Vervolg Nieuwstijdingen. POSTKANTOOR HELDER. ADVERTENTIÈN. werd hem bij zijne aankomst een driekleurige ruiker aan geboden. Het groote houtvlot uit New-Scotland, waarover reeds meermalen is gesproken, is behouden te New-York aangekomen. Nu het mogelijk blijkt, zoo groote hoeveel heden hout op zoo goedkoope wijze uit Canada naar New- York te brengen, zal de houtmarkt daarvan zeker de gevolgen ondervinden. Het vlot was 592 voet lang, 55 voet breed en had een diepgang van 23 voet. Het was samengesteld uit 24000 met kettingen verbonden balken, elk 30 duim dik en 39 voet lang, en bevatte 5,000,000 voet hout. Het vlot had den vorm van een sigaar en werd door twee sleepbooten getrokken. Deze booten kostten 4500 dollars, terwijl het vervoer langs den gewonen weg 30,000 dollars zou gekost hebben. In dit geval zouden er 45 schoeners voor noodig geweest zijn. Men verwacht, dat de eigenaars 75,000 k 100,000 dollars voor het hout zullen krijgen. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee H. A. Schippers, uit Oost-Indië terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. L. P. De Stoppelaar wordt met den 6 September a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De officier van gezondh. 2de kl. J. Yan der Kolk, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip «Alkmaar", wordt met 6 September a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondh. 2de kl. K. A. E. Seipgens, terwijl de officier van gezondh. 2de kl. J. T. Brust met dien datum ge plaatst wordt in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, om tevens dienst te doen in het Hospitaal der Marine. Aan den machinist 1ste kl. v. k. J. V. Ahrensmann is toe gekend de groote gouden medaille voor SOjarigen trouwen en eerleken dienst. De benoeming van den jongeling C. A. Ter Cock tot adspi- rant-administrateur bij de zeemacht is, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken. Een en ander werd afgewisseld door toepasselijke en hartelijke toasten van verschillenden aard, die het feest verlevendigden, en aldus werd deze feestviering in de aangenaamste stemming en opge wektheid ten einde gebracht, zoodat ook deze feestviering ongetwijfeld bij alle aanwezigen in aangename herinnering zal blijven. 14 Augustus 1888. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. Ondertrouwd Geene. Gehuwd J. II. Heppener en W. P. De la Court. C. Kneppel en K. Bonifacius. B. B. Arents en B. A. v. d. Wal. A. H. Driessen en A. M. Eradus. BevallenB. Snaphaan, geb. De Wijn, D. C. C. Meerens, geb. Huvers, D. E. M. Zoetelief, geb. Maas, Z. Overleden P. Hagen, echtgenoote van L. De Graaf, 48 jaren. Gemeente TEXEL, van 9 tot 15 Augustus. Ondertrouwd Frederik Houwen en Cornelia Langeveld. GehuwdGeene. Geboren Neeltje, dochter van Adriaan Tompot en Marretje Koorn. Fulps, zoon van Teunis Duinker en Maartje Leen. Willem, zoon van Jacob Koorn Wz. en Antje Vonk. Gerardus Koenraad, zoon van Cornelis Zoetelief Gz. en Maria Anna Sophia Helena Yinke. Overleden Meijert Spigt, zoon van Hendrik Spigfc en Grietje Brasser, 11 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Het feest van „Euterpe" te Sehagen. [Niet van omen gewonen correspondent Bestond er verleden jaar, toen de Harmoniekapel van Sehagen zegevierend van het Muziekconcours te Nijmegen met den zilveren prijs bekroond terugkeerde, alleszins aanleiding, dat geheel Sehagen daarover opgetogen feest vierde en daarvan blijk gaf, door aan de Kapel een schitterenden intocht en daaraan gepaard feest te bereiden, niet minder en opnieuw bood zich de gelegenheid tot feestvieren