diefstal van meel en brood ontdekt. De daders zijn gevat i en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. De laatste mail uit Indië bevat het bericht, dat de twee in liet Djambische gestationeerde oorlogsschepen //Onrust" en //Oenarang" de wateren van Djambi zullen verlaten, nu de rust in het rijk van Djambi hersteld is met het teekenen van het contract door den Sultan en diens terugkeer op de hoofdplaats. Uit Suriname wordt aan het //N. v. d. D." be richt, dat het door den procureur-generaal «Ihr. mr. J. Van Doorn onverwachts aangevraagd ontslag een gevolg is van het koninklijk besluit, waarbij na het vertrek uit die kolonie van den gouverneur mr. H. J. Smidt de waar neming van die hooge betrekking, met voorbijgang van den procureur-generaal en den administrateur van financiën, wordt opgedragen aan den gouvernements-secretaris, mr. Tonckens. Ook door den administrateur van financiën, Baron Schimmelpenninck van der Oye, zal, naar men mededeelt, om die reden ontslag worden aangevraagd. Te Velp is in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer M. Th. Reiche, ridder van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon, gepensioneerd kolonel, chef van den geneeskundigen dienst in Nederl.-Indië In Gelderland en Overijsel zijn de veeprijzen, vooral die van drachtig en melkgevend vee, stijgende. Er worden vele inkoopen voor het buitenland, zelfs voor Italië ge daan. De honigoogst is als geheel mislukt te beschouwen. Ook de hooioogst is grootendeels mislukt wegens de lang durige natte weersgesteldheid. Uit Harlingen schrijft men aan het «Hld." «Een koopman, wiens naam in den laatsten tijd nogal eens is genoemd, heeft het volgende zonderlinge geval gehad. Eene nogal belangrijke commissie in manufacturen wordt door eene fabriek in Tilburg ten uitvoer gelegd, de baal goederen gereed gemaakt en de factuur afgezonden. Al spoedig hierop komt van hier aan de Tilburgsche firma het bericht, dat de baal manufacturen in goeden toestand is overgekomen, maar dat van No. zus zooveel meter te weinig is en No. zoo niet aan het staal voldoet, zoodat de ontvanger van het goed zoo vrij zal zijn, een bedrag van item dat te korten. Is de fabrikant daarmede tevreden, dau kan hij den wissel, maar tot het gestelde bedrag, af geven, zoo niet, dan komt de baal terug. De fabrikant verwonderde zich over twee zakenover de réclame en over de vlugge aankomst er van. Hij schuift een tele grammetje naar het noorden langs de lijn.... en achterhaalt daarmede de baal nog te Zwolle, geeft last tot aanhouding en terugzending en bericht nu zijn braven klant, dat hij in den voorslag genoegen neemt en dus op den bepaalden tijd den wissel tot het genoemde bedrag zal afgeven." Uit 's Hertogenbosch schrijft men dd. 22 dezer: Ondanks alle door het Waterschapsbestuur aangewende pogingen tot behoud, is de kade om den polder «De Bëneden-Aa* hedennacht te 2 uren, ter hoogte van het «Hoogveld" bezweken. De polder, die eene uitgestrektheid heeft van ruim 360 hectaren, loopt thans voor het grootste gedeelte onder water, tot groot nadeel voor den pachter, wiens uitzicht op een goeden hooioogst daarmede verloren gaat." Bij Deventer is jl. Zondagnacht de kolossale stoom- olie-, meel- en lijnkoekenfabriek van de firma Noury en Yan der Lande afgebi'and. Slechts het graanpakhuis en de oliekelders bleven gespaard. De oorzaak is onbekend en de schade is nog niet te berekenen. Vele lieden komen door dit onheil zonder werk. Bij het blusschen van den brand kregen drie personen brandwonden aan hunne beenen. Alles is tegen brandschade verzekerd. De «Nieuwe Winschoter Courant" van 22 Juli deelt het volgende mede: «Naar we van goederhand vernemen, heeft zich te Arnhem een comité van enquête geconstitueerd, dat zich tot taak groote, dicht bevolkte Amerikaansche stad had gewoond, was deze eenvoudige hulde iets zeer ongewoons, ja, byna benauwends maar toch kon zij niet anders dan zich