doen met een ijver alsof het pas beginnende handelaartjes waren. Het is waar, dat geld, dat vermaledijde, is een erg prozaïsch ding om op den voor grond te stellenmaar in liet patiënten- knijpen steekt toch ook niet zooveel poëzie, zoodat men niet mag aannemen, dat een zekere artistieke geringschatting van het slijk der aarde dezen dokter naar een ander prétexte voor zijne afreis heeft doen zoeken. En ware hij in dat zoeken nu nog maar een weinig gelukkig geweest Maar uit hetgeen hij gevonden heeft, blijkt nu zonneklaar, dat het „gezocht" is, dat het maar beter geweest ware, indien dr. Mezger tegenover den journalist, die hem kwam intervieuwen, de lippen stijf op elkander hadde gedrukt en slechts gewezen had op de aan kondiging tegen den wand zijner kamer: Verzoeke niet over Wiesbaden te spreken! Wat?! Moest hij nu, op het oogenblik, dat hij Amsterdam met gansch zijnen stoet van rijke patiënten staat te verlaten en vooral aan het Amstelhótel, maar ook aan de overige ingezetenen merkbaar nadeel berokkent, moest hij nu aan geheel het beschaafd Europa verkondigende roep van gastvrijheid, op welken Nederland steeds zoo fier is geweest die roep is voor Nederlands hoofdstad onverdiend Dat noemt men een „coup de Jarnac", dokter, in plat Amsterdamsch, en als ge eens hooren kondet wat voor liefelijkheden men nog meer hardop aan uw adres afzendt, dan zoudt ge u misschien erg boos maken, tenzij ge misschien dacht: „ja, de lui hebben toch eigenlijk ook gelijk; netjes is 't niet!" Gelukkig dat zeer vele vreemdelingen, óók om uwentwille, hier komen en gekomen zijn, die in hun land allen getuigenis tegen u zullen afleggen, als men hen vraagt: „Is het waar, dat Amsterdam zijne vreemde gasten zoo slecht bejegent?" Straatschenderijen! De toestand is erger dan ooit te vorenroept de naar een betere standplaats vertrekkende dokter uit. Mallepraat, waarschijnlijk van de eene of andere zenuwachtige patiënt, die verschrikt is door een hoepel, die haar mooie lichte japonnetje bij ongeluk bezoedelde. Zal de Keizerin van Oostenrijk, die hier vrijelijk langs de straten ging en Krasnapolsky bezocht, er ook zoo over oordeelen? Zal Eugénie, de ex-Keizerin van Frankrijk, die men ten vorigen jare, slechts vergezeld van eene enkele dame, door de drukste straten zag wandelen, op haar gemak de uit stallingen der winkels beschouwende zal ook deze verklaren, dat Amsterdam onheusch is jegens den vreemdeling? Maar zoo spreekt wel een zoon van onze stad, die hier zijnen roemrijken naam ver wierf, en nu, niet tevreden dat hij ons zijne zieken met zijn vertrek ontneemt, ons ook nog de vreemdelingen ontrooven wil,die niet met verlamde ledematen hierheen komen. Toen de burgemeester het hoorde, moet hij zoo wit en zoo kwaad geworden zijn //als een doek". De heilwenschen, die met dr. Mezger anders zouden medegereisd zijn naar Wies- baden, blijven nu, na deze opzettelijke be- leediging, stil te Amsterdam, en wanneer onze stad een beetje meer militaire eer in haar knoopsgaten had maar we zijn „maar" kooplui dan zou het te bezien staan of dr. Mezger zelfs wel te Wiesbaden zou komen. Heilwenschen blijven toch achterwegeeen standbeeld richten we ook niet voor hem op, al geneest hij in Wiesbaden ook een Kafferkoning van zijn rhumatiek; een profes sorsbaantje aan de Universiteit al gingen al de tegenwoordige professors dood en al kwamen er twee leerstoelen voor de massage, dan nog niet voor den ontaarden Amster dammer, die ons het gemis van de edelste der volksdeugden, de gastvrijheid, openlijk durft verwijten. Aldus besloten in bierhuis en sociëteit op alle de dagen, nadat dr. Mezger door het „Handelsblad" geïnt.ervieuwd was. Dit is het belangrijkste wat hier gebeurd is; of vindt ge misschien belangrijker, dat ik zooeven een bekenden dronkaard, die door een politie-agent „ondersteund" werd, tot dezen hoorde zeggen: „Diender, ik veracht