Woelig begint liet ook te worden aan gene zijde van den Atlantisclicn Oceaan. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika maakt men zich alvast slagvaardig voor de in December te houden Presidentsverkiezing. De demo craten willen den tegenwoordigen President Clevdand herkiezen; de republikeinen zijn liet nog niet-geheel eens omtrent den door ben te stellen candidaat. Het onderscheid tusschen de beide partijen bestaat feitelijk hierin, dat de democraten vrijhandelaars en de republikeinen voorstanders van beschermende rechten zijn. De strijd om het President schap is dus in den grond der zaak een strijd tusschen vrijhandel en tolrechten. De Zuidelijke Staten, die katoen produceeren en uitvoeren zijn voor den vrijhandel; de Noordelijke Staten, waar industrie en fabrieken de over hand' hebben, zijn voor beschermende rechten. Terwijl de thans aan 't bewind zijnde President Cleveland tot de democratische partij behoort-, heeft in den Senaat tot dusver de republikeinsche partij de meerderheid. Als oen uitvloeisel van die verhoudingen is het dan ook te be schouwen, dat de Senaat, onlangs een door Cleveland met de Engelschen gesloten verdrag, betreffende de visscherij van Amerikaansche visschers in de Canadasche wateren, weigerde met zijne goedkeuring te bekrachtigen. Het tractaat was voor Amerika vrij gunstig; maar toch ver wierp de Senaat het, omdat hij President Cleveland zoo kort vóór de verkiezing zulk een groot politiek succes niet gunde. Alles gaat toch in Amerika op groote, bij ons vergeleken zelfs op reusachtige schaalOf kan men zich uit Yankee-oogpunt grandioser vertooning denken, dan zulk een opoffering van de lands-aan de partijbelangen? De hemel beware ons voor een miniatuur-editie van der gelijk schouwspel in het nieuw aangevangen zittingjaar onzer nationale vertegenwoordiging. Generaal Van der Schrieck, als tijdelijke Voorzitter, sprak Dinsdag gulden woorden, toen hij in 's lands vergaderzaal de verklaring aflegde: „Met bepaalde zekerheid is het te voorzien, dat hoogst gewichtige en zeer omvangrijke werkzaamheden ons wachten. Ten rechtmatigste wordt er door onze medeburgers op gerekend, dat bij geen onzer daarbij een zweem boe gering ook van eenzijdigheid, laat staan van partijschap, zal doorschemeren, en dus nog veel minder blijken. Tot het werkelijk welzijn van bet ons allen zoo innig, zoo oprecht dierbaar vaderland onvermoeid bij te dragen en dit te besten digen, zulks moet uitsluitend bet doel van al ons streven zijn, dit moet onze eenïge leus blijven." Dit is klare, duidelijke mannentaal, minder zwevend en onbestemd dan de meeste paragrafen der ministeriëele Troonrede, die vele vragen onbeantwoord liet en daardoor vele teleurstellingen baarde. Allermeest wel deze vraag, hoe bet met den gezond heidstoestand des Konings gesteld is. De bladen geven verwarde en tegenstrijdige berichten; en nu had men stellig mogen verwachten, dat de Troonrede over deze teedere en pijnlijke quaestie het noodige licht zou ontsteken. Alleen: „De Koning, verhinderd in uw midden te verschijnen." Hoe het met de reden dier verhindering thans gesteld is, had hier geleidelijk kunnen en moeten volgen. Ook over Atjeh vernemen we niets nieuws; terwijl bij Marine alleen over „aanvulling" wordt gesproken, maar over de reorga nisatie en over de beraamde werfverplaatsingen met geen wooj'd wordt gerept. Of wij ons over de toegezegde her ziening der Onderwijswet moeten verheugen, zal de tijd leeren; in geval van nood is de Eerste Kamer er altijd nog. Dat de overigens niet onbillijke splitsing der meer voudige kiesdistricten niet met een betere regeling van het kiesrecht zelf gepaard gaat, is te betreuren. In één woord het is een Staatsstuk dat veel te wenschen en te klagen laat, dus een echte Troonrede 20/IX—'88. P. Binnenland. Naar de //Amsterdammer" verneemt, zal van de door de Regeering gewenschte inkrimping van den Zondagsdienst op de Staatsspoorwegen dezen winter niets komen. Men meldt uit 's Hage aan de „Prov. O. en Zw. Crt." „Nu de correspondent der „Zutf. Crt." tocli namen genoemd heeft, kan ik u (al weet men met zekerheid natuurlijk geen personen te noemen voordat de benoeming daar is) melden, dat als door den Koning aan te wijzen leden van den Raad van voogdij met bijzonderen nadruk genoemd worden: Jhr. Bosch van Drakestein, Baron Mollcrus, respectievelijk Commissarissen des Konings in Noordbrabant en Gelderland, mr. Sickesz, president, der Geldersch-Overijselsche Landbouw-Maatschappij, en mr. