tt Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÉN. Depót van Grafkransen, Koppen's Verkoophuis. Afslag van vet KALFSYLEESCH. over welks verderfelijke gevolgen overal reeds zoo lang geklaagd is, af te schaffen. Het „Journal des Débats" meent te weten, dat reeds twee hunner beloofd hebben hieraan gevolg te zullen geven. Benoemingen, enz. Aan Jhr. M. W. M. M. Van Rensselaar Bowier, te Amster dam, is, als blijk van 's Konings goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille en oen loffelyk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden vau een 7jarigen knaap uit de Nieuwe Vaart bij de Kattenburgerbrug aldaar, op 13 Mei 11. Benoemd zijntot dijkgraaf van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland de lieer A. Maclaine Pont tot heemraad van het heemraadschap Wicringen de heer V. Hcijblok en tot heemraad van den polder Eierland de heer A. Dros Azn. De luit. ter zee 2de kl. F. J. Stam is met ingang van den 1 Juli a. s. toegevoegd aan den luit. ter zee lste kl. Z. J. Cambier, hoofd van het vak van artillerie op 's Rijkswerf alhier. De luit. ter zee 2de kl. P. Scholten is belast met de opleiding van scheepsjongens aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De tydelijke officier van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht E. F. W. Lchmann, uit Oost-Indië teruggekeerd is op non-activiteit gesteld De luit.-kolonel van het corps mariniers M. C. Koning wordt met 1 Augustus a. s., ter zake van meer dan 50jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, ad f 1947 'a jaars. Met dien datum worden bij genoemd corps bevorderdtot luit.- kolonel de kapt. P. Dibbetztot kapt. de lste luit. A. P. Timmers. Aan den bij het korp3 mariniers nieuwbenoemden luit.-kolonel Dibbetz, wordt het bevel opgedragen over het lste bataillon van het korps te Amsterdam. Vischbericht. Gedurende de afgeloopen week lieten de uitkomsten der vis- scherij over het algemeen weder weinig te wenschen over; de vangst van verschillende vischsoorten was althans aanmerkelijk ruimer als de voorafgaande week, toen de visschers nogal reden tot klagen meenden te hebben. De zomerwarmte, die zich nu eerst begint te laten gelden, oefent een gunstigen invloed op het visschersbedrijf uit, ook al is 't dan wat winderig, zooals de laatste dagen het geval was. Tong, schol en schar werd wel zóó voldoende aangevoerd, dat daarmede in de behoefte kon worden voorzien, en ook de rogvangst was weder even ruim als de laatstvoorafgaande weken. De prijzen der meeste vischsoorten waren veelal laag; de ruime aanvoer en het broeiënde, voor ver zending van visch weinig geschikte weêr, brachten hiertoe het hunne bij, terwijl een groot gedeelte van de gevangen schol klein van stuk was, wat, voor zoover dit deze vischsoort betreft, mede als een der oorzaken is te beschonwen. Er werd vrij wat schelvisch aangevoerd, doch als een natuurlijk gevolg van het daarvoor ongunstige seizoen was deze visch bijna geheel waarde loos en moest ze voor een appel en een ei van de hand worden gezet. Pietermannen werden veel gevangen en, voor de rooke- rijen bestemd, tegen vrij hoogen prijs door de visschers verkocht. De ansjovisteelt begint reeds langzamerhand ten einde te loopen en gaat voorbij, zonder dat over de uitkomsten zeer valt te roemen. Volgens de uit de Zuiderzeehavens ontvangen berichten, geeft de vangst voor verre het grootste deel der visschers nog steeds weinig voordeel en blijft deze over het geheel genomen ver beneden het middelmatige. Ter afslag kwamen 25,180 tongen, 2153 roggen, 47 tarbotten, 226 mandjes kleine schol, 245 manden schar, 97 tal geep en 1 steur; groote tong gold 35 h 22 cents, kleine idem 10 a 15 cents, rog 47 h 32 cents, tarbot f 4.k f 7.per stuk, kleine schol f 2.50 it f 1.per mandje, schar f 3.it f 5.per mand, geep f 5.80 h f 2.30 per tal en de steur f 19.50. Ingezonden. Geachte Redactie! Met belangstelling