Saldo van 's Rijks schatkist. Dc Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schat kist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank23,690,709.98 en bij de betaalmeester1,637,180.73 Te zamen 25,327,890.71 Jl. Vrijdag (7 September) was het 25 jaar geleden, dat op de statuten der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de koninklijke goedkeuring werd verleend. Dit gewichtige feit is door de Maatschappij op geen enkele wijze herdacht. Men vermoedt nu, dat daarvoor de 27ste September is aangewezen, wanneer het 25 jaar geleden zal zijn, dat de notariëele acte van oprichting werd gepasseerd. Den 1 October 1863 werd met de feitelijke exploitatie der Staatsspoorwegen begonnen, en wel door de feestelijke overname van de lijn Breda-Tilburg, die den öden voor het publiek werd opengesteld. Den 27 October volgde de opening van de lijn Harlingen-Leeuwarden, den 23 Decem ber Bergen-op-Zoom-Rozendaal, enz. Bij de verloting, gehouden nh de Veetentoonstelling te Terschelling, is de derde prijs, een kalf, gevallen op No. 727. Daar die prijs niet werd afgehaald, is het dier jl. Zaterdag bij inschrijving verkocht en staat de opbrengst ter beschikking van den eigenaar van dat lot. Jl. Zaterdag en Zondag had te Purmerend de jaar- lijksche tentoonstelling van „Floralia" plaats, welke ook thans zeer goed geslaagd mag genoemd worden. Evenals vroeger hadden ook nu weder de heeren Galesloot, uit Amsterdam, en Gebrs. Admiraal, uit De Rijp, eene keurige collectie ter opluistering ingezonden. Aan de inzenders vielen verscheidene bekroningen ten deel. De tentoon stelling werd Zondag opgeluisterd door eene matinee musi- cale van het stedelijk muziekkorps van 2 tot 4 uur, en 's avonds door een concert van hetzelfde korps met mede werking van den heer König en echtgenoote (zang). Het graven van het kanaal bij Kiel, ter verbinding van de Noord- en Oostzee, is aangenomen door onzen landgenoot, den heer H. Wiegerink, te Groenloo. De aan- nemingssora bedraagt in rond getal f 7,000,000. Het bericht omtrent de vereeniging der Doopsgezinde gemeenten te Medemblik en te Enkhuizen is onjuist. Om trent die vereeniging is nog niet besloten. De Levensverzekering-Maatschappij van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap had op 1 dezer gesloten 2243 polissen, met een verzekerd kapitaal van f 3,545,646, een bedrag aan rente van f 15,892 en aan jaarpremiën van f 90,866.63*. De drie gewonden te Haarlem bevinden zich voor het oogenblik vrijwel; alleen de heer B. lijdt veel pijn. Een tienjarig jongetje te Sneek, Jan Huges, heeft van Z. M. de Koning een schrijven ontvangen, waarin hem dank wordt betuigd voor den fraaien vlieger, dien hij 't Prinsesje op haar verjaardag ten geschenke zond. Het geschenk werd slechts voor ditmaal bij uitzondering aan genomen. De met den eersten prijs op de Tentoonstelling te Bokstel bekroonde hengst „Welkom'', van den heer Zijlr mans, te Haarlemmermeer, is voor f 1100 in andere handen overgegaan. Misschien zal Adelina Patti in Januari ons land bezoeken. Een bewoner van de Twentstraat te 's Hage kwam jl. Zaterdagmorgen aan de politie mededeelen, dat zijn hond hem en zijn dochtertje-had gebeten en hij daarom het dier, in het vermoeden dat het ziek was, had afgemaakt en aan den vuilnisman medegegeven. Op last der pölitie is de doode hond van de aschstal teruggehaald en tot onderzoek, opgezonden aan den distiïcts-veearts, die verklaard moet hebben, dat het dier aan hondsdolheid had geleden. Van de jl. Vrijdag vermelde te 's Hertogenbosch voorgevallen tragische gebeurtenis geeft de „'s Hertogenb. Ct." de volgende lezing: P. D., metselaar van beroep, wonende in de Beurzen straat, had feestgevierd wegens het gereed komen van het dak van een in aanbouw zijnd huis en verkeerde dienten gevolge in vrij opgewekten toestand. Hij bevond zich op den wal achter de gevangenis en werd daar opgemerkt door