Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. Te koop 20 voer best Dekriet, //Les surprises du divorce" in het werkelijke leven. De 65jarige dr. Clark, te, New-York, gescheiden van zijne vrouw, trouwde voor den tweeden keer, en wel met een meisje van 19 jaren. De vader der bruid was kort te voren in den echt getreden met dr. Clarks ge scheiden echtgenoote. Dezer dagen zag een jongmensch in een New-Yorksch hotel de lijst der logeergasten, waarachter stond aangegeven hoe laat zij 's morgens gewekt wilden worden. Oj> eens kwam hij op 't idöe, achter ieders naam te schrijven: om 3 uur. De man, die met het wekken der gasten belast was, vond het eerst wel wat vreemd, dat bijna allen zoo vroeg wilden opstaan, maar dacht dat ze afgesproken zou len hebben om gezamenlijk een tochtje in den vroegen ochtend te gaan maken. Zonder erg ging hij dus 's nachts op 't aangegeven uur aan 't luiden en kloppen, zoodat de een na den ander meende dat er brand was en allen dus weldra als wilden door elkaar vlogen, sommigen zelfs uit de vensters op straat sprongen. Toen alles eindelijk tot bedaren en tot opheldering kwam, kwamen er zoo ongeveer een zestig akten van beschuldiging in tegen den grappenmaker, die dientengevolge dan ook tot eene boete van zes duizend dollars veroordeeld werd. Benoemingen, enz. Aan den kapt. ter zee J. C. Joekes en den luit. ter zee lste kl. J. Yan Scheers is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, respectievelijk van commandeur en van ridder der koninklijke orde van Kalakaua, hun door Z. M. den Koning van Hawaii geschonken. Ter vervanging van den officier-machinist 2de kl. C. Boon, die 16 September a. s. wordt geplaatst bij de conservatie op 's Rijks werf te Amsterdam, wordt de machinist l9te kl. v. c. A. D. Seeman belast met het opzicht aan de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen aldaar, over de bij die inrichting onder handen werken ten dienste der Marine. Door den machinist 3de kl. bij de Kon. Ned. Marine K.Gomes is met goed gevolg het examen voor de 2de kl. afgelegd. Aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip «Anna Paulowna" is het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met gesp Atjeh 187385 uitgereikt aan den opper-konstabel D. A. J. Florijn en den marinier lste kl. H. Atsma. De heer M. D. Braspot, sluismecster alhier, is, met ingang van 1 October a. s., als zoodanig benoemd bij het kanaal door Walcheren, te Veero. Vischbericht. Eindelijk kan er, na zóóveel weken van schrale vangst en teleur stellingen van allerlei aard op vissckerijgebied, toch gelukkig weer eens op meer gunstige resultaten worden gewezen. Aan de mogelijk heid daartoe zou men ten laatste zijn gaan wanhopen, want 't had er voorwaar alle schijn van alsof geluk en voorspoed voor den visscher voor altijd van de wereld waren gevaagd. En al waren de uitkomsten ook nu niet van dien aard, dat deze zonder eenig voor behoud voordeelig kunnen worden gehceten, te klagen viel er ditmaal niet. De afgeloopen week gaf ons eenige mooie, zomer- achtige dagen, en dat deze, meer dan het beste vischtuig, aan een goeden vangst bevorderlijk kunnen zijn, werd ook nu weder voordezoo- veelste maal bewezen. De bijna dagelijks wederkeerende goede gelegen heid deed den visschers steeds met goeden moed ter uitoefening van hun bedrijf zee kiezen en tevreden naar de haven terugkeeren. Tong werd door de meeste schuiten dikwijls in ruime mate aangevoerd en bracht voort durend vrijwat levendigheid aan den afslag, terwijl ook de vangst van schar en kleine schol aanmerkelijk voordeeliger was dan de beide laatstvoorafgaande weken. De rogbeugers hadden evenmin reden om over de door hen verkregen