getreden kerken. Nadat nog eene Commissie was benoemd om de synode te dienen van advies, werd deze eerste zitting gesloten. In liet ontwerp-voogdijwet moet worden voorgesteld de Koningin-Regentes eventueel tot eenige voogdes te benoemen en naast baar een raad van voogdij in te stellen, om de toeziende voogdij uit te oefenen. Jl. Maandagavond zijn de leden van het 41ste Land- huishoudkundig Congres te Assen feestelijk ontvangen. Dinsdagmorgen zijn de vergaderingen geopend. Gisteren werd in de 1ste afdeeling (landbouw, tuinbouw, veeteelt, zuivelbereiding), onder praesidium van den heer C. T. Cremer, van Oosterbeek, besproken het vraagpunt „Is er reeds ondervinding opgedaan omtrent den nieuwen separator tot afrooming van melk, stelsel De La val, welke door een eenvoudige stoomturbine in beweging wordt ge bracht Hierover spraken de lieeren J. B. Boeke, lid der firma Boeke en Huidekoper te Groningen, J. Zijp Kzn. en anderen. De conclusie was, dat met zekerheid nog geen oplossing van het vraagpunt kan gegeven worden, daar er hier te lande nog weinig proeven met het werktuig genomen zijn. Wat de vraag: „Zijn er in verband met den veendamp reeds resultaten mede te deelen van ontginning van hoog veenheidegronden zonder verbranding der bovenste laag' betreft, werd besloten een commissie te benoemen, die deze zaak zal onderzoeken. Ten slotte werd het gebruiken van turfstrooiscl in paarden stallen zeer aanbevolen. De tweede afdeeling werd geleid door den heer Fontein de Jong. Het eerst werd in behandeling genomen punt 23: Voor sommige landbouwproducten bestaat er wanverhouding tusschen den prijs, dien de producent geniet, en dien, welken de consument moet betalen. Welke zijn de beste middelen om producent en consument nader bij elkaar te brengen? Na uitvoerige discussie kwam men tot geen conclusie. De quaestie zal nader onderzocht worden. Een uitvoerige bespreking had plaats over een voorstel om het congres te hervormen in een Nederlandsche Maat schappij van Landbouw. De conclusie was dat die hervor ming niet wenschelijk werd geacht. Besloten is, dat het volgende Congres te Bergen-op- Zoom zal worden gehouden. Bij de tentoonstelling van paarden, bij deze gelegenheid gehouden, is de prijs van f 500, uitgeloofd door den Minister van Oorlog, toegewezen aan den heer Scholten, te Groningen, zoomede de gouden medaille, beschikbaar gesteld door den Commissaris des Konings. Sedert April 11. is er te Sint-Maarten en omstreken niet zóóveel water gevallen, dat de grond overal tot op 2 centimeter diepte is bevochtigd geworden. Elke vurig gewenschte onweersbui dreef telkens naar eene andere streek over. De felle droogte geeft vrij spel aan de ont wikkeling van schadelijke insecten in boomen en in veld gewassen, voornamelijk in uien en paardeboonen, terwijl de landman ook een allertreurigsten hooioogst te gemoet ziet. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad van Schermerhorn, kwam in een verzoek van den gemeente secretaris, den heer P. Koeman, om eervol ontslag uit die betrekking. Nadat door een Raadslid, tevens Wethouder, eene motie was ingediend, waarin te kennen werd gegeven, dat de Raad het besluit van den Secretaris ten zeerste betreurde, welke motie echter niet in behandeling kwam, stelde een ander lid voor, dat de Raad, alvorens het gevraagd ontslag te verleenen, zou trachten, den heer Koeman tot intrekking zijner ontslagaanvrage te bewegen, waartoe besloten werd. Men hoopt hier zeer op een gunstigen uitslag dier pogingen, daar de heer Koeman om verdiensten en karakter algemeen hoog gewaardeerd wordt. Het departement Hoogwoud der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zal 1 Juli a. s. 50 jaren hebben bestaan. Ter viering daarvan zullen de leden met hunne dames op 3 Juli een rijtoer maken over Winkel, Barsin- gerhorn, Schagen, Schagerbrug, Stolpen, Callantsoog, weder terug naar Schagerbrug, vervolgens over Sint-Maartensbrug, Burgerbrug, Zijpersluis, Schoorldam, Bergen, Heiloo en Alkmaar naar Hoogwoud. Het