Naar het „Dagblad" verneemt, heeft Z. M. de Koning den heer mr. J. Heemskerk Az., oud-Minister van Binnen- landsche Zaken, benoemd tot lid van den Raad van State. Uit Heerenveen wordt dd. 19 dezer gemeld: „Door eenige verveners is thans de heer F. Domela Nieuwenhuis per aangeteekenden brief uitgenoodigd tot eene vergadering alhier, om aan hen duidelijk te maken, hoe een vervener per dag f 98.40 kan verdienen als hij 60 man in het werk heeft, zooals de heer D. N. bij zijne interpellatie in de Tweede Kamer beweerde." Yoor de op morgen (Vrijdag) op het Doelenveld te Alkmaar te houden tentoonstelling van schapen, paarden, koeien en kaas zijn 186 inzendingen aangegeven, als: 4 collecties van 4 ooien met lammeren van Texelsch kort staart ras; 6 dito van gekruist ras; 6 jarige rammen van Lincoln ras; 7 dito van Texelsch kortstaart ras; 10 dito van gekruist ras4 merriën met veulens, van gekruist ras 9 jarige merriën van gekruist ras; 7 jarige hengsten van gekruist ras; 11 tweejarige hengsten; 5 oudere hengsten; 18 jarige stieren van inlandsch ras; 4 span van 3 drie-of vierjarige in het stamboek ingeschreven koeien, die gekalfd hebben na 1 Februari 1888 42 stapels kaas van 112 stuks, wegende minstens 2 kilo elk, op ééne boerderij gemaakt; 12 stapels fabriekskaas, in Mei gemaakt, van 400 stuks, wegende minstens 2 kilo elk; 10 stapels middelbare kaas, van minstens 40 stuks, wegende ongeveer 6 kilo elk; 14 stapels commissie-kaas, van minstens 50 stuks, wegende ongeveer 4 kilo elk, benevens 14 nummers ter opluistering. Onder deze zullen ook behooren de beeren, die aan het Bestuur der Vereeniging /Hollands Noorderkwartier" zijn aangeboden, om in aanmerking te komen voor "tstationement. Gedurende de tentoonstelling zal het stedelijk Muziek korps, onder directie van den heer Otto, een concert geven. De prijzen zullen niet worden uitgereikt na afloop der tentoonstelling, maar in de in November a. s. te Zaandam te houden najaarsvergadering der Vereeniging. Er bestaat gelegenheid om 's namiddags deel te nemen aan een diner in het lokaal /Harmonie", a f 2.25 per couvert, met inbegrip van een halve flesch wijn. Belanghebbenden worden herinnerd, dat de handel in kaas op het terrein ten 12 ure zal aanvangen. Van gemeentewege zal er zorg voor gedragen worden, dat in handwagens de verkochte kaas door de hulpkaasdragers wordt afgehaald, ten einde die naar de waag, ter weging, over te brengen. Dr. Morell Mackenzie is gisteren te 's Hage aange komen op zijne doorreis naar Noorwegen. Hij vertoeft in het //Hotel des Indes". Dr. Mackenzie kwam, naar men mededeelt, rechtstreeks uit Duitschland aldaar aan. Hij werd verwelkomd door zijne twee kinderen, die zich reeds sedert jl. Dinsdag daar bevonden. Zijne echtgenoote was rechtstreeks via Vlissingen naar Engeland gereisd. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de 25jarige gedenkdag van de emancipatie der slaven in Suriname (1 Juli 1863) den 1 Juli a. s. in de geheele kolonie op feestelijke wijze zal worden gevierd. Gelijk men weet, werd op eerstgemelden datum in Suri name aan 40,000 slaven de vrijheid geschonken. Van Texel zijn drie levende en twee doode steppen- hoenders naar „Artis" te Amsterdam verzonden. De luchtreiziger F. L'Hoste, die jl. Donderdag in gezelschap van de heeren Julhes en Wolff met den ballon „Kopenhagen" in de Zuiderzee terechtkwam, verloor bij die schipbreuk zijne jas, inhoudende eene portefeuille met f 125 aan geld. De koene luchtreizigers hebben den moed echter niet verloren. Zaterdag a. s. zullen zij in het ,/park Tivoli" te Utrecht weder opstijgen met hun grooten ballon //de Zuiderzee". Op deze reis zullen postduiven worden medegenomen, die op eene hoogte van 3000 meter zullen worden losge laten met berichten der luchtreizigers. De vulling van den ballon begint te 1 uur, terwijl de opstijging te 5 uur zal plaats hebben. Gedurende de vulling matinee musicale en oplating van miniatuur-luchtballons en