TARR WONSQNS K OPERVERF DEPOTS VAN TIIEE, !L. F. F. SCHILLING, Reeder en Koopman, Hoofdgracht, Nieuwediep. Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Veevoeder. eene FLINKE en NETTE DIENSTBODE. M. RAVENSWAAY ZONEN, AMSTERDAMSCHE COURANT. HOLLOWAY'S PILLEN. lieeft weder eeue schitterende overwinning behaald op alle andere bestaande verven; zij daagt iedere andere verfstof uit, zich met haar te vergelijken; zij behoudt haar kleur, wordt niet groen als andere verven, die door hare kleurverandering het ijzer doen verteeren; alleen de TARR WONSONS KOPERVERF voldoet aan alle eisehen, groeit niet aan, verdrijft den worm, vxeet in geen ijzer. Verkrijgbaar in heele, lialve en kwart bussen bij mijne Agenten: den Heer W. H. TEN HAltMSEN, te Nieuwediep. den Heer WIGBOUT, te Wielingen. P. P. BRUIJN, te Texel. P. KROON, te Urk. GEBRs. KAAT, te Hoorn. GEBRs. POLAK, te Vlissingen. en in 't groot a f 70.00 per kist, bij den Oeneralen Agent voor Nederland en Oost-Indië: P. KRUL, te Terschelling. HOEKSMA Co., te Amsterdam. HIN, te Enkhuizen en Broekerhaven. J. KOCH, te Makkum (Friesland). Zij, die nog lid wenschen te worden, gelieven zich aan te melden vóór 15 Augustus e. k., bij den Heer J. BUIS Pz., te Schagen. Na dien tijd worden geene inschrijvingen voor lijn- of andere koeken aangenomen. De Secretaris, WILLEKES MACDONALD. Gevraagd te Schagen (Noordholland) met September: Wasch buitenshuis. Loon f 100. Franco brieven, onder letter Z., Bureau Schager Courant. De Burgemeester der gemeente Anna 'Paulowna geeft bij deze aan belanghebbenden kennis, dat van af Maandag 13 tot en met Maandag 20 Augustus de voljaars-patenten aan het Gemeente huis kunnen worden afgehaald. De Burgemeester voornoemd, Th. J. WALLER. WIESBADK JST. Hótcl Bains des Ouatre Saisons. (Vier Jahreszeiten.) In het fraaiste gedeelte der stad, tegenover het Kur- gebouw en de Promenade. Fransche keuken. Matige prijzen. Ascenseur. W. ZAIS, Eigenaar. UIT HET MAGAZIJN VAN te GORINCHEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van vijftwee en een half en een Ned. ons, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. NIEUWS- CU ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsehe Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," IVc» 53. Bron van sterkte. Geene diepe wijsbegeerte is er noodig om te bewijzen, dat gezondheid eu kracht afhangen van de zuiverheid van het bloed; en toch hoe weinigen handelen overeenkomstig deze waarheid, in vergelijking met de velen, die zich zeiven veronachtzamen en daardoor den grond leggen tot de verschrikkelijkste kwalen, terwijl eenige doses dezer zuiverende Pillen hun dadelijk verlichting en in de toekomst gezondheid zouden geven. Holloway's behan deling is geene schijn-genezing, maar het doordringendste middel tot herstelling van alle wanorde der maag, lever, nieren en van den ganschen bloedsomloop en het zenuw gestel. Holloway's Pillen zijn uitmuntend geschikt als een huismiddel, daar de jeugdigsten, zwaksten en vatbaarsten dezelve zonder vrees kunnen innemen, wanneer geweldiger maatregelen hoogst gevaarlijk zouden zijn. