AGENTE 3NT. M A R I N E. Koster's Kleinen Winkel te Schagen. George Cheavins nieuwe PATEIMT WATERFILTERS, ~R E S T AÜR ANT7 Voorloopig bericht. Voor een klein, net artikel, dat ruime provisie afwerpt, worden flinke agenten tegen goede conditiën gevraagd. Adres motto „Agent", Persbureel, Spuistraat 189, Amsterdam. MARINE. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op DONDERDAG 4 OCTOBER 1888, des voor- middags ten 11 ure, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van: Versch Rundvleesch en Soepgroenten, ten behoeve der equip.ifflëii van Zi*. SI», schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1889, ter reede Texel en in liet iX'ienwediep. De inschrijvingsbiljetten, ingericht overeenkomstig artikel 5 der hieronder genoemde algemeene voorwaarden, zullen, voor elk perceel afzonderlijk, vóór of op den dag der aanbesteding, vóór het bepaalde uur, bij de Directie der Marine te Willemsoord franco moeten bezorgd worden. De bijzondere voorwaarden van aanbesteding, zoomede de nieuwe algemeene voorwaarden, vastgesteld bij beschik king van den Minister van Marine dd. 2 Februari 1886, N°. 63, liggen van heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende" de werkdagen, op de gewone kantooruren, ter lezing en inzage bij de Directie voornoemd. Willemsoord, 20 September 1888. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Marine zal, op VRIJDAG 5 OCTOBER 1888, des voormiddags ten 11 ure, bij inschrijving worden aanbesteed de levering van: VERSCH VLEESCH, WIT BROOD, GROENTEN, BIER eu MELK, gedurende het jaar 1889, en AARDAPPELEN voor het tijdvak van 1 Januari tot ultimo Juni, en zoo noodig tot ultimo Juli 1889, ten behoeve van het nospita.il der Marine te Willemsoord. De inschrijvingsbiljetten, ingericht overeenkomstig artikel 5 der hieronder genoemde algemeene voorwaarden, zullen, voor ieder perceel afzonderlijk, vóór of op den dag dei- aanbesteding, vóór het bepaalde uur, bij de Directie dei- Marine te Willemsoord franco moeten bezorgd worden. De bijzondere voorwaarden van aanbesteding, zoomede de nieuwe algemeene voorwaarden, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Marine, dd. 2 Februari 1886, N°. 63, liggen van af heden tot aan den dag der aanbesteding, gedurende de werkdagen, op de gewone kantooruren, ter inzage en lezing bij de Directie voornoemd. Willemsoord, 20 September 1888. De ScJiout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE JOSSELIN DE JONG. Berlolit uit in gebruik onder meer aan de hoven van Z. M. den Koning der Nederlanden. H. M. de Koningin van Engeland. Z. K. H. den Prins van Wales. Z. M. den Koning van België. Deze nieuwe patent Waterfilters hebben vele voordooien boven het oude systeem. Wenschte men voorheen de filtreerende stof te reinigen, dan was men verplicht de plaat, die deze bedekte, en rondom met cement aan den filter was bevestigd, los te bikken, waardoor óf de filter, óf de plaat gevaar liep van te breken, hetgeen werkelijk ook dikwijls plaats vond. Bij dit nieuwe systeem bestaat dit gevaar niet; de dekplaat kan nu losgeschroefd worden, zoodat men het asbestweefsel en de beenderenkool gemakkelijk bereiken en verwijderen kan. Bovendien ligt de onderplaat met een tweede asbest weefsel ook los op een rand, zoodat men, door ook dien weg te nemen, de filter van het geheele binnenwerk heeft ontdaan, waardoor zoowel de filter zelf als de beenderenkool en het asbestweefsel gemakkelijk gereinigd kunnen worden. De beide asbestweefsels vervangen de spons. Deze laatste toch was altijd onderhevig aan rotting, daar zij beurtelings nat en droog was, hetwelk bij asbest nooit het geval kan zijn. Deze filters zijn voor Schagen en omstreken alleen verkrijgbaar bij ondergeteekende. N.B. Buskruit (Crêpée) N'. 