caricaturen. In verschillende gezinnen te Amsterdam zijn ziekte gevallen voorgekomen, die worden toegeschreven aan het gebruik van schadelijke melk. Zelfs is een der aangetasten reeds bezweken, een oppassend huisvader, die een onver zorgd gezin achterlaat. Het ongeluk aan het Rijnspoorstation te 's Hage, hetwelk aan den eerst onlangs in dienst getreden conduc teur Aartsen het leven kostte, heeft zich vermoedelijk aldus toegedragen De beambte moet, even nadat de trein het station binnen- gestoomd is, uit den conducteurswagen zijn gesprongen, in de gedachte dat hij reeds te bestemder plaatse was. Be merkende dat hij te vroeg den trein verlaten had, moet hij bij zijne poging om weer vlug in den wagen te komen, in de ruimte van de treeplanken tusschen twee rijtuigen zijn gevallen. Vandaar dat zijn lichaam op de spoorbaan terechtkwam en door de nog volgende wagens verbrijzeld werd. Een vastraken tusschen den kant van het steenen plan kier en de treeplank is niet denkbaar, omdat de opening tusschen beiden zeer gering is. De toestand van den heer Huydekoper, te Arnhem, is geruststellend. Indien zich geene coinplicatiën voordoen, wordt het levensgevaar als geweken beschouwd. Een passagier, die te Rotterdam de Brielsche boot wilde bereiken, liep zoo hard, dat hij, bij de boot gekomen, ineenzakte en dood bleef. De vuurstoker 1ste klasse der Marine V., te Ilelle- voetsluis, werd jl. Dinsdagnacht op een boerenwagen zwaar gewond naar het hospitaal aldaar vervoerd. Volgens de door hem afgelegde verklaring was hij Maandagavond met den matroos 1ste klasse S., te Oudenhoorn, waar het kermis was, in twist geraakt, om de nietige reden, wie van beiden aan de beurt was om een borrel te tracteeren. Hij werd door S. daarna op den grond geworpen, geslagen en door een paar messteken in de zijde gekwetsteen daarvan schijnt zelfs de long getroffen te hebben. De gekwetste is door bloedverlies zeer verzwakt en verkeert niet buiten gevaar. Uit Wageningen wordt gemeld: „De stand der rogge is op een goed deel der Veluwe van dien aard, dat de oogst wel ver beneden het middel matige zal blijven; aai'dappelen staan hier vrij goed, evenzoo de tarwe. Erwten staan flink te veldsuikerbieten moesten op verschillende akkers herhaaldelijk worden ingepoot. Het hooigras, waarvan de verpachtingen deze week beginnen, is zeer middelmatig; wegens den geringen voorraad hooi verwacht men zeer hooge prijzen. Wat het fruit aangaat, is men van meening, dat er veel peren zullen zijn, weinig appels en pruimen en tamelijk veel kersen. De publieke verkoopingen van kersen (op den boom) worden deze week in de Betuwe in grooten getale gehouden." Nog altijd gaat de beruchte Spanjaard voort zijne pogingen tot oplichting in ons land voort te zetten. Thans is zijn schat in de nabijheid van Zutfen begraven en heeft hij een brief aan een ingezeten dier stad gericht, om hem door een voorschot in de gelegenheid te stellen weder in het bezit van den schat te komen, dien hij dan met hem zal deelen. Een zeldzaam voorbeeld van moederlijke inschikkelijk heid in de dierenwereld doet zich, naar men aan de ,/Middelb. Crt." meldt, voor bij een landbouwer onder Poortvliet. Deze had, toen het vee naar buiten ging, ook twee paarden, ieder met een veulen, die den stal verlieten. In de weide gekomen, wisselden de veulens van moeder zonder dat de ouders er zich tegen verzetten. Zij loopen nog steeds vreedzaam in dezelfde weide. Wordt een der paarden in 't land gebruikt, dan zoogt het andere de beide veulens. Het jaarverslag over 1887 (het tweede jaar van haar bestaan) der Vereeniging ,/Humanitas" (Hoofdbestuur geves tigd te Nijmegen) is verschenen. Het devies der Vereeni ging: „Vele kleintjes maken een groote", duidt reeds ten deele haar werkkring aan. Het Bestuur kan op gunstige resultaten wijzen en acht het bestaan van ,/Humanitas" voor goed verzekerd. Het denkbeeld toch, dat haar ten grondslag dient, om, door het verzamelen van