TARR WONSQNS KOPERVERF W. J. BLITZ, Tandarts, li. F. F. SCHILLING, Reeder en Koopman, Hoofdgracht, Nieuwediep. Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, is WOENSDAG 20 JUNI Koster's Kleinen Winkel te Schagen. Gras- en Hooibouw. Geen Kiespijn meer!! fli» POPP's ANATHERIN- mrir s MONDWATER. Di'. POPP's Tandpoeder of Tandpasta, Dr. POPP's Ki'uidenzeep. KORPORAAL-SCHRIJVERS. heeft weder eene schitterende overwinning behaald op alle andere bestaande verven; zij daagt iedere andere verfstof uit, zich met haar te vergelijken; zij behoudt haar kleur, wordt niet groen als andere verven, die door hare kleurverandering het ijzer doen verteeren; alleen de TARR WONSONS KOI'ERVKRF voldoet aan alle eischen, groeit niet aan, verdrijft den worm, vreet in geen ijzer. Verkrijgbaar in lieele, halve en kwart bassen bij mijne Agenten: den Heer W. H. TEN HARMSEN, te Nieuwediep. P. P. BRUIJN, te Texel. P. KROON, te Urk. GEBRs. KAAT, te Hoorn. GEBRs. POLAK, te Vlissingen. den Heer WIGBOUT, te Wielingen. P. KRUL, te Terschelling. HOEKSMA Co., te Amsterdam. HIN, te Enkhuizen en Broekerhaven. J. KOCH, te Makkum (Friesland). en in 't groot d f 70.00 per kist, bij den Gencralen Agent voor Nederland en Oost-Indië: te consulteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. B er lont uit Ruime keuze in Amerikaansche, Duitsche en Engelsche Graszeisen, alsmede: Geheel Engelsche gegoten stalen Zeisen, Haarhamers en Aambeelden, die op proef worden verkocht en geleverd, Zichten, bikkels, Steenen, Strekels en Zeiskolven; Hooivorken en Harken; Schapen- scharen, Amerikaansche Stierenringen, Melk- schotels; Petroleumkookstellen, die nooit walmen en zonder brandgevaar; Kaaskleursel en Stremsel, Keulsche Lebben, Thermometers en Maatglazen, onmisbaar bij het maken van boter en kaasZuivelgereedschap, methode-Boekei Kinder- en Poppenwagens; Boeren-, Bouw-, Keuken- en Timmermansgereedschappen. NB. Die zijn gezondheid lief heeft, nieuwe patent Cheavins Waterfilters. A. KOSTER, Schagen. Nieuwendijk bij den Dam, 241, Amsterdam, is iederen Donderdag, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens tandheelkundige operatiën en het plaatsen van kunsttanden in het Hótel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des Daandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. bij gebruik van het wereldberoemde echte Hof-Tandarts Boven ieder ander Tandwater te verkiezen als voorbe hoedmiddel tegen Tand- en Mondziekten. bij welker gebruik men steeds gezonde en schoone Tanden behoudt. Dr. POPP's Tandplombeersel tot het zelf vullen van holle Kiezen. is met het grootste succès ingevoerd tegen iedere soort van Huiduitslag; dezelve is ook bijzonder geschikt voor baden en is voor dit doel ook reeds veelvoudig met het beste gevolg gebruikt geworden. POPP's Zonnébloem-Oliezeep, fijnste en beste Toilet-Zeep, f 0.40. Prijs: Anatherin-IVlondwatcr, in flesschen van f 0.60, f 1.20 en f 1.75. f Plantaardig Tandpoeder, f 0.80. Aromatische Tandpasta, f 0.40. Tandplombeersel, f 1. Kruidenzeep, f 0.35. WAARSCHUWING. Alle bestaande namaaksels van Anatherin-Mondwater zijn voor de gezondheid schadelijk volgens analyse; daarom waarschuw ik hiermede het geëerde publiek voor aankoop van zulke namaaksels. Dr. J. G. POPP, K.K. Hof-Tandarts en uitvinder der Anatherin-Preparaten te Weenen. Depóts van alleen echte Anatherin-preparaten bevinden zich: te Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS en bij J. VAN WILLIGEN (Magazijn #de Concurrent''V Zes KORPORAAL-SCHRIJVERS kunnen bij de Marine worden aangenomen. Sollicitanten tusschen 20- en 30jarigen leeftijd kunnen zich aanmelden ten kantore van de aan neming voor de Zeemacht te Willemsoord (Helder). Vereischten zijn: Vrij van lichaamsgebreken; schrijven