Hollandsche Maatschappij vanLaudbouw. bleek, dat het dier zich rustig op het. hoofdkussen had neêrgevleid. Hoe het in de bedstede is gekomen is nog een raadsel. Hevig schrikte jl. Zondag eene vrouw, woonachtig nabij de haven van Texel, toen zij haar tweejarig kind in de dijksloot zag liggen. Spoedig sprong zij te water, en gilde om hulp. Twee mannen brachten haar en het kind op het droge. De kleine gaf geen teeken van leven meer. Onverwijld echter begonnen de mannen op de doelmatigste wijzen met het behandelen van den kleinen drenkeling. Na onvermoeid een kwartier te hebben gewerkt, zagen zij hunne pogingen met den gewenschten uitslag bekroond. Het kind werd tot bet leven teruggebracht. Volgens „Gelria" is de heer Huidekoper te Arnhem, onlangs op zoo'n verradelijke wijze verwond, thans zoover hersteld, dat jl. Vrijdag de confrontatie met den persoon, die verdacht wordt den aanval op zijn leven te hebben gedaan, kon plaats hebben. Uit Hamburg wordt aan 't „Hld" geseind, dat de heer Bloemen jl. Zondag den lsten prijs heeft gewonnen in het zwemmen op 500 meter, alsmede den prijs voor zwemmen in costuum. De heer Harthoorn, insgelijks een Hollander, verkreeg den prijs voor liet duiken en de premie voor zwemmen met hindernissen. Eerlang zal ons land, in de eerste plaats Rotterdam, bezocht worden door een Fransch paardenspel, waaraan tevens een tooneel verbonden is. De bijzonderheid van dat spel zal zijn, dat veel werk gemaakt wordt van de opvoe ring van tooneelstukken, waarin de paardendressuur op het gunstigst uitkomt. Gisterennacht is te Nijmegen een gruwelijke daad gepleegd. Een zekere M., van beroep vogelvanger, heeft, naar men verneemt, in woede over het te laat tehuis komen van een zijner zoons, twee zijner kinderen, waaronder één van twee jaren, met een mes ernstig verwond, zoodat zij in het Ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een 24jarige jongeling, die op het geroep om hulp de woning binnen snelde, werd door hem zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreest. De ontaarde vader is in arrest genomen. Een geacht ingezetene van Tilburg, de heer L. K., is reeds sedert meer dan veertien dagen verdwenen. Alle nasporingen der wanhopige familieleden zijn tot dusver vruchteloos gebleken. Het kiescomité der volkspartij in het hoofdkiesdistrict Wolvega heeft aan den heer R. K. Okma, te Jutrijp, een schrijven gezonden, waarin deze uitgenoodigd wordt op eene bijeenkomst te Wolvega, zoo mogelijk 14 of 15 dezer te houden, eene verklaring af te leggen in zake zijne schorsing als lid van den Gemeenteraad van Wymbritseradecl. „Het comité toch, dat uwe verkiezing als volksvertegen woordiger deed slagen zoo wordt in bedoelden brief gezegd „gaat uit van het denkbeeld, dat het moreel, evenzeer als gij, allereerst tegenover de kiezers in dit district te dezer zake verantwoordelijk is, en derhalve een alleszins volledig onpartijdig onderzoek moet instellen. „Rekent al dadelijk het comité op uwe instemming hier mede, tegelijk biedt het u de verzekering, dat bij geen der leden vooroordeel bestaat. Omdat ook de Raad van State u in 't ongelijk stelde, niet daarom is iemand te spoediger overtuigd, u schuld te moeten aanrekenen. „Alleen eerlijkheid en goede trouw zullen gelden als maatstaf. „Ten slotte mogen we u niet verzwijgen, dat, indien onverhoopt uwe gedragslijn den toets niet mocht kunnen doorstaan, het comité niet anders verwacht dan dat uw mandaat ter beschikking der kiezers zal worden gesteld." Jl. Vrijdag nam eene dame te Dordrecht in eene dames-coupé van daar naar Leerdam plaats. Eene andere dame, haar onbekend, nam plaats in dezelfde coupé, welke, zoodra de trein in gang was, haar aanbood zich van eenig reukwater te bedienen en onmiddellijk gevolg daaraan gaf door haar den zakdoek te ontnemen en met eenig vocht te begieten, zonder hare toestemming af te wachten. De ongepaste haast of overrompeling, waarmede dit plaats had, terwijl de vreemde er zelf geen gebruik van wensclite te maken, verwekte bij haar argwaan, zoodat zij zich veront schuldigde met te zeggen, niet