Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Daarna werd de openbare zitting gesloten en ging de Raad over in comité, tot behandeling van ingekomen bezwaarschriften betrekkelijk aanslagen in den hoofdelijken omslag. Buitenland. Het programma der Keizers-bijeenkomst is aldus vast gesteld Hedenavond feestelijke verlichting van het park te Peterhof; morgen bezoek des Keizers te Petersburg; Zaterdag parade te Krasnoje Selo; Zondag parade der vloot op de reede van Kroonstad. Den 25 dezer zal Keizer Wilhelm te Stockholm aan komen en aldaar een dag vertoeven. De correspondent van /Daily News" te Rome verzekert, dat Keizer Wilhelm in October zijn bezoek aan den Koning van Italië zal brengen, na zijn ontmoeting met den Keizer van Oostenrijk. De Fransche Minister-president, die generaal Boulanger zoowel in de Kamer als «op het terrein' met goed gevolg bevocht, is, volgens de //Gaulois", van plan om zich ook aan de stembus met hem te gaan meten. Hij moet van plan zijn om zijn mandaat als afgevaardigde van het depar tement der Oostelijke Pyreneën neder te leggen om zich in het Ardèche departement candidaat te stellen tegenover Boulanger, die aldaar eveneens als candidaat optreedt. In den toestand van Boulanger schijnt jl. Dinsdag trou wens nog weinig verbetering gekomen te zijn en de genees- heeren zijn, naar men zegt, niet geheel zonder zorg. In de jl. Maandag gehouden zitting der Fransche Kamer heeft bisschop Freppel een voorstel ingediend om het duel- leeren te verbieden, en hij verlangde dat het spoedver- eischend zou worden verklaard. In alle landen, zeide hij, bestonden bijzondere wetten op het duel en dat het noodig was ook in Frankrijk daartegen iets te doen sprong in het oog, nu zelfs de Minister-president en een gewezen Minister van Oorlog elkanders bloed hadden vergoten, hetwelk alleen in den dienst des vaderlands behoorde te vloeien. De Kamer weigerde echter aan het verlangen des prelaats te voldoen. De heer en mevrouw Gladstone vieren eerlang hun gouden bruiloft. Eene Commissie uit de beide Huizen van het Engelsche Parlement zal hen eene schitterende receptie bereiden. Men zal hen hunne portretten aanbieden, door Herkomer en Holl geschilderd. De grootste Engelsche stoomboot voor passagiers is de „City of New-York", die onlangs op de Clyde-werven is gebouwd en thans in die rivier gereed ligt. Zij is voor namelijk voor het verkeer met Amerika bestemd en kan ongeveer 2000 personen bevatten. Sedert zij van stapel liep, hebben omstreeks 1200 man er aanhoudend aan ge werkt. Het schip heeft vijf dekken, die overal ten minste 8 voet boven elkaar liggen, terwijl het ruim bijna 40 voet diep is. Het bovendek heeft eene lengte van 146 meter, waarvan een stuk van 140 voet ongeveer door de machinerie in beslag wordt genomen. In iedere verdieping zijn vijf waterdichte afdeelingen, elk met een trap naar het dek. De eetzaal, die goed verlicht, luchtig en gezellig is, beslaat eene hoogte van ruim twee tusschendekken en is door een koepeldak overdekt; zij kan 300 personen bevatten. Door eene ruime zaal aan het achtereinde komt men aan een breede trap, die naar het wandeldek geleidt. Men vindt daar de gezelschapskamer en eene bibliotheek met 800 boeken. In de rookkamer, waar 130 personen gemakkelijk kunnen plaats vinden, is een buffet. De verlichting ge schiedt door middel van electriciteit. Het schip meet 10,500 tonnen en de machines hebben een vermogen van 20,000 paardenkrachten. De Great Northern Spoorweg-Maatschappij, die bekend is de snelste treinen te rijden, heeft thans locomotieven aangeschaft alleen