Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. Burhman's Muziekalbum. Thieine's Muziekbibliotheek. Depót van goedkoope Muziek. J. VAN WILLIGEN. CAFE HOFFMAN. Een later bericht luidt: De door den „Reichsanzeiger" openbaar gemaakte uit treksels uit het dagboek van Keizer Wilhelm I ademen een zeer vromen en deemoedigen geest, doch zijn niet van groot staatkundig gewicht. De Keizer van Duitschland heeft, na de benoeming van den Koning van Zweden tot admiraal la suite bij de Duitsche zeemacht, gelijke stelling bij de Zweedsche Marine aangenomen. De Keizer van Duitschland blijft onvermoeid, tusschen de vorstelijke bezoeken en de afdoening der dagelijksche staatszaken in, zijne troepen-inspectiën voortzetten. Maandag ochtend vertrok hij naar Dresden om zijn Saksisch regiment in de kazerne te bezichtigen. Hoewel Z. M. tevens bij het Saksische Hof een bezoek gaat afleggen, kan dit maar van korten duur zijn, want do Koning van Griekenland, die Maandagochtend te Berlijn aankwam, is daar in het Koninklijk Slot des Keizers gast en Z. M. werd dus reeds Maandagavond te Berlijn terugverwacht, om zijne plichten als gastheer, zij het ook wat laat, nog te vervullen. Het plan namelijk van den Koning van Griekenland om op zijne reis naar Kopenhagen een paar dagen te Berlijn te vertoeven, werd eerst bekend toen het bezoek van den Keizer te Dresden reeds op Maandag vastgesteld en daarin geene verandering meer mogelijk was. De Koning van Griekenland maakte zich Maandag ten nutte om te Potsdam een bezoek te brengen aan de Keizerinnen Augusta en Frederik, 's Keizers grootmoeder en moeder. Aangaande de verdere reisplannen des Keizers verneemt de „Post" het volgende Nadat de Keizer de groote herfst- manoeuvres heeft bijgewoond, denkt Z. M. den 26sten September zijne reis naar het Zuiden te aanvaarden en, na achtereenvolgende bezoeken aan den Koning van Wurtem- burg, den Groothertog van Baden en den Prins-Regent van Beieren, over den BrennernaarRomeenNapelstegaa n. Het verblijf des Keizers in Italië zal 10 of 12 dagen duren. Z. M. zal zijn terugkeer over Yenetië nemen en vandaar naar Weenen en Schönbrunn gaan. Na het officiëele bezoek aldaar aan den Keizer van Oostenrijk blijft Keizer Wilhelm nog eenige dagen de gast van Keizer Frans Jozef, om met dezen in Stiermarken te jagen. De 22ste October is de jaardag van de Keizerin en vóór dien feestdag hoopt de Keizer te Berlijn terug te zijn. Dr. Mackenzie zal gevolg geven aan zijn voornemen, om te antwoorden op de Berlijnsche brochure: „De ziekte van Keizer Frederik III*. Zijn antwoord zal, onder den titel: „Frederik de Edele en zijne artsen", tegen half September a. s. worden uitgegeven door de firma Ad. Spaar- mann, te Oberhausen, die tot de Duitsche uitgave van het geschrift speciaal gemachtigd is. In het eerste gedeelte geeft de Engelsche geneesheer eene omschrijving en recht vaardiging van zijne zienswijze, een overzicht van zijn dagelijksch verkeer met Keizer Frederik en eene schets van diens karakter, een en ander toegelicht met facsimiló's van eigenhandige aanteekeningen des Keizers. Het tweede gedeelte is van polemischen aard; daarin behandelt Mackenzie de tegen hem gerichte beweringen der Duitsche artsen. In het derde gedeelte geeft hij een sta tistisch overzicht der uiterst ongunstige resultaten van operatiën aan het strottenhoofd en daarmede gepaard gaande gevaren. Het geschrift zal tegelijkertijd ook in het Engelscli