Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, is WOENSDAG 25 JULI Een merkwaardige operatie, door prof. Billroth te Weenen uitgevoerd, verdient vermelding. Van een karre- voerder bevroren verleden winter de beenen, de vingers, de ooren en de neus. Men wanhoopte aan zijn leven. Zijn beide beenen werden afgezet en slechts één vinger aan elke hand kon behouden worden. De professor verschafte hem een kunstneus, ontlastte hem van zijn oorschelpen en voor zag hem van kunstbeenen en kunstvoeten. Hij kan thans met behulp van twee stokken rondloopen en schrijft met zijn éénen vinger tamelijk wel. Zonderlinge genezing. Aan de „Daily News" wordt gemeld, dat een blinde mijnwerker dezer dagen te Belston bij een onweder door het licht van een bliksem straal zijn gezicht heeft terug bekomen. Hij had twee jaren geleden bij eene ontploffing van kruit door het felle licht het gezicht verloren. Bij deze gelegenheid herinnert het blad aan het geval, dat jaren geleden te Sainer Town veel opzien verwekte en „het wonder van Sainer Town' genoemd werd. Een verlamde, die op krukken ging, kwam een woedenden stier tegen, wierp eensklaps zijne krukken weg, klom over een hek en was sedert genezen. Aangenaam ontwaken. Een Iersche klerk van de Rechtbank te Dublin had jl. Woensdagavond Armagh bezocht, had daar eene roes aangekregen en zich in -zijn dronkenschap door een soldaat laten bepraten om met hem van kleederen te wisselen hij kon dan eens zien, hoe de nniform hem stond. Samen wandelden zij op, maar hij zette zich weldra aan den kant van den weg neder en viel in diepen slaap. Toen hij daaruit den anderen morgen ontwaakte, was de soldaat verdwenen en hij wist niet beter te doen dan naar de kazerne te stappen en te vertellen wat er gebeurd was. Bij onderzoek bevond men, dat de soldaat in des klerks kleêren gedeserteerd was, na diens geld, horloge en gouden hemdsknoopen te hebben bij zich Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Benoemingen, enz. Op verzoek van den heer J. De Jongh, hoofd der openbare school te Eijerland op Texel, is ingetrokken de resolutie van den Minister van Koloniën, waarbij hij ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indic werd gesteld om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. De luit. ter zee lste kl. G. J. Sluyterman, dienende aan boord van Zr. Ms. schroofstoomschip „Johan Willem Friso", wordt met 6 Augustus a. s. op non-activiteit gesteld en op genoemden bodem vervangen door den luit. ter zee lste kl, C. J. G. De Booy. De off. van gez. lste kl. bij de zeemacht J. H. Smit en de off. van adm. 2de kl. A. W. Van den Worm, beiden behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. instructie vaartuig „Urania", worden met 24 dezer respectievelijk overgeplaatst aan boord Zr. Ms. torpedo-instructie- schip „Marnix", en op non-activiteit gesteld. Ter vervanging van den officier-machinist 2de kl. C. F. Brust, die geplaatst wordt bij den Marine-torpedodienst te Amsterdam, wordt de machinist lste kl. v. k. C. Boon met ingang van den 24 dezer gedetacheerd bij de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen aldaar, als opzichter over de aan die inrich ting onderhanden werken ten dienste der Marine. De lste luit. der mariniers E. Berdenis van Berlekom, belast met het bevel over bet detachement mariniers aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 1 September a. 8. ter beschikking gesteld van den commandant van het korps mariniers en ver vangen door den lsten luit. J. C. Schraver. De huistimmerman bij 's Rijkswerf alhier A. F. Limonard is met ingang van 21 dezer bevorderd tot opzichter der conserveerders. De kapitein J. D. A. Rahder, van het 5de bataillon lste reg. infanterie alhier, is overgeplaatst bij het lste bataillon 8ste reg. infanterie, in garnizoen te Doesburg. Met ingang van 1 Augustus a. s. is voor den tyd van één jaar benoemd tot apothekersbediende in 's Rijks krankzinnigen gesticht te Medemblik, de apoth.