Wij vernemen, zegt de „Tijd", dat de boerenwoning, waar bet gepenpel van Schagen zoo dapper heeft huis gehouden, liet eigendom is van den Belgischen Prins De Chimav, wiens rentmeester voor Nederland jl. Vrijdag te Schagen een bezoek heeft gebracht en een eisch tot schade vergoeding tegen de gemeente Schagen in handen heeft gesteld van mr. Kraakman, advocaat te Alkmaar. Voorts, zoo leest men verder in de „Tijd", wordt ons uit alleszins vertrouwbare bron verzekerd, dat de grooten- deels Katholieke bevolking van Warmenhuizen zich, op het vernemen der aan hun geloofsgenooten te Schagen gepleegde gewelddadigheden, gereed maakte in grootcn getale en gewapend de taak op zich te nemen, die men door de overheid op schandelijke wijze verwaarloosd achtte. Alleen de tusschenkomst van den eerwaarden pastoor dier plaats moet feitelijkheden hebben voorkomen, welke zeker oj) moord en doodslag waren nitgeloopen. Jl. Zaterdag werd te Houtrijk en Polnnen publiek verkocht eene boerderij met 9.70.50 hectaren land, gelegen in den Grooten IJpolder. Deze werd afgemijnd voor de som van f 18,000 door den lieer Bijnders Folmer, nabij Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam aan de „Avondpost", dat dr. Mezger aan den herhaalden aandrang om zich te Wies- baden te vestigen thans gehoor heeft gegeven. Hij gaat Amsterdam binnenkort verlaten. Als reden voor zijn besluit 0111 Amsterdam te verlaten heeft dr. Mezger opgege$pn de voortdurende klachten zijner patiënten over straatschenderijen, waarvan dezen te Am sterdam meermalen het mikpunt waren en die in weerwil van zijne wenken eerder toenamen dan ophielden. Uit Amsterdam wordt het overlijden gemeld van den heer A. J. De Buil, den dichter van „De ledige stoel", oud-lioofdredacteur van de voormalige Amsterdamsche Courant", 111 64jarigen ouderdom. Na eene ziekte, die geruimen tijd heeft geduurd, is tc Groningen overleden de heer dr. H. Beins, een intelli gent beoefenaar der natuurwetenschap, en inzonderheid hekend geworden in liet binnen- en buitenland door zijne ontdekking van liet maken van vloeibaar koolzuur door middel van verhitting. Tot de vele toepassingen, die het zoo gemakkelijk verkrijgen en vloeibaar maken van liet koolzuur heeft gevonden, behoort het algemeen gebruikelijk vervaardigen van het spuitwater volgens het systeem Beins. Ten Raadhuize te Texel had jl. Zaterdag dc publieke aanbesteding plaats, door het bestuur der 30 gemeenschappe lijke polders aldaar, voor het aanleggen en maken van een weg ter lengte van 2191 meter. Deze weg moet dienen ter verbinding van den landweg naar de Waal met de haven. Aan den lieer D. Boon, aldaar, die voor f 1095.50 laagste inschrijver was, werd het werk gegund. Te Wieringerwaard had jl. Maandag eene harddraverij plaats. 15 paai'den, ieder voor een sulkev, namen daaraan deel. De eerste prijs, f 100, werd behaald door den hengst van den heer Crommelin, te Heemstede, berijder J. Koster de eerste premie, f 40, door „de Roos", van den lieer J. Groen, van Andijk, berijder C. Groen, en de tweede premie, f 15, door „Helena", van den lieer J. Dallenberg, te Alkmaar, berijder J. Dallenberg. Het jongste bericht van het „Kais. Deutsche Gesund- heidsambt" deelt den tekst mede van een ontwerp van wet, bij den Oostenrijkschen Rijksraad aan de orde gesteld, tot bestrijding van liet misbruik van sterken drank. Het officiëele Duitsclie blad teekent daarbij aan, dat als motief van dit Regeeringsvoorstel geldt de goede werking der drankwet in Nederland, en dat de wet van 28 Juni 1881 daarbij wordt overgelegd, zijnde in de Oostenrijkschc wet de Nederlandsche in hoofdzaak nagevolgd. Bekend is, dat op liet laatste hygiënisch congres te Weenen een onzer afgevaardigden, die krachtig de tot standkoming dezer wet ten onzent heeft bevorderd, het doel en de werking der wet duidelijk heeft uiteengezet. De blaadjes hier te lande, die als premie voor dc ahonne's klokken, harmonica's, barometers, enz. aanbieden, worden op het oogenblik verre overvleugeld door eene Amerikaanscke courant. Deze namelijk biedt haren lezers op dezelfde