HELDERSCHE EN MEI WEDIEPER COURANT. nNieuwB- en Adrerteiitieblad voer Hollands Noorderkwartier. 1888. N° 110. Woensdag 12 September. Jaargang46. Uitgever A. A. BAKKER Cz. t t t t t ,.Wij huldigen, het goede.": Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager.; Gemeente Helder. Uitkomsten der beproeving van het gas voor de straat- verlichting in de maand Augustus 1888. Lichtsterkte in kaarsen Zwavelgehalte in Engelsche grains. Zwavelwaterstof Amoniakgelialte in Engelsche grains Druk in millimeters op den watermanometer Van zonsondergang tot middernacht Van middernacht tot zonsopgang Gedurende den overigen tijd des daags Bij het contract bepaald. Bij de- beproeving bevonden. 13 13.6 30 7.8 magnietaan- niet aan wezig zyn. wezig. 6 6.7 25 30 tot 25 18 25 tot 22.5 15 22.5 tot 13 Tijdstippen van verzending der hieronder ver melde brievenmalen voor Ned. Oost-Indië Met de stoomschepen van de Met de Met de Maatschappij „Nederland" en van de Iransche Britsche „Rotterdamsche Lloyd". paketbooten. paketbooten. Over Amsterdam of Over Marseille Over Marseille Over Brindisi Rotterdam van van van van 's Gravenhage 11.45 's avonds. 's Gravenhage 4.15 's avonds 's Gravenhage 8.15 's morgens. 'g Gravenhage 12.30 's avonds. 14 September t 18 September 22 September 14 September 21 25 t 6 October 28 28 i 2 October 20 12 October 5 October 9 t 3 November 26 12 t 16 17 9 November 19 23 ■t 1 December 23 26 't 30 15 7 December 2 November 6 November 29 21 9 13 16 20 23 t 27 30 4 December 7 December t 11 14 18 21 25 28 f Met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland". Padang wordt alleen aangedaan door de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland". 10) T H Y R. A. Naar het Noorsch van MARIE COLBAN. Het is bekend, dat de Chineezen iederen dag een nieuwen roes moeten hebben om dien van den vorigen dag terug te vinden. Omwentelingen geven denzelfden roes, als de opium der geel huiden en er zal zelden een hartstochtelijk jongeling naar het moderne Babyion komen om daar eenigen tijd door te brengen, die niet aangegrepen wordt door dien wonderlijken roes, in poli tiek, in kunst, in het leven der wereld, die hoofd, hart en bloed, alles benevelt. De verschillende kunstvormen spreken van de verschillende tijdperken, die hen in het leven riepen. In eene vroegere periode minder prikkelbaar, minder zenuwachtig dan de 19de eeuw, had men genoeg aan de schoonheid van het menschelijk lichaam maar de kinderen van onzen tyd, vooral de Franschen, verlangen iets anders, iets sterkers, meer prikkelends, eene gevaarlijke schoonheidde rustige schoonheid van een vroeger tijdperk heelt plaats moeten maken voor effectbejag. Die roes greep natuurlijk ook onzen kunstenaar aan, die fanaticus was in alles. Die gevaarlijke schoonheid was iets voor hem, en in een oogwenk was hij realist in de brutaalste beteekenis van het woord zijne gedachten vlogen zóó ver, dat ze over de grenzen der kaart heenvlogen, en in plaats van zooals vroeger degenen te benijden, die zich in den ontzenuwenden wervelwind van het Parijsche leven konden storten, was hy trotsch en gelukkig als een god, dat hy kou werken zoolang de zon aan den hemel stond. In deze omstandigheden bracht hij prachtige smakeloosheden tot stand, die toch alle geniaal waren, en met een zekere bravour waren afgewerkt. Hij voelde een gloed in ziob, dien bij niet wilde blusschenhet was hem als zat hy op een gevleugeld ros. Hei, hopnaar de onsterfelijkheidDie geweldige roes zou den kunstenaar in hem hebben ten onder gebracht, had zijn gelukkig gesternte hem niet kunstenaars van hoogen rang doen ontmoeten, welke ontmoeting in verband stond met de boven genoemde gebeurtenis. Een van de belangwekkendste vrouwen, die Parjjs in deze eeuw iu zijn midden had, had toevallig, een toeval waarvan alle kunstenaars droomen, en zooals ze zoo zelden voorkomen, van hem en van zijne merkwaardige Ophelia gehoord. Al wat onge woon was wekte haar belangstelling, en zij