Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Ds. H. Vao der Hoeven, van Hoogwoud. moet toch worden opgemerkt, dat blijkbaar bij het onder wijs van verscheidene adspiranten veel gevorderd is ge worden van het geheugen, maar er, over het algemeen genomen, niet genoeg werk van was gemaakt, het denk vermogen te ontwikkelen en het geleerde toe te passen. Ook dit jaar heeft men wederom onder de adsj iranten jongelieden aangetrotïen, van wie men bepaaldelijk kon en moest weten, dat zij niet zouden kunnen voldoen aan de gestelde vereischten voor het examen, hetwelk ai keuring blijft verdienen. Buitenland. Naar berichten uit Herlijn melden, wordt aldaar ver zekerd, dut Graaf Moltke, op zijn verzoek, bij een uiterst waardeerend eigenhandig schrijven van den Keizer, ontslagen is van de functiën van chef van den generalen staf, en tot voorzitter der commissie voor de landsverdediging benoemd. Graaf Waldersee is benoemd tot chef van den generalen staf. In de volgende maand 9 September vieren Hertog Max van Beieren en zijn gemalin, de eenige nog levende zuster van Koning Lodewijk I. hun diamanten (60jarige) bruiloft in het kasteel aan het Tegernmeer, waar zij ook hun zilveren en hun gouden bruiloft vierden. De kinderen en kleinkinderen wonen het feest bij dit zijn de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, de ex-Koning en Koningin van Napels, de Hertog en de Hertogin van Alengon, de Erfprinses van Turn und Taxis, enz. Zoowel de bruid als de bruidegom werden in 1808 geboren. Omtrent de feestelijkheden bij het aanstaande huwe lijk van den Hertog van Aosta met zijne nicht Prinses Laetitia Bonrparte, te Turijn, wordt o. a. gemeld, dat de lange rechte Po-straat in eene fantastische bloemengalerij zal worden herschapen, waar lieden in de dracht uit de dagen van Lodewijk XV als bloemenverkoopers zullen optreden en welke uitloopt op het Victor-Emmanuel-plein in een fraai met de wapenschilden van bruid en bruidegom versierd paviljoen. In dit laatste zal de Prinses worden ontvangen, en in galakoetsen in den stijl van Lodewijk XV, voorafgegaan van pages en ruiters in de dracht van dien tijd, rood, groen, wit en blauw, zal men de Po-straat door rijden. Corporatiën zullen den Prins en de Prinses in het paviljoen hulde brengen en bloemruikers aanbieden, ge rangschikt in dier voege, dat zij eene ster rondom de Prinses vormen. Tegelijkertijd zullen de cavaliers van den stoet tournooispelen ten beste geven op het plein, in hunne schakeering het wapenschild van Savoye voorstellende. De Koningin van Griekenland is jl. Vrijdag vaneen Prins bevallen. Uit Honolulu wordt bericht, dat de Kamer den 24 Juli jl. met 35 tegen 10 stemmen, ondanks het veto des Konings, eene legerwet heeft aangenomen, waarbij de Marinewerf wordt afgeschaft en het leger, ongerekend het muziekkorps, tot 65 man wordt verminderd. Het directe verkeer tusschen Weenen en Konstanti- nopel per spoorweg is jl. Zaterdag geopend. Des namiddags te 3 uur vertrok de eerste trein uit Pesth, met den president der Hongaarsche staatsspoorwegen, de directeurs der Bul- gaarsche lijn, de vertegenwoox-digers der pers en talrijke genoodigden. Des avonds werd Belgrado aangedaan en gepasseei'd en Zondag te 11 uur kwam men te Sofia aan. Daar werd eenige uren stil gehouden. Des namiddags zou de reis worden voortgezet en hedenmorgen te 8 uur denkt men Konstantinopel te bereiken. Voortaan zal er dagelijks een directe trein uit Weenen naar Konstantinopel ver trekken Boulanger is weer naar het departement Beneden- Charente vertrokken, ten behoeve zijner candidatuur. Hij is vergezeld van twee zijner lijftrawanten, den afgevaai-digde Laguerre en Graaf Dillon. Jl. Zaterdag was hij te Jonzac, waar hij door een honderdtal personen uitgefloten werd. De