kijkie genomen heeft, schreef er mij van: „Gij kunt u op allerlei verrassingen in deze omgeving voorbereiden. Niet alleen levert de oude Bastille een sterk sprekende tegenstelling met den modernen tijd op, maar overal elders stuit gij op zonderlinge, ik zou haast zeggen moedwillige contrasten. Zoo vindt men er ook de nabootsing van een oude kerk uit de vorige eeuw; zij strekte toen tot verblijfplaats aan de „Filles de la visitation de Sainte-Marie" (Bezoekzusters van St. Marie), maar wanneer gij thans de kerk binnen treedt aanschouwt gij er een... panorama, dat den bezoeker ooggetuige maakt van de voornaamste gebeurtenissen uit de dagen der Revolutie. Zoo gaat het ook met de Bastille zelve. Van buiten is zij in alle opzichten volkomen gelijk aan de door het volk in 1789 gesloopte gevangenis; maar wanneer men er binnentreedt, komt men, in plaats van in donkere cellen en vunzige holen, in een prachtig gearran geerde dans- en schouwburgzaal, waar op den achtergrond een tooneel is aangelegd. Prachtig vooral is het blauwe plafond, dat met een kwistigen overvloed van gouden leliën is bezaaid. En daar zal het publiek, dat de Tentoonstelling bezoekt, nu gelegenheid vinden tot het bijwonen van con certen, balletten en tooneelvoorstellingen en tot het houden van congressen, conferences, voordrachten, enz. Op de tonen der vroolijke, opwekkende walsmuziek zullen de paren er kunnen rondzweven. Men verwacht een kolossaal succès Dat succès zal wel niet uitblijven. Onze tijd houdt wel van die scherpe tegenstellingen: een danspartij in de Bastille is weêr een haute nouveauté op het programma. Zelfs de Oostenrijkers, Engelschen en Duitschers, die nu op de Tentoonstelling smalen, zullen aan die verleiding geen weerstand kunnen bieden en meê naar Parijs gaan 7/VI—'88.P. Binnenland. Nader verneemt „Het Vaderland", dat het bijeenkomen der Kamer op 19 dezer in hooge mate onwaax-schijnlijk is. Daar bet voornemen bestaat in de eerste plaats het Bank- octrooi te behandelen, en dit vooreerst nog niet voor behandeling gereed kan zijn. is, zegt het blad, eene bijeen roeping vóór de eerste dagen van Juli denkelijk niet te wachten. Wat het reglement van orde betreft, de voorstellers daarvan zijn uitgenoodigd tot eene conferentie met de com missie van rapporteurs, en het laat zich nog niet voorzien wat daarvan de uitkomsten zullen zijn. Dat hun voorstel spoedig aan de orde zal komen, is volstrekt niet zeker. Tot het beoordeelen der werking van het verhoogd telegraaftarief kunnen de cijfers dienen, ontleend aan een opstel van den heer Linckens, ambtenaar bij de telegrafie en samensteller van den bekenden „Telegraaf'gids". Zij bewijzen dat het binnenlandsch verkeer per telegraaf onder de werking van het verhoogd tarief in de tweede helft van 1886 is achteruitgegaan. In dat eerste halve jaar na de verhooging zijn er 11,344 telegrammen over handel en nijverheid meer gewisseld, maar 1753 over dagblad- nieuws en 6600 van gemengden aard minder. De meerdere handelstelegrammen werden zeker niet aan geboden omdat het tarief hooger was, maar omdat daaraan in weerwil van den duurderen prijs behoefte bestond, zoodat zij ook onder de werking van het vorig lager tarief niet zouden zijn weggebleven. Daarentegen kan de verminde ring van de beide andere soorten van telegrammen met 8353 stuks, zeer wel een gevolg zijn geweest van den verhoogden prijs. In 't geheel is het getal telegrammen voor binnenlandsch verkeer in dat halfjaar met 8348 vooruitgegaan. Maar als men daarbij bedenkt, dat tevens nieuwe kantoren zijn geopend, welker verkeer op 10,000 stuks geschat kan worden, dan is het hooger getal van 8348 waarlijk niet als een vooruit gang te beschouwen. Verreweg de meeste telegrammen der nieuwe kantoren zouden niet zijn verzonden, als die kantoren niet waren geopend, en daaruit volgt, dat aan de oude kantoren de verzending niet gestegen, maar veeleer verminderd is. zien kon, want toen deze wakker werd, bleven zij stil voor haar zitten. 