zendingen, zonder eenig voorbehoud, op de vrijgevigste voorwaarden die tegenwoordig worden toegestaan, dan zijn het voorzeker de Hollanders: ouderwetsch degelijk, soliede en achtenswaardig (old-fashioned, solid and hono rable) als zij zijn meenen wij te mogen zeggen dat de kansen van verlies daar tot een minimum zijn gereduceerd. Voor één ding worden onze fabriekanten in het bijzonder door den Consul gewaarschuwd: namelijk om geen goederen van geringe qualiteit (poor manufactures) naar Holland te zenden, in de meening dat de lage prijzen wel tegen de mindere hoedanigheid zullen opwegen. De Hollanders laten zich niet door den schoonen schijn misleiden. Zij zijn niet afkeerig van een fraaien vorm en schoone kleuren, maar de qualiteit blijft daarom toch niet onopgemerkt. Zij zijn dan ook werkelijk op Amerikaansche goederen gesteld, wijl goede qualiteit daarbij gepaard gaat met schoonheid van vorm en met geschiktheid voor het gebruik, waartoe al onze goederen bestemd zijn. „Onder de vele Amerikaansche goederen, waarvoor thans in Holland afnemers te vinden zijn, noemen onze Consuls de volgende, als vatbaar voor groote ontwikkeling: ijzeren hoepels, zeisen, hooivorken en sikkels. De buitenlandsche artikelen van dien aard, welke tegenwoordig in Holland gebruikt worden, zijn van Engelschen oorsprong en kunnen niet in vergelijking komen met de Amerikaansche. De laatstgenoemden zijn lichter, gemakkelijker te hanteeren, werken beter en zijn volstrekt niet hooger in prijs dan de zware Engelsche.' Holland levert werkelijk een goed terrein op voor alle soorten van Amerikaansche landbouw gereedschappen en werktuigen. Drukpersen, schrijfmachines, caoutchouc-stempels, sloten, schaatsen (in Holland rijdt men schaatsen om er geld meê te verdienen), timmerhout, goedkoop geschilderd huisraad, nikkel-en pleet waren, zaden, melasse en gezouten vleesch, wanneer men zich de noodige moeite geeft, billijke conditiën doet en andere geriefelijkheden, en, bovenal, de handhaving van de prima qualiteit waardoor de Amerikaansche goederen bekend zijn geworden, wij zeggen het nogmaals, zooals wij het reeds herhaaldelijk gezegd hebbener is geen betere markt in Europa voor den Amerikaanschen handel dan die van Holland. „Een gunstige omstandigheid voor den uitbreiding van onzen handel met Holland is hierin gelegen, dat de land verhuizing van daar steeds toeneemt, en nagenoeg de ge- heele groote massa vandaar zich naar de Yereenigde Staten verplaatst. Dit bewijst op zichzelf reeds genoegzaam, dat de bevolking hare aandacht op ons vestigt. Daarom is de verlevendiging van den handel tusschen beide landen een zaak, die reeds uit bloot commercieel oogpunt ge boden is.* De door mij in dit artikel gecursiveerde regels toonen, dat wij bij de Amerikanen goed staan aangeschreven en onder hen nog een reputatie te verliezen hebben. Laat ons daaraan denken. En bovendien kunnen de hier voor komende wenken misschien medewerken om den grooten toevoer van Amerikaansche goederen eenigszins te temperen door middel van eigen fabriekaat! Amstelaar. Ik cursiveer. Binnenland. De Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, de heer C. Pijnacker Hordijk, zal heden de reis naar Indië aan vaarden. Het „N. v. N.", dat deze week met eenige andere bladen te zamen de verontrustende telegrammen uit Indië ontving, beweert, dat de Minister Keuchenius zijn ambtgenoot van Watertaat, Handel en Nijverheid verzocht heeft, aan de directie der Rijkstelegraaf last te geven, hem van de telegrammen uit Batavia, waaraan die particuliere mede- deelingen te danken zijn, onmiddellijk afschrift te zenden. Door den Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië is, ingevolge Z. M.'s bevel, het besluit van 21 Augustus 1886, waarbij aan de heeren Sol en De Sturler het verblijf in de afdeeling Buitenzorg is ontzegd, ingetrokken, en