Vervolg Nieuwstijdingen. ADYERTENTIËN. Notaris HORDIJK, te Helder, beveling boven" (No. 1 genoemd kon worden, redenen waarom zij No. 2 zouden kiezen. Het verschil van gevoelen over het te benoemen hoofd deed den heer Kaan voorstellen, de genomineerden nog eens terug te roepen om ze voor de klassen bewijzen van practische bekwaamheid te laten afleggen. De heer Biersteker vond dit, vooral om de kosten, niet wenschelijk. Met 10 tegen 1 stem werd dit voorstel verworpen. Daar niemand meer het woord verlangde, ging men tot stemmen over. Met 7 van de 11 uitgebrachte stemmen werd de heer L. J. De Vries, onderwijzer aan de ltijksnormaalschool te Texel, benoemd tot hoofd der school aan 't Zand. De heer Sasburg verkreeg slechts 4 stemmen. Door de kosten van het examen voor genoemd hoofd der school moet de post van onvoorziene uitgaven met f 100 worden verhoogd, wat door overschrijving van de rekening 1887 kan geschieden, waardoor het voordeelig saldo van f 1698 met f 100 wordt verlaagd. De hiervoor ingediende suppletoire begrooting 1888 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna volgt de aanbieding van de begrooting voor 1889. Van de kinderen van het overleden hoofd der school aan't Zand, den heer C. V. Morra, is een missive ingekomen om kwijtschelding van den aanslag in den hoofdelijken omslag over acht|maanden dezes jaars. Met algemeene stemmen wordt aan dit verzoek voldaan. Bij de gewone rondvraag deelt de heer Francis mede, dat de brandhaken in de Zuidzijpe niet in orde zijn, en zou wenschen dat deze werktuigen, bij brand zoo onmisbaar, voor het gebruik geschikt werden gemaakt. De Voorzitter belooft, hiernaar een onderzoek te zullen laten instellen en, zoo het noodig blijkt, ze te zullen laten maken. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. Buitenland. De „Nordd. Allg. Ztg." bevat een scherp artikel tegen Koningin Nathalie van Servië, die zich steeds zeer vijandig jegens Duitschland heeft gedragen. Zoo wordt o. a. daarin gezegd, dat de Koningin den Franschen gezant haar ingenomenheid heeft betuigd met de mededeelingen van Graaf Vassili over het Berlijnsche Hof, waarin het Keizerlijke Huis ernstig werd beleedigd. In de staatkunde, zegt Prins Bismarck's blad, mag men zich niet bekomme ren om schoone vrouwen, gelijk evenmin is geschied met de Fransche Keizerin Eugénie. De reis van den Russischen Keizer naar bet zuiden van zijn Rijk geeft de Londensche //Standaard' aanleiding tot de volgende sombere waarschuwing: „Als Europa's staatslieden, inwendig overtuigd van het gevaar, dat gelegen is in de militaire reuzenmacht van Rusland, niet gemeenschappelijk optreden om een wal op te werpen tegen dien zoo kolossaal aangroeienden gletscher, dan zal hun noodlottige werkeloosheid tengevolge hebben, dat op zekeren dag onverwachts al het edele en goede in de beschaving, de vrijheid, den vrede en den vooruitgang even zeker en totaal begraven wordt als een Zwitsersch dorp onder een reusachtigen sneeuwval." Omtrent de verloving van den Kroonprins van Griekenland mot Prinses Sophie, zuster van Keizer Wilhelm, zegt het Weekblad „Le Nord", dat deze verbintenis een nieuwen band vormt tusschen de Europeesche Monarchieën en in het bijzonder tusschen de Koninklijke familie van Denemarken en de Keizerlijke van Duitschland, en derhalve een nieuw onderpand is voor den algemeenen vrede, te kostbaarder naarmate volgens eene opmerking der „Nord- deutsche" dit huwelijk de vriendschapsbetrekkingen tusschen het Keizerlijk Huis niet alleen met Denemarken, maar ook met verschillende andere Souvereine familiën, met name die van