aangenaam getroffen gevoelen door de vriendelijke gezindheid, waarvan hunne handelwijze scheen te spreken. Nauwelijks was zij het steenen poortje door en de kerk binnengegaan of de groote gebeurtenis van den dag had plaats. Het rytuig van het kasteel, met zijne prachtige paarden en statige livreibedienden, draaide den hoek om en verscheen in de laan. «Daar komen zij aan!" klonk het waarschuwend door de rijen. En toen hield het rijtuig stil. Thomas klom van den bok, opende het portier en een klein jongentje in zwart fluweel, met een prachtigen blonden krullebol, sprong er uit. Mannen, vrouwen en kinderen keken hem vol belangstelling en nieuwsgierigheid aan. «Sprekend de kapitein zeiden do toeschouwers, die zijn vader gekend hadden. «Sprekend de kapitein! 't Is ofmenhèm ziet!" Hij stond daar in den zonneschijn, de oogen onafgewend op den ouden edelman gericht, wien Thomas bij het uitstappen behulpzaam was. Zoodra hij meende zelf te kunnen helpen, stak hij de hand uit en bood zijn schouder tot steun, alsof hij zeven voet lang was geweest. Het was aan geen twijfel onderhevig, dat de Graaf van Dorincourt, hoe het in dat opzicht ook met anderen gesteld mocht zijn, aan zijn kleinzoon geen de minste vrees inboezemde. «Leun maar op mij," hoorde men hem zeggen. «Wat zyn alle menschen blij, dat zij u zien en wat kennen zij u goed «Neem uw baret af, Fauntleroy," zei de Graaf. «Zij groeten u." «Mij!" riep het kind; snel zijn mutsje afnemend en het blonde hoofd ontblootend, stond hij daar, met zijne heldere, verbaasde oogen rond te zien en zijn best te doen om tegen allen te gelijk te buigen. «God zegen' uwe Lordschap«zei het vrouwtje in het rood, dat ook zijne moeder had toegesproken «heil en zegen «Dank u, vrouwtje," zei Cedric. En toen traden zij de kerk binnen, op hun weg naar het familie-gestoelte, door de vergaderde menigte aangestaard en gegroet. Toen Cedric gezeten was, begon hij met twee aangename ontdekkingen tc doenvooreerst dat aan den anderen kant van de kerk, op eene plaats, waarhij haar goed zien kon, zijne moeder hem zat toe te lachenten tweede, dat dicht bij de bank waar by zat, tegen den muur, twee knielende gestalten in steen waren uitgehouwenmet de gezichten naar elkander toegekeerd, knielden zij ieder aan een kant van den pilaar, waaraan twee steenen misboeken bevestigd warenzij hielden de puntige handen biddend gevouwen en droegen een zonderling, ouderwetsch gewaad. Boven hun hoofd zag hij een in steen gebeiteld opschrift, allerwonderlijkst Engelscb, waarvan hij alleen deze woorden kon ontcyferen: «Hier rast het lichaam van Gregorye Arthur, Eerste Graaf van Dorincourt en ook dat van Alisone Hyldegarde, zijne vrouw." (Wordt vervolgd.) heeft gesteld, onderzoek te doen naar de waarheid der toestanden, die met zulke levendige kleuren geschetst worden in liet zooveel besproken boekje van Tiszoo, getiteld «Photo- graphie of Schilderij?" van welk boekje we eenige dagen geleden een kritiek opnamen, overgenomen uit de «N. R. Crt." We juichen dit van harte toe, want we beschouwen de zaak, die door Tiszoo behandeld werd, als van algemeen belang. Met ongeduld zien we de resultaten yan dit onderzoek tegemoet." (Ingezonden.) Opmerkelijk zijn de resultaten, door Russische genees- heeren verkregen met strychnine als geneesmiddel tegen drankzucht. Een grein strychnine wordt in 200 druppels water opgelost en van deze oplossing den drinker eene week lang dagelijks 5 druppels onderhuids ingespoten. Na de tweede of derde inspuiting krijgt de persoon eetlust en slaap en is hij weldra geheel hersteld. Mocht hij na eenige maanden weder tot de oude kwaal vervallen, dan heeft dit voor hem zulke onaangename gevolgen (hartkloppingen, braken, hoofdpijnen), dat hij er weldra mede ophoudt en nooit meer zijne toevlucht tot de flesch neemt. Jl. Vrijdagavond werd in het lokaal «Tivoli* alhier, onder presidium van den heer G. E. Bron, eene vergadering gehouden