den schildwacht, die hem aanriep en de noodige sommatiën deed, onder bedreiging van te zullen schieten; hetgeen D. met gelijke bedreiging, al voortloopende, beant woordde. Toen de sommatiën zonder gevolg bleven, vuurde de schildwacht, zooals zijn plicht was, daar hij meende met een ontvluchten gevangene te doen te hebben, te meer omdat D. eene witte broek droeg, en D. stortte terstond dood ter aarde. Het dadelijk door de bevoegde autoriteit ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de schildwacht geheel volgens zijn consigne heeft gehandeld. Naar de „Midd. Crt." verneemt, maaktejl. Donderdag een reiziger, die blijkbaar niet gewoon is zich te verplaat sen, een zeereisje tegen wil en dank. Onze man kwam per sneltrein van 12 ure te Vlissingen er uit te komen, waar een frissche wind blaast. Nog jong van jaren heeft Parijs hem tot man gemaakt, en nu wil hij als man zijn leven vervolgen. Hij moet weg uit dat lustprieel, dat men Parijs noemt! Hij verlangt naar rust, om al de sterke indrukken te verwerken en hij weet waar hy die rust vinden zalin Rome, het Mekka van alle kunstenaars. Met een wijden horizont, na den omgang met de grootsten van zyn tijd, in begaafdheid boven de meeste jonge kunstenaars uitstekend, streng voor zich zelf, hard, maar toch vol liefde, kwam hij op een zomerschen Januaridag te Rome aan en eene jubelende vreugde vervulde hem bij het zien van die schitterende heerlijkheid. „Zie nu eens om", zei de landsman, met wien hij, den dag van zijne aankomst, tegen zonsondergang een der zeven heuvelen beklom. Daar lag Rome onder hem Het is alsof een regenboog zich hoeft opgelost en al zyne kleuren heeft uitgegoten over de stad, die van alle steden alleen de „eeuwige" wordt genoemd. De St. Pieters koepel glinstertde oude tempels vertoonen triom- feerend hunne vergulde brokstukken, zelfs de trage, gele Tiber kronkelt en glinstert tusschen zijne violetkleurige oevers, en gouden wolken stapelen zich boven het Albaner gebergte. Wat voelde hij zich dadelijk tehuis in RomeZeker omdat hij er zoo dikwijls in zyne droomen geweest was. Wat was het goed hier te zijnLachend drong die schoonheid door in zijn hart. Dat zorgelooze leven van licht en zonneschyn werkte den eersten tyd nog sterker op hem dan de pracht der kunstwerken, sterker dan de grootsche schoonheid der kerken en tempels, sterker dan ver leden en toekomst. Hoe weldadig was die rust I En hoe licht het ademhalen in die lucht, die toch zwaar genoemd wordt. Voor hem had Rome eene atmosfeer, geheel anders, verheffender dan aan, met bet plan te 12.30, per stoomboot naar Breskens over te steken. Zeker gehoord hebbende, dat door de provincie de dienst op de Wester-Schelde aanmerkelijk verbeterd is, betrad hij een der groote zeekasteelen, die den dagdienst op Queenboro onderhouden. Midden in zee kwam de man tot de ontdekking, dat hij, in plaats van naar het kalme Breskens, naar de wereldstad Londen op reis was. Hij was op de schuit en moest natuurlijk meevaren. Te Queenboro aangekomen, stapte onze moderne Pieter Spa onmiddellijk op de nachtboot over en arriveerde 's morgens weder te Vlissingen, om vandaar nu beter de reis naar zijne bestemming aan te nemen. Of de snuggere reiziger zonder verdere avonturen het einddoel zijner reis. bereikte, weten wij niet. Men meldt aan de „N. Rott. Crt." „Onlangs namen wij kennis van een testament, dat iemand uit het Drentsche dorp R. had doen opmaken, die, nog niet lang geleden, is overleden als.... bedelaar. De nalatenschap, welke in dat stuk werd vermeld, be droeg in ronde cijfers f 15,000. Hiervan waren aan zijne pleegdochter f 13,000, en aan zijn adsistent, die hem op zijne bedeltochten steeds trouw ter zijde stond, f 2000 gelegateerd. Bij zijn leven had hij in de laatste jaren de gewoonte, om de vier wintermaanden in Amsterdam door te brengen, alwaar hij zijne vaste huizen had om wekelijks aalmoezen op te