werd door mij kennis genomen van het opstel des heeren E. Franken, in uw blad van 15 dezer, voor namelijk wat betreft de motie, zooals deze door dien heer in den Raad is voorgesteld. Aan het einde zyner beschouwingen gekomen, zegt de schrijver, dat de beweegredenen, welke tot verwerping geleid hebben, zullen worden geëerbiedigd, doch niet begrepen.... Eilieve, zijn die beweegredenen dan zóó vèr te zoeken? Of lag het hoofdmotief der verwerping dan niet in de financiëele zijde der onderwerpelijke zaak? Van mijne zijde deed het mij groot genoegen, dat de heer Franken zich voor deze kwestie interes seerde vandaar, dat ik geen verdere uiteenzetting der zaak noodig oordeelde. Maar en hierop werd te midden der discussie de heer Franken opmerkzaam gemaakt zelfs voor mij, als beslist voorstander der overbrugging, was een vóórstemmen over die motie onmogelijkimmers de clansule omtrent de gelden, daar voor benoodigd, was bepaald onaannemelijk. Belastingverhooging, wie is er, die zalks in den tegenwoordi- gen tyd mogelijk acht? en leenen, „als vlottende schuld" in vele gevallen zeer goed te verdedigen, kan en mag geen ernst zijn, indien de voorwaarden, „rentebetaling en aflossing", niet uit de gewone middelen kunnen worden gevonden. Redenen, waarom ik voor mij buiten stemming bleef, want, hoewel strijder voor dezelfde zaak, kon en mocht ik zulks om genoemde bezwaren niet doen daarom werd door my de motie gewijzigd in stemming gebracht, namelijk zóó, dat het spoedvereischende door den Raad werd erkend en de overbrugging beslist op de begrooting van 1889 zou worden gebracht. De afloop is bekend, de meerder heid bleef tegen, zonder opgave van redenen. Zonder het geheel eens te zijn met mijnen geachten collega, omtrent de elasticiteit van sommige posten der begrooting, sluit ik mij in zooverre hierby aan, dat, ook naar mijn inzien, de kosten der overbrugging in enkele jaren op de gewone uitgaven kunnen worden gevonden. Ontvang, geachte Redactie, mijn dank voor de opname. Uw dw. dr., J. K O R V E R. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 >-5 Ureu. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigli. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 1 12 noto. 2 k. 763.65 t 2.45 19.2 t 1.9 0.83 Vlak. 25 12! noto. 1.2 763.06 t 1.86 20.5 t 3.1 0.77 26 8 758.75 -2.45 20.2 t 4.6 0.66 26 12 zzw. 0.2 759.24 -1.96 21.4 f 4.0 0.79 Weêrsgesteldhoid: 24 Juni 12 u. Helder, schoonweer. 25 Juni 12 u. Idem. 26 Jnni 8 u. Idem. 26 Juni 12 u. Dichtbewolkt, schoonweer. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenN. Kiljan, geb. Pool, Z. J. Wakerlin, geb. De Jong, D. T. Stieltjes, geb. Ham, Z. A. Van Hoolwerff, geb. Zeeman, D. T. Haigret, geb. Vos, D. Overleden: A. A. P, De Jong, echtgenoote van C. Blaauw, 35 jaren. Gemeente ZIJPE, van 15 tot 22 Juni. Ondertrouwd: Henricus Sleutel, jonkman, verver, 28 jareD, en Antje Kooij, jongedoebter, 23 jaren. GehuwdArie Slot, jonkman, smid, 24 jaren, en Guurtje Smit, jongedcohter, 27 jaren, wouende te Callantsoog. Geboren: Cathnrina Adriana, dochter van Klaas Melker en Jannetje Sneekcs. Jacob, zoon van Jan Breed en Trijntje Zeeman, OverledenMartinus De Moei, 2 maanden, zoon van Cormlis De Moei en Hillegonda Pot. Levenloos aangegeven kind vun het mannelijk geslacht van Engel Roozing en Guurtje Vader. Elia9 Ott, zoon van Pieter Ott en Elizabeth Kuiper, 16 maanden. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prinses Marie 24 Juni te Southampton aangekomen. Conrad21 Juni van Marseille vertrokken. Burgem. den Tex 19 Juni Aden gepasseerd. Koningin Emma. 20 Juni te Padang aangekomen. Prins Frederik. 30 Mei te Gibraltar binnengesleept. Prinses Amalia. 