Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Een meid om dadelijk in dienst te treden, p. m. 20,000 halve kilo's puik Landhooi. Kermis te den Helder. SCHOUWBURG VAN LIER. Hollandseh Tooneelgezelsehap. ZWARTE GRIET. DE MOORIN VAN GRANADA. IJZERVRETER. Maria van Utrecht, Weduwe van Oldenbarneveld. TIVOLI, PEN HELDER. Groote Matinée en Kindervoorstelling. bezwijkt voor de verleiding en stapt naar binnen. Hij zal het zich niet beklagen: consumptie en bediening zijn er uitstekend. Ja maar, al die zoetigheidhooren we iemand zeggen. Welnu, vriendlief, verlangt ge voor de afwisseling iets hartigs? dan kunnen we u een uitstekend en van ouds gerenommeerd adres aan de hand doen. De bij al onze plaatsgenooten, klein en groot, welbekende Dirk Visser van Purmerende heeft spekje voor uw bekje! Bij Visser denkt ge aan visch, en de gedachte aan visch doet u reeds water tanden. Ga gerust naar den Kanaalweg, vlak over meneer Krijnen, waar ge Dirk Visser vindr en niet teleurgesteld zult worden. Zijn gerookte paling, zijn overheerlijke zalm, zijn Purmerender metworst, liet is alles even delicieus, puike kwaliteit en alle dagen versch. Men zou er een ziek mensch gezond meê maken. Is men moê van de wande ling, dan kan men veilig in de Oesterput van Reis aan leggen. Ook hij heeft gezorgd voor de noodige verver- schingen. Wil men, verder gaande, eens bij den heer Weber in- loopen, om er een puike oude Havanna op te steken, dat kunnen we ieder gerust aanraden. Het zijn geen „kermis- sigaren» in dien zin dat het bocht zou wezenmen kan ze gerust koopen en rooken, zelfs op en ondanks de kermis! En wie dan eindelijk, voor huisgenooten en goede vrienden (of vriendinneneens een mooi en niet te duur kermis- cadeau wil meênemen, vindt daartoe een ruime keuze o. a. in bet Magazijn van den heer Rosendael of in Koppen s Ver koophuis, bij al onze plaatsgenooten zóó bekend, dat we deze adressen niet nader behoeven aan te duiden. Evenzeer voor ruime als voor minder ruime beurzen zijn er artikelen in overvloed beschikbaar. De magazijnen zijn flink gesor teerd en ieder kan er naar zijn smaak terecht. En zoo wenschen we dan al onze lezers een aangename en genoegelijke kermis. We hebben enkele zaken opge somd en vertrouwen dat al de bezoekers er zich uitstekend zullen amuseeren. En ten slotte houde ieder de wijze les in gedachten uit het laatste couplet van Heye's Gangspil deuntjeeen zijner aardigste matrozenliedjes: „Een beetje pret, na leed en last, Wie zou het u misgunnen?.... Maar niet de zeilen volgebrast! Toe, leg een reefje, waar het past,.... Het zou eens stormen kunnen!» Buitenland. De „Truth", die dikwijls tamelijk goed onderricht is omtrent hetgeen er in de Engelsche hofkringen omgaat, meldt dat de verloving van den Hertog van Sparta (Kroonprins van Griekenland) met Prinses Sofie van Pruisen, de derde dochter van den overleden Keizer Frederik, naar alle waar schijnlijkheid na het einde van den rouwtijd zal worden afgekondigd. Ook verwacht men dan volgens het zelfde blad de voltrekking van het huwelijk van Prinses Victoria van Pruisen met Prins Alexander van Battenberg. De plechtigheid zou in Engeland plaats hebben, waar het jonge paar zich denkt te vestigen en waar de Keizerin weduwe Victoria de herfstmaanden