van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door 17 leden. Door den Voorzitter werd verslag uit gebracht van de door hem als afgevaardigde bijgewoonde algemeene vergadering der Maatschappij. Met belangstelling j werd van dit rapport kennis genomen. Door den Penning meester, den heer J. G. R. Vos, werd de rekening en verantwoording over 1887/88, die met een niet onbelangrijk voordeelig saldo sloot, ter tafel gebracht. Na onderzoek werd deze rekening, onder dankzegging aan den Penning meester, goedgekeurd en vastgesteld. Als leden van 't Bestuur van het departement werden met groote meerder heid van stemmen herkozen de heeren P. Uurbanus en J. C. J. Graat, en als Voorzitter van het departement de heer G. E. Bron, die deze betrekking voorwaardelijk aannam. Ter vervanging van den heer Bron werd gekozen tot lid der Commissie tot het organiseeren van buitengewone ver gaderingen de heer A. J. De Jongh. Voorlezing ge schiedde van 't verslag, uitgebracht door het Bestuur der Industrieschool over den cursus 1887/88. Dit verslag luidde zeer gunstig. Het aantal leerlingen aan die inrichting bedroeg bij 't begin van den cursus 101 en bij 't einde daarvan 92. 't Verzuim der leerlingen was veel minder dan vorige jaren. De onderwijzers waren met ijver en toewijding werkzaam. Een der adsistenten bij het teeken- onderwijs, de heer A. Vermeulen, had gedurende niet minder dan 25 jaren zijne betrekking aan die school ten genoegen van Bestuurderen vervuld. Na de kennisneming van dit belangrijk rapport, werd aan het Bestuur der school, bij monde van den Voorzitter, en met instemming der vergadering, hulde gebracht. Als lid van dat Bestuur werd de heer C. J. Verhey met eenparige stemmen herkozen. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling des Voor zitters, dat in de eerste helft van Januari a. s. alhier eene lezing zal worden gehouden door den heer dr. J. Zaaijer Az., lid van de Tweede Kamer der Staten-Genèraal, over vrij handel en protectie. Deze lezing zal, tegen eene geringe entrée, ook door niet-ledep van het Nut kunnen worden bijgewoond. Mede werd voor kennisgeving aangenomen een schrijven van den hèer T. Mooy, de mededeeling inhoudende, dat hij zijn voorstel tot stichting eener Hulp bank aan verdere behandeling wenscht te onttrekken. Aan de orde werd^pu gesteld de vraag: Zullen de Volks bijeenkomsten, die sedert 1871 iederen winter alhier geregeld plaats vonden, worden bestendigd of opgeheven? Namens het Bestuur van het departement werd door den Voorzitter voorgesteld, tot opheffing over te gaan. Ter aanbeveling van dit voorstel werd door 't departementaal Bestuur aan gevoerd, dat de bedoelde bijeenkomsten weieens worden bezocht door personen van anderen stand dan waarvoor ze bestemd zijn en dat op die bijeenkomsten niet altijd eene gewenschte orde heerscht. Dit voorstel en inzonder heid de aangevoerde motieven vonden bij eenige leden zeer ernstig verzet. Het nut dier bijeenkomsten en de wenschelijkheid van het voortbestaan van dien tak van werkzaamheid werd met warmte bepleit en ook bestreden. Na eene nog al levendige discussie, werd, met 11 tegen 6 stemmen, tot opheffing der Volksbijeenkorasten besloten. Bij de gewone rondvraag werd door een der leden de wenschelijkheid betoogd, dat ieder jaar een verslag worde opgemaakt van de verrichtingen des departe- ments, op de wijze b.v. zooals dit te Rotterdam ge schiedt. Door een ander lid werd aan het Bestuur in overweging gegeven, om, nu de Volksbijeenkomsten afge schaft zijn, nu Floralia zeer waarschijnlijk weldra aan verval van krachten zal bezwijken, nu de Nuts-Spaarbank door de stichting der Rijkspostspaarbank een artikel van weelde is geworden, en terwijl de Industrieschool zoo goed als geheel als eene gemeente-zaak is te beschouwen, naar een nieuw veld van werkzaamheid om te zien. Hierna werd de ver gadering gesloten. Buitenland. De Duitsche bladen gaan voort met het bezoek