verschijnen, terwijl de Engelsche en de Duitsche uitgever zich op zware boete jegens elkaar hebben verbonden te zorgen, dat er vóór een bepaalden termijn verder niets uit het geschrift wordt openbaar gemaakt. De prijs is zeer matig gesteld. Om te beginnen zullen er 100,000 exemplaren op getrokken worden. De vroegere Keizerin van Frankrijk, Eugénie, heeft haar bruidskleed ten geschenke gegeven aan Prinses Laetitia Bonaparte, de bruid van haar oom, den Hertog van Aosta. Dit bruidskleed is een geschenk van de stad Luik, ter gelegenheid van het huwelijk van Eugénie met Napoleon III. Het patroon van dit schoone kanten kleed bestaat uit violetten, de geliefkoosde bloemen der Bonapartes, en de Keizerin heeft het nooit na haar trouwdag gedragen. Eenige weken geleden kwam het kleed, dat een waarde van minstens 30,000 francs heeft, te Turijn aan, met een brief der Keizerin, waarin zijn schrijft: „dat zij altijd gehoopt had dit kleed te geven aan de uitverkorene van haar zoon Louis, doch dat de Almachtige het aldus niet gewild had en zij thans verheugd zou zijn, als Prinses Laetitia het op haar huwelijksdag zou willen dragen." De Keizerin voegt er den wensch bij, dat het geluk der Prinses op hechter grondslagen moge rusten dan het hare gedaan heeft. De dochter van een rijken bankier te Londen is weggeloopen met een clown. De jonge dame nam 20,000 p. st. meê en is thans op haar huwelijksreisje. Zweden is het rijkste lioutland van Europa: 39.7 pet. van den bodera is met wouden bedekt. Dan volgen Rusland, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland (met 25.7 pet.) enz. Engeland komt achteraan met 4 percent. In Nederland is 7 pet. van het bodemoppervlak boschgrond. In de maand September zal te Spa een zoogenaamd concours de beauté plaats hebben, aangeboden aan de schoone sexe der beide halfronden. „L'avenir de Spa" deelt mede, dat de wedstrijd 10 dagen zal duren en dat prijzen van 500 tot 5000 francs en premiën, bestaande uit juweelen en getuigschriften aan de prijswinsters zullen worden uit gereikt. Om tot mededinging te worden toegelaten, wordt een leeftijd vereischt tusschen 18 en 35 jaren, terwijl zij, die reeds vroeger aan een dergelijke „tentoonstelling" deel namen, onvoorwaardelijk zijn uitgesloten. De jury is samen gesteld uit portretschilders, beeldhouwers, letterkundigen en eenige dames, die voor deze gelegenheid alle jaloersch- heid hebben laten varen. Het blad verwacht dat de vreemde lingen van alle kanten zullen toestroomen om dit grootsche schouwspel bij te wonen en deelt mede, dat reeds vele dames zich in het register lieten inschrijven. Uit Triëst wordt geschreven, dat daar den 27 Aug. de eerste troepen zwaluwen zijn gepasseerd. Zij kwamen uit het noorden en zetten na een kort oponthoud hun tocht naar het zuiden voort. Gewoonlijk vertrekken de diertjes tegen Maria geboorte 8 dezer zoodat zij thans hun vertrek een veertien dagen hebben vervroegd. Men kan het hun zeker niet ten kwade duiden. Een dame in New-York, met een bijzonder sterk geheugen begaafd, heeft sedert 25 jaar, telkens als zij een preek gehoord had, die woordelijk opgeschreven. Zij heeft zoodoende meer dan 2000 preeken opgeschreven, meest alle van denzelfden predikant. Of zulke hoorders aan iederen prediker welkom zouden zijn, acht de „Globe", die het vermeldt, twijfelachtig. O. a> CO ci» p Windrichting Barometer mM. Thermometer C. A°o r 8 Toe stand van de zee. tc 3 cn kracht. Stand, j