aan, nu eene andere Verecnïging op muzikaal gebied, de Zangver eeniging «Euterpe", hare-, en met haar Schagen's eer, luisterrijk had gehandhaafd, door van den uitgeschreven zang wedstrijd te Purmerend, met den lsten prijs bekroond, terug te keeren. Zoodra dan ook jl. Zondagmorgen die blijde tijding te Sehagen aankwam, werden de vlaggen van het Raadhuis en vele particuliere gebouwen uitgestoken en werd het initiatief door Schagen's Har moniekapel genomen, om aan de wakkere strijders eene eervolle ontvangst te bereiden, door de besturen der verschillende kunst lievende en andere Vereenigingen hijeen te roepen en daaruit eene Feestcommissie te benoemen, om over (1e wijze der feestviering het al spoedig eens te worden. Op Maandagavond ten half zeven ure, toen de trein, waannede «Euterpe" terug zou keeren, aan het Station kwam, vond zij daar de leden der Feestcommissie en de leden der Harmoniekapel met hare instrumenten op het perron geschaard en werd «Euterpe" met fanfares ontvangen, door de Dames-Zangvereeniging «Caecilia" een fraaie bouquet aan den directeur van «Euterpe", den heer Jb. Henijs, aangeboden cn door den president der Feestcommissie verwelkomd. Daarna werd «Euterpe" uitgenoocligd aan een feestelijk georga- niseerden optocht door de gemeente deel te nemen. De Burgemeester Langenberg, de directeur Jb. Denijs, de Voorzitter W. Roggeveen en de lieer Heiligers, lid der Feestcommissie, namen plaats in den sierlijken landauer van den heer A. Vader, vrijwillig voor deze gelegenheid door deze aangeboden. Bij den van het station aangevangen optocht waren alle corporatiën vertegenwoordigd, nl. 1. De Harmoniekapel, met haar sierlijk vaandel. 2. Het rijtuig met bovengenoemde lieeren. 3. De Zangvereeniging «Euterpe", met haar vaandel. 4. De Gymnastiek-Yereeniging, met haar fraai vaandel. 5. De Gregorius-Vereeniging. 6. De Dames-Zangvereeniging «Caecilia". 7. De Rederijkers-Vereeniging «D. D." 8. De Rederijkerskamer „de Roos". 9. De IJsclub. 10. De Harddraverij-Vereeniging. 11. De Zwemvereeniging „Wilialia". 12. De Aspiranten-Gymnasteu-Vereeniging „Lycurgus", met haar vaandel. Deze optocht, begaf zich, onder het spelen van vroolijke marschen, van het station naar de Laan, hield stand bij het met een groene eerepoort versierde huis van den directeur Jb. Denijs, bracht daar met fanfares eene ovatie en begaf zich toen naar het huis van den keer W. Roggeveen, Voorzitter van „Euterpe", mede met een groene, eerepoort versierd, gaf' daar fanfares en leidde toen den stoet, achter de groote kerk om, naar het sierlijk ingerichte feestlokaal van den keer C. Kos. Hier was der Zangvereeniging „Euterpe" een concert door de Har moniekapel aangeboden, om den avond in gezelschap der Vereeni gingen en kunstlievende leden daarvan feestelijk door te brengen. Op de tribune werd „Euterpe" door de Feestcommissie ontvangen en, bij monde van den President der Feestcommissie, den heer Hazeu, de eerewijn aangeboden, die tevens in welgemeende woorden der Zangvereeniging „Euterpe" hulde bracht voor het behalen van den eersten prijs bij een concours, waar zij voor het eerst medewerkte, herinnerde haar dat Sehagen van harte deelde in haar geluk, wensckte inzonderkeid den directeur van „Euterpe" den keer Jb. Denijs, geluk met de zege, door zijne geliefde Vereeniging behaald, waaraan hij met onverflauwden ijver en lust sedert jaren, en daarin vergrijsd, zijne beste krachten had gewijd en nu dit loon voor zijn ijver mocht genieten, hem toeweuschende, dat het hem gegeven mocht worden, daaraan verder zijne krachten te wijden, en