van Keizer Wilhelm te St. Petersburg te bespreken. Voor het meerendeel zijn zij teruggekomen van de illusies, welke zij zich aanvankelijk van de gevolgen van 's Keizers reis gemaakt hadden. Droomde men toen van allerlei politieke combinaties en vooral van eene nauwe aaneensluiting van Duitschland en Rusland, thans is men tot de overtuiging gekomen, dat het bezoek van den Duitschen Keizer aan den Czaar slechts een beleefdheidsbezoek is, hetwelk niet de minste verandering zal brengen in de door Rusland gevolgde politiek. De groote taptoe, die jl. Vrijdagavond in hetRussische kamp te Krasnoje-Selo plaats had, was schitterend. De Vorstelijke personen werden met gejubel begroet. In de Keizerlijke tent werd het souper gebruikt. Omtrent de schitterende parade van Zaterdagmorgen wordt gemeld: In parade stonden 60 halve bataillons, 51 eskadrons en 168 stukken geschut, onder commando van Grootvorst Wladimir. Te 11 uur kwamen de beide Keizers te paard, de Keizerin in een open rijtuig, met een schitterend gevolg aan. Alle muziekkorpsen hieven de Pruisische volkshymne aan. Nadat de Vorstelijke personen langs het front gereden hadden, voerden de troepen den voorbijmarsch uit, waarbij Keizer Wilhelm aan het hoofd van zijn regiment langs den Czaar reed. Na afloop van den parademarsch had er in het Keizerlijk paviljoen een dejeuner plaats, waaraan door de bevelhebbers werd deelgenomen. Keizer Alesander wijdde een dronk aan Keizer Wilhelm, die met een toost in het Russisch antwoordde. De feestelijkheid was te 2 uur afgeloopen. Keizer Wilhelm en Prins Heinrich hebben Zondag, na het déjeuner, onder geleide van den Grootvorst YVladimir, een rijtoer door Peterhof gedaan. Aan het galadiner ten half 7 hebben deelgenomen 12 gasten uit het gevolg van Keizer Wilhelm, 17 van het Duitsche eskader, 7 van de Duitsche ambassade, de commandant der te Petersburg voor anker liggende Amerikaansche korvet, de gezamenlijke Ministers en diplomatieke vertegenwoordigers. De Minister Graaf Herbert Von Bismarck zat aan de tafel der Keizers en Keizerlijke Familie. Keizer Wilhelm zat ter rechter zijde van de Czarin. De Keizers hebben een toost op elka&r uitgebracht. Te 9 ure was het afgeloopen. Bij het heengaan heeft Keizer Wilhelm de Czarin naar haar rijtuig geleid. De geheele tuin was prachtig geïllumineerd. Op «Mon Plaisir" werd thee gedronken. Op het water tegen over het kasteel werd een luisterrijk vuurwerk ontstoken. Morgenochtend wordt Keizer Wilhelm te Stockholm ver wacht, waar reeds tal van versieringen ter eere van het vorstelijk bezoek zijn aangebracht. Zoo staat b.v. op de aanlegplaats eene eerepoort van 40 meters hoogte, versierd met het Duitsche Rijkswapen, de Duitsche Marinevanen, guirlandes en bloemen. De «Post" bevestigt het bericht, dat Keizer Wilhelm zich tegen den 25 Augustus a. s. naar Elzas-Lotharingen zal begeven. Ook na de tegenspraak in de «Nordd. Allg. Ztg." houdt de «Neueste Nachr." vol, dat na den dood van Keizer Frederik een kistje is verdwenen, dat, onder meer, geheime stukken bevatte van de Duitsche militaire attaché's bij andere Hoven en dat een der personen van 't gevolg der Keizerin bij de zaak is betrokken. De «Magdeburger Ztg." verneemt, dat de aankoop van de villa Zirio te San Remo, door Koningin Victoria van Engeland geschiedt ten behoeve van Keizerin Frederik. Geen vreemde zal meer in de vertrekken wonen, waar Keizer Frederik zoo treurige dagen doorleefd heeft. Volgens telegrammen uit Rome van jl. Donderdag aan verscheidene buitenlandsche bladen heeft de Paus eene formeele tegenspraak gegeven van het gerucht, als zou hij eenig voornemen koesteren om Rome te verlaten en zijn zetel in eenig ander land te vestigen. De Paus verklaarde het te betreuren, dat aan zijne laatste openlijke uiting zulk eene uitlegging gegeven was. Daartegenover staat het feit, dat de «Osservatore Roraano* van denzelfden dag over het vertrek van den Paus uit Rome spreekt