van eene duidelijke en nette hand; een opstel te kunnen maken in de Neder- landsche taal zonder grove taal- en spelfouten; kennis van de rekenkunde, daaronder begrepen de leer der gewone- en tiendeelige breuken met toepassing op het metrieke stelsel. Mede te brengen stukkenIndien adressant militair geweest is: 1°. Paspoort; 2°. Bewijs dat hij aan de ver plichtingen van de Nationale Militie heeft voldaan, of wel zijn verlofpas; 3°. Certificaat van goed gedrag, af te geven door den Burgemeester of den Commissaris van Politie zijner woonplaats; 4°. Indien hij minderjarig is, liet bewijs van toestemming zijner ouders of voogden, gelegaliseerd door den Burgemeester zijner woonplaats; 5°. Bevolkings- kaart A. Bijaldien hij niet militair geweet is: Geboorte-acte; voorts de bewijzen genoemd sub. 2, 3, 4 en 5, welke alle ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. Korporaal-schrijvers genieten, behalve voeding en verblijf aan boord, f 20.'s maands en kunnen opklimmen tot sergeant-schrijver a f32.'s maands en tot majoor-schrijver ad f 42.'s maands. Willemsoord, 16 Juni 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Toen onlangs in eene openbare bijeenkomst de heer Franken een luid sprekend bewijs van sympathie van een groot deel van Helder's ingezetenen mocht ondervinden en daarop door hen de mogelijkheid werd uitgesproken, dat zijn verblijf in onze gemeente wellicht van korten duur kon zijn, gevoelde menigeen groot leed wezen over die tijding, want velen zien in hem den man, die tot de zeer weinige in onzen Gemeenteraad behoort, bezield met lust en moed om de belangen voor te staan van de gemeente in het algemeen, en der ingezetenen in het bijzonder. In de jongste Gemeenteraadszitting, welke zoovele hoofden warm gemaakt en pennen in beweging gebracht heeft en nog lang zal blijven doen, bestreed hij reeds krachtig de houding van het Dagelijksch Bestuur in zake de overbrugging van het Heldersche Kanaaledoch, met groote meerderheid van stemmen werd zijne motie verworpen. De beweegredenen daarvoor, vermeent de heer Franken in zijn opstel in uw jongste nommer, dat niet zullen begrepen worden. Dit, Mijnheer de Redacteur, kan Z.E.A. onmogelijk ernst zijn, want voor wie niet doof en stom is, moet het toch te overbekend zijn van wien en van welke zijde reeds van de eerste aanvraag af om overbrugging van het Heldersche Kanaal de tegenwerking is uitgegaan en sedert stelselmatig volgehouden. Telkens opnieuw is bewezen geworden, hoe het meerendeel van den Raad zich ook te dezer zake met een kluitje in het riet laat sturen en met de meest mogelijke kalmte en gedweeheid ja en amen sprak op het advies van het Dag. Best. Bezaten we meer mannen van het gehalte van den heer Fr., wellicht dat dan bij de behandeling van de aanstaande begrooting de zaak der overbrugging tot het zoo algemeen gewenscht einde, getuige het adres van 700 ingezetenen, zou worden gebracht. Aangezien dit nu helaas volstrekt niet het geval is, zullen wij bij de aanstaande begrootingscampagne wel dezelfde ervaringen opdoen als bij de jongste zitting van den Raad, tenzij de Liberale en Nationale Kiesvereenigingen, tot wier bemoeienissen óók behoort «de behartiging van plaatselijke belangen", het zich ten taak willen stellen om de weerbarstige koe (os) bij de horens te vatten. Aan de eerste der twee daargenoemde corporatiën toch hebben we o. a. het bestaan te danken van den dagelijks aankomenden en vertrekkenden spoortrien van omstreeks 4 uurvan beide corporatiën mag men alzoo met grond verwachten, dat zij met ernst en waardigheid (en niet met flauwe en ongepaste grappen) de veel besproken zaak zouden willen ter hand nemer., en zich zullen weten te wenden tot die autoriteiten, die wel rekening