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam. Natuurlijk dat aan mannen als de heer Heemskerk e. a. ook gedacht wordt, maar als 's Konings Commissarissen schijnt dat 4-tal zeer groote kans te hebben. En dan is 't niet onbillijk: 1 Roomsch-Katholiek, 1 anti-revolutionair en 2 liberalen. werd het hem wat droevig te moede, maar dat was alles; zijne zieken waren zijne kinderen, en Thyra zijn zonneschijn, daarby moest het blijven. Hij was daarenboven vervuld met een van die denkbeelden, die een leven waard zijn, en die eindigen met den geheelen mensch in te nemen. Thyra was de eerste, die iets over dat denkbeeld te hooren kreeg. Op haar vraag, wat hem eigenlijk in dien eenzamen uithoek gebracht had, kreeg zij op zekeren dag een duidelijk antwoord. Hy zocht rust voor ernstige studiënplaats voor groote ge bouwen, talrijke arbeiders, zonder dat hij er door geruïneerd werd, en de nabyheid van de zee voor zijne waarnemingen. Reeds vóór zyne buitenlandsche reis had een vraagstuk hem bezig gehouden het aanwenden van het electrisch licht op schepen, waardoor er voor altijd een eind zou komen aan die vreesolijke aanvaringen want terwijl gewoon licht slechts voor stil wéér voldoende is, heeft het electrische het vermogen door de dikke duisternis van storm en onweêr heen te dringen. Hij had een jaar in do hoofdstad gewoond, maar vóórdat het jaar om was begreep hy, dat zijn vermogen lang verteerd zou zijn eer hy zijn doel bereikt had. Daarom kwam hij hier. Maar hij wilde dokter blyven en zijn moeitevolle praktijk behouden. Het was gevaarlijk zich dag en nacht in een laboratorium op te sluiten de eene arbeid rustte uit van den anderen. Thyra's huiselyk bestaan kreeg eene geheel andere wending met dien nieuwen buurman. Zooals hij den geheelen dag in den zadel, 's nachts op zijn laboratorium, den arbeid verkoos boven den slaap, was hij in zijn eenvoud en zijn kracht een dergenen, die tot een vrouw zeggen: „Hier is uw meester." Hy imponeerde haar en dat was haar aangenaamzij zag op tegen hem en tegen zijn vraagstuk, dat dadelijk al hare belangstelling had gewekt. Zy hielp hem zijn leven te veraangenamen, door hem haar eigen huishoudster af te staanzy zou wel een andere krijgen. De dokter had een neefje, dat hy als kind aannam, en dat op het kantoor van den reeder kwam, en zoo vormde men een paar jaar na 's dokters komst twee krachtige gezinnen, die dikwijls De 3 eerstgenoemden zijn voorn 1 bij Z. M. personae gratie. Mr. Van Tienhoven moet mede groot vertrouwen aan M. inboezemen." Men schrijft ons van Texel, dd. 21 dezer: „Een allerbedroevendst ongeluk heeft heden eene geachte familie in diepen rouw gebracht. De veehouder S. P. Ilin, 1 aan den Hoorn, bracht hedenmiddag twee aan elkander j verbonden zwaar met hooi beladen wagens, bespannen met 2 paarden, langs den dijk naar de haven van Texel. Ter hoogte van de hofstede „Adriën" is de man door de een of andere onbekende omstandigheid van zijne zitplaats op de éérste wagen gevallen en beide voertuigen zijn daarop over hem heengegaan. Daarna heeft hij nog de kracht gehad om op te staan, de inmiddels zonder bestuurder voortloopende paarden te doen stilstaan, vast te zetten en voor zich zelf om hulp te roepen. Die hulp kwam van verschillende kanten oogenblikkelijk opdagen, doch helaas! zonder hem te kunnen redden. Weinige oogenblikkeii daarna is de nog krachtige gezonde man aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden." 22 dezer. „De door den heer Ten Cate, kunstschilder te Amsterdam, onlangs naar Texel gezonden schilderij, voorstellende een fraai zeegezicht, is gisterenavond bij loting ten deel gevallen aan den heer C. Reij, aan den Burg. De opbrengst der verkochte loten, ad f 25, zijn voor een liefdadig doel