1 en Hagel, alsmede „Engelsche verharde Hagel". A. KOSTER, Schagen. Dagelijks gelegenheid om te dineeren en tevens een kamer disponibel voor het houden eener gesloten tafel. Wed. BEUKERS, Spoorstraat, W. J. BLITZ, Tandarts, Nieuwendijk bij den Dam, 241, Amsterdam, is iederen üondcrd.ig, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens tandheelkundige opcratiën en het plaatsen vau kunsttanden in het Hotel //Toelast" te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in //den Burg" en des Maandags in //de Jager" te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor- middags 11 ure, in het Hotel ,/Vredelust" te Schagen. Ondergeteekende geeft den geachten ingezetenen van Scliagcn en omstreken kennis, dat zij zich aldaar wenscht te vestigen als Modiste, en eenc Winkelzaak zal openen in Dames- en Hinderhoeden, Bloemen, l inten, enz., in het buis a/d Markt, wijlen den heer Honing. Zij hoopt door erkende soliditeit het vertrouwen waardig te blijven, hetgeen zij gedurende 10 jaar te Wieringer- waard mocht genieten. Wieringerwaard, N. KOOTJONGKEES. Sept. 1888. In verhand met bovenstaande annonce, geeft de onder geteekende aan zijne waarde clientèle kennis, dat hij zijn Sigaren- en Tabakshaudcl zal overbrengen naar Schagen in bovengenoemd perceel; hij zal niets onbeproefd laten, om de algemeene gunst te verwerven. Wieringerwaard, Sept. 1888. F. KOOT. Aan I1.H. Landbouwers wordt tevens kennis gegeven, dat de handel in Machinc-olic en Wagensmeer op denzelfden voet wordt voortgezet, franco huis of boord. Wieringerwaard, Sept. 1888. F. KOOT. Onder den titel: Indrukken en opmerkingen"naar aan leiding der Landbouwtentoonstelling te 's Hage, lezen wij in de\/N. Rott. Crt." o. a. het volgende: In het Augustusnummer van Harpers Magazine", een Amerikaansch tijdschrift, dat gelijktijdig te New-York en te Londen verschijnt, komt een artikel voor over liet Friesche rundvee, geschreven door een Amerikaan, den heer Hoxie. Deze houdt daarin staande, dat er geen beter vee ter wereld gevonden wordt, en beklaagt zich over de Engelschen, die altijd hun vee hebben aangeprezen als het voortreffelijkste, dat er te verkrijgen was. De laatste bewering van den geachten schrijver laten wij voor hetgeen zij is. Wat de eerste betreft, als zou nl. het Friesche rundvee het beste ter wereld zijn, zij is slechts clan waar, wanneer men onder den naam Friesch vee niet alleen het 'vee uit de provincie Friesland verstaat, maar ook dat daarbuiten, hetwelk met het eigenlijke Friesche vee min of meer nauw verwant is. Men begrijpt, dat wij hier inzonderheid op het Noordhollandsche vee doelen, hetwelk van de overigens niet zeer talrijke rundvee-inzendingen op de Tentoonstelling een niet onbelangrijk gedeelte uit maakt. Noordholland bezit volgens Reinclers1 Handhoek zoo niet het beste dan toch het zwaarste vee van Neder land, maar door het invoeren van. veel Friesch vee vooral (20,000 a 25,000 stuks jaarlijks) is er weinig van het oorspronkelijke ras meer voorhanden. Men kan zeggen, dat het Noordhollandsche vee grootencleels tot het Friesche veeslag van den kleigrond behoort, dat zich echter op de uitstekende graslanden, vooral die der meerpolders, beter ontwikkeld heeft dan in Friesland'zelf. Het is sierlijker gevormd, fijner, zwaarder en grooter dan het Friesche kleivee, en als het de afrondingen bezat van het meer welgemaakte, doch niet zoo zware Groninger kleivee, dan was er op het Noordhollandsche vee niets aan te merken, zegt Hengeveld in zijn standaard werk //Het Rundvee". Een beetje te hoog op de pooten //er waait te veel wind cloor de becnen!" zeggen de Noordhollanders is al het grootste gebrek, dat men kan aanwijzen. Het is een bij uitstek melkgevend vee. Daarmede overeenkomstig zijn de sterke ontwikkeling der achterdeelen, de breede heupen, de breede lenden, de groote buik en de groote-uier. Het voorstel is niet zelden minder ontwikkeld, en daardoor verraadt het Noordhollandsche rund zijne verwantschap met het Friesche. Ook in kleur meestal without gelijkt het daarop. Voert Noordholland zelf veel Friesch vee in, op zijne beurt voert het veel van zijn eigen vee uit. Zoo gaat bijvoorbeeld telken jare een niet onaan zienlijk aantal Noordhollandsche runderen, vooral kalveren, naar Zeeland. Doch het buitenland koopt die runderen ook gaarne, niet alleen als slachtvee, maar ook voor de fokkerij. Zoo meerdere landen van Noord- en Zuid-Amerika. Met name in de meerpolders legt men zich dan ook met toenemend succes toe op het aaukweeken van fokclieren voor export. Het meerendeel van het geëxposeerde rundvee is na tuurlijk Zuidhollandsch. Veel minder dan bij het Noord hollandsche vee kan