houden met een zuinig beheer, maar daaraan niet opofferen wat strekken kan tot verbetering der verkeerswegen, gemak van handel en nijverheid, en medewerken tot het vernietigen van een vermomde tolheffing voor voetgangers, wat misschien nog in de achterhoeken van Noord-Brabant geduld wordt, maar voor onze gemeente tot schande strekt. Voor de verleende plaatsruimte wordt u dank gezegd. Helder, 15 Juni 1888. Nautilus. In de vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en gemeente-secretarissen van Friesland, eenige dagen geleden gehou den, is o. m. de vraag behandeld of geen scherper maatregelen dienden te worden genomen tot het tegengaan van bedelarij en landlooperij. In het praeadvies van het bestuur werd het nemen van scher pere maatregelen tot krachtige beteugeling van bedelarij en land looperij dringend noodzakelijk geacht. Voor een groot deel wordt de bedelarij in deze waterrijke provincie uitgeoefend door lieden, die in woonschepen verblijf houden en van de eene plaats naar de andere rondtrekken. Niet alleen voor de ingezetenen, ook voor de armverzorgers zijn deze lieden een ware plaag. De tegen woordige v^etgeving is onvoldoende voor het euvel. Verzwaring van straf, snellere rechtspleging, enz. enz., zullen een goede uit werking hebben. „Veroorloof ons intusschen er bij te voegen aldus vervolgt het Bestuur dat er ook andere middelen zijn, die tot vermin dering van de bedelarij kunnen medewerken. Dat de bedelarij op zoo groote schaal wordt uitgeoefend, is eigenlijk de schuld van de ingezetenen zelf. Indien de ingezetenen éenparig konden goedvinden niets aan de deur te geven, dan zouden zij als van zelf van het vele vragen verschoond worden. Er zijn tal van lieden die van het bedelen een vak maken, die niets anders doen dan op gezette tijden het land af te reizen, om bij de hen welbe kende gevers hun gewone gift in ontvangst te komen nemen. Heeft men nog niet onlangs in de dagbladen kunnen lezen van een bedelaar in het zuiden van het Rijk, die een abonnements kaart tot vervoer langs de Staatsspoorwegen er op na hield? Ook in Friesland treft men er wel aan, die tot uitoefening van het vak zich van versnelde vervoermiddelen bedienen. Men ziet ze wekelijks terugkeeren en niet op de rij af, maar zoo hier en daar aan de huizen zich aanmelden. Dht zijn de bedelaars van professie, die door vroeger opgedane ervaringen precies weten waar iets gegeven wordt, door wie de gulden spreuk „tijd is geld" betracht wordt, die hun kostbaren tijd niet verspillen aan de deuren, waar ze bij vroegere gelegenheid geen goedgeefsche hand gevonden hebben. Maar dat slag van bedelaars wordt juist door de inge zetenen zeiven gekweekt en in stand gehouden. Dit aan de ingezetenen onder het oog te brengen, hen met nadruk uit te noodigen, toch vooral niet aan de deuren giften uit te reiken ziedaar wat wij in alle gemeenten bij herhaling door de Burge meesters zouden willen zien gedaan. Maar daarnevens zouden wij van gemeentewege een inrichting wenschen te zien open gesteld tot het verrichten van werk, waar de bedelaars, die zich op werkeloosheid beroepen, gelegenheid kunnen vinden door handenarbeid iets te verdienen om in hun nooddruft te voorzien, waarheen de ingezetenen hen zouden kunnen verwijzen." Bij de bespreking van dat advies bleek, dat werkverschaffing van gemeentewege geen onverdeelden byval vond. Er waren er die ze van particulieren wilden doen uitgaan, hetgeen, volgens hen, beter toezicht en minder kosten geeft. Van andere zijde werd echter opgemerkt, dat men niet overal het optreden van het particulier initiatief kon verwachten. Er werd een voorbeeld bijgebracht, dat in zeker dorp op werkverschaffing door vlasbraken, bij een uitgaaf van f 2200 aan werkloon, een verlies