verzocht dengene, die haar óver hem gesproken had, hem aan haar voor te stellen. Hij komt en vindt eene oude dame, met die schoonheid, die den kunstenaar dikwijls nog liever is dan de schoonheid der jeugd een der heerlijke beelden van de oudere meesters, als uit de lijst getreden. Hij beviel haarhij is iets geheel nieuwszooveel natuurlijkheid heeft zij nooit gezien. En hij laat zich niet impo- neerenis zij groot, hij voelt zich blijkbaar niet klein. Hy blijft lang. Zy heelt er pleizier in hem den tyd te doen vergeten het vermaakt haar dien debutant te bestudeeren, die blykbaar eene hartstochtelijke bewondering voor haar gevoelt, maar toch geen dwaasheden doet, ja, byna tegen haar opgewassen is. Dat was nu eens eene oorspronkelijke natuur, zooals men ze te Parjjs Binnenland. De Haagsche briefschrijver van de „Zaanl. Crt.", die niet ingenomen is met jaarlijksche nationale feesten, welke naar hij meent toch maar ontaarden in eene conventioneele pret, zou liever nu en dan, als er bijzondere aanleiding toe bestaat, eene groote feestviering willen. Het volgend jaar b. v. zal het 40 jaren zijn dat Z. M. onze Koning over het vaderland regeert. Dat zal eene goede gepaste gelegenheid zijn om, als hem het leven wordt gespaard, onzen Yorst een blijk van onze onverflauwde aanhankelijkheid aan zijn Huis te geven en getuigenis af te leggen van onze nationale kracht en van onze liefde voor orde, recht en wet. //Reeds nu zou ik wenschen," zegt de briefschrijver,//dat men zich voorbereidde om dat heugelijk feest nu eens op waardige en grootsche wijze te vieren; niet door optochten of tentoonstellingen alleen, want daarvan hebben we vooreerst werkelijk genoeg, maar door een blijvend werk van degelijke» aard. Bij eene vorige gelegenheid als deze werd besloten een //paleis der natie" te 's Hage te stichten; daarvan is nooit iets gekomen en ik betreur dat zoo erg niet; de millioenen die misschien aan een mooi Parlementsgebouw waren besteed, zouden nuttiger kunnen zijn aangewend als we ze hadden kunnen missen. Men hernieuwe dus de plannen van dien aard niet. Doch wat men wel kan doen en wat tot bevestiging van ons V orstenhuis en onze volks welvaart beide zou strekken is de stichting van een nationaal werklieden-pensioenfonds, ter gelegenheid van 's Konings 40jarig regeerings-jubilé. Alles wat men tot hiertoe op dit terrein heeft beproefd is gebrekkig werk gebleven of mislukt. Voor een fonds dat doel zal treöen, zullen enorme sommen, millioenen noodig zijn. Ik treed niet in bijzonderheden over de wijze, waarop het ware te stichten, maar geef voor heden slechts het denkbeeld aan. Er vorme zich door heel het land, uit alle partijen, eene commissie, reeds nu, om gelden in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een Koning- Willem-Pensioenfonds voor Werklieden. Dit ware in mijn oog het schoonste geschenk der natie aan Z. M. en eene weldaad voor het land en voor den arbeidsstand in de toekomst.' In de //Standaard" kwam dezer dagen een advertentie voor, waarin door een predikant en anderen f 500 gevraagd wordt om voor een schipper, die zijn schip verloren heeft, een ander te koopen. ,Om des gewetens wille had hij zijn schip niet verzekerd." Nu is hij met vrouw en twee kinderen broodeloos. zoo zeldzaam vindt. Zijne bewondering steeg voortdurend. Zy zat daar te babbelen als een gelukkig kind, maar met woorden op de lippen, die Dante of Shakespeare gebruikt zouden hebben Zoo moesten de beroemde draagsters van het ideaal van vrouwe- lijke beminnelijkheid zijn geweest, in haar jeugd was zij de Grieksche Helena Toen hij haar verlaten had begreep bij geheel de groote macht en beteekenis der oude dame ia het elegante Frankrijk eener vroegere periode. Toen hy te Parys aankwam had zyn talent reeds het schoolsche verloren, maar hy had nog niet geleefdzyn karakter was nog onontwikkeld, er was nog iets van den //onnoozele" in hem, waarvoor hij vroeger, niet zonder eenige grond, was uitgemaakt. «Het