vrienden van Boulanger kochten al de fluitjes op, waarna het gesis een einde nam. Er werd een receptie gehouden, waaraan 2000 personen deelnamen. De generaal zal voorts bezoeken brengen te Rochefort, La Rochelle, Taillebouy en Saint-Jean d'Angely en overal redevoeringen houden. Te Parijs overleed de vorige week de voormalige keizerlijke kapelmeester der Tuilerien en der bals in de groote opera, Isaac Strauss. Hij stond in geen familierelatie met den beroemden Weener kapelmeester, doch werd in 1806 te Straatsburg geboren. Hij wist evenwel partij van zijn naam te trekken en de Parijzenaars in de meening te brengen, dat hij de echte Strauss was en verdiende veel geld. De laatste jaren bracht hij ambteloos door. Op de Tentoonstelling te Boston is te zien een model van een sleepingcar, ontworpen door den heer J. L. Harris, welke, zoowel wat geriefelijkheid als gemak betreft, de Pullmann, Wagner, Mann of Monarch car zal overtreffen, omdat met weglating of verbetering van alle gebreken, partij is getrokken van al het goede der bovengenoemde wagens. De nieuwe sleepingcar zal 46 voet lang zijn. Aan het eene einde bevindt zich de keuken, het buffet, de toilet kamer, de linnenkast en het verwarmingstoestel, en aan den anderen kant de observatiekamer, het salon, de toiletkamer, de bibliotheek en een brandkast met verschillende laden, waarin alle passagiers hunne artikelen of papieren van waarde kunnen brengen. Het midden van den wagen zal worden gebezigd voor een gemeenschappelijk salon, en zal gedurende den dag een aangename zitkamer uitmaken, flink hoog, met breede en hooge vensters en gemeubileerd met gemakkelijke stoelen. Van slaapplaatsen kan men niets bespeuren en schijnbaar is hiervoor niet de minste plaats, maar 's avonds behoeft de portier slechts eenige valdeuren, die zich langs beide zijden in den vloer bevinden, over eind te zetten en aan de zijwanden te bevestigen, ten einde den wagen in tien afzonderlijke afdeelingen te verdeelen. Door middel van een katrol worden dan van beneden den vloer de bedden opgeheschen, twee voor elke afdeeling, terwijl de stoelen in de ruimte worden geschoven, die des daags voor de bedden wordt gebruikt. De bedden zijn dan steeds alle opgemaakt; matrassen, lakens, dekens en kussens, alles ligt behoorlijk op de plaats waar het behoort, zoodat de zit kamer binnen twee minuten nadat de valdeuren zijn gelicht, in tien afzonderlijke slaapvertrekken is herschapen. Tevens wordt er voor gezorgd, dat de bedden steeds warm en droog worden gehouden. De kooien zijn volgens dit stelsel 2 duim langer en 4 duim breeder, terwijl er tusschen de onder- en bovenkooi 12 duim meer ruimte zal zijn dan in de wagens welke nu gebruikt worden. Uit Spa wordt gemeld, dat de veel besproken stieren gevechten op 20 dezer aldaar een aanvang uilen nemen. Twee groepen, aangevoerd door de meestbekenae torreadors, zullen beurtelings den strijd aanvaarden tegen de woedend gemankte dieren. In de nabijheid der sta l worden de renperken, omringd door gemakkelijke, overdekte zitplaatsen, reeds in orde gemaakt. Men stelt zich voor, dat de toevloed van vreemdelingen belangrijk zal zijn. Ree.ls nu hebben velen liet lieve stadje met zijn heerlijke omstreken tot tijdelijk verblijf gekozen. Naar men uit Saint-Malo meldt, zijn cr aan de Bretonsche kust nooit zooveel sardijnen gevangen als tegen woordig. De fabrieken van Audierne en omstreken wei geren zo volstandig en de visschers moeten de visch voor mest verkoopen tegen 3 francs den kubieken meter. Berlijn zal in den aanstaanden winter 16 schouw burgen bezitten, waarin plaats is voor 17,500 menschen. Door zijn kind gered. De Berlijnsche leidekker Robert Heinemann werd jl. Woensdag door zijn elfjarig zoontje van den dood gered. Hij werkte aan het dak