wijze als premie voor een halfjaarlijksch abon nement.... een luipaard aan. Daar echter, zoo merkt het daarom beloofde hij haar ook, dat zij het volgende voorjaar een lange studiereis met hem zou doen en dan zou zij den nachtegaal hooren, den kleinen muzikant, die al de eigenaardigheden van een kunstenaar heeft, die schuw en wantrouwend is, doch zonder listig te zijn, zenuwachtig en jaloersch, en droevig van natuur, treurende over verdriet, dat hij nooit gekend heelt, die over dag slaapt en '3 nachts zingt, en een slecht nest bouwt, juist als zijn vriend, de kunstenaar. En dan lachten zij er over hoe weinig verstand hij, Michaël, er van had, een nest te bouwen sedert zijn moeder's dood had hij duur en slecht geleefd. Het deed het meiske pleizier dat te hooren, zij wist wel hoe zij een nest moest bouwen. Thyra had haar in alle huiselijke bezigheden zich laten oefenen, want eene kunstenaarsvrouw moest tegelijk koningin en dienstmeisje zijn. En Thyra hij zou dat eens ondervinden als haar groet aan hem had haar leerling ingewijd in het groote geheim, hoe men het eene kan zijn, zonder daaraan het andere op te offerende brave had haar eens gezegd omtrent die lagere bezigheden van een huisvrouw„Geen werk verlangt, „dat door een werkelijk beschaafde vrouw wordt verricht, alles „wat zy aanroert wordt veredeld. Maar wanneer een verliefd „man zyne jonge vrouw niet als uitzondering, maar altijd en „altijd weör slordig gekleed ziet, en haar kamer in wanorde, dan, „moge ook de genegenheid blijven, de liefde vlucht verschrikt." Ja, de trouwe heeft hare gelofte gehouden, de gelofte, die zij deed in dat groote moeielijkc oogenblik zij heeft Magdalena opgevoed tot kunstenaarsvrouw, wier leven moeitevoller is dan dat van eenige andere huisvrouw, want zy moet hem interesseeren en inspireeren, en toch weten zich in de schaduw te stellen als ware zy nietszij moet afwisselend alles en niets zyn zij is de rust van den zevenden dag. Hun geluk wordt steeds rijker en dieper tot den dag, dat de kunstenaar, nadat de trouwplechtigheid is afgeloopen, met zijne schreiende bruid wegroeit. Zij hebben eene halve mijl te roeien naar de stoomboot, die hen in den vreemde zal brengen. Tbyra, die op haar vader gewacht had, terwijl hij het bruids paar naar de boot vergezelde, bleef lang op. Helder scheen het maanlicht door hare vensters, doorzichtig als het water. In het eene raam hadden dien morgen drie rozen gebloeid. Nu waren er geen rozen, Magdalena had ze alle meögekregen op reis. Het waren de laatste rozen, nu had zij er geen meer te geven Wat was het, dat haar aan de heilige geschiedenis van Abra ham herinnerde, van wien de Heer verlangde, dat hy zijn zoon Isaiik zou offeren op den Moriaberg F Ieder heeft zijn Moria- berg, zy was aan den voet van den haren. Wat de Heer aan Abraham vroeg, vraagt hij aan ons allenoffervaardigheid. Strijdend was zy er gekomen, daarom was zy na blijde, al was blad met treffende juistheid op aan het slot van zijne irit- noodiging tot het nemen van een abonnement, een luipaard, vooral een levend, niet ieders zaak is, kennen wij aan de gelukkige winners het recht toe, het dier te verruilen voor een kruissnarige pianino, een abonnement voor een halfjaar in het Apollo-theater, vijftig plumpuddings of een twee- wieler „met muziek!" Een bruidje, dat wat belooft, is ongetwijfeld de 17jarige Gertrude Jaffe, die dezer dagen te New-York in het huwelijk zou treden met den kassier Bovenberg. Een groot gezelschap had zich in het huis der bruid verzameld en deze nam in haar prachtig bruidskleed de honneurs waar. Plotseling werd de vader uit de kamer geroepen en kort daarna voerde men ook de bruid in een neven- vertrek. Na vijf minuten keerde Gertrude weer in de ontvangsalon terug en zeicle tot de gasten: „Mijn bruidegom heeft zich doodgeschoten, het huwelijk kan dus niet plaats hebben; het diner en het hal echter, waarvoor reeds de meest uitgebreide toebereidselen gemaakt zijn, zullen door gaan, en ik hoop, dat door die „kleine stoornis" uwe feestvreugde niet zal verminderen." Straf op