Maar tien tegen één, dat het omgekeerde het geval is, en de mijn in de tegenovergestelde richting springt. Na de beroemde dooden in het eigen land, komen de invloedrijke levenden in den vreemde onze aandacht vragen. Boulanger praedicaat overbodig Boulanger is één hunner, ondanks alle verschijnselen die vermindering van zijn invloed deden wachten. Hij lacht wat om al de tegen wind die hem toegewaaid wordt: gekozen in wel drie Departementen tegelijk, staat hij daar, groot en pompeus als altijd, sterk en kalm als een rots te midden der baren, althans voor het oogenblik. De Fransche geschiedenis is de geschiedenis van een dag. Zóó hebt ge de beelden niet in uw oog opgenomen, of de groepen en figuren wisselen, en de voorstelling die gij u gevormd hebt, be antwoordt niet meer aan de werkelijkheid. Het weldra in te treden campagne-jaar moet nu leeren, wat er zich uit de Boulangerie ontwikkelen kan. Boulanger's bloed heeft gevloeid; Boulanger's kiezers hebben gesproken; het woord is aan generaal Boulanger. De wereld wacht en lacht. En de vorsten en machtigen der wereld reizen en trekken steeds rusteloos voort. Pas is de Koning van Zweden huiswaarts gekeerd uit Berlijn, waar hij als peter de doop plechtigheid van 's Keizers jongsten telg bijwoonde, of tegelijk komt vandaar bericht, dat de Russische Czaar tegen het midden dezer maand Polen zal bezoeken. Dit bezoek wordt tevens in verband gebracht met de reis, die de Keizer van Oostenrijk eerstdaags naar Galicië zal onder nemen, terwijl er ook sprake is van een samenkomst der drie Europeesche Keizers te Skierniewiece. Sprake, meer niet; maar grooter zekerheid bestaat er omtrent het voor genomen bezoek* van Wilhelm II aan Italië's Koning Humbert. Den lsten October zal de Keizer te Munchen, den 4den te Weenen en den lOden te.... Rome zijn. Te Rome? En de Paus dan?I Spaar uwe zenuwen, vriendelijke lezer, want alles zal van een leien dakje gaan: de Itali- aansche Minister Crispi heeft op Friedrichsruhe met Vorst Bismarck het bezoek in het algemeen geregeld, en daarna hebben de Duitsche gezant te Rome en de Pruisische bij het Vaticaan de verdere bijzonderheden vastgesteld. Hoe veel moeite het ook inheeft om bij een vorstelijk bezoek aan Rome Koning en Paus beiden de eer te geven waarop zij aanspraak verraeenen te hebben, door de diplomatie met hare ontelbare slingerpaadjes en kronkelbaantjes zijn die hinderpalen in een ommezien uit den weg geruimd. En zoo zal de wereld nu het verrassend schouwspel bele ven, dat de Duitsche Keizer èn bij Italië's Koning èn bij Rome's Paus een bezoek gaat brengen, zonder dat het Quirinaal of het Vaticaan zich een van beiden gekrenkt voelen. Zou er toch wel eens iets nieuws onder de zon zijn 6/IX—'88.P. Binnenland. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, heeft de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, gevolg gevende aan het door de Regeering uitgesproken verlangen, aan den Minister van Waterstaat voorstellen gedaan omtrent een beperkten treindienst voor personenvervoer op den Zondag. Indien die voorstellen door de Regeering worden goedge keurd, zal met den beperkten Zondagsdienst eene proef worden genomen voor een tijd van drie maanden, aanvan gende op den 1 December e. k. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft gemeend met het doen dezer voorstellen te moeten wachten totdat de Regeering haren wensch daartoe had te kennen gegeven, wijl zij overtuigd was, dat deze maatregel, die op het vasteland tot dusverre geheel onbekend was, niet kan worden toegepast zonder de belangen van het reizend publiek en wellicht ook die van den postdienst in enkele opzichten te schaden. Overigens was de Maatschappij van oordeel, dat de be perkte Zondagsregeling zoodanig moest worden bepaald, dat die inderdaad aan het personeel ten goede kwam. Op dat beginsel berusten dan ook de