Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIÈN. TE HUUR: Koppen's Verkoophuis. Kristal-, Glas-, Porcelein- en Aardewerk. KROOSSCHOUW. Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De eerste vergadering in liet nieuwe leesjaar dezer Vereeniging werd Donderdagavond in de bovenzaal van liet Cafc „Du Passage" alhier gehouden. Aan de orde was eerst de keuze van een Voor zitter, daar de Kapitein ter zee H. Dy sur inch na zijne benoeming lot Minister van Marine als zoodanig bedankt had. Met unanieme stemmen op éénc na werd tot President gekozen de Kapitein ter zee D. G. Brand. Uit liet verslag omtrent den toestand der Ver eeniging bleek, dat het aantal leden, evenals dat der geabonneerden op de Verslagen, voortdurend toeneemt, doch dat de linantiën door de uitgave van het Marineblad achteruit /ijn gegaan. Door eenige ingevoerde bezuinigingen hoopte het Bestuur dit jaar het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen. De heeren an If'cly, Fan. der laan en Mouton werden gekozen ten einde de rekening en verantwoording van den Penningmeester na te zien. Als spreker trad daarna de Luitenant ter zee 1ste klasse JF. J. Derx op, tot voortzetting zijner in 18S7 gehoudene voordracht over „De zee-oorlog; b. de nationaliteit van personen en goederen." Destijds had het Fransche stelsel, waarbij de prijsrechter zich steeds te houden heeft aan de voorschriften van het „Reglement des Priscs", het onderwerp der discussie uitgemaaktthans was het Engelsche stelsel aan de beurt, waarbij de rechter vrij gelaten is zelf de regelen vast te stellen volgens welke wordt recht gesproken, voor zooverre hij niet beperkt is door de „Orders in Couucil" en de „Parlements- acten". Algemeen is het dwaalbegrip, dat de beslissingen van den Engel sehen prijsrechter het criterium zouden zijn van partijdigheid, van de zucht om dei: landgenoot te bevoordeelen, vooral ten koste van den neutraal. De Engelsclie onderdaan is echter evenmin ontzien als de vreemdeling, indien hij zich aan handelingen had schuldig gemaakt, die strijdig waren met het oorlogsrecht. De voorschriften ten aanzien van het nemen van vijandelijk eigendom, welke in het „Consolato del mare" worden aangetroffen, namelijk dat men zich van het vijandelijk goed kan meester maken, alhoewel het geladen is aan boord van neutrale schepen; en omge keerd dat neutraal goed, (aan boord van vijandelijke schepen gevonden, moet worden teruggegeven, ofschoon het vijandelijke schip wordt verbeurd verklaard, zijn in hoofdzaak steeds in Engeland en Amerika van kracht geweest. De oude regelen van liet „Consolato" werden in de helft der 16de eeuw door de Eranschen vaarwel gezegdhun stelsel was „vijandelijk schip, vijandelijke ladingvijandelijke lading, vijandelijk schip." Europa is aan onzen Raadpensionaris Jolian De Witt de invoering te danken van den regel „vrij schip, vrij goed," en binnen weinige jaren slaagde de Nederlandsche Kegeering er in, dit beginsel ingang te doen vinden bij andere natiën. Het nieuwste systeem thans in Europa, of liever over de beschaafde wereld, van kracht, is van lieverlede in wording gekomen, sedert de eerste gewapende neutraliteit der Oostzee-mogendheden in 17S0. Uit het bondgenootschappelijk optreden van Frankrijk en Engeland in den Krim-oorlog, ontstond het tractaat van Parijs van den lüden April 1856, waarbij werd vastgesteld: 1°. De kaapvaart is en blijft afgeschaft 2°. De onzijdige vlag dekt de vijandelijke lading, met uitzonde ring van oorlogscontrabande 3°. De" onzijdige lading is, met uitzondering van oorlogscontra bande, onder vijandelijke vlag niet te nemen; 4°. De blokkade moet, om bindende kracht te bezitten, effectief wezen, d. w. z. gehandhaafd worden door eene voldoende, macht, om