voorwerpen, die anders meestal als nutteloos worden weggeworpen, alsmede het inzamelen van kleine giften bij feestelijke gelegenheden als anderszins, een fonds te vormen tot verzorging en ondersteuning van ouderlooze en verwaarloosde kinderen van alle gezindten in Nederland, vindt algemeen meer en meer bijval. Dit is duidelijk gebleken door de grootere vlucht, die de Ver eeniging in den jongstverloopen tijd heeft genomen, want, behalve dat de verzamelde voorwerpen, als: oud papier, capsulen, postzegels, enz. enz., in steeds ruimere mate aan den magazijnmeester worden toegezonden, hebben ook de nieuwe verzamelbussen, die om hunnen vorm veel sympathie verwekken en algemeen in den smaak vallen, betere resul taten opgeleverd. Verder is het getal der voorstrijders tot 50 geklommen, over verschillende plaatsen verdeeld. Van het beschikbare bedrag, ruim f 150, is een goed deel gebruikt voor Jacoba Hendrica Van Burk, een Pro- testantsch meisje, geboren 15 November 1876. Het is als eerste pleegkind van //Humanitas" geplaatst op de Wees inrichting te Neerbosch, tegen eene jaarlijksche vergoeding van f 70, aan genoemde inrichting uit te keeren. Proeven van veevoedering, uitsluitend met groen voeder (maïs en rogge), gaven als resultaat, dat van 60 liter melk ongeveer 2 kilogram boter van superieure kwaliteit werd verkregen, terwijl daarbij bleek, dat deze opbrengst grooter is, dan wanneer het melkvee hooi en koeken verorbert. Volgens de „American Machinist" kan men thans brandkasten krijgen, welke niet kunnen worden opengebroken meid kwam altijd thuis met verhalen van dames, die haar ry- tuig hadden laten stilhouden om naar hem te kijken of tegen hem te spreken, en die zoo gelachen hadden als hij tegen haar babbelde, vrij en ongedwongen alsof hij haar zijn leven lang gekend had. Dat was zijne grootste aantrekkelijkheid die vroolijke, onbevreesde, eigenaardige maniertjes, waarmeê hij aller harten won. Ik denk, dat het kwam omdat hij zulk een ver trouwenden aard had en een zoo vriendelijk hartje, dat iedereen genegen was en iedereen even bly en weltevreden zou willen maken als hij zelf was. Datzelfde vriendelijke hartje leerde hem ook reeds vroeg letten op de stemming van de menschen in zijne omgeving. Misschien kwam dit wel omdat hij zooveel in het gezelschap was geweest van zijn vader en moeder, die altijd hartelijk en vol kleine oplettendheden en beschaafd in den omgang waren. Thuis had bij nog nooit een onbeleefd of barsch woord hooren uitspreken; hij was altijd bemind eii geliefkoosd en met de grootste teederheid behandeld en dien ten gevolge was zijn kinderzieltje vol zonneschyn en warme, vertrouwende liefde. Hij had zijne mama altijd met allerlei lieve naampjes hooren toe spreken en zoo gebruikte hij die zelf ook, wanneer hij tot haar sprakhij had altijd gezien, dat zijn papa voor haar zorgde en zoo leerde hij ook letten op hetgeen zij gaarne had. Toen hij du3 wist, dat zijn papa nimmer terug zou komen en zag hoe bedroefd zijn moedertje was, ontwaakte in zijn vriendelijk hartje allengs de gedachte, dat hij alles moest doen wat hij kon, om haar weer gelukkig te maken. Hij was nog maar een klein kind en toch leefde die gedachte in zijn zieltje zoo vaak hy op haren schoot klom om haar te kussen, of zijn krullebol tegen haar aan te leggen, zoo vaak hy haar zijn speelgoed en zijn prentenboekjes bracht of stil naast haar kroop, wanneer zij op de canapé lag. Hy wa3 nog niet oud genoeg om iets anders te bedenken, maar hij deed wat binnen zyn bereik lag en troostte haar zoodoende veel meer dan hy zelf kon weten. „O, Mary," hoorde hij haar eens zeggen tegen de oude ge dienstige; „ik geloof zeker, dat hij my helpen wil op zijne kinder lijke manier ik weet het. Hij kan mij soms zoo lief en vragend aankijken alsof hij medelijden met mij had, en dan komt hij naar mij toe en brengt mij een kusje of iets van zijn speelgoed. Hy is zoo wijs; ik geloof wezenlijk, dat hij het begrijpt." Toen