voorstellen aan de Regeering, volgens welke aan meer dan 10 percent van het treinpersoneel hetzij een geheel vrije Zondag, hetzij een dienst van slechts enkele uren op dien dag wordt verzekerd. Het bestuur van het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap is, naar het „Hld." meldt, geslaagd in het vinden van een zeeofficier, die, ter vervanging van den luitenant ter zee R. Posthumus Meijes, de geographische en de hydrographische opneming van de Key-eilanden op zich zal nemen. De luitenant ter zee 2de klasse H. O. W. Planten, thans in Indië dienende, heeft zich namelijk daartoe bereid ver klaard en zal, naar men hoopt, omstreeks 15 dezer naar de Key-eilanden vertrekken. Van den heer Werthéim, die daar reeds aan hét werk is, zijn gunstige berichten ontvangen. De benoeming van dengene, aan wien de geographisch- topographische opneming van het eiland Flores zal worden opgedragen, zal eerstdaags plaats hebben. Het wapen der genie heeft een zijner verdienstelijkste hoofdofficieren verloren in den luitenant-kolonel H. E. Beekman, die, sedert 11 Mei 1887 op non-activiteit te 's Hage, jl. Donderdagavond op 51 jarigen leeftijd aldaar overleed. den tusschentijd. Onze kunstenaar behoorde niet tot degenen, die denken den Parnassus beklommen te hebben, als zij op een zandheuvel staan, maar hij voelde de scheppingskracht in zich, die het leven ver heft, daarom kon hij het uithouden, zoo ver van allen, die hem lief waren. Zijne kunst was hem moeder, broeders, geliefde en godsdienstgeheel vervuld met zijn schoonen droom, miste hij dat alles bijna niet. Al het bestaande heeft voor den kunstenaar slechts waarde voor zóóver het tot bevrediging dient van zijne grenzenloozen hartstocht, daarom schijnt hij dikwijls hard en koud, maar wacht slechts tot de strijd geëindigd is, dan zult gij zien hoeveel warmte er in hem verscholen lag. Al dien tijd leeft er in Noorwegen iemand, die siddert bij de gedachte, dat haar lieveling met zijne natuur, die hem tot honderd dwaasheden op één dag zou brengen, te Parijs is. Maar denkt zij aan hem, hij denkt ook aan haar en maakt geen orgie van zijn twintig jaren. Het schaadt niet, een van de duizende Tan- talussen te zijn, die buiten de schitterend verlichte theaters moeten bly ven, die zy op goede gronden niet kunnen binnengaan die met verlangen de schoone vrouwen beschouwen, die zij niet eens kunnen groeten; dat kan geen kwaad, het wekt slechts de levenskrachten op, en als zijn eerste verlangen om Parys te leeren kennen, gestild is, dan overheerscht weer de kunstvlam in hem iedere andere vlam; maar hij zou moeielykheden van anderen aard te overwinnen krygen, gevaren in zijne kunst zelve een roes zou hem aangrypen, de gevaarlijke roes van de 19de eeuw. (Wordt vervolgd.) Op 19jarigen leeftijd tot den officiersrang bij zijn wapen benoeryd, bereikte hij binnen een verloop van 10 jaren den kapiteinsrang en trad hij op zijn 41ste jaar reeds in den hoofd officiersrang. Hij was verscheidene jaren vóór zijn op non-activiteitsstelling commandant van het korps genie troepen. De Koning schonk hem het officierskruis van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau en van de Eikenkroon. De lieer J. T. Cremer is van zijn langdurige buiten- landsche reis hier te lande teruggekeerd. Hofdijk's oudste en beste vriend, dr. D. Dorbeck, is op 73jarigen leeftijd te Alkmaar overleden. Als genees kundige, maar vooral ook op letterkundig gebied, stond hij gunstig aangeschreven. In tal van jaarboekjes van vroe-- geren datum vindt men zeer verdienstelijke schetsen en gedichten van zijne hand. Bij de op jl. Woensdag te Nieuwe Niedorp gehouden kolf- en biljartwedstrijd was de uitslag als volgt: Kolven: prijs de heer J. Borst, te Nieuwe Niedorp; eerste premie de heer R. Rezelman, te Winkel; tweede premie de heer D. Nierop, te Nieuwe Niedorp. Biljarten: prijs de heer