De Regeering lieeft de overeenkomst van postvervoer met de Maatschappij „Zeeland"' voor 10 jaar vernieuwd, ingaande 1 October a. s. De Minister van Oorlog heeft medegedeeld, dat aan de Israëlitische miliciens, die tegen 18 September a. s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen, wegens hunne aanstaande kerkelijke feestdagen, uitstel van opkomst wordt verleend tot 1 October. De Koningin van Servië is jl. Zaterdag van 's Hage naar Versailles vertrokken. Bij circulaire tot de ingezetenen van Vlissingen gericht, geteekend door alle leden van den Raad, den gemeente-secretaris en den ontvanger, worden deze uitgenoo- digd deel te nemen aan de aanbieding van een gouden, zilveren en bronzen herinneringsmedaille of penning met daarbij behoorend album, aan den afgetreden burgemeester, den heer Arie Smit. Het bedrag van eiken deelnemer is op 50 cents bepaald. In die circulaire wordt gezegd, dat de onderteekenaars niet twijfelen aan een ruime deelneming uit alle standen, waardoor de verwezenlijking van het plan zal mogelijk worden gemaakt, overtuigd dat allen dien energieken en talentvollen man met leedwezen zien vertrekken, niet twijfelende of een zoodanige herinnering aan de gemeente Vlissingen, die hij zoo lief had en voor wier belangen hij steeds onvermoeid werkzaam was, zal op hoogen prijs worden gesteld. Door den Nederlandschen Schildersbond zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven a. Wordt verlangd een ontwerp voor eere-diploma op de grootte van het formaat kwarto-postpapier (28 bij 22 cM.). b. Welk is het beste middel om de stopverf van oude ruiten op te lossen, of zoo week te maken, dat oude ruiten gemakkelijk uit de ramen zijn te nemen c. 1. Programma van onderwijs voor den schilderleeraar aan eene school voor handwerksnijverheid 2. programma van onderwijs aan eene schilderschool, als modelschool, over eenkomstig een mogelijke bondsschool3. programma van onderwijs (als richting voor een mr. schilder) voor de aan dezen toevertrouwde leerlingen. d. Een doelmatige teekening van een insigne, dat als kenteeken van lidmaatschap, of als onderscheiding voor buitengewone bekwaamheid of verdienste, door het Hoofd bestuur van den Nederlandschen Schildersbond kan worden aangeboden. e. Een bijdrage tot het samenstellen van een duidelijk, bruikbaar en veelzijdig nuttig leerboek, dat door innerlijke waarde en beknoptheid uitmunt. Het orgaan van den Bond geeft nadere inlichtingen. Als een bijzonder bewijs, dat Nederland ruim is voorzien van onderwijzers, deelt men mede, dat een onder wijzer in Noordholland, sinds twee jaren in het bezit van de acte en, daar hij door den overvloed van sollicitanten geene benoeming ontvangt, steeds is en blijft solliciteeren naar eene betrekking, welke hem f 5 a f 6 per week kan verstrekken, nu eindelijk dienst doet bij zijn vader op een korenschip. In eene jl. Woensdag gehouden vergadering der afdeeling Wieringerwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke door 24 leden, benevens 18 deelnemers aan den melk- wodstrijd, werd bijgewoond, werden in de plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren R. A. Kaan, J. A. Kaan en O. De Kieviet, gekozen de heeren Jb. Zyp Hz., J. D. Schenk en C. A. Waiboer. Den heer Zijp benoemde men tot Voorzitter, den heer Schenk tot onder-Voorzitter. Tot beoordeelaars van de tentoon stelling te 's Hage zullen worden voorgedragen de heeren J. Bakker Jz. en A. K. Kaan. Vervolgens werd medegedeeld, dat door het Hoofdbestuur f 25 is beschikbaar gesteld voor tegemoet koming in de kosten van den melkwedstrijd, terwijl de Voor zitter van de Maatschappij, de heer mr. D. Visser van Hazers- wonde, eveneens f 25 heeft toegezegd. Door den heer Jb. Zijp werd een uitvoerig en zeer belangrijk rapport omtrent dezen wedstrijd uitgebracht, waarbij werd gewezen op de weinige goede melkers, die