hij ouder werd, had hij allerlei eigenaardigheden en gezegden, waar de menschen om lachten of zich over verbaasden. Hij was zulk een gezellig ventje, dat zijne moeder bijna geene behoefte gevoelde aan andere conversatie. Zij plachten samen te wandelen, te praten, te spelen. Hij was nog heel jong toen hij al had leeren lezen en toen hij het kon, was het een genot voor hem om 's avonds op het haardkleed te liggen en hardop te lezen dan eens vertelsels, dan eens in groote-menschenboeken, soms zelfs de couranten; en het gebeurde menigmaal, dat Mary, als zij in de keuken zat, mevrouw Errol hartelijk hoorde lachen om de gekke dingen, die hij zeide. „En zoo waar," zei Mary tegen den komenijsman, „men moet wel lachen om zijn aardige manieren en om de wijze woorden, die hij gebruikt 1 Daar kwam hij toch laatst op een avond bij mij in de keuken, het was de dag toen de nieuwe President benoemd was en hij stond bij het vuur om uit te teekenen, met de handjes in zijn broekzakken en een gezichtje zoo deftig en ernstig als een advocaat. „Mary," zeide hij, „ik heb het erg druk met de verkiezing. Ik ben een 'publikein, en liefste ook. Zijt gy ook een 'publikein, Mary?" „Zoo half en hall" zeg ik„ik ben eigenlijk een dimmicraat." En daar kykt bij mij aan met eene uitdrukking, die een mensch het hart week zou maken, en zegt„Mary, dat is niet goed, dan komt het land in gevaar." En na dien tijd laat hij geen dag voorbijgaan of hij komt praten over de polletiek en zegt dat ik geen dimmicraat mag blyven." (Wordt vervolgd.) zonder dat de dader gephotographeerd wordt. Bij zijne inbraak toch brengt hij een electrischen stroom in gang, waardoor eene gasvlam ontstoken en magnesiumpoeder in de vlam geblazen wordt, zoodat een toestel van „photo- graphie instantanée," op eene geschikte plaats gereed gezet, zijne beeltenis kan opnemen. Een Fransch blad merkt op, dat in Wilhelms dag order tot het leger, die 48 regels beslaat, het woord leger 12 malen voorkomt. Waar het hart vol van is.... De „Pall Mali Gazette" ziet in de troonsbestijging van den Duitschen Keizer de vervulling eener oude voor spelling, volgens welke een man met één arm den troon der Hohenzollern beklimmen zou. De nieuwe Keizer toch, zegt het blad, heeft één stijven arm sedert zijne kinder juffrouw hem heeft laten vallen. Omtrent de uitkomsten der inënting van rundvee tegen miltvuur deelt de „Pester Lloyd" mede dat op de bezittingen van Vorst Esterhazy te Ozora, gedurende de laatste zes jaren, ongeveer 20,000 dieren zijn ingeënt. Terwijl voorheen de sterfte 10 tot 14 percent bedroeg, is deze thans door de toepassing der enting, meent men, gedaald tot 1 a 14 percent. In Hongarije zijn thans reeds 572,884 inëntingen ver richt, waarvan in 1887 alleen 188,200. De uitkomsten waren over het algemeen zeer bevredigend. Terwijl op verscheidene plaatsen waar de enting niet toe gepast werd, de ziekte heerschte, bleven in den regel de ingeente dieren verschoond. Ook werd de Pasteursche inënting tegen de varkensziekte met goed gevolg toegepast. De nienwe Sonyemenr-Geueraal yau MerL-Miè, Even onverwacht als in 1882 ter vervanging van den heer Six in het ministerie-Van Lijnden, tot Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd werd de heer mr. C. Pijn- acker Hordijk, is thans die Staatsdienaar aangewezen als opvolger van den landvoogd in Nederlandsch-Indië. Zijn naam was niet genoemd en weinigen dachten aan den tegen- woordigen Commissaris des Konings in Drente, ter vervan ging van den heer Van Rees. De nieuwe Gouverneur-Generaal is een man nog in de kracht zijns levens en van wien reeds in zijn studentenjaren groote verwachtingen werden gekoesterd. Kort na zijne promotie, in 1867, werd hij reeds benoemd tot hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, in welke gemeente hij ook als Voorzitter der plaatselijke schoolcom missie optrad. In Maart 1880 verwisselde hij zijn hoog- leeraarsplaats te Amsterdam met die van