D. Nierop, te Nieuwe Niedorp; premie de heer A. Kist, te Zuidscharwoude. De uitkomst van 'het gewas in de omstreken van Medemblik is voor den landbouwer nog ongunstiger uit gevallen, dan zich aanvankelijk deed vermoeden. De erwtenteelt is zeer slecht. Een flink landbouwer in die streken heeft zijn erwtenbouw verkocht voor f 25 de hectare. De witkiemererwten zijn iets beter, maar wel een derde te kort. Het beschot van mosterd- en karweizaad is klein en niet best. De aardappelen zijn over het algemeen zeer slecht, met veel zieken, terwijl het beschot ook niet groot zal zijn. Aan de harddraverij te Ilpendam hebben jl. Donder dag 12 paarden deelgenomen. De prijs werd behaald door „Mazeppa", van den heer H. Bakel, te Beemster; de premie door „Emma", van den heer H. Daalberg, te Alkmaar. Het bloedig drama te Haarlem. Omtrent den in ons vorig nummer vermelden moordaanslag deelt de „Haarl. Crt." nog de volgende bijzonderheden mede: De aanvaller, zekere H., van beroep stucadoor, heeft de eerste schoten gelost op den Dreef aldaar. Twee er van troffen het meisjeéén kogel drong in den rug, ter hoogte van de longen; een derde schot trof den minnaar, den heer B. Het meisje, zich gewond gevoelende, is daarop de Hazepaterslaan ingevlucht, waar zij in een huis eene schuil plaats vond. De heer B., die haar gevolgd was, doch haar niet meer vond, bemerkte toen dat zijn aanvaller eveneens hem achterna gegaan was en nogmaals zijn wapen op hem afvuurde. Hij heeft daarop ook van zijn pistool gebruik gemaakt en een paar schoten afgevuurd, waarvan één H. getroffen heeft in de borst, dicht onder het hart. Naar men verneemt, moet de toestand van den heer B., die in het ouderlijk huis verpleegd wordt, geen gevaar opleveren, doch zijn de wonden aan het meisje van meer beteekenis, hoewel ook geen direct gevaar opleverend. De toestand van H. daarentegen, die in het Gasthuis is opge nomen, moet niet zonder gevaar zijn. Deze laatste heeft bekend den aanval opzettelijk- te hebben gepleegd en zijn spijt betuigd, dat hij zyn doel niet bereikt heeft. Ook schijnt het zeker, dat genoemde H. den heer B., wegens diens verkeering met hefr meisje, meermalen met wraak tegen hem of zijne verloofde bedreigd heeft, waarom de heer B. in den laatstee tyd veelal gewapend uitging. Jl. Donderdag is te Amsterdam de jaarvergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gehouden. Uit de rapporten bleek dat in het afgeloopen jaar 57078 bijbels en kerkboeken zijn verspreid. Aan contributie was ont vangen f 30,898, aan giften en legaten f 1238, aan renten f 7223, aan verkoop van bijbels f 13,087, aan verkoop van vaste goederen f 68,675. Aan administratiekosten was uit gegeven f 15,280, aan bijbeldruk f 57,289, aan verbouwing f 27,966. Een nieuw gerevideerde uitgaaf van het Maleische Nieuwe Testament is onder toezicht van den heer H. C. Klinkert in het licht verschenen; zoo ook deBoegineesche vertaling van de apostolische brieven en de Openbaring van Johannes, bewerkt door den heer B. F. Matthes. Een voorstel van het Hoofdbestuur om een Sangirsche vertaling van een gedeelte des Nieuwen Testaments te doen drukken werd aangenomen. Zoo ook een voorstel van de Utrecht- sche afdeeling om bij den tekst van het Oude Testament de gelijkluidende plaatsen te vermelden. Tot leden van het Hoofddestuur werden benoemd de heeren T. H. Van Eeghen, T. Scholten, dr. E. BargerGz. en ds. J. Kool. Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Am sterdam nam gisteren zijn requisitoir in zake de valsche munters en eischte voor Mevius 5, Holl 7 en Smitshuyzen 9 jaren gevangenisstraf, voor de beide eersten verminderd met den tijd hunner primitieve hechtenis. Mr. Eugène Gomperts verzocht voor Mevius clementie; mr. Caroli pleitte geheele vrijspraak voor Smitshuyzen. De soldaat, die jl. Donderdagavond omstreeks 11 uur voor de militaire wacht aan de gevangenis te 's Hertogen bosch op post stond, ontdekte een persoon in het kreupel hout, dat den muur der gevangenis omgeeft. Nadat de schildwacht dë gebruikelijke sommatie had verricht, waar schuwde hij nog nadrukkelijk; „Sta, of ik schiet!" waarop hij ten antwoord kreeg; „kom maar hier, dan zal ik jou doodschieten". Hierop loste de soldaat een schot, dat den onbekende in de borst trof, wat oogenblikkelijk den dood tengevolge had. Bij onderzoek bleek, dat men niet met een ontvluchten gevangene, maar met een werkman uit de stad te doen had. De reden, waarom die persoon zich op dat uur daar bevond, schijnt nog niet bekend te zijn. De ondernemers van de stierenspelen te Spa, die eenige dagen te Scheveningen hebben vertoefd, zijn van daar weder vertrokken. Zij hebben 't officiëel (weigerend) antwoord van 't dagelijksch bestuur op hun adres, om te Scheveningen stierenspelen te mogen houden, niet afgewacht. Onderscheidene bezwaren, waarop hun plannen afstuitten, leidden hen er toe, deze te laten varen, ook zelfs wanneer het antwoord van B. en W. gunstig mocht zijn. In de laatste, dagen was ook de zekerheid verkregen, dat van de zijde der Vereeniging voor Dierenbescherming een krachtig protest zou uitgaan tegen 't toestaan dier spelen. Te Barneveld heeft zich de heer V., gepensioneerd kapitein der artillerie, door een revolverschot in de borst van het leven beroofd. Niemand weet wat de oorzaak is van deze wanhopige daad. Uit de ontwerp-gemeente-begrootiug van Arnhem voor 1889 blijkt, dat de ontvangsten en uitgaven zijn geraam 1 op f 945,914.63^, met een post van f 38,211.66^. voor onvoorziene uitgaven. Aan welke gevaren een luchtreiziger al niet bloot staat, blijkt nog uit het volgende: De luchtballon van L'Hoste, 30 Augustus 11. te Assen opgegaan, dreef dien avond boven Onstwedde, waar volgens „Hepk. N. A." tal van nieuwsgierigen, die zoo'n ding nog nooit gezien hadden, het gevaarte met onverholen bewondering nastaarden, ja zelfs een eind na liepen, in de hoop, dat het wel ergens op een nabijgelegen stuk land zou nederdalen. Maar fluiten hoor! Sjoerd, de broodjager, die ook wel eens een enkelen keer over de Pruisische grenzen gaat, zag het hemellichaam aan voor een groote sluikers-machine, misschien wel gevuld met wie weet hoeveel „blaaskenjnat". Dat ding zal ik schieten, dacht Sjoerd, en hij had zijn geweer reeds aangelegd toen de heer L'Hoste mag blij zijn gelukkig de ballon in wat meer noordelijke richting dreef. Was de ballon onder schot gekomen, er was iets raars gebeurd, want Sjoerd is bepaald de kwaadste schutter van de beroemdste Onstwedder jagers. Het volgende is, volgens „De Tijd", onlangs aan een der stations van het Hollandsche spoor gebeurd: Terwijl een trein gereed staat om te vertrekken, komt een reiziger het perron opstormen onder het roepen van: „Jansen, Jansen Een der in den trein zittende reizigers steekt terstond zijn hoofd buiten het portier en ontvangt daarop zulk een geweldige muilpeer, dat hij suizebollend in zijn kussen terugtuimelt. Woedend roept hij den hoofdconducteur, aan wien hij de zaak vertelt. „Maar heet u dan Jansen?" vroeg de conducteur beleefd. „Neen!" antwoordt de ongelukkige. „Nu, wat deedt ge dan uw hoofd buiten het portier te steken?" merkte de beambte bedaard op. Ulk over den zomer van 1888: Juni, „herbe"; Juli, „herber"; Augustus, „herbst". Buitenland. Blijkens berichten uit Havanna, is het eiland Cuba jl. Woensdag geteisterd door een orkaan, waarbij eenige schepen zijn te gronde gegaan, o. a. de Spaansche kanon neerboot Lealdad, waarvan de commandant en negen man zijn omgekomen. Bij geruchte verneemt de „Oberschlesische Anzeiger", dat ook de jongste zuster van den Duitschen Keizer, de 16jarige Prinses Margaretha, verloofd is en wel met Prins Frederik Leopold, de eenige, thans 23jarige, zoon van wijlen Prins Frederik Karei, den bekenden