Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Mejuffrouw G. KLOTS, Hoofdelijke omslag. Makelaar OUDENHOVEN 59 (negen-en-vijftig) perceelen BOUWTERREIN, stelling genieten? Zal ter elfder ure de herfst ons het hart opvroolijken door wat zonneschijn? Niet onaardig noemt dezer dagen een Parijsche kroniek schrijver den bijna afgeloopen zomer: „Een regenachtigen herfst, die in Juni is begonnen en waarvan het einde nog niet te zien is.' Ik heb al gemijmerd over de vraag of de afkoeling van onzen aardbol wellicht sneller in haar werk gaat dan Buflon in zijn „Histoire Naturelle" ver moedde Men weet, dat de groote geleerde om te komen van zijn tijd tot op de volledige bevriezing van ons planeetje een periode aannam van 93,000 jaren. Maar wanneer we na een winter als den laatsten, toen in Februari te Nizza sneeuw viel en het in den aanvang van April te Parijs nog vroor, een zomertje beleven, w »arin we aan September moeten vragen ons eindelijk wat zonneschijn te geven, voorwaar dan begin ik te bui veren bij het denkbeeld, dat Buffbn zich in zijn berekeningen kan hebben vergist en dat weldra geheel Midden-Europa misschien Samojedië de concurrentie zal aandoen wat warmte betreft. Dat zij, die nog gaarne een zonnestraaltje zouden genieten alvorens in sneeuw-r en ijsmannen te veranderen, echter den moed niet geheel opgeven; ik weet misschien nog raad. Dezer dagen las ik nl. in een Fransch tijdschrift een zeer omstandig verslag van het jaarlijksch budget van den Sultan. Er komen daarin bijzonderheden voor, in staat om alle Ministers van Financiën in zwijm te doen vallen, den Turkschen alleen uitgezonderd, die voor geen kleintje is vervaard. Zoo is, om iets te noemen, de vernieuwing en het onderhoud van meubels, beddegoed en tapijten, den Sultan toebehoorend, op dat budget uitgetrokken voor het bagatel van 15 millioen, de helft van de geheele civiele lijst van Napoleon III. Ik laat aan mijn waarde lezers de beslissing over in de kwestie, die zich hier voordoetof de Sultan zoo verbazend veel matrassen verslijt, dan wel of 't beddegoed in den omtrek der Dardanellen zoo duur is. Maar van louter schrik heb ik mijn boek op den grond laten vallen, toen ik iets verder las, dat de Sultan jaarlijks 65 millioen francs uitgeeft voor dat raadt men nooit! voor (het staat er met dezelfde woorden) voor... diverse capricesVijf-en-zestig millioen voor grillen, nukken en invallen, ziedaar een voorbeeld van een capricieus heertje en het Duitsche studentenlied heeft inderdaad gelijk, wanneer het van den Sultan spreekt als van iemand, die leeft „irn Saus und Braus".^ Maar zoo vraagt waarschijnlijk deze en gene wel willende lezer wat hebben die vijf en zestig millioen francs aan grillen uit te staan met de bovenvermelde kli maat-kwestie? Ziehier. Uw correspondent en een aantal medeslachtoffers hebben achter in een heimelijk laadje nog eenige titels liggen van Turksche rente. Geen wonder dat die arme stumpers, bezwaard met 65 millioen jaarlijks alleen aan Keizerlijke grillen, zoo gedrukt staan. Nu zou ik aan alle lijders aan Turksche rente willen voorstellen om ons te coaliseeren en samen een onderdanig, maar dringend schrijven op te stellen aan Zijne Majesteit den Sultan, inhoudende het verzeek of het hem niet mogelijk zou zijn om onder Hoogstdeszelfs Keizerlijke nukken van het jaar 1888, deze op te nemenom ons die titels van Turksche rente terug te betalen tegen