TARR WONSQNS KOPERVERF L. F. F. SCHILLING, Reeder en Koopman, Hoofdgracht, Nieuwediep. Landbouw - Crediet IJ M U I D E N. 14 dagen uitgesteld, PUIK BEST HOOI TE KOOP, ST A ATS-LOTE R IJ. Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, is WOENSDAG 11 JULI Koster's Kleinen Winkel te Scliagen. Gras- en Hooibouw. Waterstaat, Handel en Nijverheid. POSTERIJEN. AANBESTEDING. heeft weder eene schitterende overwinning behaald op alle andere bestaande verven; zij daagt iedere andere verfstof uit, zich met haar te vergelijken; zij behoudt haar kleur, wordt niet groen als andere verven, die door hare kleurverandering het ijzer doen verteeren; alleen de TARR WONSONS KOPERVERF voldoet aan alle eischen, groeit niet aan, verdrijft den worm, vreet in geen ijzer. Verkrijgbaar in heele, halve en kwart bussen bij mijne Agenten: den Heer W. H. TEN HARMSEN, te Nieuwediep. P. P. BRUIJN, te Texel. P. KROON, te Urk. GEBRs. KAAT, te Hoorn. GEBRs. POLAK, te Vlissingen. en in 't groot <i f 70.00 per kist, bij den Generalen Agent voor Nederland en Oost-Indië: den Heer WIGBOUT, te Wieringen. P. KRUL, te Terschelling. HOEKSMA Co., te Amsterdam. HIN, te Enkhuizen en Broekerhaven. J. KOCH, te Makkum (Friesland). NOORDHOLLANDSCH te Alkmaar, Koningsweg, B 91. Volgestort maatschappelijk kapitaal f 100,000. Driemaandelijksche Staat, opgemaakt volgens art. 19 der Statuten, onder ultimo Juni 1888. Toegestane Credieten557445. Loopende Credieten468660. In herdisconto gegeven bij de Nederl. Bank 344561.48 Waarborgfonds55549. Deposito's128387.15 Goedgekeurd in de vergadering van Commissarissen van 6 Juli 1888. De Vice-Voorzitter van Commissarissen, De Directeur, P. VAN FOREEST.II. H. MOMMA B.Jz. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen. Opgericht in 1807 te Amsterdam. Het Bestuur der Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen bericht, dat in overleg met haren correspondenten te Alkmaar, de Heeren DE LANGE en DE MORAAZ, tot Agent aldaar is aangesteld de Heer J. W- DUNNEW0LD, Commissionair, bij wien inlichtingen zijn te verkrijgen, omtrent het sluiten van contracten van verzekering en lijfrente. De Directeur, C. HARTSEN Jbzn. Amsterdam, Juli 1888. De tegen den 12 Juli 1888 aangekondigde Ver- koopiug van twee Winkelhuizen te IJmniden, wordt en zal nu plaats hebben op Donderdag den 26 dier maand, des middags te 12 uur, in het Hotel tfNommer Eén* aldaar. M. J. DE LANGE, Notaris. p. m. 10,000 kilo, bij D. GEEL, Schipper, Wieringerwaard. Ten kantore van den Collecteur M. L. Van Gelder, Hoofdgracht, zijn voor de 328ate Loterij te bekomen Heele en Gedeelten. l>i' trekking Maandag 23 Juli e. k. te consulteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Berlcüt uit Ruime keuze in Amerikaansche, Duitsche en Engelsche Graszeisen, alsmede: iSMp- Geheel Engelsche gegoten stalen Zeisen, Haarhamers en Aambeelden, die op proef worden verkocht en geleverd, Zichten, Sikkels, Steenen, Strekels en Zeiskolven; Hooivorken en Harken; Schapen- scharen, Amerikaansche Stierenringen, Melk- schotels; Petroleumkookstellen, die nooit walmen en zonder brandgevaar; Kaaskleursel en Stremsel, Keulsche Lebben, Thermometers en Maatglazen, onmisbaar hij het maken van boter en kaas; Zuivelgereedschap, methode-Boekei Kinder- en Poppenwagens; Boeren-, Bouw-, Keuken- en Timmermansgereedschappen. N B. Die zijn gezondheid lief heeft, nieuwe patent Cheavins Waterfilters. A. KOSTER, Schagen. Ministerie van Op VRIJDAG 20 JULI 1888, des namiddags ten 1 uur, zal, onder nadere goedkeuring van den Minister van Water- staat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid worden aanbesteed het onderhouden eu herstellen van het Post- gebouw te Helder, van den dag der kennis