Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. beenderen steken uit, de geelgeworden huid staat strak er om heen gespannen. Maar eenc uitdrukking van stillen vrede ligt er over de gelaatstrekken, die in hunne diepe groeven het lijden van den afgestorvene kenteekenen. Om de verbleekte lippen schemert een zachte glimlach. Over het benedenlyf ligt eene purperen sprei. De handen van den doode liggen gevouwen over den langen sabel, die hem over de borst is gelegd. Het is dezelfde, dien hij in den oorlog tegen Frankrijk heeft gedragen; aan het gevest hangt nog de thans verdorde lauwerkrans, die zijne gemalin hem na den slag van Wörth had aangeboden. Onwillekeurig kijkt de bezoeker of er aan de keel van den overledene iets van de wond te zien is. Volstrekt niets! De insnijding is geheel door den baard overdekt, en door den breeden band der Orde //pour lo mérite", die op de borst ligt, is tot zelfs het laatste spoor er van onzichtbaar gemaakt. Aan de vermagerde hand schitteren eeuige ringen, waaronder ook de gouden trouwring. Aan het hoofdeinde van het bed staat een tafeltje met een kruisbeeld en een gebedenboek er op. Daarboven hangen vijf schellekoordjes, zoodanig dat de zieke zo uit het bed gemakkelij k kon bereiken, ieder geteekend met den naam van een der behan delende geneesheeren. In de kamer staan nog do tafeltjes met medicijnfleschjes en voorwerpen, die aan den laatsten doodstrijd van den stervende doen denken. Daar tussclien in liggen bloemen, meest rozen en viooltjes. Van de wanden staren de beeltenissen van 's Keizers beide beroemde voorvaderen, den grooten keurvorst en den ouden Frits, op het doodbed neder. Slechts dén adjudant en een paar jagers aan de deur vormen tijdens het bezoek de lijfwacht. De opening van het lijk had jl. Zaterdag in den namiddag plaats, in tegenwoordigheid van graaf Stolberg en generaal Winterfeld. Behalve de artsen, die den Keizer gedurende zijne ziekte behan deld hebben, waren daarbij ook prof. Virchow, die de sectie ver richtte, en prof. Waldeijer tegenwoordig. Het bleek, dat het strottenhoofd door kanker was verwoest, zonder dat echter de wand van den slokdarm doorgebroken was. - Er werden verder etterachtige abcessen in en rondom de lucht pijp en de bronchiï waargenomen. De sectie had alleen plaats over den hals, het strottenhoofd en de longen. Op de plaats van het geheel verteerde strottenhoofd vond men een gat, dat bijna zoo groot als een vuist was. Ten slotte werd bevestigd, dat, als de laatste rechtstreeksche oorzaak van den dood, de longverlamming moest beschouwd worden, welke reeds door de geneesheeren was geconstateerd. Het protocol, van de sectie opgemaakt, is door alle aanwezige geneesheeren geteekend en in het staatsarchief gedeponeerd. Dr. Mackenzie verklaart in het op bevel van Keizer Wilhelm II opgemaakte verslag, dat de ziekte zonder eenigen twijfel kanker in het strottenhoofd geweest isdat de diagnose uiterst moeilijk was, aangezien van den aanvang af het kraakbeen in het strotten hoofd aangetast was, en dat de kwaal vooral in de diepere lagen van het kraakbeenweefsel voortwoekerde, waardoor het ziektebeeld onduidelijk gemaakt werd. Jl. Zondagavond te 6 uren heeft de rouwdienst op Friedrichs- kron plaats gehad, waarbij de hofprediker Kogel voorging. De Keizer en zijne gemalin, de Keizerin-weduwe Victoria, Keizerin Augusta, de overige leden der Keizerlijke Familie, de overgekomen Vorstelijke personen en de aangewezen hofdignitarissen waren daarbij tegenwoordig. Na den afloop is de lijkkist in tegen woordigheid des Keizers en van den Minister van het Huis des Keizers, den Minister van Justitie en andere daarvoor aangewezen ambtenaren gesloten en dicht gesoldeerd en daarop geplaatst in de praalkist, waarin ook het lijk van Keizer Wilhelm heeft gerust. Daarop traden de generaals en de staf-officieren in functie, die ter bewaking van het lyk zijn aangewezen. De