zou gaan doorbrengen. Nog vermeldt dit blad, dat er sprake is van een huwe lijk van Prinses Victoria, de 20jarige dochter van den Prins Van Wales, met den Erfprins van Anhalt-Dessau, die thans 32 jaar oud is. Uit Weenen wordt bericht, dat de Koning van Servië echtscheiding heeft aangevraagd. Uit New-York wordt een verschrikkelijk ongeluk gemeld, dat in de vorige week in de New-bay is voorgevallen. Een bootje, waarin een jongeling en vijf dames hadden plaats genomen, is gekanteld en allen zijn in de golven omgekomen. Dinsdagmorgen waren de zes lijken nog niet opgevischt. Dezer dagen is te Barnay, in het Fransche departe ment Saone-en-Loire, de bliksem geslagen in eene school. Twee kinderen van tien en negen jaar bleven op de plaats dood en tien anderen werden, evenals de onderwijzer, licht gekwetst. Mackenzie bevindt zich thans met zijn dochter te Venetië. De schade, veroorzaakt door de sprinkhanen in Algerië, bedraagt ruim 40 millioen francs. Tegenwoordig doet te Parijs een geleerde bedelaar van zich spreken, een goed gekleed jongmensch, die in de groote koffiehuizen beschaafde bezoekers in de gelegenheid stelt om hem vragen over geschiedenis, jaartallen van gebeurtenissen, geboorte- en sterfjaren of -dagen van alle mogelijke groote mannen enz. te doen, welke hij zonder bedenken met juistheid pleegt te beantwoorden. In den regel wordt hij na afgeloopen examen goed beloond. Uit de geboorte-acte van Sarah Bernliardt, die het „Journal du Havre" meedeelt, blijkt, dat zij te H&vre werd geboren 22 April 1843; dat haar moeder Julie Bernhardt, „artiste musicienne», te Berlijn werd geboren (dochter van een oogendokter). Haar vader was een staatsbeambte, die bekend was als „le beau V.», afkomstig van Montevilliers. Het kind kreeg den naam Rosalie, de vader liet het te Montevilliers en tot haar meerderjarigheid in een klooster grootbrengen en zette geld op haar vast. Zonderlinge ontmoeting. Het volgende had dezer dagen nabij het Zuider-station te Brussel plaats Een persoon, die redelijk vlug voortstapte, liep onvoor ziens eene non van tamelijk groote gestalte tegen het lijf. De man wilde zich verontschuldigen, maar hoe verschrikte hij toen de non hem, met mannenstem, vloekend als een sappeur, eenige smaadwoorden naar het hoofd wierp. Daar hij iets vermoedde dat niet in den haak was, wilde hij den kerel bij den kraag grijpen, maar de valsche non lichtte hare kleeren op en zette het op een loopen, zoo hard zij maar kon. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een der tal rijke misdadigers, die deze wijk onveilig maken en nachte lijke diefstallen plegen. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Aug. a. 8. zijn benoemdtot betaalmeester te Groningen de heer P. W. C. Maclaine Pont, thans te Middel burg te Middelburg de heer H. A. Sijpkens, thans te Hoorn te Hoorn de heer Jhr. G. A. J. Van Spengler, met intrekking zijner bij Kon. besluit van 15 April 11. gedane benoeming tot betaalmeester te Almeloo. De 2de luitenant F. Aronstein, van het 2de regiment vesting artillerie te Naarden tijdelyk gedetacheerd geweest aan de Krijgsschool te Breda is overgeplaatst bij het 4de regiment van dat wapen alhier. Den kapitein W. A. J. Van den Hork, commandant van het Algemeen Depót van