van f1900 was geleden. In zulk een geval schiet particuliere hulp tekort, en moet de gemeente optreden. Nog werd er op gewezen, dat het toezicht van de rykspolitie op de bedelarij zeer veel te wenschen overlaat, 't Scheen wel eenigermate in verband te staan met het feit, dat er te weinig plaats voor bedelaars in onze strafinrichtingen is. Een goed effect zoude het hebben wanneer bcdelary in plaats van met éón maand, met zes maanden hechtenis werd gestraft. Ook een bepaling in een politieverordening, die het loopen met korfjes langs de huizen zonder van patent voorzien te zijn verbiedt, had een goede uitwerking gehad. Het bestuur werd gemachtigd het advies in verband met de gemaakte opmerkingen aan te vullen. Jl, Donderdag had de algemeene vergadering plaats van de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Utrecht. Uit het verslag over 1887/88 blijkt, dat uitvoering gegeven is aan het besluit, om met 1 April 1888 een cursus voor het schilderen te openen. In het afgeloopen jaar werd de school bezocht door 88 leer lingen, onder welke 21 nieuwe. De verdeeling der ambachten was als volgt45 ontvingen onderwijs in het timmeren, 24 in het smeden, 19 in het meubelmaken. Met betrekking tot den leeftijd waren 18 jongens 12 jaar, 20 13 jaar, 35 14 jaar, 13 15 jaar, 10 16 jaar, en 2 17 jaar. In den loop van het jaar verlieten 18 leerlingen de school. Bij het einde van het schooljaar was voor 21 leerlingen de gestelde leertijd verstreken. Aan vier hunner werd toegestaan de school nog een jaar te blijven bezoekeu. Aan 15 kon een getuigschrift worden uitgereikt. Allen slaagden onmiddelyk na het verlaten der school, op eigen aanvraag, in het vinden van werk bij verschillende bazen. De berichten omtrent oud-leerlingen luiden bij voorduring gunstig; geen hunner had over gebrek aan werk te klagen. De financiën der Vereeniging verkeeren niet in den bloeiend- sten staat. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een nadeelig saldo van f 348.94 (in het jaar te voren bedroeg dit f 341.32); de begrooting over het loopende jaar, eindigende 31 Maart 1889, sluit met een vermoedelijk nadeelig saldo van f 185. Eene buitengewone gift van donateurs, ten bedrage van f 100, was dus zeer welkom. Een ander blijk van belangstelling in de school ondervond het Bestuur in November jl., toen een lid der Vereeniging eene gift van f 500 schonk, waarvan de rente zou strekken om jaarlijks aan een leerling, die zich bijzonder bad onderscheiden, bij zijn vertrek een bewijs van lidmaatschap in het pensioenfonds voor werklieden uit te reikeD, waarvoor de premie voor het eerste jaar geheel, en voor de twee volgende jaren voor de helft, uit de rente van evengenoemde som, door het Bestuur zal worden voldaan, welk lidmaatschap op zestigjarigen ioeftijd recht geeft op een pensioen van drie gulden per week, en honderd gulden in eens bij vroeger overlijden. De afdeeliDg Utrecht der Nederlandsche Vereeniging voor werklieden stelde het Bestuur in staat, voor een tweeden leerling dezelfde gunstige beschikking te kunnen nemen. Marktberichten. HOORN, 16 Juni. Graanmarkt: Tarwe f 7 a 8, Rogge f3.75 a f 4.25, Gerst f 4.25 a 5.Witte Erwten f 8.25 a 10. Groene dito f 9.75 a 12.Grauwe dito f 10.50 a 14.Vale dito f 7.25 a 14.Bruine Boonen f 7.25 a 11.50, Witte-dito f 9.75 a 14.Paardenboonen f 5.25 a 6.alle3 per hectol. VeemarktPaarden f 70 a 200, Koeien f 140 a 150, Schapen f 20 a 28, Lammeren f 5 a 8, Kalveren f 10 a 17, Varkens f8 a f 14, Zeugen f 20 a 30, Biggen f 4 a 7, Kippen f 0.35 a 1.25, alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 3,75 per 100 stuks. Boter 55 a 60 cents per kop. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz,, Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4