rechtsgeleerdheid en 6 in de letteren, terwijl aan 3 personen, niet als student ingeschreven, verlof gegeven werd, enkele lessen bij te wonen. Vier candidaten in de theologie werden in 1887 als predikanten beroepen, in het geheel dus 12. Vóór het einde des jaars kwamen nog elf zitkamertjes in het Hospitium, waar 27 studenten verblijven, gereed door het verbouwen van een tuinhuis. De ruimte is echter nog zeer beperkt. Uit het studiefonds genoten bijna dertig studenten onderhoud. De uitgaven voor dit fonds bedroegen f 8109 en de ontvangsten f 5063, zoodat dit jaar met een tekort van f 3046 sloot. Toch wordt de verhouding van credit en debet hoe langer hoe gunstiger. De Vereeniging ontving f 50,977 en gaf f 50,435 uit, zoodat een batig saldo van f 543 in kas is. De schenkingen en collecten, vergeleken bij 1886, verminderden, doch de bijdragen stegen. De schuld van het Hospitium steeg door de verbouwing tot eene halve ton gouds. Blijkens het jaarverslag voor de Louisa-stichting, opvoedigsgesticht voor weezen van vrijmetselaren te 'sHage, over 1887, telde de inrichting op 31 December jl. 14 jongens en 11 meisjes in het huis en woonden 6 jongens en 1 meisje (voor bijzondere opleiding) daar buiten. In het jaar verlieten 3 pleegkinderen de stichting en kwamen er 6 bij. Het nieuwe gebouw aan het Alexandersveld, waaraan ijverig wordt gewerkt, kan 1 Augustus a. s. worden be trokken. In den loop des jaars werden weder eenige legaten ontvangen, welke bij het vaste kapitaal worden gevoegd. De gewone ontvangsten beliepen f 10,662.84$, de legaten f 27,123.06$. De erfenis van wijlen den heer Tak en echtgenoote, te Schiedam, beliep f 48,004.51$, waarvan f 23,097.96 moet afgetrokken worden, zoodat er f 24.906.55$ overbleef. Daar de wekelijksclie uitkeeringen de rente absorbeeren, is het voordeel n de eerste jaren van geen beteekenis. Uit Haarlemmermeer meldt men, dat jl. Vrijdagmorgen in den IJpolder weder twee steppenhoenders zijn gevangen, die tegen f 10 per stuk aan een Amsterdammer zijn verkocht. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag is wederom ingebroken in het kantoor van den Rijksontvanger Prins, te Purmerend. De dief of dieven hebben zich door het inslaan van een ruit den toegang tot het kantoor weten te verschaffen. Hoewel er geen belangrijke som aanwezig was, is toch door hen eenig geld medegenomen. De persoon uit Leiden, die zich dezer dagen in de getuigenkamer van het Gerechtshof te 's Hage een kogel door het hoofd schoot, omdat zijne vrouw, die eisch tot echtscheiding tegen hem had ingesteld, zich niet met hem wilde verzoenen, is reeds zóóver hersteld, dat hij het Gast huis heeft verlaten en zich nu te Amsterdam metterwoon kan vestigen. Men zal zich herinneren, dat voor weinige dagen geleden, tot nu toe onbekend gebleven personen, de balda digheid hadden een aantal in de grondverf staande huizen op het Oranjeplein te 's Hage met zwarte verf te besmeren. De huizen kwamen jl. Vrijdagavond geheel gereed in de verf, doch omstreeks 10 uur bleken dezelfde schendende handen weder hun baldadig bedrijf te hebben volvoerd thans echter was de verf met teer bedekt. Men meent alle reden te hebben, om aan wraak tegen over den eigenaar der huizen te denken, want één der huizen van 't geheele blok, dat dien eigenaar niet toebehoort, bleef gespaard. Uit het verslag der Commissarisen van de Naamloozen Vennootschap „Hollandia", Hollandsche fabriek van melkpro ducten, in de jl. Zaterdag te 's Hage gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders uitgebracht, blijkt o. a. het volgende De in 1887 behaalde winst bedraagt f 27,465,32, tegen slechts f 368.71$ over 1886. Verwerkt werden 2,408,635 liter melk, 1,360,117 liter in het vorige jaar). Aan grondstoffen, arbeids loon en vrachten werd f 399,212.12$ betaald (tegen f 164,522.45 aan grondstoffen en arbeidsloon in 1886). Gemaakt werden in den timmerwinkel 41,832 kisten (tegen 20,527 in het vorige jaar) en in de blikfabriek 2,846,878 bussen (tegen 1,518,975 in