Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. nacht, de gasten van Bismarck zijn zouden en met veel geestdrift ontvangen werden. Een later bericht luidt: De Keizer met Graaf Herbert zijn te middernacht aan gekomen en werden door den Rijkskanselier in zijn woning ontvangen. De van alle kanten toegestroomde menigte juichte hen vol geestdrift toe en zong het volkslied en de Wacht am Rhein. Gisterennamiddag te half één ure vertrok de Keizer, na een hartelijk afscheid van den Rijkskanselier genomen te hebben, naar Potsdam, alwaar hij te half z?s arriveerde. Uit Kopenhagen komt het bei ïclit van een incident, dat Keizer Wilhelm genoopt heefc zijn verblijf in de Deensche hoofdstad, hetwelk aanvankelijk op drie dagen bepaald moet geweest zijn, tot één dag te bekorten. Een deel der Deensche pers namelijk heeft zich, naar aanleiding van 's Keizers bezoek, in zulke scherpe bewoordingen over den Duitschen Vorst en diens Rijk uitgelaten, dat deze zeer ontstemd werd en aanstonds besloot niet op Deenschen bodem te overnachten. Dit moet de reden geweest zijn, dat Keizer Wilhelm zich reeds jl. Maandagavond aan boord van de „Hohenzollern" heeft begeven, om den volgenden morgen te vertrekken. Behalve van dit voorval, dat Koning Christiaan zeer pijnlijk heeft aangedaan, wordt nog gewag gemaakt van de afkeurenswaardige houding, welke eenige Franschgezinde Denen bij de ontvangst van den Duitschen Keizer hebben aangenomen. Terwijl de menigte juichkreten vol geestdrift deed hooren, trachtten zij het hoerageroep te overstemmen door een luid gefluit en gesis. Weliswaar ging deze onaan genaamheid, naar verzekerd wordt, voor den hoogen gast onopgemerkt voorbij, maar zij zal niettemin aan de algemeen heerschende stemming der bevolking wel eenige afbreuk gedaan hebben. De toost, door den Koning van Zweden en Noorwegen aan het jl. Donderdag te Stockholm gehouden feestmaal ingesteld, luidde, volgens de „Posttidning", woordelijk als volgt: „Sire! Tot de schoonste en dierste herinneringen mijns levens reken ik de liefderijke gezindheid, die Uwer Majesteits roemrijke en vereerde grootvader reeds voor mij als jonge ling aan den dag legde, later voor mij als man en Koning behield, en ook de trouwe vriendschap die Uwer Majesteits edelen, thans in God rustenden vader sedert lange jaren met mij verbond. Aan deze herinneringen paren zich zoo natuurlijk de mij zoo kostbare vriendschap Uwer Majesteit en mijne dankbaarheid voor uw mij en het land zoozeer vereerend en verblijdend bezoek. Moge God U. M. een lang, gelukkig leven, eene roemrijke en gezegende regee ring schenken en mogen aan de onze beantwoordende gevoelens ook tusschen Germania's volken en de broeder volken van het Scandinavisch schiereiland in woord en daad zich steeds meer ontwikkelen." De Paus zond aan Keizer Wilhelm een gelukwensch met de geboorte van zijn vijfden zoonde Keizer antwoordde daarop: //Werkelijk getroffen door de deelneming van Uwe Heiligheid bij de geboorte van onzen zoon, verzoeken wij U, de verzekering onzer dankbaarheid voor dit vernieuwde bewijs van oprechte genegenheid te aanvaarden." Te Kiel is een Fransch zeeofficier gevangen genomen. Volgens het „Hamburger Fremdenblatt", zijn bij hem stukken gevonden, die doen vermoeden, dat hij een spion is. De Koning van Griekenland is jl. Zondag te Paw- lowski aangekomen, waar zijne gemalin reeds eenigen tijd is en de vermeerdering van haar gezin afwacht. Zij heeft thans zes kinderen, waarvan de oudste 20 en de jongste 6 jaren oud is. Te München zijn jl. Dinsdag op treurige wijze de feesten verstoord, welke daar ter gedachtenis van Koning Lodewijk gehouden worden. Terwijl