Afw. Stand. Afw. 8 2 3» 1 1 12 8 12 nwtw. 5 k. nnw. 0.8 wnw. 0.6 765.24 f4.34 769.00 f8.20 769.04 f8.24 14.8 13.1 14.4 -3.3 -3.1 -3.6 0.77 0.69 0.64 wcin.gv. Vlak. ii Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd P. Bakker, agent v. politie, en A. C. Heyze- laar. C. Noordberg, zeeman, en M. Zweerns. J. N. Timmer mans, matroos, en D. J. v. d. Hert. GeliuwdGeene. BevallenA. A. Kr&ijenhofF v. d. Leur, gel». Mattlies, D. M. H. Tjittes, eeb. Zwaan, D. F. Faber, geb. Do Haan, Z. Overleden J. Pronk, '26 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder(Landskeet). Weêrsgesteldheid: 31 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 1 Sept. 8 u. Idem lSept. 12 u. Idem De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Augustus 15° 29' 26". Marktberichten. TEXEL, 30 Augustus. De prijs van onderstaande artikelen was als volgt: Ongewa3sehen Wol f 0.76 per kilogram. Gevischt Zeegras f 2 a 3 en gemaaid idem f 5 a 7 per pak van 100 kilogram. Aardappelen f 3 a 4 per hectoliter. Gedurende deze week werden 1079 stuks Wolvee uitgevoerd. ALKMAAR, 31 Augustus. Aangevoerd 550 stapels Graskaas. Kleine f 30, Commissie f 28 en Middelbare f 28£ per 50 kilogram. ALKMAAR, 31 Augustus. Aangevoerd 1600 hectoliter Granen Tarwe f 7.25 a 7.75, Rogge f 6.25 a 6.50, Gerst f 3.62| a 5. Chev. f 4.50 a 5.75, Rood Mosterdzaad f 14.a 16.50, Kool zaad f 9.50, Karweizaad f 11.75 a 12.37?, Blauw Maanzaad f 11, Vale Erwten f 8.75, Wttte dito f 7.75 a 8.alles per hectol. HOORN, 30 Augustus. Ter Waag gewogen 318 stapels Kaas, wegende 95,443 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 33.50 en Commissie f 28 per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 29 Augustus. Aangevoerd 27 stapels Kaas, f 28 per 50 kilogram. Karweizaad f 12.a 12.50, Mosterdzaad (oud) f 16.a 16.50, dito (nieuw) f 16.50, Grauwe Erwten f 13.a 13.50, Wijker Vale dito f 8.a 8.75, Gerst f 4.a 4.75, Haver f3.a3.50, alles per hectoliter. Schapen f 13 a 16 en Kippen f 1.a 1.10 per stuk. Boter 60 a 62£ cents per kop. Kip-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. Aardappelen: Blauwe f 1.a 1.40 en Ronde f 1.a 1.25 per half hectoliter. AMSTERDAM, 31 Augustus. Petroleum loco f 9.75 E., Oct.-Dec. f 9.50 E., consnmtie f 11, Nobel loco f 10 E., Sept. f 10 E., in Sept. de te verwachten Petrolea lading f 9.20, Oct. f 9.20, Nov.-Jan. f 9.20, consumtie f 11. LEIDEN, 31 Aug. Ter Veemarkt werden aangevoerd 84 Stieren, f 50 a 255; 110 vette Ossen en Koeien, f 120 a 258 per stuk of 54 a 68 cents per kilogram75 Varekoeien, f86 a f 187; 14 Graskalveren, f 18 a 4064 vette Kalveren, f 34 a f 70 per stuk of 50 a 70 cents per kilogram; 16 nuchtere dito, f 7.a 18.—1080 vette Schapen, f 17 a 32.per stuk of 50 a 55 cents per kilogram 850 Weideschapen, f 10.a 23. 440 Lammeren, f 7 a 14.62 magere Varkens, f 14 a 26; 274 Biggen, f 4.25 a 10.Veulens, f a 4 Paarden, f 22 a 31, 114 Kalf- en Melkkoeien f 90 a 214, alles per stuk. BARNEVELD, 30 Augustus. Ter Schapenmarkt werden aangevoerd 4503 stuks. Men besteedde voor éénjarige Hamcis f 10 a 12, tweejarige f 12 a 16, Ooien f 9 a 11, Lammeren f 7.a 8.50, alles per stuk. Handel zeer levendig. Prijzen tamelijk hoog. LANGSTRAAT, 29 Augustus. Voor jarig Hooi, waarvan hier en daar nog enkele partijen op speculatie gehouden zijn, werd dezer dagen f 50 per 1000 kilogram geboden. Schraal Hooi doet thans f 30 a 32 af. Goede kwaliteit van het nieuwe gewas geldt f 42. KAMPEN, 27 