bij Zr. M.'s besluit van 23 Augustus 1888 is de heer E. P. C. Sol benoemd tot lid der Algemeene Rekenkamer van Neder landsch-Indië. De afdeeling Noordholland van „Het Nederlandsch Paardenstamboek" zal eene algemeene vergadering houden op Vrijdag 31 dezer te Alkmaar. Tot de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereeniging „Het Nederlandsch Paarden stamboek", te houden te 's Hage op Vrijdag 14 September, des namiddags, behooren: Voorstel van de afdeeling Noordholland om eene prijs vraag uit te schrijven voor eene goedgekeurde beknopte handleiding bij paardenfokkerij; daarvoor eene uitloving te doen van f 25, onder bepaling dat de omvang van het antwoord niet meer dan één vel druks zal innemen. Voorstel van het Hoofdbestuur om bij de Hooge Regee ring aan te dringen tot het brengen van een zekere som op hare begrootingen van Oorlog en van Waterstaat, enz., ten einde daaruit subsidiën te verleenen aan die Vereeni- nu eenmaal bewonderen, hoe zij ook was. Haars vaders vreugde over de terugkomst van zijn lieveling was werkelijk roerend, en hare verhouding te verbreken, kwam niet in Thyra's hoofd op zij dacht er zelfs niet over, dat wat zij voor Frederik voelde, geen liefde was, want wie geen liefde kent, weet niet wat het woord zeggen wil. Maar nu werd er in ernst over trouwen gesproken. Hij had nu meer dan den leeftijd, meende hij en was zoo dringend en welsprekend, dat de vader genoodzaakt was toe te geven. De bruiloft werd op het najaar vastgesteld. Thyra voelde zich gedrukt, maar toch moest zij bekennen, dat die man een vroolijke bruid verdiende. Nadat zijn geluk zoo nabij en zeker was, werd hij meer en meer ridderlik eerbiedig tegenover haar, verschrikte haar nooit meer en nam dankbaar het weinige, dat zij hem gafin zijne oogen was dat een koninkrijk. Gelukkig en vroolijk gaat hij naar de hoofdstad, waar hij voor dien zomer eene aanstelling heeft, want hij moet hard werken om zijn koninkrijk te verdienen! Met Pinksteren heeft hij een paar dagen vrij en komt dan natuurlijk thuis. Maar het zou een hooger soort van vrijheid zijn dan hij gedacht had, want den avond voor Pinksteren werd zijn lijk in zee gevondende scheren hadden weer een van haar tallooze offers geëischt, en dezen keer van een edele soort. Frederik was met een stoomboot tot het naaste station gegaan vandaar wilde hij met zijn eigen zeilboot naar zijn Dorado. Een vreeselijke storm overviel hem echter, en welke wonderen van moed en dapperheid hij verricht heeft, van den morgen af, dat hij de stoomboot ver liet, tot den avond van den volgenden dag, toen de visschers hem dood op een scheer vonden, is een geheim, dat de dood niet heeft naverteld. (Wordt vervolgd.) gingen, welke zich de bevordering der paardenfokkerij tot taak stellen, en dit tot zoodanig bedrag, dat daaruit te verkrijgen subsidiën aan dekhengsten er toe kunnen leiden oni den eisch van een laag dekgeld in billijkheid aan de houders van bekroonde hengsten te stellen. Omtrent den Bond tot verbetering der wijze van benoeming van Hoofden aan openbare scholen, die in de jl. Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering is gesticht, wordt nader gemeld, dat tot Voorzitter van het bestuur is benoemd de heer W. Degenhardt, tot Vice-Voorzitter de heer G. B. Lalleman en tot Secretaris-Penningmeester de heer C. Moerman .Tz., te Tinte, gemeente Oost-Voorne. Allen, die tot heden blijken van sympathie gaven, worden als leden van den Bond opgeschreven, tenzij men schriftelijk mocht te kennen geven, dat men zulks niet verlangt. De Bond hoopt zich bij eventuëele wetswijziging tot de Regeering te wenden, ten einde te verkrijgen wat zij in deze in het belang van het onderwijs en van den onder wijzer acht. Kardinaal Lavigerie heeft, volgens de Fransche bladen, 520,000 francs van de Nederl. Katholieken ontvangen, ten behoeve van de