je als een glas water!" Deze wijsgeerige opmerking verhaastte wel, maar verzachtte niet, zijne komst in het politiebureau, en de agent toonde daarbij veel meer toewijding dan zijn collega, die een gesignaleerd en gearresteerd pseudo- gasfitter (die namens de gasfabriek 's morgens de huizen binnentrad en uit zijn eigen naam enkele portatieve voorwerpen medenam) maar weer losliet, omdat hij vergeten had het adres te vragen van de dienstmeid, die den nagemaakten gasfitter had herkend en gede- nonceerd. Zoo zijn de dienders! Tot Secretaris der Yereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noordhol land is benoemd de heer mr. A. A. Land, Secretaris van Haarlem, en tot eere-lid, de heer P. B. J. Ferf, lid der Gedeputeerde Staten. Het Bestuur bestaat voorts uit de burge meester mr. G. Van Tienhoven, te Amster dam, eere-voorzittermr. E. A. Jordens, te Haarlem, voorzitter; H. J. Versteeg, te Zaan dam; II. J. Calkoen, te Edam, en J. Ph. Dolleman, te Heemstede. Van Wieringen wordt gemeld: „Over het algemeen, en in aanmerking genomen hoe men elders door de vele regens en overstroomingen schade geleden heeft, hebben onze Wieringers nogal een goed jaar. In den regel hindert de droogte ons hier eerder dan de vochtigheid. In den voor zomer was de hooioogst door droogte en koude zeer schraalmaar toen later de regens invielen, ging het gras met geweld aan het groeien, zoodat men hier het heele jaar door gehooid heeft en daardoor nog een zeer goeden oogst heeft gekregen, terwijl er in de velden nog overvloed van gras is. Wat den bouw betreft, de granen zijn redelijk; wel is men lang in zorg geweest, dat ze niet rijp en niet droog zouden worden en ze zijn dan ook buitengewoon laat, zoodat de haver nu, 28 September, nog niet geheel afgemaaid is, maar deze laatste mooie weken hebben ook die zorg goed gemaakt. De aardappelen zijn over het algemeen slecht en leveren weinig op, het loof is te vroeg gestorvenvan de ziekte heeft men in de herfstaardappelen nog niet veel last, doch die vrucht is veel minder dan andere jaren. Zooals men weet heeft onze burgemeester zijn ontslag ingediend. De heer P. Maats heeft 28 jaar deze betrekking waargenomen en ongetwijfeld veel goeds tot stand gebracht, 't Is te hopen, dat men een flink en tevens ge goed man vindt, die lust heeft de belangen van ons eiland te behartigen. De restauratie van de kerk te Oosterland is bijna volbracht. De dikke muren zijn nu geheel van turfsteen opgemetseld, de kleine venstertjes blijven in waarde; ik hoor dat de ruitjes weer in lood zullen worden gevat het zal, als alles klaar is, van binnen eene middeleeuwsche duisternis zijn. Van buiten handhaven kerk en toren nu weer hun oud eenvoudig karakter. De toren is tot aan den top gevoegd, gepleisterd en bijgewerkt, het dak met lei gedekt, waarop zich van weerskanten een paar dakvenstertjes verheffen, niet ongelijk aan duiventillen. Het geheel maakt een goeden indruk. Van binnen is alles nog doodsch en ledig; met de restauratie daarvan zal men eerstdaags aanvangen. Op het kerkhof staat nu sinds eenige maanden een armzalig troepje banken in wind en regen, die hunnen leeftijd nog niet bij eeuwen tellen. Ben ik goed onderricht, dat wil men nu dat pover huisraad weer in de gerestaureerde kerk zijne oude plaats doen innemen. Dat acht ik nu een onbeschrijfelijken wansmaak. Neen, in die oudekerk moeten nu ook ouderwetsche, met snijwerk versierde banken hare plaats hebben. Dat zou zeker nog Wat tijd en geld kostenmaar haast is er niet en geld heeft het Rijk ter beschikking. Op ons eiland worden er gevonden, die de houtsnijkunst beoefenen. Het zou dien tak van industrie niet weinig bevorderen, als men hen naar oude kerkbanken, zooals die o. a. nog te Bolswaixl gevonden worden, aan het werk zette en hen daarop hunne krachten liet beproeven. Liet men dit in den winter doen, dan ware het tevens