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway. 533. Oxford-Street. Londen. Dat onze zuivelproductie sedert de laatste 10 jaar sterk moet zijn afgenomen, blijkt o. a. ook hieruit, dat het melkvee in ons land in 1875 923,000 stuks bedroeg en in 1884 890,000 stuks, makende een verschil van 33,000 stuks, welke we zijn achteruit geboerd. Gerekend nu elke koe op eene gemiddelde productie van 100 kilogram boter per jaar, alsook dat de kunstboter-industrie 's jaars 20 k 25 raillioen liter melk verwerkt, die dus, evenals de 3,300,000 kilogram boter, welke we door het kleiner melkveebezit derven, aan de zuivelbereiding onttrokken worden, dan behoeft men zich niet meer te verwonderen, dat de oprichting van zuivelfabrieken een uiterst gewenscht middel is om dezen ziekelijken tak van ons aloud volks bestaan te doen herleven, en aldus opnieuw vooruit te gaan in deze belangrijke nijverheid. Door de Vereeniging „Het Buitenland', van welker oprichting wij reeds melding hebben gemaakt, wordt thans algemeen verspreid eene circulaire om tot toetreding van I het lidmaatschap of althans tot geldelijke ondersteuning op te wekken. Het doel der Vereeniging is, gelijk men weet: de vestiging te bevorderen van Nederlanders als kooplieden in het buitenland, inzonderheid in vreemde overzeesche gewesten, en de handelsverbindingen van Nederland inden vreemde uit te breiden, voornamelijk ter plaatsing aldaar van de voortbrengselen der binnenlandsche nijverheid, alsmede ter ontwikkeling van den Nederlandschen handel met verschillende landen. Dat doel verdient ongetwijfeld toejuiching en steun. Door het persoonlijk optreden van Duitsche handelshuizen in het buitenland weten de Duitsche handel en nijverheid meer en meer zich eene plaats te veroveren naast die van Engeland. „Ook voor Neêrlands handel en nijverheid', wordt in de circulaire verzekerd, „is naast die van Engeland en Duitschland overal in den vreemde plaats. Maar onze jongelieden moeten zeiven weder onzen ouden handelsroem in de overzeesche gewesten gaan ophouden, daar de producten onzer nijverheid bekend maken en tevens de noodige kennis opdoen om onze fabri kanten in te lichten, hoe dezen nog beter dan reeds nu in den vreemde met goed succes tegen anderen in concurrentie kunnen treden, hunne producten naar den smaak en de wenschen der afnemers afwerkende.' In België, Frankrijk, Oostenrijk, zijn reeds in de laatste jaren Vereenigingen opgericht met soortgelijk doel als „Het Buitenland' zich voorstelt. Zal niet de toekomst van handel, nijverheid en scheepvaart ten onzent steeds moeielijker en duisterder worden, dan blijve ons land niet achter met de richting in te slaan, door „Het Buitenland" aangewezen. Wij vestigen daarom gaarne de aandacht op de bovenbedoelde circulaire. Uit Amerika komt het bericht van het overlijden van generaal Sheridan, die, zooals men weet, reeds lang lijdende was. Philipp Henry Sheridan werd in Maart 1831 op zee geboren en was de zoon van Iersche ouders, die naar Amerika waren gegaan. Op 17jarigen leeftijd kwam hij bij de Krijgsschool te Westpoint; de burgeroorlog bracht hem spoedig bevordering. In het gevecht bij Stone River in September 1863 dekte hij met de ruiterij den terugtocht der troepen; hij werd tot generaal-majoor bevorderd en kort daarna tot commandant van de ruiterij van het Potomac-leger. Sheridan won den slag bij Cedar-Creek in October 1864 en had een gewichtig aandeel aan de over winning bij Five Points in April 1865. Na den oorlog kreeg hij het opperbevel in het Zuiden; bij de onlusten in New-Orleans trad hij krachtig op, maar de Regeering keurde zijne houding niet goed en verplaatste hem naar Missouri. In Februari 1869 werd Sheridan luitenant-gene raal en verving hij Sherman in het commando in het Westen en Zuidwesten; later werd hij opperbevelhebber van het Bondsleger en bleef dat tot aan zijn dood. Naast Grant en Sherman was hij de meest populaire generaal der Vereenigae Staten. De aangekondigde onthulling