bestrijding der slavernij in Centraal-Afrika. Ten behoeve van de harddraverij, den 29 dezer te Alkmaar te houden vanwege de Alkraaarsche Harddraverij- Vereeniging, heeft de directie van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij eene gunstige bepaling genomen. Zij heeft zich nl. bereid verklaard, eene reductie van 50 pet. toe te staan op de vrachtprijzen in het lokaalverkeer voor het vervoer (met gewone treinen) der paarden en rijtuigen, deelnemende aan of terugkeerende van bedoelde harddraverij. Deze reductie is ook geldig op de minimumprijzen van het lokaaltarief. Het Stedelijk Museum te Alkmaar ontving twee kolossale etsen van den heer H. D. Kruseman van Elfen, te New-Yorkzij stellen voor een zomer- en winterlandschap in Noord-Amerika. Van elk dezer etsen zijn slechts 100 exemplaren getrokken. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 23 dezer: „'t Is grappig: de sociaal-democraten hebben hier van tijd tot tijd alies in het werk gesteld om aanhangers te vinden voor hunne partij, maar moeten telkens onverrichter zaken aftrekken, 't Was hun trouwens reeds vóór zij hier voet aan wal zetten verteld: de grond is hier te waterig, de lucht te koud. Nu tracht het „Leger des Heils" ver overingen te maken. Het huurde hier iri de Langestraat een lokaal voor 2 jaren met 2 jaren „op zicht", tot het houden zijner vergaderingen." Ter gelegenheid der jongste muziekfeesten te Pur- merend werd op 11 dezer ook eene harddraverij gehouden, waarbij, zooals we reeds vroeger meldden, de prijs werd behaald door Bier, te Oosthuizen. In het reglement der commissie was echter de bepaling opgenomen, dat daaraan uitsluitend paarden mochten deel nemen, die nimmer een prijs of premie hebben gewonnen, op verbeurte eener boete van f 50. Bij onderzoek is gebleken, dat Bier aan die bepaling niet heeft voldaan en tevens ongenegen is om de boete te betalen. De commissie heeft alsnu besloten, den prijs te verkoo- pen en de opbrengst aan den Burgemeester ter hand te stellen, ten behoeve dér algemeene armen. Een landbouwer te Laren (Noordholland) is tenge volge van het schichtig worden van zijn paard, door een van zijn wagen vallende egge zóó deerlijk gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. In het Zomer-theater in den Parktuin te Amsterdam trekt tegenwoordig een slangenmensch veel bezoekers. Als het scherm opgaat, weet men in den aanvang niet, of men hier met een slang, dan wel met een menschelijk wezên te doen heeft. Hij heeft zich namelijk een soort slangenkop op het hoofd gezet en aan de beide voeten een langen sleep in den vorm van een staart, en zoo komt hij langs een boom, omgeven door tropische planten, als een slang zich kronkelend, aanschuifelen. Het tooneel wordt daarbij door een pliantastisch licht gekleurd, nu eens rood of groen, dan weder blauw, dat op het schitterend schubben- costuum een vreemd effect teweegbrengt. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht de heer J. L. Beijers, uitgever-directeur van „het Nieuws van den Dag", ter zake van een entre-filet, in het nummer van 23 Maart jl. opgenomen, over eene spook geschiedenis te Bornebroek, waarin de kapelaan van die plaats gefunceerd zou hebben als spook en bij die gelegen heid daarvan door den boer, op wiens erf het spook ver scheen, zou zijn afgeranseld, dat hij er niet meer van was opgekomen. Dit dienen als spook zou gestrekt hebben om den boer geld af te persen. Op grond van dat verhaal had de kapelaan, de heer Derckson, zich met eene klacht tot de justitie gewend. Daar de redactie weigerde haren correspondent te noemen, werd de uitgever-directeur, op grond van art. 418 van het Wetboek voor Strafrecht, aansprakelijk gesteld. De eisch van het O. M. was f 300 boete. De verdediger, mr. Molster, concludeerde tot vrijspraak. B. en W. van 's Hage hebben, in overeenstemming met de commissie