Augustus. Buiten-Hooi f 20 a 25 en Binnen- Hooi f 17 a 20 per 500 kilogram. ZWOLLE, 30 Augustus. Op de Paardenmarkt waren 219 stuks aangevoerd, waaronder 11 Pony8 en 3 Veulens. De handel was traag. Men besteedde voor Werkpaarden 1ste soort f 325 a f 400, 2de soort f 60 a 200, Ponnys f 50 a 120, Paarden voor de slachtbank f 15 a 40, alles per stuk. DEVENTER, 31 Augustus. Hooi f 38 a 50 per 1000 kilogr. BOLSWARD, 27 Augustus. Op de jaarlijksche Paardenmarkt waren aangevoerd 130 a 140 Paarden, waaronder fraaie exem plaren. Voor goede Werkpaarden werd f 70 tot f 100 en voor de beste Paarden f 450 tot f 500 per stuk besteed. De handel was tamelijk levendig. De 8ste verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd gisteren alhier gevierd. Van de openbare en van eenige particuliere gebouwen wapperden vlaggen, evenals van de oorlogsvaartuigen in de haven. Aan boord der oorlogsschepen werd des voormiddags parade gehouden. De parade van de alhier garnizoen houdende troepen had 's middags ten 12 ure plaats op het Havenplein en werd gecommandeerd door den majoor Meijen, van de artillerie, en geïnspecteerd door den kolonel-commandant van het 4de regiment vesting-artillerie H. W. Van Marle, voor wien de troepen ten slotte defileerden. Deze parade werd door een talrijk publiek bijgewoond. Dat er hier geen volksfeest, en althans geen kinderfeest plaats vond, werd, inzonderheid door de jeugd, ten zeerste bejammerd. Als om blijk te geven van de behoefte daaraan, trok gisterennamiddag een aardige kinderstoet langs de straten. Een lief meisje, in 't wit gekleed, met een kroon boven 't hoofd, op een versierden handwagen gezeten, stelde Prinses Wilhelmina voor. Met een aantal kinderen om zich heen, vertoonde zij zich vóór het Raadhuis, waar het Volkslied gezongen en een luid hoera aangeheven werd. Z. M. de Koning schonk gisteren aan de jarige Prinses het eerste gedeelte van een prachtig en kostbaar tafelservies. Dit servies, van massief zilver, vervaardigd in de Utrechtsche Zilver- fabriek van den heer C. J. Begeer, is ontworpen in den styl Lonis XV. Het thans afgeleverde gedeelte bestaat uit een groot plateau voor bloemen, eene groote vaas, vier compótes, twee candelabres, twee fruitschalen en twee bonbonnières. Het ontbrekende, dat met het reeds afgeleverde een kolossaal servies zal vormen, is in bewerking en zal met goedvinden van Z. M. later worden afgeleverd, daar de tydruimte tusschen de bestelling en den ver jaardag van H. K. H. te kort was om alles te voltooien. H. M. de Koningin heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina met een eigenaardig verjaarsgeschenk verrastnl. eene schilderij in olieverf, voorstellende de indertyd door den Koning aan zijn kind geschonken ponnys, grazende in de weide op het Loo. Het schilderen van deze dieren naar de natuur was opgedragen aan den heer O. Eerelman, bekend door zijne afgewerkte figuren, die zich meesterlijk van deze opdracht moet hebben gekweten. De nieuw benoemde adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine zijn heden alhier aangekomen. De dagorder, na het einde der manoeuvres door den algemeenen leider der oefeningen, den schout-bij-nacht J. P. Van Rossum, aan de troepen uitgevaardigd, luidde als volgt: „Het is mij een hoogst vereerende taak u, heeren officieren en minderen der zee- en landmacht, die deelgenomen hebt aan de gecombineerde oefeningen in deze stelling, mijn bijzondere tevredenheid