Van af 1 Juni jl. is het Depot Singer Manufacturing C0., te Yew-York, mor Helder en omslreten ceyestigi in lel Yerkoopliuis „DE BOODE KOUS", JACQÜES VAN ROSENDAEL. Elke Machine uit bovenstaande Fabriek MOET VOORZIEN ZIJN van het Fabrieksmerk en op den arm voluit te zien geven: „The Singer Manufacturing' C° der Origineele Singer-Naaimachines der Hoofdgracht K 53 54. Eene zeer uitgebreide sorteermg is in het Beneden-Magazijn geëtaleerd, tot welker bezichtiging belangstellenden worden nitge- noodigd, waarin inzonderheid uitmunten de Nieuwste Inrproved „Bingschuitje" Machines. Levering desver kiezende op proef; onderricht gratis; drie jaar garantie; gemakkelijke betaling. 1500 tot 2000 Gulden Jaarlijks bijverdiensten Burhman's Muziekalbum. Thierae's Muziekbibliotheek. Depöt van goedkoope Muziek. Tandarts BIERSTEKER, Damrak 62, Amsterdam, is WOENSDAG 5 SEPTEMBER Koster's Kleinen Winkel te Schagen. George Cheavins nieuwe PATENT WATERFILTERS, N.B. Buskruit (Crêpée) N'. 1 en Hagel, kunnen fatsoenlijke lieden van iederen stand, bij eenige werkzaamheid verdienen. Offerten onder letters E. V. 11. Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. Voor korten tijd kunnen stukken ter inzage verkregen worden. BERKHOUT Co. Boek-, Muziekhandel en Binder ij. te consulteeren voor tandheelkundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Ber lob. t uit in gebruik onder meer aan de hoven van: Z. M. den Koning der Nederlanden. H. M. de Koningin van Engeland. Z. K. H. den Prins van Wales. Z. M. den Koning van België. Deze nieuwe patent Waterfilters hebben vele voordeelen boven het oude systeem. Wenschte men voorbeen de filtreerende stof te reinigen, dan was men verplicht de plaat, die deze bedekte, en rondom met cement aan den filter was bevestigd, los te bikken, waardoor öf de filter, óf de plaat gevaar liep van te breken, hetgeen werkelijk ook dikwijls plaats vond. Bij dit nieuwe systeem bestaat dit gevaar niet; de dekplaat kan nu losgeschroefd worden, zoodat men het asbestweefsel en de beenderenkool gemakkelijk bereiken en verwijderen kan. Bovendien ligt de onderplaat met een tweede asbest weefsel ook los op een rand, zoodat men, door ook dien weg te nemen, de filter van het geheele binnenwerk heeft ontdaan, waardoor zoowel de filter zelf als de beenderenkool en het asbestweefsel gemakkelijk gereinigd kunnen worden. De beide asbestweefsels vervangen de spons. Deze laatste toch was altijd onderhevig aan rotting, daar zij beurtelings nat en droog was, hetwelk bij asbest nooit het geval kan zijn. Deze filters zijn voor Schagen en omstreken alleen verkrijgbaar bij ondergeteekende. alsmede „Engelsclie verharde Hagel". A. KOSTER, Schagen. De Directeur van het Postkantoor te Helder deelt aan belanghebbenden mede, dat de ver zending van brieven, enz. naar Curagao via New-York in de maand September zal plaats hebben op den 8sten en 15den, met den trein die te 7.14 's avonds van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. In het hötel «de Toelaat", te Alkmaar, werd jl. Vrijdag de door 14 leden bijgewoonde vergadering gehouden van de afdeeling Noordholland van het Nederlandach Paardenstamboek, Voorzitter de heer J. Breebaart Kz. Na voorlezing der notulen, werd de rekening, in ontvangst bedragende f 564.50, in uitgaaf f 538.54, sluitende alzoo met een batig saldo van f 24.96, nagezien en goedgekeurd. Er bleek o. a. uit, dat de afdeeling 126 leden, 7 begunstigers a f 10 en 3 h f 15 telt. Van do punten van be schrijving voor de den 14 dezer te 's Hage te houden vergade ring, lokte er slechts één eenige discussie uit. Het was het voorstel van het Hoofdbestuur, om by de Regeering aan te dringen tot het brengen van eene zekere som op hare begrootingen van Oorlog en van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ten