gewoon te zijn van zoo iets gebruik te maken en dus den bewusten doek met vocht in haar zak stak en daarop in de uiterste spanning hare plaats van bestemming verbeidde, maar altijd haar oog gevestigd houdende op den noodrem, om bij de minste ongelegenheid van dezen gebruik te maken, te meer dewijl er tusschen haar en de bewuste dame gedurende de reis geen woord meer gewisseld werd. Men kan zich voor stellen, welk eene verlichting het voor haar was, toen zij hare bestemming bereikt had. In den kring harer familie aangekomen, werd de gevreesde zakdoek beproefd en hoewel voordeur meen ik." „Drie en een halve mijl ongeveer," gaf de advocaat ten antwoord. „Hoe vreemd om zoo ver van zijn eigen hek te wonen," merkte zijne Lordschap op. Ieder oogenblik zag hij iets nieuws, dat zijne verbazing en bewondering wekte. Toen hij de herten in het oog kreeg, waarvan enkele rustig in het gras lagen, terwijl andere hunne aardige, gehoornde kopjes half verschrikt naar de laan wendden, waar zij het rytuig zagen voorbijgaan, was hij opgetogen. „Is er een beestenspel in de buurt geweest, of zijn die mooie herten altijd hier Aan wien behoorcn zy „Zy zijn altijd hier," verzekerde de heer Havisham. „Zij zijn van den Graaf, van uw grootvader." Nu kwam weldra het kasteel in het gezicht. Statig en schoon rees het daar voor hen op, terwijl de purperen gloed der onder gaande zon door de ontelbare vensters weerkaatst werd. Het had groote en kleine torens, kanteelen en schietgaten en de muren waren bijna geheel met klimop begroeid. Het uitgestrekte terrein voor het huis was in verschillende terrassen met grasperken, heesters en prachtige bloembedden afgedeeld. „Ik heb nog nooit zulk een mooi buiten gezien 1" zei Cedric en zijn rond gezichtje straalde van genot. „Het is net een paleis van den koning. Ik heb er eens een gezien op een prentje in een sprookjesboek." Hij zag de groote voordeur openstaan en twee ryen bedienden, die naar hem keken. Hy begreep niet waarom zij daar zoo stonden en vond hunne livreien prachtig. Hij wist niet, dat het alleen was ter eere van den kleinen jongen, aan wien al deze heerlijkheden eenmaal zouden toebehoorenhet groote kasteel, dat hem aan een tooverpaleis had doen denken, het prachtige park, de statige oude boomen, de stille plekjes, waar varens en blauwe klokjes groeiden, waar bazen en konijntjes dartelden, en dan die aardige herten en reeën, die hy in het hooge gras had zien liggen! Het was nog maar zoo kort geleden, dat hy met mijnheer Hobbs tusschen de aardappelzakken en beschuittrommels zat, of boven op den hoogen kantoorstoelhet zou hem nog niet mogelijk geweest zijn, recht te beseffen, dat hij, Cedric Errol, met al die grootheid iets te maken had. Aan het hoofd van den zeer natuurlijk de eerste kracht er af was, bleek maar al te goed, dat de vrees gewettigd was, dewijl allen «neer of minder den bedwelmenden invloed gewaar werden. De provinciale Bond voor Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noordholland, uitsluitend bestaande uit dilettanten, hield jl. Zondag zijn lste jaarlijksch concours te Purmerend. Deze Bond bestaat sedert 1 Januari 1888 en is opgericht door den heer J P. Groot, muziek-directcur te Purmerend. De navolgende korpsen zijn tot dezen Bond toegetreden Amstels Fanfarekorps, Amsterdam, directeur David Koning Jr.Stedelijk Muziekkorps, Purmerend, directeur J. P. Groot; Fanfarekorps, Edam, directeur Tv. Veen K.Ezn.Harmoniekapel, Schagen, direc teur L. E. Rugers; Fanfarekorps, Broek in Waterland, directeur J. Posthumus; Crescendo, Enkhuizen, directeur F. C. A. Gehricke Harmonie, Zaandam, directeur J. HooftMuziekkorps dd. Schut terij, Hoorn, directeur W. F. A. Utermöhlen. Deze korpsen namen ook allen aan den wedstrijd deel. Om half een opende de President van den Bond de bijeen komst en riep alle aanwezigen in het algemeen en alle autori teiten in het bijzonder, het welkom toe. Door den heer Jhr. C. Van Citters, Burgemeester van Purmerend, werd deze rede kort maar zakelijk, hartelijk en duidelijk beantwoord, er aan herin nerende, dat kortheid van redevoeringen hier zeer was aan te be velen, daar het meer een dag van blazen dan van spreken was; en zoo was 't ook, want eenige oogenblikken later begon de optocht met volle muziek door de rijk met vlaggen versierde stad. De juryleden namen in een rytuig aan den optocht deel. De jury bestond uit de heeren Joh. M. Coenen, J. F. Wedc- meijer en Joh. Zaagmans. Het concours begon tegen 3 uur in de Doelede volgende nummers werden, door de daarbij genoemde korpsen, ten gehoore gebracht. 