besloot met de opwekking om kedeuavond nog eens op oud-Schagerwijze feest te vieren. In welsprekende, hartelijke bewoordingen werd deze toespraak door den heer Denijs beantwoord, o. a. met de herinnering, dat beiden, èn directeur èn president, grijs geworden in de beoefening en toewijding van de edele muziek, nog menig jaar daarmede voort mochten gaan in eeudrachtigen kunstzin op het veld, waar zij vrienden en broeders waren, en deze zooveel mogelijk aan te kweeken en te bevorderen. Onder het knallen der champagneflesschen, het ledigen der glazen de luide toejuichingeu van de aanwezigen werden deze toespraken ontvangen. Daarop werd de aangevangen feestviering voortgezet, onder afwisse ling van muzieknummers der Harmoniekapel, het zingen van feest liederen (vervaardigd door mej. Joh. Denijs), door de Gregorius-Ver eeniging en door dames van „Caecilia", alsmede door het talentvolle vioolspel van onze plaatsgenoote, mejuffrouw L. M. Denijs. De Vereeniging „Lycurgus" gaf eene schitterende apotheose ten beste. De Zangvereeniging „Euterpe" bracht op vereerend verzoek de beide bekroonde concoursnummers ten gehoore, welke voordrachten met groot applaus werden gehuldigd. Windrichting en kracht. 15 12 wtn. 0.3 k. 16j 8 n. 2 16| 12 ntw. 6 n Barometer mM. 765.37 t 4.57 763.15 f2.35 763.38 f2.58 Thermometer C. 15.6 13.2 14.6 -3.9 -4.2 Toe stand van de 0.65 Vlak. 0.77jSlechtw. 0.79 wein.gv. Weêrsgesteldheid15Aug. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 16Aug. 8 u. Bewolkt, koel, goedweer. 16Aug. 12 u. Idem Schager markt van heden (per telegraaf f 60&120 4 Paarden Ossen 25 Stieren - 50al90 59 Geldekoeien - 90a220 19 Kalf koeien -180a210 15 Vaarzen - 80 al50 Hokkelingen - a 9 nucht. Kalveren - 14 a 15 Rammen - a 530 Schapen - 12 a 27 N.B. In de opgaaf van de vorige week hebben we, abusivelijk, den prijs van de boter gesteld op 62£ en 67|. Bit had moeten zijn 82* en 87|. 200 Lammeren f7£al2| 4 Bokkende Geiten - 1 a 31 11 magere Varkens f 10 a 15 17 Biggen - 5 a 9 30 Kippen c. 35 a 50 50 Eenden - 40 a 45 Boter per kop - 75 a 85 Kaas per kilogram - 20 a 35 Kip-Eieren per 100 -275 a300 Eend-Eieren -285 a290 Marktberichten. TEXEL, 14 Augustus. De Vceprijzen, ter markt en in den Commissiehandel besteed, waren als volgtVette Koeien f 160 a 215, Melkkoeien f 120 a 150, Geldekoeien f 120 a 145, Geldevaarzen f 60 a 85, nuchtere Kalveren f 10 a 12, Fok schapen f 15 a 18, Geldeschapen f 18 a 22, Weide dito f 12 a 16, Schrammen f 12.50 a 13.50, Rammen 15 a 18, ljarige Lammeren f 7 a 11, Veulens f 60.a 112.50, Werkpaarden f 125 a 175, Rijpaarden f 225 a 300, Oude Paarden f 40 a55, alles per stuk vette Varkens 19 a 21 cents per half kilogram. BOVENKARSPEL (Station), 15 Augustus. Heden besteedde men voor fijne Bloemkool f 3 a 4, grove f 5.50 a 7.witte Kool f 6 a 7 en roode Kool f 7.a 7.50 per 100 stuks. Ronde Aardappelen f 0.90 a 1.per half hectoliter. HOORN, 15 Augustus. Op de Paardenmarkt werden aan gevoerd 113 stuks, meest goede kwaliteit. De prijzen waren, met stuggen handel, hoog. ENKHUIZEN, 15 Augustus. Aangevoerd 22 stapels Kaas, f 28 per 50 kilogram. Karweizaad (nieuw) f 12.75 a 13.Mosterdzaad f 15.a f 16.50, Bruine Boonen f 9.a 11.75, Gerst f 4.a 4.75, Haver f 3.a 3.25, alles per hectoliter. PURMERENDE, 14 Augustus. Aangevoerd 343 stapels Kleine Kaas, f 31 per 50 kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. 