einde daaruit subsidiën te verleenen aan die vereenigingen, welke zich de bevordering der paardenfokkery tot taak stellen, en dit tot zoodanig bedrag, dat daaruit te verkrijgen subsidiën aan dek hengsten er toe kunnen leiden om den eisch van een laag dek- geld in billijkheid aan de houders van bekroonde hengsten te stellen. Algemeen was men overtuigd, dat eene Rykssubsidie billijk en gewenscht was en besloten werd dan ook, de afgevaardigden ter algemeene vergadering op te dragen, het bedoelde voorstel te steunen. Wordt het op de algemeene vergadering aange nomen en leidt de poging bij de Regeering tot goeden uitslag, dan is de bedoeling van het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Paardenstamboek, dat de subsidie aan iederen hengst f 500 niet te boven ga en bet dekgeld bedrage f 2.50, dat, wanneer de merrie een veulen brengt, moet worden aangevuld tot f 10. De Commissie van keuring der ter verkrijging van subsidie aange geven hengsten, moet bestaan uit 5 leden, deels door den Minister, deels door de provincie, deels door het Bestuur van het stam boek te benoemen. Jl. Donderdag is te 's Hage de jaarlijksche vergadering van den anti-dienstvervangingsbond gehouden. Zij werd gepresideerd door den onder-voorzitter, den gep. vice-admiraal P. A. Van Rees. In zijn verslag omtrent den toestand van den Bond en zijn verrichtingen in het afgcloopen jaar zeide hij o. a. Het dienstjaar 188889 heeft voor den Bond zelf weinig belangrijks opgeleverdtoch hebben er gebeurtenissen plaats gehad, welke voor den Bond groote gevolgen hebben. In de eerste plaats de aanneming der nieuwe Grondwet. Voorzooverre de belangen van den Bond daarbij evenwel betrokken zyn, heeft die nieuwe grondwet de verwachtingen bitter teleurgesteld, omdat zij geen einde maakt aan de onzekerheid omtrent de invoering van den persoonlijken dienstplicht en niet bepaalt, dat ieder Nederlander verplicht is zijn militairen dienst in persoon te vervullen. Het Hoofdbestuur vleit zich echter, dat de benoemde staatscommissie voor de defensie toonen zal, dat de bewering onjuist is, dat groote staatscommissiën uitstekend werken om de zaken op de lange baan te schuiven. Door den beer Klerck, secretaris van de afdeeling 's Hage, werd voorgesteld om een adres aan de staatscommissie voor de defensie te richten, waarin de wenschelykheid wordt uiteengezet van den persoonlijken dienstplicht en op invoering daarvan wordt aangedrongen. Het voorstel is bij meerderheid van stemmen aangenomen. De voorzitter relefeerde nog, dat het hoofdbestuur op 30 Nov. van het vorig jaar, namens den Bond, gelukwenschen heeft aan geboden aan den oud-president, oprichter van den Bond, den luitenant-generaal Graaf Van Limburg Stirum, ter gelegenheid van diens 80sten veijaardag, niet alleen als blijk van belang stelling, maar ook als rechtmatige hulde aan de groote verdiensten van den stichter van den Bond. De heer Van Rees voegde daar den wensch bij, dat bet den geaebten oud-president nog gegeven mocht zijn de zegepraal te beleven van het beginsel, waarvoor hij zoolang gestreden en waaraan hij zijn beste krachten gewijd heeft. De 53ste algemeene vergadering der Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank, zal gehouden worden op Dinsdag 25 en Woensdag 26 September e. k. te Rotterdam. De vergadering zal woeden geopend met een toespraak van den Voorzitter, den heer E. J. W. Koch, terwijl voorts het woord gevoerd zal worden door de heeren D. J. Schenk, Th. Postma, dr. H. Fabius, prof. dr. J. J. P. Valeton en dr. F. Van Gheel Gildemeester. O. a. zullen worden behandeld de volgende voorstellen Van wege de afdeeling Arnhem De algemeene vergadering besluite in beginsel aan den werkkring der Vereeniging die uit breiding te geven, dat daarin nevens afschaffers van sterken drank