21 Juni van Port-Saïd vertrokken. Sumatra12 Juni van Padang vertrokken. Prins van Oranje 23 Juni van Batavia vertrokken. Prins Alexander9 Juni te Batavia aangekomen. SoendaVertrekt 7 Juli van Amsterdam. Prinses Wilhelmina. Vertrekt 21 Juli van Amsterdam. Voorwaarts9 Juni te Amsterdam aangekomen. Marktberichten. TEXEL, 24 Juni. Koeboter 60 a 65 en Schapenkaas 15 a a 16 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend- eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 28 cents per kilogramPaardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2.50 a 3.25 en Lamshniden f 2.a 2.50, alles per stuk. ALKMAAR, 25 Juni. Veemarkt: 5 Koeien, f 130 a 185; 328 vette Kalveren, f 35 a 9518 nuchtere dito, f 7 a 16240 Schapen, f 16 a 2527 magere Varkens, f 12 a 15, alles per stuk261 vette Varkens, 32 a 40 cents per kilogram. AMSTERDAM, 25 Juni. Veemarkt: 451 Runderen, lste kwal. 70, 2de kwal. 60 en 3de kwal. 50 cents per kilogram 3 Graskalveren; 72 nnchtere dito, f 6 a 14 per stuk; 414 Schapen en Lammeren 481 vette Varkens, 32 a 38 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen Friesche Franeker Jammen f 1.30 a f 1.40, dito Dokkumer Jammen f 1.40 a 1.60, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.30 a 2.50, Pruisische Hamburgers f 3.50, Westlandsche Klei in manden f 5.50 a 6.50, idem Klei Muisjes f 6 a 8, Andijker Muisjes 7.80 a 8.alles per hectoliter nieuwe Malta 10 a 12 cents per kilogram. '8 HERTOGENBOSCH, 25 Juni. Op de Sint-Jansmarkt waren aangevoerd 118 Paarden, 385 Runderen, 790 Biggen, 4500 meter wit, grijs en blauw Linnen en 1200 meter Pellen. Men besteedde voor Kalfkoeien f 130 a 190, Kalf vaarzen f 130 a 190, vette Ossen en Koeien f 160 a 240, Pinken f 45 a 65 per stuk. De Biggen golden f 1.a 1.10 per kilogram. Jl. Donderdagavond werd in het lokaal „Tivoli* alhier eene vergadering gehouden door de Commissie van beheer over het in 't laatst des vorigen jaars gestichte Fonds tot ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen. Met ingenomenheid werd door de vergadering kennis genomen van het plan der uitgave van een boekwerkje, getiteld „De schipbreuk van de Duitsche bark „Renown", in December 1887, door V. De Wit, instapper der reddingsboot." De netto-opbrengst van dit werkje, dat eerstdaags bij den boekhandelaar Stadermann alhier het licht zal zien, is bestemd als bijdrage voor het Fonds. De prijs van het boekje slechts 25 cents bedragende, vleit men zich, dat het tal van koopers zal vinden. Tot het plaatsen van een aantal offerbussen in onderscheidene lokalen werd besloten. Met genoegen werd kennis genomen van den voorloopigen uitslag der aanbieding van inteekenlijsten voor jaarlijksche bijdragen of giften in ééns. Terwijl nog op veler ondersteuning wordt gerekend, bedraagt de jaarlijksche contributie reeds f 126.25, en werd aan giften voor f 13 ingeteekend. Met aanbeveling van deze goede, menschlievende zaak, herinneren wij, dat het Dagelijksch Bestuur van dit Fonds bestaat uit de heeren C. D. Zur Mühlen, W. J. C. Ten Harmsen, W. Bakker Wz., R. Tienstra, L. W. F. Ouden hoven en T. Mooy, bij wien men zich voor aanvaarding van 't lidmaatschap en voor het schenken van bijdragen kan aanmelden. Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, is jl. Zondag alhier aangekomen. Naar wij vernemen is tot koster der Nieuwe kerk van de Herv. gemeente alhier benoemd de heer Bouma. Het volgende ontleenen wij aan de „Arnh. Crt." „Voor een eivolle zaal gaven Maandagavond 18 dezer de vereenigde artisten van de Hollandsche Opera uit den Parkschouwburg te Amsterdam, onder directie van de heeren Schmier en Culp, eene opvoering van „de Arme Student", van Millöcker. 