den prijs, dien onze vaderen daarvoor hebben betaald, desverkiezende tegen pari. We zouden dan na zulk een treurigen zomer dat geld gebruiken om de barre wintermaanden, waarop we welhaast zullen worden getracteerd, te gaan doorbrengen in een van die bevoorrechte plekjes van des Sultans gebied, waar des winters de lieve lente onbeperkt beerscht, als een Oos- tersche Vorstin, als een Koningin van Saba. Op die wijze zouden we de belangen behartigen van het Turksche Rijk, dat daaraan, onder ons gezegd, een dringende behoefte heeft, en tevens ons nog eens terdege verwarmen alvorens, met geweld gedwongen, deel te nemen aan de generale Noordpool-expeditie, waarmede Buffon ons bedreigt en waarvan we nooit zullen terugkeeren, tenzij als sneeuwman. Zooals vanzelf spreekt, zouden we eerst Konstantinopel aandoen om zijn allerhoogste, allergestrengste, allerdoor- luchtigste enz. Majesteit den Sultan te bedanken voor zijn gril en mocht hij daarbij nog den Keizerlijken of den Sultanischen inval voegen om ons te inviteeren op een gezellig theeavondje in den harem, dan zullen we natuur lijk niet weigeren. Zij onder ons, die het voorrecht smaken getrouwd te zijn, kunnen dan hun dames zoolang uitzenden om de winkels te bekijken, die te Konstantinopel zeer fraai zijn. Dat men nu nog durve beweren dat ik geen goede ideeën heb; zulk een inval alleen is op de Keizerlijke Turksche civiele lijstminstens een millioen waard!" Jl. Vrijdag tegen den avond had er bij het Limburg- sche grensdorp Eijsden een duel plaats tusschen de heeren Charles Thuillier, correspondent der „Indépendance* en vroeger redacteur van „La Meuse", en den advocaat Le Jeune, van Luik, die eenige maanden geleden met een nichtje van eerstgenoemde in liet huwelijk was getreden. De duellisten waren van Luik tot Visé gestoomd en richtten zich, vergezeld van 4 getuigen en een geneesheer, naar de Nederlandsche grenzen. Zij dachten die overschreden te zijn, misleid door de richting der grenspalen, doch bevonden zich nog op Belgisch grondgebied. Aanvankelijk was de afstand bepaald op 20 pas; op aandringen van Thuillier echter werd die bekort op tien pas. Bij het eerste pistool schot, door zijn tegenpartij gelost, stortte Thuillier, in het hart getroffen, dood ter aarde. De Belgische maréchaussees, die spoedig ter plaatse waren, namen den advocaat Le Jeune in hechtenis. Het lijk van den verslagene werd naar Luik vervoerd. De aanleiding tot het duel moet gezocht worden in de minder eerbiedige wijze waarop een der heeren zich over een dame had uitgelaten. Een der geachtste hoogleeraren van de Finlandsche Universiteit, prof. Julius Krohn, is, naar men uit Helsing- fors schrijft, den 28 Augustus jl. bij een zeilpartij nabij Uleaborg verdronken. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is be noemd de heer A. Van Stralen, lid van de Gedeputeerde Staten van Noordholland. Aan den heer mr. E. H. 's Jacob wordt, met ingang van 1 October a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. De heer F. H. Delachaux is, voor het tijdvak, aanvangende met den dag waarop hij zijn functiën zal aanvaarden tot en met 31 Augustus 1889, benoemd tot leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Alkmaar. De luit. ter zee 1ste kl. J. Haremaker wordt met 11 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ilelfevoetsluis, en met dien datum tydelyk belast met het bevel over Zr. Ms. stoom- kanonneerboot „Havik". De adelborsten lste kl. R. Van Leent, J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. Marcella, G. Van Hulstijn, G. J. Van Gendt, C. Witsen Elias, Jbr. L. F. Martini, J. S. A. Kroon, C. Craandijck, J. Birnio, dienend»; aan boord van Zr. Ms. instructie- korvet „Nautilus", worden met 16 dezer op non-activiteit gesteld. Dc plaatsing van den officier van admin. 