geving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 Maart 1891. (Raming f 650.) Het bestek ligt ter lezing in het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, aan het bureel van den Rijks bouwmeester in het 1ste district te 's Gravenhage, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Noordholland, en is voorts op franco aanvraag, tegen betaling der kosten, te bekomen bij de boekhandelaars Gebroeders VAN CLEEF, SpuiN0.28a te 's Gravenhage, en door hunne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Inlichtingen worden gegeven door voornoemden Rijks bouwmeester te 's Gravenhage en door den Hoofdopzichter voor de Landsgebouwen, G. D. WIJNDELS DE JONGH te Amsterdam. Aanwijzing zal worden gedaan op Vrijdag 13 Juli 1888, des namiddags ten 1 ure. 's Gravenhage, 30 Juni 1888. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, DE BOSCH KEMPER. De phonograaf. Toeu, jaren geleden, de phonograaf van Edison bekend werd, trok liet de aandacht der geheele wereld, dat een werktuig gevonden was om de menschelijke stem en andere geluiden te fixeeren, zoodat de mogelijkheid bestond om het werktuig te laten nazeggen, wat er in gesproken was. Op verschillende plaatsen werden phonografen vervaardigd, die meer of minder goed de daarin opgevangen geluiden konden teruggeven. Deze werden vertoond bij voorlezingen in schouw burgen, op kermissen, doch hierbij bleef het, want het werktuig wa3 nog onvolkomen, en gewoonlijk was het noodig te weten wat er in gesproken was, wilde men het werktuig kunnen ver staan, wanneer 't het gesprokene teruggaf. Zoo is de toestand jaren geweest, tot op eenmaal, in het laatst des vorigen jaars, Edison met eene verbeterde phonograaf voor den dag kwam, die voornamelijk uitmunt door een veel geregelder gang, door electriciteit in beweging gebracht wordt en een prac- tisch doel moet kunnen bereiken. Deze nieuwe inrichting is veel meer saamgesteld dan de vroegere, en heeft een lossen cilinder, waarop het tinblad wordt vastgemaakt. Edison stelt zich voor, dat deze inrichting het schrijven van brieven en kopie voor de pers zal vervangen. Hiertoe is het noodig, dat beide personen die met elkander correspondeeren, in het bezit zijn van eene phonograaf. De een brengt het werktuig in beweging en spreekt er in wat hij aan zynen correspondent wil melden, neemt den cilinder, pakt dien in een daarvoor ingericht kistje en zendt dit weg. DeJ correspondent plaatst den cilinder op zijne phono graaf', brengt die in beweging cn hoort wat men van hem ver langt. Als de tekst voor kopie moet dieneo, wordt de cilinder op eene phonograaf geplaatst, die daarvoor afzonderlijk is inge richt, en wel zoodanig, dat de beweging en stilstand geregeld wordt door den voet van den zetter. De trilplaat is verbonden met eene spreekbuis, die aan het oor van den zetter eindigt, en deze is dus door een trap met den voet op het pedaal in staat zooveel woorden achter elkander te hooren als:hij kan onthouden. Eenige van deze phonografen zijn den 12den Mei 11. in het gebouw van de electrische Vereeniging te New-York tentoonge steld en in werking gebracht, terwyl op eene bovenzaal het noodige was aangebracht om eenen zetter werkzaam te zien, die de kopie i door eene phonograaf ontving. Behalve het gebrek van den ODgeregelden gang der oude instru- 1 menten, die bij de nieuwe tot de grootst mogelijke volmaaktheid is gebracht, bezat het instrument van Edison altyd nog den cilinder met tinblad, waardoor het, bij de minste beschadiging van dit laatste, valsche geluiden moet voortbrengen; ook dit gebrek is verholpen. Als eene verbetering van groot gewicht moet ook de wijziging beschouwd worden die door Graham Bell is aangebracht, en waarvan gezegd wordt dat zij uitmuntend voldoet. Ook