voor Helder en omstreden westiil in. liet Verkoophuis „DE ROODE KOUS", Van af 1 Juni jl. is het Depót „The Singer Maiinhicturing 0° Singer Manufacturing C°„ te i\ew-York, JACQÜES VAN ROSENDAEL. Elke Machine uit bovenstaande Fabriek MOET VOORZIEN ZIJN van bet Fabrieksmerk en op den arm voluit te zien geven: der Origineele Singer-Naaimackines der Hoofdgracht K 53 54. Eene zeer uitgebreide sorteering is in het Beneden-Magazijn geëtaleerd, tot welker bezichtiging belangstellenden worden uitge- noodigd, waarin inzonderheid uitmunten de Nieuwste Improved „Bingschuitje" Machines. Levering desverkiezende op proef; onderricht gratis; drie jaar garantie; gemakkelijke betaling. Faillissement J. J. KUIJPER, Ds. MANSSEN, van Zaandam, Tandarts BIERSTEKER, zal Woensdag 22 Angustns NIET te consulteereu zijn te den Helder. Koster's Kleinen Winkel te Schagen. winkelier in ijzerwaren te Burg op Texel. De tweede vergadering van schuldeischers, ter verificatie hunner vorderingen, in bovengenoemd faillissement, is door den E.A. Heer Rechter-Commissaris bepaald op Vrijdag den 7 September 1888, des voormiddags ten half twaalf ure, in het gebouw der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Mr. J. A. MIDDELHOF F, Curator, Kantoor Breedstraat, A 40. Doopsgezinde gemeente Barsingerhorn c. a. ZONDAG 26 AUGUSTUS a. s.: Notaris BACKX zal publiek verkoopen: te Auua Panlowna, op DINSDAG 1 E SEPTEMBER 18.S8, voorraiddags elf uur, in de „Vlas- ci» Korenbeurs*" Twee perceelen best BOUWLAND, gelegen te Anna Paulowna in het oostdeel, aan den Lotweg, bij de Ewijelcs- sluis, samen groot 4.!) 7.40. In gebruik bij den Heer Cs. BLA AUBOER JAC.zn. Sr. Dadelijk te aanvaarden. Damrak 62, Amsterdam, volledig plan met teekeniDg en begrooting van de woning te maken, zullende dan in eene volgende vergadering worden beslist, of tot den bouw al dan niet zal worden overgegaan. Bij de daarna volgende rondvraag verzocht de heer Van der Maaten, dat, nu aan de Laan, alwaar hij woont, de bermen langs den straatweg met halve oude klinkers worden bestraat, zulks voor zijne woning moge geschieden met nieuwe klinkers, zullende door hem de meerdere kosten dier nieuwe steenen boven de oude aan de gemeente worden vergoed, welk verzoek werd toegestaan. De Voorzitter vroeg daarna of de vergadering kon goedkeuren de wyze waarop, bij wijze van proef, eenige boomen langs de Gedempte Gracht zijn opgesnoeid, zullende in dat geval daarmede worden voortgegaan. De Raad bleek die wijze van behandeling goed te keuren. Daarna werd de vergadering gesloten. Beriont uit Ruim gesorteerd in Zichten, Sikkels, Strekels, steenen Haarhamers en -Aambeelden, Graan- vorken, Dorsekgereedschappen, Graanschoppen, Stofbrillen, Machine-olie, beste Bascules, geijkte Maten, -Gewichten en -Balansen, Amerikaansehe Stierenringen, Kaasstremsel en -Kleursel, Keulsche Lebben, Thermometers en Maatglazen. N.B. Buskruit (Crêpée) N1 en Hagel. A. KOSTER, Schagen. Gemeenteraad van Schagen. Avondzitting van Zaterdag 18 Augustus 1888. Iu deze zitting werd door den Voorzitter ter tafel gebracht de ingevolge het deswege in de vorige zitting genomen besluit, door den gemeente-opzichter ontworpen schetsteckening van het terrein, waarop, kan dit zonder belemmering voor latere uitbreiding van het daarnaast gelegen schoollokaal geschieden, de door het hoofd der school verzochte onderwijzerswoning zou kunnen worden gebouwd. Nadat, zoo uit die teekening als uit een door den gebeelen Raad op het terrein gehouden onderzoek in loco was gebleken, dat die bouw aldaar zonder de bedoelde belemmering te veroorzaken kan geschieden, werd, overeenkomstig een voorstel van den heer Van der Maaten, besloten, den gemeente-opzichter op te dragen, om, in overleg met het hoofd der school, wat betreft diens wen