voor den sneltreindienst. Met deze loco motieven worden de sneltreinverbindingen Londen-York en Londen-Leeds gereden. De afstand Londen-York (302.7 kilometer) wordt in 3 uur 55 minuten afgelegd, met één oponthoud van vijf of zes minuten aan station Grantham. De afstand Londen-Leeds (298.5 kilometer) wordt gereden in 3 uur 55 minuten, met 4 maal stoppen en telkens met een oponthoud van 4 5 minuten. De treinen bestaan voor het meerendeel uit elf tot vijftien wagens, terwijl op die spoorlijnen nog lange hellingen van 1 200 en korte hellingen van 1 110 voorkomen. De arme kinderen te Londen hebben een hunner grootste weldoensters verloren door den dood van mevrouw Rossiter, die door haar geschriften de noodzakelijkheid ingang deed vinden van een jaarlijksch kort verblijf der arme kinderen uit Londen in de vrije natuur en die door haar voorbeeld de vacantie-koloniën tot ontstaan en bloei bracht. Een welbekend Fransch hoofdingenieur, de heer Duponchel, heeft in het jongste nummer van „L'Econo- raiste Francais" eene beschouwing openbaar gemaakt, waarin hij, van de overtuiging uitgaande, dat de Panama-kanaal- Maatschappij verplicht zal zijn te liquideeren, de vraag tracht te beantwoorden, wat in dat geval gedaan zou moeten worden om de voltooiing van het kanaal te verkrijgen, die hij alleszins mogelijk acht. Het trage opschieten, dat bij het Panama-kanaal valt op te merken, wordt door den schrijver van het artikel hieraan toegeschreven, dat men heeft verzuimd genoegzaam rekening te houden met de eigenaardigheden van het terrein dat uitgegraven moet worden, en dat in tegenstelling tot dat van het Suez-kanaal voor twee derden van den totalen kubieken inhoud uit harden rotsgrond bestaat. Om de moeielijkheid te ontwijken, of liever te verschuiven, heeft men de toevlucht willen nemen tot een kanaal met sluizen, welks bovenste kommen zóó hoog zouden zijn, dat zij door middel van reusachtige pompen moesten worden gevuld. Maar dit is in den grond nooit het denkbeeld van den heer De Lesseps geweest; had men zich willen tevreden stellen met een kanaal met sluizen, dan had het niet te Panama, maar te Nicaragua moeten worden aangelegd. Het middel nu om de moeielijk- heden van den aanleg te overwinnen zou, naar het oordeel des schrijvers, hierin gelegen zijn, aan de Chagresrivier afvoer te verleenen in het kanaal, dat vervolgens, dank zij den arbeid der zwaartekracht, zelf den uitgegraven grond in de zee zou wegvoeren. Na liquidatie der tegenwoordige Maatschappij zouden de inschrijvers voor de pas uitgegeven premieleening aandeel houders worden der nieuwe Maatschappij. Yoor het niet geplaatste deel dezer leening zou aan de houders vroegere leeningen en daarna aan de aandeelhouders prefe rentie moeten worden toegekend. De betaling van rente zou uitgesteld of liever achterwege gelaten moeten worden totdat het kanaal geheel voltooid is, waartoe de 600 millioen francs,"waarover de Maatschappij te beschikken krijgt, ruim voldoende zouden zijn, terwijl de inschrijvers later als aan deelhouders in dividenden vergoeding konden en waar schijnlijk zouden vinden voor het gemis van rente in den eersten tijd. De schrijver eindigt met de genoemde grondslagen aan te bevelen voor de hervatting van een werk, waarbij de nationale eer van Frankrijk zoo ernstig is betrokken, maar met de vermaning tevens, dat de nieuwe Maatschappij niet zich, gelijk de oude heeft gedaan, lichtvaardig wage zonder door voorafgaande studiën en weinig kostbare onderzoekingen het bewijs te hebben gevonden voor de volkomen en ontwijfelbare doeltreffendheid der