men over het algemeen vindt, en op de weinige lust, die er schijnt to bestaan om zich deze werkzaamheid eigen te maken. Een verblijdend verschynsel noemde hij het dat aan dezen wedstrijd door velen werd deelgenomen, die daardoor het bewijs hebben gegeven belang te stellen iu de pogingen van het Bestuur om de lust tot melken aan te moedigen. De Voorzitter reikte daarna de prijzen aan de overwinnaars uit, terwijl op voorstel van den heer J. L. T. Groneman aan dc redactie van het Maandblad zal worden verzocht, het uitgebrachte rapport in hare kolommen op te nemen. Wegens het vergevorderde uur zullen de ingekomen stukken, zoomede de punten van beschrijving van de algemeene vergadering, in eene volgende bijeenkomst worden behandeld. (Alkm. Crt.) De Rederijkerskamer „D. D."', te Schagen, heeft voor het volgend winterseizoen een tooneelwedstrijd uitgeschreven, waartoe uitsluitend zijn uitgenoodigd de Rederijkerskamers uit omliggende gemeenten. De op te voeren stukken móeten zijn tooneelstukken in minstens drie bedrijven. De uitge loofde prijzen zijn: een gouden medaille en f 25 en een zilveren medaille en f 15. het mogen dan Graven zijn of geen Graven." Maar wat zouden zy anders doen dan ieder een brief aan Cedric schrijven vol betuigingen van medegevoel. Zy schreven die brieven dan ook, zoodra zij het bericht ontvangen hadden en lieten elkander het geschrevene lezen. Dit las mijnheer Hobbs in Dick's brief: „Beste vriend, ik heb uw brief ontvangen en mijnheer Hobbs ook cn het spijt ons, dat het u zoo tegenloopt, en wij hopen dat gij u ferm zult houden. Laat u de kaas niet van het brood eten. Die leelijke dieven zullen u alles afnemen wat zij kunnen als gij de oogen niet flink open houdt. Deze dient hoofdzakelijk om u te zeggen, dat ik niet vergeet hoe gij mij geholpen hebt. Als gij niets anders weet en de nood is aan den man, kom dan maar terug, dan zullen wij samen doen. De zaak gaat best cn ik zal goed voor u zorgen. Al kwam ook de grootste kerel om u kwaad te doen, dan zou hij eerst een appeltje moeten schillen met pro fessor Dick Tipton. Nu eindig ik met de pen. Dick." En dit las Dick in den brief van mijnheer Hobbs „Waarde HeerDen uwe ontvangen en ik moet zeggen, de zaken staan slecht. Ik houd het er voor, dat het afgesproken werk is en degenen, die het gedaan hebben, moeten goed in het oog gehouden worden. Ik schrijf deze om u twee dingen te zeggen. Ik zal dit zaakje eens secuur onderzoeken. Wees maar gerustik zal naar een advocaat gaan en doen wat ik kan. En mocht het ergste gebeuren, mochten al die Graven met elkander ons te machtig zijn, reken er dan maar op, dat gij mijn com pagnon wordt als gij groot zijt en dat gij altijd een tehuis kunt vinden bij uw ouden vriend Silas Hobbs." „Zie zoo," zei mijnheer Hobb3, „als hij dan geen Graaf kan wezen verzorgd is hij toch." „Dat is hij," zei Dick, „ik zal hem nooit in den steek laten. Ik hield toch zoo veel van dat kleine ventje (Wordt vervolgd.) Men schrijft uit Hoogwoud: „De hooibouw, die dit jaar door de vele regendagen zeer veel tegenspoed heeft gehad, is bijna afgeloopen. Over de hoeveelheid hooi wordt weinig geklaagd, daarentegen over de hoedanigheid des te meer. Voor broeien is men hier niet zeer bevreesd dit jaar; daartoe heeft het hooi op het land te veel geleden; voor schimmelen is men daarentegen des te meer bevreesd. De weiden hebben zeldzaam veel nagras, vooral de hoog gelegen, die veel koude en regen kunnen verdragen. Het vee ziet er dan ook welvarend uit. Van ziekte onder het gedierte hoort men hier niet, een enkel geval van vlekziekte onder de varkens uitgezonderd. Voor de veldvruchten, die een goeden oogst beloven, is het te hopen, dat de droogte der drie laatste dagen wat blijft aanhouden, anders zal de aardappelziekte, die zicli reeds in het loof vertoont, zich ongetwijfeld sterk uitbreiden. Ook