ADVERTENTIEN. onderhoud zal 't gevolg van den Paus aan Keizer Wilhelm worden voorgesteld. Mis schien zal de Keizer de Pauselijke musea bezichtigen en den koepel van den St. Pieter beklimmen. Te Berlijn is een Internationale Bank met een kapitaal van 20 millioen mark op gericht. Te Londen is zekere Genaue in hechtenis genomen, wegens een diefstal van 21,000 francs, dien hij te Parijs pleegde. Alspacher, zijn medeplichtige, werd tegelijkertijd te Brussel gearresteerd. De Britsch-Indische regeering zond onlangs een leger van 8000 man uit tegen het Zwarte gebergte in den noordhoek van Britsch-Indië, bij Peshawur. Deze streek wordt bewoond door woelige volksstammen, wier strooptochten der Indische regeering vooral in den laatsten tijd grooten last hebben bezorgd. Met het oog daarop was te Oglii, een sterke bergpas, steeds een detachement Ghoerka's geposteerd, doch dit bleek niet voldoende te zijn. De Engelsche regeering heeft toen besloten voor goed een einde te maken aan deze strooptochten en de berg bewoners een gevoelige tuchtiging toe te dienen. De uitgezonden expeditie bestaat uit 8000 man en is gesplitst in vier afdeelingen, die van verschillende zijden oprukten. Het eerste gevecht was gunstig voor de Engelschen. Generaal Galbraith veroverde Kotkaï met de bajonet. Dit noopte de fanatieke Ghazai's tot een vruchteloozen aanval tegen de goed gewapende Engelschen, welke geen anderen uitslag had dan dat zij werden teruggedreven en tweehonderd der hunnen gedood of ge wond op het slagveld moesten achterlaten. De verliezen der Engelschen waren gering o. a. werd een kapitein gedood en twee lui tenants gekwest. Minder gelukkig dan generaal Galbraith was kolonel Crooksliank, de bevelhebber der vierde kolonne. Bij het maken van een ver kenning werd deze officier gevaarlijk gewond. Als een bewijs van den reusachtigen omvang welken het verkeer op sommige Russische spoorwegen, dank zij het graan- vervoer, heeft aangenomen, of althans zal en kan aannemen, wanneer slechts voldoende vervoermiddelen aanwezig zijn, diene het volgendeIn de stations der Griasi-Zarizin- Spwmij. wachten ongeveer 2500 waggonla- dingen tarwe op verzending. Zij zijn voor- loopig onder gedekte platformen bewaard. De Maatschappij kan echter slechts 70 wag- gons per dag verzendeh. Uit gebrek aan ruimte is men begonnen het graan in den omtrek der platformen in de open lucht op te slaan en met matten te bedekken. Het niet voldoend gedekt graan is daardoor echter aan den regen blootgesteld en wordt daardoor zeer beschadigd. Krachtige pogingen worden intusschen door de Maatschappij in het algemeen in het werk gesteld, om het vervoer zooveel mogelijk te bespoedigen. In onzen tijd van adverteeren en reclame-maken gelooft men bijna niet, hoe primitief de toestanden, nog slechts 40 jaren geleden, op het gebied der publiciteit waren. Te Berlijn b. v. mocht geene annonce in eenig blad verschijnen, zonder ook te wor den opgenomen in het „Intelligenzblatt" daarvan was een gedeelte der winsten be stemd voor het Militaire Weeshuis te Pots dam. En het adverteeren ging dan nog met zekere formaliteiten gepaard. De onbedui dendste annonces moesten aan de censuur worden onderworpen. „Hedenavond bloed worst bij den kastelein G. M." bijv., moest door de censuur eerst worden goedgekeurd. Zonder haar stempel met 't „vini", nam geen blad eene annonce op. Voor de goed keuring betaalde men een silbergrosch. Toch ontsnapte weieens eene ondeugende adver tentie aan de waakzaamheid van den censor. Zoo liet een grappenmaker, bij gelegenheid dat de Minister van Friedrich Wilhelm IH, Rochus von Rochow, die weinig populair was, zijn ontslag van Friedrich Wilhelm IV kreeg, in de bladen onder de dienst-adver- tentiën plaatsen: „Mijn huisbediende