is nutteloos de vingers te ontwikkelen, wanneer de ziel /,nog niet ontwikkeld is," zegt Chopin „dan wordt het een vinger- „dans, geen muziek." Hetzelide geldt voor alle kunst. De stof voor een man van beteekeuis was in hem aanwezig, maar hy was het nog niet. Terwijl de overige Scandinavische kunstenaars te Parys met elkaar of op zich zelf leven, dikwyls zonder een Franschman te kennen, was hy een welkome gast in den salon der markiezin, waar hij begaafde mannen en fijn beschaafde vrouwen ontmoette. Deze laatsten zouden hem echter gedurende zyn gansche verblijf te Parys niet meer gelden dan andere kunstwerken. Gelegenheid tot verliefd worden had hy meer dan eens, want hij werd „opgemerkt" eerst door een jonge en daarna door eene oudere zoogenaamde „schoonheid", maar bij doorzag spoedig den senti- menteelen krijg, die in de groote wereld liefde genoemd wordt. Het lokte hem niet erg aan, het schoothondje van de oudere schoonheid te worden. En een pikant tijdverdrijf te zijn voor de jonge, die haar liefde gekruid wilde hebben met echt Parysche geheimzinnigheden en gevaren, scheen hem slechts weinig held' haftigs te hebben. Hij had niet voor niets met de zynen geleefd. Liefde is eene ernstige zaak, geen kinderspel of iets dat nog erger is. Een van de vrienden der markiezin introduceerde hem in een politieken salon, een ander aristocratisch huis, dat natuurlijk van de oppositie was. De Graaf, de heer des huizes, vertoonde zich zeldeneen echtgenoot is in Parys heel dikwijls degene, die slechts de rekeningen betaalt; maar de bekende vriendschap der Gravin met een man van beteekenis in de politieken wereld, had haar in de mode gebracht. Men wist, dat die groote man alle avonden in haar salon uitrustte van de vermoeienissen van den dag, en zoo spoedig zag zij zich omringd van alles wat naam had in politiek, in wetenschap, kunst en litteratuur. Ze hebben het in Parijs hard te verantwoorden, de politieke grootheden Al de schoone, politieke Circe's willen hen betooveren, er wordt jacht op hen gemaakt o, een gracieuze jachtArme poli tieke groothedenVan alle kanten beschoten, vervolgd en gejaagd. Het is als Mazeppa op zijn paard. De hooge gastvrouw stond onzen kunstenaar reeds den eersten avond een lang onderhoud toe, ouder een palmboom, beiden zittende op gemakkelijke vergulde stoelen. Zy was zeer genadig, Dat de liefdadigheid ook dezen man helpt, vindt bij oi s geen bezwaar, zegt naar aanleiding hiervan de „Maasbode'. Zij helpt ook, die door hun schuld ongelukkig worden. Maar wie begrijpt, dat iemand gelooven kan, dat hij den Heer tergt als hij zijn schip verzekert 1 Ongelukkig wordt die noodlottige dwaling bij vele orthodoxe Protestanten gevonden. Dezer dagen vernamen wij dat de „Heraut" die meening niet deelt. Het blad zal een goed werk doen, als het die dwaling met wortel en tak bij zijn geloofs- genooten tracht uit te roeien. Uit 's Hage wordt gemeld: „Ofschoon Z. M. de Koning herstellende blijft, is de vooruitgang van de krachten slechts langzaam, zoodat, op advies van Zr. Ms. lijfarts, die Z. M. geregeld blijft be zoeken, reeds nu bepaald is, dat de nieuwe zitting van de Staten-Generaal doorZ.M. niet in persoon zal worden geopend. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn in veree- nigde zitting bijeengeroepen tegen hedennamiddag 2 ure, ter behandeling van de voogdijwet, waarover verslag en antwoord der Regeering thans gereed zijn. De Tweede Kamer zal heden vóór den aanvang der ver- eenigde vergadering ten 1 ure bijeenkomen. De trambaan van Westwoud tot Hoorn is voltooid en zal, behoudens de vereischte goedkeuring, den 22 dezer voor het publiek verkeer worden opengesteld. Met uitzondering van het gedeelte Westwoud, is nu de geheele baan van Hoorn tot Enkhuizen gelegd. De afdeeling Texel van het Nederlandsche Onder wijzers-Genootschap hield op 8 dezer, onder leiding van den heer P. S. Bakels, arrondissements-schoolopziener, hare najaarsvergadering, die o. a. ook werd