begrafenis. De lijkplechtigheid in liet paleis Friedrichs- kron heeft gisteren geheel volgens het daarvoor opgemaakte programma plaats gehad. Nadat het lied: //Jezus mijn toever laat" was voorgedragen, sprak de opperhofprediker, dr. Kogel, een gebed uit, waarin hij het dubbele verlies herdacht, door het Keizerlijk Huis en het volk geleden, Gode dank zegde voor al wat Hij den overledene gedaan had en troost afsmeekte voor het zwaar beproefde Keizerlijk Huis en volk. Vervolgens werd, onder het gezang van het lied „Ik weet dat myn Verlosser leeft", de kist op den lijkwagen geplaatst. Daarop stelde de lijkstoet zich in de voorgeschreven orde in beweging. In de Vredeskerk werden de plaatsen overeenkomstig het pro gramma bezet. De plechtigheid in de kerk bepaalde zich tot de liturgische godsdienstoefening en gebed door dr. Kogel, doch zonder predicatie. Daarbuiten weerklonken salvo's van het geschut. Toen de treurenden het kerkgebouw verlieten, Daderde Keizerin Victoria de lijkbaar, boog zich daarover heen en nam op zeer aandoenlijke wijze een laatst afscheid van den overledene. De hofprediker, dr. Persius, sprak nog een gebed uit, waarop met een laatsten treurzang de plechtigheid werd besloten. Buitenland. Keizer Wilhelm II heeft gisteren als Koning van Pruisen eene proclamatie uitgevaardigd: „Aan mijn volk." Daarin leest men: „Op den troon mijner vaderen geroepen, heb ik de Regeering aanvaard met opzien tot God en met de gelofte naar hun voorbeeld een rechtvaardig en zachtmoedig Vorst te zijn, vroomheid en godsvrucht te bevorderen, den vrede te beschermen, de welvaart des lands aan te moedigen, de armen en verdrukten te helpen, voor het recht een trouwe wachter te zijn." De proclamatie verklaart verder, dat Z. M., uit zijn vertrouwen op de beproefde gehechtheid van het Pruisische volk en uit het bewustzijn van de wederzijdsche liefde tusschen Koning en volk, de hoop ontleent, dat God hem kracht en wijsheid schenken zal. Op 25 dezer zal in den Duitschen Rijksdag de Keizer lijke Boodschap voorgelezen worden en waarschijnlijk eenige dagen later zal de nieuwe Keizer daarop voor den Pruisi- schen Landdag den eed op de Grondwet afleggen. De schriftelijke afscheidsgroet van Keizer Frederik aan Bismarck is met een zóó bevende hand geschreven, dat men den inhoud tot heden nog niet heeft kunnen ont cijferen. Bij de lijkschouwing bleek het lichaamsgewicht van Keizer Frederik, dat vóór zijne ziekte 105 kilo bedragen had, slechts 45 kilo te zijn. De Keizerin-weduwe Victoria zal zich met hare dochters waarschijnlijk op een landgoed aan den Rijn metterwoon vestigen. Keizer Wilhelm II, die 29 jaar en 5 maanden is, nu hij tot de Regeering geroepen wordt, is nog volstrekt het jongste niet van de leden uit het Brandenburgsch-Pruisi- sche Vorstenhuis, die een schepter voerden. De groote Keurvorst was 20 jaar en 10 maanden toen hij aan de Regeering kwam, Frederik de Groote 28 jaar en 4 maanden, Frederik Wilhelm I 24 jaar en 6 maanden en de over grootvader van den tegenwoordigen Keizer 27 jaar en 3 maanden. Ouder dan hij waren, behalve zijn vader en zijn grootvader, slechts Frederik I (30 jaar en 9 maanden), Frederik Wilhelm H (41 jaar en 11 maanden) en FreJ ~ik Wilhelm IV (44 jaar en 8 maanden). De ger -de leeftijd, waarop de tien laatste Vorsten begonnen te re- geeren, was 36 jaar en 8 maanden. Naar men uit Aix-les-Bains seint, is de Keizer van Brazilië geheel hersteld en heeft hij zijne gewone levens wijze hervat. Het Italiaansche volk staat bij Ernest Legouvé, het li l van de Académie Franijaise, hoog aangeschreven. Hij zegt er van: „Het is een dnor de goden uitverkoren volk, aan hetwelk het tegenwoordig monsrhengeslncht ontzettend veel ver plichting heeft. In alles is het ons voorgegaan, en steeds heeft het de baan voor ons gebroken. De grootste helden dichter was Dante, een Italiaan; de grootste lierdichter was Petrarca, een