Tarr Wonsons Kopërverf Van af lieden is het Depót voor Helder en oisireten pyesiigfl in lel Verkoophuis „DE ROODE KOUS", „The Singer Manufacturing' C°." Singer Manufacturing C°„ te New-York, JACQUES VAN ROSENDAEL. Elke Machine uit bovenstaande Fabriek 10ET VOORZIEN ZIJN van het Fabrieksmerk en op den arm voluit te zien geven: L. F. F. SCHILLING, Reeder en Koopman, Hoofdgracht, Nieuwediep. der Origineele Singer-Naainiachines der Hoofdgracht K 53 54. Eene zeer uitgebreide sorteering is in het Beneden-Magazijn geëtaleerd, tot welker I bezichtiging belangstellenden worden uitge- noodigd, waarin inzonderheid uitmunten de Nieuwste Improved „Ringschuitje" Machines. Levering desverkiezende op proef; onderricht gratis; drie jaar garantie; gemakkelijke betaling. Tandarts BIERSTEKER, is WOENSDAG 13 JUNI Koster's Kleinen Winkel te Schagen. Gras- en Hooihonw. heeft weder eene scliitterende overwinning behaald op alle andere bestaande verven; zij daagt iedere andere verfstof uit, zich met haar te vergelijken; zij behoudt haar kleur, wordt niet groen als andere verven, die door hare kleurverandering het ijzer doen verteeren; alleen de TARR WONSONS KOPERVERF voldoet'aan alle eisehen, groeit niet aan, verdrijft den worm, vreet in geen ijzer. Verkrijgbaar in Jteele, halve en kwart bussen bij mijne Agenten: den Heer W. H. TEN HARMSEN, te Nicuwediep. P. P. BRUIJN. te Texel. P. KROON, te Urk. GEBRs. KAAT, te Hoorn. GEBRs. POLAK, te Vlissingen. en in 't groot a f 70.00 per kist, bij den Generalen Agent voor Nederland en Oost-Indië: den Heer WIGBOUT, te Wielingen. P. KRUL, te Terschelling. HOEKSMA Co., te Amsterdam. HIN, te Eukhuizen en Broekerhaveu. J. KOCH, te Makkum (Friesland). De Raad van Toezicht van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord is voornemens, onder nadere goedkeuring van Z. E. den Minister van Marine, bij inschrijving aan te besteden Het doen van eenige reparatiën enz. aan de gebouwen van gemeld Instituut, bestaande in timmer-, schilder- en stucadoorwerk (3 perceelen), uit te voeren in de maand Augustus e. k. De lijsten der te verrichten werkzaamheden liggen ter inzage op liet bureau van den Officier van Administratie, terwijl de aanwijzing in loco zal plaats hebben op Zaterdag den 16 Juni a. s., des namiddags ten li ure. De indiening der gezegelde inschrijvingsbiljetten moet geschieden vóór of op den 21sten Juni. De Raad. van Toezicht voornoemd: C. E. UHLENBECK, Voorzitter. D. A. VAN DER LAAN, Secretaris. Damrak 62, Amsterdam, te consulteereu voor tandheelkuudige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. BerloUt uit Ruime keuze in Amerikaansche, Duitsche en Engelsche Graszeisen, alsmede: Geheel Engelsche gegoten stalen Zeisen, Haarhamers en Aamheelden, die op proef worden verkocht eu geleverd, Zichten, bikkels, Steenen, Strekels en Zeiskolven; Hooivorken en Harken; Schapen- scharen, Amerikaansche Stierenruigen, Melk- sehotels; Petroleumkookstellen, die nooit walmen en zonder brandgevaar; Kaaskleursel en Stremsel, Keulsehe Lebben, Thermometers en Maatglazen, onmisbaar hij het maken van boter en kaas; Zuivelgereedschap, methode-Boekei Kinder- en Poppenwagens; Boeren-, Bouw-, Keukeu- en Timmermansgereedschappen. NB. Die zijn gezondheid lief heeft, nieuwe patent Clieavins Waterfilters. A. KOSTER, Schagen. Te Voorat heelt de heer Marlet dezer dagen een voordracht gehouden over de gezondheidsleer van het vee en zuivelbereiding. Middelen te hebben ter behandeling van ziek vee is goed, maar de ziekte te voorkomen is beter. Hiertoe veel te kunnen bijdragen, i werd door spreker bewezen. Komt het vee in het voorjaar in de weide, dan groeit het meestal beter en is vaak gezonder, maar i gedurig is door den veehouder voorbij gezien, wat er op stal aan I zijne natuurlijke behandeling is te kort gedaan, te beginnen frisscke stallen, waarin versche lucht kan worden aangevoerd, I zonder evenwel tocht te veroorzaken; iets wat tot de eerste I levensbehoeften behoort, zal het dier gezond zijn. Hiervoor beval spreker aanhouten kokers te plaatsen, iets boven den vloer, het dak uit, een