liet Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. De Minister van Marine heeft inlichtingen verstrekt op het adres van H. Vader en J. De Boerj oppassers aan voornoemd Instituut, houdende klacht over een door den commandant van die inrichting aan hen opgelegde straf. Op den 6 Juli jl., en niet op den 13 dier maand, zooals in het adres staat vermeld, zijn de oppassers II. Vaderen J. De Boer door den commandant van genoemde inrichting gestraft geworden met drie dagen provoost op water en brood, omdat zij den vorigen clag ongeveer een half uur te laat aan het Instituut waren gekomen. Genoemde commandant lieeft deze in verhouding tot de begane overtreding betrekkelijk zware straf toegepast, omdat heide delinquenten zich aanhoudend schuldig maakten aan te laat komen, zij daarvoor reeds jaren achtereen lichtere straften hadden ontvangen, die geen resultaat gaven, en hij dus door liet opleggen van een zwaardere straf, in het belang van orde en tucht, daaraan een einde moest maken. Hunne overtredingen dienaangaande worden trouwens door adressanten in hun adres zelve erkend, doch zij vermeenen onrechtvaardig en willekeurig te zijn gestraft geworden; zij gronden blijkbaar deze bewering op de ineening, dat zij niet aan de voorschriften van de wetten op het krijgsvolk te water zijn onderworpen. Dc Minister betoogt echter het tegendeel. Zij behooren tot het krijgsvolk te water. Volgens art. 43 van liet huishoudelijk reglement voor het Instituut staan zij onder de onmiddellijke bevelen van den commandant van die inrichting. Het lijdt dus geen twijfel, of deze was bevoegd hun wegens overtreding van de krijgstucht eene straf op te leggen, bij het reglement O]) de krijgstucht bepaald. liet telaat op het Instituut komen was in deze voor elk der genoemde oppassers het boven zijn verlof uitblijven, en dus overtreding van art. 14 van liet reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te water. Toen de bedoelde oppassers zijn gestraft geworden,hebben zij daaromtrent geene reclames ingebracht. Daar een der provoostlokalen aan den wal bezet was, zoodat zij hunne straf niet dadelijk konden ondergaan, heeft de commandant order gegeven dat zij' voorloopig arrest moesten houden, maar naar aanleiding van hunne bedenkingen, tegen liet voorloopig arrest, tot de gelegenheid bestond hun de opgelegde straf te doen ondergaan, heeft de commandant, die billijkende, hun toen dadelijk de straf in een der provoosten voor de adelborsten doen ondergaan. Aan de militieplichtigen voor de lichtingen van 1889, 1890 en 1891. Het zal, nu daarop reeds herhaaldelijk door de nieuwsbladen is gewezen, ook uwe aandacht niet zijn ontgaan, dat door Z. E. den Minister van Oorlog, bij beschikkingen van 4 November 1SS7 en 13 Augustus 18SS, maatregelen zijn in 't leven geroepen, strekkende het offer haar niet gespaard. Zij sleepte niet langer den plot-g voort, zij had nu vleugels gekregen. En zij schreide zich in slaap. Een profetische blik in de toekomst. De jaren gaan voorbij. Wie is Thy ra's dagelijksch gezelschap F De dokter. Wat geeft aan hunne verhouding het eigenlijk inte rest F Zijn wetenschap. En in de wetenschap F Wat is het brand punt van hun beider verwachting F De oplossing van het vraag stuk. Hij denktzij zoekt in de boeken voor hem. Langzaam volgt hij den weg van zijn onderzoek, somtijds gaat hij vooruit, dikwijls terug. De jaren gaan voorbij. Langzaam, zeer langzaam heeft de dokter Thyra ingewijd in al de geheimen van zijne onderzoekingen. Zij ontmoeten elkander in dezelfde groote gedachten. Ilaar hart klopt als zij denkt hoe hij de bewerker zal zijn van een der zenuwachtige vooruitgangen dezer eeuw. Weêr gaan er jaren voorbij. Uitwendig schijnt hun leven stil, onbewogen, maar in hen werken groote gedachten, leven diepe gevoelens. Op eens, onver wacht een hevige ramp. Een geldcrisis in Londen verslindt het geheele vermogen van den dokter. Die slag doet zijn haar grijzen. Thyra's vader is dood. Thyra is rijk. Zij weet hoever het vraagstuk is voortgeschreden, hoe het zyne oplossing nabij iszij weet ook, dat