held van den Fransch-Duitschen oorlog. De Fransche vloot moet zich in uitstekenden toestand bevinden. Bij de jongste manoeuvres was zij in den tijd van vijf uren gewapend, terwijl men in 1886 daarvoor niet minder dan achttien dagen noodig had. De beroemde schrijfster der „Hut van Oom Tom", mevrouw Harriet Beecher Stowe, is thans zeer ziek. Zij woont op een stil buiten op Long Island bij New-York. Zij is niet meer in staat om voedsel tot zich te nemen en ook haar verstandelijke vermogens hebben zeer geleden. Onlangs met iemand over haar werk (dat haar jaarlijks nog een aardige som opbrengt) sprekende, zeide zij: „Niet ik heb dat geschreven; de Heer heeft het mij gedicteerd." De regen en sneeuw, die de laatste dagen in het zuidoosten van Pruisen en Oostenrijk opnieuw belang rijke schade door overstroomingen hebben teweeg ge bracht, hebben ook in Zwitserland een wedijver doen ontstaan tusschen barometer en thermometer, wie het hardst zou dalen. Te Grinderwald viel 13 centimeters sneeuw, de Rigi ziet zoo wit als in den winter. Te Bern daalde de thermometer jl. Zondag tot 5 graden beneden het vries punt. Het ergste is, dat het plotseling wassen der berg- stroomen niet alleen huizen en velden vernielde, maar ook aan menschen het leven gekost heeft. Yoor het Hof van Assises in het departement der beide Sèvres hebben de Gebroeders Gaston en Ernest Ferrand terechtgestaan, de natuurlijke zonen van Honoré Chevalerau, burgemeester van Neuvy Bouin, die hunnen vader, gelijk men zich herinneren zal, hadden doodgeschoten, toen deze weigerde hunne door hem verlatene en in ellende verkeerende moeder te ondersteunen. De gezworenen hebben de jongelieden onschuldig verklaard. Hebben vrouwen het recht als advocaat op te treden? Die vraag zal in België weldra worden opgelost. Onlangs behaalde mej. Popelin den graad van dokter in de rechten en zij is voornemens den 1 October voor het Hof van appèl te Brussel te verschijnen, om daar den eed af te leggen. Men verwacht oppositie van den procureur-generaal; in- tusschen heeft een advocaat te Brussel alvast een memorie opgesteld, om te betoogen, dat geen wetgeving de vrouw verbieden kan te pleiten. Dr. Cooper, te Pittsburg, stelt voor lijken niet te verbranden, maar door hydraulische drukking te conden- seerenvolgens deze methode zou het lijk van een volwassen man kunnen worden samengeperst tot een blok van 12 kub. duim, dat niet aan bederf onderhevig isde kosten zouden een vijfde van die der crematie bedragen. Uit Japan schrijft men aan de „Köln. Ztg.*, dat het jaar 1888 aldaar merkwaardig blijven zal, omdat toen de Duitsche bierbrouwerij aldaar haar intocht hield en vasten voet verkreeg. Sedert Juni brouwt men te Yokohama Duitsch lagerbier in een geheel naar Duitsch model inge richte brouwerij en wel met het beste succès. Oorspronkelijk waren de gevoelen verdeeld of men Engelsch dan wel Duitsch bier invoeren zou en de Engelschen trachten er ale en porter te populariseerendoch het Duitsche bier behaalde ten slotte de overwinning en de ondernemers hopen in Oost-Azië een rijken afzet te vinden en het product ook naar China te kunnen zenden. De Duitschers zijn zeer ingenomen met de eerste resultaten en hopen ook weldra te Tokio een brouwerij te zien verrijzen. Goed gelukte list. Een dief, onder den naam van „la Terreur* bekend, werd jl. Maandag te Joinville- le-Pont voorloopig gevangen gezet. Den volgenden dag kwam het bevel om hem naar Parijs te zenden. Een gendarme haalde hem uit zijne cel. Toen zij halverwege den gang waren doorgegaan, zeide de dief: „Het is waar ook, mijnheer de gendarme, mijn beddegoed in de cel is in brand geraakt." Wat? riep de ander en snelde terug, door „la Terreur" gevolgd. Nauwelijks was de gendarme binnen, of de deugniet grendelde de deur en maakte zich uit de voeten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2