2de kl. S. Hummeliuck, op Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", wordt ingetrokkenter vervanging van dien oificier wordt met 6 dezer aangewezen de olficier van admin. 2de kl. J. Langereis. Visch bericht. De laatste Augustusweek is voor de visscherij eene der slechtste geweest van het geheele jaar. Afgezien nog van de treurige gebeurtenissen van Woensdag, die weder zooveel jammer en ellende om zich hebben verspreid, welke aan velen der visschers aanzienlijke schade hebben berokkend, en die reeds van genoegzame bekendheid kunnen worden geacht, waarom zy hier niet verder behoeven besproken, afgezien nog daarvan en speciaal ten opzichte van den vangst was de afgeloopen week zoo ongunstig mogelijk. Dag aan dag was de wind even fel, het weer even stormachtig en, als een onvermijdelijk gevolg daarvan, de vangst even zuinig. Want van een geordend visschen kon onder zulke omstandigheden niet3 komen, hoe gaarne de visschers ook met een goeden vangst wilden thuisvaren en hoezeer zij ook hun best deden om daartoe te geraken. En vooral na de ramp, die een deel der vloot zoo gevoelig teisterde, kon van een geregelde uit oefening van het bedryf in 't geheel geen sprake meer zijn. De schrik had zich zoodanig van de visschers meester gemaakt, dat zy, bij het opkomen van een minder betrouwbare lucht in zee zynde, steeds met den meesten spoed de veilige haven opzochten. Dat er aan den afslag over het algemeen weinig levendigheid was, kan men hieruit gemakkelijk afleiden, en dat meermalen voor verschillende vischsoorten het dubbele van den gewonen prijs werd besteed, kan evenmin verwondering baren. Kwam dit enkelen visschers nog eenigszins ten goede, voor het meerendeel gelden, zonder voorbehoud, de woorden, waarmede wij dit over zicht aanvingen de laatste Augustusweek is eene der slechtste geweest van het goheele jaar. Er werden aangevoerd 7230 tongen, 365 roggen, 8 tarbotten, 134 manden scharen 104 mandjes kleine scholgroote tong gold 40 ii 65 cent, kleine idem 15 5 25 cent, rog 55 5 80 cent, tarbot f 9 k t 10 per stuk, schar f 3.50 a f 5.per mand en kleine schol f 1,40 k f 4.per mandje. B u r g e r 1 ij k e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd: A. Van Pel, ▼isscherman, en M. E. Vermeulen. GehuwdGcene. BevallenE. C. Dekkers, geb. Wallast, D. E. S. Boogaard, geb. v. d. Kuijl, Z. K. M. v. Koningsbruggen, geb. Gouwen- berg, Z. M. Willemse, geb. Slort, Z. L. P. Snelleman, geb. De Blank, Z. A. H. Meijer, geb. De la Fonteijne, D. Overleden: A. Wagemaker, 2 jaren. C. E. Pfaff, 11 maanden. J. Kort, 4 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). September. 1 a> B Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 3i 12 4 8 4,12 ztw. 8k. zwtz. 2.7 zwtz. 5 zw. 8 1 762.17 t 1-37 760.78 -0.02 760.80 -0.50 760.65, -0.15 12.6 16.8 15.7 17.2 -5.3 -1.0 -0.1 - 0.5 0.98 wein.gv. 0.90 Slechtw. 0.90(wein.gv. 0.83, Weêrsgesteldheid: 2Sept. 12 u. Dichtbetrokken, regen, windérig. 3Sept. 12 u. Bewolkt, betrokken, goedweer. 4Sept. 8 u. Bewolkt, goedweer. 