plaats zij voor geheel-onthouders en matigheids vrienden, om gezamenlijk, en dit uitsluitend op maatschappelijk en wet gevend gebied, betere toestanden te helpen in het leven roepen. Van wege de afdeeling Rotterdam De algemeene vergadering noodige het Hoofdbestuur uit, bij de hooge Regeering aan te dringen op vernietiging of wijziging van art. 3, al. 8, 2de ged. der drankwet, luidende: «Onder andere winkelnering wordt niet verstaan het bedrijf van slijter in sterke dranken, wijnen of bieren, restaurateurs, sociëteit-, biljard-, kolfbaan-, kegelbaan- cn open- tafelhouders, koffiehuis-, wijnhuis- of bierhuishouder." De afdeeling wenscht, zoo niet geheele vernietiging, dan wijziging dezer alinea, zoodat zij alleen betrekking hebbc op die neringen, welke bij het in werking treden dezer wet reeds bestonden. Vanwege de afdeeling Leeuwarden a. Op welke wijze kunnen de beginselen der afschaffing met goed gevolg bij het openbaar ouderwijs worden toegepast b. Wat kan door de Vereeniging worden gedaan, om de heerschende dwaalbegrippen te bestrijden, ten aanzien van sterken drankverkoop in de kazerne-cantines? Van den correspondent te Amerongcn De algemeene vergade ring drage het Hoofdbestuur uitdrukkelijk den last op, de noodige stappen bij de Regeering te doen tot algeheele opheffing van de jencverbranderyen en tapperyen (voor zooveel het den verkoop van dien drank betreft). De Nederlanders vroegen zich in de laatste dagen met eenige ongerustheid af, zoo meldt men uit Parijs, dd. 30 Augustus aan de «Haarl. Crt.", wat zal er van de Nederlandsche afdeeÜDgder tentoonstelling van 1889 terecht komen? Het antwoord, van verschillende zijden ingewonnen, luidde niet bijzonder bevredigend. De Franschen, van hunnen kant, hebben dezer dagen insgelijks angstige uren doorleefd en zich eene soortgelyke vraag gesteld. Zij betrof niet hunne geheele afdeeling, niet de geheele tentoon stelling (wier leven, als men optimistische politici en politiscerende optimisten mag gelooven, niettegenstaande den nijd van den heer Crispi verzekerd is), maar toch de «great attraction", de ziel der expositie. Men heeft reeds geraden, dat ik den Eiffel-toren op het oog het, het wonder van menschclijke kunde en menschclijk vernnft, dat aan de tentoonstelling een ongekenden luister zal moeten bijzetten. Evengoed als generaal Boulanger heeft de Eiffel-toren zijne besliste voor- en tegenstanders en meer tegen standers dan voorstanders. Ik vrees, dat al3 in de departementen indertijd over het al of niet wenschelijke van den Eiffel-toren gestemd had moeten worden, hij nergens de meerderheid zou hebben verkregen. Ook geloof ik niet, dat hij aan den met recht beroemden Franschen smaak eer zal aandoen. Doch dit daarge laten: de Eiffel-toren moet er nu eenmaal komen en nu hij er eenmaal komen moet, volgt de Parijsche bevolking zijne wording met gespannen nieuwsgierigheid. Gelijk teedere ouders het groeien hunner kinderen met liefdevolle blikken gadeslaan, hen nu en dan wegen of meten, zoo houden de vrienden van den Eiffel-toren de oogen op hem gevestigd en constateeren zij tel kens met ware voldoening: ziet, hy i3 alweder zooveel hooger geworden. De vijanden schelden op het onoogelijke ijzeren ge raamte, dat nu reeds boven alles uitsteekt, doch ook zij kunnen zich eene zekere belangstelling niet ontzeggen. Sederts een paar weken zijn zoowel dezen als genen verbaasd, gevoelen de eersten een geheimen angst en smaken de laatsten een ongeveinsd leed vermaak. De Eiffel-toren groeit niet meer! «Omdat bij niet hooger verrijzen kan," lachen de tegenstanders. «Het was trou wens te voorzien en geen degelijk man heeft er ooit aan kunnen gelooven. Het is er mee gedaan!" enz., enz. Een gedeelte der Parijsche bevolking is tot de slotsom gekomen, dat er niet meer aan het gebouw