Mej. G. Klots, Lokaal Mnsis Sacram. ZONDAG 7 OCTOBER 1888: MIJN ZOON. Wed. J. W. L. Beeker- van Kelekhoven Holloway's Pillen. Restauratie Proot, eene flinke Dienstbode, BEKENDMAKING. Amsterdamsche Courant. Een enkele buitengewone Proef- voorstelling door het Hollandsch Fooneelgezelschap. Directie A. VAN LIER, van het Grand-Thè&tre te Amsterdam. Blijspel in 4 bedrijven door H. P- BOUDIER. De hoofdrollen zullen worden vervuld door de Dames:. ALBREGT-ENGELMAN, VER- STRAETE, E. VAN BIENE, D'OLIVEIRA en de Heeren: MUTTERS, MAL1IERBE, LAGEMAN, ANDRÉ en VAN BEEM. Aanvang der Voorstelling S uur. Prijzen der plaatsen: Eerste Rang f 1.25. Tweede Rang 75 cents. Plaatsen zijn uitsluitend op den speeldag te bespreken, a 10 cents extra per plaats. Uitgebreide keuze in Kachels, Haarden, Fornuizen, Turf- en Kolenbakken, fijne en gewone Zinken Platen en verder alle Keukenbenoodigdheden. Zie de uitstalling op 't boven-Magazijn. W eststraat 74 T. C. GOVERS. 3FL J\- ÜVE, a*£gLvol bloed Lincoln, beschik baar op de plaats „K e m p e n h o u t" te Wieringerwaard. Dekgeld f 2. Aldaar te koop: 3 beste gekruiste Lam-Rammen. Weststraat 110, kan nog eenige leerlingen plaatsen op de cursus voor nuttige en fraaie handwerken. Tevens is zij voornemens, bij genoegzame deelneming tegen half October eene cursus te openen, uitsluitend voor het vervaardigen van kunstbloemen, tegen billijke conditiën. heeft de eer de ontvangst te berichten der Nouveauté's in Dames- en Kindermantels. Paleisstraat 4. Amsterdam. Koninklijk Instituutvoorde Marine. Op ZATERDAG den 6<i« OCTOBER 1888 zal, bij onderhandsche inschrijving, worden aanbesteed Het uitnemen der Jalousiën en het aanbrengen en sluitend maken der dubbele ramen van gemeld Instituut. De inschrijvingsbiljetten, welke niet gezegeld behoeven te zijn, moeten vóór of op genoemden datum, uiterlijk 's middags 12 ure, worden bezorgd ten bureele van den ondergeteekende, bij wien tevens inlichtingen zijn te bekomen. De Officier van Administratie bij gemelde Inrichting, D. A. VAN DER LAAN. Verzwakte gestellen. Zwakke personen hebben ongelukkig den meesten aanleg om de slachtoffers te worden van gevaarlijke ziekten, tenzij de zuiverheid van het bloed en de geregelde werking der levensorganen zorgvuldig bewaard worden. Holloway's Pillen kunnen met den meesten ernst aan bevolen worden als de beste zuiverings-, genees- en purgeermiddelen, wanneer het lichaam van natuur zwak, of door een of ander toeval in wanorde is. Zij geven nimmer teleurstelling en veroorzaken geene zwakte en benauwdheid, die maar al te dikwijls de gevolgen zijn van het gedurig gebruik van de gewoonlijk geweldig werkende kruiden, welke dikwij ls gedachteloos,hoewel aller-ramp- spoedigst, worden voorgeschreven. Deze Pillen, inderdaad, beschermen zorgvuldig de bestanddeelen van het dierlijke samenstel. Zij verrijken het bloed als het arm van kwaliteit, zij vermeerderen dat vocht als liet ongenoegzaam in kwantiteit is en ver sterken altijd. Doosjes Pillen en Potjes Zalf: f 0.80, f 1.85, f3.—, f6.75, f 13.50 en f20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege. men zich bij den Professor H o 11 o w a y, 533, Oxford-Street, Londen. De Kolonel. Commandant van het 4Je Regiment Vesting- Artillerie, zal, op MAARfDlG den 8 OCTOBER 1SSS, des middags ten 12 ure, in het openhaar aanbesteden De levering van Fourages voor de te Helder gedetacheerde paarden van het 3de Regiment Veld-Artillerie, voor het tijdvak van en met 1 November 1888 tot en met 31 October 1889. De voorwaarden van de aanbesteding liggen van heden af, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, ter inzage op het Bureau van genoemden Commandant in de Artillerie-kazerne. Helder, 25 September 1888. De Kolonel voornoemd, H. W. VAN MA RLE. Hof 3, Alkmaar. Dagelijks gelegenheid tot dineeren a f 1.— en hooger. Te ALKMAAR wordt gevraagd, tegen 1 November a. s., die een burgerpot kan koken en huiswerk verrichten. Brieven franco, onder No. 250, aan de Boekhandelaars HERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. De Burgemeester van Wieringerwaard herinnert de ingezetenen aan de verplichtingen, hun bij artt. 14 en 19 der wet van 4 December 1872, Staatsblad N°. 