kapje er bovenop voor inregenen, en eene schuif er in om zoodoende den aanvoer, naar gelang van het weer, te kunnen temperen; alzoo krijgt men versche lucht en geen toch- tigen luchtstroom direct op het vee, wat bij het plaatsen van tuimelramen licht het geval is. Dan moet elk stuk vee behoor lijke ruimte hebben, om goed te kunnen gaan liggen, en ver volgens moet men zorg dragen voor bet rein houden der stallen en van het dier zelf. Wordt er bij het rundvee minder gebruik gemaakt van rossen en wasschen der huid dan bij de paarden, die hierdoor mooier zullen uitkomen, eene eerste behoefte is het voor de koe, dat langs hare huid kwade stoflen kunnen uitwasemen. Wat de voeding betreft, deze dient zooveel mogelijk de buitenvoe ding nabij ie komen, geen te schielijke overgang van groen tot droog voeder. Nog wees spreker daarop, om, wanneer een stuk vee ziek werd, en ons de ziekte niet bekend was, het dadelijk van de anderen af te zonderen, teneinde ingeval van besmetting de anderen te vrijwaren, en een deskundige te raadplegen. Spreker bewees voldoende dat voornoemde regels, gemakkelyk uit te voeren, niet kostbaar zijn en veel tot de gezondheid van ons vee zullen bijdragen. Dringend verzocht spreker, zoo er mochten zijn die nadere toelichting wenschten, hem in de pauze hierover te onderhouden, wat juist het nuttige van eene land- bouwlezing verhoogde. Na een half uur pauze ging spreker over tot do behandeling der boterproductie in onze dagen. Bij de lage prijzen van dit artikel wordt het tijd, dat er ernstig over worde gedacht en werk van gemaakt, hiervan de oorzaken uit den weg te ruimen (dat deze bestaan is helaasgenoegzaam bekend), om onze vroeger zoo beroemde boter weer ingang te doen vinden. De groote knoeie rijen en de uitvoer van kunstboter, welke laatste zoo belangrijk j is uitgebreid, heeft het vertrouwen op de levering van goede j natuurboter op de buitenlandsche markten geheel weggenomen, 1 en alzoo lage prijzen veroorzaakt, die gedeeltelijk ook aan de slechte tijden te wijten zijn. Om hierin verbetering te brengen, wees spreker op de boter- bereiding in Denemarken, die om hare zuiverheid en eenheid naar alle oorden der wereld wordt verzonden tegen goede prijzen. Dit kan verkregen worden door onderlinge fabrieken op te richten, zooals er hier reeds enkele bestaan, maar die meer alge meen moesten zijn, omdat men dan by levering van goede melk altijd goede boter verkrijgt, wat niet by iederen boer het geval is. Door spreker werd gewezen op de boterfabriek te Veenwouden, die, wat vcehouding en voeding betreft, het meest met de onze overeenkomt. De kosten van zulk eene op te richten fabriek 'zou spreker gaarne zien gesteund door grondeigenaren en kapitalisten, om den landbouwer, die reeds zoo onder den tegenwoordigen toestand gebukt gaat, hierin tegemoet te komen, om later weêr geleidelijk af te lossen. Breedvoerig lichtte hier de spreker verschillende vragen cn opmerkingen toe. Een belangrijk getal hoorders, voor dezen tijd niet verwacht, gaf den indruk waarin zy vaak te kort komen, dat vele oude manieren voor verbetering vatbaar zijn. Omtrent de nabij Argentan overleden maarschalk Lcboeuf (zie ons vorig nummer) wordt nog het volgende gemeld Hij ontving zijne militaire opleiding aan de polytechnische school en vervolgens aan de applicatieschool te Metz. In 1837 bevorderd tot kapitein, werd hij naar Algerie gezonden, waar hij het beleg van Constantine bijwoonde. Ook aan den oorlog in de Ivrim en dien in Italië in 1859, waar hij veel bijdroeg tot de overwinning bij Solferino, nam hy deel. In Augustus 1869 werd hij benoemd tot Minister van Oorlog, doch toen spoedig daarna het Kabinet-Ollivier gevormd werd, trad hij af; maar den 3den Januari 1870 kreeg hij de portefeuille terug. Den 24sten Maart van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot maarschalk en kreeg als zoodanig zitting in den Senaat. In het Wetgevend Lichaam, sprekende over de organisatie van de mobile garde (het was 's daags vóór zijne benoeming tot maarschalk), zeide hij«Mijn eenige staatkunde bestaat hierin altijd