van bijstand in het beheer der Gasfabriek, den Raad voorgesteld den prijs van het gas met 1 cent per M3 te ver minderen en alzoo op 6 cent per M3 te bepalen. Uit een financiëel oogpunt kan daartegen, naar zij meenen, geen bezwaar bestaan, daar toch de aanzienlijke batige saldo's, welke de rekeningen der exploitatie telken jare in klimmende mate nalaten, aantoonen dat jaarlijks het verbruik belangrijk toeneemt, hetgeen ongetwijteld nog in grootere mate het geval zal zijn bij prijsverlaging. Boven dien bewijst de begrooting, dat men, niettegenstaande die prijs verlaging, nog een batig saldo verwacht van f 56,000. Uit Steeg wordt gemeld, dat de dichter Hofdijk ernstig ziek is. De Wageningsche Gasverlichting-Maatschappij keert over 1887 aan de aandeelhouders 16 pCt. uit. i Naar men aan de „Asser Crt." mededeelt is de zwart bonte enterstier „Klaas", ingeschreven in 't Friesch Rund veestamboek, van K. N. Kuperus te Marsum, welke met een gouden medaille werd bekroond op de Landbouw tentoonstelling tijdens het Congres aldaar, aangekocht door iemand uit de Transvaal, om aldaar te dienen tot veredeling van het rundvee. Uit „Punch". De kleine Georgy en Effie spelen „man en vrouw". Georgy zit aan het eene eind van de tafel, Effie aan het andere eind. Georgy: Dit is niet te eten. EffieZie dan maar dat je wat anders krijgt. GeorgyVerdomme I Effie staat op en verlaat de kamer, de deur achter zich dicht slaande. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrijdag 24 Augustus 1888. Afwezig de hoer A. J\ Koor». Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat de sloot bij S. Koning .Ibz. zal worden schoongemaakt, en voorts dat het Dagel. Bestuur aan het Oude Schild is geweest om een onderzoek in te stellen naar de straat, welke weldra zal worden verbeterd. Het plaatsen van lantaarns van het dorp Oude Schild naar dc Haven, acht genoemd Bestuur niet raadzaam. Er wordt gevraagd, of de lantaarn bij Slaman den gelieelen nacht zou kunnen blijven branden hetgeen in overweging zal worden genomen. De heer C. Zijm Tijsz, bespreekt dc verbetering der straat te Oude Schild. De Voorzitter zegt, dat het Dagel. Bestuur zorg zal dragen, dat deze behoorlijk in orde wordt gebracht. Dc Voorzitter zegt, dat hij den heer Bosman heeft geschreven, omtrent de verlichting bij de boot, en dat genoemde heer daarin geen bezwaar heeft, doch dat het vroeger vertrekken der boot niet kan geschieden. Dc heer C. Keijzer Pz. wenscht, dat de Raad officieel aan den heer Bosman zal schrijven omtrent het vroeger vertrekken der boot. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Alsnu verzoekt de Voorzitter de Commissiën, die belast zijn geweest met het onderzoeken der verschillende rekeningen, daaromtrent rapport uit te brengen. Bij monde van den heer Dros wordt, namens de Commissie, verklaard, dat de verschillende rekeningen zijn onderzocht en in orde bevonden. Hij stelt alzoo voor, dezelve goed te keuren en vast te stellen. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter zegt dank aan de leden der Commissie voor hun onderzoek. Daarna worden de begrootingen der gemeente, van het Algemeen Armbestuur en het Weeshuis, aangeboden en eene Commissie be noemd tot onderzoek. Aan de vergadering wordt aangeboden de staat ter benoeming van twee leden voor het College van Zetters, waartoe worden benoemd de heeren D. P. Witte en H. Bruin. Op de voordracht werden mede geplaatst de heeren Jb. Roeper en C. A. Witte. Er wordt voorgelezen een verzoek van heeren brandmeesters, enz., te De Cocksdorp, om eene nieuwe brandspuit. Nadat de Voorzitter deze zaak in het breede uiteen heeft gezet met belofte verbeteringen te zullen doen aanbrengen, wordt zulks voor kennisgeving aangenomen. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst, ter behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering niets meer aan de orde zijnde, wordt deze gesloten. Buitenland. De Koning van Denemarken en Prins Johan kwamen gisterenavond te Berlijn aan en werden aan het spoorweg station allerhartelijkst door den Keizer en Prins Heinrich ontvangen. Aan het station had een eerewacht post gevat en werd bij het aankomen van den trein het Deensche volkslied aangeheven. Een talrijk publiek juichte de vorstelijke personen toe, die zich in de gereed staande rijtuigen naar het paleis begaven. Uit Londen wordt bericht, dat de heer Guiness aldaar, de bekende kunstliefhebber, voor f 625,000 heeft gekocht twee vermaarde schilderijen van Rerabrandt, het eene voor stellende den meester zelf, met het palet in de hand, het andere een vrouwenportret. Te Turin overleed 26 Mei jl. de uitvinder van het nitroglycerine, Ascanio Sobrero, in den ouderdom van 76 jaren. Volgens officiëele opgaaf, zijn verleden jaar in Britsch- Indië gedood 245 tijgers, 640 luipaarden en panters, 600 wolven, 170 beren en meer dan 31,000 slangen. Aan den anderen kant zijn 11,983 menschen door wilde dieren en vooral door slangen omgebracht. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft, naar uit Londen bericht wordt, den president van het Hoog gerechtshof F. R. Reitz, met groote meerderheid tot presi dent der Republiek gekozen. Zooals te verwachten was, heeft de Fransche academie van geneeskunde het voorstel van Pasteur aangenomen en dr. Gamaleia van Odessa verzocht naar Parijs te komen, om verdere mededeelingen te doen en proeven te nemen met zijn vaccinemiddel tegen cholera. Zijn memorie is verzonden naar de commissie voor den prijs-Bréant, die uitgeloofd is voor een afdoend middel tegen deze ziekte en die 200,000 francs bedraagt. De komende winter belooft, volgens het „Berl. Tgbl.," bijzonder gunstig te zullen worden voor handelaars in brandstoffen. De trekvogels, die anders eerst in September naar het zuiden gaan, zijn reeds ruim veertien dagen geleden vertrokken en in de hooger gelegen streken van Brandenburg bevriezen des nachts de aardappelen, boonen en augurken op de velden. Ditzelfde gebeurde in het laatst van Mei aldaar eveneens met het voorjaarsgewas. Kapitein Frey van de „City of Lincoln", door wiens schuld het water der Elbe voor Hamburg thans door 13 groote krokodillen bevolkt is, zal zijn onvoorzichtigheid duur moeten betalen. Behalve dat er een gerechtelijk onderzoek aanhangig is, spreken de eigenaars der op bevel der politie gesloten badinrichtingen hem om schadevergoe ding aan. Jl. Donderdag werd de schooljeugd te Hamburg nog eens nadrukkelijk gewezen op het gevaar om zich onder de tegenwoordige omstandigheden aldaar te water te begeven. Zonderlinge weddenschap. Vóór eenige dagen werd te Hamrne (Oost-Vlaauderen) eene zonderlinge wed denschap gewonnen door een bijenhouder, die tevens duiven melker is. Hij wedde namelijk dat bijen bij schoon weer, op een uur afstands van Hamrae tegelijk met postduiven op dezelfde plaats losgelaten, vroeger aan den bijenkorf zouden zijn dan de duiven aan haar duivenhok. Te 4 uren namiddag werden 12 bijen en 12 duiven, aan den wedder toebehoorende, op een uur afstands van Hamme losgelaten. Om goed de bijen te herkennen, had men ze in bloem gewenteld. Al de wedders stonden voor den bijenstal van den wedder M. R., van waar zij tevens het duivenkot konden zien. De eerste bij, nog wit van de bloem, kwam een kwart minuut vroeger dan de eerste duifdrie andere bijen kwamen vóór de tweede duif aan en het overige van de beide troepen luchtreizigers daarna, schier op dezelfde seconde ter bestemming. In Londen hebben de Romeinsche spelen tegenwoordig zeer veel succes. Een gezelschap Italianen geeft in een nauwkeurig nagemaakt ColTseum voorstellingen, die, wat vertooners en toerusting betreft, algemeene bewondering wekken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2