Italiaan; de grootste ridderlijke dichter was Tasso, een Italiaan; de dichter met de levendigste verbeeldingskracht was Ariosto, een Italiaan de grootste en geestigste verteller was Boccaccio, een Italiaande grootste schilder der geheele wereld was Rafaël, een Itali aan de grootste beeldhouwer der geheele wereld was Miciiel Angelo, een Italiaan; de grootste politieke geest en historieschrijver was Macchiavelli, een Italiaan; de grootste philosoof was Vico, een Italiaan; de ontdekker der nieuwe wereld was Christoffel Columbus, een Italiaande grootste natuurvorscher was Galileï, een Italiaan; een der grootste componisten was Rossini, een Italiaan; en een man, die een tijdlang de wereld geregeerd heeft, was Napoleon, een Italiaan." Benoemingen, enz. Aan Jhr. rar. A. P. C. Van Karnebeek, laatst Minister van Buitenlandsche Zaken, is pensioen verleend ad f 4000 's jaars. De luit. ter zee 2de kl. F. J. Stam wordt met 1 Juli a. s. gedetacheerd in de Maritieme directie alhier. De officier van gezondheid 1ste klasse bij de zeemacht dr. J. M. Korver, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier-machinist 2de kl. J. L. Vermeer wordt met 26 dezer geplaatst bij den torpedodienst in de Maritieme directie alhier. De machinist 1ste kl. v. c. C. F. Brust is benoemd tot officier machinist 2de kl. bij 's Rijks Stoomvaartdienst. Plaatsingen van machinisten der Marine, met ingang van 21 dezer: Aan boord van Zr. Ms. rammonitor „Panter" worden geplaatst de machinist 1ste kl. v. c. W. De Waardt, die der 2de kl. J. Van de Vaart en der 3de kl. H. Lansdorp. Het machine-personeel van Zr. Ma. rammonitor „Hyena" zal bestaan uit den machinist late kl. v. c. J. A. Waleson, die der 2de kl. A. Hardenberg en der 3de kl. H. C. Burger. Op Zr. Ms. rammonitor „Luipaard" worden geplaatst de ma chinist 1ste kl. v. c. H. Van Wingerden, die der 2de kl. Hamel berg en der 3de kl. A. Van Hoeke. Op Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Dufa" worden geplaatst de machinist 1ste kl. J. J. Hessels en die der 3de kl. L. J. J. Dornickx. Op Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Hadda" worden geplaatst de machinist lste kl. F. G. A. Wissel en die der 3de kl. L. B. Van Boven. Bij de conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis wordt geplaatst de machinist 2de kl. P. Langeveld, bij den torpedodienst aldaar de machinisten 2de kl. W. Z. Ort en J. Koster en op het wachtschip aldaar de machinist 2de kl. J. Kluit, terwijl de machinist lste kl. M. J. A. Hartman bij den torpedodienst te Amsterdam wordt geplaatst. Vi schbericht. Waren wy den laatsten tyd gewoon over de uitkomsten der visscherij tevreden te zyn, gedurende de afgeloopen week waren deze niet van dien aard, dat er byzondcr over viel te roemen. Het onvaste weêr der laatste dagen was de oorzaak dat het meerendeel der visschers met een schrale vangst binnenkwamen. Niet zelden wisselden onstuimig wcêr en windstilte elkander op die wijze af, dat er aan geen succes by 't visschen te denken viel. Dit verhinderde echter niet, fiat er nog wel door sommigen zaken werden gemaakt, maar over het geheel genomen waren de resultaten iets minder bevredigend. Vooral waren tong en kleine schol niet zoo ruim ter markt vertegenwoordigd als de beide voorgaande weken. De rog-aanvoer deed weinig voor die der vorige week onder, terwijl die van schar ruimer was, wat bij de stijgende prijs dezer vischsoort uitstekend te pas kwam. De berichten omtrent de ansjovisvangst in de Zuiderzee luiden zeer verschillend, maar geven toch over het algemeen weinig reden tot tevredenheid. Het meerendeel der visschers klaagt voort durend en wil beweren, dat de vangst van jaar tot jaar minder wordt, waartoe zij inderdaad wel eenigen grond schijnen te hebben. De aanvoer van geep was niet belangrijk. Ter afslag werden aangeboden 18,780 tongen, 2048 roggen, 37 tarbotten, 128 mandjes kleine schol, 259 manden schar, 1 