ach en omtreut grootte en richting, enz., een Op de jl. Zaterdagmorgen door den heer C. Moerman Jzn, van Oostvoorne, te Utrcht bijeengeroepen vergadering tot beraadslaging over de middelen om te komen tot afschaffing der vergelijkende examens bij de benoeming tot hoofd eener school, waren ISO per sonen aanwezig, terwijl van 1035 anderen schriftelijke bewijzen van instemming waren ontvangen. Eene voorloopigc commissie had zich georganiseerd, bestaande uit de heeren W. Degeuhardt, Voorzitter, te AmsterdamG. B. Lalleman, Vice-Yoorzitter, te Amsterdam Moenuans, te Tinte, gem. Oostvoorne, Secretaris; C. Van Riet, te Katendrecht; K. Van der Zande, te Klundert; J. A. Van Dijk, te Leiden; mr. J. A. Van Gilse, Arrondissements-schoolopziener te Rotterdam, en J. Versluijs, te Amsterdam, welke bij acclamatie door de vergadering tot blijvende commissie werden benoemd. Na zeer breedsprakige discussicn werden de volgende conclusiën aangenomen De vergadering wenscht1een gedeeltelijke afschaffing der vergelijkende examens; 2. eene classificatie der scholen naar den grondslag van het tractement en 3. een vergelijkend examen voor de laagste klasse en voor de volgende klassen, geen vergelijkend examen iu de gewone beteekenis van het woord. De vergadering draagt verder aan het hestuur op, deze denkbeelden uit te werken en nader vast te stellen. Tot verdere bereiking van een practiscli resultaat dezer bijeen komst, werd daarop besloten tot de oprichting van een Bond tot verbetering der wijze van benoeming van hoofden der openbare scholen. Als leden van den Bond kunnen ook zij, die geen onderwijzer I zijn, toetreden. De jaarlijksche contributie is bepaald op 50 cents. Een Amerikaansch geneesheer, dr. Roche, heeft belangrijke onder zoekingen gedaan omtrent de zoogenaamde „kramp" in het water, welke jaarlijks vele personen, waaronder goede zwemmers, als offer eischt. Volgens dr. Roche is er echter nooit van kramp sprake, zooals hem gebleken is bij het onderzoek der lijken van plotseling verdronken zwemmers. Het snelle verslappen der spierkracht wordt volgens hem veroorzaakt doordat er schuim of water met de inge ademde luclit in de aclitcrkeel komt en door de luchtpijp inge zogen wordt, of, zooals men zegt, iu de verkeerde keel geraakt, hetgeen eene oogenblikkelijke stremming van alle ademhalingsor ganen ten gevolge heeft. Komt het water hij het begin der adem haling in de luchtpijp, als de long geheel luchtledig is, dan zinkt liet lichaam dadelijk; geschiedt het, gedurende de ademhaling, dan wordt de strijd iets verleugd. Merkt men dus, dat een zwemmer ongewone bewegingen maakt met de armen, dan moet oogeublikkc- lijk hulp verleend worden, omdat hij niet in staat is om hulp te roepen. Do Minister van Oorlog heeft, daar de maatregel, strekkende om het houden van vrijwillige oelening in den wapenhandel aan to moedigen, vrij algemeen instemming in den lande heeft ontvangen, en aanvankelijk deze oefeningen door vele jongelieden met lust en opgewektheid zijn gevolgd, besloten de proefneming voort te zetten. Het voorloopig karakter blijft intusschen behouden, terwijl op enkele punten voor verduidelijking en aanvulling is gezorgd. Nader is dan ook bepaald dat 1. In plaatsen, waar infanterie of vesting-artillerie in garni zoen ligt, aan jongelingen van 17 jaren tot aan den militic- plichtigen leeftijd, die zich daartoe bij den commandeerenden olficier aanmelden, gelegenheid zal worden gegeven om bij de korpsen infanterie en vesting-artillerie kosteloos onderwijs te ont vangen in den wapenhandel en, voor zooveel de vesting-artillerie betreft, ook in de bediening van het geschut. Voor dezen practischen cursus zullen vanwege het korps de noodige wapens en munitiën worden verstrekt. 