1. „Ouverture Stradelln". 2. „Faust", van Gounod, Fantaisie. Uit te voeren door „Amstels Fanfarekorps", Amsterdam. 3. „Ouverture Egmond". van Beethoven. 4. „Le Tamboer Major" van Offenbach, Fantaisie. Uit to voeren door „Harmonie-kapel", Schagen. 5. „Les Cloches de Cornevillc". 6. „Laura", Polka Concertant. Uit te voeren door „Edams Fanfarekorps", Edam. 7. „Ouverture Romantique". 8. „Robert le Diable", Fantaisie. Uit te voeren door „Harmonie", Zaandam. 9. Ouverture „La Ruche d'Or". 10. „Lucie di Lamraermoor". Uit te voeren door „Stedelijk Muziekkorps" Purmerend. 11. Ouverture „La Fraternelle". 12. „Venise la Belle". Uit te voeren door „Cres cendo", Enkhuizen. 13. Ouverture „Titus". 14. „Venise la Belle". Uit te voeren door „Muziekkorps der dd. Schutterij", Hoorn. 15. „Souvenir de Lumay". 1G. „Valse du Rève". Uit te voeren door „Fanfarekorps", Broek in Waterland. Te 6 uur was de wedstrijd afgeloopen en bracht de jury verslag uithet Stedelijk Muziekkorps uit Purmerend had den lsten prijs behaald Amstels Fanfarekorps den 2den Harmonie uit ZaaDdara den 3den Stedelijke Schutterij uit Hoorn den 4den en de Har moniekapel uit Schagen den 5den prijs. Toen volgde een feestelijke maaltijd, waarbij het aan hartelijke feestdronken niet ontbrak. Hierna werden de behaalde prijzen den overwinnaars uitgereikt (Schagen was niet meer aanwezig) en het traditioneele bal besloot dezen feestdag. Het geheele feest mag als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Afdeeling Zijpe. Op de jl. Maandag door bovengenoemde Afdeeling gehouden vergadering op de Koepel van den heer A. Bruin, te Schagerbrug, die door 10 leden was bezocht, was de hoofdschotel de eerlang door de Afdeeling te Schagerbrug te houden Tentoonstelling. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, las de Secretaris een ingekomen schrijven voor van den heer Waldeck, waarin werd medegedeeld, dat uit de algeraeene kas f 25 voor de Afdeelings- Tentoon3telling wordt beschikbaar gesteldalsmede, dat door den Voorzitter der Maatschappij, de heer D. Visser van Hazerswoude, ook f 25 is toegezegd, welke toezegging met vreugde wordt begroet. De heer P. Berkhouwer deelt mede, dat de heer Treur toe stemming heeft gegeven om het ook bij de vorige Tentoonstelling gebruikte terrein achter zijne woning weder voor f 10 beschikbaar te stellen, welke voorwaarde met algemecne stemmen wordt aangenomen. Vooral tengevolge der toegezegde dubbele subsidie, wordt ge sproken om eenige uitbreiding aan 't programma te geven, als mede over de te maken kosten, enz. Na eenige discussie besluit men ter mededinging nog bij te voegen een rubriek pluimvee, als: 6 mooiste kippen en 1 baan, lste prijs f 2, 2de prijs f 1; 6 mooiste eenden en 1 waard, lste prijs f 2, 2de prijs f 1, en 1 paar mooiste duiven, lste prijs f 2, 2de prijs f 1. Hierna gaat men over tot het benoemen van eene Commissie, welke uit 5 leden zal bestaan. Gekozen worden de heerenG. C. Hulst, M. J. Koelman, A. Schermer, A. Bakker en Jb. Blaauboer. Als keurmeesters voor alle rubrieken rundvee worden gekozen de heeren D. De Graaf, D. Jimmink, P. Berkhouwer, C. Iloog- schagen, C. Schrieken en Jb. Blaauboer, die zich onderling voor de verschillende rubrieken zullen plaatsen. Voor het pluimvee worden als keurmeesters gekozen, de heeren T. J. De Beas, M. Bossen en C. N. De Goede. bediendenstoet stond eene bejaarde vrouw in eene eenvoudige zwart zijden japonzy had grijs haar en droeg eene muts. Toen hy de vestibule binnentrad, stond zij dichter bij hem dan de overigen en de uitdrukking van haar gezicht bracht hem