steur en 132 tal geep; groote tong gold 25 a 35 cent, kleine idem 10 a 20 cent, rog 29 a 53 cent, tarbot f 4.a f 7.50 per stuk, kleine schol f 1.30 k f 3.10 per mandje, schar f 2.50 k f 3.75 per mand, de steur f 16.50 en geep f 7.50 a f 3.20 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenS. S. Cohen, geb. Groen, Z. C. Plaizier, geb. Vroone, Z. A- Van Brederode, geb. Mensch, Z. G. A. Collet, geb. Labrand, Z. J. C. Preller, geb. Leewens, D. J Gouwen- berg, geb. Moorman, Z. A. Verheus, geb. Raap, Z. C. B. M. Schoenmaker, geb. Weys, Z. OverledenJ. Visscher, echtgenoote van Johan Coenraad Leich, 76 jaren. N. Spanjer, echtgenoote van R. Agema, 48 jaren. J. Gomes, 20 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZIJPE, van 8 tot 15 Juni. OndertrouwdAdrianus Deutekom, jonkman, metselaar, 25 jaren, wonende te Schagen, en MaartjeMosk, jongedochter, 24 jaren. GetrouwdGeene. Geboren: Gerrit, zoon van Klaas Schuijt en Trijntje Bregman. Anna, dochter van Jacob Boonacker en Tryntje Breed. OverledenNicolaas Bruyn, zoon van Pieter Bruijn en Bregje Van der Oord, 3 weken. Pieter Nieuwenburg, zoon van Lammert Nieuwenburg en Maartje Deugd, 15 maanden. Pieter Keizer, zoon van Cornelis Keizer en Tryntje Bruin, 11 jaren. Cornelia Jonker, dochter van Pieter Jonker en Aafje Keizer, 7 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 12 tot 18 Juni. Ondertrouwd, Gehuwd en Bevallen Geene. OverledenAaltje Breet, 2 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). a s >-5 c 2 D Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 n. 7 k. 1 761.82 f 0.52 11.0 - 5.6 0.87 wein.gv 18 12 n. 4 763.44 f 2.14 11.6 -5.1 o.8a 19 8 n. 4.5 765.20 f3.90 9.6 -6.5 0.97 19 12 ntw 764.43 f 3.13 10.8 -6.0 OM Weêrsgesteldheid17 Juni 12 u. Betrokken, winderig, koelweer. 18 Juni 12 u. Idem» 19 Juni 8u. Mistig, bewolkt, koelweer. 19 Juni 12 u. Dichtbewolkt, koelweer. Marktberichten. TEXEL, 17 Juni. Koeboter 60 cents, Schapenboter 50 a 55 cents en Schapenkaas 16 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.25 a 2.50 en Eend-eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 28 cents per kilogramPaardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50 a 3.25 en Lamshuiden f 2.a 2.50 per stuk. ALKMAAR, 16 Juni. Veemarkt: 17 Paarden, f 40 a 300; 14 Koeien, 1 40 a 15041 nuchtere Kalveren, f 8 a 16146 Schapen, f 10 a 22; 290 Lammeren, f 6 a 12; 92 magere Var kens, f 13 a 15; 292 Biggen, f 4.a 8.25; 12 Bokken en Geiten, f 4 a 9; 3 kleine Bokken, f 0.60 a 1.50; alles per stuk. ALKMAAR, 18 Juni. Veemarkt: 5 Koeien, f 140 a 180; 283 vette Kalveren, f 40 a 95 22 nuchtere dito, f 7 a 16 146 Schapen, f 16 a 25; 35 magere Varkens, f 13 a 16, alles per stuk; 217 vette Varkens, 36 a 42 cents per kilogram. AMSTERDAM, 18 Juni. Veemarkt: 611 Runderen, lste kwal. 67, 2de kwal. 59 en 3de kwal. 52 cents per kilogram; 7 Graskalveren; 65 nuchtere Kalveren, f 5 a 13, 500 Schapen en Lammeren, f 24 a 6, alles per stuk501 vette Varkens, 34 a 41 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker Jammen f 1.20a f 1.40, dito Dokkumer Jammen f 1.20 a 1.50, Zeeuwsche spui- sche Jammen f 1.10 a 2.50, Pruisische Hamburgers f 3.a f 3.50, Andyker Muisjes f 6.75 a 8, alles per hectoliter. WINSCHOTEN, 14 Juni. Op de Juni-paardenmarkt waren niet minder dan 550 stuks aangevoerd. Voor de eerste soort werd besteed van f 300 tot 450, voor de 2de soort van f 1,50 tot 300 en voor de 3de soort van f 15 tot 150, alles per stuk. In verband met de aanwezigheid van het Duitsche oorlogsschip „Nixe", zijn de rouw-ceremoniën, ter gelegen heid van Keizer Frederik's overlijden, alhier niet onvervuld gebleven. Zaterdagmorgen bij zonsopgang werd aan boord van de „Nixe" en van al onze oorlogsschepen de vlag halverstok geheschen, terwijl Zondagmorgen ook van alle maritieme gebouwen en inrichtingen de rouwvlag wapperde, 's Morgens te 8 uren werd door Zr. Ms. wachtschip, „Evertsen", „Johan