2. In de sub 1 gemelde garnizoenen zal tevens aan jongelieden, die den practischen cursus bywonen, de gelegenheid worden gegeven, om kosteloos deel te nemen aan een theoretischen cursus, atrekkende tot voorbereiding voor don graad van militien-korpo- raal bij de infanterie of bij de vesting-artillerie. De jongelieden moeten zich minstens de kundigheden hebben eigen gemaakt, welke worden gevorderd om bij de korpsen als aspirant-onder officier te worden aangenomen. 3. Jongelieden, in het bezit van het getuigschrift voor den practischen en dëü\4heö'retischen cursus, zullen, nadat zij militie- dienst verricht hebben, en met den graad vau militien-korporaal met onbepaald verlof zijn gezonden, in staat worden gesteld, gedurende dat verlof, ook in het 2de en 3de jaar van hunnen militie-diensttijd een practischen en theoretischen cursus te door- loopen, tot voorbereiding voor den graad van militein-sergeant. Er zal, zooveel mogelijk, moeten worden getracht, de oefening van liet bedoelde militie-kader to doen samenvallen met de practischc oefeningen van hen, die nog geen militie-dienst hebben verricht. De sub 1 bedoelde aanmelding zal jaarlijks vóór 1 October moeten geschieden, onder overlegging van een geboorte-akte of een extract uit het geboorteregister, alsmede van een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester van de gemeente, waar de jongeling woont. Zij, die zich vóór gemelden datum niet hebben aangemeld, worden niet tot de cursussen toegelaten. De aanmelding voor de cursussen, bedoeld sub 3 hiervoren, moet geschieden jaarlijks vóór 1 December, onder overlegging van het zakboekje en van het daar bedoelde getuigschrift. Het bepaalde in de vorige alinea is ook hier van toepassing. Na afloop van de hiervoren sub 2 en sub 3 bedoelde cursussen zal, door den commandeerenden officier, aan een ieder die daaraan met voldoenden uitslag heeft deelgenomen, een getuigschrift worden uitgereikt. Jl. Woensdag werd te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond in de groote zaal van „Musis Sacrum", die op pas sende wijze was gedecoreerd. De Voorzitter, de heer S. W. Siemons, van Amsterdam, opende de vergadering, die bijgewoond werd door een 200tal leden, vak- genooten en belangstellenden, met een uiteenzetting van het doel van den Bond en opwekking tot samenwerking. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat de Bond, met 20 afdeelingen. 700 leden telt. De Penningmeester deed verslag nopens den toestand der kas, die, bij een ontvangst van f 645.60 en een uitgaaf van f 430.37, een batig saldo van f 215.23 aanwees. Omtrent het voorstel tot het doen van scheikundige onderzoe kingen door den heer dr. Van Hamel Roos, bleek, dat de leden van den Bond in de gelegenheid zullen komen, hunne grondstoffen door dien heer te laten onderzoeken, tegen de geringe vergoeding van 50 cents per proef. Het voorstel van de afdeeling Deventer, de oprichting eener vakschool betreffende, werd na veel discussie tot eene volgende vergadering aangehouden. Door het Bestuur werd mededeeling gedaan, dat de meel fabrieken hebben aangenomen, den leden netto voor bruto te leveren. Omtrent de kwestie der „Coöperatie" kwam men tot geen resultaat. De periodiek aftredende Secretaris, de heer C. J. N. Van Etten, werd met overgrootc meerderheid herkozen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. F. Van Rennes, te UtrechtC. Crebas, te Groningen C. Stuffers, te Zaandijk en J. Westerlaken, te 's Hertogenbosch. Door den Voorzitter werd een gevoelvol herinneringswoord gewijd aan de nagedachtenis van het overleden lid van het Hoofdbestuur, den heer I. P. Doressen. Ten slotte is Bolsward aangewezen als de plaats voor de aanstaande algemeene vergadering. Als een bewijs dat de „malaise", waarover tegenwoordig zoo algemeen wordt geklaagd, althans