Rochow heb ik heden ontslagen. Friedrich Wilhelm, Koning." Men begrijpt, wat de censor er over moest hooren. Uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika komt het bericht van een nieuwig heid op ministerieel gebied. Men zal daar namelijk voortaan naast de andere portefeuilles ook een portefeuille van den Arbeid hebben. De desbetreffende wet is den 13 Juni 11. door het Congres goedgekeurd. Het „bondgenootschappelijk departement van den Arbeid" heeft tot taak, aan de be woners van de Staten der Unie alle mogelijke inlichtingen te verschaffen omtrent zaken, welke, in den meest uitgebreiden zin, betrek king hebben op den arbeid, in het bijzonder aangaande het kapitaal, den duur van den arbeid en de loonen, en aangaande in het algemeen de middelen tot verbetering van den materiëelen, socialen, intellectuëelen en moreelen toestand van den werkman. Het zal elk jaar aan het Congres een ver gelijkenden staat hebben over te leggen van de loonen in de verschillende landen van den aardbodem en bij werkstakingen aan de patroons en de werklieden alle inlichtingen moeten geven, waaraan deze bij hun geschil behoefte zullen kunnen hebben. Verder zal het zich bezighouden met de taak, de orga nisatie van het crediet te vergemakkelijken, de gevallen aan te wijzen, dat de tusschen- komst der Regeering noodzakelijk is, werk lieden-syndicaten tot stand te brengen, toe zicht op de spaarkassen te houden, wanneer de leden het verlangen, in één woord, het zal een departement zijn, dat altijd gereed is, den werkman voor te lichten en te helpen, zoodra hij het verlangt. De man, die het georganiseerd heeft en thans aan het hoofd staat, is de heer Carrol Wriglit, vroeger een nederig ambtenaar in Massachussets, op het oogenblik een der bekwaamste oeconomisten. Uit Vardö, in het noorden van Noor wegen, wordt geseind dat de Engelsche boot „Labrador" aldaar teruggekeerd is zonder het doel, de mond der Jenisei, bereikt te hebben. De poging om over zee een geregelde com municatie met Siberië te openen is dus voor dit jaar weder mislukt. De „Labrador" bracht de bemanning van vier in de Karisclie zee verongelukte schepen te Vardö aan. De „Medical Press" bevat eenige me- dedeelingen nopens de resultaten van een onderzoek, toegepast op eenige algemeen in Engeland erkende dranken van zoogenaamde „teetotallers" (geheel onthouders). Het onder zoek bracht merkwaardige bijzonderheden aan het licht. Een monster „vlierbessensiroop" bevatte meer dan 8 parcent spiritus; een gember-extract, „vrij van alcohol", meer dan 10 percent; zoogenaamde „ongegiste sherry" gaf 17 percent en een drank, bekend onder den naam van „cowslip wine", niet minder dan 28i percent. Volgens het „Army and Navy journal" wordt in een officiëel bericht uit Japan ver klaard, dat eene nieuwe soort Japansch lak bijzonder geschikt is om pantserschepen voor oxydatie te bewaren. In den tijd eenerweek wordt deze lak zeer hard en taai; zij schil fert niet af, noch barst. Men rekent dat daardoor eene doelmatige bescherming tegen oxvdatie verkregen wordt voor minstens drie jaren. Het Ministerie van Marine heeft dan ook reeds bepaald, dat de „anti-oxydatielak" voortaan voor de schepen der Japansche vloot gebruikt moet worden. Een nieuwe broed-machine. In een Fransch blad wordt verteld dat een zon derling de weddenschap aanging, een duiven ei in te slikken zonder de schaal te breken. Inderdaad vond het ei gaaf en ongeschonden den weg naar de maag. Na daar een tien tal dagen in rustige rust te hebben doorge bracht, kreeg de man een ondragelijke pijn in dat lichaamsdeel, zoodat de hulp van een geneeskundige moest worden ingeroepen. Deze schreef een sterk braakmiddel voor, met het gevolg dat het ei werd overgegeven. Stel u echter de verbazing voor van den patiënt en van hen die er getuigen van waren, toen het ei, op den grond uitgebraakt, brak, daaruit een volwassen jong duifje te voorschijn kwam. Hoe de noodige aanvoer van versche lucht heeft plaats gehad, en hoe het ei dagelijks gekeerd is geworden (twee hoofdkwestiën bij de kunstmatige broeding) meldt het blad niet; maar het feit heeft te Chalons plaats gehad, waar en de man en de jonge duif te zien zijn. (De Vogelwereld). Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. Bollaan en die der 2de kl. J. H. Van Hoogstraten, behoorende tot de rol van Zr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix", worden met den 16 dezer op non-activiteit gesteld, terwijl de luitenant ter zee 2de kl. A. L. Boelen, eveneens behoorende tot gemelden bodem, met gelijken datum wordt overgeplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. ter zee 2de kl. A. Van den Driessen Mareeuw en de off. van gez. 1ste kl. C. J. P. Ver- hoeff, uit Oost-Indic teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De machinist 2de kl. J. Verschoor wordt, met ingang van 11 dezer, bij den torpedodienst te Hellevoetsluis geplaatst. Ingezonden. HET HAANTJE VAN DEN TOREN. 't Is maar klagen, wat men hoort, over het natte, regenachtige weder der laatstverloopene dagen. Doch hoe kan het anders, als de haan van den toren onafgebroken naar het zuidwesten heenwijst. Be stendig steekt hij den kop naar denregenhoek. En menigeen verwondert zich er over als hij, oost- of noordwaarts gaande, den wind vlak tegen zich heeft, en toch den haan naar het zuidwesten ziet wijzen. Geen storm uit het noorden of noordoosten kan den haan, geplaatst op den toren der Westerkerk alhier, bewegen, zijn zuidwestelijk gerichten kop naar een andere windstreek heen te draaien, 't Heeft er veel van of hij zich zóó hoog geplaatst gevoelt, dat hij aan geen gedraai van wind en weder zich wil storen. Hoogmoedswaanzin schijnt dien torenhaan aangegrepen te hebben, en daar deze lastige kwaal voor lager geplaatste personen weieens onverbeterlijk blijkt te wezen, is het te vreezen, dat dit hooge personaadje ook onveranderlijk op zijn standpunt zal blijven staan. Met een weinig smeersel zou een hoogklimmer of hoogvlieger hem misschien nog tot reden kunnen brengen. Dan wees die hooge sinjeur zeker niet langer uitsluitend naar den regenhoek heen. Helder, 8 October 1888. Q. Vischbericht Een voorproefje van de herfstachtige dagen die ons wachten werd ons gedurende de afgeloopen week in ruime mate geschonken. Regen, hagel, sneeuw en harde wind waren bijna dag aan dag aaa het woord en re als vóór wij dat hier nader hebben verzekerd zal elk, aan wiens aandacht het ruwe, stormachtige weer niet is ontsnapt, (wel begrijpen, dat de eerste week van Wijnmaand op visscherijgebied een alles behalve goeden indruk heeft achtergelaten. Er was de meeste dagen voor den visschers geen droog stukje brood te verdienen cu was de gelegenheid bij uitzondering al eens iets gunstiger, dan kon men zich op zee toch nog niet op zijn gemak gevoelen, want de luchten voorspelden maar al te dikwijls weinig goeds. Van een geregelde uitoefening van het visschersbedrijf kou dus bijna nimmer sprake zijn en wat de resultaten waren van het hals over kop uitwerpen en inhalen van de kor, kon men bij de aankomst der schuiten aan den afslag het best opmerken. Alles was even zuinig vertegenwoordigd de vangst bedroeg nog niet het twintigste deel van die der vorige week. En uitzicht op verbete ring zal er vooreerst niet bestaandaaraan is men wel gewoon wanneer de r's in de maand komen, ofschoon September toch ditmaal een gunstige uit zondering maakte. Het beugseizoen is nu weer in aantocht; moge dit beter resultaten opleveren dan over 't algemeen met de korvisscherij zijn verkregen De palingvangst gaf nog steeds reden tot tevreden heid, want hoewel de uitkomsten niet zoo buiten gewoon bevredigend waren als de vorige week, maakten vele visschers nog goede zaken. Door den Zuidwalvisschers werd nogal wat bot gevangen, die door de schaarschte aan andere vischsoorten veeltijds gretige koopers vond. Ter afslag kwamen 1135 tongen, 15 roggen, 46 mandjes kleine schol en 50 manden schar; groote tong gold 60 a 70 cents, kleine id. 15 a 20 cents, rog 76 a 84 cents per stuk, kleine schol f 4.a f 5.per mandje en schar f 3.