den toegang tot het geblokkeerde gebied te voorkomen. De sreheele beschaafde wereld, met uitzondering van Spanje, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Mexico, traden succes sievelijk tot dit verdrag toe. Het zou eene groote ongerijmdheid zijn, zich op eene stellige wijze uit te laten omtrent de vraag: of in de toekomst de mogend heden, die toegetreden zijn, zich aan hare belofte zullen houden in den laatsten tijd '.twijfelt men daar zeer aan. De nieuwe ver dedigingsmiddelen hebben o. a. de toepassing der bepalingen voor de blokkade bijna tot eene onmogelijkheid gemaakt. Het feit dat men overal begint kruisers te bouwen, die in snel heid en in 't vermogen om groote afstanden af te leggen nimmer hunne wedergade hebben gehad, alsmede de contracten gesloten met groote stoomvaartmaatschappijen, ten einde hare stoomers in den oorlog te gebruiken, doen vermoeden, dat de uitoefening van het buitrecht wel degelijk als voornamen factor van den toekomstigen zee-oorlog in het oog wordt gehouden. De voorstanders der oude beginselen beschouwen het als eene groote ongerijmdheid, dat de legers elkander zouden bestrijden, terwijl de zeehandel ongemoeid werd gelaten; er is veel te zeggen voor hunne meening, dat zulk eene tweeledige betrekking tot den vijandelijken staat na korten tijd onhoudbaar zou blijken. Zelfs de grootste voorstanders der humaniteit in den oorlog zijn het eens, dat de vrede zoo spoedig mogelijk moet worden geslotenen dit kan bevorderd worden door te beletten dat de vrijheid van handel in alle behoeften voorziet. In Engeland is men innig aan de oude beginselen gehecht, en daar de mogelijkheid bestaat dat dit rijk zich bij een oorlog niet aan het Parijsche verdrag zal houden, is 't voor een ieder, die bij een zeeoorlog betrokken kan wezen, van veel waarde ingewijd te worden in het Engelsche systeem. De spreker zette daarna uiteen wat verstaan moet worden onder „domicilie", en behandelde ten slotte de jurisprudentie der Britsche prijsgerichtshoven. Aan het einde dezer schoone lezing, die even gewichtig voor den zee-oflicier als voor den koopvaarder en handelaar was, be richtte de Heer Derx, dat hij door zijne plaatsing aan boord Zr. Ms. ii Fan Galen" iu de eerste jaren niet in de gelegenheid zou wezen, om uog twee punten van het onderwerp „De zee-oorlog" te behandelen. Mochten de leden der Marine-Vereeniging echter zulks wenschen, dan hoopte hij over eenige jaren in hun midden deze onderwerpen te bespreken. De waarnemende Voorzitter, de Luitenant ter zee 1ste kl. M. C. Fan Doorn, betuigde uit naam der Vereeniging den Heer Derx zijn hartelijken dank voor de hoogst belangrijke voordracht, en verzekerde dat alle leden zeer gaarne het vervolg der lezing zouden hooren. Buitenland. De openbaarmaking van Keizer Frederiks dagboek door de „Deutsche Rundschau" maakt het onderwerp van den dag uit. En terecht! Op voorstel toch van den Rijkskanselier heeft Keizer Wilhelm verlof gegeven tot het instellen van een gerechtelijke vervolging tegende redactie van 't tijdschrift. De uitgevers hebben 30,000 ex. vernietigd, welke opnieuw gedrukt waren wegens de reusachtige bestellingen. Naar men zegt, heeft een algemeen bekend geleerde uit Zuid-Duitschland de onbescheidenheid der publicatie begaan. De Prinses van Wales en hare dochters zijn dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Zij bevonden zich op weg naar Gmunden in een rijtuig met vier paarden, dat door de Prinses zelve bestuurd werd. Bij het over steken van een spoorweg, juist toen het rijtuig midden op de rails was, vielen de hoornen dicht en werd zoodoende alle uitweg afgesneden. Er kwam een sneltrein in volle vaart aanrijden. Met groote tegenwoordigheid van geest stuurde de