't Was zes dagen vóór het vertrek der IJslanders. De brui loftsstoet verliet de kerk van Ploubazlanec, voortgezweept door een hevigen wind, onder een somberen, zwarten hemel. Arm in arm, beiden schoon, schreden zy daarheen als eén koning en een koningin aan het hoofd van hun gevolg. Kalm, ingetogen, ernstig, schenen zij niets te zien en boven alles verheven te zijn. Het was alsof de wind zelfs hen eerbie digde, terwijl hij in den stoet achter hen een schromelijke ver warring onder de vroolijke, lachende paren aanrichtte. Men zag er vele jongeren, vol levenslust, en anderen, wier haar reeds begon te grijzen, maar die nog glimlachten bij de herinnering aan hun bruiloftsdag en hun eerste huwelijksjaren. Grootmoeder Yvonne, erg door den wind geplaagd, maar met een gelaat, waarop het geluk te lezen stond, volgde aan den arm van een ouden oom van Yann, die haar allerlei complimenten uit de oude doos maakte zij droeg een mooie nieuwe muts, die opzettelijk voor deze gelegenheid was gekocht, benevens haar oude korte cbale, die voor de derde maal geverfd was, zwart, wegens den rouw over Sylvester. De wind spaarde geen van de genoodigdenmen zag japonnen en chales wapperen en mutsen en hoeden dartel wegvliegen. Aan den ingang der kerk hadden de jonggehuwden als naar gewoonte een ruiker van kunstbloemen gekocht om hun feest gewaad nog op te sieren. Yann had de zijne onverschillig ergens op zijn borst gestoken, maar hem stond alles goed. Wat Gaud aangaat, men kon haar damesaard terugvinden in de bevallige wijze, waarop zij die ruwe, armoedige bloemen dicht bij den schouder op haar japon stak als altijd nauwsluitend om haar prachtige gestalte. De vioolspeler, die hen aanvoerde, speelde, door den hevigen wind verbijsterd, slechtalleen bij tusschenpoozen kon men zijn zwakke muziek hooren, die bij het geloei van de windvlagen nog scheller en piepender klonk dan het geschreeuw van een zeemeeuw. Geheel Ploubazlanec was uitgeloopen om hen te zien. Dit huwelijk boezemde belang in, van heinde en ver was men er om bier gekomenaan de kruispunten der wegen stonden overal groepjes hen op te wachten. Daar zag men bijna al de IJslanders, Yanns vrienden zij groetten de jonggehuwden in het voorbijgaan en Gaud antwoordde met een lichte, sierlijke buiging, evenals een dameoveral langs den weg bewonderde men haar. De gehuchten uit den omtrek, zelfs de meest verwyderde, de kleinste schenen al hun bedelaars, hun invaliden, hun kreupelen, zelfs hun idioten hierheen te hebben gezonden. Al dat volkje Gelijk indertijd is gemeld, hebben onderscheidene verveners uit Friesland den lieer Domela Nieuwenliuis uitgenoodigd, inzage te neinenvan bun boeken. Hij heeft zich daarvan afgemaakt met te zeggen dat hij geen tijd had acht te slaan op 't geen men tegen zijn woorden inbracht. Later deelde hij mede geen bepaalde uitnoodiging te hebben ontvangen. Thans hebben 25 verveners do volgende uitnoodiging in het „Nieuws- en Adv.blad van Heerenveen" geplaatst: „Ondergeteekenden, verveners in het kiesdistrict Schoter- land, kennis genomen hebbende van hetgeen door den afgevaardigde uit dat district bij zijn interpellate in de Tweede Kamer betrekkelijk de werkstaking in de venen is gezegd, zijn zoo vrij hunnen medeburger, den heer Domela Nieuwenhuis, beleefd uit te noodigen tot het bijwonen eener vergadering te Heerenveen, ten einde den interpellant in de gelegenheid te stellen voor hen als vakmannen duidelijk te maken, hoe een vervener, in dezen tijd met 60 man werkende, per dag f 98.40 kan verdienen. /Bepaling van den tijd wordt gaarne aan den heer D. N. overgelaten. „Zij twijfelen niet, of de heer D. N. zal zoo beleefd zijn aan deze uitnoodiging te voldoen of publiek erkennen, dat hij althans van hun vak klaarblijkelijk weinig afweet en daardoor in meer dan één opzicht zeer onjuist is