uitkomsten ontevreden te zijn. Niettegenstaande den zoozeer verruimden aanvoer, bleven de prijzen der verschillende vischsoorten, door de bestaande behoefte en de vele vraag voor het buitenland, hoog. Ter afslag kwamen 28,430 tongen, 942 roggen, 35 tarbotten, 3 steuren, 394 manden scharen 417 mandjes kleine schol; groote tong gold 65 a 35 cents, kleine idem 10 a 20 cents, rog 54 a 80 cents, tarbot f 7.a 10. steur f 18.50 f 30.50 per stuk, schar f 2.50 a f 3.75 per mand cn kleine schol f 2.60 a 70 cents per mandje. Ingezonden. VERVALSCHING LEVENSMIDDELEN, 't Wordt waarlijk tijd, dat op het onderwerp, boven deze regelen geplaatst, veel meer dan tot nog toe de aandacht worde gevestigd. Heeft men vroeger, bij de verkiezing van leden van Regeerings-lichamen herhaaldelijk de vraag gesteld Hoe denkt de aanbevolen candidaat over onderwijs, financie-wezen, openbare werken, enz. enz.? 't begint tijd te worden, dat deze vraag ter sprake komt en ernstig wordt overwogenHoe denkt de voorgestelde candidaat over het nemen van maatregelen tegen den verkoop van vervalschte levensmiddelen Steller dezes zal de laatste zijn, die het belang, het groote belang der bovengenoemde onderwerpen, onderwijs enz., voorbijziet; doch boven alles geldt de zekerheid, dat wij en de onzen niet worden vergiftigd door het gebruik van spijzen en dranken, die voor de gezondheid schadelijk zijn In eene vorige zitting van den Raad dezer gemeente is eene Commissie benoemd, belast met de samenstelliing eener Verordening tot het oefenen van toezicht op den invoer van geslacht vee. Zou het niet wensehelyk zijn, dat de opdracht aan die Commissie werd uitgebreid en dat in de bedoelde Ver ordening ook bepalingen werden opgenomen omtrent keuring van levensmiddelen in het algemeen 't Is waar, die keuring, als zij naar behooreu geschiedt, zal geld, zelfs veel geld kosten, doch de heerschende concurrentie roept in onze dagen zoovele ver- valschingen in 't leven, dat het dringend noodig wordt om van overheidswege een scherp toezicht te doen houden op den verkoop van levensmiddelen, 't Gebeurde alhier in de laatstverloopene dagen leidt er toe, dat op dit hoogst gewichtig onderwerp de aandacht der ingezetenen, en van onze Raadsleden in 't bijzonder, geves tigd worde. Helder, 24 Augustus 1888. Y. Helder, 27 Augustus 1888. wIk wou dat ik rijk was 1" Zoo sprak dezer dagen halfzuchtende een mijner kennissen. Ik antwoordde «Troost je maar, gij zijt niet de eenige, die dit wenscht." Nu volgde de verklaring, waarom die wensch was geuit. Dezer dagen zoo werd mij meegedeeld kwam ik in aanraking met een gezin, een vader (weduwnaar) en vyf kinderen, waarvan het oudste een meisje is van ongeveer negen jarenoud. De vader is niet bij machte zijn gezin van het noodige te voorzien, en is verstoken van vrouwelijke hulp, zoo hoognoodig, waar de moeder aan het gezin is ontvallen. Het kan niet anders, of armoede en gebrek, naar lichaam en geest, moet hiervan het gevolg zyn, en misschien nog veel ellende in het verschiet. Met het oog op zulke toestanden, zou men wenschen, in staat te zijn hulp te kunnen verleenen, om meerdere ellende te voor komen. Ik stemde dit van ganscher harte toe, en dacht onwillekeurig: wat zouden vermogende menschen velen ten zegen kunnen zijn, en tal van ellenden kunnen voorkomen. Evenwel bleef ik ook denken of aan bedoeld gezin op een of andere wyze nog geen hulp zou kunnen verleend worden. Nu werd mij meógedeeld, dat eenige jaren geleden in deze gemeente een dergelyke toestand was, met dit onderscheid: de vader was wat ruwer en het huisgezin wat meer verwaarloosd. Eenige menschenvrienden trokken zich het lot dier kinderen aan en wisteD, door