4Sept. 12 u. Idem Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Prins van Oranje 2 Sept. te Southampton aangekomen. Sumatra30 Aug. van Marseille vertrokken. Voorwaarts2 Sept. Perim gepasseerd. Prinses Araalia. 23 Aug. van Suez vertrokken. Burgem. den Tex 31 Aug. Del Armi gepasseerd. Conrad21 Aug. te Padang aangekomen. Prinses Marie 1 Sept. van Batavia vertrokken. Soenda20 Aug. te Batavia aangekomen. Prinses Wilhelmina. 2 Sept. te Batavia aangekomen. Prins AlexanderVertrekt 15 Sept. van Amsterdam. Koningin EmmaVertrekt 29 Sept. van Amsterdam. Prins Frederik. 25 Juli te Amsterdam aangekomen. 328ste Staatsloterij. Vierde klasse. Eerste lijst: No. 4534 f 5000. No. 12492 f 1500. No. 10132 f 1000. No. 15719 f 400. No. 2994 f 200. Nos. 2282, 10493 en 13872 ieder f 100. Marktberichten. ALKMAAR, 1 September. Veemarkt: 3 Paarden, f 40 a70; 26 Koeien en Ossen, f 120 a 180; 19 nuchtere Kalveren,! 8 a f 16; 218 Schapen, f 11 a 20; 103 magere Varkens, f 13 a 18 350 Biggen, f 4 a 8 9 Bokken en Geiten, f 4 a 8, alles per stuk. Boter 70 a 75 cent per kop. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. ALKMAAR, 3 September. Veemarkt638 Paarden en Veu lens, Paarden f 80 a 550; Veulens f 40 a 80; 8 Koeien, f 140 a f 230; 145 vette Kalveren, f 30 a 70; 14 nuchtere Kalveren, f 9 a 18; 424 Schapen f 18 a 3040 magere Varkens, f 12 a f 17, alles per stuk; 72 vette Varkens, 42 a 48 cents per kilogr. HOORN, 31 Augustus. Aangevoerd 571 Schapen, f 20 a 28 per stuk. Handel stug. HOORN, 1 September. Graanmarkt: Tarwe f 8.a 8.50, Gerst f 4.25 a 5.Haver f 3.50 a 4.25, Grauwe Erwten f 10 a f 12, Bruine Boonen f 11:a 12.50, Karweizaad f 12.50 a f 12.75, Mosterdzaad f 16.a 16.50, alles per hectoliter. Veemarkt: 14 Paarden, f 60 a 150; 200 Schapen, f 14 a 26; 112 Lammeren, f7 a 16; 43 Varkens, f 8 a 16 2 Zeugen, f 25 a 35; 120 Biggen, f 4 a 7; 75 Kippen, f 0.45 a 1.50, alles per stuk. 5000 Kip-eieren, f 3.50 a 3.60 per 100 stuks. 1650 kop Boter, 50 a 55 cent per kop. AMSTERDAM, 3 September. Veemarkt: 573 Runderen, lste kwaliteit 72, 2de kwaliteit 62 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 130 a 220 en 40 nuchtere Kalveren, f 6 a 14 per stnk104 Schapen en Lammeren 419 vette Varkens, 40 a 43 cents per kilogram. Petroleum vast. Loco f 9.75 E., termijnen onveranderd, consumtie f 11, Nobel loco f 10 E., Sept. f 10 E., Oct. f 9.20, Nov.-Jan. f 9.20, consumtie f 11, MASTENBROEK, 30 Augustus. Kamper-eilandsch Hooi f 22 ja f 28, Mastenbroeker en Genemuider lste kwal. f 23 a 26 en 2de kwal. f 19 a 22 per 500 kilogram. DEVENTER, 3 September. Ter Paardenmarkt werden aan gevoerd 165 Paarden. Werkpaarden golden f 200 a 300, 2de soort f 150 a 200, 3de soort f 50 a 80 en Paarden voor do slachtbank f 20 a 35 per stuk. Handel flauw. Zr. Ms. schroefstoom schip lste klasse „Zilveren Kruis", on Ier bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is den 1 dezer te Manilla aangekomen. Aan boord was alles wel. De Minister van Marine heeft afwijzend beschikt op een adres, ingediend door de onderofficieren der zeemacht binnenslands, om verbetering hunner ffnanciëele positie, welke ongunstig zou zijn in vergelijking met die van hunne ranggenooten bij het leger en bij liet korps mariniers. Vletteriieden hebben voor f 250 aangenomen de Urker vischschuiten U.K. 107 en U.K. 148, welke in de vorige week schipbreuk leden en later op Onrust werden geworpen, vlot