te 's Gravenhage, als „eene soort van legende" moet worden beschouwd, meldt men uit de residentie aan de „Zaanl. Crt." het volgende „Onze Rijnspoorstoomtram zegt de schrijververvoerde Zondag 17,550 personen van en naar Scheveningende Hollandsche stoomtram en de paardentram vervoerden er te zamen minstens evenveelop onze nationale tentoonstelling in den Koekamp waren behalve de habitués (inschrijvers, inzenders, enz.) ruim 4000 bezoekersin het Kurhaus te Scheveningen waren gisteren avond circa 6000 menschen, waaronder ruim 2000 met dagkaarten van f 0.75 in de „Seinpost" was het stampvolbij Zeerust en Rauch, in de Galerie en bij Altenburg zaten honderden bezoekers de Clingendaal-wedrennen werden Donderdag en Vrydag drukker dan ooit te voren bezocht en de wielerwedstrijd te Scheveningen lokte Zaterdag en Zondag duizenden toeschouwersin de tent in het Bosch bleef bij de Zondag-matinée geene plaats onbezet in onzen Dierentuin was het Zondag en heden tamelyk druk honderden liefhebbers togen naar het nieuwe zeebad Loosduinen alle stationeerende rijtuigen waren jl. Woensdag tot den laten avond in beslag genomen. „En dat alles de „malaise" ten spijt. Onze winkeliers klagen steen en been, maar de nieuwe zaken verrijzen als paddestoelen uit den grondde luxe wordt van jaar tot jaar grootermen is op dit oogenblik bezig op onze Groenmarkt een monumentaal manufacturenmagazijn te bouwen, met eene pui van gekleurd marmer en een bardsteenen en zandsteenen gevel als voor een vorstelijk palcisin het Noordeinde breekt men een paar kapitale perceelen af om er eene reusachtige goudsmids affaire te stichten. Er is ernstig sprake van eene nieuw op te richten „Vereeniging tot verfraaiing van den Haag.". „Alles ondanks de groote „malaise". Men bereidt een groot feest voor op den aanstaanden Prinsesjesdag en do inschrijvingen vloeien er mild voor, al hebben de Hagenaars ook beelwat offers gebracht voor het waarborgfonds der tentoonstelling. Straks wordt ook de groote landbouw-expositie geopend in de Maliebaan, die reeds geheel omheind is; dat zal een enorm mooi ding worden waarbij ook heelwat geld onder de menschen kan komen. „Zoo zullen we door al het pleizier maken uit de „malaise" moeten komen." Ten huize van kolonel Gouraud, den vertegenwoordiger des heeren Edison, Beulah-hill, Norwood, hebben dezer dagen ten overstaan van een groot aantal heeren en dames nieuwe proef nemingen plaats gehad met de phonograaf, waarbij de laatste verbeteringen met nieuwe uit Amerika ontvangen modellen werden duidelijk gemaakt. In de eerste plaats hoorde men den heer Edison zelf, wiens den 16den Juni gesproken woorden met duidelijke stem werden herhaald, meldende dat de kraamvrouw zeer wel en de spraak van het kleintje, ofschoon wat onduidelyk, voor een beginner niet kwaad was. Vervolgens gaf de phono graaf o. a. Arditi's „Leggcro invisibile" ten beste, gelyk het door mevr. Shaw, „la belle Sifffeuse", indertijd gefloten was. Deze laatste was zelve bij de proefnemingen tegenwoordig en floot op verzoek alles nog eens over, zoodat men vergelijkingen maken kon. Vervolgens bracht de phonograaf een waar babel van geluiden over het gedreun der hamers, het gesnor der raderen, het geknars der zagen op 's heeren Edisons groote werkplaats. Dan weder sprak en zong kolonel Gouraud zelfs in de phonograaf en een oogenblik daarna hoorde men het instrument alles helder en duidelijk herhalen. Zelfs de eigenaardige temend-brauwende spraak van een Engelsch fatje, het curieuse Engelsch van een Franschman, enz., ja een duet van een cornet-it-piston en eene piano, drie maanden te voren te New-York gespeeld, werd onberispelijk weêrgegeven het duet, naar verzekerd werd, reeds voor de duizendste maal. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4