bestemd." Voor den landbouw en de veeteelt op Texel is dit najaar al bijzonder gunstig, in vergelijking met vorige jaren. Verschillende veldvruchten, vooral aardappelen, leveren een ruimen oogst. De weiden zijn ruim van gras voorzien, terwijl de veestapel gezond is. Bij de jl. Zondag te Oudesluis (gem. Zijpe) gehouden harddraverij van boerenpaarden is de prijs, f 30, behaald door het paard van A. Louwe, aan de Stolpen, berijder J. Louwe. en de premie, f 15, door liet paard van P. Portegijs, te Wieringenvaard, berijder K. De Wit. Men meldt ons uit Oudkarspel: „De ontwikkeling van den groentebouw in deze streken neemt meer en meer toe, en daarmede de verzendingen, vooral van kool naar het buitenland. Langzamerhand is de bestaande opscheepplaats van het spoorwegstation Noordscharwoude onvoldoende en een directe spoorweg verbinding noodzakelijk geworden. Met voldoening zagen wij de bakens uitzetten voor een zijlijn van don Staats spoorweg naar de kom der gemeente Noordscharwoude. Wij vertrouwen, dat deze verbinding tot stand zal komen, niet het minst omdat zich de heer C. Kroon Mz., Burge meester van Noordscharwoude en Oudkarspel, voor deze zaak zeer veel moeite geeft, en hij herhaaldelijk getoond en in verschillende zaken bewezen heeft veel voor de gemeenten aan den Langendijk te kunnen en te willen tot stand brengen." Voor de behandeling van brieven met aangegeven waarde boven f 600 is o. a. aangewezen het hulpkantoor te Hypolitushoef op Wieringen. Het muziekgezelschap „Harmonie", te Hypolitushoef op Wieringen, gaf jl. Zondag in de kerk der Doopsgezinden eene openbare uitvoering ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der Urker visschers, die in den nacht, van 28 op 29 Augustus 11., öp zoo noodlottige wijze het leven verloren. De netto-opbrengst bedroeg f 31.60. De Rechtbank te Amsterdam, de schuld der valsche munters wettig en overtuigend bewezen achtende, veroor deelde jl. Donderdag Mevius tot 5, Holl tot 6 en Smits- huijzen tot 7 jaren gevangenisstraf. Naar aan het „IJ. D." is medegedeeld, worden door eene Belgische Maatschappij pogingen in het werk gesteld tot den aanleg in de voornaamste steden hier te lande van tramwegen met electriciteit als beweegkracht en zijn daar over te Amsterdam reeds onderhandelingen aangeknoopt. De gedachtenisviering van P. A. Morin's vijftigjarige loopbaan als tooneelspeler zal in liet laatst van October te Amsterdam plaats vinden. De 70jarige kunstenaar hoopt dan op te treden in een zijner lievelingsrollen: „Ansele Brochat" uit „Heeren en Dames van Pont-Arcv". Verschillende- dienstboden, meer bepaaldelijk te Arnhem, zijn weder de dupes geworden van een bedrieger, die een bijbelsch plaatwerk te koop aanbood, waarvan hij eene aflevering vertoonde, a 25 cents per aflevering met twee premieplaten. De meisjes betaalden daartoe de eerste helft der 12 afleveringen vooruit, doch zagen nimmer iets van de afleveringen of platen. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt opsporing van den naar gissing 40- of 50jarigen man. Hij is van middelbare grootte en draagt in een vol aangezicht een bruinen knevel. Hij gaf zich uit voor een colporteur van den uitgever Van Someren, te Tiel, die niet bestaat, en is gekleed in donker pliantaisie- pak met ronden hoed. bezoek kregen uit de hoofdstad of uit andere gedeelten van het land. De dokter had overal vrienden, en de betrekkingen van den reeder breidden zich voortdurend uit. Beide huizen waren bekend door hunne gastvrijheid. Bij den dokter vermaakte men zich, want hij was een voortreffelijk gastheer en een meester op het instrument, dat voor een gastheer zooveel waarde heeftden mond. In het huis aan de Scheren ging het ernstiger toemaar waar Thyra was, was het rustig en goed, en in haar vader's huis leidde men het leven, dat slechts rijkdom vergunt, maar in ver binding met hooge beschavinghet leven, dat men in andere landen slotleven noemt, en dat niets met de muren heeft te maken, maar wel met de wijze waarop men daarbinnen leeft. Maar dat is de toekomst en wij zijn nog aan het tegenwoordige. Was het door Magdalena's roerende genegenheid, was