Van af 1 Jnni 1888 is het Depot Verkoophuis „DE ROODE KOUS", „The Singer Manufacturmg' C° J. A. Meijer, Singer Manufacturing C°„ te Yew-York, JACqpS VAN ROSENDAEL. Elke Machine uit bovenstaande Fabriek MOET VOORZIEN ZIJN van het Fabrieksmerk en op den arm voluit te zien geven: NIEUWE STOFFEN der Origineele Singer-Naaimachiu.es der voor Helder en omstreken gevestigd in het Hoofdgracht K 53 54. Eene zeer uitgebreide sorteering is in het Beneden-Magazijn geëtaleerd, tot welker bezichtiging belangstellenden worden uitge- noodigd, waarin inzonderheid uitmunten de Nieuwste Improved „Ringschuitje" Machines. Levering des ver kiezende op proef; onderricht gratis; drie jaar garantie; gemakkelijke betaling. HOOI TE KOOP. Tandarts BIERSTEKER is Woensdag 3 October te Helder, Kerkgracht 338, te consulteereu voor tandheel kundige operatiêu, vullingen euhetplaatseu vankunsttanden en gebitten. W erklieden-Y ereeniging, WINKELHOUDER. Koster's Kleinen Winkel Hoofdgracht, voor Najaar en Winter Artillerie-Vrijkorps. Lokaal Musis Sacruin. MIJN ZOON. 1500 tot 2000 Gulden Jaarlijks bijverdiensten kunnen fatsoenlijke lieden van iederen stand, bij eenige werkzaamheid verdienen. Offerten onder letters E. V. II., Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. Ruim 22,000 kilo best gewonnen Ia ver- hooi, staande op liet Brakkeveld te Helder. Adres: H. JANZEN Èz., aldaar. Ongeveer 15,000 kilo puike kwaliteit, staande aan den Belkmerweg (Zijpe). Te bevragen bij C. STAM, aldaar. Spreekuren van 93 uur. Helder. Door verandering van betrekking der tegenwoordige, wordt gevraagd een Aan deze betrekking is verbonden, behalve vrije woning, vuur en licht, een salaris van 10 gulden per week, met eenige emolumenten. Vereischten zijn: bekend met een winkel zaak, liet storten van een waarborgsom van f 400 en voorzien van goede getuigschriften. Gegadigden gelieven hunne brieven franco in te zenden, tot en met Vrijdag 5 October a. s., bij den ondergeteekende. P. H. BOS, Voorzitter. Oostslootstraat, 433. Berlolit uit te Schagen. Voorhanden: Kroozers, Riet-en Walhakkers, Mestvorken, Ballast- schoppen en Graven, Dorsehgereed- schap, Graanschoppen, Machine-olie, Bascules. Graanmaten, geijkte Gewichten en -Balansen, Arneri- kaausche Stierenringen, Kaaskleursel en Kaasstremsel, Keulsche Lebben, Thermometers en Maatglazen. Nieuw Nieuw Ontvangen nieuwe Amerikaansche Stofbrillen, goed voor de oogen en onmisbaar voor de in het stof arbeidenden. N.B. Buskruit (Crêpée) N°. 1 en Hagel, alsmede „Engelsche verharde Hagel". A. KOSTER, Schagen. bericht aan zijne geachte clientèle de ontvangst der 1888—89. R A. TUE, volbloed Lincoln, beschik baar op de plaats K e m p e n h o u t" te Wieringerwaard. Dekgeld f 2. Aldaar te koop: 3 beste gekruiste Lam-Rammen. Schietwedstrijd op Zondag 7 October 1888, op de schietbanen van het fort Dirks Admiraal. Aangifte tot deelneming op liet terrein, van 8 tot 12 ure des voormiddags. Het Bestuur. Binnen eene maand zal die prijs waarschijn lijk tot 60/- a 65/- (f 36 a f 39) per ton stijgen, aangenomen natuurlijk dat de aanvoeren geschikt voor de markt zijn. (Staatscourant.) ZONDAG 7 OCTOBER 1888: Een enkele buitengewone Proef- voorsteliing door het Hollandsch Fooneelgezelschap. Directie A. VAN LIER, van het Grand-Thèatre te Amsterdam. Blijspel in 4 bedrijven door H. P- BOUDIER. De hoofdrollen zullen worden vervuld door de Dames: ALBREGT-ENGELMAN, VER- STRAETE, E. VAN BIENE, D'OLIVEIRA en de Heeren: MUTTERS, MALHERBE, LAGEMAN, ANDRÉ en VAN BEEM. Aanvang; der Voorstelling; 8 uur. Prijzen der plaatsen: Eerste Rang f 1.25. Tweede Rang 75 cents. Plaatsen zijn uitsluitend op den speeldag te bespreken, 10 cents extra per plaats. De Nederlandsche consul te Londen deelt mede, dat, wegens de slechte resultaten van den oogst, Engeland in liet aanstaande seizoen eene groote hoeveelheid aardappelen zal moeten invoeren. Op de Londensche markt wordt een aard appel van flinke grootte gevraagd, en de soort die als „Magnum Bonum" bekend staat, wordt vooral gewensclit. In