te betuigen over den goeden geest, die u heeft bezield; over den ijver, de toewijding en trouwe plichtsbetrachting, door u allen aan den dag gelegd. Daar door hebt gij mij de mij opgelegde taak zeer heipon ver lichten. Moge, hetgeen daarbij verricht is, strekken tot leering van ieder onzer, opdat wij daartoe geroepen, met vrucht mede kunnen werken tot het voortbestaan der vrijheid van ons dierbaar vaderland! Leve do KoningI* Onze plaatsgenoot, de heer P. Polvliet, is door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw uitgenooaigd, om, bij gelegenheid der Algemeene Tentoon stelling te 's Hage, deel uit te maken van de Commissie van beoordeeling, en dat wel voor pluimgedierte. Tot vader en moeder van het Hervormd Oude Mannen-, Vrouwen- en Kinderhuis te Harderwijk zijn benoemd de heer P. J. Jesterhout, gepens. opperschipper der Kon. Ned. Marine, en echtgenoote, alhier woonachtig. Met ingang van heden eindigt de loopbaan van een onzer plaatsgenooten, die op verzoek, wegens lichaamsgebreken, een eervol ontslag heeft verkregen. Wij bedoelen den heer J. C. Leich, die gedurende bijna 40 jaren als Plaatselijk Teekenmeester alhier is werkzaam geweest, die sedert de stichting van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier zich belastte met het onderwijs in handteekenen aan de toekomstige zee-officieren, en die mede nagenoeg 30 jaren als teeken-onderwijzer werkzaam was aan de hier bestaande Industrie-school. Op verdienstelijke wijze hanteerde de heer Leich penseel en teekenstift, en menig stuk van zijne hand vond hier en elders waardeering. We wenschen den heer L. gaarne nog eenige jaren levens toe in 't genot van rust en met een aangenamen terugblik op een wèlbesteed leven. Het lijk van den Urker visscher A. Meun, die in den storm van Woensdagnacht verongelukte, is heden door vletterlieden bij Onrust gevonden en alhier aangebracht. Tot keurmeester van het vee op de markten te Alk maar, is benoemd de heer L. Raven, geadmitteerd veearts aldaar. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Moerbeek (gem. Nieuwe Niedorp) zijn geplaatst de heeren: K. Van 't Veer, te Ondkarspel; J. G. Van Eden, te Zaandam; J. W. De Jongh, te Amsterdam; K. Ruijterman, aldaar, en K. Sanders, te Edam. De heer P. Veen, te Schoorl, heeft te Amsterdam de hoofdonderwijzers-acte bekomen. Bevallen van eene Dochter: A. A. KRAIJENHOFF VAN DE LEUR, geb. Matthes. Helder, 30 Augustus 1888. Bevallen van eene Dochter: Mevrouw M. C. EVERTS—KEIJSER. Groningen, 29 Augustus 1888. De Heer en Mevrouw GOEDKOOP—TINKELENBERG betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Bennebroek, 30 Augustus 1888. In een nette zaak wordt een flinke jongen gevraagd, niet beneden 16 jaar, en een goede hand schrijvende. Eigenhandige brieven worden, onder letter X, ingewacht aan het Bureau dezer Courant. Voor korten tijd kunnen stukken ter inzage verkregen worden. BERKHOUT <fc Co. Boek-, Muziekhandel en B i n d e r ij. Spécialiteitsmerken. SIGAREN, uit de fabriek van O- J. BOELB. Carmen Sylva21 cent L'Inimitable reg. eleg. 3 Dona Perfecta3 La Florera3 La Scala4 La Normal5 Deze in geur en smaak onovertrefbare Sigaren zijn uitsluitend verkrijgbaar bij: L. 87. Weststraat. L. Zondagavond. Q Sept. op de net ingerichte bovenzaal BAL. Avertissement. Depuis dimanche, 2 Septembre, L'ALCAZAR sera ouvert comme jadis pour un public distingué. la diuktiov

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3