boonen en erwten, om van de fijnere zaden niet te gewagen, zullen het anders zwaar te verantwoorden krijgen, terwijl de tarwe en de rogge, die voor het meerendeel naai den grond geregend is, zullen beginnen door te wasschen. De appel- en perenboomen beloven dit jaar bijzonder weinig." Bij den jaarlijkschen kolf- en biljartwedstrijd te Zuidscharwoude werd behaald: voor het kolven de prijs door den heer J. Kuilman, te Nieuwe Niedorp; de eerste premie door den heer Jb. Slotemaker, te Oudkarspel en de tweede premie door den heer C. C. Zomer, te Zuid scharwoude voor het biljarten de prijs door den heer D. De Geus, te Amsterdam, en de premie door den heer Jb. Slotemaker, te Oudkarspel. Jl. Vrijdagavond is door de politie te Haarlem aan gehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht Beletje De Goede, oud 26 jaren, geboren te Beemster, die zich aan diefstal van twee bloedkoralen halskettingen met gouden sluitingen, ter waarde van f 30, had schuldig gemaakt in den winkel van den goudsmid H. Zij heeft reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. In den IJpolder heeft men op de bouwlanden een aanvang gemaakt met het dorschen der karwei (dit geschiedt bij dit gewas steeds op het veld, waar de oogst zich bevindt). De hoeveelheid laat niets te wenschen over; de hoedanig heid heeft echter zeer veel door de vele regens geleden. Door de pachters of eigenaars van visscherijen in Zaamslag en omstreken wordt naar men aan de „Middelb. Crt." schrijft tegenwoordig erg geklaagd over het toenemend aantal schollevaars (in die streken verkeerdelijk kraanvogels genoemd), die in groote troepen nestelen op weiden, beplant met olmen, en in de nabijheid van vischwater gelegen. In de jaren 1870 en 1871 zijn die vogels daar aangeland, naar men onderstelt, verjaagd door liet geschut in Frankrijk, tengevolge van den Fransch- Duitschen oorlog. Voornamelijk hebben zij het gemunt op de paling, 's Morgens vroeg trekken zij reeds op roof uit om èn zichzelf èn hunne jongen te voeden. Hoe groot de ver nieling is, welke zij aanrichten, blijkt uit het openen van een geschoten schollevaar, wiens maag 14 palingen bevatte. Gelijk zich wel laat begrijpen, wordt het door een ieder, die het wel meent met de instandhouding onzer visscherijen, als wenschelijk beschouwd, dat door dé Regeering middelen worden aangewend of. voor een geheele uitroeiing óf althans om de voortteeling tegen te gaan van deze onvermoeide vischroovers. Bij de feesten te Purmerend waren jl. Zaterdag op de harddraverij 15 paarden voor de tilbury's. De prijs (de pendule enz.) is behaald door den heer Bierens, van Oosthuizen, de premie (bouilloire thee- en koffieservies enz.) door den heer Jonges, uit de Beemster. De prijs, voor de harddraverij uitgeloofd, is, volgens een later bericht, niet toegekend geworden. Er was bepaald, dat de mededingende paarden vroeger geene prijzen mochten hebben behaald. Nu schijnen som mige paarden op dit punt slecht van geheugen te zijn, althans het dier dat den prijs won, moet aan dit euvel mank gaan. De knol liep inderdaad alsof de drommel hem op de hielen zat. „Nee, meneer", zei een oude voerman, „'t was z'n kwaaie geweten!" De uitslag van den zangwedstrijd aldaar was als volgt: lste prijs (verguld zilveren medaille) Mannenkoor „Euterpe", te Schagen, directeur de heer Jb. Denijs Jz., met 16 leden. 2de prijs (zilveren medaille) Wormer- veers Mannenkoor, directeur de heer A. M. De Jong, met 27 leden. 3de prijs (bronzen medaille) Zaandlands Mannenkoor, te Koog aan de Zaan, directeur de heer J. J. M. Sicking, met 23 leden. Door het heerlijkste weer begunstigd, had gisteren de uitvoering in de open lucht plaats ter viering van het lOjarig bestaan der Gymnastiek- en Schermvereeniging „Volharding". 