elk ge val zal het natuurlijk veel van hoedanigheid en grootte afhangen, of eene Nederlandsche soort hier goed kan geplaatst woi'den. Naar hij verneemt, zoude op het oogenblik niet meer dan 55/- (ongeveer f 33) kunnen worden verkregen voor Nederl. aardappelen. Uit Friesland wordt aan de „N. Rott. Crt." gemeld //Publieke verkoopingen van vastigheden worden in onze provincie gewoonlijk bij voorkeur gehouden in het half jaar, loopende van 1 October1 April. Of de oorzaak nu ligt in den eenigszins verhelderden toe stand, die sedert het voorjaar van 1888 ten aanzien van het landbouwbedrijf valt waar te nemen hoogere huur der miedlanden en grootere lust in het algemeen om gronden te huren, of dat ook nog andere invloeden hierbij in aanmerking moeten worden genomen, dit staat vast, dat, sedert de //malaise* van de laatste jaren als een looden druk over alle maatschappelijke toestanden ver- spreid lag, tot op heden in Friesland nog I niet zooveel boerenplaatsen zóó vroeg in het najaar en zóó kort op elkander ten verkoop zijn aangeboden, als gedurende de twee maanden Augustus en September van 1888. Slaat men de //Leeuwarder Courant" (bet voornaamste dagblad der provincie) van bedoelde beide maanden op, dan komt men tot de verrassende ontdekking, dat, onge acht huizen en enkele stukken los land in genoemd tijdvak niet minder dan een-en- twintig gesloten plaatsen boerderijen met daarbij behoorende kavels land in het openbaar zijn verkocht. Deze 21 zatben en landen hebben eene totale oppervlakte van ruim 650 hectaren en liggen over de geheele provincie verspreid, als teHartwerd, Longer- liouw, Oudega-Smallingerland, Arum, Fer- woude, Murrum, Declgum, Oosterbierum, Steggerda, Pingjum, Suameer, Marssum, Koudum, Folsgare, Almenum, Jelsum, Oosterend, Achlum, Rauwerd, Workum en Selmien. Vraagt men nuwelk resultaat hebben al deze verkoopingen, wat de prijzen der vastigheden betreft, opgeleverd, dan kan gezegd worden, dat, over het algemeen genomen, de verkoopsommen vrij voldoende waren en de waarde van den bodem weer eenigszins neiging tot stijging heeft. Evenwel zijn de uitkomsten in de verschillende deelen van het gewest nog al uiteenloopend en hangen de prijzen tegenwoordig meer dan vroeger van de lokale omstandigheden af. Terwijl langs de zeekusten, waar liet bouw land meest wordt aangetroffen en de koopkracht der bevolking bet geringste is, de. lust tot bieden' betrekkelijk nog minder groot mag lieeten, staan in de greidstreek op vele plaatsen weer goede koopers voor land op, en worden daar dan ook ruime prijzen geboden. Hetzelfde verschijnsel doet zich in de vruchtbaarste woudstreken, o. a. te Tietjerksteradeel en te Dantumadeel, voor. Doch in dien omtrek zijn in de dagen van voorspoed de zeden ook eenvoudiger gebleven, waardoor er nu meer welvaart heerscht dan op menigen kleigrond." Het Volksblad „Nieuw Leven", dat sinds eenige maanden krachtens een besluit van den Ned. Protestantenbond en de Ver- eeniging tot verspreiding van christelijke blaadjes door den heer O. Rommerts, direc teur der Coöp. Handelsdrukkerij te Leeuw arden, wordt uitgegeven, behelst een artikel over bescherming, bepaaldelijk van den land bouw. Daar wordt gewezen op liet feit, dat het den Ned. landbouwer in de laatste jaren niet voordeelig is gegaan wegens den grooten aanvoer van granen, vooral uit Amerika, zoodat het mud tarwe, dat in 1879 te Londen f 10.40 gold, in 1885 slechts f 6.50 bedroeg. Europa wordt door vreemd graan overstroomd. Op de vraag, of dit gelukkig dan wel onge lukkig is, antwoordt „Nieuw Leven" o. a. het volgende: „De vaderlandsche landbouwer zegt, althans er zijn er die zeggen: „dat is bitter onge lukkig". Zij beweren, dat liet dalen der graanprijzen liet bestaan van den landbouwer hier te lande bedreigt. Zij oordeelen, dat daartegen maatregelen genomen moeten worden. „Maar alle burgermenschen en arbeiders, die door het dalen der graanprijzen goed koop brood eten, komen tegen dat oordeel op en zien in dien aanvoer uit den vreemde eene weldaad. „Er zijn