-bediende J. Zielstra, aldaar. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. I 753.18 -7.12 755.50 - 4.80' 756.58 -3.82 Wfêrsgestcldhcid: 22 Juli 23 Juli 24 Juli 24 Juli 22 12 zv. 7 c 23 12 zw. 8„ 24 8 zw. 16 24 12 zw. 18 04 Toe stand van do zee. Oi lf 0 83 Golvend 0.78[Hol in z. 17.6 - 1.2 0.84 weiu.gv. 18.0 - 0.9 0.83] 15.4 -1.8 17.2 - 1.7 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer, 8 u. Bewolkt, onstuimig. 12 u. Idem. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prinses Wilhelmina. 22 Juli te Southampton aangekomen. Soenda19 Juli van Marseille vertrokken. Prinses Marie 18 Juli van Aden vertrokken. Conrad17 Juli te Padang aangekomen. Burgem. den Tex 1 Juli te Padang aangekomen. Prins Frederik. 22 Juli Ouessant gepasseerd.* Prins van Oranje 18 Juli van Port-Saïd vertrokken. Prins Alexander. 10 Juli van Padang vertrokken. Koningin Emma. 21 Juli van Batavia vertrokken. Prinses Amalia. Vertrekt 4 Augustus van Amsterdam. Sumatra. Vertrekt 18 Augustus van Amsterdam. Voorwaarts9 Juni te Amsterdam aangekomen. Gesleept door de sleepboot „Hercules". 328ste Staat-Loterij. Eerste klasse. Eerste lijst: No. 15418 f 5000. No. 5307 f 2000. No. 20804 f 1500. Nos. 5980 en 11965 ieder f 1000. No. 7898 f 400. No. 9990 f 200. Nos. 5345, 14009, 16563, 16884 en 19300 ieder 1 100. Vischbe richt. Spoediger dan over 't algemeen werd verwacht, zijn toch de uitkomsten der visscherij aanmerkelijk verbeterd, want ofschoon ook gedurende de afgeloopen week niet bijzonder over de weêrs- gesteldheid viel te roemen, wisten de viaschers zich meermalen eenige gunstige oogenblikken ten nutte te maken en met de goede vischgelegenheid, die zich enkele malen voordeed, hun voordeel te doen. Aan den afslag heerschte dan ook vrij wat meer leven en bedrijvigheid dan gedurende de beide voorgaande weken te samen. Sommige dagen waren de verkregen resultaten nog wel alle3 behalve rooskleurig, maar in het laatst der week was de aanvoer dikwijls zóó ruim, dat visschers en kooplieden alle reden hadden om tevreden te zijn. Dat er behoefte aan versche zeevisch bestónd, laat zich wel verklaren uit de omstandigheid dat, niet tegenstaande den zooveel belangrijker aanvoer, de prijzen der verschillende vischsoorten slechts weinig daalden en er voort durend veel kooplust was. Verre het grootste gedeelte van het aangebrachte werd naar het buitenland verzonden. Wanneer het weèr nu maar wat vaster wilde blijven, zouden de visschers nog wel goede zaken kunnen maken en de hoogst zuinige uit komsten van den laatsten tijd spoedig vergeten zijn. Ter afslag kwamen 27,580 tongen, 1397 roggen, 68 tarbotten, 530 manden schar en 478 mandjes kleine scholgroote tong gold 50 h 30 cent, kleine idem 17 k 9 cent, rog 74 h 39 cent, tarbot f5 k 10 per stuk, schar f 3.k 4.50 per mand en kleine schol f 2.70 a 1.per mandje. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenM. Bethlehem, geb. Langedijk, Z. M. De Boer, geb. Zwier, Z. J. H. Graafland, geb. Schriel, D. G. Edens, geb. Smit, D. J. M. Dito, geb. Brautigam, D. H. J. v. Daalen, geb. Koopman, Z. J. M. De Jong, geb. De Jong, D. OverledenL. Kleinjan, weduwe van H. A. v. Ooijen, 68 jaren. G. Velt, weduwe van M. Oetelmans, 80 jaren. W. De Kok, 24 jaren. G. Westerbaan, 2 jaren. Levenloos aange geven 2. Gemeente ZIJPE, van 13 tot 20 Juli, Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. GeborenAnna, dochter van Jan Schenk en Jannetje Keuris. Grietje, dochter van Cornelis Brouwer en Immetje Schoen. Jacob, zoon van Jacob Pool en Grietje Kerkmeer. OverledenAriaantje Gootjes, 38 jaren, echtgenoote van Jan Govera. Agatha Wiering, 46 jaren, echtgenoote van Pieter Tuin. Gemeente SCHAGEN, van 17 tot 23 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenMargaretha Johanna Broersma, geb. Jager, D. Neeltje Roggeveen, geb. Denijs, 2 Z. Geertruida Kruit, geb. Rapstok, Z. Louiza Frederika Aleida Zander, geb. Van Zeim, D. Overleden: Wilhelmina Christina Van Marken, 16 jaren en 5 maauden. Marktberichten. TEXEL, 23 Jnli. Onderstaande artikelen golden in de afge loopen week de volgende prijzenKoeboter 55 a 60, Schapen dito 50 en Schapenkaas 14 a 16 cents per half kilogram. Hooi f 15 a 19 per 500 kilogram. Kip-eieren f 3 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. ALKMAAR, 21 Juli. Veemarkt1 Paard, f 907 Koeien en Ossen, f 130 a 210; 16 nuchtere Kalveren, f 8 a 14; 1 Ezel, f 2544 Schapen, f 10 a 1824 Lammeren, f 4 a 1043 magere Varkens, f 13 a 16; 231 Biggen, f 5 a 8; 2 Bokken en Geiten, f 3 a 71 klein Bokje, f 1.a 1.50, alles per stuk. Kip-eieren f 3.a 3.75 en Eend-eieren f 3 per 100 stuks. Boter 80 a 90 cents per kop. ALKMAAR, 23 Jnli. Veemarkt: 3 Koeien, f 170 a 190; 212 vette Kalveren, f 35 a 90; 5 nuchtere Kalveren, f 7 a 12 185 Schapen, 16 a 24; 26 magere Varkens, f 13 a 17, alles per stok259 vette Varkens, 36 a 44 cents per kilogram. HOORN, 20 Juli. Aangevoerd 244 Schapen, f 20 a 29 per stuk. Handel zeer vlug. HOORN, 21 Juli. Graanmarkt: Tarwe f 6.25 a8.—, Rogge f 3.25 a 4.50, Gerst f 3.75 a 5.Haver f 2.75 a 4.Witte Erwten f 7.25 a 8.Groene dito f 9.25 a 12.Grauwe dito f 9.25 a 14.Vale dito f7 a 13, Bruine Boonen f 7.25 a f 11.50, Karweizaad 13.a 13.50, Mosterdzaad f 15.25 a 16.50, alles per hectoliter. Veemarkt120 Schapen, f 20 a 2833 Lammeren, f 5 a 8 3 Kalveren, f 12 a 20 40 Varkens, 7 a 13 60 Biggen, f 3 a 7 20 Kippen, f 0.50 a 1.alles per stuk. 3500 Kip-eieren, f 3.25 a 3.53 en 300 Eend-eieren, f 3.15 per 100 stuks. 1100 koppen Boter, 55 a 62£ cents per kop. BOVENKARSPEL (Station), 23 Juli. Men besteedde voor fijne Bloemkool f 5.50 a 7.en grove f 7.a 9.75 per 100 stnks; Aardappelen, Streeker Muizen f 1.10 a 1.20 en Ronde f 0.95 a 1.per half hectoliter. Wortelen 75 a 80 cents per 1000 stnks. AMSTERDAM, 23 Juli. Veemarkt: 438 Runderen, lste kwal. 70, 2de kwal. 60 en 3de kwal. 50 cents per kilogram; 5 vette Kalveren; 56 nuchtere Kalveren, f 6 a 14 per stuk; 494 vette Varkens, 34 a 40 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Katwijker Zand f 2 a 4, idem Mnisen f 1.50 a 1.60, Andijker Muisjes f 1.50 a 2.40, West- landsche Klei manden f 1.80 a 2.—, idem losse 1.40 a 1.70, idem Klei Muisjes f 1.75 a 2.10, idem Zand f 2.60, Rynsburgers f 1.40 a 1.50 alles per hectoliter. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren zijn de artt. 2 en 3 der Bankwet aangenomen, zooals zij door de Regee ring worden voorgesteld. Het amendement van den heer Clercx (behoud van het maatschappelijk kapitaal der Bank op 16 millioen gulden) werd met 41 tegen 40 stemmen verworpen. De heer Levyssohn Norman heeft verlof gevraagd en bekomen op een naderen dag den Minister van Koloniën te interpelleeren over den actueelen toestand in Atjeh en de daar door de tegenwoordige Regeering gevolgde poli tieke gedragslijn. Volgens het verslag van den gouverneur van Atjeh, loopende tot 8 dezer, was de stand der berri-berri weder gunstiger dan gedurende den vorigen verslagtijdhet ziekte- cijfer was lager; het sterftecijfer laag. Het was gedurende den verslagtijd vrij rustig. De posten werden niet noemens waardig beschoten. Het verkeer van de bevolking binnen met die van buiten de linie werd door aanhangers van Tengkoe di Tiroe nog {altijd zooveel mogelijk belemmerd. Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is den 21 dezer te Hiogo (Kobé) aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, heeft den 23 dezer Christiania verlaten. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. instructiekorvet „Urania" en stoomkanonneer- boot „Ever", gediend hebbende voor de practische oefeningen der adelborsten, werden heden alhier op de gebruikelijke wijze buiten dienst gesteld. Het practisch eind-examen der adelborsten van het oudste studiejaar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, voor de commissie, onder presidium van den gepensioneerden vice-admiraal F. A. A. Gregory, is Zater- dag jl. geëindigd. In afwachting hunner benoeming tot adelborst lste klasse bij de zeemacht, zijn zij met onbepaald verlof vertrokken. Het overgang8-examen voor de adelborsten der 3de en 4de afdeeling van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier heeft gisteren een aanvang genomen voor de commissie, onder voorzitterschap van den kapitein ter zee C.E. Uhlenbeck. Dit examen zal tot den 31 dezer worden voortgezet, en het groot verlof alsdan een aanvang nemen. De voormalige dirigeerende officier van gezondheid lste klasse dr. F. J. Van Leent, thans inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, heeft een belangrijk rapport uitgebracht over de luchtverversching aan boord Zr. Ms. schepen, speciaal wat de moderne typen van oorlogs vaartuigen betreft. In de plaats van den majoor L. M. C. Rollin Couquerque, is belast met het speciaal bevel over de alhier garnizoen houdende compagniën van het 4de regiment vesting-artillerie de majoor J. J. Meijne. De 5de compagnie van het 4de regiment vesting artillerie, onder bevel van den kapitein W. J. G. Van der Veur, is gisteren van Ilellevoetslnis alhier aangekomen, tot het bijwonen der schietoefeningen met het kustgeschut. Naar wij vernemen heeft de heer T. Bolwerk alhier zich, met een aantal mede-ingezetenen, in beroep begeven bij Z. M. den Koning, ter zake van de vergunning, door B. en W. dezer gemeente verleend aan mej. de wed. S. J. Groen, voor de stichting eener bokkingrookerij op het perceel Sectie A, No. 7064 alhier. Tevens is eene missive gericht aan de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijsalhier (Voorzitter de heer J. G. R. Vos), inhoudende het verzoek, mede te protesteeren tegen de stichting van eene rookerij, die ongetwijfeld hinder moet doen aan de naburige gemeente-scholen Nos. 7a en 76. Eveneens heeft men zich met klachten gewend tot den heer F. J. Poutsma, Schoolopziener in het district Haarlem, almede het verzoek inhoudende, dat hij zich zal verzetten tegen den voorgenomen bouw, omdat daardoor de nabijgelegen schoollokalen, die met zooveel kosten zijn opgebouwd, gevaar loopen door bokkingrook bedorven te worden. 