voor sommigen eene soort werkverschaffing. Alleen door dergelijke ouderwetsche banken zou de kerk van Oosterland naar behooren kunnen worden gemeubeld. Deze zaak zij 's Rijks architect zoowel als den belangstel lenden in de houtsnijkunst aanbevolen." Uit Hoogwoud wordt aan de „N. R.Crt." gemeld „Gelijk wij eenigen tijd geleden gemeld hebben, heeft het bestuur der spaarbank van het departement Hoogwoud van de Maat schappij tot nut van 't Algemeen de besturen van eenige andere spaarbanken uit den om trek uitgenoodigd, van gedachten te wisselen over eene verlaging van den rentevoet. Tengevolge daarvan is er thans eene ver gadering gehouden met de besturen der spaarbanken van Twisk, Abbekerk en Span broek, teneinde het vóór en tegen te over wegen van eene eenparige verlaging der rente, die bij genoemde spaarbanken nog 4 pet. bedraagt. Met groote meerderheid werd het wensche- lijke van verlaging uitgesproken. Over de vraag tot hoeverre die verlaging zich zou uitstrekken, was men het niet zoo spoedig eens. Terwijl sommigen tot 3 pet. wenschten te gaan, verlangden anderen haar te beperken tot 3.2, en weer anderen tot 3. 6 pet. 's jaars. Dit laatste voorstel vond den meesten bijval." Naar het orgaan van het „Leger des Heils" meldt, zal al het geld, dat in Neder land gecollecteerd wordt, voor een „Zelf verloocheningsfonds", naar den generaal van het „Leger" worden gezonden met bepaald verzoek het te gebruiken voor het maken van propaganda voor het „Leger" in Neder- landsch-Indië, waartoe bijzondere plannen beraamd worden. Jl. Maandagmorgen is te Amsterdam voor de eerste maal het nieuwe orkest der vennootschap „Het Concertgebouw" samen gekomen en werden de heeren W. Kos als eerste en F. Wedemeijer als tweede directeur officieel door het bestuur voorgesteld. Het orkest is als volgt samengesteld 12 le violen, 10 2e violen, 8 alten, 6 violoncellen, 6 contrabassen, 1 harp, 2 flui ten, 2 klarinetten, 2 oboé's, 2 fagotten, 4 hoorns, 2 trompetten, 2 kornetten, 3 trom bones, 1 tuba, 3 slagwerk. Den 3en November wordt het eerste avond concert en 4 November het eerste middag concert gegeven, zoodat de gelieele maand October voor repetiën beschikbaar is. De Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij vervoerde in het derde kwartaal van 1888 2,678,430passagiers, tegen 2,888,990 in hetzelfde tijdvak van 1887. Van 1 Januari tot ultimo September jl. 7,284,868 passa giers, tegen 7,631,878 in hetzelfde tijdvak van 1887. Een stiefmoeder te 's Hage, die haar stiefkind zoodanig had geslagen, dat het vierjarig meisje aan bloeduitstorting in de hersenen een kwartier later stierf, stond jl. Maandag voor de Haagsche Rechtbank terecht, beschuldigd door haar mishande lingen den dood van het kind te hebben veroorzaakt. Het Openbaar Ministerie vorderde 6 jaren gevangenisstraf. De verdediger van beklaagde, mr. Mazel, vroeg vrijspraak, wegens gebrek aan bewijs van de mishandeling zelf en de onzekerheid dat de dood daarvan het gevolg is geweest, 't Bleek dat de vrouw het kind ruw behandelde, maar de mogelijkheid dat het gevallen is, was niet uitgesloten. De koetsier, die jl. Zondagnacht op de buitenplaats te Monster jacht maakte op een otter en, gevuurd hebbende, een man, die- in het struikgewas sliep, bleek doodgeschoten te hebben, was niet alleen. De veldwachter was bij hem, eveneens gewapend met schiet geweer. Het lijk is naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht en daar geschouwd. Drie hagelkorrels van verschillende nummers wa ren in het lichaam gedrongen, een daarvan in de hartstreek. Bestuurderen der Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer te Amsterdam hebben een open brief tot dr. Mezger gericht, waarin zij uit naam hunner Vereeniging, die er steeds naar streeft den goeden naam van Amsterdam meer en meer in den vreemde bekend te maken, een krachtig protest aanteekenen tegen