van een hoog gebouw in de Friedrichstrasse, te Berlijn, toen in den namiddag zijn zoontje hem koffie bracht. Daar de vader met zijn werk nog niet gedaan had, riep hij den knaap bij zich op het dak. Met een koord om het lijf, die boven aan de schouw was vastgemaakt, ging Heinemann naar de goot, om daar zijn werk voort te zetten. Terwijl de knaap de eetwaren uitpakte, bemerkte hij met schrik, dat de koord aan den schoorsteen was losge gaan en zijn vader daardoor naar beneden gleed. Zonder een oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, sprong de knaap snel toe en kon nog tijdig de koord vatten, om den val zijns vaders te verhinderen. Terwijl deze zich met de eene hand krampachtig aan de dakgoot vasthield en zijn lichaam in de lucht zweefde, riep de knaap, die met buitengewone inspanning de koord vast hield, uit al zijne krachten om hulp; een metselaar kwam toegeloopen en hielp den leidekker weêr naar boven te balen. De ontroering des vaders was onbeschrijfelijk; hij kuste het kind, dat door zijne spoedige hulp den vreeselijken val voorkomen had, en hield niet op het aan zijn hart te drukken. Benoemingen, enz. De luit. ter zee late kl. A. G. Ellis, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 September a. s. zijn benoemd tot officier machinist 2de kl. bij 's Rijks Stoomvaartdienst de machinisten lste kl. in het vaste korps J. De Leeuw en C. Boon. De 2de luitenant Jhr. J. L. Van Nahuys, van het lste reg. vesting-artillerie, is op aanvrage op pensioen gesteld ad f 800 's jaars. Vischbericht. Enkele hoopvolle dagen mogen den visschers nog steeds eenig heil van den zomer doen verwachten, het seizoen gaat intusschen in hoop en teleurstelling voorbij. Het onvaste, stormachtige weêr, waarmede wij ons tegenwoordig moeten trachten tevreden te stellen, wordt immer guurder en krijgt langzamerhand een meer herfstachtig aanzien. Een paar weken geleden werden er nog visschers gevonden die wilden getuigen, dat zy „zaken" hadden gemaakt en wanneer men den visscher over 't algemeen zoover krijgt, dan kan men er wel op aan dat hij in de hoogste mate tevreden is. De voorgaande week bracht evenwel weder weinig anders dan onstuimig weêr, windstilte, teleurstelling en een beetje visch en gedurende het nu laatst verloopen zeven- daagsch tijdvak ging het in den vischhandel nog weer onvoor- deeliger. Er was nu letterlyk niets te verdienen. Dag aan dag liet het weêr zooveel te wenschen over, dat er van een goede vischgelegenheid geen sprake kon zyn. Want wel konden we ons ditmaal op een paar „zomersche" dagen beroemen, maar deze brachten gewoonlijk windstilte met zich en dit staat voor den visscher bijna gelyk met het verbod om iets te vangen. Van alle vischsoorten was de aanvoer even zuinig: wat beduiden een twintig duizend tongen voor een seizoen als 't tegenwoordige, waarin men het bijna speciaal van de tongenvangst moet hebben De gevangen kleine schol bereikte, zooals men dat trouwens sedert een paar weken gewoon was, slechts zeer zelden levend den afslag en had dus over 't algemeen weder zeer weinig waarde. Er werden aangebracht 19,770 tongen, 440 roggen, 14 tarbotten, 190 manden schar, 148 mandjes kleine schol, 450 schelvïsschen en 1 steurgroote tong gold 30 a 50 cents, kleine idem 8 h 20 cents, rog 51 a 70 cents, tarbot f 6.k f 8. per stuk, schar f 1.20 a 4.50 per mand, kleine schol 50 cents k f 4.per mandje, schelvisch f2.20 't honderd en de steur f 12. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen J. Smit, geb. Masereeuw, Z. M. Vogt, geb. Bakker, Z. C. Harte veld, geb. Platvoet, D. M. Dekker, geb. Kistemaker, Z. D. Veldman, geb. Bos, Z. E. W. De Bruin, geb. Leeuwens, D. G. I. De la Fonteyne, geb. v. d. Wolt, Z. A. M. v. Rijswijk, geb. Strikker, D. OverledenJacob Horn, 13 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 7 tot 13 Augustus. Ondertrouwd: Hendrik Martinus Thomas Ter Linden, jonkman, 25 jaren, en Jannetje Berkhouwer, jongedochter, 23 jaren. GehuwdGeene. Bevallen: Siberta Ploeger, geb. Gieling, D. Antje Rotgans, geb. Roggeveen, Z. Christoffelina Meurs, geb. Kramer, D. OverledenGerrit Schoorl, 1 maand en 2 weken. Neletta Joanna Amalia Van Cantfort, 62 jaren en 3 maanden. Cornelis Boschman, 2 maanden en 2 weken. Gemeente ZIJPE, van 3 tot 10 Augustus. OndertrouwdGeene. GehuwdAbraham Huijer, jonkman, vrachtrijder, 22 jaren, en Guurtje Zonneveld, jongedochter, 27 jaren. GeborenGeertje, dochter van Pieter Kuiper en Nantje Schermer. Antje, dochter van Pieter Bakker en Ariaantje Vriendjes. Gerrit, zoon van Cornelis Bellis en Henderika Kors- man. Cornelis, zoon van Willem Bos en Maartje Schuijt. OverledenPieter Borst, weduwnaar van Trijntje Winter, 74 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 m 3 to 3 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigb. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 1 12. zw. 5 k. 762.02 11.32 18.4 -0.5 I 0.84 Slechtw. lij 12 zw. 30 756.73 -3.93 17.4 -1.5 0.79 Holwat. 14 8 w. 10 763.37 t 2.57 13.6 -3.5 0.68 Golvend 14 12 wtz 9* 765.20 t 4.40 14.2 -5.7 0.67| Weêrsgeateldheid12Aug. 12 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 13Aug. 12 u. Bewolkt, onstuimig. 14 Aug. 8 u. Bewolkt, wind, buiig. 14 Aug. 12 u. Idem Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Voorwaarts12 Aug. Dungeness gepasseerd. Prinses Amalia. 12 Aug. St. Vincent gepasseerd. Prinses Wilhelmina. 8 Aug. van Port-Saïd vertrokken. Soenda11 Augustus Point de Galle gepasseerd. Prins Alexander13 Augustus Dungeness gepasseerd. Koningin Emma9 Augustus van Aden vertrokken. Burgem. den Tex 7 Aug. van Padang vertrokken. Conrad23 Juli te Batavia aangekomen. Prinses Marie 7 Aug. te Batavia aangekomen. SumatraVertrekt 18 Augustus van Amsterdam. Prins van Oranje Vertrekt 1 Sept. van Amsterdam. Prins F red er ik25 Juli te Amsterdam aangekomen. Marktberichten. TEXEL, 12 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzenKoeboter 50 a 60, Schape dito 45 a 50 en Schapekaas 13 a 15 cents per half kilogram. Mooi f 13 a 15 per 500 kilocrnm. Kip-eieren f 2.75 a 3.en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Paardehuiden f 8 a 9 en wilde Eenden 40 a 50 cents per stuk. ALKMAAR, 11 Augustus. Veemarkt: 2 Paarden, f25 a 170 25 Koeien, f 150 a 180; 16 nuchtere Kalveren, f 10 al8; 188 Schapen, f 10 a 20114 Lammeren, f 7 a 11; 78 magere Varkens, f 10 a 15; 131 Biggen, f 5 a 8; 4 Bokken en Geiten, f 4 a 74 kleine Bokken, f Ó.60 a 1.25, alles per stuk. ALKMAAR, 13 Augustus. Veemarkt: 9 Koeien, f 180 a 210; 178 vette Kalveren, f 35 a 9010 nuchtere dito, f 7 a 10 322 Schapen, f 18 a 2839 magere Varkens, f 13 a 16, allea per stuk. 194 vette Varkens, 36 a 48 cents per kilogram. BOVENKARSPEL (Station), 13 Augustus. Heden besteedde men voor fijne Bloemkool f 4.a 5.50, prove f 6.a 7.50 en witte Kool f 6 a 7, per 100 stnks. Ronde Aardappelen f 1.a 1.10 per half hectoliter. HOORN, 11 Augustus. Graanmarkt: Tarwe f 8.a 8.25, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.50 a 4.Witte Erwten f 9 a 10, Grauwe dito f 8 a 9, Bruine Boonen f 10 a 12, alles per heet. Veemarkt: Koeien f 80 a 170, Schapen f 14 a 25, Lammeren f 6 a 13, Kalveren f 11 a 18, Varkens f 8 a 16, Zengen f 40, Biggen f 4 a 7, Kippen f 0.40 a 1.30, alles per stuk. Kip-eieren f 3.a 3.25 per 100 stuks. Boter 60 a 65 cents per kop. Aardappelen f 2.80 en Peren f 7 a 8 per hectoliter. AMSTERDAM, 13 Augustus. Veemarkt448 Runderen, lste kwaliteit 70, 2de kwaliteit 60 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogramMelk- cn Kalf koeien f 240 a 110 per stuk 4 Graskalveren53 nuchtere dito, f 6 a 13 per stuk103 Schapen en Lammeren 428 vette Varkens, 35 a 39 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenKatwijker Zand f 3.50 a 4.