van het standbeeld van Mirabeau heeft jl. Zondag te Montargis plaats gehad, tot teleurstelling van velen zonderden Minister-president Floquet, maar in tegenwoordigheid van President Carnot. Een stort regen in den ochtend had de versieringen deerlijk gehavend. De President kwam te 2 uren aan het rijk met vlaggen getooide station aan, waar hij door de Senaats- en Kamer leden des departements, den Burgemeester en het regelings comité ontvangen werd. Ook de straten waren met vlaggen en groen getooid, benevens een eereboog met het opschrift „Aan de Revolutie'. Op het Ducerceau-plein nam de President met den Voorzitter des Senaats en den Minister van Openbare Werken op eene met roodfluweel bekleede estrade met gouden franje plaats. Er was een groote menigte op de been, welke het fraaie beeld, van den heer Granet, luide toejuichte. Het is 3 meters hoog en rust op een eenvoudig voetstuk, met geen ander opschrift dan: A. Mirabeau 1749—1791. De heer Le Royer en de Minister Deluns-Montaud voerden het woord. Laatstgenoemde betoogde, dat de eeredienst der groote mannen vooral in eene democratie thuis behoorde en volgens hem was de menigte standbeelden, welke men oprichtte, een blijk van „la vitalité de la conscience natio nale". Mirabeau was, vervolgde hij, de vertegenwoordiger der revolutie van 1789, der welsprekendheid en der vrijheid en na den „lasteraars", van den grooten man het zijne te hebben gezegd, vergeleek spreker zijnen held met Gambetta. Na eene toespraak en dankbetuiging van den Burgemeester en het voorlezen van een gedicht, volgde eene receptie in het gebouw der onderprefectenr, een dejeuner ten Stadhuize, enz. Een en ander omtrent de Tentoonstelling van 1889 te Parijs cn de vermakelijk- en vreemdsoortighedendie aldaar zullen moeten dienen om bezoekers te trekken. Men zal te zien krijgen: de nabootsing van de Rue du Caire (evenals zij thans reeds van de Bastille bestaat), van de Tour de Nesle, een Chineesch, een Japansch en een Marokkijnsch paleis. Dan: twee schouwburgen, een reus achtig café-chantant en een kinderen-paleis, waar allerlei voorstellingen voor kinderen gegeven zullen worden en gelegenheid zal zijn tot allerlei kinderspelen. Langs den voorgevel der Tentoonstelling zal zich de zoogenaamde straat der woningen uitstrekken, d. w. z. eene aaneen schakeling der verschillende woningen van den oudsten tot op onzen tijd, eene aanschouwelijke geschiedenis der mensche- lijke woning, van het ontstaan der wereld af aan. Voorts zullen er twee panorama's verrijzen, waarvan één ver- toonende „Tout Paris", d. i. het paleis der Opera, met het Café de la Paix en een stuk trottoir, waarop allerlei r bekende personen. Een groot gedeelte van de Esplanade j des Invalides zal aan de koloniën toegewezen worden; I rondom een sierlijk paleis voor de voortbrengselen zal een Tonkineesch, een Anamitisch dorp, een Creoolsch restaurant, Tahitische woningen, enz., enz., een en ander bewoond dooi de daarbij behoorende bevolking, gekleed en gewapend volgens de gewoonten van haar land, in alle oorspronkelijk heid weêrgegeven worden. Te midden van deze schilder- j achtige omgeving zal bijzonder in het oog vallen: het restaurant der Antillen, waar men naar 's lands wijs door de bevalligste inlandsche schoonen bediend zal worden, en het levende schaakspel, samengesteld uit twee-en-dertig Anamieten, die, behoorlijk van hunne taak op de hoogte gebracht, voor origineele schaakspelers beschikbaar zullen zijn. Er zijn te Parijs geneesheeren, die sedert tal van jaren niets anders