15 verschillende Vereenigingen hebben er aan deelgenomen, ten aanschouwe van honderden belang stellenden. Scheveuingen werd jl. Zondag bijzonder druk bezocht. De stoomtram vervoerde 17,550 passagiers. Als een bewijs, dat te Dordrecht veel liefhebberij voor paardrijden bestaat, kan dienen, dat jl. Zaterdag van daar vertrokken vier heeren te paard, om eene reis van 10 dagen te maken over Gorinchem, Tiel, Berg-en-Dal, Kleef, Emmerik, 's Heerenberg, Keppel, Lochera, Zutfen, Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht, Meerkerk, naar Dordrecht. Jl. Zondag had te Velp een treffend ongeluk plaats. De spoorweg-arbeider L., nog een pakje willende over reiken aan den conducteur van den reeds in beweging zijnden trein, die te 3 u. 2 min. in de richting van Zutfen vertrekt, struikelde en werd overreden door den trein, die te 3 u. 5 min. naar Arnhem vertrekt. Binnen weinige minuten was de oppassende man overleden, nalatende eene weduwe met 5 kinderen. Ter verbetering van een vroeger bericht meldt men, dat niet alle officieren der dd. schutterij te Amersfoort hun ontslag hebben aangevraagd. De commandant, de heer A. M. Tromp van Holst, en de lste luitenant-kwartier meester blijven hun ambt waarnemen. Te Barneveld, onder Amerongen, brachten de vruchten van één boomgaard, van slechts één hectare groot, niet minder dan f 3300 op. Wel een bewijs, dat de aanleg van boomgaarden niet onvoordeelig is. Jl. Zondagmiddag omstreeks 6 uur had te Helmond een ontzettend ongeluk plaats. De heer W. had met zijne echtgenoote plaats genomen op het balkon van een der wagens van de stoomtram. Op het oogenblik van den afrit sprong het hondje, dat zij bij zich hadden, uit den wagen. Zonder zich te beraden, sprong de echtgenoote van den heer W. eveneens uit den wagen, ten einde het dier weder op te vangen. Zij struikelde echter; vier wagens gingen haar over de borst, en zij gaf oogenblikkelijk den geest. Te Bergen-op-Zoom had gisterenmorgen bij de oefe ningen der veld-artillerie een vreeselijk ongeluk plaats. Een stuk rijder geraakte tusschen een voorwagen en de paarden beklemd, die schichtig wordende den man deerlijk toetakelden, zoodat hij in een droevigen toestand naar het hospitaal moest worden vervoerd. Men vreest voor het leven van den ongelukkige. Aangezien de geschikte tijd om vlas te koopen weêr daar is, stellen armvoogden te Stiens aan den Gemeenteraad van Leeuwarden voor, hen te machtigen ruw vlas aan te schaffen, om door de armen in den aanstaanden winter te worden bewerkt. Door de politie te Leeuwarden zijn jl. Vrijdag op de veemarkt 2 jeugdige veekoopers aangehouden, die in het bezit waren van 10 lammeren, welke zij in de beide vorige nachten uit verschillende landen onder Wirdum hadden ontvreemd, na daarvoor andere lammeren, van veel minder waarde, in de plaats te hebben gesteld. Zij waren zoo listig te werk gegaan, dat de schapen van veel minder waarde, welke zij in de landen brachten, dezelfde merk- teekens hadden als die welke zij uit die landen meenamen. De aangehouden personen zijn broeders, wonen te Wir dum en de oudste hunner is reeds meermalen veroordeeld. In de omstreken van Deventer is men thans druk bezig met den roggeoogst. De opbrengst van zaad valt niet tegen, doch het stroo is kort. De rogge, die lang aan schoven op het land gestaan heeft, begint door den regen te ontkiemen, waardoor zij veel in kwaliteit heeft verloren. De boterprijzen gaan door groote vraag hooger. De graan prijzen zijn zeer gestegen. De veeprijzen zijn achteruit gegaan. De varkensmesterij en fokkerij zijn zeer voordeelig. Wel waren de prijzen laag, doch ook het voeder was zeer goedkoop. De boeren leggen zich tegenwoordig vooral op dit bedrijf toe. In Drente, waar men voor eenige jaren nog zoo afkeerig was van den militairen stand, neemt thans meer dan 40°/o der arbeidende jongelieden, hoofdzakelijk boeren knechten, als plaatsvervanger dienst. De lage prijs die voor de remplacanten