de historische optocht, waaraan door 10,000 personen deelgenomen werd, door de prachtig versierde straten trok, werden drie olifanten schuw en braken door den stoet heen. Er ontstond een paniek, tengevolge waarvan 20 personen zwaar gekwetst werden. De woedende dieren holden verscheidene straten door en wierpen hier en daar de voor de huizen aangebrachte tribunes om, waardoor ongeveer twintig toeschouwers naar beneden vielen en lichte wonden bekwamen. Nadat de orde eenigszins hersteld was, zette de optocht zich weder in beweging en kwam om half drie op het feestterrein aan, waar toen het huldigingsfeest een aanvang nam. De Voorzitter der kunstvereeniging en de burge meester spraken redevoeringen uit, waarop de nationale liederen ten gehoore werden gebracht en vervolgens de stoet werd ontbonden. Het „Tuberculose-congres" te Parijs heeft met bijna algemeene stemmen het volgende besluit genomen: „Daar het overbrengen van besmetting op menschen door het gebruik van vleesch en melk onloochenbaar be wezen is, zal het Congresbestuur trachten, de overheden te bewegen, op de slachtplaatsen het vleesch van alle dieren, welke maar eenigszins door longziekte aangetast zijn, in beslag te nemen." Munkaczy's „Christus op Golgotha" is voor 500,000 francs liet eigendom geworden van den heerVanamaker, te Philadelphia, die voor denzelfden prijs zijn „Christus voor Pilatus" kocht. De oogstberichten uit Amerika blijven gunstig luiden. In het wekelijksch verslag der Regeering wordt gezegd, dat het weder in de afgeloopen week den toestand van den te velde staanden oogst in de tarwe- en maïsstaten veel heeft verbeterd. In het centrum en het noordwesten wordt naar meer regen verlangd, maar in het zuiden van Illinois, Missouri en Tennessee is het weder over het geheel gunstig voor den oogst. De tarwemarkten te New-York en te Chicago zijn zeer vast, doch gevoelig, tengevolge van ongunstige berichten uit Europa. Te Londen werd jl. Zaterdag een viool van Antonius Straduarius verkocht. Het instrument dateerde van 1715 en bracht f 5400 op. Als een staaltje van de kosten, welke de uitgave van een blad als de „Times" medebrengt, kan dienen, dat dit blad jaarlijks niet minder dan f 360,000 honorarium aan zijne verschillende correspondenten te betalen heeft. En dit behoeft geen verwondering te baren, wanneer men weet, dat de Parijsche verslaggever alleen reeds f 38,400 per jaar verdient. De heer Heinrich, correspondent te Chris- tiania, wiens medewerking aan het blad gewoonlijk beperkt blijft tot het zenden van een vijftiental berichten per jaar, ontvangt daarvoor f 3000. Op de Charlottenburger renbaan bij Berlijn hadden Zondag een paar droevige ongelukken plaats. De ritmeester Yon Kramstra had eerst besloten niet mede te rijden, daar onlangs een zijner paarden hem in de hai.d gebeten en ernstig bezeerd had. Toch besloot hij op verzoek van zijn vriend Van der Osten, die ook ritmeester was, doch zijn benoeming tot majoor reeds in den zak had, om voor hem mede te rijden. Von Kramstra werd echter van het paard geworpen en brak zijn sleutelbeen. Van der Osten moest toen zelf wel rijden en zou daarmede zijn sportloopbaan besluiten, doch in een anderen zin dan hij bedoelde. Bij de eerste hinderpaal toch viel het paard en wel zoo onge lukkig, dat ruiter en paard op hetzelfde oogenblik op de plaats dood bleven. Beiden hadden hun nek gebroken Het Berlijnsche kleêrmakersgild heeft, ter gelegenheid vin zijn fiOOjarig bestaan, Bismarck tot honorair meester benoemd en hem een prachtig op perkament bewerkt diploma toegezonden, in goud geornamenteerd met schaar, naalden, klosjes garen, knoopen, band en