134, opgelegd. Art. 14 luidt: Bewoners van huizen of vaartuigen, waarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, mogen geen scholen bezoeken, dan na verloop van 8 dagen, nadat de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van eenen geneeskundige, uit die huizen of vaartuigen geweken is. Art. 19: Het hoofd van een gezin geeft, wanneer daarin eene besmettelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 uren, nadat hem het feit ter kennisse is gekomen, mede- deeling aan den Burgemeester. Overtreding van art. 14 wordt gestraft met eene boete van f 5 tot f 25 en met gevangenis van een tot drie dagen, van art. 19 met eene boete van f 10 tot f 100 en met gevangenis van drie dagen tot eene maand. Wieringerwaard, 3 October 1888. De Burgemeester voornoemd, C. D. REZELMAN. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn feestdagen. De //Amsterdamsche Courant" zal, na nauwgezette keuze, de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De /Amsterdamsche Courant" is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden f 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afge schrikt, onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal De Brakke Grond", Nes 53. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag .2 October 1888. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. 1 vacature. De tribune is door een talrijk publiek bezet. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de voorziening in de vacature van Hoofd der gemeenteschool No. 3. Door den Voorzitter wordt herinnerd, dat in eene vorige zitting door B. en W. is voorgesteld, de vacante betrekking van Hoofd der gemeenteschool No. 3, in plaats van door het houden van een vergelijkend examen, te vervullen door opschuiving der hoofden van scholen in de buitenwijken der gemeente, en den heer Sant, Hoofd der school te Huis duinen, te benoemen tot Hoofd der school No. 3. De Voorzitter herinnert verder, dat het besluit genomen is, om in deze advies te vragen aan de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Na deze herinnering aan een en ander, wordt door den heer over de Linden beweert, dat door het Dag. Best. niet juist is opgevat het voorstel, door hem gedaan. Hij heeft, beweert hij, niet alleen voorgesteld, het advies te vragen der Schoolcommissie in zake de wijze van benoeming van een Hoofd der school, maar *t was hem daarbij ook te doen om zoodanige voorlichting, dat men bij opschuiving den waardigste kon kiezen. Door den heer Vos wordt daarop voorgesteld, ter verdere behandeling van deze zaak eene zitting met geslotene deuren te houden. Hij doet dit voorstel in overleg met de heeren Franken en Janzen en vindt daarbij steun bij den heer over de Linden, 't Voorstel, dat door den heer Van Neck bestreden wordt, wordt bij stemming aange nomen met 11 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Verfaille, Van Neck, Korver, Oudenhoven en de Voorzitter. De openbare zitting wordt opgeheven en gaat over in eene zitting met geslotene deuren. Na heropening der openbare zitting wordt met 15 stemmen tegen 1 besloten, dat de vacante betrekking zal worden vervuld door opschuiving bij keuze De heer Hordijk stemde tegen. Met geslotene briefjes wordt daarop gestemd en gekozen tot Hoofd der school No. 3 de heer W. Westendorp, Hoofd der school No. 1 (te Koegras), met 10 stemmen. Op den heer F. Sant, Hoofd der school No. 2 (te Huisduinen), werden 6 stemmen uitgebracht. Er geschiedt voorlezing van een adres van den heer W. Westendorp, houdende verzoek om, ingeval hij niet mocht worden over geplaatst, te worden ontslagen uit zijne be trekking van Hoofd der school No. 1, omdat hij voor eenigen tijd is benoemd tot onder wijzer aan eene gemeenteschool te Amsterdam. Uithoofde van de daareven genomen beslissing, wordt dit adres nu ter zijde gelegd. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt, met ingang van 1 November e. k., aan mej. T. S. WestendorpHibma eervol ontslag verleend als onderwijzeres in vrouwelijke handwerken aan de gemeenteschool No. 1. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een onderwijzer aan de gemeenteschool No. 1. Op de voordracht waren geplaatst de heeren N. Raap en J. J. Janzen, beiden alhier en J. P. Bouma, te Texel. Met algemeene stemmen wordt No. 2 van de voordracht, de heer J. Jansen, benoemd. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van een plaatselijken teekenonderwijzer. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. F. De Graaf, te Rotterdam, H. Janzen, te Leiden en C. II. Steenheek, te Herwijnen. Voorlezing geschiedt van een brief van den heer commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, houdende uitdruk king van den wensch tot benoeming van No. 1 der voordracht. Benoemd wordt de heer De Graaf met 11 stemmen. Op den heer Janzen werden 5 stemmen uitgebracht. Op voorstel des Voorzitters worden B. en W. gemachtigd opnieuw over te gaan tot openbare verhuring van het //oude Post kantoor", thans in huur bij den heer Hattinga Raven. Met eenparige stemmen worden achtereen volgens vastgesteld de door B. en W. aan geboden concept-besluiten tot heffing in 1889 eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd en van een hoofdelijken omslag, tot een bedrag van f 30,000. In 't besluit tot heffing van eerstgenoemde belasting wordt, naar aanlei ding van opmerkingen, door den heer Franken gemaakt, de heffing ook van toepassing ver klaard op zoo mogelijk hier gefabriceerde sterke dranken, en uitzondering gemaakt voor brand-spiritus, als niet tot drank gebezigd wordende. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen, dat de heeren J. O. Leich en J. P. Van Varik hun dank hebben betuigd voor de door den Raad ten hunnen aanzien genomen gunstige beschikkingen, en dat HH. Gedep. Staten hunne goedkeuring liebben gehecht aan de besluiten van den Raad tot verhooging der vaste bezoldiging van den heer Van Varik met het bedrag zijner toe lage voor het houden van avondschool, en tot verkoop van gemeentegrond achter eenige perceelen aan de Loodsgracht. Voorlezing geschiedt van een, tlians op zegel gescln-even, adres van Mej. M. Rezel, weduwe van S. Zwaan, in leven doodgraver alhier, houdende verzoek om een wekelijksche toelage. Door den Voorzitter wordt, na mens het Dag. Best., voorgesteld, aan dit verzoek geen gevolg te geven. De heer Korver komt hiertegen op, en vraagt, waarom ook thans niet eene toelage te verleenen. De Voorzitter antwoordt, dat er, naar 't gevoelen van B. en W., een einde moet komen aan het toestaan van zulke toelagen. De heer Korver dringt aan op gelijkheid en vindt geen reden, om nu anders te han delen dan bij vroegere gevallen. Het ont vangen eener toelage komt adressante even zoo goed toe, volgens spreker, als anderen, aan wie men niet geaarzeld heeft ze te ver leenen. De heer over de Linden doet uitkomen, dat adressante zelve niet in dienst der gemeente is geweest en dat zij nog wel instaat is iets te verdienen. - De heer Verfaille betuigt zijn leedwezen, dat niet in de vorige zitting, vóór het toestaan eener toelage aan den heer Leich, de wensch werd te kennen gegeven, om aan het toestaan van zulke toe lagen een einde te maken.-Bij stemming wordt, met 13 tegen 3 stemmen, het verzoek van mej. de wed. Zwaan van de hand gewezen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat op 28 September 11. eene verificatie van de boeken en kas des ge meente-ontvangers heeft plaats gehad, dat een en ander in volkomene orde is bevonden en dat zich in kas bevond de som van f 5757.79. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer over de Linden het woord. Spreker klaagt over het zeer slecht branden der straatlan taarns. Onlangs op een avond merkte hij op eene wandeling er niet minder dan 7 op, die óf minder dan half óf in 't geheel niet brand den. Bovendien vindt bij het licht zeer slecht, en verscherpt toezicht acht hij dus zeer noodig. De Voorzitter vereenigt zich met de klacht van den vorigen sprekei*, en ver zekert, dat ook bij B. en W. ontevredenheid over het gehalte van het gaslicht bestaat. Op den openbaren weg is het bij avond dik wijls donker, zoodat de Voorzitter op den stationsweg dezer dagen tegen iemand is aan- geloopen. Wat