technische middelen, door hem aanbevolen. Met verlof van de Italiaansche Regeering, zal Koningin Nathalie van Servië, naar men nu weêr zegt, zich nabij Florence metterwoon vestigen en daar een villa koopen. Gisteren kwam zij echter te Parijs, waar zij voorloopig nog blijft. Bij een eventuëele echtscheiding krijgt de Koningin haar bruidschat van 9 millioen francs terug. Zekere voddenraper te Parijs, Pagelot genaamd, mor relde jl. Vrijdagavond met zijn haak in een vuilnisbak voor een huis in de Nijlstraat, toen hij gekerm meende te hooren. Nader toeziende, vond hij een zorgvuldig ingewikkeld wel geschapen jongentje van een dag of vier in den bak. Het linnengoed bleek allerzindelijkst te zijn en gemerkt M. A. en er was een briefje aan vastgespeld, waarop men las „Met juist zulk een briefje als bewijsstuk zal ik mijn kind komen opvragen. M. A." In het papier was een Spaansch zilverstuk van 2 realen gevouwen. Het kind is naar het Vondelingen-gesticht overgebracht. Albert Wolff, de uitstekende chroniqueur van de //Figaro', is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Jl. Zaterdag had op de lijn tusschen Manchester en Glossop eene droevige botsing plaats, die vier personen het leven kostte en waarbij velen, sommige zeer zwaar, gekwetst werden. Het schijnt, dat aan een wagen van den vollen passagierstrein een as gebroken was, en dat deze wagen, uit het spoor geraakt, op een kruispunt door de locomotief van een goederentrein is aangereden. De wagen werd geheel verbrijzeldvier der passagiers allen vrouwen werden verpletterd, ettelijke anderen kregen zware kwetsuren vele passagiers in de andere wagens bekwamen ook min of meer ernstig letsel. Uit Marokko komt bericht, dat de slavenhandel op de markten van Sahara en in de binnenlanden van Noordelijk Afrika, nog ongestraft wordt voortgezet. Jongens en meisjes van 9 tot 15 jaren worden duur „verhandeld" en men voegt er stuitende verhalen over „mishandeling" bij. Een meisje, in dienst van de schoondochter van den Gouverneur van Tanger, ontving zoo hevige slagen, dat zij aan de gevolgen overleed. De Sultan heeft meermalen maatregelen beloofd om den handel in slaven en althans mishandeling der onge- lukkigen te fnuiken, maar het blijkt niet mogelijk om de autoriteiten daartoe te bewegen. De Joden zijn in den laatsten tijd minder hard bejegend tengevolge van de bedreigingen der Regeering te Madrid, op de vertoogen der Consuls. Dezer dagen vonden eenige dorpsmuzikanten bij Annaberg, in Saksen, een boschwachter dood in zijn bloed liggen, blijkbaar door een strooper neêrgeschoten. IJlings er bij gehaalde houtvestersbedienden ontdekten in de nabij heid bloedsporen en vonden in een dicht boschje bij een vetten reebok het lijk van den strooper, een werkman uit een Boheemsch grensdorp. Zijn afgeschoten geweer lag naast hem. De man was, na den boschwachter te hebben vermoord, met zijn buit in allerijl gevlucht en struikelende met den slaap op een uitstekenden afgebroken wortelstronk gevallen, zoodat hij op de plaats dood bleef. Schager markt van heden (per telegraaf 5 Paarden Ossen 5 Stieren 12 Geldekoeien ■1 Kalf koeien 3 Vaarzen Hokkelingen - a 3 nacht. Kalveren - 6 a 12 Rammen - a 325 Schapen - 9 f 40 al25 - a - 70 al35 - 100a210 -220 a230 - 35 a 60 24 200 Lammeren f 6 a 10 4 Bokkende Geiten -0.50a 5 9 magere Varkens f 10 a 15 17 Biggen - 4 a 6 12 Kippen c. 25 a 40 20 Eenden - 40 a 45 Boter per kop -721 a77i Kaas per kilogram - 20 a 30 Kip-Eieren per 100 -275 a300 Eend-Eieren -285 a290 Marktberichten. TEXEL, 15 Juli. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende pryzenKoeboter 60 a 65, Schapen boter 50 en Schapenkaas 14 a 16 cents per half kilogram. Kip eieren f 2;50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.50 a 3.75 per lOOstuks. TEXEL, 17 Juli. De Veeprijzen, ter markt en in den Com missiehandel besteed, waren als volgt: Vette Koeien f 160 a 205, Melkkoeien f 120 a 140, Vanrkoeien f 100 125, Kalfvaarzen f 130 a 145, Gelde dito f 36 a 45, nuchtere Kalveren f 9, Fok schapen f 14 a 17, Geldeschapen f 15 a 18, Weide dito f 12.50 a 14.50, Rammen f 13.a 17.50, Werkpaarden f 100 a 160, Rypaarden f 175 a 275, Oude Paarden f 45 a 70, alles per stuk vette Varkens 20 a 21 cents per half kilogram. ENKHUIZEN, 18 Juli. Aangevoerd 27 stapels Kaas, f 30 a per 50 kilogram. Graanmarkt: Karweizaad f 13.a 13.25, Mosterdzaad f 15. a 16.50, Vale Erwten f 10 a 11, Bruine Boonen f 9.a 11.50, Gerst f 4.a 4.50, Haver f 3.a 3.75, alles per hectoliter. BOVENKARSPEL (Station), 18 Juli. Heden besteedde men voor: Bloemkool (fijne) f 6 a 7 en grove f 7 a 10 per 100 stuksAardappelen (Streeker Muizen) f 1.a 1.10, ronde f 0.90 a 1. per half hectoliter; Wortelen 80 cents per 1000 stuks. PURMERENDE, 17 Juli. Aangevoerd 375 stapels Kaas, Kleine f 33 per 50 kilogram. 1438 kilogram Grasboter, f 1.15 a 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.75 per 100 stuks. Veemarkt277 Runderen, handel vlug, prijshoudend18 Stieren 22 Paarden 322 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram, handel stug; 65 nuchtere dito, f 6 a 18 per stuk, handel vlug; 441 vette Varkens, 34 a 44 cents per kilogram, handel vlug 50 magere dito, f 11 a 16, handel vlug; 265 Biggen, f 5 a 8, per stuk, handel vlug 1645 Schapen, vette lager in prjjs, magere prijshoudend, handel stug. AMSTERDAM, 18 Juli. Veemarkt203 vette Kalveren; lste kwaliteit 65 en 2de kwaliteit 50 cents per kilogram24 nuchtere dito, f 6 a 14 per stuk165 vette Varkens 34 a 38 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen fl. Katwijker Zand f 3.50 a 4.50, Andijker Muisjes f 2.40 a 3. Westlandsche Klei manden f 2.20 a 2.30, idem losse f 1.70 a 1.80, idem Klei Muisjes f 2.a 2.60, idem Zand 2.90 a 3.20, Rynsburgers f 1.40 a 1.50, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 versche ladingen. WAGENINGEN, 16 Juli. Uiterwaardsch Hooi f 27 a 28 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 18 Juli. Hooi f 22 a 23 per 500 kilogram. KAMPEN, 16 Juli. Buiten-Hooi f 18.a 20.50 en Binnen- Hooi f 16 a 17 per 500 kilogram. Benoemingen, enz. Tot Commissaris des Konings in de provincie Drente is met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd de heer Jhr. mr. P. J. Van Swinderen, kantonrechter te Groningen. De kapitein P. A. Numans is op zijn verzoek eervol ontheven uit de betrekking van kapitein voor het materieel bij het 4de regiment vesting-artillerie. Hij wordt als zoodanig vervangen door den kapitein J. A. K. Van Hasselt. Als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda komen, na afgelegd examen, o. a. in aanmerkingvoor de Infanterie H. Dyserinck en W. J. M. Benschopvoor de Genie A. Gobée, allen voor het leger hier te lande; voor de infanterie in Oost-Indië T. C. Mets. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen C. Lab, geb. Muller, Z. J. Bakker, geb. Bakker, D. M. Coltof, geb. Zeckel, Z. Overleden P. Muije, 57 jaren. M. Stam, 3 maanden, Leven loos aangegeven 2. Gemeente TEXEL, van 12 tot 18 Juli. Ondertrouwd, Gehuwd, Geboren en OverledenGeene. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 18' 12 1*1 19,12 Windrichting en kracht. nw. nto. 0.8 k. 17 n Barometer mM. 749.92 -10.48 752.74 - 7.66 753.70,- 6.70 I Thermometer C. 14.6 14.0 14.5 •9 8 I Toe stand van de -4.2 0.89iVlak. 