—, Andijker Muisjes f 3.a 3.50 Westlandsche Zand Muisjes f 3.60 a 3.80, Hamburgers f 0.50 a 1.25, Geldersche Kralen f 0.90 a 1.65, Geldersche Muizen f 1.80 a 1.90, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 verache ladingen. TIELERWAARD, 12 Augustus. Naar Hooi is veel vraag. De boeren verwachten door den mislukten hooibouw hooge prijzen cr gaan dus weinigen toe over hun redelijk goed gewonnen Hooi voor f 18 a 20 per 500 kilogram te verkoopen. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is den 11 dezer van Shanghai' vertrokken. Aan boord was alles wel. Bij 's Rijkswerf te Amsterdam znllen weder twee Marine-torpedobooten lste klasse in aanbouw komen, onder scheidenlijk genaamd „Idjen" en „Krakatau". De ingenieur der Marine lste klasse G. Turk en de luitenant ter zee lste klasse L. C. Rovers zullen eerstdaags eene reis ondernemen naar Duitschland en Rusland, tot het bezoeken in die Rijken van verschillende maritieme en particuliere werven. Naar men verneemt, zal de luitenant ter zee lste klasse W. J. De Bruyne aan het eind van den cursus 18881889 aan het Koninklijk Instituut der Marine alhier als leeraar in de stoomwerktuigkunde vervangen worden door den luitenant ter zee 2de klasse W. J. Cohen Stuart, die daartoe 1 November a. s. bij het Instituut gedetacheerd wordt. Door de Directie der Marine alhier werd heden open baar aanbesteedhet maken van hellingen voor twee torpedo booten groot model, op 's Rijkswerf alhier. Ingekomen waren 18 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: Gebrs. Janzen, alhier, ad f 25,475C. Bos Az., Dordrecht, f 20,800 A. De Neef, Brielle, f 18,859; A. Bels, alhier, f 18,600; J. Duinker, alhier, f 18,555; P. Spruit, alhier, f 18,500; D. J. Van Wijngaarden, alhier, f 18,450J. F. Philips, alhier, f 18,400; W. De Jong, alhier, f 18,400; A. Bos, alhier, f 17,999; Gebrs. Klein, alhier, f17,600; A. Graaft, alhier, f 16,840; B. Boon, alhier, f 16,800; G. D. Van Doorn. Amsterdam, f 16,700 De Waard en Wijker, alhier, f 15,950; P. Duinker, Amsterdam, f15,900; G. Moorman, alhier, f 15,890, en P. Verbrugge, Waddinxveen, f 15,850. Jl. Zaterdagmiddag is het 13jarig eenig zoontje van den machinist H., te Monnikendam, die alhier bij zijnen grootvader logeerde, bij het baden in een der fortgrachten nabij den Huisduiner weg verdronken. De knaap had zich te ver gewaagd, zonder te kunnen zwemmen en was reeds in de diepte verdwenen vóór dat de jongens, die bij het ongeluk tegenwoordig waren, hulp hadden kunnen halen. Het lijkje werd eerst Zondagmorgen gevonden en heden alhier ter aarde besteld. De leden der Zangvereeniging „Oefening baart Voor uitgang* alhier brachten jl. Zondag een bezoek aan het dorp Egmond aan zee; vóór de „Prins Hendrik Stichting" werd halt gehouden en aan de oude lieden, die, zooals de directeur der Vereeniging zich uitdrukte, kinderen der zee waren, eene aardige ovatie gebracht, door het ten beste geven van een paar liederen, besloten door het WienNeêrlandsch bloed", dat met een hartelijk hoera! door de oude zeelieden werd beantwoord, waarin de talrijke toehoorders mede instemden. De directeur der Stichting bedankte de leden voor dit bewijs van achting, waarna hij hen uitnoodigde de Stichting te bezichtigen. Te Amsterdam heeft acte voor hoofdonderwijzeres bekomen mej. D. Ziegeler, van Haarlem. Te Terschelling werden jl. Zaterdag uit het wrak van de „Lutine" 41 Spaansche matten, eenig koperwerk en wat wrakhout opgehaald. Doopsgez. gemeente van Barsingerhorn c. a. Zondag 19 Augustus te Wieringerwaard:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3