hoogleeraar in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 't bijzonder doceerde hij de geschiedenis van het oude recht. Den 10 Februari 1882 werd hij plotseling geroepen om als Minister van Binnenlandsche Zaken op te treden in het ministerie-Van Lijnden, waarin hij tot aan den val van dit kabinet, veroorzaakt voornamelijk door het niet behandelen van de door den heer Hordijk voorgestelde kieswet en kiestabel (in April 1883) zitting bleef nemen. Hij hielp de schoolwet uitvoeren en deed zich bij de debatten over het school vraagstuk kennen als een bewinds man, die de belangen van het openbaar nut en het bijzonder onderwijs gelijkelijk wilde behartigen. Van koloniale vraagstukken heeft de heer Hordijk, voor zoover bekend, geen bijzondere studie gemaakt. Kort na het optreden van het ministerie-Heemskerk werd hij aangewezen om wijlen den Commissaris des Konings in Drente, mr. Van Kuylt, in diens ambt op te volgen. Buitenland. Prinses Albert van Saksen-Altenburg (vroeger weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden) verkeert, tengevolge van een ribbevlies-ontsteking, in een hopeloozen toestand. De moeder en de broeder van Prins Albert zijn in het slot Albrechtsberg aangekomen. De Weener bladen wijden bijna alle beschouwingen aan de dagorders, die Keizer Wilhelm II onmiddellijk na den dood zijns vaders aan leger en vloot heeft uitgevaar digd. Het feit der uitvaardiging zelve wordt door sommigen van meer, door anderen van minder beteekenis geacht. Allen zijn zij het er over eens, dat zij getuigen van de voorliefde des nieuwen Keizers voor de legermacht des Duitschen Rijks, maar terwijl bijv. de „Neue freiePresse" er niets meer in ziet dan dat, terwijl het „Tagblatt" hoopt en de „Deutsche Zeitung" vertrouwt, dat Keizer Wilhelm II zich door Prins Bismarcks vredespolitiek zal laten leiden, vindt de „Vorstadt-Zeitung", dat die dag orders naar kruit rieken; het „Wiener Tagblatt", dat zij in flagranten strijd zijn met de vredelievende gezindheid, die Keizer Frederik bij zijne troonsbeklimming aan den dag legde; het „Extrablatt", dat zij een pijnlijken, indruk moeten maken op al die Duitschers, welke mochten ver wachten, dat de nieuwe Keizer niet zijn eerste woord tot leger en vloot zou hebben gesproken. Opmerking verdient de wijze, waarop zich het ofScieuse „Fremdenblatt" uitlaat. „De kracht alleen," zegt dit blad, „vormt op dit oogenblik den waren grondslag des vredes. En daarom zal de jeugdige Keizer Wilhelm zijne regeering hebben ingewijd met een warm beroep op Duitschlands leger en vloot. Hij heeft daarmede willen zeggen aan Europa, zonder hartstocht, met alle kalmte, dat hij zich volkomen bewust is van Duitschlands macht. Die dag orders, niets bevattende dat de Franschen kwetsen kan, zijn de taal van een energieken Vorst, maar niets van hun inhoud verraadt het ongeduld van een Souverein, die lauweren op het slagveld wil behalen." De „Times" acht het niet van veel beteekenis, dat de nieuwe Duitsche Keizer begonnen is met proclamatiën aan leger en vloot. Over het geheel, meent het blad, bestaat er meer kans, dat hij in binnenlandsche zaken eene min of meer reactionaire politiek zal volgen, dan dat hij eene oorlogszuchtige buitenlandsche politiek zal beginnen. De „Times" zou het jammer vinden, als hij de Duitsche libe ralen zoodoende van zich vervreemdde, daar dezen toch evengoed als de conservatieven overtuigd zijn van de nood zakelijkheid om Duitschland militair sterk te doen blijven. Bij rondschrijven heeft de Russische Regeering aan de Russische dagbladen ten strengste alle pessimistische be schouwingen omtrent de troonverwisseling in Duitschland en den internationalen toestand verboden. Gelijk thans bekend werd, telegrafeerde de Keizerin weduwe Victoria, toen Keizer Frederik gestorven was, aan de Keizerin-moeder Augusta het volgende: „Om uwen éénigen zoon schreit zij, die zoo trotsch en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2