Rusland, uitbreidt en bevestigt. Twee jaar geleden was door de Russische Regeering eene belangrijke premie uitgeloofd voor de uitvinding van het beste snelvurend geweer. Een officier der genie, in garnizoen te Warschau, heeft naar Sint-Petersburg een geweer ter mededinging gezonden, waarmede hij zonder twijfel de premie zal verwerven. Bij de gehouden proeven is gebleken omtrent dit nieuwe oorlogswapen dat 1. het minder zwaar is dan welk geweer ook, op dit oogenblik bij de Europeesche legers in gebruik; 2. de loop nimmer warm wordt, hoe groot ook het aan tal schoten zijen 3. men er 62 schoten per minuut mede kan doen. Een bijzondere kruitsoort, zonder rook en bijna zonder gerucht werkende, is reeds in Rusland bekend; de samen stelling er van wordt geheim gehouden. Boulanger is, volgens de laatste berichten, te Saint- Raphaël. Zijn dochter Marcelle zal in den echt treden met zijn adjudant Driant. Dezer dagen is melding gemaakt van een gruweiïjke moord, die te Londen in Whitechapel, in het oostelijk deel der stad, was gepleegd. Het lijk eener vrouw was daar gevondende hals was haar afgesneden en het lichaam verder op walgelijke, onvermeldbare wijze verminkt. Terwijl men nog zoekende was naar den dader is nu jl. Zaterdag in eene buurt, niet ver van de plaats waar dit lijk gevonden was, opnieuw het lijk eener vermoorde vrouw gevonden, waaraan evenzoo de hals afgesneden en dat even jammerlijk verminkt was. Neemt men in aanmerking, dat in de jongste vijf maanden nu vier zulke moorden in dat deel van Londen onder gelijke omstandigheden mede aan vrouwen, tot dezelfde laaggezonken klasse behoorende, zijn gepleegd, dan kan men nagaan, hoeveel opschudding het vinden van het laatste slachtoffer heeft verwekt. Volgens eene Londensche correspondentie in de „N Rott. Crt." stond op den wand, rood van het daarop gespatte bloed der verslagene, een verschrikkelijk dreige ment van den moordenaar te lezen, in zwarte letters ge schreven„Vijf! Nog vijftien en dan geef ik mij gevangen!" De echtgenoote van President Cleveland en een co mité van Amerikaansche dames hebben een brief gericht aan de vrouwen van Japan, om haar af te raden de Euro peesche dracht aan te nemen. Mevr. Astié de Valsayre te Parijs, die indertijd bij de Fransche Kamers er op aan drong den vrouwen in Frankrijk toe te laten zich als mannen of gelijk zij verkozen te kleeden, heeft dit voor beeld gevolgd en op hare beurt een brief aan de Japan- schen gezonden, verklarende dat de Europeesche vrouwen- kleedij lastig, ongezond, onzindelijk en, wat men ook zeggen moge, onbevallig is. Dezer dagen werd te Brussel door den vrederechter plaatsvervanger Lepage zekere Bryxis wegens landlooperij veroordeeld en reeds was genoemde heer met andere zaken bezig, toen de vagebond onverhoeds een zijner zware klompen uittrok en hem dien met zulk eene kracht naar het hoofd wierp, dat de klomp tegen den muur aan spaanders vloog. De heer Lepage maakte proces-verhaal op en zond liet aan den officier.-van justitie. Volgens het Parijsche blad „Le Siècle" is onlangs eene Amerikaansche zangeres, Laura Schirmer genaamd, te Konstantinopel verdwenen. Nadat zij daar iedereen niet minder door hare schitterende schoonheid dan door hare stem betooverd had, was zij hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen in des Sultans harem opgenomen. En toen de Amerikaansche gezant hare uitlevering verlangde, zou hij ten antwoord gekregen hebben, dat zij met 13 andere vrouwen tengevolge van het gebruik van vergiftigd roomijs gestorven was. Tot grooten schrik van een aantal negers op eene katoenplantage bij Marietta, in Georgië, is daar een ballon neergekomen, uit welks schuitje een man sprong, die als een dolleman schreeuwde en gebaren maakte. De negers, overtuigd, dat een wraakengel tot hen was neergedaald, vluchtten gillende de bosschen in. De eigenaar der plantage nam den man, die werkelijk krankzinnig scheen te zijn, mee naar huis en heeft hem sedert bij zich gehouden. Men kan niets uit hem krijgen. Hij is donker van gelaatskleur en draagt eene soort van zijden kiel met eene broek van bokkevel. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. E. Kempe wordt met den 13 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Vischbericht. 't Weêr is nog altijd van streek, en zal er, nu een ongunstig jaargetyde in aantocht is, vooreerst wel niet beter op worden. Moge dit met het oog op gezellige lange avonden door velen al aangenaam worden gevonden, de visscherman weet wel wat hij liever zou wenschen en vindt in de omstandigheid, dat de herfst met rassche schreden nadert, aanleiding genoeg om de noodige klaagliederen aan te heffen. Hieraan heeft het trouwens den laatsten tijd in 't geheel niet ontbroken; niet zonder reden, want wordt het den visschers, en niet geheel ten onrechte, wel eens verweten, dat hun het klagen is aangeboren, de gunstige weken die 1888 opleverde, en waarop met welgevallen kon worden teruggezien, zyn waarlijk wel te tellen. Nn hebben we er weêr een achter ons die, zonder nu juist tot de voordeelige te kunnen worden gerekend, ook niet den naam kan dragen slecht te zijn geweest. Er waren zelfs visschers, die meenden te kunnen verklaren, dat zij beter zaken hadden gemaakt „dan ooit te voren," en ofschoon dit nu minder waarschijnlijk kan worden geacht, kan men wel aannemen dat de eerste Septemberweek voor hun de beste is geweest van het geheele jaardaarmede i3 niet te veel gezegd. Het waren echter, gelijk gezegd, betrekkelijk slechts enkelen, die zich zoo bijzonder tevreden toonden, want het gros der visschers bleef, als naar gewoonte, erkennen dat de vangst „zuinig" was. Tong er tarbot waren aan den afslag gewoonlijk niet ruim vertegenwoordigd en 't was dan ook voornamelijk de vangst van schar en kleine schol, die voordeeliger was als ge durende een der laatste weken en enkelen der visschers een aardig fortuintje bezorgde. De prijzen waren, als een gevolg van de behoefte aan versche visch, veelal hoog. Er werden aangevoerd 16,937 tongen, 521 roggen, 10 tarbotten, 2 steuren, 587 manden schar en 562 mandjes kleine scholgroote tong gold 40 k 55 cents, kleine idem 15 k 25 cents, rog 54 a 87ets., tarbot f 8.a 10.50, de steuren f 13.50 per stuk, schar f 2. k f 4.per mand en kleine schol 85 cents a f 4.per mandje. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenM. E. T. Luijckx, geb. Meijer, Z. J. Blom, geb. Hemelrijk, Z. A. Pluylaar, geb. Bontes, D. C. J. De Haas, geb. Otzen, D. M. C. De Boer, geb. De Bunje, D. C. C. Korving, geb. De Vries, D. G. De Klerk, geb. De Wijn, D. E. M. P. Riesselmann, geb. Peeters, D. C. Schutte, geb. Been, 2 Z. L. Bandsma, geb. Greiner, Z. M. C. Pronk, geb. Tielrooy, Z. H. M. Vermeer, geb. Buchcle, Z. Overleden Louis Montag, 19 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 4 tot 10 September. Ondertrouwd, Gehuwd en OverledenGeene. BevallenPietertje Vink, geb. Tuinman, Z. Geertruy Van der Wal, geb. Honigh, Z. Aaltje Kossen, geb. Vink, D. Gemeente ZIJPE, van 31 Augustus tot 7 September. OndertrouwdHermann Gcrhard Wilhelm Stöve, jonkman, koopman, 27 jaren, en Wilhelmina Geertruida Niestadt, jonge- dochter, 21 jaren. GehuwdGeene. GeborenMartha Maria, dochter van Daniël Marees en Maartje Jimmink. OverledenJan Pons, zoon van Jan Pons en Maartje Slik, 13 maanden, overleden te Petten. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Augnstns. OndertrouwdGeene. GehnwdJan Groet, jonkman, 31 jaren, en Elisabeth Bakker, jongedochter, 33 jaren, wonende te Zijpe. GeborenJacob, zoon van Jan Blokker en Pietertje Rentenaar. Overleden: Maria Bruin, weduwe van Aris De Heer, 71 jaren. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en GehuwdDirk Tijsen en Maartje Tijsen. GeborenWeert, zoon van Nan Poel en Geertje Visser. Gerrit, zoon van Reijer Tijsen en Tryntje Kcjjeer. Antje, dochter van Klaas Wit en Maartje Nannes. Maarten, zoon van Hendrik Engel en Maartje Huijberts. Jan, zoon van Maarten Kok en Maartje Bais. Hendrik Pieter Daniël Johan, zoon van Hendrik Adriaan Jacobus Van der Speek Obreen en Neeltje De Jong. Overleden: Schelt Scheltus, 9 maanden. Simon Koster, 3 Jaren. Dicuwertje Rasch, 2 weken. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). September. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9, 12 10, 12 UI 8 11 12 no. 6 k. zzw. 7 wtz. 10 wtz. 13 768.01 f 7.21 764.30, f 3.50 765.47, f 4.77 766.48 f5.78 13.8 14.4 13.2 13.7 -3.5 -2.8 -1.9 -3.4 1 0.73 wein.gv. 0.84 0.83 Golvend 0.811 Weêrsgesteldheid: 9Sept. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 10 Sopt. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 11 Sept. 8 u. Betrokken, regonbuiig, winderig. USept. 12 u. Betrokken, wind, buiig weer. Marktberichten. ALKMAAR, 8 September. Veemarkt: 35 Koeien, f150 a 225 26 nuchtere Kalveren, f 8 a 16273 Schapen, f 12 a 22131 magere Varkens, f 13 a 17221 Biggen, f 5.a 8.258 Bokken en Geiten, f 4 a 7, alles per stuk. Boter 70 a 75 cents per kop. Kip-eieren f 3.50 a 3.75 per 100 stuks. ALKMAAR, 10 September. Veemarkt: 12 Koeien, f 180 a f 210116 vette Kalveren, f 35 a 8613 nuchtere dito, f 10 a f 20719 Schapen, f 20.— a 30.5050 magere Varkens, f 12 a f 16, alles.per stuk. 111 vette Varkens, 42 a 48 cent per kilogram. HOORN, 8 September. GraanmarktTarwe f 7.50 a 9. Rogge f 4.25 a 5.50, Gerst f 4.25 a 5.50, Haver f 3.75 a 4.25, Witte Erwten f 8.25 a 11.Groene dito f8.75 a 12.Grauwe dito f 10.50 a 14.Vale dko f 8.75 a 13.Bruine Boonen f 10.75 a 13.Witte Boonen f 12.25 a 14.Paardenboonen f 5.25 a 6.alles per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 60 a 210, Koeien f 70, Schapen f 20 a 28, Lammeren f 7 a 18, Kalveren f 15 a 20, Varkens f 8 a 20, Zeugen f 20 a 35, Biggen f 4 a 7, Kippen f Ö.35 a 1.40, alles per stuk. Kip-eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuks. Boter 52£ a 57^ cents per kop. Aardappelen f 3.50 a 4.Peren f 1.25 a 2.en Appelen f 2.50 a 3.per hectoliter. BOVENKARSPEL (Station), 10 September. Heden besteedde men voor Grove Bloemkool f 3 a 6, Reuzen f 4.50 a 7.Witte Kool f 6, Roode Kool f 6.a 6.50 en Savooie Kool f 5.a 5.50 per 1C0 stuks. Groote Uien f 1.a 1.05 cn kleine dito f 1per half hectoliter. AMSTERDAM, 10 September. Veemarkt592 Runderen, lste kwaliteit 72, 2de kwaliteit 62 en 3de kwaliteit 50 cents per kilogram 65 nuchtere Kalveren, f 7 a 14 per stuk412 vette Varkens, 40 a 44 cents per kilogram. Petroleum vast. Loco f 10 E., Oct f 10 E., Nov.-Dec. f9.75 E., Dec.-Maart f 9.50 E., consumtie f 11, Nobel loco f 10 E., Sept. f 10 E., Oct. f 9.20, Nov.