het vorige jaar). «De kwaliteit der gekochte melk," zeggen commissarissen, //gaf reden tot tevredenheid, waaraan gepaard met beduidende uitbreiding der productie en voordeelige suiker prijzen het gunstige resultaat zeer zeker ook te danken is." Door commissarissen werd aan de vergadering voorgesteld, onder verschillende hoofden een gezamenlijk bedrag van f 3,416.13 af te schrijven, en het debet der winst- en verliesrekening te verminderen tot f 24,004.19. Nadat dit was goedgekeurd, werd de heer dr. Th. Mouton herkozen als commissaris. Uit Utrecht meldt men aan //De Amsterdammer", dat mejuffrouw A. Opzoomer (A. S. C. Wallis) zich in Hongarije metterwoon gaat vestigen. Zij is verloofd met prof. G. Antal von Felsö-Gellér, met wien zij in de maand September in het huwelijk zal treden. De avond-godsdienstoefening in de Augustinus-kerk te Utrecht werd jl. Donderdag verstoord door het bezoek van een eekhorentje. Het beestje had blijkbaar schik in zijn ruime gevangenis; hij bewoog zich vrij tusschen de menigte, wat niet weinig opschudding teweeg bracht. Hij maakte ook een saltomortale van een pilaar op een kandelaar, zelfs het licht der kaars onderwierp hij aan een onderzoek zou kunnen aanspreken over het niet-aangeven van zulk een vondst. //Hadden wij ze maar kunnen aftappen, nadat ze eerst be zonken was, dan zou het een bovenst best wijntje geworden zjjner was daar in dat vat meer druivennat, dan je bij alle slijters in Paimpol vindt." Wie weet wat die wijn nog had uitgewerkt. Hy was zwaar, donker van kleur, en erg vermengd met zeewater, zoodat hij een wrangen, zoutachtigen smaak had. Algemeen vond men hem echter goed en er werden verscheidene flesschen van gebruikt. De hoofden waren thans eenigszins beneveld, de stemmen klonken verward en de jonge visschers waren buitengewoon vriendelijk jegens de meisjes. Steeds werd er vroolijk gezongen, hoewel niemand erg gerust was en de mannen elkaar bezorgde wenken gaven, met het oog op de onstuimigheid van bet weder, dat voortdurend in hevigheid toenam. Buiten hoorde men gestadig het onheilspellend geloei der ele menten, dat erger was dan ooit. Het was alsof zich één enkele kreet verhief, nooit ophoudend, lang gerekt, dreigend, door dui- zende woedende monsters tegelijk geuit. Soms ook was het alsof er in de verte groote kanonnen werden afgeschotendat was het beuken van de zee op de kust van Ploubazlaneczij scheen inderdaad bij lange na niet tevreden en Gaud voelde haar hart ineenkrimpen bij die schrikaanjagende muziek, op haar bruiloft verschenen, zonder dat zij door iemand was besteld. Tegen middernacht wenkte Yann, die zachtjes was opgestaan, zijn vrouw om bij hem te komen. Zy zouden naar hun woning gaan... Zy aarzelde en meende dat het onbeleefd was de gasten te verlaten. fNeenj" antwoordde Yann, «vader vindt het goed." de warmte deed hem echter spoedig vluchten op het hoofd van een beeld, om daarna weer elders zijn slingeroefeningen te hervatten. De onwelkome bezoeker werd aldus oorzaak, dat de godsdienstoefening moest worden geëindigd. Uit den Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom. /,De heer De Ram wenscht het houden van varkens vrij te laten, evenals dat van geiten, konijnen, kippen, enz., om van bokken niet te spreken." „Die ruiken ook niet lekker", meende de heer Ente. „En een vuile paardenstal, evenmin", zeide de heer Clifford. „Maar een smerig varkenskot het ergste", meende de Voorzitter. „En konijnen dan?" (de heer Meulemeester). „Ik ruik liever een paardenstal dan een varkenskot (de heer Ente). „Een quaestie van reuk!" (de heer De Bruijn). „Ja, de een houdt van een varkensluchtje en de ander van een paardenlucht" (de heer Clifford). „Er stinkt veel in de wei'eld." (de Voorzitter). Het Hof te Luik heeft in hooger beroep zekeren Laurent Wolfs, die er zijn werk van maakte, aan hen, die zich voor den dienst in Nederl.