't Onderwijs is een zaak van algemeen belang, de school lokalen zijn gemeente-eigendom zou het nu wellicht ook op den weg liggen van de ingezetenen in het algemeen, om B. en W. uit te noodigen, op het genomen besluit terug te komen? In het bericht omtrent de aankomst alhier van onder officieren van den artillerie-cursus te Delft, voorkomende in ons vorig nommer, wordt medegedeeld, dat die volontairs behooren tot het 2de studiejaar. Dit is onjuist: de hier aangekomenen maken het 3de studiejaar van genoemden cursus uit. Onder het opschrift: „Harsens of Hornsens", bevat het Zondagsblad van 't „N. v. d. D." deze opmerking: „Het fort de Harsens, aan den ingang van hetNieuwe- diep gelegen, en aldus genaamd naar de spitshoekige zand plaat beoosten die haven, draagt vermoedelijk zijn naam ten onrechte. Indien men althans de spelling van den naam dier zandplaat, voorkomende op eene kaart van Texel, in 1854 uitgegeven en geteekend door den heer J. L. Kikkert, lid der Provinciale Staten van Noordholland, als de ware mag beschouwen, zou 't Hornsens moeten zijn. Nu is, volgens het Woordenboek der Nederlandsche taal van Yan Dale, hom een spitse hoek. 't Zou dus niet onwaarschijnlijk zijn, dat van horn hornsens is ontstaan, welk woord door de visschers en kustbewoners weêr verbasterd is in harsens. Welke spelling de ware is, zal misschien wel door taal geleerden kunnen worden uitgemaakt." In tegenwoordigheid der plaatselijke commissie te Texel voor de Noord- en Zuidholl. Redding-Maatschappij heeft jl. Vrijdag een proeftocht op de Noordzee plaats gehad met de nieuwe reddingsvlet, door den scheepmaker J. Zwanen burg aldaar vervaardigd. Deze vlet, die gestationeerd is achter de Westen, ziet er keurig uit en voldeed goed. Bij eenigszins onstuimiger golfslag zou hare zeewaardigheid wellicht nog beter zijn gebleken. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te de Rijp door ds. W. I. Leendertz, predikant te Veen- wouden c. a. Tot onderwijzeres aan de school No. 3 te Heer-Hugo- waard is benoemd mej. G. Egmond, te Hoogwoud. Niettegenstaande de vele en aanhoudende regens, staan de winteraardappelen in de omstreken van Katwijk aan Zee in vollen bloei. De roode en witte kool komen flink vooruit, zoodat de vooruitzichten daaromtrent niet onvoordeelig zijn. Ook andere planten, zooals uien, enz., beloven een goed beschot. Het hooi heeft op sommige plaatsen veel geleden door den regen; het wordt thans zooveel mogelijk binnen gehaald. Voor de talrijke en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van mijnen Echtgenoot, Mr. K. J. C. STAKMAN BOSSE, betuig ik, ook namens Kinderen en Behuwdkinderen, mijnen innigen dank. Helder, Juli 1888. Wed. K. J. C. STAKMAN BOSSE, C. E. Metzgeb. Allen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den Heer J. F. BERK, tot 2 Juli 11. werkzaam als Hoofd der Gemeenteschool N°. 3 te Helder, worden uitgenoodigd, daarvan opgaaf of betaling te doen, vóór 31 Juli a. s., aan den Heer T. MOOY, Westplein, Helder. Een ongehuwd Gelderschman, 35 jaren, 'als tijdelijk schrijver werkzaam, zoekt tegen 15 Augustus of 1 September wederom plaatsing, liefst voor vast, in het Noordelijk gedeelte van Noordholland. Franco brieven worden ingewacht, met opgave van salaris, onder lett. J. H., adres: den Heer Gemeente-Secretaris, Dodewaard. Te koop aangeboden 2 aandeelen, ieder van f 500, in de Visehreederij Helder, voor 30%. Gegadigden wenden zich tot het Bureel dezer Courant, onder letters N. M., met franco brieven. te consulteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 9—3 uur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3