getal leden bedraagt 22. Jl. Dinsdag is in de openbare vergadering van den Raad van State (afdeeling geschillen van bestuur), voor- gelezen het koninklijk besluit van 15 dezer, waarbij, met handhaving van het besluit van Gedep. Staten van Fries land van 26 Januari jl., houdende vervallenverklaring van het lid der Tweede Kamer R. K. Okma, te Jutrijp, van het lidmaatschap van den Raad der gemeente Wijmbritsera- deel, het daartegen door den heer Okma ingesteld beroep ongegrond is verklaard. niet zoo vroolijk wezen, en misschien wel graag zou willen denken, dat hij gewonnen zou hebben, in geval de omstandigheden anders waren geweest. Dienzelfden morgen had de heer Havisham een langdurig gesprek met den jeugdigen overwinnaar, een gesprek, waarbij hij telkens aanleiding vond om zijne kin te wry ven met de magere vingers. Mevrouw Errol was buiten de kamer geroepen, en de advo caat was met Cedric alleen. Eerst wist de heer Havisham in het geheel niet wat hij nu eens tegen zijn klein kameraadje zeggen zou. Het kwam in hem op, dat het wel goed zou zijn Cedric het een en ander te vertellen om hem voor te bereiden op de ontmoeting met zijn grootvader en de groote verandering, die hem wachtte. Hij merkte, dat het kind geen flauw besef had van hetgeen hij zien zou wanneer hij in Engeland kwam, van de woning, de omgeving, waarin hij zijn leven zou door brengen. Hij wist nog niet eens, dat zijne moeder niet in dén huis met hem zou wonen. Men had het wijzer geacht hem van den eersten schok te laten bekomen, eer hem dit werd mede gedeeld. De heer Havisham zat in een armstoel aan den eenen kant van het open venster; aan de andere zijde stond een noggrooter armstoel en daarin zat Cedric en keek den heer Havisham aan. Hij zat ver achter in den stoel, met zijn krollebol tegen de gevulde rugleuning, de beenen onder zich gekruist en de handen diep in de zakken, rustig en deftig, a la mijnheer Hobbs. Hij had den heer Havisham lang en aandachtig zitten aankijken terwijl zijne mama in de kamer was, en ook toen zij weg was gegaan, bleef bij hem eerbiedig beschouwen. Er ontstond eene pauze toen mevrouw Errol de kamer verlaten had. Het scheen wel, dat Cedric mijnheer Havisham bestudeerde en dat deze het Cedric deed, leed geen de minste twijfel. Hij wist volstrekt niet wat een bejaard heer zou kunnen zeggen tegen een klein ventje, dat wedstrijden won, een gespikkeld broekje droeg en roode kousen aan de beenen, die nog niet lang genoeg waren om over den rand van een grooten stoel te reiken, wanneer hij er ver achterin zat. Maar Cedric maakte het hem gemakkelijk door op eens zelf het gesprek te beginnen, (Wordt vervolgd.) De vóór het „Grand Hotel* op de duinen te Vlis- singen te stichten wandelpier zal de volgende afmetingen hebben: lengte 1074 Eng. voet, breedte 261, dek boven hoogwater 16 voet. Een ververschingslokaal zal zich aan het uiteinde van de pier bevinden. De kosten van aanleg zijn begroot op f 216,000. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft te Oudshoorn eene hoeve aangekocht om daar haar zuivel- bereidingsscliool te vestigen. De gasprijs is te Arnhem met 1 Juli a. s. van 61 tot 6 cent per stère verlaagd. Door de heeren J. Polderman, voormalig directeur der Amsterdamsche Rijtuig-maatschappij, en J. C. M. Yan Diggelen is bij het Amsterdamsche Gemeentebestuur concessie aangevraagd, om langs een aantal wegen, niet in het tramnet begrepen, groote lichte passagiersrijtuigen te laten rijden van en naar vaste standplaatsen. Het uitgangspunt zou zijn de N. Z. Voorburgwal, achter het Paleis. De prijs zou zijn 7£ cent de persoon, en bij abonnement 6 cent. In de Voorzorgstraat te Haarlem werd jl. Zondag een kind van 16 maanden door een haan aangevallen. Verschillende verwondingen zijn de kleine in het aangezicht en aan den hals toegebracht. Te Delft is een jonge man, v. D., door een verkeerden sprong van een rekstok, achterover gevallen. Bewusteloos opgenomen, overleed hij eenige uren daarna aan schedel breuk en hersenschudding. In