Discipline, is pensioen verleend ad f 1560 's jaars, en is tot commandant van het Depót benoemd de kapitein A. J. B. De Vrede, van het 3de regiment infanterie. Vischbe richt. De uitkomsten der visscherij gedurende de afg« loopene en die der vorige week verschillen roet elkander als nacht en dag, want waar de visschers zich toen in een alleszins voordeeligen vangst konden verheugen, daar werden nu veelal niets dan klaagliederen gehoord, en zulks volstrekt niet zonder reden. De zoozeer gewilde verkwikkende zomerwarmte toch, voor de visscherij zoo gunstig, heeft reeds weer tot Dader afscheid genomen en de koude, voor jaarsachtige dagen, waarmede Juni eindigde, waren niet bijzonder geschikt om de visschers een goeden vangst te bezorgen, 't Was dan ook over het algemeen aan den afslag zuinig gesteld. Zoo korders als beugers kwamen bijna dagelijks binnen met een vangst die, in vergelijking met de goede resultaten van de vorigejweek, bepaald slecht heette. Van alle vischsoorten zonder uitzonde ring was de aanvoer minder, die van tong, rog en tarbot was nauwelijks half zoo ruim als de laatstvoornfgaande week. Een onmiddellijk gevolg hiervan was dat de prijzen min of meer in de hoogte gingen. Dit verhinderde echter niet dat de vis schers een onvoordeelige week maakten en reikhalzend naar beter gelegenheid en ruimer vangst uitzien. Op de ansjovisvangst in de Zuiderzee scheen het ongunstige weêr minder invloed te hebben althans van verschillende zijden werden ditmaal berichten ontvangen, waaruit viel af te leiden dat de uitkomsten deze week vrij gunstig konden worden genoemd. De geepvangst is geëindigd deze vischsoort werd in 't geheel niet meer aangevoerd. Ter afslag kwamen 12,960 tongen, 1020 roggen, 21 tarbotten, 190 manden schar en 98 mandjes kleine scholgroote tong gold 25 k 35 cent, kleine idem 10 k 17 cent, rog 28 k 43 cent, tarbot f 4 a 7 per stuk, schar f 2.50 a. f 5.per mand en kleine schol f 1.20 k f 3.50 per mandje. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen G. Roosendaal, geb. Eelman, D. C. Swanen, geb. v. d. Geld, D. H. Zwaai, geb. Tol, D. C. Van Mels, geb. Hanse, D. A. Jansen, geb. Maat, D. A. C. Bakker, geb. Klaversteijn, D. E. J. De Graaf, geb. v. Haren, D. C. J. Hutjes, geb. Bakker, D. OverledenA. A. J. De Wit, 15 maanden. H. G. Grönloh, 2 jaren. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 30 Juni. Ondertrouwd en GehuwdL. Geluk, 29 jaren, en M. Kaan, 34 jaren. J. Kaan, weduwnaar van T. Blaauboer, 30 jaren, en J. Brouwer, 28 jaren. BevallenN. Heermans, geb. De Bie, D. A. Boer, geb. Van Stralen, D. G. Bakker, geb. De Boer, D. D. Pranger, geb. Uileman, Z. L. De Mazure, geb. Appel, Z. G. De Vries, geb. Mosk, Z. Overleden: E. Zweekhorst, echtgenoot van E. M. Bierman, 63 jaren. M. M. De Leeuw, 9 maanden. J. Koster, 34 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 26 Juni tot 2 Juli. Ondertrouwd, Gehuwd en Bevallen Geene. OverledenLuberta Catharina Caarls, 8 jaren en 4 maanden. Pieter Baars, 46 jaren en 2 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). "a <-> Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 2 3 3 12, nwtn. 10 k. 12. zzw. 5 8; zwtz. 20 12, zwtz. 20 1 758.73- 2.27| 12.0 762.07 f 1.17, 15.0 749.60- 11.20 14.1 749.38- 11.42 14.4 -5.6 -2.6 -1.9 -3.3 0.80 0.72 0.85 0.84 Golvend wein.gv. hol in z. H Weêrsgesteldheid: 1 Juli 12 u. Betrokken, winderig, koelweer. 