doen, dan de tuberkels bestudeeren, welke als parasieten zich indringen in het menschelijk organisme en dikwijls den dood te weeg brengen. Deze geneesheeren hebben met reden er naar verlangd, om hunne uitkomsten te vergelijken met die van hunne buitenlandsche vakgenooten. Maar hoe nuttig deze bijeen komst ook zij voor de wetenschap, zij is niet geruststellend voor het groote publiek geweest. De tuberkels zijn thans overal, de koeien, de ganzen, de kippen brengen ze met schijnheilige snoodheid aan en. ver moorden dagelijks de vreedzame burgers. Drinkt nooit melk die niet gekookt is. Anders krijgt gij tering. Of de boter en de kaas ook vooraf gekookt moeten worden, is er niet bij gezegd. Maar dat zal toch wel de bedoeling zijn, als men de melk moet koken. Eet nooit lever, want in de lever is het hoofdkwartier der teringmicroben. Paté de foie gras is zeer gevaarlijk. Wie zou ooit vermoed hebben, dat een vette gans, die de foie gras levert, u de tering zou kunnen aanbrengen? Maar er valt niet tegen te praten. De paté de foie gras staat voortaan als mensch- verdelger tusschen rattekruid en dynamiet. „Ik zal u eens de waarheid zeggen, jeugdige scholieren," zegt Dionys Ordinaire in de „République fran§aise"„De meesten die u toespreken doen dat niet en vleien u, waar mede zij minstens moesten wachten tot dat ge kiezers zijt. Men noemt u de lente van het jaar, de hoop der natie; beschouw dat niet als lof (het is toch geen verdienste jong te zijn), maar als een vermaning om u goed te gedragen. Luister niet naar hen die voorgeven u te beklagen. Indien het waar was, dat er zooveel van u wordt gevorderd, waar zoudt gij dan den tijd vinden om romans en cou ranten te lezen Trouwens, ik merk op, dat in deze eeuw van stoom onze jeugd te snel groeit. Men ziet kleine jongens die nauwelijks het leven beginnen en het reeds vervloeken; die er melancholiek uitzien en „jouent au pessimisme" als ze moesten „jouer la balie." Deze is nauwelijks candidaat en wil al de maatschappij hervormen gene geeft zijn advies over al de groote Staatsbelangen. Als ik dat zie, betreur ik den zweep van de eerwaarde Jezuïetenpaters. De Universiteit heeft een beetje schuld aan deze dwaze en belachelijke aanmatiging. Voorheen bepaalde de klassieke opvoeding zich tot de studie der poëzie en der welsprekendheiddat was genoeg om men- schen van smaak te vormen, getuigen Descartes, Pascal en Diderot, die in geen andere school werden opgevoed. Men begreep toenmaals, dat de kunst van onderwijzen slechts is de kunst van de gemoederen te disciplineeren, want wat wij denken noemen is in de jeugd slechts de gave van assimulatie. De jeugd neemt alles op en onthoudt alles nadenken komt eerst later. Op het college leert men niets, zoo men er niet leert leeren. Thans wordt de rijpheid verhaast. Men wil dat de nauwelijks ontloken bloemen reeds vruchten dragen. Men belast het geheugen met een last, die zelfs een rijp man zou verpletteren en maakt van eiken leerling een klein encyclopedietje. Van daar halve geleerden, letterkundigen, staatkundigen; van daar de oogst van „déclassés". Maar ik merk wat laat, dat ik wel wat streng spreek over onze oude Universiteit en men moet in het bijzijn der kinderen geen kwaad spreken van de moeder." Arrondissements-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op Vrijdag 3 Augustus 1888. D. d. W., te Schagen, verduistering, 6 weken gevangenisstraf. Dinsdag 7 Augustus. 16 bedelaars werden tot verschillende straffen veroordeeld. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4