— per mand. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenA. Pluijmers, geb. Listelle, Z. J. Slikker, geb. Schilderman, Z. J. Stroomer, geb. Schilder, Z. B. van der Oord, geb. Krul, Z. G. Schoon, geb. Zegers, Z. N. Kikkert, geb. Buisman, D. A. Kikkert, geb. Van der Wijk, D. OverledenG. H. Nijland, 4 jaren. J. Van Hoeke, echtgenoote van W. N. Mahieu, 55 jaren. J. Kikkert, 2 jaren. GEMEENTE ZIJPE, van 28 September tot 5 October. Ondertrouwd Jacob Blankman, jonkman, torpe- dist, 24 jaren, wonende te Helder, en Vrouwtje Hopman, jongedochter, dienstbode, 22 jaren. Gehuwd en Overleden Geene. GeborenJan, zoon van Reindert Buisman en Catharina Kater. Gerrit, zoon van Jacob Kuiper en Maartje Van der Vlies. Maartje, dochter van Jochem Blaauboer Gz. en Geertje Stikkel. GEMEENTE SCHAGEN, van 2 tot 8 October. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden Geene. Bevallen Vrouwtje Koomen, geb. De Wever, D. Maartje Gielens, geb. Bleeker, Z. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting en kracht. nw. 9 k. no. 1.5 noto. 1.2 nno. 8 ii Toestand van de zee. 0.72 0.73 0.84 Golvend. Slechtw. Mak. 0.64 Golvend. Barometer mM. Stand. Afw. 759.60 765.00 764.27 763.10 - 0.20 f 5.30 t 4.67 t 3.50 Thermometer C. 8.1 9.0 7.5 10.2 -5.9 -4.8 -4.2 -3.5 Weersgesteldheid. Bewolkt, wind, regenbuien. Helder, mooiweer. Helder, lichtbew., mooiweer. Bewolkt, winderig. Marktberichten. ALKMAAR. 6 October. 9 Paarden70.a 200. 20 Koeien en Ossen 150.a 225. 20 nuchtere Kalveren. 6.a 20. 536 Schapen14.a 22. 82 magere Varkens 12.a 16. 242 Biggen4.a 7.50 14 Bokken en Geiten 4.a 10. Kip-eieren per 100 stuks 4.50 a 5. Boter per kop ('s middags 12 uur) 0.70 a 0.85 ALKMAAR, 8 October. 23 Koeien180.— a 230.— 122 vette Kalveren 35.a 94. 16 nuchtere Kalveren. 8.a 14. 838 Schapen20.a 30. 170 vette Varkens per Kg. 0.40 a 0.45 33 magere Varkens 12.a 15. HOORN, 5 October. 1089 Schapen, f 20 a 33 per stuk. Handel stug. HOORN, 6 October. H.L. Rogge. 6.a 7.- Tarwe. 7.a 9. u Gerst ii 5.a 5.50 ii Haver 3.a 4. Witte Erwten 9.a 10.- Groene 11.a 12. Grauwe 15.a 17. Vale 10.a 16. Bruine Boonen. 16.a 17.50 i, Karweizaad 11.50 a 14. ii Mosterdzaad 15.a 16.75 22 Paarden60.a 200. 2 Kalveren12.a 22. 300 Schapen20.a 26. 162 Lammeren n 10.a 18. 47 Varkens8.a 18.— 2 Zeugen15.a 35. 150 Biggen3.a 6. 75 Kippen0.45 a 1.50 2250 koppen Boter, 5.2 lood. 0.55 a 0.60 2500 Kip-eieren per 100 stuka 4.75 a 5. BOVENKARSPEL (Station), 8 October. Fijne Bloemkool f a Grove dito f 2.50 a f 3.50, Reuzen f 3 a 4.50, Witte Kool f 3.50 a f 4.50, Roode Kool f 3.50 a 4.50 en Savooie Kool f 3.a 4.per 100 stuks. Aardappelen: Ronde f a Blauwe f 1.80 a f 2.20, groote Uien 65 a 75 en kleine dito 60 a 70 cents per half hectoliter. EDAM, 6 October. 78 stapels Kaas, wegende 17781 kilogram f26 per 50 kilogram. AMSTERDAM, 8 October. 781 Runderen1ste kwaliteit 65, 2de kwaliteit 55 en 8de kwaliteit 46 cents per kilogram. Melk- en Kalfkoeien f 120 a 230 per stuk. 5 Graskalveren. 41 nuchtere Kalveren, f 5 a 15 per stuk. 125 Schapen en Lammeren, f 15 a 22 per stuk. 401 vette Varkens, 40 a 45 cents per kilogram. 