-Indië wilden aanmelden, valsche papieren te verschaften, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en verlies van burgerschapsrechten gedu rende vijf jaren. Zijn medehelper Van Wensen, geboren te Leiden, kwam met twee maanden gevangenisstraf vrij. Men leest in de „Hope Israels": De profane stoom heeft zich tot dusver nog niet in het heilige land vertoond en geen stoornis gebracht in den ver heven indruk dier oorden, waaraan zoo onuitwischbare herinneringen verbonden zijn. Thans, zal dit anders worden rails, baanwachtershuisjes en telegraafdraden zullen daar dienst gaan doen, en „station Bethlehem!" zal men er spoedig uit den mond van den spoorwegconducteur hooren weergalmen. Voorloopig zal er een spoorweg tusschen Jeruzalem en Jafta aangelegd worden. Het bankiershuis J. Frutiger te Jeruzalem moet hoofdzakelijk bij de onder neming betrokken zijn, en bovendien ook de Parijsche Rothschild. Een curieus kookboek. In het jaar 1738 ver vaardigde Le Bas een boek: uLe Festin joyeux of de keuken op muziek", om aan de dames de middelen aan de hand te doen om „zingend ragouts en sausen te bereiden". De inhoud van het boek heeft niet alleen betrekking op de bereiding van gerechten, maar ook op het ontwerpen van alle mogelijke menu's, op het regelen van een feest maal, kortom op alles wat van gastronomische beteekenis is. Achterin vindt men de nieuw gecomponeerde melodieën, die het werk in de keuken moeten veraangenamen. Schoon kleurtje, lieflijk geurtje, Waar kom je toch vandaan? Wat wonderdaad gebeurt je? Hoe trekt je 't siersel aan? Wij zien maar.... zwarte aarde, Die u baarde, met die vraag van vader Luyken ziet de verwondering moeder van alle menschelijke kennis eiken zomer de bloemen aan, wanneer de albezielende daggodin de Zondags kinderen der natuur ontluiken doet. Hier dingen fijnheid van weefsel en heerlijke kleurteekening met elkaar om den voorrang; zie die fijngesponnen bladertjes, aan pas neer gestreken vlinders gelijk, of aan zacht fluweel door kunstige vingers met goud- en zilverdraad doorstikt; zie hier al de pracht van het vurig licht, opgevangen op een enkel klein blaadje, en gij hebt de verklaring, waarom niet enkel die rijke schatten besteed aan zijne serres, maar ook de hut van den eenzamen baanwachter met gouds- en zonnebloemen staat omringd, en ge de nauwe, nooit door zon verlichte steegjes onzer groote steden niet doorloopen kunt of schier voor elk venster knikt u een tuinpot met roos of geranium tegen. G. Carelsen. HollaiidscheMaatschappijvanLandbouw, Afdeeling Zijpe. Op de jl. Maandag op de Koepel van den heer Bruin, te Schagerbrug, gehouden vergadering der genoemde Afdeeling, die door twaalf leden was bezocht, deed de Secretaris, na de opening der bijeenkomst, lezing en goedkeuring van de notulen, mede- deeling van zijne gevoerde correspondentie met het Hoofdbestuur, over de gevraagde subsidie voor de vermoedelijk te houden Afdeelings-Tentoonstelling. Hieruit bleek, dat gewoonlijk uit de algemeene kas eene bijdrage van f 25 beschikbaar wordt gesteld, wat in sommige gevallen wordt verhoogd, doch wat geheel af han- kelijk is van de meerdere of mindere uitgebreidheid, die men aan 't programma wenscht te geven, alsmede van de op de begrooting voor subsidiën uitgetrokken post. Verder, dat, wil men gesub sidieerd worden, de Tentoonstelling algemeen moet zyn. Uit een latere missive bleek, dat het Hoofdbestuur waarschijnlijk wel eene bydrage zal willen toestaan, doch dat hieromtrent geen besluit kan worden genomen, alvorens de voorwaarden van in zending en het programma der gevraagde voorwerpen bekend zijn. Toen ging zij mede. Buiten was het koud; de wind woei hevig en alom heerschte dikke duisternis. Zij liepen hard voort, terwijl zij elkaar bij de hand vasthielden. Van boven van de rotsen kon men de zee thans niet zien, maar men kon gissen, dat zij daar was door het vreeselijk geloei der golven. De wind geeselde hen het gelaat, en om de rukwinden te kunnen weerstaan, waren zij verplicht zich diep voorover te buigenja, soms moesten zij zich omkeeren, ten einde met dc hand voor den mond even adem te scheppen, waartoe de wind