andere symbolen van het vak. De doos, waarin het ligt, is versierd met Bismarck's familiewapen en andere ornamentatie in goud, zilver en email. Bismarck heeft dit prachtwerk aangenomen en daar mede het hem aangeboden eere-meesterschap aanvaard. De zeventienjarige Zulma Marie, dienstbode bij een conciërge te Parijs en verliefd op den zoon des huisheers, een loodgieter, wist geen beter middel om den jongen man te ontmoeten, dan voortdurend de water- en gaspijpen stuk te snijden, welke de geliefde haars harten dan kwam her stellen. De radelooze huisheer nam eindelijk de politie te baat om zijn perceel, hetwelk reeds door booze geesten onveilig gemaakt heette, te bewaken. De beminnelijke Zulma werd betrapt en wreedaardig gevangen gezet. Te Nantua, in het departement van de Ain in Frankrijk, moet het verleden week geen „honden en katten", maar kikkers geregend hebben. Toen de inwoners op zekeren dag ontwaakten, zagen zij velden, boomen en daken met de kwakers bedekt. Waar kwamen ze anders vandaan dan uit de wolken? Een geloofwaardig getuige uit Ham ver zekert, dat ook daar eens iets dergelijks is voorgevallen en men in een storm de kikvorschen uit de wolken zag vallen. Ook in een ander land moeten in 1850 geheele zwermen kikkers en padden uit de lucht zijn komen vallen. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Ondertrouwd Geene. GehuwdT. Brandenburg en T. Visser. B. W. Koopen en J. P. Smit. G. Rademaker en A. Van Waart. K. Groot en A. Langhorst. BevallenM. Zyp, geb. Pelder, D. S. C. C. Groot, geb. v. Grunningen, Z. C. Van de Poll, geb. Van den Berg, Z. C. Boelsums, geb. Den Bakker, D. M. Van Baar, geb. Koopman, D. OverledenG. J. E. Bos, 7 weken. Gemeente TEXEL, van 26 Juli tot 1 Augustus. Ondertrouwd, Gehuwd en OverledenGeene. GeborenDirkje, dochter van Gerrit Kooiman Dz. en Dirkje Bakker. Michiel, zoon van Cornelis Witte Mz. en Theodora Spreeuw. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd L. Daalder en N. Wuys. GehuwdGeene. BevallenA. Van Ryswyk, geb. Boonacker, D. A. Van Weelden, geb. Van Brederode, D. C. Portegijs, geb. Huiberls, Z. M. Dekker, geb. Noot, Z. M. A. Van Rozelaar, geb. Van Dijk, Z. T. Wissekerke, gob. Brands, D. T. Den Das, geb. Poel, levenl. Z. N. Boontjes, geb. Schager, Z. R. Cornelissen, geb. Rijkenberg, Z. Overleden N. Bakker, 59 jaren. Weerk. Waarnemingelite Helder (Landskeet). en kracht. Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. 12' ono. 1 2 8| no. 4 2 12 no. 9 I I Weêrsgesteldheid 762.42 f2.02 14.5 762 85! t 2.45 13.3 763.40. f 3.00( 14.6 Afw. -4.8 -4.3 -4.7 Toe stand van de 0.67 Slechtw. 0.89,wein.gv. 0.81'Golvend I 1 Aug. 12 u. Bewolkt, koel, goed weer. 2Aug. 8 u. Betrokken, regenbuiig, winderig. 2 Aug. 12 u. Bewolkt, wind, koelweer. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Juli 15° 30' 8r. Schager markt van heden (per telegraat). 7 Paarden Ossen 5 Stieren 45 Geldekoeien Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen 8 nucht. Kalveren - Rammen - a 450 Schapen - 10 a23£ f 40al50 - 45 alOO - 80a225 8 a 17 240 Lammeren f 7 a 14 3 Bokken&Geiten - 2 a 5 9 magere Varkens f 10 a 12 35 Biggen - 5 a 7 25 Kippen c. 15 al25 Eenden - a Boter per kop -82£a87f Kaa3 per kilogram - 25 a 50 Kip-Eieren per 100 -275 a300 Eend-Eieren -285 a290 f 2.75 a 3.80, idem Zand idem f 3.40 a 4.Haarlemmer idem f 1.10 a 1.30, Noordwijker Zand f 2.a 3.20' alles per hectol. WAGENINGEN, 30 Juli. Uiterwaardsch Hooi f 27 a 28 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogram. KAMPEN, 30 Juli. Buiten-Hooi f' 17.a 20.50 en Binnen- Ilooi f 15 a 16 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 1 Augustus. Hooi