de dokter kan sterven voordat het groote doel bereikt is. Zij denkt aan Michaël, aan zyne kinderen, die zy had gehoopt rijk te maken. Maar hier geldt het niet een enkel mensch, niet een enkel gezin hier geldt het de geheele menschheid. Kalm en langzaam neemt zij haar besluit, rustig en langzaam vult zij iederen dag aan, wat er te kort komt. Dag voor dag hoopt hij de oplossing eene schrede te naderen, tot de dag komt, dat Thyra ook arm is. Die dag blijft niet lang uit. HeurckaheurekaIk heb het gevonden, roept hy juichend. De gewichtige ontdekking is gedaan, de natuur heeft zich haar geheim doen ontlokken. Thyra is weder rijk. Al het gewonnene verdwijnt in de bodemlooze diepte der weldadigheid. Thyra's voorhoofd draagt vroeg een kroon van witte haren. De dokter overleeft slechts kort zijne overwinning. De boven- menscbelijke inspanning, de doorwaakte nachten, de zorgen hebben het sterke lichaam verteerd. De brandende gloed der rozen, zoo spoedig uitgedoofd, maakte plaats voor den koelen, bleeken maar onstcrfelijken glans van den laawer. 0111 het houden van vrijwillige oefeningen in den wapenhandel aan te moedigen en te bevorderen. Bij bedoelde beschikkingen wordt bepaald, dat in plaatsen, waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt, aan jongelingen van af 17 jaar tot aan den militieplichtigen 1 e e f t ij d, gelegenheid zal worden gegeven kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenhandel en, voor zooveel de vesting-artillerie betreft, ook in de bediening van het geschut, terwijl bedoelde jongelieden tevens kosteloos kunnen deelnemen aan een theoretische cursus, tot. voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal bij dc infanterie of bij de vesting-artillerie. Door dezen maatregel zal het mogelijk worden dat de militie plichtigen, die van de aangeboden gelegenheid om zich te oefenen een nuttig gebruik maken, bij hunne indiensttreding blijken geven van eene zekere mate van wetenschappelijke ontwikkeling en van voldoende geoefendheid in den wapenhandel, wat hen uit den aard der zaak velerlei voordeelen boven andere, onontwikkelde miliciens verschaft. In vele grootere en kleinere steden van ons Vaderland vond de Ministeriëele beschikking' de meeste blijken van instemming en waar deering en namen reeds het vorige jaar honderde militieplichtigen aan de cursusseu deel. Alléén te Amsterdam waren op 1 Sep tember jl. ruim 1300 jongelieden voor den aanstaanden cursus inge schreven. Ook te Arnhem en te Velscn om nog een paar gemeenten te noemen werkt den maatregel zeer gunstig. In onze gemeente vernamen wij daarvan tot lieden echter nog weinig of niets. Ofschoon de gelegenheid hier beter kan worden geacht dan in zeer vele andere garnizoensplaatsen, en infanterie zoowel als vesting-artillerie hier zijn 0111 de uitvoering van de beschikking zoo gemakkelijk mogelijk te maken, meenen wij dat nog niet één militieplichtige zich ter vrijwillige oefening in den wapenhandel heeft aangemeld. Daarom, en zoo in 't belang van het Vaderland als in dat van de militieplichtigen zeiven, werd besloten tot het in 't leven roepen cener „Vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigen." Deze stelt zich ten doel de vrijwillige oefening in deu wapenhandel door militieplichtigen te bevorderen en te steunen, zooveel in haar ver mogen is. I11 de eerste plaats tracht zij dat doel te bereiken door het inschrijven dergenen die van het aangeboden onderwijs wen- sclien te profiteereu. Zij geeft hiervan kennis aan de bevoegde militaire autoriteiten, die met de leiding van dat onderwijs zijn belast en neemt verder maatregelen om aan de onderwezenen door gepaste middelen voordeelen tc verzekeren met het oog op hunnen dienstplicht. Wij vertrouwen, dat er zeer velen gevonden zullen wordeu, die begrijpen wat het uil zeggen geoefend in 's lands dienst te treden, waardoor deze voor hen in 't minst niet onaangenaam kan worden. O111 deze reden verwachten wij dan ook, dat een groot aantal militieplichtigen gebruik zullen maken van de gelegenheid om zich voor den aanstaanden cursus, welke