halen." Nog zelden is de koffiemarkt zoo hevig in beroering geweest als in de laatste dagen van de afgeloopen week. Tengevolge van de jongste speculaties was er ontzaglijke vraag naar leverbare waar. Op de termijnbeurs te Hamburg kwam het Vrijdag 11. tot een paniek, nadat de koers voor September met sprongen van 100 tot 115 en verder tot 130 p.st. opgeloopen was. Een enkele haussier had al de voorhanden koopcontracten aan zich getrokkendeze echter wilde niet minder dan 100,000 balen tegen 106 pf. geven. Bij quantum van 10,000 balen vroeg hij 240 pf. Alle onderhandelingen leden hierop schipbreuk. Des namiddags werden buitensporige prijzen, tot circa 200 pf. betaald. Bij de avondnoteering intusschen was de prijs slechts 165 pf. Tot het kenschetsen van den Hamburger terraijnhandel in koffie moge dienen, dat er bij omzetten op termijn in Augustus, ten bedrage van circa 1,280,000 balen, op het einde der maand slechts 237,552 ter plaatse voorhanden waren, d.i. nog 51,788 balen minder dan in Juli. Te Brussel werd jl. Donderdag de derde algemeene vergadering der Internationale Vereeniging van Tramweg- Maatschappijen gehouden. De eerste had in 1886 te Berlijn, de tweede verleden jaar te Weenen plaats. Het bleek, dat 99 Vereenigingen reeds zijn toegetreden, waarvan 41 Duitsche, 1 Engelsche, 10 Oostenrijksche en Hongaarsche, 12 Belgische, 2 Deensche, 4 Spaansche, 3 Fransche, 1 Grieksche, 10 Italiaansche, 5 Nederlandsche, 1 Noorsche, 6 Russische, 1 Zweedsche en 1 Zwitsersche. Onder de sprekers op de vergadering van Donderdag behoorde majoor Perk, de secretaris der Nederlandsche Vereeniging van Tramweg- Maatschappijen, die rapporteerde over de beste methode van het voederen der paarden en het systeem der Amster- damsche Omnibus-Maatschappij daartoe als voorbeeld aan haalde. Een leekengedachte van. onzen tijd is: „ik heb de kerk „wel lief, maar die dwaze formaliteiten en oude gebruiken „jagen mij er uit." Het is mij, alsof ik iemand tot zijne vrouw hoorde spreken: „ik heb u lief met geheel mijn hart, maar. ge „hebt een bruin vlekje in 't linkeroog en een paar zomer sproeten; daarom verlaat ik u."1 J. -W. Cladwick. t Generaal Jan Van Swieten. De luitenant-generaal Van Swieten, de held uit de Indische oorlogen, is, na een vrij langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van 81 jaren jl. Zondag te 's Hage overleden. Zijne schitterende militaire loopbaan ving reeds op jeug digen leeftijd aan. Zoon van een Nederlandsch officier, trad hij reeds op 14jarigen leeftijd in dienst als volontair bij de 17de afdeeling infanterie, werd het volgende jaar, in 1822, kadet, en op nauwelijks 17jarigen leeftijd tweede luitenant bij hetzelfde korps. In 1827, toen hij 20 jaar oud was, genoot hij de eer, met de expeditionaire afdeeling naar Indië te worden uit gezonden, waar hij terstond aan verschillende veldtochten deelnam en roem en eer inoogstte, daar hij reeds in 1828 met de "Militaire Willemsorde werd begiftigd en na het eindigen van den Java-oorlog als eerste luitenant naar Nederland terugkeerde. Na deelgenomen te hebben aan de krijgsverrichtingen, die de opstand met België medebracht, ging Van Swieten ten tweede male in het bataillon jagers van Cleerens naar Indië, waar hij vele jaren verbleef en telkens tot hooger ééne andere plaats op aarde. Gelukkig bij, die daar leven mag. Hier geen Mazeppa'sHier geen goedkoope kunst-theorieën die den geest verwarrenWat overal elders imponeert, verdwijnt hier. In Rome schijnt niets groot te zyn buiten Rome. Van al het schoone en grootsche, dat hij later in zich opnam, werd dén indruk nooit overtroffen, de indruk van Michael Angelo's „laatste Oordeel". De legende zegt, dat de Paus met tien kardinalen bij Michael Angelo kwam en hem opdroeg, alle tegenwoordige en toekomende zondaren wakker te schudden met de verschrikkingen van den dag des oordeels. Niets was te groot voor dezen titan