hun bijna geen gelegenheid liet. Eindelijk waren zij thuis, in hun schamele hut, waar de bodem zoo vochtig en het strooien dak zoo oud was. Grootmoeder Moan, die men had weggebracht voordat het gezang begon, rustte reeds twee uren lang in haar bedstede. Zij wilden haar nog even goeden nacht wenschen, maar haar oogen waren gesloten en haar gelaat bewoog zich niet; klaarblijkelijk was zij in een vasten slaap verzonken. Hoe... oeBuiten donderde de wind, nu eens met zijn hollen grafklank, die de aarde scheen te doen beven; dan weder fluis terde hij zijn bedreiging zachtjes, maar met te grootor kwaadaar digheid in het oor, met het fluitend, krassend geluid van een nachtuil. Het groote graf der zeelieden was daar dichtby, voort durend in beweging, altijd hongerig, met zijne zware slagen de kust beukende. Eens zou er een nacht komen, dat het hem omvatten zou, dat hij daarin zou worstelen te midden van de razerny der donkere, koude elementen; zij wisten het. Maar waarom zouden zij zich thans daarover bekommeren Zij waren veilig, beschermd tegen de machtelooze woede van den orkaanbeschermd door hun eigen woning tegen de bulderende stormen, beschermd door de tooverkracht der liefde tegen alles daar buiten... (Wordt vervolgd.) De Voorzitter meent dit dus allereerst aan de orde te moeten stellen. De heer Koelman doet de vraag of de vergadering eerst niet zal beslissen, of er een Tentoonstelling zal worden gehouden, ja of neen, hetgeen in stemming wordt gebracht en waaruit blijkt, dat allen er voor zijn. Alsnu komt het programma in behandeling, en besluit men daarin op te nemen: 1- en 2jarige stieren, 1ste prijs f 10, 2de prijs f 5. Kuikalveren, 1ste prijs f 5.2de prijs f 2.50 ljarige pinken, lstc prijs f 7.50, 2de prijs f 5.melkgevende vaarzen (gekalfd hebbende vóór 1 Mei 1888, 2jarige), 1ste prijs f 7.50, 2de prijs f 5. Herfstkalveren (die kalven moeten tusschen 1 September en 1 December), 1ste prys f 10.2de prijs f 5.de beste melkkoe, 1ste prijs f 10.2de prijs f 5. Na de vaststelling van dit programma, besluit men de Ten toonstelling te houden den 20 Augustus e. k. Voorstellen, om onder de te behandelen punten op de Hoofd bestuursvergadering te worden opgenomen, worden niet gedaan. Als lid van 't Hoofdbestuur wordt gekozen de heer J. Zaaijer, te Dirksland, met 7 stemmen tegen 5 op den heer A. Van der Breggen. De Voorzitter deelt nog mede, hoewel bij allen zeker wel bekend, dat de aangewende pogingen om een Stieren-Vereeniging op te richten, tot niets hebben geleid. De heer A. Bruin doet nog de vraag of in het programma ook geen pluimgedierte of iets anders zal worden opgenomen. De Voorzitter zegt dat dit aan de later te benoemen Com missie kan worden over gelaten, om nog iets ter opluistering te vragen. Hierna wordt besloten tot het houden eener buitengewone ver gadering, in „het Wapen van Zijpe" aan de Schagerbrug, den 9 Juli e. k. ter benoeming eener Commissie, alsmede tot het bespreken der voor de tentoonstelling verder te nemen maat regelen, en de volgende gewone vergadering te houden den 6 Aug. e. k. in het lokaal van den heer K. Plevier aldaar. Nadat de Secretaris is opgedragen het Hoofdbestuur in kennis te stellen met de genomen besluiten opzichtens de tentoonstelling, wordt do vergadering gesloten. Buitenland. Prinses Marie van Pruisen, weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden, thans gemalin van Prins Albert, Hertog van Saksen, is op het kasteel Albertsberg voorspoedig bevallen van eene dochter. In het Engelsche Lagerhuis werd beraadslaagd over de vraag, in hoever de redacties van couranten aansprake lijk konden worden gesteld voor de in hare kolommen opgenomen berichten, welke lasterlijk of honend mochten blijken te zijn. Hoewel van verschillende zijden gewezen werd op het gevaar de couranten al te zeer te beschermen en de ver antwoordelijkheid der redacties te verkleinen een gevaar, dat vooral bestaat tegenover bladen en blaadjes, welker eenige reden van bestaan is het verspreiden van schandaal