het door des dokters vriendschap of door haar steeds inniger wordende verhouding met haar vader, dat de storm zich legde in Thyra's gemoed Wy weten het niet, wij weten slechts, dat zij te moede was als eene, die uitrust van een zwaar dagwerk, en dat zy icderen avond tot zichzelven zeide „Ik doe het met liefde." Zoo was het eindelijk nog slechts een paar maanden, vóórdat de twee jaar verloopen waren, die Thyra aanstonds als proef gesteld had. Tegen het midden van den zomer wachtte men Michaël terug, en in den herfst zou hij zijn jonge bruid mcê- voeren naar het land van de zon. Gedurende die twee maanden heerscht er op het Schercnhof voortdurend een feestelijke stemming. Vader telt eerst de weken, dan de dagen, dan de uren, Thyra's trekken krijgen dagelijks een zachter glans. En Magdalena Schuchter slechts beroeren wij dat Psyche-leven. Met St.Jan zou hij komen, metSt.Jan, als er slechts een korte wijle is tusschen het avondrood en den eersten zon nestaalmaar terwijl de sneeuw nog den tuin bedekte, zocht zij reeds naar de lente. Eens stak er een klein wit bloempje zyn hoofdje uit de harde aardkorst. Zij schreide en kuste het, het was een bode van den zomer. Toen kwamen er enkele vlinders, witte en gele„Wij zyn de lente" zeiden die, „nu volgt hij spoedig." (Slot volgt.) Voor de behoorlijke inrichting van het lager onder wijs is, behalve de gewone vergoeding van 30 percent, aan de gemeente Petten eene subsidie van f 1800 verleend. Voor het kapitaal, gevraagd ten behoeve van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij, groot f 4,000,000, is ruim 80 pet. ingeschreven. Het restant is door het con sortium genomen, zoodat het kapitaal ten volle geplaatst is. Het is volkomen juist, schrijft men aan de „Prov. O. en Zw. Crt..", dat prof. Donders gaat trouwen met mej. Bramine Hubrecht. Gisteren werd het engagement publiek, zooals men dat noemt. Misschien interesseert het uwe lezeressen te vernemen, dat zij 33 a 34 jaar oud is. Hij is pas 70 geweest. Dezer dagen overkwam een armen huisvader te Til burg liet volgende ontzettende ongeluk r Terwijl hij op de fabriek aan zijn werk was, werd hij plotseling blind," zonder eenige bekende oorzaak. De spoedig te hulp geroepen geneesheer kon slechts eonstateeren, dat de man het gezicht verloren had. De schoonheidswedstrijd te Spa trekt veel toeschouwers. Honderden komen naar het Casino om de 80 schoone mededingsters in betooverende balkleedxng te zien rond wandelen. Eiken avond kan men de vertegenwoordigers van den Belgischen adel en voorname Engelschen en Ameri kanen met de dames zien walsen. De jury wordt overladen met bloemen en kleine driehoekige papiertjes. Wat daarin staat is natuurlijk onbekend, maar het doel is ongetwijfeld de harten der beoordeelaars te winnen. Zij zijn echter onvermurwbaar. Er wordt ook hier druk gewed. De staat der wedding schappen is aldus: 4 teg. 1 Marguerite Boulogne18 jaren. Parijs. 7 1 Betty Stukard 19 Weenen. 7 1 Fatma Bente Eny19 Tunis. 100 12 Bertha Gallos 20 Bordeaux. 100 7 Karola Leebel 22 Weenen. 15 1 Gravin Baczynski 28 Posen. 20 1 Barones Dombrewski 23 Piljen. 20 IS. B. eene Creoolsche. 18 Guadeloupe. 25 1 Miss Stopford 22 Dublin. 25 1 Marie Von Stulpqagei 33 Berlijn. Een journalist, zoo wordt uit Parijs gemeld, had het gewaagd een kleine actrice, die in een operette opgetreden was, eenigszins scherp te beoordeelen. Toen nu de galant dezer dame den criticus eenige dagen daarna in den foyer van den schouwburg ontmoette, sprak hij hem aan, dankte hem ironisch uit naam der diva voor zijn welwillende opmerkingen en vereerde hem namens haar als blijk van erkentelijkheid een bos ganzepennen. De journalist nam het geschenk lachend aan en antwoordde beleefd: „Made- moiselle is waarlijk al te goedik had nooit gedacht dat zij ter wille van mij de moeite zou genomen hebben om haar galant te plukken Tweede Kamer. De heer Beelaerts van Blokland, door den heer Van der Schrieck hartelijk geluk gewenscht met zijn verkiezing tot president, aanvaardde jl. Donderdag het voorzitterschap onder dankbetuiging en met een be roep op de welwillendheid der