ADVERTENTIEN. Vervolg Nieuwstijdingen. IJzeren Spoorweg-Maatschappij WINTERDIENST. Tandarts BIERSTEKER is Woensdag 26 September te Helder, Kerkgracht 338, te consulteeren voor tandheelkundige operatiên, vullingen en het plaatsen van k unsttauden en gebitten. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. G. H. Pfeiffer, behoorende tot. dc rol van Zr. Ma. wachtschip alhier, wordt met 1 October a. s. op 11011- activiteit gesteld. Ingezonden. In den loop dezer week zullen de ouderlingen der Hervormde gemeente alhier ccne collecte doen aan de huizen van de leden dier gemeente, ten behoeve van het Fonds voor Noodlijdende kerken en Personen. Dat Fonds, bestemd om nagelaten betrekkingen van predikanten, die dit behoeven, en noodlijdende gemeenten, door kleine, zoo mogelijk jaarlijksche toelagen te steunen, alsmede om buitengewone en noodzakelijke uitgaven van gemeenten zonder eigen middelen, voor liet stichten of he:«tellen van kerkelijke gebouwen, te helpen bestrijden, door grootere toelagen voor ééns, heelt buiten gewone ondersteuning dringend noodig, tot een bedrag van minstens f 10,000. Het verminderen van het bedrag der gewone jaarlijksche collecten, de toenemende gemeente-aanvragen, o. a. van gemeenten, die tengevolge van de kerkelijke beweging onzer dagen, een zwaren kamp hebben voor haar bestaan, en daarom op hulp dubbele aan spraak hebben, en het sedert enkele jaren zich outhouden der Regeering van het geven van subsidiën voor herstel van kerkelijke gebouwen, verklaren die groote behoefte van meergenoemd Fonds, en rechtvaardigen zeker ook den genoemden buitengewonen maatregel, waartoe de kerkeraad der llerv. gemeente alhier besloot. Mogen de leden dier gemeente door hunne offervaardigheid toonen, dat zij dit besluit van den kerkeraad waardeeren dat zij gaarne willen medewerken om een gezegend Fonds hunner kerk in stand te houden, en tot een steeds rijkeren zegen te doen zijn, en, dat zij, al wekt soms dc onzalige strijd op kerkelijk gebied weerzin, in hunne vereering der liefde niet verflauwen Dankzeggend voor de plaatsing van het bovenstaande in uw blad, Mijuhecr de Redacteur Uw dw. dienaar, G. E. BRON, Voorz. v. d. Kerker, d. Herv. Gem. te Helder. Helder, 23 September 1888. IN HOOGER BEROEP. 't Is den lezers dezer courant bekend, dat zij, die bezwaar hebben tegen den bouw eeuer bokkingrookerij in de verlengde Vroonstraat alhier, zich tot Z. M. den Koning hebben geurend, met verzoek, het besluit van B. W., waarbij de stichting dier rookerij in genoemde straat wordt toegestaan, te vernietigen. Te oordeelen naar de aan schrijving, dezer dagen door belanghebbenden ontvangen, zal dat beroep op de beslissing van Z. M. eerstdaags in den Raad van State in behandeling komen. Hoe de beslissing zal uitvallen is moeilijk vooraf te bepalen, doch over twee zaken, die hierbij zijn voorge komen, meent steller dezes nog een enkel woord in het midden te moeten brengen 1. Vreemd is het zeker, dat B. en W. de ver gunning niet voorwaardelijk hebben verleend. Het doeltreffende der voorgenomen inrichting, waarbij de verspreiding van den rook ver hinderd wordt, is nog nergens hier te lande overtuigend gebleken. 