2 Juli 12 u. Bewolkt, mooiweer. 3 Juli 8 u. Betrokken, onstuimig, buiig. 3 Juli 12 u. Idem. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Juni 15° 30' 5". Marktberichten. TEXEL, 1 Juli. Koeboter 60 a 65 cents en Schapenkaas 15 a 16 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.75 a 3.en Eend eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 28 cents per kilogram. Paardenhuiden f 9,Schapen huiden f 2.50 a 3.25 en Lamshuiden f 2.a 2.50 per stuk. ALKMAAR, 30 Juni. Veemarkt: 10 Paarden, f 70 a 300, 10 Koeien, f 130 a 160; 31 nuchtere Kalveren, f 6 a 16; 17 Schapen, f 10 a 2256 Lammeren, f 4 a 10; 35 magere Var kens f 12 a 15; 289 Biggen, f 3 a 8; 5 Geiten en Bokken, f 3 a 74 kleine Bokken, f 1.a 1.25, alles per stuk. ALKMAAR, 2 Juni. Veemarkt5 Koeien, f 170 a 200 288 vette Kalveren, f 35 a 9421 nuchtere dito, f 7 a 17167 SchapeD, f 16 a 2425 magere Varkens, alles per stuk307 vette Varkens, 33 a 40 cents per kilogram. HOORN, 29 Juni. Aangevoerd 133 Schapen, f 18 a 27 per stuk. Handel vlug. HOORN, 30 Juni. Tarwe f 6.25 a 8.Rogge f 3.75 a 4.50, Gerst f 3.75 a 5.Haver f 2.75 a 4.Witte Erwten f 7.75 a f 10.Groene dito f 9.50 a 12.Grauwe dito f 9.75 a 14, Vale dito f 6.80 a 13.Bruine Boonen f 7.25 a 11, Karweizaad f 13.25 a 13.50, Mosterdzaad f 15.a 16.25, alles per hectoliter. Veemarkt18 Koeien, f 70 a 200 50 Schapen, f 20 a 26 10 Lammeren, f 6 a 126 Kalveren, 6 a 1435 Varkens, f 7 a f 127 Zeugen, f 15 a 25100 Biggen, f 2.50 a 6.25 Kippen, f 0.35 a 1.10, alles per stuk. 4000 Kip-eieren, f 3.50 a 3.75 en 300 Eend-eieren, f 3 per 100 stuks. 1500 kop Boter, 55 a 62£ cents per kop. AMSTERDAM, 2 Juli. Veemarkt: 490Runderen, lste kwal. 72, 2de kwal. 62 en 3de kwal. 52 cents per kilogram Melk en Kalfkoeien f 120 a 220 en 95 nuchtere dito f 6 a 14 per stuk11 Graskalveren100 Schapen en Lammeren325 vette Varkens, 34 a 39 cents per kilogram. Pryzcn der AardappelenFriesche Franeker Jammen f 0.90 a f 1.20, dito Dokknmer Jammen f 0.90 a 1.25, Zeeuwsche spuische Jammen f 0.75 a 1.50, Westlandsche Klei in manden f 3.20 a f 3.50, idem Klei Muisjes f 4.a 4.60, idem Zand f 3.20, Andijker Muisjes f 3.80 a 4.60, alles per hectoliter; nieuwe Malta f 9 a 10 eents per kilogram. Aangevoerd 3 versche ladingen oude en 12 versche ladingen nieuwe. Handel in nieuwe vlug, in oude loom. UTRECHT, 2 Juli. Op de Paardenmarkt waren 385 Paarden en Veulens aangevoerd de Paarden werden verkocht van f 30 tot f 400, de Veulens van f 40 tot f 200 per stuk. De handel was redelijk en er waren veel binnenlandsche kooplieden. DEVENTER, 2 Juli. Ter maandelijksche paardenmarkt waren aargevoerd 143 paarden. Werkpaarden lste soort golden f 200 a 250, 2de soort f 100 a 150 en 3de soort f 50 a 80. Voor de slachtbank besteedde men f 20 a 30. De handel was traag. Zr. Ms. instructiekorvet „Nautilus», commandant de kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, heeft gisteren de haven verlaten en is ter reede geankerd om aldaar gunstige zeilgelegenheid af te wachten, tot het aanvaarden van een oefeningstocht naar Christiania. Zr. Ms. rammonitor 2de klasse „Luipaard», comman dant de