leden. Zeer belangrijke werkzaamheden worden in uitzicht gesteld. „Laat ons," zeide de Voorzitter, „bij de behartiging der groote volks belangen een open oog houden voor de lessen der volks historie, en, het voorbeeld volgende der vaderen, de klip pen vermijden waarop zij hebben gestooten." Hij herinnerde hoe Donderdag voor 200 jaar namens Prins Willem III eerste opening werd gedaan van den tocht naar Engeland, eenig in de wereldhistoriehoe de Staten der verschillende provinciën samenwerkten om spoedig en in 't geheim den tocht voor te bereiden en het grootsche doel werd bereikt, de geuniëerde provinciën aan zeer dreigende gevaren ontkwamen en de staatkundige en godsdienstige vrijheden in Engeland op hechte grondslagen werden gevestigd. „Moge de gedachte aan de kloeke daden der voorvaderen," aldus eindigde de Voorzitter, „onzen arbeid bezielen en deze daardoor des te vruchtbaarder worden. God schenke ons daartoe zegen en make ons in alle werk getrouw." 1)e millioenen-speech. Uit <le gisteren in de Tweede Kamer bij de indiening der Staatsbegrooting door de Minister van Financiën gehouden rede, blijkt in hoofdzaak het volgende: De tekorten over vorige dienstjaren bedroegenvoor 1886 f S49,764.56$, voor 1S87 f 4,254,256.26, terwijl voor 1S88 ver moedelijk een tekort zal wezen vau f 5,212,343.35$. Omtrent dezen dienst van liet loopende jaar valt op te merken, dat het totaal der uitgaven voorloopig is te stellen op f 128,089,524.33$ en dat der inkomsten, met inbegrip van liet overschot der geldleening van 1SS4, f 122,877,251.00 zal bedragen, wordende de opbrengst der gezamenlijke belastingen gedurende dit jaar gerekend op f 112 millioen, zijnde f 1,312,690 meer dan in 1SS7 verkregen werd, terwijl onder de uitgaven o. a. behooren f 3,935,000 voor den aanleg van bet Merwede-kanaal en f 1,485.000 voor de Staatsspoorwegen. Wat den dienst van 1889 betreftbij verschillende begrootings- wetten zijn de uitgaven geraamd op liet gezamenlijke bedrag van: f 133,557,387.52$, zijnde f 3,232,206.81 minder dan voor 1888 is toegestaan, in welk jaar voor de aflossing der Entrepót-leening in- tusschen f 2,945,000 noodig was. Voor het volgende jaar wordt in vergelijking met bet loopende, minder aangevraagd voor de hoofd stukken Nationale Schuld f2,844,402.50; Financiën f 522,131.25 Waterstaat f 1,652,486.50, en daarentegen meer: voor Marine f 1,633,770.10 en Oorlog f 394,294.00. De raming der middelen voor 1889 bedraagt f 120,602,965.00, zijnde f 1,636,279.00 hooger dan voor 't loopende jaar. De gehcele bcgrooting bedraagt alzoo in uitgaaf f 133,557,387-52$ eu in ontvangst f 120,602,965.00, zoodat het geheele tekort zou bedragen f 12,954,422.52$; maar nu is bij de raming van de belastingen gecne rekening gehouden met dc in de jongste jaren weder voorkomende progressievoorts mag, volgeus den Minister, gerekend worden op eene besparing van ten minste 3 millioen van de geraamde uitgaven, terwijl vermoedelijk ook, met het oog op de groote hoeveelheid goud, thans bij de Nedcrlandscbe Bank voorbanden, geen gebruik zal behoeven gemaakt te worden van liet wederom aangevraagd crediet van 5 millioen voor de zilverontmuntiug. Mitsdien meent de Minister het tekort voor 1889 ten slotte te kunnen terugbrengen tot f 4,954,422.00. Moeten tot dekking van dat tekort reeds nu de middelen worden aangewezen? Neen, meent de Minister. Immers op de nieuwe be- grootiug komen voor posten van f 2,874,000 voor bet Merwede- kanaal en f 2,095,000 voor de Staatsspoorwegen. Waar dus het vermoedelijk tekort over 1889 hoofdzakelijk ontstaat door uitgaven voor min of meer productieve openbare werken, acht de Minister liet met de eischen van een voorzichtig financieel beleid volkomen bestaanbaar, de middelen daarvoor eveutuëcl te vinden uit eene later, zoo noodig, te sluiten geldleening. De Minister heeft er zich dus toe bepaald om voorloopig de gebruikelijke machtiging te vragen tot de uitgifte van vlottende schuld ten bedrage van 13 millioen, vertrouwende de Minister echter, dat zelfs daarvan geeu gebruik zal behoeven gemaakt te worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2