verwekkende berichten heeft toch eene aanzienlijke meerderheid besloten tot eene verzachting der thans ten aanzien van dit onderwerp vigeerende wetgeving. Te Berlijn wordt druk gesproken over een eigenaar dige echtscheiding. De oudeBleichröder, de bekende millio- nair, bankier van Bismarck en vertegenwoordiger der groep Rothschild, heeft drie zoons en een dochter. Nu is de familie wel tot den adelstand verheven, maar toch daardoor niet in de kringen der aristocratie opgenomen. Dit wilde zij zien gedaan te krijgen, door de dochter met een adellijk persoon te doen huwen en men vond een baron uit een oud geslacht, die wel een goeden familienaam, maar ook zeer veel schulden had. Dit laatste was evenwel geen beletsel. Bleichröder tastte flink in de geldkist, betaalde de schulden en kocht voor zijn aanstaanden schoonzoon een landgoed, hetwelk den ouden heer een millioen mark kostte. Welk een gelukkig huwelijk het was, blijkt reeds uit het feit, dat de jonge echtgenoote binnen vijf maanden na de bruiloft haar gemaal moest verlaten. Er werd echtscheiding aangevraagdonderwijl had de schoonzoon het landgoed voor een half millioen mark verkocht en buitendien nog een half millioen schuld gemaakt, die de oude Bleichröder moest betalen. Thans is de echtscheiding uitgesproken. De bankier is dus met zijn aristocratischen schoonzoon er zeer slecht afgekomen. Men herinnert zich, dat dr. Castelnau en de apothe ker Martinet, die Engelsche levensverzekeringen aanzienlijke sommen hadden helpen afhandig maken door een valsche verklaring van overlijden, den 26 April door het Hof der Seine-et-Oise tot 8 jaar en tot 5 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Hun daartegen ingebracht beroep in cassatie is jl. Vrijdag verworpen. Vóór een achttal jaren maakte een achtjarig kind, Moritz Frankl, uit Fünfkirchen, overal in Europa grooten opgang als een phenomène op 't gebied der wiskunde. Hij rekende verbazingwekkend. Wat er van dat wonderkind is geworden, meldt de „Pesther Lloyd". Nadat zijn vader, om geld te maken, hem heel ons werelddeel had laten rondreizen, kwam hij naar huis en werd eerst naar de lagere school, toen naar de burgerschool gezonden, doch hij leerde slecht en werd weggejaagd; toen werd hij be diende in den eenen kruidenierswinkel na den anderen en kwam eindelijk in een drukkerij terecht, waar hij dezer dagen, door een gefingeerde boodschap van den baas aan zijne vrouw, eenige kleedingstukken en een gulden wist te bemachtigen; hij verpandde de kleedingstukken en maakte zich met 't verkregen geld, f 4, uit de voeten. Thans is tegen den löjarigen jongen een bevel van gevangenneming uitgevaardigd. Het te Barcelona opgerichte monument voor Columbus maakt, vooral van de zeezijde gezien, een schoonen indruk. Het voetstuk is versierd met acht marmeren leeuwen en zos bas reliëfs, eenige episoden uit het leven van den wereldontdekker voorstellende. Op het ronde voetstuk rust de achtkantige znilop de vier hoogste zijden staan beeldenhet zijn de Spaansche provinciën Catelonië, Castilie, Aragon en Leon, terwyl daartusschen iets lager de beelden geplaatst zijn van de vier Cateloniërs, die op verschillende wijzen iets tot Amerika's ontdekking bijge dragen hebben, namelijk de monnik Boyl di Montyerat, Pedro Margarit, Ferier de Blancs en Santangel. Boven deze kolossale steenen kolom verheft zich de zuil van gegoten ijzer. Het kapiteel is versierd met zinnebeeldige figuren van de vier werelddeelen, en op het toppunt prijkt een Vorstenkroon, waarin een aardbol ligt van koper. Op dien metalen bal staat Columbns met het gelaat naar de zee gewend, terwijl hij in de rechterhand een scheepje klemt, aan welks mast een klein kruis schittert. Het standbeeld, het werk van den beeldhouwer Raffaelle Atchi, is 5,20 meter hoog; het geheele monument heeft eene hoogte van 56 meter. Dr. Tanner, de bekende honger-specialiteit, gaat nu zijn „systeem* op anderen toepassen; hij heeft een „Baby-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2