als iets zeer mogelijks. Het blad meent, dat de beweging, welke die mogelijkheid overal veroorzaakt, bewijst, hoezeer 's Pausen toestand te Rome naar de publieke opinie onhoudbaar geworden ishet beklaagt zich daarbij over den toon der liberale bladen, die, «vroeger 's Pausen persoon eerbiedigende, thans over Leo XIII spreken met een gebrek aan eerbied, dat eiken dag scherper wordt." Jl. Zondagavond is te Brussel een deel der konink lijke stallen, gelegen in de Rue de Namur, onmiddellijk achter het paleis van den Graaf Van Vlaanderen, door het vuur vernield. Bij het eerste alarm, toen de vlammen boven het paleis zichtbaar werden, meende men niet anders of dit stond in brand, maar de vorstelijke woning is geheel onbeschadigd gebleven. De brand is ontstaan op de four- rage-zoldërs, in den linkervleugel van het gebouw, die geheel vernield is. De daaronder staande galakoetsen zijn intijds geborgen kunnen worden, terwijl de paarden, die in den rechtervleugel stonden, slechts gering gevaar geloopen hebben. De brandweer was in een uur tijds de vlammen meester, echter eerst nadat zij eene schade hadden aange richt, welke op ongeveer 100,000 francs geschat wordt. Koning Humbert van Italië is jl. Vrijdag plotseling door een flauwte overvallen. Dit is binnen een kort tijds verloop reeds de tweede maal. Bij de verkiezing van een afgevaardigde in Ardèche is het resultaat van 250 der 339 gemeenten bekend. Beaussier (de radicale candidaat) verkreeg 36,531 en Boulanger (die door de reactionairen gesteund werd) 19,235 stemmen. In Dordogne verkreeg Taillefer 47,650, Clergorie 41,524 en Boulanger 4645 stemmen. Volgens de laatste berichten is gekozen Taillefer met 49,427 stemmen. Clergorie verkreeg 43,099 en Boulanger 4737 stemmen. Boulanger heeft dus op beide plaatsen fiasco gemaakt. Boulanger heeft jl. Zaterdag de woning van zijn vriend, Graaf Dillon, waar hij verpleegd werd, verlaten en is naar zijn huis in de Rue Dumont d'Urville teruggekeerd. Hij reed in een open rijtnig derwaarts; zijn hals was met een blauwen doek omwonden. Zoodra de menigte hem in het oog kreeg, riep zij«Leve Boulanger Voor zijn huis bleef een troepje geruimen tijd staan. In Noorwegen is alweder een brand uitgebroken. Ditmaal te Fredriksstad, een belangrijke houthandelplaats. De houtvoorraad, die verbrandde, was verzekerd voor 350,000 kronen. Ook een schip, dat in de haven lag, werd zeer beschadigd. Uit Washington wordt gemeld, dat ongeveer de helft der hoofdstad van Hayti, Port-au-Prince, door brand ver nield is geworden. Het schijnt zeker, dat kwaadwilligheid in het spel was. De eerste brandstichting had plaats in de Kamer van afgevaardigden, terwijl deze zitting hield. De Engelsche en Fransche consulaten worden door Fran- sche mariniers van het oorlogsschip «Bisson" bewaakt. Jackson, de veroordeelde, die uit de gevangenis te Strangeways ontvluchtte, na zijn bewaker te hebben vermoord, is door de jury te Manchester ter dood veroordeeld. Op de Tentoonstelling van Hongaarsche nijverheid te Budape3t zijn ameublementen van eiken- en notenhout te zien, die verwonderlijk goedkoop van prijs zijn, voor namelijk die, welke uit gebogen hout zijn vervaardigd. Niet alleen meubelen maakt men thans uit gebogen hout, maar ook rijtuigwielen, en zulks veel goedkooper dan op gewone wijze gemaakte wielen. Voornamelijk gebruikt men daartoe heesterhout, dat in groote hoeveelheden in de bosschen van Hongarije wordt aangetroffen en vroeger slechts tot brandhout werd gebruikt. Men zaagt daartoe het hout in vierkante latten van 4 a 5 centimeter en geeft aan deze latten op de draaibank den voor het meubelstuk noodigen vorm. Vervolgens worden de latten gedurende vijftien minuten in gesloten vormen aan de werking van overhitten stoom blootgesteld, waarna de kracht van één man voldoende is, om aan het hout op ijzeren mallen de gewenschte bocht te geven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2