zal worden gehouden van 1 Oetober tot 30 April, aan te melden. Die gelegenheid zal het Bestuur op Donderdag 27 September a. s. aaubieden, en daartoe alsdan van (5 tot 8 uur 's avonds zitting houden in het Gymnastieklokaal in de Weezeustraat. Bij de aan melding moet worden overgelegd een geboorte-acte of een extract uit het geboorten-register, zoomede een certificaat van goed gedrag, afgegeven door deu Burgemeester, een en ander ter Gemeente- Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Wij wenschen er nadrukkelijk op te wijzen, dat deze cursus is bestemd voor ieder, voor arm e.11 rijk, voor eiken rang en stand, zonder eenig onderscheid. Het onderwijs wordt geheel gratis ver strekt, zoodat dit geen bezwaar kan opleveren; en laat u evenmin weerhouden door de gedachte, dat uwe maatschappelijke werkkring de bijwoning der lessen onmogelijk zalmaken, want daarmede wordt bij het bepalen der oef'eningsuren ten zeerste rekening gehouden. Beschaam dan onze verwachting nietmeldt u bij vele tientallen aan, en helpt ons, in uw eigen welbegrepen belang, een zaak bevor deren, die noodwendig moet strekken tot heil van 't dierbaar Vaderland Helder, 25 September 1888. Namens het Voorloopig Bestuur der „Vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigen", C. A. BEUKENKAMP, Eere-Voorzitter. J. BETIiLEHEM, Voorzitter. C. S. JARING, Secretaris. Buitenland. Ondanks de verklaring der „Nordd. Allg. Zeitung", dat de echtheid van Keizer Frederiks dagboek te betwijfelen is, gelooft men te Berlijn algemeen, dat 's Keizers mede- deelingen volkomen echt zijn. Het officiëele programma van de reis van Keizer Wilhelm luidt aldus Heden vertrekt de Keizer naar Detmold ter jacht, Donderdag aankomst te Stuttgart, Zaterdag en Zondag zal de Keizer doorbrengen op het eiland Mainau in het meer van Constanz, waar de verjaardag van Keizerin Augusta zal worden gevierd, den 1 en 2 Oetober is de Keizer te München, den 3den te Weenen, van 5 tot 9 Oetober blijft de Keizer in Oostenrijk jagen, den 11 Oetober aankomst te Rome, 21 Oetober terugkeer te Berlijn. De Koning van Griekenland is jl. Donderdagavond op zijne terugreis van Kopenhagen naar Athene te Berlijn aangekomen en dadelijk naar Potsdam gegaan, waar hij een paar dagen de gast zal zijn van Keizerin Frederik, en Prinses Sophie dus in de gelegenheid zal zijn haren aan staanden schoonvader nader te leeren kennen. Wanneer de Koning vertrekt, gaat de eveneens te Potsdam ver toevende Kroonprins van Griekenland een kort bezoek aan zijne grootouders te Kopenhagen brengen. Daarna komen vader en zoon in het zuiden van Duitschland en Oostenrijk weder bijeen, om te zamen naar Athene terug te keeren. Te Madrid is overleden, in den ouderdom van 77 jaren, de bekende Fransche maarschalk Bazaine. Een jl. Vrijdag te Londen ontvangen dépêche uit Dublin meldt, dat het Dinsdag 18 dezer in de kazerne aldaar tot een hevig gevecht gekomen is tusschen de Schotten en Ieren, een gevecht zóó hevig, dat de strijders met de bajonet uiteengedreven moesten worden en er veertig gewonden op het slagveld bleven liggen. Het Schotsche regiment, dat aan het gevecht deelnam, is terstond ver plaatst, terwijl er een krijgsraad benoemd is om de zaak te onderzoeken. Uit Midden-Afrika volgt de eene Jobstijding op de andere. De Congo-regeering te Brussel heeft thans een dépêche ontvangen, waarbij niet alleen de op majoor Barttelot gepleegde moord bevestigd wordt, doch waaruit tevens blijkt, dat ook Jameson, die nu de expeditie om Stanley te zoeken leiden zou, tengevolge van het klimaat is bezweken. Te Jacksonville zijn tot nog toe 1203 personen dooi de gele koorts aangetast, waarvan er 153 zijn overleden. Ook te Decatur, in den Staat Alabama, kwamen 20 dezer een tiental gevallen voor. De meeste inwoners ontvluchtten de stad en alle zaken stonden stil. Duur betaald Arthur Benson werd jl. Zater dag door het Lambeth politiegerecht te Londen tot een maand dwangarbeid veroordeeld, wegens het kussen van jonge meisjes op de openbare straat I

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2