Willem Friso", „Het Loo" en „Argus" salut gedaan, terwijl om 12 uur, nadat de vlaggen in top waren geheschen, het gebruikelijk aantal salutschoten werd gelost, naar aanleiding van de troonsbestijging van Keizer Wilhelm II. De „Nixe" loste gedurende den ganschen voormiddag om de 3 minuten een schot, 's Namiddags te 3 uren werd aan boord van het schip een „Trauer Gottes- dienst, zum gedachtniss des heimgegangenen Kaisers" ge houden, welke plechtigheid o. a. werd bijgewoond door den Schout-bij-nacht De Josselin de Jong, Directeur en Com mandant der Marine, den Kolonel Van Marle, stelling commandant, en den heer P. Groen, Vice-consul van Duitschland, alhier. Gisterenmiddag is de „Nixe" weder van de reede naar zee vertrokken, tot het voortzetten van den oefeningstocht, die tot West-Indië zal worden uitgestrekt. Sedert eenige dagen vertoeft alhier een prachtig Engelsch driemaststoomjacht, de „Lady Nell", aan boord waarvan de Earl van Shrewsbury en Ialloot zich met zijne familie op reis bevindt. In het laatst dezer week kan alhier worden binnen- verwacht het Deensche instructieschip „Örnen", hetwelk een oefeningsreis met adelborsten maakt en eenige dagen in onze haven zal vertoeven. Ter bezichtiging der forten en kustbatterijen in de stelling Helder, bevonden zich gisteren uit 's Gravenhage alhier de luitenant-kolonel Eland, directeur der Krijgsschool, en 13 officieren, uitmakende deIlde afdeeling der Krijgsschool. De 73ste verjaardag van de overwinning bij Waterloo werd gisteren alhier door het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen gevierd. In het begin der volgende maand zullen een 80tal schoolkinderen uit Warmenhuizen, onder geleide, per boot een reisje maken naar hier. Het jaarlijksch volksfeest, de kermis, nadert. Op de vraag: welke gelegenheden tot ontspanning zullen we hier alsdan te zien krijgen, zijn we in staat gesteld de volgende opgaven te verstrekken. Behalve den schouwburg van Kreukniet en Mutters, welke op het voorplein van „Tivoli" zal geplaatst worden, zal op het Nieuwe Kerkplein de schouwburg-loge van Gebrs. Van Lier gevestigd worden. Verder zullen een plaats erlangen op het Westplein: Wed. C. Spriet, Théatre Nouveautés; D. Thobias Bamberg, Galathé; O. Gorter, idem; E. Dobbelaire, Panorama; K. Benner, Schietoefening; L. Vincken, Caroussel; Van der Kam, Poffertjes; benevens eenige kleine tentjes met licht- spiegels, enz. Op het Havenplein: L. Vincken, Scheep-en Sledevaart; Wed. L. Xhaflaire, dubbele Vélocipède; De Nies, Schiet oefening Schoenmaker, CarouselL. L. Consael, Beignets. Eindelijk op het Molenplein: Wed. P. Koppen, Beignets Van Rijken, Poffertjes; P. Boukamp, Wafelen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Den Hoorn op Texel ds. Th. Hoog I.M.Jz., predikant te Heivoort. Het hoofd der school te Schoorldam, de heer P. Klant, zal den 1 Juli a. s. zijne 40jarige ambtsvervulling als zoo danig vieren. Tot hoofd der openbare lagere school te Andijk is benoemd de heer Ypma, onderwijzer te Jorwerd. De heer W. Gosler bereidt eene uitgave voor, die ongetwijfeld met veel ingenomenheid zal worden begroet. Het geldt n.1. eene levensbeschrijving van Keizer Frederik, door Edouard Simon, den bekenden auteur van „Keizer Wilhelm en zijne Regeering," „Prins Bismarck" en andere historische werken. Zijn onze gegevens juist, dan zal deze biografie, ongeveer 14 vel druks beslaande en voorzien van een fraai allegorisch omslag, reeds binnen een paar weken het licht zien, tegen den zeer lagen prijs van f 1.90. De inteekening is alom bij den boekhandel opengesteld. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote JACOMINA VISSCHER, in den ouderdom van 76 jaar. J. C. LEICH. Helder, 17 Juni 1888. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen bartel ijken dank. A. KLEIN. E. C. KLEIN—VAN VLIET. Helder, 19 Juni 1888.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3