f 21 a 22 per 500 kilogr. NORG, 31 Juli. Op de Jaarmarkt waren de aanvoeren en prijzen als volgt: 350 Paarden, f 45 a 520; 85 Veulens, f 25 a f 80280 Koeien, f 25 a 18535 Drentsche Schapen, f 2-50 a f 5.en 240 Varkens, f 4.50 a 21.50, alles per stuk. De handel was in Paarden zeer traag, in koeien zeer vlug. Marktberichten. TEXEL, 31 Juli. Werkpaarden f 120 a 150, oude Paarden f 60, Rijpaarden f 200 a 275, vette Koeien f 160 a 210, Melk koeien f 135, nuchtere Kalveren f 10 a 12, Rammen f 14 a 20, Fokschapen f 14 a 20, Geldeschapen f 20 a 25, Weideschapen f 12 a 19, Schrammen f 12 a 13, alles per stuk. Vette Varkens 18 a 21 cent per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. ENKHUIZEN, 1 Augusrus. Aangevoerd 27 stapels Kaas, f 30.50 per 50 kilogram. Karweizaad (oud) f 13.75 a 14.12|, dito (nieuw) f 12.50 a 12.75, Mosterdzaad f 15.75 a 16.50, Maanzaad f 9.a 9.75, Vale Erwten f 10 a 11, Gerst f 4.a 4.50, Haver f 3.a 3.50, alles per hectoliter. PURMERENDE, 31 Juli. Aangevoerd 330 stapels Kleine Kaas, f 31.50 per 50 kilogram, en 1 stapel Commissiekaas. 1046 kilogram Grasboter, f 1.25 a 1.35 per kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Veemarkt220 Runderenhandel vlug, prijshoudend. Stieren. 266 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram en 73 nuchtere dito, f 8 a 18 per stuk, handel vlug. 423 vette Var kens, 35 a 44 cents per kilogram, handel vlug56 magere dito, f 11 a 15 en 206 Biggen, f 4 a 8, handel matig. 1849 Schapen; vette lager in prijs, handel flauwmagere handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 1 Augustus. Men besteedde voor fijne Bloemkool f 7.50 a 9.grove f 10.50 a 12.50 en witte Kool f 8 per 100 stuk. Aardappelenronde Muizen f 1.a 1.10 per half heet. AMSTERDAM, 1 Augustus. Veemarkt: 171 vette Kalveren, lste kwal. 72 en 2de kwal. 52 cents per kilogram37 nuchtere dito, f 6 a 15 per stuk; 167 vette Varkens, 36 a 40 cents per kilogr. Prijzen der AardappelenKatwijker Zand f 3 a 4, Andijker Muisjes f 3 a 4, idem Lo&3e f 1.90 2.10, idem Klei Muisjes Het op pag. 1 vermelde bericht luidt, volgens mededeeling in de „Staatscourant" van heden, aldus: Betreffende de onlusten in Bantam is bij het Departe ment van Koloniën, onder dagteekening van 31 Juli jl., nog het volgende telegram van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen: „Meerendeel der belhamels onlusten Bantam met behulp bevolking successievelijk opgespoord. Eenigen wegens verzet, bij arrestatie gedood. Twee nog voortvluchtig, worden vervolgd. Negende bataillon keert terug. De garnizoens compagnie (te Serang) wordt met eene compagnie tijdelijk versterkt." De verjaardag van H. M. Koningin Emma wordt heden in deze gemeente, even als in alle andere gemeenten des lands, gevierd. Van de openbare en van een aantal bijzondere gebouwen wappert de vaderlandsche driekleur; de oorlogsvaartuigen in onze haven en ter reede zijn gepavoiseerd. Hedenmiddag ten 12 ure werd van de oorlogs schepen in de haven het voorgeschreven salut, 21 schoten, gegeven. De parade van het garnizoen, in vereeniging met de dd. Artillerie-Schutterij, welke op den middag op het Havenplein zou plaats hebben, is, wegens het zeer ongun stige weder, „afgelast*. In militaire vereenigingen zal hedenavond de verjaardag van H. M. op feestelijke wijze gevierd worden. Heden, de verjaardag van onze Koningin, is tevens die van H. K. H. Prinses Marie, gemalin van Z. K. H. Prins Albert van Pruisen, thans te Scheveningen verblijf houdende. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen Zater dag a. s. op het Loo een bezoek ontvangen van HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruisen. De reis zal gemaakt worden langs den Rijnspoorweg, in het salonrijtuig van H. K. H. De trein vertrekt ten 10 u. 2 minuten. -— Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Johan Willem Friso" heeft gisteren de haven verlaten, voor de oefening der equipage in het lanceeren van torpedo's, waartoe het schip tot den 16 dezer ter reede zal verblijven, om daarna voor de reis naar West-Indië te worden uitgerust. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van den 29sten dezer No. 1, zijn Zr. Ms. rammonitor der 2de klasse „Hyena" uit dienst en Zr. Ms. rammonitor der 2de klasse „Wesp" met den 30sten Juli 1888 in dienst gesteld, terwijl het bevel over laatstgenoemden bodem is opgedragen aan den luitenant ter zee der lste klasse A. J. Krabbe, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over eerstgenoemden rammonitor. (Ver beterde opgave der „Staatscourant".) De kapitein der mariniers H. J. Romenij gaf Dins dag jl. het bevel zijner compagnie alhier over aan den kapitein H. A. J. Batteké, en vertrok naar Hellevoetsluis, om het commando over het aan boord van het wachtschip ingescheepte detachement mariniers over te nemen. De nieuwbenoemde 2de luitenant der mariniers P. S. Groen zal te Amsterdam in garnizoen worden geplaatst. Gisteren werden op het fort „de Harssens" alhier met ;unstig gevolg schietproeven genomen met de zware Krupp- kanonnen, waarmede de torens van het fort zijn bewapend. Een tiental schoten werd gelost, zonder dat zich aan het materieel eenig belangrijk gebrek voordeed. De zware dreuning, door het schieten veroorzaakt, deed op verschil lende plaatsen enkele glasruiten springen, doch over het algemeen werd slechts zeer weinig schade aangericht. De Commissie, indertijd benoemd tot het onderzoek van de mogelijkheid en uitvoerbaarheid eener verplaatsing van 's Rijkswerf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ, heeft hare taak ten einde gebracht en is, onder dank betuiging voor de door haar verrichte belangrijke werk zaamheden, ontbonden. Voorzitter der Commissie was de kapitein ter zee G. Kruijs. Jl. Woensdagavond te ruim 9 ure landde te Scheve ningen liet bomschip S. C. H. 70, „Paulina Catharina", schipper L. Knoester, aan boord hebbende twee matrozen der Marine, die in Schotland van Zr. Ms. schroefstoom schip „Alkmaar, in 't begin van Juni jl., van passagieren waren achtergebleven. De politie te Scheveningen, die scheen te weten, dat zij zich aan boord van die bom be vonden, haalde hen met een wagen daarvan af en bracht hen in arrest. Een groote menschenmassa was op 't strand aanwezig. Schipper Knoester had hen te Aberdeen aan boord genomen, om hen naar het vaderland terug te brengen. Volgens berichten uit Weenen aan Berlijnsche bladen is bij de uitgifte der Noordhollandsche Witte Kruisloten van de aangeboden 350,000 stuks slechts voor 70,000 in geschreven. Ingevolge aanschrijving van den Minister van Oorlog, zullen aan de verschillende korpsen infanterie nieuw model exercitie-patronen worden verstrekt. Met den goedkoopen volkstrein, die gisteren van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden alhier aankwam, bezochten ongeveer 800 personen deze gemeente. Beroepen bij de doleerende gemeente te Alkmaar de heer D. Koffieberg, te Amsterdam. De heer F. Koster, van Schagen, heeft te Amsterdam acte voor hoofdonderwijzer bekomen. Tot mijne bittere droefheid ontsliep, na een I kortstondig lijden, mijne geliefde trouwe Echtgenoote I en mijner kinderen zorgvolle Moeder MARIA I SUSANNA ELISABERH PLAAT. P. F. MARMELSTEIX. Helder, 20 Juli 1888. Volstrekt eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3