Berliner te Washington heeft eene verandering in de phonograaf gemaakt, die haar waarschijnlijk voor practisch gebruik j meer geschikt zal maken. De cilinder van Edison's werktuig is vervangen door eene vlakke plaat, die ronddraait om haar middelpunt, terwijl de voeler of stift, die de indrukken in het tinblad maakt, niet op- en neder gaat, maar heen en weder. De punt blijft in aanraking met de plaat en beschrijft er eene lijn op, gelijk aan die der registreerende stemvorken. Deze plaat, gewoonlijk van zink, wordt met eenen etsgrond gedekt van was, opgelost in benzine, en na op dien toestel van de gebogen lijn voorzien te zijn, ingebeten met chroom- zuur en later op de gewone manier dieper geëtst. Deze plaat is veel minder onderhevig aan gebreken dan het tinblad en kan veelvuldig gebruikt worden, wat met het tinblad niet het geval is. De tijd schynt niet meer verre, dat de phonograaf eene toe passing zal vinden in het dagelijksch leven. Zal uet regf.nen Nu eindelijk het voorjaar zijn intocht gehouden heeft, duurt het niet lang meer, of de in zomerdos gestoken natuur lokt ons tot talrijke genoegens in de open lucht naar buiten. Al deze pic-nic8, muziekuitvoeringen, en hoe verder de uitspanningen, welke bosschen, tuinen en stranden ons ver schaffen, mogen heeten, worden vooral beheerscht door het weêr. Geen wonder dus, dat in de eerste plaats de universaal weerprofeet, de barometer, angstvallig geraadpleegd wordt. Evenwel geldt hij, en niet ten onrechte, voor een onbetrouwbaren raadsman. Zelfs is zulks nog het geval, indien de huisbarometer bruikbaar i3, wat veelal niet zoo is. Dat op de aangebrachte woorden: veranderlijk, fraai weder, enz., niet in het minst kan worden afgegaan, wordt thans algemeen erkend echter is zulks nog niet het geval met betrekking tot zeer hooge of zeer lage standen, en ten opzichte van de neiging tot beweging omhoog of omlaag. Zeer algemeen is de regel waar, dat bij zeer hooge barometer-standen fraai weêr, bij zeer lage slecht en onrustig weêr heerschtnochtans is hij aan een zeer groot aantal uitzonderingen onderworpen. Boven dien zegt deze regel niets over het komende, wel over het aan wezige weder. Omhooggaande barometer wordt evenzoo als gunstig toeken, dalende barometer als voorbode van regen aangezien. Ook deze profetio is geheel onvertrouwbaar. Het kan aanhoudend fraai weêr blijven bij daling van het weerglas, terwijl het veel vuldig regenen kan met stijgenden of stationairen barometer. Wellicht zijn er enkelen, die naast den barometer de hulp inroepen van het dagelijksch weerbericht in de couranten, of zich, zooals een nog geringer aantal, direct tot het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht wenden. Indien de eersten niet dagelijks het tabellarisch overzicht in kaart brengen, en zij niet geheel op de hoogte zijn der hedendaagsche weerkunde, zal het hun weinig meer troost bieden dan het weerglas. Dan bevat het weerbericht slechts eene verwachting aangaande den wind. Yan den voornaamsten factor, den regen, wordt gezwegen. In de meeste ons omliggende landen, waar den weêrdienst ruimere geldelijke hulpmiddelen ter beschikking staan, is echter de voor spelling van regen meest zoo algemeen gehouden, dat zij dit cardinale punt evenmin beantwoordt. Grootendeels laat zich dit begrijpen, indien men bedenkt hoe locaal en hoe snel regenbuitjes soms optreden, waardoor het niet wel doenlijk is, uit één centrum eene voorspelling of prognose voor uitgestrekte streken op te stellen. Zoo blijft den plannenmaker niets over dan op de gunst des hemels te bouwen, tenzij hij eksteroogen of stoepsteenen nog te hulp wil roepen. Nochtans is er een ander middeld. i. te lezen wat de hemel zelf ons vertelt. Maar hier vooral