op het denkbeeld, dat zij hem wilde aanspreken. De heer Havisham, die hem bij de hand hield, bleef een oogenblik stilstaan. „Dit is lord Fauntleroy, juffrouw Mellon, sprak hij. „Lord Fauntleroy, dit is juffrouw Mellon, de huishoudster." Cedric stak haar de hand toe, terwijl een zonnige glans zich over zyn gelaat verspreidde. „Hebben wij van u die mooie witte poes gekregen?" vroeg hij. „Dan bedank ik u wel, juffrouw." Het lieve, oude gezicht van juffrouw Mellon straalde letterlijk vau blijdschap, evenals dat van de portiersvrouw gedaan had. „Ik zou zijne Lordschap overal herkend hebben," sprak zij tot den heer Havisham. „In voorkomen en manieren gelijkt hij sprekend op den kapitein. Dit is een gezegende dag voor ons, mynheer!" Cedric begreep volstrekt niet wat zij bedoelde met dien „ge- zegenden dag", en hij keek haar vragend en verwonderd aan. Een oogenblik verbeeldde hij zich, dat er tranen in hare oogen waren en toch was zij blijkbaar niet verdrietig. Glimlachend zag zij hem aan. „De poes heeft twee allerliefste kleintjes hier gelaten," sprak zij. „Ik zal ze naar de speelkamer van uwe Lordschap laten brengen." De heer Havisham fluisterde haar een paar woorden in. „In de bibliotheek, mijnheer," gaf juffrouw Mellon ten ant woord. „Zijne Lordschap wordt er alleen verwacht." Nog een paar minuten en de lange, forsch gebouwde huis knecht in staatsielivrei, die Cedric naar de bibliotheek had geleid, opende de deur en riep op indrukwekkenden toon „Lord Faunt leroy, MylordAl was hij maar een huisknecht, toch gevoelde hy, dat het een gewichtig oogenblik was, waarop de erfgenaam zijn eigen grond betrad, en in de tegenwoordigheid verschijnen zou van den man, wiens naam en bezittingen hem eenmaal zouden toebehooren. (Wordt vervolgd.) Hierna wordt bepaald, dat het vee uiterlijk des morgens ten 8 ure op het terrein moet zijn, alsmede dat de aangiften voor het in te zendene moeten geschieden, by een der commissieleden, vóór of op 1G Augustus a. s. Do welwillende toezegging van genoemde subsidie de.3 heeren Visser van Hazerswonde, doet den heer Koelman voorstellen, genoemde heer het eere-lidmaatschap der Commissie aan te bieden, en hem onder dankzegging uit te noodigen, de tentoonstelling bij te wonen, hetgeen bij acclamatie wordt aangenomen. Ter nnnonceering der Tentoonstelling wordt besloten adver- tentiën te plaatsen in het Maandblad van de Landbouw, de Algemeene Gids en de Zyper Courant. Een van het Bestuur van het Ned. Rundvee-Stamboek inge komen missive, werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl een tweede schrijven tot de volgende vergadering wordt aangehouden. Ten slotte wordt den Secretaris opgedragen, den dank der Afdee ling aan het Hoofdbestuur en aan den heer Visser van Hazers woude, voor de verleende subsidie over te brengen, alsmede, de niet tegenwoordig zijnde benoemde Commissieleden en keurmees ters, hiermede in kennis te stellen. Met een woord van dank aan de aanwezige leden, en met de hoop dat de Tentoonstelling algemeene deelneming moge onder vinden, ter eere van de Zijpe, sluit de Voorzitter, de lieer G. C. Hulst, de vergadering. Buitenland. Prins Alexander van Battenberg is jl. Zondag te Jugen- heim met zijne equipage op eenen bergweg van eene steilte naar beneden gevallen. Hij wist zich te redden door een boomstruik te grijpen, terwijl paard en wagen in de diepte verpletterd werden. Te Kiel is officieel bekend gemaakt, dat 's Keizers vertrek van daar den 14 dezer zal plaats hebben. Men verzekert te Kopenhagen, dat Keizer Wilhelm, na zijn reis naar St. Petersburg, zich, in gezelschap van den Czaar, naar de Deensche hoofdstad zal begeven, om er een bezoek af te leggen bij Koning Christiaan. De Russische Monarch wordt in het laatst van deze maand te Kopenhagen verwacht. Er is thans sprake van een huwelijk van den Kroon prins van Italië met de derde dochter van den Koning van België, Prinses Clementine. Het bericht dat het huwelijk van den Koning en de Koningin van Servië reeds door echtscheiding ontbonden zou zijn, is nog niet bevestigd. Het is echter een