het huisgezin van mevrouw de wed. Smits, te Breda, werd jl. Maandag een zeer zeldzaam feest gevierd ter eere van Petronella Van den Buis, die den dag herdacht, waarop zij gedurende vijftig achtereenvolgende jaren met de meeste toewijding en liefde als dienstbode in dat huis gezin heeft gediend. De Arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft jl. Maandag den heer E. Eisma, afgezet predikant te Bennekom, veroordeeld om binnen 2 maal 24 uren na beteekening van het vonnis de pastorie met tuin, enz., toebehoorende aan de Ned. Herv. gemeente aldaar, met de zijnen te ontruimen (zoo noodig daartoe gedwongen door den sterken arm), benevens in de kosten van het geding. Jl. Dinsdagochtend is onder het schijfschieten op Heumensoord, te Nijmegen, een korporaal van het 5de regiment infanterie, die zich te vroeg uit den observatie post naar de schijf had gewaagd, door een kogel getroffen. Hem werd een oor en een gedeelte van de wang afge schoten. De verwonde is onmiddellijk naar het Militair Hospitaal overgebracht. In de kas van den te Groningen overleden Rijksbe taalmeester L. is een tekort van f 96,000, waarvan door zakelijke borgstelling f 40,000 zal gedekt zijn, zoodat het Rijk voor f 56,000 schade lijdt. Naar men uit Heerenveen meldt, hebben de verveners besloten, het voorstel van Domela Nieuwenhuis, om een scheidsgerecht van 5 personen te benoemen, aan te nemen. Men zal moeten erkennen, dat hem hier de maat wordt volgemeten. Mr. I. H. J. Hoek r— die onlangs in Zwitserland opnieuw onaangenaamheden had door toedoen van mevr. Bulkley, en toen, naar 't schijnt, zich wat kras heeft uit gelaten tegenover iemand, die hij verdacht van medeplich tigheid als anderszins is thans, naar gemeld wordt, door de Rechtbank te Lugano veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf, 200 francs boete en in de kosten, ter zake van lasterlijke aantijgingen jegens den gepensioneerden luit.- kolonel van het Indische leger C. J. Knoote. Een klaver-vier is betrekkelijk geen zeldzaamheid al kan men er lang naar zoeken een klaver-vijf komt zelden voor. Dezer dagen evenwel werd te Heerenveen zoowel de een als de ander vertoond, op denzelfden stengel. Dat is ongetwijfeld eene groote zeldzaamheid. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 26 Juni 1888. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp, waarnemend Burgemeester. Tegenwoordig 14 ledenafwezig de heeren Franken en Van Neck. Bij do opening der vergadering deelt de Voorzitter mede het overlijden van den heer Burgemeester, en wijdt hij een waardeerend woord aan de nagedachtenis van den man, die gedurende eene zoo lange reeks van jaren aan 't Hoofd heeft gestaan van het Gemeentebestuur, die een voorbeeld is geweest in ijver en plichts betrachting en die steeds de belangen der gemeente naar zijn beste meening heeft trachten te bevorderen. De leden van den Raad, die bij het openingswoord van den Voorzitter van hunne zetels zyn opgestaan, betuigen hunne instemming met de hulde, door den Voorzitter aan de nagedachtenis van den ontslapene gewijd. De notulen der vorige zitting worden daarop voorgelezen en goedgekeurd. Door den heer Korver wordt leedwezen betuigd over het doen doorgaan dezer zitting. Naar sprekers meening, had de vergadering uitgesteld moeten worden, als blijk van hulde aan den overleden Voorzitter. De Voorzitter doet echter opmerken, dat uitstel niet mogelijk was, hoezeer door het Dag. Best. daaraan wel zeer zeker is gedacht. De financiéele zaken, in deze zitting te regelen, dulden, volgen3 verzekering van den Voorzitter, geen uitstel. Aan de orde wordt gesteld een drietal ontwerpen voor af- en overschrijving op de begrooting voor den dienst van 1887, noodig met het oog op de op te maken rekening en verantwoording over gemeld dienstjaar. De heer Korver verzet zich tegen deze wijze van goedkeuring van eenige posten, doch na inlichtingen, door den Voorzitter en den heer Maalsteed gegeven, wordt tot goedkeuring der voorgestelde af- en overschrijvingen