Prinses echter haar span ter zijde van de rails en op hetzelfde oogenblik snorde de trein rakelings langs het rijtuig. Eenige oogenblikken later zou de locomotief de paarden gegrepen hebben en was het ongeluk niet te overzien geweest. De reizen van den President der Fransche Republiek zijn nog niet afgeloopen. Hij is thans nog van plan om Lyon, Annecy en Dijon te bezoeken en zal van 6 tot 11 October a. s. uitblijven. In verband daarmede is in den jongsten Ministerraad besloten, de Kamer van Afge vaardigden nog niet tegen ft October op te roepen. Vol gens Havas, zal dit eerst Maandag 15 Oct. liet geval zijn. De Grieksche Kroonprins bezocht verleden week met Keizerin Frederik (Victoria) van Duitschland en hare dochters liet kerkje te Alt-Geltow bij Charlottenburg, waar Keizer Frederik negen dagen vóór zijn dood nog een bezoek bracht en naar het orgelspel van zijne dochters luisterde. Een gedenksteen in de kerk is aan dat laatste bezoek gewijd. De Keizer schreef toen nog met sidderende hand in den bijbel op het altaar: „Friedrich. I. R./( Na zijn dood verlangde de Keizerin, dat blad te zien. De gelieele bijbel werd naar bet slot Friedrichskrone gebracht en allen, die bij het laatste bezoek van den Keizer tegen woordig waren, met de Keizerin aan het hoofd, schreven hun naam onder den zijne. De gemeente Alt-Geltow bewaart nu dit boek als een kostbaar legaat en van alle kanten komt men derwaarts om dit souvenir van Keizer Frederiks laatste uitstapje te zien. Uit Athene wordt gemeld, dat ook Prins George, de tweede zoon van den Koning van Griekenland, verloofd zijn zou, en wel met Prinses Margaretha, de tweede dochter van den Hertog van Chartres, dus de zuster van Prinses Waldemar van Denemarken. Deze laatste zou dan de tante van haar jongere zuster worden. Benoemingen, enz. De kapt. ter zee E. L. Baron Van Heeckeren van Walicn wordt met 6 October a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Van Galen", en dit bevel opgedragen aan den kapt. ter zee G. J. Buyskes. De kapt. ter zee A. Baron Collot d'Escury wordt met 1 Nov. a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip alhier cn dit bevel opgedragen aan den kapt. ter zee P. Le Comte. De kapt -luit. ter zee F. J. Stokhuyzen, hoofd van het vak van uitrusting bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis en haven meester der Marine aldaar, wordt met 1 November a. s. eervol van de waarneming dezer betrekkingen ontheven en op non-activiteit gesteld, en vervangen door den kapt.-luit. ter zee H. Quispel. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officieren, enz. luit. ter zee 1ste kl. C. F. A. Gregory, lste off., met 11 Oct. a. s. idem 2de kl. A. C. Zeeman, idem F. E. Baron Mulert, idem C. W. De Visser, idem H. M. Van Straten, allen van stoomschip „Van Galen, met 1 Octoberoff. van gezondh. lste kl. dr. C. T. Humme, met 11 Octoberidem J. Bijl, met 1 October; off. van adin. 2de kl. C. J. Blok, met 11 October, allen op non-activiteit; luit. ter zee lste kl. W. J. Derx, onder eervolle ontheffing uit zijne betrekking van officier-instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier; idem 2de kl. W. Van Voss, van het wacht schip alhier, op stoomschip „Van Galen", met 11 October; idem S. Bijubende, van non-actiefidem C. J. Van der Hegge Spies, van bet wachtschip alhier, off. van gez. lste kl. C. J. Kleyn, off. van adm. 2de kl. H. J. Verveen, beiden op non-activiteit; luit. ter zee lste kl. R. Reinders op Zr. Ms. stoomschip „Van Galen", gedetacheerd alhier geplaatst met 11 October bij het Koninklijk instituut voor de Marine alhier als officier-instructeur idem 2de kl. P. H. Van Voorthuysen, idem T. A. F. De Bruine, van non-actief op Zr. Ms. wachtschip alhieridem P. C. Swaan, officier van politie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine, op het stoomschip „Van Galen"idem J. T. T. Modderman, van het stoomschip „Alkmaar", geplaatst met 21 October bij het Koninklijk Instituut voor de Marine als officier van politieidem K. J. Karseboom, van het wachtschip te Hellevoetsluis, op het stoomschip „Alkmaar". Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdL. B. C. Vries, machinist bij de Marine, en A. J. A. Scholten. P. Houtzager, werkman, en C. Baptist. I. Over- sluizen, koopman, en H. M. Beltjens. Gehuwd en Overleden -. Gcene. BevallenA. Zoetelief, geb. Bakker, Z. T. Gartboff, geb. Grande, D. J. Furst, geb. Bijl, D. E. S. Icke, geb. Steehouwer, D. G. v. d. Leelie, geb. Raven, D. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). September. •uajii Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 281 12' 10. 1 k. 29] 8| ztw. 2.5 29,12 wzw. 4.7 1/ 1 1 Weêrsgesteldheid: 2 2 765.94] f 5.54 755.28 -5.12 753.96 -6.44 l ISept. 12 u. L Sept. 8 u. D 13.0 13.4 15.5 chtbew ikke, dj -2.5 t o.i t o.i jlkt, mo tte mis 1 0.69 Vlak. 0.98 Slechtw. 0.91 j oiweor. t, mooi weer. 29 Sept. 12 u. Lichtbew., beneveld, mooi weer. 328ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Zevende lijst: Nos. 7234 en 12012 ieder f 1000. Nos. 487 en 17647 ieder f 400. Nos. 9546, 12614 en 13466 ieder f 200. Nos. 471, 7802, 8151, 8645, 8963, 9655, 11685, 11853 en 16854 ieder f 100. Achtste lijst: Nos. 6540, 9599 en 11414 ieder f1000. Nos. 1973 en 10792 ieder f 400. Nos. 6475 en 10041 ieder f 200. Nos. 2321, 3102, 5027, 10379,11816, 14041, 14668, 15725, 16217, 18635 en 18692 ieder f 100. Marktberichten. TEXEL, 27 September. De prijs van onderstaande artikelen was als volgt: Ongewasschen Wol 76 cent per kilogram. Gevischt Zeegras f 2 a 3 en gemaaid idem f 5 a 6 per pak van 100 kilogram. Aardappelen f 2.50 a 4.per hectoliter. Gedurende deze week werden 658 Schapen en Lammeren uit gevoerd. ALKMAAR, 28 September. Aangevoerd 590 stapels Graskaas Kleine f 34.50, Commissie f 27 en Middelbare f 26 per 50 kilogram. Aangevoerd 5000 heetoliter Granen. Tarwe f 8 a 9, Rogge f 6.25 a 6.50, Gerst f 4.70, Cbev. f 4.35 a 5.75, Haver f 2.90 a f 4.Bruine Boonen f 10.a 12.50, Rood Mosterdzaad f 15.50 a f 17.25, Geel dito f 9, Kauariezaad f 9, Nieuw Karweizaad f 11.50 a 12.25, Blauw Maanzaad f 11.50 a 12..Groene Erwten f 12 a 16, Grauwe dito f 17 a 19, Vale dito f 10 a 13, alles per hectoliter HOORN, 27 September. Ter waag gewogen 359 stapels Kaas, wegende 106,591 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 34.50, Com missie f 27 en Middelbare f 27 per 50 kilogram. ENK HUIZEN, 26 September. Aangevoerd 22 stapels Kaas, f 29.50 per 50 kilogram. Karweizaad f 11.75 a 12, oud Karweizaad f 14.25, nieuw Mosterd zaad f 16 a 17» Maanzaad f 11 a 12» Vale Erwten f 15.a 16.50» Grauwe dito f 16.a 17.50, Wrijker Vale dito 11.a 11.75, -Bruine Boonen f 15.a 15.50, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a3.75, alles per hectoliter. Magere Varkens 11 a 16, Biggen f 4 a 7 en Kippen f 0.75 a f 1.per stuk. Boter 60 a 65 cents per kop. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Aardappelen Blauwe f 1.a 1.75, Ronde f 1.a 1.60 en Uien f 0.60 a 1.per hectoliter. BOVENKARSPEL (Station) 28 Sept. Grove Bloemkool f 2.50 a 4. Reuzen f 4 a 6, Witte Kool f 4.a 4.50, Roode Kool f 4.a f 4.75, Savooie Kool f 3.50 a 4.alles per 100 stuks. Aardappelen Blauwe f 1.90 a 2.groote Uien 1' 70 a 75 cents en kleine dito 80 a 85 cents per half hectoliter. AMSTERDAM, 28 September. Petroleum lbco f9.95 E., overigens onveranderd. DEVENTER, 28 September. Hooi f 40 a 50 per 1000 kilogr. BUREN, 26 September. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 1300 stuks. Behalve ongekend veel binnen- en builenlandschc kooplieden, was de Commissie voor de Remonte aanwezig. Bij een zeer levendigen handel besteedde men flinke prijzen. MASTENBROEK, 27 September. Kampercilandsch Hooi f 22 a f 26, Mastenbroeker en Genemuider lste kwaliteit f 20 a 22, 2de kwaliteit f 17 a 19 per 500 kilogram. ZWOLLE, 27 September. Op de Paardenmarkt waren 481 stuks aangevoerder waren weinig buitenlandsche kooplieden ter markt. De handel was zeer traag en de prijzen veel minder. Men besteedde voor Luxe-paarden f 450 a 550, Werkpaarden lste soort f 200 a 400, 2de soort f 70 a 150, Enters f 80 a 170, Veulens f 35 a 105, Ponnies f 60 a 130, Paarden voor de slachtbank f 15 a 60, alles per stuk. De kolonel J. H. Bolken, commandant in het 3de genie-commandement, de kolonel H. W. Van Marle, com mandant van het 4de regiment vesting-artillerie, de kapi tein der artillerie Q. F. G. Vermijne, de majoor C. L. W. Moorrees, belast met het bevel over de pantserfort-com- pagniën en de lste luitenant-adjudant der artillerie A. L. Hesta maken te zamen eene commissie uit en vertoefden jl. Donderdag te Hellevoetsluis, waar zij zich bezig hielden met de noodige opnemingen voor de afstandmeting op onze kustbatterijen. Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Zilveren Kruis*, onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, is den 27 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Twee Engelsche matrozen, die van het alhier liggende barschip „Barsingerhorn", kapitein Van der Woude, waren gedeserteerd, werden jl. Dinsdag door de Alkmaarsche politie onder de gemeente Koedijk opgespoord, aangehouden en vervolgens naar hun schip teruggebracht. Gisteren bevonden zich alhier weder een drietal leden van het „Leger des Heils," met het doel eene geschikte lokaliteit te verkrijgen voor te houden samenkomsten. Ter deelname aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich bij het Bestuur der „Vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigen46 jongelieden aan gemeld, en wel 22 voor de infanterie en 24 voor de artillerie. Op den 20sten September ontsliep, na een kort doch hevig lijden, onze innig geliefde Zoon en Broeder, de Heer J, BOON, theor. Apotb., in den ouderdom van bijna 27 jaar. Wed. P. D. BOON en familie. Helder, 28 September 1888. (Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst nu geplaatst). Voor de zoo talrijke bewijzen van deelneming, ons dezer dagen betoond, betuigen wij onzen innigen dank. Wed. P. D. BOON en familie. Helder, 28 September 1888. Een Heerenhuis op het Anker park, bevattende zes Kamers, twee Aleoven, Keuken, Kelder, Gas- en Waterleiding, Luchtdruk- schel en verdere gemakken. Adres: J. BETHLEHEM, Kanaalweg, I. 113. Luxe- en huishoudelijke artikelen. Vaste lage prijzen. Het Bestuur van den Polder Helder en Huisduinen maakt bekend, dat de jaarlijksche algemeene kroosschouw in dien Polder zal gehouden worden op WOENSDAG den 10 OCTOBER 1888, en maant belanghebbenden aan om te zorgen, dat vóór dien dag de langs hunne landerijen loopende toehtslooten behoorlijk zijn uitgekroosd. De nalatigen verbeuren eene boete van zestig cents, onverminderd hunne verplichting om binnen acht dagen na de schouwing de slooten alsnog op te maken. Helder, 29 September 1888. A. METZELAAR, Voorzitter. C. BOON, Secretaris. R A. 3VÜ, volbloed Lincoln, beschikbaar op de plaats „Kempenhout" te Wieringerwaard. Dekgeld 1' 2. Aldaar te koop: 3 beste gekruiste Lam-Rammen. SCHO ENWINKEL! Op goeden stand wordt te koop of ter overname gevraagd een Winkel, waarin dusdanige zaak gedreven wordt, des- verkiezende met overname der goederen. Brieven, letter 'L.% Bureau dezer Courant*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3