de uitspraak van dr. Mezger, dat de baldadigheid der straat jeugd, aan vreemdelingen het verblijf daar onmogelijk maakt. Bestuurderen vertrouwen, dat die woorden dr. Mezger in een oogenblik van ergernis zullen zijn ontvallen. Jl. Zondag voormiddag schoot te Kampen bij de schietoefening een schutter zich bij ongeluk door een zijner voeten. Een der andere schutters, dit ziende, viel flauw. Adelina Patti is tot officier d'académie benoemd. Iets voor onze jonge dames. Hoe de Koningin van Zweden van haar zenuwachtigheid wordt genezen. Zij staat om 7 uren op, brengt zelf haar kamer in orde (vegen incluis) en drinkt dan een glas melk. Vervolgens gaat zij in den tuin werken tot 12 uren; dan ontbijten, een uur rusten en tot 6 uren weer in den tuin werken. Dan een douche en het middagmaal; te 9 uren naar bed. Sta teil-Generaal. De herziening van het reglement van orde is jl. Dinsdag door de Tweede Kamer ten einde gebracht. Op voorstel van den heer Schaepraan is de eind-stemming verdaagd tot een naderen dag, om den voorstellers gelegenheid te geven, zoo noodig, onregel matigheden er in te verbeteren. Uiterlijk 1 November a. s. zal het reglement echter in werking treden. Verder heeft de Tweede Kamer de over eenkomsten met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij betreflende het stoom- bootveer Enkhuizen-Stavoren en de verplaat sing der werkplaatsen te Haarlem bekrachtigd en daarop een aanvang gemaakt met de behandeling van het analytisch verslag. Na den afloop hiervan zal aan den heer Huber gelegenheid gegeven worden tot eene inter pellatie over de beri-beri-commissie. Met 46 tegen 39 stemmen heeft de Kamer gisteren verworpen het voorstel des heeren De Beaufort c. s., om van harent wege een analytisch verslag van hare beraad slagingen te doen verschijnen. Daarop heeft de interpellatie over de beri- beri-commissie plaats gehad. De Minister van Koloniën deelde mede, dat hij zou voor stellen die commissie te ontbinden en dat de benoeming eener nieuwe commissie niet ge- wenscht was. Spoorwegbcgrooting. Voor de gezamenlijke uitgaven, voor den aanleg van Staatsspoorwegen in het jaar 1889 te doen, wordt f 3.774.000 geraamd. Daar het vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren op f 1.679.000 is begroot, moet de bijdrage voor den aanleg van Staatsspoorwegen uit de middelen van 1889 op f 2.095.000 gesteld worden. Van de werken voor de volgens de wetten van 1860 en van 1873 aangelegde lijnen zijn nog te maken de voltooiing der stations te Amsterdam en de oprichting van een definitief hoofdgebouw op het station te Nijmegen. De vernieuwing van een deel der fundeering van de overkapping op het centraal-personen- station, met goed gevolg tot stand gebracht wordende, werd naar gelang van het vorderen der werkzaamheden met het opstellen van het nog ontbrekende deel der overkapping aange vangen en voortgegaan. Na afloop van dit werk zal de voltooiing van het station wor den voortgezet. Voor het definitieve hoofdgebouw op het station Nijmegen wordt een ontwerp in ge reedheid gebracht, ten einde in het volgende jaar met den bouw aan te vangen. Van de lijnen, waarvan de aanleg is bevo len bij de wet van 10 November 1875, werd het gedeelte WaalwijkVlijmen voorloopig in exploitatie gebracht. De definitieve exploi tatie zal met den aanstaanden winterdieust aanvangen. De werken voor het maken van het derde of noordelijke perron op het centraal-personen- station te Amsterdam worden eerlang aan besteed. Omtrent de lijn DordrechtEist wordt medegedeeld, dat ontwerpen voor de verlenging van de overkapping en voor het maken van eene voetbrug over het station Geldermalsen in bewerking zijn. De werken op het gedeelte Maassluis Hoek van Holland zullen in het volgend jaar gereed kunnen komen, evenals de op het gedeelte van Schiedam tot Maassluis nog te maken bruggen over de poldervaart en over de