2. Niet minder vreemd is het, dat bij het toestaan der vergunning niet is gelet op de nabijheid der gemeente-scholen Nos. 7a en 7b, welke, op geringen afstand gelegen, alle kans hebben van de bok kingrookerij grootcn overlast te hebben. Zonder in 't minst te kort te doen aan het streven van het Dag. Best. dezer gemeente, dat de nijverheid, hier ter plaatse zoo min mogelijk wil belemmeren, is het toch vreemd, dat op de beide aangegeven punten niet meer de aan dacht is gevestigd. Helder, 22 September 1888. t P. NA.AR BE STEMBUS. Eene Causerie. In eene betrekkelijk uitgebreide plaats (een klein stedeke zou men het kunnen noemen) wordt thans eene erawz strijd gestreden. Waarom?.... Hoort, wederhoort en oordeelt. In en om dat stedeke bevindt zich reeds eene welontwikkelde Kamp van boeken- of Beuken- een Beukenkamp. Verschillende Oude- en nieuwe lioven hebben zich daar bereids naam weten te maken. Men wandelt daar Over- en onder de Linden en wordt het oog door nog immer jeugdig Groen bekoord. Hoogc bosschen, ten minste hoornen zijn er niet zeldzaam; alleen de Berk wil er niet inbeemsch worden. Raven zell's hebben daarin genesteld. Dijk en duin omlijst het geheel. Een Zoon van Jan (de Wit?) verheugt er zich dagelijks iu het staren op een fraai aangelegd plantsoen en daar, waar vroeger een windmolen zijne wieken rondwentelde, stort eene groot- sche fontein haar verfrisschend en verkoelend water op de bloem bedden. Als dit geschiedtstijgt dit plekje in waarde door de- wetenschap (volgens de pessimisten), dat hier vroeger de verzamel plaats van ongebondenheid was en jaarlijks terugkeerende kennis- uitspattingen. Nu ziet men er slechts „Schoone Galathé's en poffertjeskramen" op dien tijd. Zeldzaam is het, dat er in het Stedeke iets Maalde; Twist behoort er tot de uitzonderingen. ZZnt-spaaii alléén wil, dat cr nog wel eens gemopperd wordt, dat de eene burger den ander toevoegt „JurrieJurrie! wat Vervalje!" maar meest zijn het 2'wisifappeltjes die opgeworpen worden over te verbeteren communicatiemiddelen, onderwij zers-opschuiverij en dito-onbruikbare woningen, over dure en onprofijtelijke gasexploitatie, verleende gratificatiën en pensioenen ook voor de toekomstvaste stelsels in het weer wegnemen en verbeteren van bestaande urinoirs; het aanleggen van simetrische straten, enz. enz. Nochtans, veel luchtballons, maar weinig gas en wind! llier houdt men den stoeren Nek fier in de hoogte; 't is hier nog zoo kwaad niet! Hadden we hier boekweitvelden, Korven vol bijen zouden hun steeds aanhoudend (en daarom vervelend) gegons doen hooren en zelfs de Vos zit hier rustig in zijn hol; de konijnen holen zijn verdwenen. Frank en vrij beweegt zich hier iedereen vol vertrouwen, dat bij oproer en brand de Marine en het Leger wel zullen bijspringen. Verschooning vragende voor een paar voor treffelijkheden, op het oogenblik voor de inwoners minder merkbaar, maar daarom niet minder gewaardeerd, sluiten wij hier de schets der opgenoemde of bedoelde plaatselijke voortreffelijkheden. Maar wat gebeurt er onlangs. Een gedeelte Bosch van een Man, waar een goed hart in Stak, een bemind en geacht Hoofd, ontwor telde en eene ledige ruimte ontstaat. Die ruimte moet worden aangevuld. Een gedeelte dergenen, die geroepen zijn of zich gevoelen, de ontstane leemte te herstellen of aan te vullen, wil van dat Bosch weideveld laten maken, waar in het midden een visch-Graa/ (een walvischbeen zal prijken, als waarschijnlijke wrijl'plaats voor het vee. Een ander zegtLaat ons, ook ter eere van den vorigen Eereman, Wijngaarden gaan planten, ook met het oog op later beschaduwen van den weg naar de rustplaats der dooden. Bij goede zorg en het steeds weren van de draifluis (Phyloxern) kunnen we ons dan nog misschien later laven «aan den Nectar, zooals Falerne's vruchtbaar strand thans slechts levert." Nu geldt slechts de vraag: „Welk voorstel heeft kans vau slagen?" En 't antwoord is, maar dan ook bij getrouwe opkomst alléén „Be stembus beslist." F. P.S. Voor lezers buiten deze gemeente heeft natuurlijk deze causerie minder aardigheid. F. September. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 23 12 otn. 1.2 k. 24' 12 otn. 0.5 25 8 noto. 10 767 02' f 6.42 762.00 f 1.40 762.35 f 1-85 15.5 14.5 13.0 - 0.5 -1.4 -0.8 0.85 0.92 084 Slechtw. Vlak. Golvend Overleden: D. Bakker, 3 jaren. M. Dienaar, 7 maanden. Levenloos aangegeven 1 Gemeente ZIJPE, van 14 tot 21 September. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Ilermann Gerliard Wilhelm Stöve, jonkman, koopman, 27 jaren, en Wilhelinina Geertruide Niestadf, jongedoclitcr, 21 jaren. Geboren Laurentius. zoon van Klaas Sncckes en Geertje V; n df,n Berg. Maria Cornelia, dochter van Sinion Bregman en Antje Zwaan. OverledenGerardus Van VVoezik, zoon van Hendrik Van Woezik en Gerritje Beemsterboer, 16 jaren. Gemeente SCHAGEX, van 18 tot 24 September. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen Neeltje Breed, geh. Koster, Z. Maartje Stipkes, geb. Boender, Z. Overleden Joliannes Ligthert, 22 jaren en 1 maand. Maartje Borst, 3 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder(Laudskeet). Weêrsgesteldheid: 23Sept. 12 u. Helder, schoonweor. 24 Sept. 12 u. Mistig, bewolkt, mooiweer. 25Sept. 8 u. Betrokken, regenbuien, winderig. 25 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig, buiig. Marktberichten. ALKMAAR, 22 September. Veemarkt: 4 Paarden, f 70 a 300; 41 Koeien, f 60 a 300 16 nuchtere Kalveren, f8 a 16 329 Schapen, f 10 a 22; 135 magere Varkens, f 13 a 17; 331 Biggen, f 4 a 11 10 Bokken en Geiten, f 3 a 10; alles per stuk. Boter 65 a 80 cents per kop. Kip-eieren f4.a 4.25 per 100 stuks. ALKMAAR, 24 September. Veemarkt9 Koeien, f 170 a 300, 124 vette Kalveren, f 40 a 90, 9 nuchtere dito f 8. a 14, 761 Schapen, f 18 a 30, 30 magere Varkens, f 12 a 15, alles per stuk. 160 vette Varkens, 42 a 46 cents per kilogram. HOORN. 22 September. Graanmarkt: Tarwe f 7.25 a 9.Rogge f 4.75 a 5.50, Gerst f 4.25 a 5.50, Haver f 2.75 a 4.50, Witte Erwten f 9.75 a 11.Groene dito f 10.50 a 13.Grauwe dito f 13.50 a 18.Vale dito f 9.25 a 15.Bruine Boonenf 10.50 a f 13.50, Witte dito f 13.26 a 15.Paardeboonen f 5.75 a 7. alles per hectoliter. Veemarkt; Paarden f 60 a 200, Koeien f 70 a 180, Schapen f 20 a 28, Lammeren f 10 a 18, Kalveren f 12 a 20, Varkens f8 a f 22, Zeugen f 15 a 35, Biggen f 3 a 6, Kippen f 0.35 a 1.60, alles per stuk. Kip-eieren f 4.a 4.25 per 100 stuks. Boter 55 a 62 c. per kop. Aardappelen f 3.60 a 3.S0, Peren f 3 a 5 en Appelen f 4 a 6 per hectoliter. AMSTERDAM, 24 September. Veemarkt690 Runderen, 1ste kwal. 70, 2de kwal. 60 en 3de kwal. 50 cents per kilogram; 41 nuchtere Kalveren, f 6 a 15 per stuk; 35 Schapen en Lammeren; 344 vette Varkens, 44 a 45 cents per kilogram. GORENCHEM, 24 September. Op de Paardenmarkt waren aan gevoerd 1254 stuks. Er werd besteed voor Luxepaarden f 300 a f 700, Werkpaarden f 80 a 200, l^jarige f 80 a 160, Veulens f 50 a 100, Hitten f 30 a 100, alles per stuk. Weinig handel. Vele buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. ZALTBOMMEL, 22 September. Ter Paardenmarkt waren aan gevoerd 751 stuks. Handel stug. Prijzen niet hoog. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd: A. Bais, visscherman, en T. Bakker. GehuwdGeene. Bevallen: P. G. T. Lemmens, geb. v. Munnekrede, Z. W. Nieuwenboer, geb. Velt, Z. A. Swart, geb. Zwaan, Z. M. J. De Bruijn, geb. Snitselaar, D. E. De Vries, geb. Quak, Z. J. M. Zoetendorp, geb. Klinkert, Z. De Minister van Marine zal liet werfpersoneel voor- loopig niet verder inkrimpen, doch geen nieuw vast per soneel aanstellen. Bij koninklijk besluit van 31 Meijl. is b?paald, dat ontslagen vaste werklieden, die meer dan 20 jaren dienst hebben, in het genot der hun toegekende voordeelen blijven, als zij binnen twee jaren als tijdelijk worden aangesteld. Dit tengevolge van de interpellatie-Heldt. De Minister van Marine acht de vermeerdering der zeemacht, afgescheiden van de geleidelijke vernieuwing, noodig met een ramschip, een monitor, 6 visch-torpedo- boolen, 10 spar-torpedobooten en 3 riviervaartuigen. Hij raagt aan f 1,481,500 als eerste termijn voor den bouw van een pantserdekschip en van een ramschip en geheel bedrag voor den aanmaak van een ijzeren werkvaartuig. Het pantserdekschip is geraamd op f' 2,100,000, het ram schip op f 1,600,000, beide zonder artillerie. De drie grootste sclieepsbou wfinna's zijn tot inschrijving uitgenoodigd. De aanbouw voor het verder benoodigde wordt uitgesteld. Voor de drie ontbrekende riviervaartuigen kunnen eventueel geschikte particuliere vaartuigen worden ingehuurd. De commissie, belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid om 's Rijks Marinewerf te Amsterdam over te brengen naar de overzijde van het IJ, heeft rap port uitgebracht. De meerderheid acht, met het oog op eene mobilisatie, de overbrenging wenschelijk en, als de werf moet dienen tot aanbouw, noodzakelijk. De kosten zijn geraamd op minstens f 4,300,000, als de werf alleen moet dienen voor conservatie en uitrusting, op hoogstens f 7,250,000 als zij bestemd is tevens voor reparatie en aanbouw, waartegenover staat de niet juist berekenbare opbrengst van verkoop der tegenwoordige terreinen. De Minister behoudt zich nadere overweging voor, waarbij in de eerste plaats in aanmerking komt de vraag, of 's Rijks lijnbaan niet reeds kan worden opgeruimd. Tot hoofdingeland van de vier Noorderkoggen, voor de banne Midwoud, is bij tweede stemming met 43 stemmen benoemd de heer J. Spaander; de heer F. Groot Jbz. bekwam 40 stemmen. Jl. Zaterdagmorgen zijn van Hoorn per spoor naar Antwerpen verzonden dertig stuks rundvee, alle ingeschreven in het rundvee-stamboek „Noord-holland". De runderen zijn aangekocht door den heer E. De Beukelaar, te Ant werpen, en naar men verneemt, bestemd voor Spanje. Te 's Hage is overleden, in den ouderdom van 85 jaren, de heer J. A. Waldeck, oud-hoofdcommissaris van politie aldaar. Te Deventer is bericht ontvangen, dat een paard van een officier der cavalerie, die in Noord-Brabant de groote manoeuvres medemaakte, daar is gestolen en over de grenzen is verkocht. Den 15, 16 en 17 dezer had te Hannover de groote Internationale Tentoonstelling van Pluimgedierte plaats. Onder de met eere-prijzeu bekroonde inzendingen komt voor die van onzen plaatsgenoot, den heer Polvliet, en wel met drie eere-prijzen voor 3 paar jonge duiven. Behalve 2 sierlijke vazen, met zilver gemonteerd, werd hem ook toegekend de hoogste onderscheiding, bestaande in de groote Duitsche Staatsmedaille. Er waren ingezonden 923 paar duiven. Hedennamiddag ten half drie ure waren 488 stemmen uitgebracht voor een lid van den Gemeenteraad. Bij de vaststelling van den winterdienst op den Noordhollandschen spoorweg zijn de uren van aankomst en van vertrek geheel onveranderd gebleven. Wat de gemeente Scliagen betreft, aldaar zal iederen Donderdag (marktdag) des morgens ten 7 u. 21 min. een trein