geweest." Het gerucht, dat de Friezen dit jaar verstoken zouden blijven van de gewone harddraverij op 18 dezer te Leeu warden, vanwege den Koning en de Koningin, is bewaarheid. Aan Burgemeester en Wethouders van genoemde gemeente, die zich, daar de aankondiging van het volksfeest steeds op zich liet wachten, over de zaak tot den Koning hadden gewend, is nl. namens Z. M. bericht, „dat H.D. voor dit jaar wenscht af te wijken van de sedert 1873 gevolgde gewoonte en voor de harddraverij op 18 dezer geen prijzen wenscht beschikbaar te stellen. Men schrijft ons van Texel, dd. 8 dezer: „Aan Den Hoorn heeft een driejarig kind een slag van een paard bekomen, waardoor het gelaat vreeselijk gehavend is. Dr. S. verleende geneeskundige hulp. Naar omstandig heden is de kleine vrij wel." „Sedert een paar dagen zijn hier ter plaatse eenige heeren, met het doel om voor Artis te Amsterdam exemplaren te bekomen van het steppenhoen, dat hier menigvuldig voor komt en voorts andere vreemde vogels en eieren, die dit jaar mede buitengewoon veel worden aangetroffen. Naar wij vernemen, zijn zij voorzien van eene buiten gewone machtiging tot jagen, om daardoor te kunnen aan vullen, wat niet levend kan worden bemachtigd. Na afloop hunner dagelijksche tournée worden door die heeren, tot groot vermaak van de jeugd, allerlei spelletjes met de kleinen gehouden en daarbij aan hen, die het best voldoen, lieve cadeautjes uitgereikt. Geen wonder, dat zulke bezoekers welkom zijn." Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat de termijn van aangifte voor de vanwege „Holland's Noorder kwartier" te houden Tentoonstelling tot den 16 dezer blijft opengesteld. De veemarkt te Wieringen zal geregeld eiken Woens dag, tot nader te bepalen tijd, worden voortgezet. Men meldt ons van Wieringen „De eerste steen van 't restauratiewerk van het kerk gebouw uit de elfde eeuw te Oosterland is jl. Dinsdag gelegd door de heeren M. Heijblok, oud-kerkmeester, en E. Koster, notabel-ouderling, die er zich in vergenoegden zoo een eersten steen te leggen, die p. m. 20 kilogram weegt, en waar verder de kerk meê gerestaureerd zal worden." Tot lid van den Gemeenteraad van Terschelling is met zeer groote meerderheid gekozen de heer J. Bulkens, opzichter van den Waterstaat. De Hollandsche studiebeurs voor een Transvaalsch jongeling is (na te Pretoria gehouden examen) toegekend aan den jongeheer F. Wolmarans. Te Haarlem is aanbesteed: 1. Het versterken van een der hoofden op het strand benoorden Petten en den bouw eener bergloods voor spoor wagens op de Pettemer zeewering (raming f 7000); minste inschrijver J. Giltjes, te Petten, ad f 6680. 2. De voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal, in 4 perceelen (raming: 1ste perceel f 5500, 2de had zich in een lange rij langs den weg geschaard, deze met een draaiorgel, die met een harmonica, meest allen met het een of ander muziekinstrument; zij staken bun handen, hun houten bakjes of hun hoeden toe om de aalmoezen op te vangen, die Yann hun met zijn edel, trotsch gelaat, Gaud met een lieven, koninklijken glimlach toewierp. Sommige van die bedelaars waren reeds zeer oudhun ledige hoofden, die nooit iets hadden bevat, waren bedekt met grijs haar; in een kuil op den grond neêrge- hurkt, hadden zij dezelfde kleur als de aarde, waaruit zij nooit geheel compleet schenen te zijn voortgekomen, en tot welke zij weldra zouden wederkeeren, zonder ooit te hebben gedacht. Hun dwaleude oogen verhoogden den angstigen indruk, die hun mislukt en nutteloos bestaan teweeg brachtzij zagen dien optocht, waarbij alles sprak van het genotvolle, schoone leven, klaarblijkelijk zonder bewustzyn langs zich heengaan... De optocht trok door Pors-Even, voorbij het huis van de Gaos. Men begaf zich. naar de gewoonte der bruidsparen in Ploubaz lanec, naar de kapel van de Driecenheid, aan het uiterste puntje van het land van Bretagne. Onder aan de laatste