-Jan. f 9 E., consumtie f 11. Binnen eenige dagen wordt alhier verwacht, op reis naar St. Petersburg, de torpedoboot „Nördenfelt", als zijnde aan het Russische gouvernement verkocht. Dit schip kon, naar wij vernemen, niet aan de voornaamste eischen van een onderzeesche torpedoboot voldoen, vandaar dat door onze Marine is afgezien van den aankoop. De ontwerper van dit vaartuig is de heer Garrett en de bouw geschiedde in Engeland. De divisie voor binnenlandschen dienst, krachtens 's Konings besluit van 19 Mei 11. te Hellevoetsluis veree- nigd, wordt met 1 October a. s. weder ontbonden en de kapitein ter zee C. H. Bogaert eervol van het door hem over die divisie gevoerde bevel ontheven. De kolonel Van Braam Houckgeest, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, commandant van het korps mariniers, houdt deze week inspectie over het gedeelte mariniers, alhier in garnizoen en op Zr. Ms. schepen gedetacheerd. Jl. Zaterdagavond is de Duitsche matroos J. Burger, van het dien dag alhier binnengekomen Nederl. schip „Noord-Holland", in de Binnenhaven overboord geraakt en verdronken. Geen der overige schepelingen had hiervan iets opgemerkt en eerst Zondagmorgen werd men zijne afwezigheid gewaar. Met dreggen werd nu het lijk van den ongelukkigen zeeman spoedig op korten afstand van het schip gevonden. Gisteren werd alhier een vierjarig kind vermist. Alle mogelijke pogingen worden aangewend om het kind op te sporen, doch te vergeefs. Men vreest, dat het ver dronken is. Sedert verscheidene jaren zijn de wekelijksche winter vergaderingen van de Sociëteit „Mars" alhier éénmaal '8 maands bestemd tot het houden van letterkundige en populair wetenschappelijke voordrachten. Hedenavond zal de eerste dier voordrachten in het winter-seizoen 1888/89 gehouden worden. De reeks der buitengewone of feestelijke vergaderingen der Sociëteit, die eerlang haar 20jarig bestaan viert, zal in de volgende maand aanvangen. Drietal predikanten bij de Doopsgezinde gemeente alhier: Bakker, te BolswardLoosjes, te Beemster, en Cuperus, te IJlst. Een kloeke tocht werd dezer dagen, naar 't „Hld." meldt, volbracht door twee onzer landgenooten. Zij reden op hunne rijwielen van Keulen langs den Rijn en door het Schwarzwald naar Zwitserland. Daar lieten zij zich door geen helling hoe steil ook afschrikken en doorkruisten de Alpen tot het Engadin. Zij namen den terugtocht door de Jura en de Rijkslanden tot Spa, vanwaar de trein hen huiswaarts bracht. De geheele reis duurde nog geen maand. De onver moeide rijders legden 70 75 mijl per dag af; bij zeer steile hellingen waren zij genoodzaakt naast hun rijwiel te loopen, doch bij het dalen bleven zij, op een enkele uit zondering na, steeds in den zadel. Bevallen van een Zoon: L. BANDSMA, geb. GREINER. Helder, 10 September 1888. Bevallen van een Zoon: H. M. VERMEER, geb. BUCHELE. Helder, 10 September 1888. Geboren: MARIA JOH ANNA HENRIËTTA ROSALIA, Dochter van: H. RIESSELMANN en E. RIESSELMANN—PEETERS. Helder, 9 September 1888. Op den 7den September overleed te Rotterdam onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw de Weduwe Mr. J. G. A. BOSCH, geb. A. G. SCHALIJ. J. M. F. CRAMER—BOSCH. J. C. CRAMER. zal in het lokaal „Tlvoli" aldaar, op WOENSDAG *26 SEPTEMBER 1888, a.v. 7 uren, publiek v er k o o p en: 1. Een HUIS en ERF aan de Paardenstraat te Helder, E 284c, groot 66 centiaren. 2. Een PAKHUIS en ERF, waarin handel In Brand* stoffen wordt uitgeoefend, naast het vorige perceel, groot 1 are 35 centiaren. 3. Een HUIS en ERF aan de Langestraat aldaar, waarin handel lu Manufacturen wordt uitgeoefend, C 109, groot 2 aren 50 centiaren. 4. Een HUIS en ERF aan de Jonkerstraat aldaar, O 117, groot 1 are 32 centiaren. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore vai^ genoemden Notaris HORDIJK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3