aankomen, die te 6 u. 15 min. uit Uitgeest vertrekt. Bij de Salvage Association te Londen is uit Hjerring van Lloyds agent een telegram ontvangen, dato Varde 21 dezer, dat de „Nördenfelt" ongeveer eene mijl van land af ligt en dicht blijft. Eene Svitzer stoomboot is aan gekomen. Twee kleine Eskjerg stoombootjes waren niet geslaagd om het schip af te sleepen. Svitzer bergers eischen 2800 p. st. voor bergloon en om het schip naar Gothenburg te brengen. Gisterenmorgen is, door dikke mist misleid, bij Callantsoog gestrand de Engelsche vischlogger „Glorian", van Grimsby. Na vooraf de inhebbende gevangen visch in haringvletten te hebben gelost, kwam het vaartuig gisterenavond met hoogwater en met assistentie van vletter- lieden weder vlot en oogenschijnlijk zonder schade alhier binnen. Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", onder commando van den kapitein ter zee J. C. Joekes, sedert 16 October des vorigen jaars op eene reis tot het vertoonen onzer vlag in vreemde havens, en nu van Saigon naar Batavia vertrokken, zal aldaar eenigen tijd vertoeven tot verwisselen van equipage, en daarna den terugtocht naar het vaderland aanvaarden, om in het begin des volgenden jaars alhier binnen te komen. Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna", onder bevel van den kapitein ter zee W. A. Arriëns, is jl. Zondag van Rotterdam door den Nieuwen Waterweg naar IJinuiden en gisteren het Marinedok te Amsterdam binnengesleept. Het schoolgebouw voor uitgebr. lager onderwijs alhier is sedert Juli 11. aanmerkelijk uitgebreid, met het oog op het steeds toenemend getal leerlingen. De beschikbare ruimte is door den bouw eener tweede verdieping verdubbeld. De lokalen zijn ruim en luchtig, en bovendien is het ameu blement door het aanbrengen van nieuwe schoolbanken (Amerikaansch model) veel verbeterd. Beroepen bij de Doopsgez. gem. alhier ds. Bakker, predikant te Franeker; bij de Herv. gem. te Egmond aan Zee de heer H. A. Ludwig, candidaat te Amsterdam. Benoemd tot surnumerair der belastingen de jongeling H. Tichelman, vau hier. A. M. BROUWER, hunne 50jarige echtvereeniging te herdenken. Helder, 1888. J. C. VAN WIJNGAARDEN. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Bevallen van eene levenlooze Dochter: Mevr. BITTER—VAN VEEN. Helder, 23 September 1888. Algemeene kennisgeving. Geboren JOHAN BERNARDUS ANTHON, Zoon van: I. DE VRIES en E. DE VRIES—QUAK. Helder, 23 September 1888. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote DIEUWERTJE VINK, in den ouderdom van 54 jaren. Kreil (gem. Barsingerhorn), Iv. B R A S. 24 September 1888. De ondergeteekende betuigt, mede namens hare kinderen, haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot. Wed. S. W. VISSER—GONDERS. Helder, 24 September 1888. Allen, die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan borgtochten of papieren onder hunne berusting hebben van den Heer KLAAS BAKKER, in leven gepens. takelaar, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden den 22 September 1888, worden verzocht daarvan vóór of op 15 October 1888 aangifte of betaling te doen ten kantore van Notaris HATTINGA RAVEN, te Helder. HOLLANDSCHE Aanvang 1 October 188 8. Aan alle stations en bestelkantoren zijn verkrijgbaar DIEA'STBILJETTEX, aanwijzende uren van vertrek en aankomst der treinen (groote 20 en kleine ii 2 cents). Evenzoo zal binnen enkele dagen verkrijgbaar zijn dc offlcicele Gids, prijs 10 cents. De Administrateur. Spreekuren van 93 uur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3