der kunst, en hy waagde het, ons een blik te doen slaan in de gebeurtenissen van den grooten dag der rechtvaardigheid. Het gordijn is opge slagen. De zoon des menschen houdt gericht over Adam's geslacht. Er zyn twee hoofdgroepen:: zij die juichen, en zy die sidderen. De juichenden scholen samen, de heirscharen der engelen brengen hun kronen onder hen openen zich de graven, waarin zy hunne lykwaden zullen afwerpen by het schallen der hemelsche bazuinen. De sidderenden zweven over een afgrond, voor wiens ingang demonen de wacht houden. Met ijzing wendt men zich af van die kinderen des jammers's nachts in zyne droomen ziet men nog die bark met de vreesclijke vleugels die de verdoemden over de vuurzee draagt. Het geheel is een woeste dooreen mengeling van engelen en duivelen, van heiligen en zondaarshier is een christelijke wereld, daar een heidensche, hier is de hemel, daar de hel. Alles er van te begrijpen is misschien geen sterveling gegeven, maar wanneer do meester ontwaakte uit zijn graf by den gelen Arno, zoude hy misschien protesteeren tegen de bewering van den tegenwoordigen tyd, dat de verdoemden de portretten zyn van de vyanden, waarvan de duistere meester er vele had. (Wordt vervolgd.) rang opklom, zoodat hij reeds in 1844 luitenant-kolonel was. Overgeplaatst naar Sumiatra's Westkust, werd zijn krijgsroem verhoogd door een schitterenden veldtocht, die een belangrijke vermeerdering van Nederland's bezittingen tengevolge had. In 1848 nam Van Swieten als chef van den staf deel aan de tweede expeditie tegen Bali en het volgend jaar overwon hij bij de derde expeditie het eiland, toen hij den gesneuvelden generaal Micliiels als opperbevel hebber was opgevolgd. Hier zoowel als bij vroegere gelegenheden toonde Van Swieten een even uitmuntend staatsman als veldheer te zijn. Zijne belooning was een bevordering tot kolonel en een benoeming tot gouverneur van Sumatra's Westkust, welk gewest hij 9 jaar lang bestuurde tot zegen van het land en zijn bewoners. Na in 1853 tot gcneraal-majoor en in 1856 tot buitengewoon adjudant des Konings te zijn benoemd, was hij het, die het tractaat moest sluiten met den Sultan van Atjeh, het land, waar hij later nog onder geheel andere omstandigheden zou terugkeeren. Bevorderd tot luitenant-generaal en commandant van het leger, voerde hij, na de mislukking van de eerste expeditie tegen Boni, in 1859 zelf de tweede expeditie aan, die tot een glansrijke overwinning leidde. Die veldtocht deed hem het commandeurskruis van de Militaire Willemsorde verwerven. Nadat hij in 1860 door zijn krachtig optreden den mili tairen opstand in Samarang had bedwongen, achtte hij in 1862 den tijd der ruste voor zich aangebroken en legde zijne betrekking neer, waarin hij niet alleen door krijgsmans talenten had uitgeblonken, maar zich onvergankelijke eer heeft gesticht door zijn wijs en vrijzinnig bestuur en zijn menschlievend optreden tegenover de overwonnen bevolking. In Nederland teruggekeerd, werd hij tot buitengewoon staatsraad benoemd, vervulde de betrekking van gouverne- ments-eommissaris bij de Nederl.-Indische Spoorweg-Maat schappij en vertegenwoordigde een paar jaar de hoofdstad in 's lands Vertegenwoordiging. In 1873 eischten de politieke omstandigheden een offer van den grijzen 63jarigen veldheer. Na de mislukking van de eerste expeditie tegen Atjeh verzocht de Gouverneur-generaal der Regeering, Van Swieten aan 't hoofd te plaatsen eener tweede expeditie, en zonder te aarzelen, of te letten op zijn ouderdom, aanvaardde Van Swieten onmiddellijk dien taak ter wille van zijn land en zijn Vorst. De indruk, dien de afloop van die expeditie maakte, en in 't bijzonder van de inneming van den Kraton, ligt nog versch in 't geheugen, en eveneens de strijd, die na zijn terugkeer over zijne handelingen is ontbrand. Gedurende zijn gansche loopbaan heeft Van Swieten de schitterendste bewijzen ontvangen