haven te Maassluis. Gemeenteraad van Zijpe. Vergadering van Dinsdag 2 October 1888. Afwezig de heeren G. Schuijt en K. Francis. Alvorens tot de behandeling der begroo- tingen van de rekeningen der Gemeente, Weeshuis en Armbestuur, dienst 1889, over te gaan, worden, na de opening van de ver gadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, een paar ingekomen stukken gelezen. Van den heer De Vries, te Texel, benoemd tot hoofd der school aan 't Zand, was een schrijven ingekomen, kennis gevende, dat hij, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, het officiëele bericht zijner benoeming heeft ontvangen, tevens mededeelende, dat hij nog niet kan bepalen, wanneer hij zijne betrekking kan aanvaarden, wat hij echter zoo spoedig mogelijk zal doen, uithoofde hem nog geen ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking is verleend. Van HH. Gedeputeerde Staten was eene missive ingekomen, inhoudende goedkeuring der Rekening 1887 en Suppletoire Begrooting. Na lezing der genoemde ingekomen stuk ken, wordt gelezen en hierna goedgekeurd de begrooting van het Weeshuis, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 3859.14^, en van de Algemeene Armen, bedragende in ont vangst en uitgaaf f 9445.01. Voor het in behandeling nemen der Ge meente-begrooting, vraagt en verkrijgt de heer Nobel het woord. Hij zegt, met genoegen op de begrooting gezien te hebben, de vermindering der op centen op het personeel met 5 pet., doch niet wat betreft de verlaging der hoofdelijken omslag met f 300, daar hij nimmer de hoofdelijken omslag zou willen verlagen, zoolang de opcenten op het personeel niet geheel vervallen waren, daar de hoofdelijke omslag z. i. een veel rechtvaardiger heffing is, dan de opcenten op het personeel, daar de laatsten vooral diegene treffen die 't minst kunnen betalen. Om deze reden zou hij de opcenten op het personeel met 10 pet. willen verminderen, en de hoofdelijken omslag on veranderd laten. Schuld delgen vindt hij uitstekend, doch aangezien de schuld der gemeente zeer miniem is, acht hij een aflos sing van f 1200 te hoog, als hiervoor lasten geheven moeten worden. In dit geval is f 600, z. i. voldoende. De heer Kaan zou wenschen, dat de post „onderhoud school en onderwijzerswoning", met f 500 werd verhoogd, om daarna nog maals pogingen aan te wenden tot aankoop van het reeds meermalen genoemde huis te Oudesluis, ter verkrijging van een zoozeer gewenscht schoolplein. Hij blijft bij zijn vroegere bewering dat het hoogst gevaarlijk en onverantwoordelijk is, de kinderen te noodzaken op de openbaren weg, bij een groote sluis te laten spelen. De heer Biersteker acht het gevaar aan het schoolplein te Burgerbrug verbonden, grooter als dat te Oudesluis, en alvorens hierin verbetering te brengen, zou hij liever eerst de schuld geheel willen aflossen. Na nog eenige discussie hierover stelt de Voorzitter voor, de Begrooting in behandeling te nemen, ten einde de verschillende posten in volgorde te behandelen. Na de aanneming van dit voorstel, is men al spoedig genadert tot de post „Brandwezen" De heer Kaan stelt voor, deze post, in 't belang van zijn voorstel tot aankoop van genoemd huis, met f 200 te verminderen. De Voorzitter en de heer Biersteker achten deze post niet voor vermindering vatbaar, daar de kosten van onverhoopte branden groot kunnen zijn, getuige de onlangs bij den heer Louwe plaats gehad hebbende brand, wat de gemeente f 40 kostte. Het voorstel werd met 8 tegen 1 stem verworpen. Evenzoo het voorstel des heeren Kaan, om de post onderhoud-school en onderwijzers woning met f 500 te verhoogen. De heer Nobel sympathiseerde wel met dit voorstel, doch om zijn wensch, betreffende de verlaging der opcenten en het onveranderd laten van den hoofdelijken omslag vervuld te krijgen, kon hij er niet zijn stem aangeven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2