1175 kilogram Grasboter, f 1.10 a 1.12 per kilogram. Veemarkt369 Runderen, hooger prijzen, handel vlug42 Stieren; 19 Paarden; 216 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram, handel stug86 nuchtere dito, f 8 a 18 per stok, handel vlug; 194 vette Varkens, 35 a 46 cents per kilogram, handel vlug; 130 magere dito, f 13 a 20 per stuk, handel matig 254 Biggen, f 5 a 9 per stuk, handel matig; 1784 Schapen, vette hooger in prijs, handel vlug, magere stug. AMSTERDAM, 15 Augustus. Veemarkt: 195 vette Kalveren, lste kwaliteit 95 en 2de kwaliteit 75 cents per kilogram19 nuchtere dito, f 6 a 15 per stuk165 vette Varkens 36 a 39 cents per kilogram. Pryzen der AardappelenWestlandsche Zand f 9, Andijker Muisjes f 4.60 a 5.Katwyker Zand f 4 a 6, Hillegommer Zand f 4.25 a 4.50, Hamburgers f 1.a 1.50, IJpolder Blanw- pitten f 2.50 a 2.80, alles per hectoliter. WAGENINGEN, 13 Augustus. Uiterwaardsch Hooi f 29 a f 30, nieuw dito f 26 en Binnenveldsch f 20 a 22 per 500 kilogr. MAASTRICHT, 14 Augustus. Hooi f 18 a 20 per 500 kilogram. KAMPEN, 13 Augustus. Buiten-Hooi f 20 a 23 en Binnen- Hooi f' 17 a 20 por 500 kilogram. WINSCHOTEN, 11 Augustus. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 190 stuks. Prijzen: eerste soort f 230 a350, Werk paarden f 80 a 140, mindere soort f 30 a 70, Venlens f 60 a 80, alles per stuk. De handel was tamelijk vlug. commandant had toegesproken, bracht de chamberlain drie fraaie doosjes op, welke door hem op een blad gedragen werden. Het grootste der doosjes bevatte liet comman deurs-kruis der Kalakaou-orde, hetwelk door den chamber lain om den hals van den commandant gehangen werd, de beide andere doosjes bevatten de ridder-kruisen dier orde en werden uitgereikt aan den eersten officier en.... aan den consul, zoodat den luitenant ter zee B., de aangename doch tevens pijnlijke taak te beurt viel een en ander met zijn tegenwoordigheid te mogen opluisteren, zonder echter voor het ontvangen van die hooggewaardeerde orde in aan* merking te komen. Niettegenstaande Zijne Majesteit zijn hofhouding enz. zooveel mogelijk ingericht heeft in overeenstemming met die der Europeesche hoven, schijnt Zijne Majesteit echter in die zaken eenigszins ten achteren te zijn. Ook moet er hoegenaamd geen poging in 't werk gesteld zijn om een dergelijke fout ten opzichte van den heer B. te herstellen, dat toch zeer eenvoudig had kunnen geschieden." Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Joban Willem Friso" is heden, na afloop van de ter reede gehouden en uitstekend geslaagde torpedo-schietoefeningen, weder in de haven teruggekeerd en wordt nu uitgerust om in het laatst dezer maand, met bestemming naar West-Indië, zee te kunnen kiezen. De machinist lste kl. J. Kisjes, bestemd om 18 dezer per stoomschip „Sumatra" naar Oost-Indië te vertrekken, heeft te Amsterdam met zeer goed gevolg examen afgelegd om te kunnen worden opgenomen in het vaste korps machinisten. Gelijk men zich herinneren zal, zou de heer Bahlman het zijn, die de kwestie der beschermende rechten, en wel meer bijzonder de invoerrechten op graan, bij onze Staten- Generaal aanhangig zou maken. Hij zou, volgens het „Venl. Weekbl.", de kat de bel aanhangen. De bel was echter nu een paar weken geleden werd het gezegd nog niet klaar. Thans schijnt de zaak in orde te zijn. Althans de „Limb. Koerier' meldt, dat het aangekondigde wetsontwerp, regelende de invoerrechten op graan, eerst daags bij de Tweede Kamer is te verwachten, in te dienen door den heer Bahlman. Hoe een sabel tot een algemeene verbroedering kan leiden, werd jl. Zondagnacht bewezen bij een vechtpartij op den Singel te Utrecht tusschen een paar burgers en een militair. Toen een der burgers zijn mes trok, liet ook de militair zijn