kapitein-luitenant ter zee L. Backer Overbeek, is gisteren van hier naar de Zuiderzee vertrokken, tot het maken van een oefeningstocht met zeemiliciens. De Commissie, benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van Zr. Ms. schepen „Sala mander', „Heldin", „Het Loo", „Prins van Oranje», „Cornelis Dirks» en „Prinses Marie», en bestaande uit den hoofdingenieur adviseur voor scheepsbouw en de hoof den der vakken van scheepsbouw bij 's Rijkswerven alhier, te Amsterdam en te Hellevoetsluis, is heden alhier bijeen gekomen. Jl. Zondagavond, omstreeks 8 uur, had aan de Buitenhaven alhier het volgende voorval plaats: De gezusters Aaltje en Maria Koegelberg wandelden samen, toen zij aangesproken werden door den stoker 2de kl. bij de Marine C. J. W. Sparreboom, vroeger be minde van Aaltje. Na eenige woordenwisseling over hunne vroegere ver keering, omdat dit door Aaltje was verbroken, ontstak Sparreboom in woede en hij bracht haar met een dolkmes een levensgevaarlijke wonde in de zijde onder het hart toe en, toen haar zuster haar tegenover hem wilde beschermen, ontving deze eveneens een steek in de zijde, doch van minder ernstigen aard. De dader werd onmiddellijk door de mariniers W. Meershoek en P. L. Van Hage, beiden toevallig in de nabijheid, gegrepen en is later in verzekerde bewaring gesteld. Een woord van lof kan in deze aan beide mariniers niet worden onthouden. Beide meisjes zijn onmiddellijk door een geneesheer verbonden en verkeeren in bevredigenden toestand. In de aankondiging van het Zendingsfeest op Boeken rode, voorkomende in ons nommer van Vrijdag 11., werd abusivelijk medegedeeld, dat het vertrek van den trein van hier is bepaald op 's morgens 6.15 uur, dit moet zijn 6.10 uur. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Wieringen de heer J. F. B. Van Delft. Afkondiging. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat: 1. de hoofdonderwijzer DIRK VASTENOU, wonende te Den Helder (Noordholland), zoon van DIRK V A STEN OU, Adjudant, en diens Echtgenoote geb. ISRAËL, te Breda, 2. en BERTHA STARK, wonende te Stuttgart, dochter van den Heer STARK, ambteloos burger, en diens overleden Echtgenoote geb. GEIGER, te Stuttgart, met elkander in het huwelijk zullen treden. Deze afkondiging moet in de gemeenten Stuttgart en Den Helder bekend gemaakt worden. Stuttgart, 27 Juni 1888. De beambte van den Burgerlijken Stand, WAGENMAN N. Gevraagd: bij C. J. SCHENK, Wieringerwaard. TE KOOP: Te bevragen bij C. VETHMAN, Wieringerwaard. Standplaats: Nieuwe Kerkplein. Directie: A. VAX LIER. DINSDAG 3 JULI 1888: Openingsvoorstelling Beroemd oorspronkelijk drama in 6 tafereelen, door R0S1ER FAASSEN. WOENSDAG 4 JULI: Drama k grand spectacle in 8 tafereelen. DONDERDAG 5 JULI: Beroemd Drama in 7 tafereelen en 1 voorspel in 1 tafereel, naar het Fransch, door wijlen C. J. ROOBOL. VRIJDAG 6 JULI: Historisch Drama in 7 tafereelen, door N. DONKER. Opening; Bureau 74 uur. Aanvang 8 uur. 1' Rans f 1.25; 2" Rang 15 ets.; 3* Rang 50 ets, i' Rang 25ets. 10 abonnementskaarten f 10. Een ieder moet Pardo's wonder zien. Het grootste wonder der wereld. AANVANG 8 LUB. Entrée 75 cents, na elf uur 50 cents. DONDERDAG 5 JULI: Aau.aog nar. Entrée *3 ccul*.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3