feit dat Koning Milan die scheiding wenscht en dat Koningin Natalie daarvan niet hooren wil, o. a. omdat zij dan den bijna 12jarigen Kroonprins, haar eenigen zoon, met wien zij thans te Wiesbaden woont, zou moeten missen. De Servische Minister van Oorlog en bisschop Dimitrije zijn te Wiesbaden geweest, laatstgenoemde om de poging tot verzoening te beproeven, die volgens de wet aan elke echtscheiding moet voorafgaan, doch verder is er niets bekend. Volgens een der bladen ondex*zocht de Synode thans of er termen zijn om aan den wensch van den Koning te voldoen, ook al blijft de Koningin weigeren haar toestemming daartoe te geven. In de omstreken van München is dezer dagen eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Vreeselijic ongeluk. In de kleine Fransche gemeente Bréan is een droevig ongeluk voorgevallen. Zekere Vassas was bezig met zich aan te kleeden om zich naar de kerk te begeven, waar zijn huwelijk moest voltrokken worden. Terwijl hij zijn rok aantrok deed hij door eene beweging met zijnen arm een geladen geweer van den muur vallenhet schot men weet niet op welke manier ging en de ongelukkige Vassas ontving de lading in de volle borst. Op zijne pijnlijke kreten kwam de bruid toegeloopen, die in eene andere kamer van het huis insgelijks bezig was met zich voor de plechtigheid te bereiden, en kwam juist intijds om de laatste oogen blikken bij te wonen van hem, die volgens de wet reeds haar echtgenoot was, want het burgerlijk huwelijk was den vorigen dag voltrokken. De wanhoop van het ongelukkige meisje is moeilijk te beschrijven. Een geheimzinnige moord is te Madrid gepleegd geworden. Het slachtoffer is de oude Markiezin De Valders, die alleen met een meid een huis bewoonde in het midden der stad. De geburen, die gekerm en geschreeuw hoorden en rook zagen komen uit het venster, maakten alarm, doch verscheidene uren verliepen eer de politie-commissaris daar was en bevel gaf tot het openbreken der deur. Binnen gekomen vond men de Markiezin vermoord liggen, met verschillende messteken aan het hoofd en de borst. Hare kleeding, die door den moordenaar met petroleum was in brand gestoken, vonkte nog een weinig. De verwondering der politie steeg ten top, toen men de meid ongedeerd vond liggen op den vloer der keuken, waarin zich ook een groote buldog bevond. De meid beweert, dat de moordenaar haar had omvergeworpen en zij alstoen in bezwijming gevallen is. Zij zegt verder niets gehoord of gezien te hebben vóór zij aangevallen werd. Een onbekende jonge man had den avond te voren met de Markiezin gegeten. De meid is voorloopig in hechtenis genomen. Het geheimzinnige der zaak ligt hierin, dat er hoegenaamd niets gestolen werd, zelfs de juweelen niet, die het slachtoffer bij zich droeg. Diefstal kan dus de drijfveer der misdaad niet zijn. Geen het minste spoor van den moordenaar is gevonden. Daar de Markiezin verwant is aan de beste familiën des lands, veroorzaakt deze misdaad groote opschudding. Eindelijk is uitspraak gedaan in de bekende zaak van de jonge Hindoesche vrouw Roekhmabai te Boinbay, naar inlandsch gebruik reeds als kind uitgehuwelijkt, maar die, zelve zeer beschaafd, weigerde den haar in haar jeugd aangewezen onbeschaafden man te huwen. Het eerstgevelde vonnis, dat zij met haar man moest gaan samenwonen, is door het Hooggerechtshof te Bombay vernietigd. De „Standard" hoopt, dat wettelijke maatregelen zullen worden genomen om de herhaling van gedingen als dit, dat vier ^aar geduurd heeft, te voorkomen. Benoemingen, enz. Tot lid van den Raad van State is benoemd Z. Exc. de Minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn. Aan den luit. ter zee 2de kl. H. J. F. Michelhoff is vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het onderscheidingsteeken der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar 4de kl., hem door den President der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. De luitenant ter zee 2de klasse J. M. W. Kuyl, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 16 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2