te werken. De eerstgenoemde is gisteren reeds af- en alhier lek en vol water binnengebracht. Jl. Zondagvoormiddag werd ds. VV. Den Hengst, beroepen predikant bij de Nederduitsche Gereformeerde gemeente alhier, in zijne betrekking bevestigd door ds. D. J. Karssen, van Amsterdam. De bevestiger bad tot tekst gekozen Ezechiël XXIX vs. 21. In de avond-godsdienst oefening op dien dag aanvaardde ds. Den Hengst zijn dienst werk met eene leerrede, naar aanleiding van Jobannes III vs. 3. Naar wij vernemen, is dezer dagen door het kerk bestuur der Gereformeerde (doleerende) gemeente alhier een terrein aangekocht, ten dienste van den bouw van een bedehuis. Dit terrein is gelegen op den hoek der Graven straat nabij het Stations-terrein. Jl. Zaterdagavond had in een der lokalen van de Sociëteit „Eensgezindheid" alhier de aangekondigde verlo ting plaats van de aldaar tentoongestelde schilderij, voor stellende: „hoedenmaaksters in eene binnenkamer." No. 94 won den prijs, terwijl aan de aanwezige bezitters der overige loten premiën werden aangeboden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Yos, viert heden zijn 40jarig jubilé als tooneelspeler. In het Theater „Tivoli" te Amsterdam, onder directie van den heer Ch. De la Mar, zal hedenavond, ter gelegenheid van dit jubilé, het drama: „Lena of de vadervloek" worden opgevoerd. Beroepen bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Medemblik ds. J. L. F. De Meijere J.Cz., pred. te Bodegraven. Bevallen van een Zoon: I. DUINKER—KROON. Amsterdam, 2 September 1888. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen bij deze, mede namens hunne kinderen, hunnen oprechten en hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun vijf-en-twintigjarig huwelijksfeest, zoowel van hier als elders, zoo ruimschoots ondervonden. J. H. BOON. J. BOON—KEMP. Helder, 4 September 1888. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van belangstelling, onder vonden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, bij de ziekte, het overlijden en de ter-aarde-bestelling van hunnen geliefden Echtgenoot en Vader; in het bijzonder aan HH. Machinisten der Kon. Ned. Marine, die het stoffelijk overschot mede hebben grafwaarts gevoerd. Helder, 4 September 1888. Wed. H. L. SCHRÖDER, geb. PRONK. H. L. C. SCHRÖDER. A. C. SCHRÖDER. Weststraat 110, geëxamineerd in handwerken voor nut en smaak, is voornemens, bij genoegzame deelneming, tegen half September eene cursus te openen voor jonge dames en kinderen, tegen billijke conditiën. Tevens gelegenheid tot grondig onderricht in het vervaardigen van kunstbloemen. Spreekuur eiken middag van 12 uur, behalve Zaterdags en Zondags. Ter voorkoming van vervolgingskosten, worden achter- stalligen in de betaling van lioofdelijkcn omslag;, over het loopende dienstjaar, uitgenoodigd, het door hen verschuldigde binnen acht dagen na heden te betalen. Helder, 4 September 1888. De Gemeente-Ontvanger, A. J. DE JONGH. zal, op WOENSDAG 5 SEPTEMBER a. s., des avonds te half acht uur, in 't lokaal „TI V O L1" alhier, ten overstaan van Notaris P. S. HORDIJK, publiek verkoopen: alles behoorlijk gekaveld en genommerd. Zeer gunstig; gelegen tusschen het SPOORTERREIN, SPOOR- en KONINGSTRAAT. Inlichtingen en Schetskaarten zijn te bekomen ten kantore van den Makelaar en Notaris voornoemd, en bij de HH. S. KRIJNEN en J. R. BUIJS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3