't Succès was zeer groot en te oordeelen naar deze eerste voorstelling, durven wij dit gezelschap een druk bezoek voorspellen gedurende de dagen van hun verblijf te Arnhem. Om strijd werden toegejuicht de dames CulpKiehl, AlbersJahn en OphemertSchwencke, en de heeren Felix Derickse, Henri Albers en Johan Schmier (die optrad in plaats van den heer J. Poons). Op veler verlangen zal deze week nog eene herhaling van „de Bettel- student" worden gegeven. Men sprak ons ook van de „Faust", van Gounod, met den heer Albert Verbijn in de titelrol. Wij bevelen aan, dit zoo uitstekend gezelschap te gaan hooren. Het schenkt werkelijk genot. Wij wijzen er op, dat de dusgenaamde abonnements kaarten (10 stuks k f 10) niet persoonlijk zijn en gebruikt kunnen worden voor de voorstellingen, welke men verkiest. Ze vervangen dus ook de familiekaarten.' (Gelijk reeds door ons is bericht, zal dit Opera-gezelschap gedurende de aanstaande kermis alhier eenige voorstellingen geven). Red. De heer G. Lammers, te 's Hage, vroeger alhier woonachtig, heeft gisteren te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd als apothekers-bediende. Tot hoofd der school te Barsingerhorn is benoemd de heer W. Koops, lste onderwijzer aan de scb opeDhaa- lager onderwijs 2de kl. te-Amsterdam. 'win 5,0 A- In den afgeloopen nacht, ten één ure, is alhier in 79jarigen ouderdom overleden de heer Mr. Karei Johan Cornelis Stakman Bosse, die sedert 1853, dus gedurende 35 jaren, de betrekking bekleedde van Bur gemeester dezer gemeente. De overledene was geboren te Amsterdam, den 27 April 1809. Op 21 jarigen leeftijd nam hij, gedurende zijn studietijd, deel aan de krijgsbedrijven van 1830-32, tengevolge waarvan hij be hoorde tot de gerechtigden voor het dragen van het Metalen Kruis. Jarenlang bekleedde de overledene de betrekking vaii Burge meester van Noordwijk, tot dat hij in den jare 1853 benoemd werd tot Burgemeester dezer gemeente, welke betrekking hij in Juli van dat jaar aanvaardde. Na ruim een jaar in de gemeente gewoond te hebben werd de heer Stakman Bosse benoemd tot lid van den Gemeenteraad; herhaaldelijk werd hij, en telkens met zeer groote meerderheid, nagenoeg met algemeene stem men, als zoodanig herkozen. Jarenlang was de overledene tevens lid van de Staten der provincie Noordhollandzijn hooge leeftijd deed hem vóór eenige jaren hesluiten, zich niet weder verkiesbaar te stellen. Nimmer verzuimde hij gedurende al die 35 jaren ééne Raadszitting. Dagelijks was hij, tot kort voor zijn dood, ten Raadhuize voor ieder te spreken. Behalve door ijver en plichtsbetrachting, onderscheidde zich de overledene door humaniteit in den omgang met personen uit de verschillende standen der maatschappij. Zijne familie lijdt door 't heengaan van den heer Stakman Bosse een gevoelig ver lies, waarbij zij zich echter ongetwijfeld kan verzekerd houden van algemeene deel neming. Voorspoedig bevallen van een meisje: D. M. C. EVENBLIJ—VAN DOORN. Amsterdam, 24 Juni 1888. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze hartelijk geliefde Echtgenoot en Vader Mr. KAREL JOHAN CORNELIS STAKMAN BOSSE, Burgemeester der gemeente Helder, oud-lid der Provinciale Staten van Noordholland, in den ouderdom van 79 jaren. Mede uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen, Wed. C. E. STAKMAN BOSSE—METZGER. Helder, 26 Juni 1888. De Heer en Mevrouw COOLHAAS—BOON HARTSINCK betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht Donderdag 3 Juli a. s. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde vrouw, betuig ik mijn harte lijken dank. J. C. LEICH. Algemeene kennisgeving. Helder, 27 Juni 1888. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, den WelEdelen Heer H. A. KAMPERS, betuig ik, mede namens mijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, mijnen hartelijken dank. Wed. H. A. KAMPERS, Jansons. Amsterdam, 22 Juni 1888. Eene jonge dame biedt zich aan tot het geven van Piano- en dameshandwerk-lessen. Informatiën te bekomen: Loodsgracht. Wiikl. N°. 361. J Twee Timmerlieden worden gevraagd, voor geruimen tijd werk. Adres: T. L. L. WINDER, aan de Kooi (Koegras). van af f 1.tot en met f 25. Prima kwaliteit Carbonade, Lapjes, Gehakt en Poulet per kilo f 1.Schijf en Friquendeau f 1.10 per kilo, bij I. A. VAN GELDER, «BOrW'Ji. BIWFMIVC.V

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3