betreft het gehalte van het licht, merkt de Voorzitter op, dat de gasfa- brikant herhaaldelijk wordt beboet, soms tot een bedrag van f 70 per maand, doch dat hij, om 't gebrek te verhelpen, zeer groote kosten zou moeten maken. De Voorzitter zou het noodig achten het aantal opnemingen te vermeerderen, doch eene verhooging van het salaris van den controleur zou daardoor noodig worden. De heer Janzen geeft in overweging om de belooning van den con troleur te bepalen naar het aantal proefne mingen, die hij doet. Wat het toezicht op het branden der straatlantaarns betreft, meent spreker, dat de hulp der politie moet worden ingeroepen. Overigens heeft spreker bezwaar tegen liet al te vroeg opsteken der zooge naamde waaklantaarns. De Voorzitter herinnert, dat de Raad zelve bepaald heeft, dat laatstbedoelde lantaarns een uur vóór zonsondergang moeten branden. Door den heer Oudenhoven wordt de wensch geuit, dat de zaak der straatverlichting een afzon derlijk onderwerp van behandeling in den Raad moge uitmaken. De heer Franken acht het noodig, dat de lantaarns eens worden geverfd en meent, dat hiermede langer is gewacht dan zulks bij contract is bepaald. Nadat de Voorzitter had verzekerd, dat hij hierover met den Gemeente-Bouwmeester zal spreken, eindigt de discussie over dit onderwerp. Door den heer Vos wordt gewezen op het voornemen, dat, blijkens de Staatsbegrooting voor 1889, bij de Hooge Regeering bestaat, om de bestaande en aan de eischen voldoende zeevaartkundige scholen ruimer dan tot nu toe te subsidiëeren, zoodat het cijfer, voor die subsidie uitgetrokken, niet onbelangrijk is verhoogd. Spreker beveelt het Dag. Best. aan, om, zoo mogelijk, daarvan partij te trek ken, in het belang der door de gemeente gesubsidiëerde zeevaartkundige school alhier. Volgens het aangevoerde door spreker, is het schoolgeld hier te hoog en zou uit breiding van personeel noodig zijn. Een en ander zou kunnen verwezenlijkt worden door 't verkrijgen van een Rijks-subsidie, dat, naar sprekers meening, wel bereikbaar is. Immers in 1884 werd door den toenmaligen Inspec teur van 't middelbaar onderwijs aan den Wethouder Van Veen uitzicht gegeven, dat Rijks-subsidie aan de zeevaartkundige school alhier zou gegeven worden. Veranderde staat kundige omstandigheden hebben toen de plannen der Regeering omtrent het zeevaart kundig onderwijs doen ter zijde leggen. De heer over de Linden geeft in overweging om den heer Leijer, onderwijzer der zee vaartkundige school, aan te sporen zich in deze tot de Regeering te wenden, welke poging dan door het Dag. Best. zou kunnen worden gesteund. B. en W. worden daar op gemachtigd in deze te handelen. Door den heer Korver wordt inlichting gevraagd, omtrent het bedrag van verhoogd schoolgeld, dat door den heer Vastenou, Hoofd der school voor uitgebreid lager on derwijs alhier, wordt gevraagd voor 't onder wijs aan jongens, die voor een of ander examen worden opgeleid. De heer Vos verstrekt de gevraagde' inlichting en deelt mede, dat de bedoelde verhooging plaats heeft voor extra-lessen, die aan zoodanige leerlingen buiten de schooluren worden gegeven. Op eene vraag van den heer Oudenhoven naar de verdere bestemming der vroegere onderwijzei-s-woning naast school no. 3, wordt door den Voorzitter geantwoord, dat in de begrooting voor 1889 een post zal worden opgenomen, bepalende de slooping van be doeld gebouw. Nadat de Voorzitter den heer van Twisk de verzekering heeft gegeven, dat de zaak der straatverlichting later aan de orde zou komen, wordt de zitting voor gesloten verklaard. Arrondissements-Rechtbank. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 2 October 1888. C. B. en J. W., te Hoorn, poging tot afpersing, de eerste 8' maanden, de tweede 1 maand gevange nisstraf. J. K., te Hoorn, mishandeling, f 12 boete, sub sidiair 6 dagen gevangenisstraf. J. A. en P. J. M., te Hoorn, verwonding, beiden vrijgesproken. A. v. D. en D. De G., te Hoorn, wederspannig- heid, de eerste 3 weken, de tweede 3 maanden ge vangenisstraf. 13 Bedelaars werden tot verschillende straffen ver oordeeld. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4