hunne tusschenkomst en invloed, die' kinderen geplaatst te krijgen in het Opvoedingsgesticht te Neerbosch. Wy nemen de vryheid te vrageu zouden er nog geen menschen zijn met een liefdevol en medelydend hart, welke voor dit gezin pogingen zouden kunnen en trillen aanwenden, om ookjdeze kinderen te Neerbosch geplaatst te krijgen? Wij hopen liet, cn daarom schreven wij. De ondergeteekende, benevens de Redactie, zijn volgaarne b.reid de noodige inlichtingen en aanwijzingen te verstrekken. Voor de opname van bovenstaande regelen wordt der Redactie bij voorbaat hartelijke dank gebracht door uwen EUBULUS. Amsterdam 25 Augustus 1888. Mijnheer de Redacteur 1 De wijze, waarop wij, leden van „The Holland Society of New- York", bij gelegenheid van ons bezoek aan Nederland ontvangen zijn, is zoo aangrijpend en merkwaardig geweest, dat wij ons gedrongen gevoelen, u te verzoeken door middel van uw geacht orgaan onzen diepgevoelden dank te mogen uitsprekenin het bijzonder aan de heeren Burgemeesters en aan de Connnissicn van ontvangst te Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, l trecht, Leiden, Delft, Dordrecht, Hoorn, Alkmaar, Leeuwarden, Sneek, Groningen, Arnhem, Middelburg, Brielle en Marken; aan het Genootschnp „Natura Artis Magistra" aan het Landbouwkundig Genootschap voor het district Alkmaaraan jhr. mr. Van Foreest te Heiloo, aan den heer mr. Levyssolin Normau, te 's Gravenhage, en aan de zoo goed ingerichte Nederlandsch-Amerikaansche Stoomboot-Maatschappij en ineer in het algemeen aan het volk van Nederland, waarvan velen persoonlijk ons gastvrijheid bewezen, en ongetwijfeld nog meerderen dit voor beeld hadden willen volgen, indien de korte tijd het hun niet belet had. In één woord wij betuigen onzen dank voor de ons allerwege betoonde ruime gastvrijheid, voor de broederlijke vriendschap, die in aller oog te lezen was en uit ieders handdruk sprak. Inderdaad, wij zijn door zoovele bewijzen van welwillendheid overstelpt, en tot in het diepste van ons hart geroerd door de welkomst, ons bereid. Onze Vereeniging had haar ontstaan te danken aan liefde voor Holland, die in ons voortleefde sedert 1675, niet slechts in onze namen, doch tevens in het bloed, dat ons in de aderen vloeit; en het was dit gevoel, dat ons er toe leidde het land onzer voorouders gezamenlijk te bezoeken. De ons betoonde vriendschap zullen wij nooit vergeten, en als wij u bidden, u ook onzer te willen gedenken, roepen wij, na dit al te kortstondige bezoek, een laatst vaarwel toe aan dezen klassieken bodem der vrije gedachte z,The Holland Society of New-York", Namens allen: GEO. W. VAN SICLEN, Secretaris. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd S. v. Leeuwen, zeeman, en S. M. Thomasse. J. Raap, matroos, en J. Bruul. GehuwdGeene. Bevallen: E. De Beer, geb. Messcher, Z. C. Ockhuizen, geb. Wartenhorst, Z. K. Ran, geb. De Vries, Z. A. C. Koeman, geb. Roem, D. M. Willemse, geb. Goudswaard, Z. J. Abbene», geb. Prins, Z. H. J. De Munck, geb. Fenlay, D. J. Kikkert, geb. Boon, D. C. Plaizier, geb. De Graaf, D. OverledenL. Esbach, 64 jaren. J. Vroon, 21 jaren. Jan De Min, 4 weken. Gemeente ZIJPE, van 17 tot 24 Augustus. Ondertrouwd, Gehuwd en OverledenGeene. Geboren Helena Maria, dochter van Andreas Simon Ligthart en Catharina Schaap. Maria Catharina, dochter van Petrus Bruin en Maarlje Slijkerman. Anna, dochter van Dirk Breker en Antje Boonacker. Sijbrandjc, dochter van Klaas Johannes en Tryntje Reuzen. Gemeente SC HAGEN, van 21 tot 27 Augustus. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. Bevallen Maria Van Bree, geb. Kiezeling, Z. Klaasje Blaau- boer, geb. Meurs, Z. Sytje Borst, geb. Wey, Z. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). "5 3 3 <5 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 zwtz. 1.2 k. 761.04 t 0.14 19.0 t 0.6 0.81 Vlak. 27 12 zwtz. 8 ii 760.70 -0.20 17.4 -0.9 0.80 wein.gv. 28 8 zwtw. 8 759.50 -1.40 15.8 -0.6 0.81 28 12 zwtz. 6 ii 759.60 -1.30 17.2 -1.1 0.8 n Weêrsgesteldheid: 26Aug. 12 u. Helder, schoonweer. 27 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 28 Aug. 8 u. Bewolkt, goedweer. 28 Aug. 12 u. Idem Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Sumatra26 Aug. Gibraltar gepasseerd. Voorwaarts26 Aug. van Port-Saïd vertrokken. Prinses Amalia. 23 Aug. van Suez vertrokken. Prinses Wilhelmina. 22 Aug. Point de Galle gepasseerd. Koningin Emma23 Aug. van Marseille vertrokken. Burgem. den Tex 26 Aug. te Suez aangekomen. Conrad21 Aug. te Padang aangekomen. Prinses Marie 7 Aug. te Batavia aangekomen. Soenda20 Aug. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje Vertrekt 1 Sept. van Amsterdam. Prins AlexanderVertrekt 15 Sept. van Amsterdam. Prins Frederik. 25 Juli te Amsterdam aangekomen. Marktberichten. ALKMAAR, 27 Augustus. Veemarkt: 10 Koeien, f 183 a f 250; 173 vette Kalveren, f 35 a 8612 nuchtere dito, f 10 a f 16477 Schapen, f 18 a 27 178 vette Varkens, f 40 a 47 44 magere dito, f 13 a 16, alles per stuk. GORINCHEM, 25 Augustus. Op de Paardenmarkt bestond de aanvoer uit 153 stuks. De prijzen, die besteed werden, be droegen: Werkpaarden f 100 a 300, l^jarige f 100 a 150, VeulenB f 70 a 120, Luxepaarden f 500 a 800, alles per stuk. De handel is levendig. Correspondentie. P. vraagt of er nog iets komt van het voornemen, tot reorga nisatie van den vischafslag, waartoe onlangs door den Raad der gemeente Helder werd besloten, naar aanleiding van eene missive, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ingezonden, 't Mocht eens vergeten worden, dat het besluit daartoe genomen werd, en daarom meent P. wel te doen met aan die taak te herinneren. Naar wij vernemen, is de Commissie, die zich onlangs gevormd heeft, met het doel om op het graf van wijlen den Burgemeester, mr. K. J. C. Stakman Bosse, een monu ment te 3tichton, in haar pogen wèl geslaagd. De voor het doel benoodigde som is, dank zij de medewerking van een aantal ingezetenen, bijeengebracht, en aan eene sub- Commi8sie is opgedragen, aan het plan uitvoering te geven. Gaarne brengen we hulde aan den heer A. B. Weber, op wiens initiatief zich de Commissie gevormd heeft, en door wiens krachtig streven de zaak tot een gewenscht resultaat is gekomen. De majoor-commandant en de verdere officieren der dd. artillerie-schutterij, alsmede de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, brachten hedenmorgen een bezoek bij den Burgemeester dezer gemeente, om hem ter gelegenheid zijner benoeming te complimenteeren. Zr. Ms. schroefstoomschip ls'e klasse ,Johan Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee G. Doorman, is in den namiddag van 26 dezer Dungeness gepasseerd, en Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse Zilveren Kruis*, onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is 27 dezer van Hongkong vertrokken. Aan boord dier schepen was alles wel. Vier sectiën mariniers met den lsten luit. Timmermans van dat wapen en onder bevel van den kapitein H. J. Romeny, werden gisterenmorgen aan boord genomen door Zr. Ms. ramschip #Buffel', om deel te nemen aan de manoeuvres. Gisterenavond werd in 't lokaal ,Musis Sacrum" alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van de afdeeling Helder van den Antidienstvervangingsbond. Door den Secretaris werd, na de opening der bijeenkomst, verslag uitgebracht over het afgeloopen Vereenipingsjaar. De Penningmeester bracht de