rots verhief zich het gebouwtje, vlak aan den rand van het water, schijnbaar reeds tot de zee behoorend. Om het te bereiken moet men de met steenblokken bezaaide helling afdalen. De bruidsstoet verspreidde zich langs den rand van die eenzame kaap, terwijl alle kwinkslagen en complimenten verloren gingen in het geloei van den wind en de golven. Het was niet mogelijk de kapel te bereiken bij dat ruwe weder was de weg niet veiligde zee beukte van nabij met zware slagen op het land. Men zag de hooge waterzuilen voorthuppelen en, omvallende, alles met een stortvloed overdekken. Yann was, met Gaud, die aan zijn arm hing, als de voorste van den stoet, de eerste, die terugweek voor het schuimende nat. Achter hem stond zijn gevolg in rijen op de rotsen geschaard het was alsof hij gekomen was om zijn jonge vrouw aan de zee voor te stellen, maar deze toonde den jonggehuwden een grimmig gelaat. Toen hij zich omkeerde, bespeurde hij den muzikant, voorover gebogen op de rots, zyn dansmuziek trachtende te grijpen, die de wind had medegesleept. „Steek je muziek maar op, vriendje," zei hij„de zee speelt een andere deun, waarop wy beter kunnen marcheeren." Op hetzelfde oogenblik vielen dikke regendroppels neder uit een donkere wolk, die den ganschen ochtend reeds dreigend aan den hemel hing. Toen begon een wanordelijke vlucht onder luid geschreeuw en gelach, en iedereen klauterde zoo gauw mogelijk tegen de rotsen op, om in de woning van de Gaos buiten het bereik der elementen te komen. (Wordt vervolgd.) j perceel f 7800, 3de perceel f 11,000 en 4de perceel f 5700); minste inschrijvers: 1ste perceel G. D. Van Doorn, te Amsterdam, ad f 4629; 2de perceel G. Honijk, te Purme- rend, ad f 6647; 3de perceel G. D. Van Doorn, te Amster dam, ad f 98804de perceel dezelfde, ad f 53.86. 3. Het verdiepen van eenige gedeelten van het Noord hollandsch Kanaal (raming f 22,000); minste inschrijver C. Bos Az„ te Dordrecht, ad f 16,952. De heer Ilenri Viotta schijnt de hem aangeboden betrekking van directeur van het door de naamlooze ven nootschap „Het Concertgebouw" te Amsterdam op te richten orcliest niet te hebben aanvaard; ten minste thans worden sollicitanten voor die betrekking opgeroepen. De exploitatie begint 1 November 1888 en omvat groote en kleine con certen en matinees, met en zonder solisten, in de Concert zaal, in den tuin, of.... op andere plaatsen, waar uitvoe ringen ge wenscht worden. Het Bestuur van het departement Rotterdam der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft in zijne jongste vergadering besloten, een aanvang te maken met de kostelooze verspreiding van eenige kleine geschriften ten behoeve van het volk, voorloopig elke maand één. „Gitje", van Cd. Busken Huet, „Teun de jager", van Hildebrand, en „De huisklok" en „De Rotterdamsche zakkendrager", van Jonathan, zullen de rij openen. Het Bestuur vertrouwt daarbij op de medewerking van alle leden van hetdepartement, om het hun toegezonden exem plaar onder den dienstbaren stand ter lezing te geven. Tal van industriëele instellingen, fabrieken, werkplaatsen, ge stichten van liefdadigheid, enz. enz. daar ter stede zullen de boekjes ter verspreiding ontvangen. Door J. Kloosterboer, te Sint-Pankras, zijn reeds nieuwe aardappelen geteeld. De grasverpachtingen in het noorden van ons land brengen, volgens het „U. D.", 20 tot 30 percent meer op dan in 1887. De veehouders zijn genoodzaakt, hooger prijzen te besteden, in weerwil dat de grasoogst volstrekt niet overvloedig schijnt te zullen worden. De hooischuren zijn ruim gemaakt, wat bij sommige landbouwers bijna nooit voorkomt. De tuingewassen hebben de laatste nachten van de vorst veel geleden. Met het honiggewin gaat het naar wensch, nu het koolzaad en de paardenbloed in vollen bloei staan. Door B. en W. van Zwolle zijn voor het loopende seizoen eenige hooilanden verpacht; de opbrengst was f 1386, tegen f 1017 in 