wapen schitteren, doch bij een goed gepareerden slag vloog het 't water in. Dit ziende, begaf een der omstanders, een gewezen militair, zich te water om den sabel er uit te halen, waartoe hij niet eens verlof vroeg aan zijne hem vergezellende vrouw. Deze weldra haar man niet meer op het water bespeurende, hief een vervaarlijk geschreeuw aan, en reeds meenden ook de anderen, den strijd vergetende, den drenkeling hulp te gaan bieden, toen zij bemerkten dat deze zelf weer naast hen stond. Hij was den breeden singel overgezwommen, over de Willemsbrug weer teruggekomen en in de verwarring niet zoo spoedig opgemerkt, 't Eind was, dat allen zich ver broederden en alle leed vergeten werd, zelfs door den militair, wiens sabel ten slotte door middel van een dreg, reeds aangebracht voor den vermeenden drenkeling, werd opgehaald. 't Geluk schuilt dikwijls in een klein hoekje, soms wel in een oud bed, zooals dezer dagen een koopman te Utrecht bleek, die voor f 0.50 zegge vijftig cents een oud veêren bed had gekocht van een daglooner te De Meern. 't Noodig vindende dit bed te zuiveren en van eenige overtolligheden te ontdoen, vond hij onder de laatste ook een tabaksdoos, waarin zich bevonden een zilveren horloge met ketting, benevens een som van f 4000 aan bankpapier. Men zegt, dat die onverwachte rijkdom hem reeds betwist wordt door den verkooper, doch hij beweert het bed met alle appendices gekocht te hebben: op de andere onnoodige toevoegselen van 't bed maakte de ver kooper immers ook geen aanspraak. De heer J. De Groot, van Oudkarspel, heeft te Amsterdam acte voor hoofdonderwijzer bekomen en de heer N. F. Perk, van Alkmaar, te 's Hage acte voor Hoog- duitsch L. O. Tot secretaris-penningmeester der banne Berkhout is benoemd de heer D. Slagter Tz., aldaar. Naar aanleiding van de uitreiking der Kalakaou-orde aan den commandant en den eersten officier van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis" tijdens het verblijf ter reede Honolulu (lees pag 4), behelst het „Vaderland" eene correspondentie, waaraan wij de volgende regelen ontleenen „Volgens geloofwaardige inlichtingen moet Z. M. voor het diner, dat des avonds te acht uren zou plaats hebben, zich ten opzichte van zijn gast, den luitenant ter zee B., eenigszins zonderling hebben aangesteld. Het feit moet zich aldus hebben voorgedaan: Even voor het diner, werden de commandant, de eerste officier, luitenant ter zee B. en de Hollandsche consul, die eveneens door den Koning geïnviteerd was, in de troonzaal, door den chamberlain binnengeleid en vóór den troonzetel van Z. M. gebracht, alwaar de gasten zich ancienniteits- gewijze in het gelid plaatsten. Nadat de Koning den Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de tweede helft der maand Juli 1888. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestemming. WolfAmsterdam. J. H. Sluiter D. De Ruiter. Mej. LankhorstH A. v. d. Berg Mej. H. Appel Van 't Oosten's Gravenhage. F. J. Munnik J- De Vries Helder. A. v. d. HoekHilversum. JeneverstokerijWeesp. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna F. Van HoutenWeesp. A. Spiegt't Zand. Briefkaarten J. PullenAmsterdam. Mevr. C. v. Hasselt J. H. Vink Brieven, verzonden geweest naar Amerika: N. TimmermanKingston. Naar Indië GuijtBatavia. Burgerlijk en kerkelijk getrouwd: ABRAHAM LEVIE en LEENTJE POLAK, die, ook namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de zoovele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de voltrekking van hun huwelijk. Augustus 1888.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3