van 's Konings dank baarheid. Ook de natie heeft hem herhaaldelijk gevierd. Zijne onmiskenbaar groote militaire talenten zullen in de geschiedenis van ons land steeds herdacht worden en zijn naam in eere blijven als die van een dapper, braaf en beleidvol krijgsoverste. De onderscheidingen, die den generaal van Vorstelijke zijde ten deel vielen, waren meest allen verbonden aan heugelijke dagen in het leven der Vorstelijke familie. Koning Willem II schonk hem op 6 December (den ver jaardag van wijlen Z. M.) 1846 het ridderkruis 3de klasse van de Militaire Willemsorde en Koning Willem III begif tigde op zijn verjaardag 19 Februari 1860 Van Swieten met het kommaudeurskruis dier orde, terwijl hij 12 Mei 1874 's Konings 25jarige Regeering tot de waardigheid van Grootkruis werd verheven. Thans is reeds een levensschets verschenen van den over leden generaal door den luitenant-kolonel der artillerie van het O. 1. leger J. L. De Rochemont. Aan het slot zijner beschouwing zegt de heer De Roche mont o. a. het volgende: „De doorluchtige Veldheer en Staatsman heeft het ge lauwerde hoofd voor goed ter ruste gelegd. Zijn hart, dat zoo veel edels bevatte, heeft voor altijd opgehouden te kloppen; zijn mond, die zooveel wijsheid verkondigde, is voor eeuwig verstomd. Hij behoort niet meer aan den onbillijken tijdgenoot, maar aan de rechtvaardige geschie denis. De majesteit van den dood waakt nu over zijn roem. Nijd en afgunst zullen voortaan te vergeefs trachten hem nog langer af te breken en door het slijk te sleuren." Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Maandag 10 September 1888, Na de opening dezer voltallige vergadering, voorlezing en goed keuring der notiden, deelt de heer Zijp mede, dat door hem als Regent de rekening van 1887 van het Weeshuis is onderzocht, betreffende het niet toekennen der 10% korting op het door de bakkers Oud en Verkroost aan het Gesticht geleverd brood, waarover de Commissie van Onderzoek eenig licht wenschte, en dat hem uit dat onderzoek gebleken is, dat genoemde bakkers de broodprijzen lager berekenen, eu dus voor dezelfde prijzen leveren als zij, die 10% korting geven. Van HH. Gedep. Staten is een missive ingekomen, inhoudende goedkeuring van het Raadsbesluit, om de kermis aan de Schagerbrug voortaan te doen plaats hebben op den eersten Zondag na den 9 September, en de Paardenmarkt op den hierop volgenden Maandag. Alsnu is aan de orde het benoemen van een hoofd der school aan 't Zand. Door den Schoolopziener is aan den Raad een voordracht van vijf personen voorgedragen, die z. i. allen verdienden aan het hoofd eener school te staan. Hierna las de Secretaris verschillende uitstekende aanbevelings brieven der vijf candidaten, waardoor het den Raad inoeielijk werd eene keuze te doen, vooral omdat de behaalde punten ook zoo weinig verschilden. N°. 1, de heer Sasburg te Velsen, had 50* p. h 2, De Vries Texel 49* 3, Stokvis Amsterdam 46* 4, Ketelaar 45* 5, K. Van 't Veer Oudkarspol 45 De heer Nobel opende de discussie, en deelde als zijn gevoelen mede,, dat: de Raad niet voor eene moeielijke, maar voor een gewich tige keuze stond. Niet moeielijk vond hij het omdat het verschil der behaalde punten onbeduidend is, en de getuigschriften vooral van No. 1 en 2 schitterend zijn, waarom men z. i. zich aan de voordracht moest houden en No. 1 benoemen. Hij althans zou No. 1 zijn stem geven en hoopte, dat zijn medeleden dit eveneens zouden doen. De heer Biersteker deelde dit gevoelen. Niet alzoo de heeren Zijp en Paarlbcrg. hliet dat 'z'j iets wisten aan te voeren tegen den heer Sasburg, maar omdat zij deze niet, en de heer De Vries wel persoonlijk kenden, en hierdoor wisten, evenals van vrienden en bekenden, dat in zijne aanbevelingsbrieven niet te veel in zijn voordeel wordt gezegd, terwijl zijn hoogere ouderdom en gehuwd zijn eene aan-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2