0.94;Golvend 0.901 In de vereenigde vergadering der Staten-Generaal zijn tot leden der commissie van rapporteurs voor de voogdijwet benoemd de heeren Fabius, E. Cremers, Kappeijne, Beelaerts, Rutgers, W. Cremers en Gleichman. De vereenigde ver gadering is tot nadere bijeenroeping gescheidende wijziging van het reglement van orde zal in de eerstvolgende bijeen komst worden behandeld om te kunnen werken bij de behandeling der voogdijwet. In de afdeelingen van de Vereenigde Kamers der Staten- Generaal is het gewijzigd reglement van orde betreffende de voogdijwet in ontwerp gereed. Daarbij is rekening gehouden met de uitbreiding der bevoegdheid, deze verga dering toegekend. Het eenvoudig karakter van 't bestaande reglement is intusschen gehandhaafd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, is den 18 dezer van Siraonsstad naar zee vertrokken, ter voortzetting van zijn tocht naar de Westkust van Afrika. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, is den 16 dezer te Christiania aangekomen. Aan boord was alles wel. Hét practisch eind-examen voor de adelborsten van het oudste studiejaar heeft gisteren een aanvang genomen voor de Commissie, onder presidium van den gepensio neerden vice-admiraal F. A. A. Gregory. Het wordt afgenomen aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig „Urania" en Zr. Ms. stoorakanonneerboot „Ever", ter reede alhier. De Fransche oorlogsvaartuigen „LaMouette", „Hareng* en „Sardine" zijn gisteren weder van hier vertrokken, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee. Van de goedkoope volkstrein, die gisteren van hier naar Amsterdam vertrok, werd door 99 tweede- en 234 derde klasse passagiers gebruik gemaakt om de hoofdstad te bezoeken. Voor het derde of laatste gedeelte van het notariëel Staats-examen (radicaal van candidaat-notaris) zijn o. a. geslaagd de heeren H. B. Gottmer, mr. A. P. H. De Lange en C. Tjebbes, allen van Alkmaar. Tot secretaris van den polder Waard en Groet is gekozen de heer F. A. Koomen, te Kolhorn. Met den gekozene stonden op de voordracht de heeren F. A. Kaan, te Kolhorn en Berkenbosch, te Winkel. Weêrsgesteldheid: 18 Juli 12 u. Betrokken, mooiweer. 19 Juli 8 u. Betrokken, regen, onstuimig. 19 Juli 12 u. Bewolkt, winderig, buiig. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Soenda11 Juli van Southampton vertrokken. Prinses Marie 18 Juli van Aden vertrokken. Conrad17 Juli te Padang aangekomen. Burgem. den Tex 1 Juli te Padang aangekomen. Prins Frederik. 15 Juli Carvoeïra gepasseerd. Sumatra18 Juli Dungeness gepasseerd. Prins van Oranje -. 18 Juli van Port-Saïd vertrokken. Prins Alexander10 Juli van Padang vertrokken. Koningin Emma25 Juni te Batavia aangekomen. Prinses Wilhelmina. Vertrekt 21 Juli van Amsterdam. Prinses Amalia. Vertrekt 4 Augustus van Amsterdam. Voorwaarts9 Juni te Amsterdam aangekomen. Gesleept door de sleepboot «Hercules". Bevallen van een Zoon: C. J. GILTJES—JELGERSMA. Petten, 17 Juli 1888. Heden overleed te 's Gravenhage onze innig geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejuft'r. M. F. VAN HORSSEN, geb. De ZOETE, na een smartelijk doch geduldig lijden, in den ouderdom van 59 jaren. Helder, 17 Juli 1888. P. J. BOON—VAN HORSSEN. F. BOON JE. TB HUU R: Een pakhuis, met ruimen zolder en bovenzolder, staande in de Paleisstraat hoek Achterstraat, voor alle doeleinden geschikt. Adrea: W. C. M. VAN BRUGGEN, Hoofdgracht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3