1886, zijnde alzoo 36 percent hooger dan het vorige jaar. Te Lobith passeerde den 5 dezer de eerste bezending (ruim 100 mandjes) kersen voor Engeland. Ze kwamen uit Duitschland. Te Oudewater heeft men een Colorado-kever gevan gen, althans de kever stemt overeen met de beschrijving en de teekening. Het insect is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden. De „Zw. Crt." verneemt, dat het met den toestand van mr. E. Oosting, te Assen, die bij het spoorweg-ongeluk bij Ruinerwold zoo deerlijk gewond werd, thans vrij gunstig staat. Hij komt reeds in den tuin en, hoezeer hij nog moeilijk loopt, moet er, naar 't oordeel van den geneesheer, alle kans bestaan, dat hij het gebruik zijner beenen geheel terugbekomen zal. Als eene groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat te Kortezwaag een boom-otter, ter grootte van eene huiskat, is geschoten. Deze dieren komen hier te lande zeer zeld zaam voor. De berri-berri blijft, volgens de laatste berichten, in Atjeh in hetzelfde stadium. Geen boot, of er worden circa 200 aangetasten mede geëvacueerd. De Raad van Justitie te Batavia is op den lsten Mei jl. aangevangen met het behandelen der zaak van de beklaagden a. van F. A. De C., oud 38 jaar, geboren te Groningen, laat stelijk woonachtig te Batavia, van beroep lid der firma J. Daendels Co., thans gedetineerde in 's lands gevangenis te Weltevreden b. van O. H., oud 28 jaar, geboren te Baltimore (Noord-Ame rika), laatstelijk woonachtig te Batavia, van beroep consul van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en geëmployeerde bij de firma J. Daendels Co., thans gedetineerde in 's lands gevangenis te Weltevreden. Beklaagden worden beschuldigd: de eerste van valschheid in geschriften van koophandel, eenvoudige en bedriegelijke bank breuk, en laatstgenoemde van het desbewust gebruik maken van valsche geschriften van koophandel. Er zijn 53 getuigen gedagvaard. In Engeland zal waarschijnlijk weldra eene soort van gesloten briefkaarten in gebruik komen, die voor iets minder dan een stuiver verkrijgbaar zullen zijn. Te Smolensko zou onlangs eene bruid verloot worden, die „wel niet meer jong, maar van een onbesproken gedrag en van goeden huize" was, zooals het in de circulaire heette, welke aan verscheidene jongelieden werd gezonden. De voornaamste bepalingen van deze origineele loterij waren de volgende: De naam van de bruid moet een ge heim blijven, totdat de verloting is afgeloopen; zij wordt verloot voor de som van 5000 roebels, welk bedrag haar bruidsschat zal wezen; er zullen 1000 loten 5 roebels het lot verkocht worden; de gelukkige, op wiens lot de bruid valt, moet haar trouwen en krijgt haren bruidschat. Hij kan echter zijn recht aan een ander geven, wanneer hij, bij nader inzien, niet met haar mocht wenscheu te huwen. Indien daarentegen de bruidegom niet in den smaak der bruid mocht vallen, kan zij hem afwijzen, doch moet hem dan 2500 roebels uitkeeren. Er waren verscheidene jongelieden, die loten nainen, maar tot hun ongeluk, of geluk, kwam de politie achter deze onderneming en stelde er paal en perk aan. Twee jongelieden krijgen in een koffiehuis twist, geven elkaar een slag in het gezicht en wisselen daarop van kaartjes. „Mijnheer," zegt de een met een trotsch gebaar, „ik zal morgen tehuis blijven." De ander antwoordt daarop niet minder trotsch: „Ik ook, mijnheer!' Buitenland. Jl. Donderdagnamiddag te 2 uur werd te Brussel de Tentoonstelling door den Koning van België plechtig geopend. De Koninklijke Familie, het corps diplomatique, de Ministers, civiele en militaire autoriteiten en 3000 verdere genoodigden waren daarbij tegenwoordig. Met groote geestdrift werd de Koninklijke Familie ontvangen en de Voorzitter van het comité bracht haar dank voor de ondervonden onder steuning, terwijl hij ook de sterke deelneming uit den vreemde deed uitkomen»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2