besteed wordt schrikt hen niet af, en reeds thans, nu sommige bazen hunne knechten voor den dienst 1889/90 opnieuw willen huren, doet zich de zucht naar dit „verkoopen" voor. Sommigen besluiten tot vrijwillige dienstneming voor den kolonialen dienst, en komen hier dan eenige dagen doorbrengen, zoodat men gedurig „oostgangers" ziet. Jammer dat de wijze waarop sommigen de laatste dagen doorbrengen niet de overtuiging geeft dat hunne keuze na rijp bereid heeft plaats gehad. Een meermalen wegens jachtovertreding voor de Recht bank verschenen persoon, H. Broers, oud-burgemeester en raadslid van Slenaeken, zal den 20 dezer weder terecht staan te Maastricht. Tegen hem is thans proces-verbaal opgemaakt door den onbezoldigden rijksveldwachter J. Teneij, te Slenaeken, ter zake van mishandeling op dezen gepleegd. De „Neue freie Presse" meldt, dat de wilde ganzen verleden week reeds naar het Zuiden vlogen. Het Oosten- rijksche landvolk noemt deze ganzen „wintervogels" en in den regel trekken zij dan ook eerst tegen Allerheiligen over die streken heen. Weêrkundige jagers voorspellen nu een buitengewoon vroegen winter! De Amerikaansche kapitein S. A. Day heeft een nieuw toestel uitgevonden om de patroon der draagbare vuurwape nen door middel van electriciteit te ontsteken. De werking van de slagpin wordt vervangen door eene electrische vonk van eene droge batterij van chloorzilver, die zich in de kolf van het geweer bevindt. Eene dergelijke batterij kan 35,000 vonken geven zonder herladen te worden. De kapitein Day meent dat de invoering van eene dergelijke ontstekings- wijze tevens het gebruik van heviger werkend buskruit toelaat; de uitvinding zou dan ook volgens hem een even grooter vooruitgang in ontstekingswijze tengevolge hebben, als die welke de tegenwoordig in gebruik zijnde geweren op de vuursteengeweren hebben verkregen. De „Staatscourant" bevat het volgende Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1888, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1887, door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. 1888. 1887. Directe belastingen f 1,695,711.45$ f 1,721,198.89$ Rechten op den invoer. 358,581.51$ 376,628.66 Accijnsen3,649,815.51 3,553,113.65$ Waarborg en belast, der gouden en zilv. werken. 18,131.82 20,090.93$ Indirecte belastingen. 1,971,093.05 1,85.5,179.28$ Domeinen111,943.47 104,023.16$ Posterijen 524,814.82$ 492,474.34$ Rijkstelegrafen 106,667.69 99,797.25 Staatsloterij 9,125.00 70.00 Akten v. jacht en vissch. 54,956.00 57,806.50 Loodsgelden 114,793.89 102,995.74$ Totaal f 8,615,634.22$ f 8,383,378.43$ Opbrengst over de eerste zeven maanden van 1888 f 60,723,884.85$, tegen f 58,926,844.25 over 1887. In de „Staatscourant" van heden is opgenomen het verslag van het examen tot toelating als adelborst 3de kl. aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier in het jaar 1888, opgemaakt naar aanleiding der beschikking van den Minister van Marine, dd. 19 Mei 11.: Van de 117 adspiranten hebben 48 aan de vereischten voor het examen voldaan, of 41.02 percent, en 69 niet- voldaan. Onder het aantal adspiranten, die deelgenomen hebben aan het examen in zijn geheel, kwamen er 27 voor, die verleden jaar of vroeger ook examen hadden afgelegd en toen niet voldaan hadden. Van die 27 adspiranten hebben er thans voldaan 16, van wie 11 voor eene benoeming tot adelborst 3de kl. in aanmerking konden worden gebracht, terwijl de overigen wederom niet konden worden geplaatst. Van de 22 adspiranten, die ook deel zouden nemen aan het toelatings-examen voor kadet bij de Kon. Milit. Academie te Breda, en van welke 12 geneeskundig werden afgekeurd, hebben 7 voldaan, de overigen niet. Hoewel de uitkomsten betreffende het adspiranten-examen dit jaar gunstiger mogen worden geacht dan verleden jaar,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2