besloten. De goedkeuring van het eerste ontwerp geschiedt met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Klik en Korver. (De heer Oudenhoven verscheen eerst nh deze stemming ter vergade ring). De twee volgende ontwerpen worden zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. Inzonderheid verzet zich de heer Korver tegen het cijfer der verhooging van de som voor de gemeente- reiniging uitgetrokken. De heer Maalsteed verzekert echter, dat in gelijke verhouding gestegen is het cijfer der ontvangsten voor bedoelden dienst. Er geschiedt voorlezing van een adres van bewoners der Hoofdgracht, houdende klachten over de aanwezigheid in de laan aan die gracht van klei en modder, bestemd tot ophooging van het terrein aldaar. Na mededeeling van den Voorzitter, dat dit bezwaar inmiddels reeds is opgeheven, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt aan mevr. de wed. Van Werdt, geb. De Winter, met ingang van 1 Augustus a. s. een eervol ontslag verleend uit hare betrekking als onderwijzeres aan de gemeenteschool No. 3. Er wordt echter bepaald, dat het verzoekschrift, door adressanto ingediend, alsnog door haar moet ondertcckend worden. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een tijdelyken Wethouder. Bij de eerste stemming worden uitgebracht op den heer Groen 6, op den heer Hordijk 5 stemmen; de heeren Vos, Janzen en Verfaille verkregen ieder 1 stem. Bij de tweede vrije stemming verkregen de heeren Hordijk en Groen ieder 7 stemmen. De heer Hordijk drukt den wensch uit, dat de leden hunne stemmen op den heer Groen zullen uitbrengen. Bij herstemming wordt de heer Groen met 8 stemmen gekozen. Op den heer Hordijk werden 6 stemmen uitgebracht. De. heer Groen verklaart zich bereid, die betrekking, als van tijdelijken aard, tc vervullen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dat het Dag. Best., namens den Raad, een brief van rouwbeklag zal zenden aan mevrouw de wed. Stakmau Bossc. Tot het behandelen van eenige bezwaarschriften tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag, wordt de openbare zitting opgeheven en de vergadering niet geslotcne deuren voortgezet. Na de heropening der openbare zitting wordt overgegaan tot de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Gekozen wordt de heer Groen, die ook deze benoemiug aanvaardt. Door den heer Vos wordt herinnerd aan het vroeger door hem ingediend en tot nog toe onbeslist gebleven voorstel tot verhoo ging van 't bedrag der vaste jaarwedde van het Hoofd der Gemeenteschool No. 76, met het bedrag der toelage ad f 100, dien titularis toegekend voor het houden van avondschool. Na eenige discussie wordt nu het voorstel in stemming gebracht en met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heereu Verfaille, Korver en Go vers. Nog brengt de heer Vos in heriuncring 't geen in eene vorige zitting door hem in 't midden is gebracht nopens den invoer van, voor de gezondheid der ingezetenen schadelijk, geslacht vee, en de wenschclijkhoid, dat daarop het noodige toezicht worde gehouden. Na discussie over dit onderwerp wordt met eenparige stemmen aangenomen eene motie van den heer Janzen, aldus luidende: „De Raad der gemeente Helder, overwegende, dat de vele invoer van geslacht vee in deze gemeente tot gegronde klachten aan leiding heeft gegeven, besluitdeze zaak in ernstige overweging te zullen nemen." Tengevolge van de aanneming dezer motie wordt door den Voorzitter de aanbieding eencr Verordening op dit onderwerp toegezegd. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. Het „Christelijk Nationaal Zendingsfeest" hoopt den 4den Juli haar zilveren feest te vieren, en wel met eene samen komst op Boekerode bij Haarlem, waar men voor de vijfde maal vergadert. Ds. Buijtendijk heeft voor deze gelegen heid, op verzoek van het Bestuur, eene korte geschiedenis van de Christelijk Nationale Zendingsfeesten opgesteld, welke na de pauze voor 25 cent te verkrijgen zal zijn. Wie dus weten wil, hoe het zendingsfeest gedurende zijn 25jarig bestaan heeft gewerkt, koope dat boekje. Ééne zaak wordt alvast in het programma medegedeeld. „Tot nog toe zoo leest men aldaar zijn de collecten, op de Zendingsfeesten gehouden, geregeld onder verschillende Zendingsvereenigingen verdeeld geworden. Uit degelden, welke voor het programma worden betaald, zijn de ver schillende onkosten, ook die voor het meubilair, bestreden geworden. Daarvoor is vrijwat noodig geweestmaar na ieder Zendingsfeest, althans in de laatste jaren, is er een overschot geweest, dat door onzen ijverigen Penningmeester is belegd geworden en waarvan het bedrag nu tot een cijfer van f 5000 is opgeloopen. Het Bestuur heeft, in overleg met de andere leden der Vereeniging, gemeend, dat bij gelegenheid van het 25ste Zendingsfeest aan deze gelden eene bepaalde bestemming moest gegeven worden, en be sloten er een fonds van te stichten voor weduwen van Neder landsche zendelingen. Wij zijn er zeker van, dat onze zendelingen dit besluit met vreugde zullen vernemen. En kan uit den aard der zaak, zoolang het kapitaal zoo klein is, met zulk een fonds nog niet veel voor de weduwen gedaan worden, de eerste steen is toch gelegd, en wie weet hoe spoedig het gestichte fonds aangroeit. Wie er wat voor overheeft, zal ons met zijne bijdrage hartelijk ver blijden. En het Bestuur hoopt voor een goede administratie te zorgen." V oorts wordt men op het volgende opmerkzaam gemaakt De gang van het feest zal geheel en al zijn als in vorige jaren. Alleen deze verandering is er in gebracht, dat door 500 zangers, leden van den Bond van Chris telijke Zangvereenigingen in Nederland, onder leiding van de heeren L. Plette en H. Snel, eenige liederen zullen gezongen worden, waarvan men de opgave in het programma vindt. Het is eene proefneming, waarvoor het Bestuurde medewerking van het publiek inx-oept. Aan het zingen in de open lucht zijn eigenaardige moeielijkheden verbonden. Voor het welslagen is stilte onder hen die komen om te luisteren een der eerste vereischten. De feesttreinen houden stil aan de Zandvoortsche Laan. Men heeft dan nog tien minuten te loopen om op het feestterrein te komen. Ook gewone treinen, waarvan de opgave in het programma te vinden is, zullen aan deze halt stoppen. Er zijn twee ingangen. Niemand wordt toegelaten dan op vertoon van het programma, hetwelk tegen betaling van 40 cents aan de ingangen wordt afgegeven. Komen er programma's te kort, dan moet men zich met een bewijs van toegang vergenoegen, waarvoor hetzelfde bedrag wordt betaald. Buitenland. De „Times" zegt over de troonrede van Keizer Wilhelm II: Hoe helder en duidelijk de rede van Keizer Wilhelm ook moge zijn, men zou verkeerd doen met niet op te merken, dat er groote gapingen in voorkomen, die door het gezond verstand van de Duitschers en de buitenlandsche natiën moeten worden aangevuld. Duitschland treedt op als de kampioen van den vrede, maar van een vrede, overeen komstig zijne eigene belangen en voor zoo lang als het behoud van den vrede met zijn belang zal strooken. Koning Oscar van Zweden is uit Stockholm ver trokken, om zich naar Sundswall tc begeven, welke stad bijna geheel door brand verwoest is. De Kroonprins en de Kroonprinses van Zweden, die te Franzensbad verblijf houden, zijn bestolen door een dief, die in hunne vertrekken heeft weten door te dringen, het kistje opengebroken heeft, waarin zich hunne byouteriën bevonden, en met den inhoud op den loop is gegaan, zonder tot dusver eenig spoor achter te laten. Onder het gestolene, ter gezamenlijke waarde van f 200,000, bevinden zich ettelijke voorwerpen, die ook historische waarde hebben. President Kriiger heeft bij den Transvaalschen Volks raad het wetsontwerp ingediend, betreffende de oprichting eener Tweede Kamer, over welk ontwerp in het volgende jaar beraadslaagd zal worden. Ook uit België komen allerlei berichten omtrent zware onweders, waardoor op tal van plaatsen vrijwat schade en ongelukken zijn aangericht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2