bij dit van een typisch ras sprake zijn, ofschoon er vroeger wel een ooi;spronkelijk Zuidhol landsch veetvpe zal bestaan hebben. Eéue der zoogenaamde liefhebberijkleuren, laken vel d, wijst die min of meer aan (volgens Reinders). Maar langzamerhand is het Zuid- hollandsche vee in waarheid een mengelmoes geworden, bestaande uit dat oorspronkelijke x-as, Friesch en Geldei-sch vee, en vooral //blaarkoppen", Groninger vee, dat hier, wijl het goed melk geeft, even di'uk ingevoerd wordt als het Friesche in Noordholland. Dat er dan ook meerdere representanten van het Groninger veeslag ter Tentoonstelling waren, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Daar in Zuid holland (behalve op de eilanden) betrekkelijk weinig vee aangefokt wordt, is zulk een invoer van alle kanten vol strekt noodzakelijk, om in de voortdux-ende behoefte te voorzien. Toch, ixiettegenstaande het zxxlk een mengelmoes is, is het vee in Zuidholland van uitstekende hoedanigheid. En dit is niet te verwonderen, want men importeert alleen puike rundex-en, die, op 3- of 4jarigen leeftijd liierkeeix gekomen, dan in de beste graslanden gebracht, zich bijzonder gunstig ontwikkelen. Gx-ootendeels is dit melkvee, dat eenige jaren aangehouden en daarna vetgemest wox-dt. In de sti-eken, waar zuivelbereiding hoofdzaak isa wox-den de kalveren ook meest vetgemest. Slechts enkelen fokkexx hun melkvee zelf aan, en bij dezen vindt xnen dan af en toe de oorspronkelijke Zuidhollandsclxe type. Opvallend was het, waar toch in Zuidholland aaxx het vetmesten zooveel gedaan wordt, dat er zoo weinig vet vee geëxposeerd was. Niettemin was de indruk, dien wij vaix de afdeeling rundvee kx-egen, over het geheel zeer gunstig. Hetzelfde laat zich van de ter Tentoonstelling aanwezige paax-den zéggen. In het bijzonder voor de hengsten die trouwens in den regel meer imponeeren dan de merriën hebben wij niets dan lof. Deze Tentoonstelling levert weer een bewijs te meer, dat ook Zuid- eix Noordholland, waar het de veredeling van het paardenras geldt, met hunnen tijd medegaan, zij het ook, dat in andere provinciën op liet gebied reeds veel xxxeex* gedaan werd, waarvan echter de reden voor de hand Ligt. Het is waarlijk niet kwaad, dat door kruising met axxdere Nederlandsche of vreemde rassen het Hollandsche paard langzamerhand verbetex-d wordt, want het behoort ïxix juist niet tot de edelste rassen. In zijn //Natuurkunde eix Volksvlijt van Nederland" zegt Staring: ,/De Hollandsche veeboex-en, wanneer zij op markt dagen ixaar de stad rijden, hebben veelal nog den grondvorm van het x-as voorgespannenmiddelmatig groote, breede, zwarte paarden, met ingevallen rug, laag ingeplante® staart, zwaren kop, en eenigszins ingevallen ïxexxs." Deze beschrij ving beantwoordt niet aaxx wat men een fraai type noemt, en zij is waar. Maar, zooals wij zeiden, er komt meer eix meer verandering ten goede. De invoer, niet alleen van Geldersche en Friesche, maar ook van Duitsclxe, Engelsche en zelfs Iex-sche hengsten, deed in de laatste jaren tal van goede kx-Liislingen geboren worden, en bedreigt de heer schappij van het oude Hollandsche ras met algeheelen, zij het ook langzame® ondergang. In liet gebouw, zoo lezen wij verder, waar de zuivel producten geëxposeerd waren, luisterden wij het volgende gesprek tusschen twee boeren af: ,/Als hier een buitenlander kwaixx, zou ik me schamen, uit Hollaxxd te zijn!" //Waarom?" Omdat er zoo een treurig klein beetje zuivel is!" „Je hebt gelijk, maar als je je buitenlander eens liet proeven, dan zou hij zeggen: ik wou, dat ik uit Holland was Dit gesprek teekent. Er was werkelijk weinig boter en kaas, maar dat weinige was van prima kwaliteit, zooals verscheidene deskundigen ons bevestigden. Het was zeker eigenaardig, dat voor Noordhollandsche kaas, gemaakt in Mei of Jxxni 11., een Zuidhollandsche boer den eersten prijs verwierf. Het kaasmaken volgens de methode-Boekei (gelijk xnen weet, bestaande in het voegen vaix znre wei bij de melk, die zal worden gestremd) schijnt xxog niet in Zuidholland te zijn doorgedrongen, ten minste er was geene enkele Zxxidhollandsche inzending van kaas, volgens die methode gemaakt. In Noordholland daarentegen maakt zij nogal