hier dus tegenstrijdige belangen. Die te vereenigen, of liever voor den één de weldaad te behouden en voor een ander het nadeel af te wenden, schijnt onmogelijk. Intusschen blijven velen, die hoogen prijs der landbouwproducten wenschen, door allerlei middelen op bescherming aandringen. z/Hoe zal deze bescherming nu tot stand komen? Heel eenvoudigLaat de Regeering, zeggen zij, van al het vreemde graan dat hier ingevoerd wordt belasting of invoer rechten eischen. Dat heeft men in Duitsch- land en in Frankrijk ook gedaan. Duitsch- land .heeft op het mud tarwe dat van buiten aangebracht wordt f 1.40 invoerrecht gesteld en Frankrijk zelfs f 2.50. Dus wordt kunst matig ieder mud tarwe met die som ver hoogd. Waarom zou Nederland dit niet doen „z/Wij danken u hartelijk", zeggen alle burgermenschen, „want per slot van rekening moeten wij het betalen." „Tegen deze redeneering is niet veel in te brengen. Het is volkomen waar, dat, als het graan duurder wordt, ook het brood in prijs rijst en dat die rijzing neerkomt op de beurs van broodeters. ////Ja, maar", zeggen eenige landbouwers, „wij kunnen dan beter bestaan en dus ook meer laten verdienen door onze arbeiders." „Maar de andere partij antwoordt: „Dat hebt gij mis, want, ten minste als gij uw land moet huren, zullen de huurprijzen van dat land ook weer stijgen indien uwe winsten grooter worden. Gij begrijpt dus wel, dat alleen de landeigenaar gebaat wordt door uwe invoerrechten." Dat laatste gelooft „Nieuw Leven" ook. „Laat ons," zegt het blad ten slotte, „toch bij deze zaak, evenals bij alle andere aange legenheden, ons best doen om niet door liet eigenbelang ons te laten leidenmaar pogen wij ons te verheffen tot dat hooger stand punt,. waarop wij alleen vragenWat strekt tot nut van liet algemeen? Het algemeen belang moet den doorslag geven." De nieuwe wet iu den staat New-York, volgens welke ter dood veroordeelden voort aan door middel van electriciteit zullen moeten worden gedood, zal op 1 Januari in werking treden. De beul Grant lieeft ronduit verklaard, „liet bijltje er dan maar bij neer te leggen," ofschoon het ambt jaarlijks een 8000 pd. st. opbrengt. Hij vindt zeker, dat de aardigheid er op die manier afgaat! Intusschen zegt men, dat hij geheel en al instemt met de menschlievendheid der nieuwe methode van terechtstelling, maar dat hij niet wil, dat zijn naam in de geschiedenis bekend worde als de man die het eerst deze nieuwe strafoefening toepaste. Toen het ophangen in Engeland was uitgevonden was Jack Ketch beul, en nog wordt de „hang- beul" in Amerika zoo betiteld. Dr. Guil- lotin vond den valbijl uit, vandaar de guil lotine. De Spaansche ruggegraatbreker heet „garrotte" naar Garroti, den uitvinder. Zeer begrijpelijk is het dus, dat Grant er iets op tegen heeft, dat het voortaan ge bruikelijk zal worden in de couranten te vermelden: „De veroordeelde werd stevig aan de „Grant" vastgebonden, men drukte op den knop, en alles was voorbij." De „Neue freie Presse" geeft, om de dames beleefdheid te leeren, eenige Weener tram-anekdote ten beste. Een dame stapt een natuurlijk eivolle tramwagen binnen. Een jong heer staat op en biedt haar zijn plaats aan, die zij inneemt zonder een enkel woord te spreken. „Wat belieft u?" zeide de heer. „Ik zeide niets," antwoordt de dauie bits. „O pardon! ik dacht dat u dank u zeide," sprak de heer weder. Het gezelschap lacht, de dame staat woedend op en gaat naar buiten. Tweede geval. Een dame stapte een natuurlijk eivolle tramwagen binnen. Een oud heer staat op en biedt haar zijn plaats aan, die zij inneemt zonder eèn enkel woord te spreken. De oude heer maakt een praatje. „Gaat u ook mede naar Penzing?" vraagt hij. De dame staat verschrikt op en vraagt „Gaat deze tram dan naar Penzing?" De oude heer neemt terstond zijn eigen plaats weder in en zegt. kalm: „Deze niet, maar die daar ginds aankomt." Het gezelschap lacht, de dame gaat woedend naar buiten en stapt uit. Snelpersdruk van A. A. Bakker CzNieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4