bijgewoond door den Burgemeester, den heer D. C. Loman. Door den heer Kempers werd eene bespreking ingeleid over het leesonder wijs. Belangrijke discussieën hadden naar aanleiding daar van plaats. Door de afgevaardigden ter gewestelijke en algemeene vergadering werden verslagen uitgebracht. Door den heer Bakels werden ten slotte een drietal reisindrukken ten beste gegeven. Uit Anna Paulowna en Wieringerwaard komen slechte berichten omtrent den nog geheel te veld staanden oogst. Het langdurige natte weder oefent een zeer nadeeligen invloed uit. Indien er niet spoedig droogte komt, zal de schade groot zijn. Tot lid van den Gemeenteraad te Vlieland is ge kozen, met 29 van de 47 uitgebrachte stemmen, de heer A. H. Sap. Op den heer A. Molenaar waren 17 stemmen uitgebracht. maar hy kende het genrezij waren hem reeds lang niets nieuws meer, die dames, die de vervelendste lieden met bewondering aauhooren en baar komediespel dryven tot goed scbijnens toe. Hij wist, dat hij minder dan een nul voor baar was; cu hy voelde zich rustig genoeg om eene vergelijking te maken tus- schen de twee hooge vrouwen, die zich verwaardigden hem te ontvangende gravin majestueus, bedaard en afgepast in haar spreken, imponeerend, nooit haar waardigheid uit bet oog ver liezend, e'én en al etiquette: de markiezin juist het tegenover gestelde: natuurlijk, pikant, geestig, lachend, „insolcnte a ravir" met de onvoorzichtigheid van iemand, die niets te verbergen heeft, gewikst als een oude hoveling en naïef als een jong meisje; schoon waren zij beiden, maar terwijl de schoonheid der eene de vrucht der boogsto kunst scheen, was zij bij de andere blykbaar de vriendelijkste gave der natunr aan bare uit verkorenen. Beide huizen vertegenwoordigden de groote wereld, waar hy met zijne democratische gewoonten op glad ys was, en op ieder woord, iedere gedachte moest passen. Maar toch ont nam die zorg voor zijn optreden hem niets van zijno frischheid en originaliteit en hij behaagde. Een groot dichter werd zyn vriendkunstenaars van rang, die voor hem toegankelijk waren geworden nu de groote wereld zich zjjner had aaugetrokkeu, waren zyn dagelijkscb gezelschap. En hier vond onze fantast de red ding voor zijne kunst. De mensch, het karakter, ontwikkelde zich spoedig in hem, de Franache smaak drong in hem door, en er was nog maar een kleine stoot noodig om den hoogeren graad van kunstsmaak in hem te ontwikkelen. Die stoot was de „salon." De stoutmoedigheid, vryheid eu frischheid, die kenschetsend zijn voor de Fransche kunst, bad hij zich dadelyk eigen gemaakt, zonder nog te zien, dat de grondslag daarvoor een grondige studie is, zoo grondig, dat de ontdekking daarvan velen tot wanhoop brengt. Hier zag hy voor het eerst hoever techniek gaan kan. Niet de overige groote verdiensten der schilderwerken maakten hem beangsthij meende zelfs zich daarmede wel te kunnen meten, maar bier was ern stige studie, grondiger nog dan de zijne. Er was echter nog iets, dat hem trof: een gedwongen effectbejag, ruwe, barbaarsche motieven. Maar dat effectbejag had bij zelf ook gehuldigd, waarom mishaagde het hem uu? Waarom stuitte hem die absiuth- drinker? Waarom kon hij niet die Respa bewonderen, die de roofvogels verjaagt van de zeven galgen, waaraan bare zeven zonen hangen in de woestijn? Het antwoord kwam langzaam, maar zeker, en weer werd er hard gewerkt, 16 uur van de 24 op zyn minst. Hy wilde zich die techniek eigen maken, al kostte bet hem al zyn krachten, zyn leven zelfs! Maar zjjne krachten groeiden aan, altijd irisscher werd het leven in hemdoch hoe sterker hy zijne kunstenaars roeping gevoelde, hoe onverschilliger hij werd voor alle andere vermaken; Parijs werd hem te bont. Hy was er gekomen als een hongerige aan een gastmaal, maar nu bad bij genoeg vau zyn maal. Hy was als iemand, die zes uren aan tafel heeft ge zeten, tot de lucht er zwaar eu drakkeud werd on hij verlangt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 1