1 Paard. Petroleum loco f 9.75 E., termijnen en Nobel onveranderd. UTRECHT, 8 October. Op de Paardenmarkt waren 917 Paarden en Veulens aangevoerd. De Paarden werden verkocht van f 30 tot 500 en de Veulens van f 60 tot 800 per stuk. De handel was redelijk. Er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden. Stoomv.-MaatschappijXederland. Koningin Emma 6 Oct. Carvoeïra gepasseerd. Prins Alexander 4 Oct. van Suez vertr. Prins van Oranje26 Sept. Perim gepasseerd. Sumatra24 Sept. te Padang aangekomen. PrinsesWilhelmina. 7 Oct. PointdeGalle gepasseerd. Prinses Marie. 5 Oct. van Genua vertrokken. Soenda4 Oct. Perim gepasseerd. Voorwaarts27 Sept. te Batavia aangekomen. Prinses Amalia 19 Sept. te Batavia aangekomen. Burgem. den Tex Vertrekt 13 Oct. van Amsterdam. ConradVertrekt 27 Oct, van Amsterdam. Prins Frederik. 25 Juli te Amsterdam aangek. Vervolg Nieuwstijdingen. Bij den proeftocht van Zr. Ms. tor pedoboot „Cerberus" op gisterenmorgen te Vlissingen, is deze ter reede op een drij venden balk gestooten, waardoor het roer is gebroken, zoodat met de hulp van het voorroer moest worden teruggekeerd. Den 23 dezer zullen 100 zeemiliciens, e door goed gedrag en bekwaamheid uit munten, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Jl. Zondag had in „Musis Sacrum" alhier eene voorstelling plaats van hetTooneel- gezelscliap onder directie van den heer A. Van Lier, van het Grand-Théatre te Am sterdam. Het lieve tooneelspel „Mijn Zoon", van H. P. Boudier, werd zeer verdienstelijk op gevoerd; trouwens dat was te verwachten van een gezelschap, waarin de dames Albrecht, Verstraeten en de heer Mutters optraden. Jammer, dat de opkomst niet talrijker was; we hadden zoo gaarne een volle zaal gezien. Ook ter aanmoediging om dezen winter meer te komen. Toch vernemen we met genoegen, dat de directeur plan heeft nog eene proef- voorstelling te geven. Zijn we wel ingelicht, dan wacht ons de opvoering van „Frou-Frou", in welke comedie de talenten van mevrouw Verstraeten zoo schitterend uitkomen. Door den kolonel-commandant van het 4de regiment vesting-artillerie werd gisteren openbaar aanbesteed: de levering van fourages voor de alhier gedetacheerde paarden van het 3de regiment veld-artillerie, gedurende het tijdvak van 1 November 1888 tot en met 31 October 1889. Ingekomen waren 9 inschrijvingsbiljetten, van: Haver. Hooi. Stroo. A. Zwaan, Helder. ƒ0.92 ƒ0.47 ƒ0.36 S. Bregman, Zijpe. 0.89 0.55 0.42 C. Kraakman, Koegras 0.86 0.57 0.80 A. De Graaf, Anna-Paul., „0.85 „0.65 „0.45 Th. Terra, Huisduinen 0.844 0.63T*y 0.384 P. Jannes, Helder. 0.84 0.62 0.38 P. De Bruin, Helder 0.84 0.54 0.23 J. Kz. Kaan, Wieringerw. „0.83 „0.63 „0.48 J. Poth, Helder0.79 0.54 0.34 per 10 K.G. Voor de betrekking van winkelhouder bij de Werklieden-Vereeniging „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart" alhier hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. Behalve Limburg, hebben alle provinciën des lands een of meer sollicitanten geleverd. Door Z.Exc. den Minister van Marine zijn tot opleiding voor officier van gezondheid bij de zeemacht aangesteld de studenten: L. A. C. Van Welij, geboren alhier en P. J. B. In de Betou, van de Hoogeschool te Leiden L. J. Janssen en C. Pino, van de Hooge school te Amsterdam. Aangenomen liet beroep naar de Herv. gemeente te Noordschermer door ds. H. Van der Hoeven, predikant te Hoogwoud. j Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Edam door ds. A. M. A. Reijn- ders, predikant te Aartswoud; naar Koedijk (toez.) door ds. L. W. De Grient Dreux, predi kant te Spanbroek en Opmeer. Tot onderwijzeres te West-Terschelling is benoemd mej. de wed. Van der DriftBos, onderwijzeres te Amsterdam. Getrouwd: JAN SPIERS DONENS en CHRISTINA KAAN. Morr!^' 1 Minnesota> U. S. Amerika, 29 September 1888.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3