gereed te zijn. Ik bemoei mij niet met de quaestie van oorlog of vrede. Die gaat mij niet aan. Indien de oorlog uit barst, moet ik gereed zijn. Dat is mijn plicht, en ik zal dien volbrengen." Die woorden werden in het Wetgevend Lichaam luide toegejuicht. Drie maanden later had Frankrijk den oorlog. Toen Thiers in de Kamer zijne bekommering te kennen gaf dat Frankrijk niet gereed was, liet Leboeuf deze woorden er op volgen, die sedert berucht geworden zijn: //Wij zijn gereed, geen knoop ontbreekt er aan eene slobkous." (Volgens eene andere lezing heeft hij gezegd: //Wij zijn zoozeer gereed, dat indien de oorlog twee jaren duurde, er geen knoop aan eene slobkous gekocht behoeft te worden.") Bij het uitbreken van den oorlog werd hij benoemd tot majoor- generaal (eene nieuwe betrekking, die voor hem in het leven werd geroepen) van het Rijnleger, en behield tevens de portefeuille van Oorlog, die ad interim werd opgedragen aan generaal Dejean. Na de nederlagen bij Weissenburg, Woerth, Reichsoffen en Forbach, zag hij zich gedrongen zijne betrekking als majoor- generaal neder te leggen. Hij kwam hierdoor buiten dienst. Dit was den 12 Augustus. Doch eenige dagen later, toen de Keizer het opperbevel over het leger uit handen gaf, verving Leboeuf generaal Decaen, die te Borny doodelijk gewond was, als commandant van het derde legercorps. Hij vocht dapper te Saint-Privat en Gravelotte, zoodat men zeide dat hij den dood zocht op de gevaarlijkste punten. In den krijgsraad, dien Bazaine belegd had om te handelen over de capitulatie van Metz, heeft Leboeuf zich met kracht tegen de capitulatie doen hooren. Na den vrede uit de krijgsgevangenschap in Duitschland ont slagen, vestigde hij zich voor een tijdlaDg te 's Hagê. Frankrijk heeft nu nog twee maarschalkenMac Mahon en Canrobert. Een geweeumitratlleuse. Het Rijks-ministerie van Oorlog in Oostenrijk heeft het patent van een geweer-mitrailleuse, naar het systeem Hiram Maxim, van den uitvinder gekocht en dadelijk 30 stuks daarvan besteld. Deze Maxim-mitrailleuse is het moord dadigste wapen dat er bestaat, want daarmede kunnen op auto matische wijze 600 schoten in de minuut, dus 10 per seconde gedaan worden. Het is den uitvinder namelijk gelukt, een mecha nisch werkend geweer uit te vinden, dat wil zeggen een geweer,, waarbij de onzekere en aan alle toevallen onderhevige kracht der menschelijke hand door eene andere kracht vervangen wordt, welke al die nadeelen mist en volkomen regelmatig werkt. Hij heeft namelyk gebruik gemaakt van den achterwaartschen stoot van het geweer bij het afvuren, waardoor het wapen opnieuw geladen en onmiddellijk daarna weêr afgevuurd wordt. Het geweer staat op een drievoet en heeft een loop van 11 millimeter, aan het einde waarvan een vierkant kastje bevestigd is. De patronen worden langs een riem op automatische wijze in de laadkamer gebracht, terwijl de artillerist slechts door het draaien van een slinger het toestel in beweging brengt. Op zeer vernuftige wijze is er voor gezorgd, dat de loop door het schieten niet te heet wordt; onder aan den drievoet is namelyk een reservoir gemaakt,, waarin zich water bevindt, dat door saamgeperste lucht naar den loop opgewerkt wordt en dien koel houdt. Met dit geweer kan tot op afstanden van 1575 meter geschoten worden, en bij de proefnemingen zijn er zelfs eenmaal 5000 schoten achter elkafir mede gedaan. Voor de bediening zijn drie man noodig: één, die schiet en twee, die steed3 voor den geregelden gang en voor de vulling van den patroonriem te zorgeD hebben. Bij eene der vele proefnemingen heeft de uitvinder eenmaal op 600 pa3 zijn naam uit de schijf geschoten; met elk schot trof hij eene letter. Naar de deskundigen zich voorstellen, zullen vijan delijke troepen niet in staat zijn, op een door een aantal dezer geweren bestreken terrein stand te houden. De bestelde mitrail- leuses zijn bestemd voor de verschillende versterkingen in Gallicië, terwijl er ook proeven genomen worden om dit Maxim-geweer bij de cavalerie in te voeren. Snelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4