opgang. Ónder de landbouwwerktuigen, van welke de voornaamste handelaars uit ons land wier xxamen algemeen bekend zijn, zoodat wij ze niet behoeven te noemen een half dozijn flinke collectiën hadden ingezonden, merkten wij niets op, dat bepaald nieuw te noemen was. Trouwens, wij zijn van opinie, en wie zal deze opinie niet deelen dat op het gebied van landbouwwerktuigen voox-eerst het hoogste bereikt is. Kleinigheden, ja, kan men nog wijzigen en verbetex-en, maar de hoofdzaak, de grondvorm, blijft constant, voor geruimen tijd zeker. Wat de catalogi als nieuw opgeven, bepaalt zich dan ook tot wijzigingen, c. q. verbeteringen, die feitelijk kleinigheden zijn. Deze week werd in het Seine-departement de jacht geopend, zoo meldt men o. a. xxit Parijs dd. 14 dezer aan „Het Vadex-land". Als een bewijs hoeveel liefhebbers die uitspanning in de hoofdstad telt, moge dienen, dat, toeix ik verleden Woensdagavond vaix Choisy-le-Roy terug kwam, de trein een vertraging ondervond van meer dan drie kwartier, alleen door toedoen van de ontelbare jagers en honden, die, na een welbesteden dag naar huis terug- keerende, de stations letterlijk bestormden. Indien de oude heer Nimrod, de jagerkoning, over wien iedereen spreekt maar dien zoo weinigen hebben gekend, nog eens voor den dag kon komen, zou hij er over ver wonderd staan hoe weinig belang de jacht, zooals ze heden ten dage door onze rijke lui wordt begrepen, oplevert, liet is een soort van mode geworden, om er een eigen jacht op na te houden, een „cliasse réservce", een bosch of park, waarin men een oneindig aantal makke diertjes aankweekt, tot op het oogenblik dat de jachttijd wox-dt geopend. Dan ti-ekt een geheel gezelschap op die arme slachtoffers los en doodt ze, ongeveer als de boeren, die daags vóór Kerstmis hun varken slachten. Elk schot is raak, soms is bet zelfs niet noodig om te schieten en trapt men bij enkele schreden een konijn dood. De hond wordt vervangen door den zoogenaamden „x-abatteur", die speciaal belast is met de taak het wild tegen de beenen van de jagers aan te jagen. Zulk een laffe moordpartij duurt een geheelen dag en na afloop teekent men dan op het „tableau de cliasse" dozijnen herten en honderden konijnen op. De jager draagt zelf zijn geweer niet meer, want na elk schot reikt een jachtopziener hem een ander geladen geweer aan. De jacht is dus onder de xnillionairs ontaard in eeix voorwendsel tot een gezellige bijeenkomst met lekker eten en drinken, zonder vermoeienis hoegenaamd. Hoeveel meer bevalt ons de eenvoudige jagex-, die 's morgens alleen zijn woning verlaat, den geheelen ballast op den rug: den knapzak met harde eieren, bx-ood en kaas; de veldflesch gevuld met krachtigen wijn, die de keel, van 't loopexx droog gewox-den, aangenaam streelt; de weitascli, den patronengordel, het geweer dat men met eigexx handen laadt en verder Fidel, de eenige medehelper aan de onzekere en loyale jacht op eexx haas, die niet vooruit besteld wordt. Dikwijls gaat de geheele morgen voorbij, zonder dat men ook slechts een snipje schiet en zet men zich tegen 't middaguur op 't veld neder, te midden van de stilte der natuur zijn bescheiden dejeuner deelende met vx-iend Fidel. Vervolgens gaat men uitgerust en versterkt weer verder, steeds achter Fidel aaxx, wiens neus den grond niet verlaat en die van tijd tot tijd plotseling blijft stilstaan, de lucht ruikende van een haasje, dat kort geleden langs uw weg kwam. En welk een voldoening, als men den lang ge- wenschten haas eindelijk te pakken heeft! Hoe denkt men onmiddellijk aan de verrassing, die men zijn huisgenooten zal bereiden. Thuis komende zet men eerst een verdrietig gezicht, alsof men niets gevangen had, maar eei-st bij 't haardvuur nederzittende, haalt men, als een wildstrooper, van onder zijn fluweelen buis den px-aclitigen haas voor den dag, die met luide vreugdekreten wordt begroet. Welk een feest voor den jager en voor Fidel, die, reeds uit gestrekt in 't hoekje van den haard, met hangende tong en vermoeid oog zijn roem hoort verkondigen. Zulk een tocht en niet het laffe bloedbad, waarvan ik boven sprak, kan aanspraak maken op den naam van jacht. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4