gelden de spreukenalle begin is moeielijk en oefening maakt den meester. Het alphabet der hemelspraak vormen de wolken, waarvan wij, om niet te uitvoerig te wordeu, hier slechts enkele, en wel de regenboden, kunnen aanstippen. De allerhoogste wolken, welke uit fijne ijskristallen bestaan, dragen den naam van cirruswolken. Soms spreiden zij zich over het uitspansel als een uiterst dunne sluier, welke bij genoegzame dikte aan het donkerblauw des hemels een witachtige tint verleent. Enkele malen kan men waarnemen, dat deze sluier vrij snel neerdaaltdan valt ook binnen zeer korten tijd regen. Eert dergelyk hemelgordijn geeft dikwijls aanleiding tot kringen om zon of maan, of tot bijzonnen of bijmanen, en bij genoegzame dikte wordt het zonlicht geheel of gedeeltelijk onderschept. Wanneer dit het geval is, kan men zeker onweêr met zware regenbuien verwachten. Een geheel andere vorm der cirri zijn de streepvormige. Göthe zeide hiervan zeer kenmerkendde hemel is als het ware met bezems aangeveegd. Nu eens gelijken zij op vederen, haren of draden, dan weer zyn zy graatvormig, soms vertoonen zy zich eften mat als gaas, een andermaal zijn zij met dwars- of langs- streepjes voorzien. De randen zijn enkele malen gekruld, dan weer zacht uitvloeiend, soms scherp begrensd. Vele dezer vormen staan bij onze schippers en buitenlui als windboomen en katte- staarten bekend. Een zeer opvallende vorm draagt den naam van poolbanden deze omspannen als reusachtige linten het hemel gewelf'. Hoewel echter onderling evenwijdig, schijnen zij door de perspectief boogvormig gekromd om in twee tegenovergestelde punten van den horizon samen te komen, evenzoo als' de rijen boomen eener laan in één punt schijnen uit te loopen. Den derde vorm der cirri zijn de vele variëteiten van de hier te lande als schaapjes bekend staande wolken, waarvan de Franschen terecht zeggen: Ciel pommelé et femme farclée Ne sont jamais de longue duree Het voorhanden zijn van den tweeden hoofdvorm, den streep- vormigen, is met betrekking tot den regen vooral van belang. Het duidt op slecht weêr op min of meer grooteff afstand, en wat vooral gewichtig is zy verschynen reeds, vóór andere gegevens hiervan de geringste aanwijzing doen. Het komt er echter op aau, de bewegings-richting dezer cirruswolken te bepalen. Dit laatste is nu, ofschoon de werkelijke snelheid zeer groot is, bij de gering schijnende snelheid dikwijls niet gemakkelijk. Boven dien tracht men nooit de baanrichting van wolken naby den horizon te bepalen. De perspectief doet den oningewijde slechts de schijnbare richting kennen, die van de ware aanmerkelyk kan verschillen. Het beste middel isrecht omhoog het hoofd stil houdend, met een vast aardsch voorwerp, zooals kroonlyst van een huis of boomtop, in de vizierlijn, de richting van beweging gedurende eenige oogenblikken gade te slaan. Dr. II. Klein, directeur der Wetterwarte der „Kölnische Zeitung", geeft alsdan de volgende regelen 1. Cirruswolken tusschen N.O. en Z.O. optrekkend, hebben in de meeste gevallen geen beteekenis als regenboden. Integendeel volgt bij beweging uit het oosten meest fraai weêr. 2. Cirruswolken, welke uit eene richting tusschen Z.W. en N.W. optrekken, hebben gemiddeld 8 keer van de 10 malen regen binnen '24 uren tengevolge. Hoe talrijker en verschillender de vormen, des te zeker is regen te wachten. 3. Cirruswolken, welke zoo snel uit het N. W. optrekken, dat hunne beweging gemakkelijk te herkennen is, hebben 9 maal van de 10 binnen 24 uur regen na zich. Daalt de barometer tegelijkertijd en doen de cirri zich voor als kleine krulletjes, dan is regen binnen 12 uur te verwachten. (Utrechsch Dagblad.) Snelpersdruk yan A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4