gewerkt en de onderneming als onuitvoerbaar opgegeven wordt. Eveiials naar de Nederlandsche afdeeling heb ik naar den Eiffel-toren een onderzoek ingesteld en ofschoon het, opper vlakkig beschouwd, bezwaarlijker schijnt om een Eiffel-toren op te richten dan eene behoorlijke Nederlandsche afdeeling zoo moet ik zeggen, dat mync berichten omtrent den toren gunstiger kunnen zijn dan die over de afdeeling. Hoewel het gevaarte sedert meer dan eene maand weinig aan hoogte toegenomen heeft, is en wordt het werk steeds met dcnzelfden ijver voortgezet. Dit werk was evenwel laatstelijk van anderen aardde vloer voor de tweede verdieping werd vervaardigd, de grondvesten versterkt en het materieel, dienende om de zware ijzeren stukken op te hijschen, gewyzigd. Vandaar de stilstand. Van nu af aan zal de toren weder regelmatig ten hemel verrijzen. Men heeft beweerd, dat een gedeelte der werklieden de werven verlaten had; het tegendeel is waar de opperlieden weten geen weg met de arbeiders, die zich komen aanbieden, en aangezien de toren naarmate hij zich verheft eene kleinere bewerkbare oppervlakte aanbiedt wordt het aantal werklieden gaandeweg minder en zal men van de tweehonderd werklieden weldra een vijftigtal moeten afdanken. Ziedaar de vernomen mededeelingen, die ons voorloopig met blijde hoop mogen vervullen. Zoover te gaan om te zeggen, dat de driehonderd meter hooge toren bepaald tot stand zal komen, durf ik niet, daar er nog steeds mannen van het vak zijn, die het tegendeel beweren. Maar kier zal het in allen gevalle niet aan de nijverheid liggen en zal er geld genoeg gefourneerd worden. Als men zich op het Champ de Mars bevindt, dan ontwaart men in de nabijheid van het Trocadero eene ruimte van 26,000 meter, alwaar eene andere curiositeit zal verrijzen, eene geheele Bretonsche stad, in ouden stijl. Naar alle waarschijnlykheid zal deze ouderwetsche nouveauté, ofschoon gemakkelijker te vervaardigen dan de veelbesproken toren, veel schilderachtiger zijn dan deze. Tot hiertoe zagen wij in de opera «Lo Roi d'Ya", de oude steden slechts op het tooneel nagebootst en mogen wy, naar hetgeen wij daar zagen, onze verwachtingen van de werkelijke stad hoog spannen. Het denkbeeld schijnt gelukkiger dan dat van de afbeelding der Bastille, een symbool van dwinge landij en, als gevolg daarvan, eene herinnering aan moord en doodslag. Misschien zullen de bewoners van Gascogne, Provence en Bourgogne zich beklagen, dat hunne oude steden niet ook weêrgegeven worden. Men beeft de oude Bretonsche stad gekozen omdat de architecteur daarvan het pikantst is. De Koningin van Servië heeft besloten te Bucharest te blijven, zoolang het proces duurt, maar het is mogelijk, dat zij in den loop daarvan nu en dan naar Belgrado gaat. De advocaat der Koningin heeft een langdurig bezoek gebracht aan den metropolitaan van Belgrado. Elke poging tot verzoening is opgegeven. De Koning is nog altijd met zijn zoon te Toblach. In de memorie van haar advocaat heeft de Koningin verklaard dat zij misschien wel eens tegen den Koning in het bijzyn van vreemdelingen woorden heeft gebruikt, die zij thans betreurt, maar dat was het gevolg van gekwetste genegenheid en van berichten die zij had gekregen, welke haar grieven moestendat zij, verre van met vijanden des Konings te heulen, juist mannen raadpleegde als Ristics en Stovatovitch, die door den Koning herhaaldelijk als raadslieden waren gekozen dat haar vriendschap met den Russischen gezant Persiani niets met politieke intriges te maken had dat de Koning zelf meermalen het plan had opgevat te abdiceeren, maar dat zij daarop nooit had aangedrongen. De Koningin geeft toe dat zij geen gelukkig leven leidde als vrouw, maar als moeder had zij steeds haar plicht gedaan. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4