rekening en verantwoording over dat jaar ter tafelna onderzoek werd die rekening, sluitende met een batig saldo, goedgekeurd en vastgesteld. Tot afge vaardigde naar de op 30 dezer te 's Gravenhage te houden algemeene vergadering van den Bond werd benoemd de heer H. G. F. Peltzer en tot plaatsvervangend-afgevaardigde de heer T. Mooy. Als leden des Beatuurs werden herbe noemd de heeren H. G. F. Peltzer, T. Mooy, L. F. over de Linden, B. H. Polak en J. Brouwer. Ten slotte werd door de aanwezigen van gedachten gewisseld over het doel van den Bond, met het oog op de te wachten samenstelling, indiening en behandeling van eene nienwe wet op de Natio nale Militie. Men achtte het van veel gewicht, dat de Bon <i alsnog blijft voortgaan met zijn streven naar afschaffing van de plaatsvervanging en daardoor naar versterking van de levende strijdkrachten des lands. Gisteren en eergisteren werd alhier heelkundige hulp ingeroepen voor personen, die door honden werden gebeten. De mededeeling hiervan zal, naar we hopen, bezitters van zulke lastige en gevaarlijke viervoeters aansporen, op hunne ^lievelingen" toe te zien en ze, desnoodig, vast te leggen. De leden der Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst' alhier maakten jl. Zondag hun jaarlijksch uitstapje, ditmaal over Alkmaar en Avenhorn naar Hoorn. Aldaar werden zij opgewacht door de leden der Scherm-, Gymnastiek- en Brandweers-Vereeniging Uitspanning door InspanningWillem van Oranje', die onzen turners in het (/Doelen-Hötel' ververschingen aan boden, met hen het stedelijk Museum bezochten en vele andere merkwaardigheden bezichtigden. Vóór het vertrek uit Hoorn maakten de leden der beide Vereenigingen gemeenschappelijk een marsch door de stad. Verleden week is men begonnen met het opruimen van de wrakstukken der #Lutine*. Groote stukken zijn door de booten opgehaald. Men hoopt daarna beter de schatten te kunnen bereiken. Opgezogen werden in de afgeloopen week slechts 29 Spaansche matten. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Lienden door ds. P. H. Versteeg, predikant te Sint-Pancras. Benoemd tot onderwijzeres te Schermerhorn mej. E. Voerman, te Westerland op Wieringen. Te Amsterdam hebben acte voor hoofdonderwijzer bekomen de heeren P. Schipper, van Heiloo en A. Schermers, van Bennebroek. Heden overleed onze innig geliefde, veelbelovende Zoon ANTH0NIE THERES H00GENB00M, Adelborst 3de klasse bij 's Rijks Marine, in den ouderdom van 15 jaren. P. HOOGENBOOM Jz. A. J. HOOGENBOOM—BOLLE. Renesse, 26 Augustus 1888. Heden, den 25 Augustus, ontsliep, na een lijden van bijna een half jaar, mijn geliefde Echtgenoot C0RNELIS DOORN. Zacht en kalm was zijn heengaan. Moge hij rusten in vrede I Wed. C. DOORN—VAN WAARDEN. L. DOORN. Amsterdam. A. DOORN. Ondergeteekende heeft uren beschikbaar tot het geven van privaatlessen. N. OOSTERS AAN Jr., Hoofdonderwijzer. School voor Uitgebreid Lager Onderwijs voor Jongens te Helder. Het toelatings-examen zal worden gehouden op Zaterdag 1 September, des morgens te 9 uren. Ouders, die in gebreke gebleven zijn tijdig de aangifte te doen, vinden daarvoor nog gelegenheid op Donderdag a. s. De Directeur, D. A. G. VASTENOU. Langstraat J)E WITTE KOUS. Door de verplaatsing van mijn winkel bericht ik mijne geëerde Clièntelle en verdere begunstigers, Woensdagavond a. s. op orde te zijn. Voorzien van een prachtige sorteering Breigaren, witte krimpvrije Wol, Rokkenwol in alle dessins. De nieuwste dessins in Kousenwol, enz. De kwaliteit mijner goederen is gunstig bekend. Men zie de uitstalling. M. A. PHILIPS. JD IC K RIET. franco te bevragen en te zien. Adres: ZUR MÜHLEN, Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3