Te verkrijgen bij den Heer P. Th. Luijckx. Aanbesteding. Restauratie Proot, Dagelijks gelegenheid tot dineeren f 1— en hooger. Tandarts BIERSTEKER is Woensdag 10 October te Helder, Kerkgracht 338, te consulteeren voor tandheel kundige operatiên, vullingen enhetplaatsen vankunsttanden en gebitten. Koster's Kleinen Winkel N.B. Buskruit (Crêpée) N". 1 en Hagel, alsmede „Engelsche verharde Hagel Lesser's Durable besteSokkenenKousen; Elk paar is gestempeld „Lesser's Durable". Hoofd der School. Hoofd der School N°. 1 (Koegras) Landbouw - Crediet Polder „het Koegras". Artillerie-Vrijkorps. W. J. BLITZ, Tandarts, RESTAURANT. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Wieringerwanrd zullen op ZATERDAG den 20 OCTOBER a. s., des namiddags ten 3 ure, ten Raadhuize des polders, bij enkele inschrij ving aanbesteden Het vernieuwen van timmerwerk aan de brug in den Schinkeldijk te Zijpe. Bestek en voorwaarden liggen van heden ter inzage bij des polders Opzichter te Wieringerwaard. De inschrijvingsbiljetten worden franco ingewacht bij den Dijkgraaf van den polder te Wieringerwaard op bovengenoemden datum, vóór des middags ten 12 uur. Het Collegie van Dagel. Bestuur voornoemd, C. Dz. REZELMAN, Dijkgraaf. J. K. KAAN, Secretaris. FAILLISSEMENT. Bij vonnis der Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar van den 2 O c tob er 1888, is ABRAHAM LONDON, Bakker enKoopman, wonende te Helder, vei'klaard in staat van faillissement, waarvan de aanvang is bepaald op 25 September 1888, met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. T. A. SANNES, lid der gemelde Rechtbank, tot Rechter commissaris en van Mr. ANTONIUS M A TT H I A S DE LANGE, Advocaat en Procureur te Alkmaar, tot Curator. Tevens worden de schuldeischers opgeroepen om in persoon of bij gemachtigde te verschijnen op de eerste vergadering ter verificatie hunner schuldvorderingen, welke zal plaats hebben op Vrijdag 19 October e. k., te elf uur, in een der lokalen van het Stadhuis te Alkmaar, en verzocht de bewijzen hunner schuldvorde ringen ten minste vijf dagen te voren in te leveren ten kantore van DE LANGE en DE MORAAZ, Breedstraat, Alkmaar. Alkmaar, 5 October 1888. De Curator voornoemd, Mr. A. M. DE LANGE. Hof 3, Alkmaar. Spreekuren van 93 uur. BerloHt vilt te Schagen. Voorhanden: Kroozers, Riet-en Walhakkers, Mestvorken, Ballast- schoppen en Graven, Dorschgereed- schap, Graanschoppen, Machine-olie, Bascules. Graanmaten, geijkte Gewichten en -Balansen, Ameri- kaansche Stierenringen, Kaaskleursel en Kaasstremsel, Keulsche Lebben, Thermometers en Maatglazen. Nieuw Nieuw Ontvangen nieuwe Amerikaansche Stofbrillen, goed voor de oogen en onmisbaar voor de in het stof arbeidenden. A. KOSTER, Schagen. Uitgebreide keuze in Kachels, Haarden, Fornuizen, Turf- en Kolenbakken, fijne en gewone Zinken Platen en verder alle Keukenbenoodigdheden. Zie de uitstalling op t boven-Magazijn, Weststraat 74. T. C. GO VERS. Onontbeerlijk voor ben die aan koude voeten lijden. IJ itmuntend tegen transpireerende voeten. zijn de zeer sterk elastisch, zacht van gevoel, k r i m p v r ij, voor Zomer en Winteri geschikt. LESSER'S DURABLE fabrikaat. Die ze eens heeft gedragen, draagt nooit meer eenig ander Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat weldra zal worden overgegaan tot het houden van een verge lijkend c x a ui c 11, ter vervulling der betrekking van in hunne gemeente, aan welke betrekking eene wedde verbonden is van f 800. 's jaars, met uitzicht op verhooging om de vier jaren met f 100.tot het maximum van f 1000.benevens vrije woning en tuin. Het onderwijs omvat de vakken avan Art. 2 der wet. Bevoegde onderwijzers, die wenschen deel te nemen aan dit examen, worden uitgenoodigd zich daartoe vrachtvrij, bij op zegel geschreven adres en ouder overlegging der ver- ei»chtc bescheiden, vóór den 25 October e. k. aan te melden bij den Burgemeester. Het getuigschrift, bedoeld in art. 27Z> der wet, moet afgegeven zijn na den 6 September 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. NOORDHOLLANDSCH te ALKMAAR, Koningsweg, B 91. Volgestort maatschappelijk kapitaal 100,000.—. Drieniiiandclijkschc Staat, opgemaakt volgens art. 19 der Statuten, onder ultimo September 1888. Onder ultimo Onder ultimo Sept. 1888. Sept. 1887. 373470.— 273257.77 ToegestaneCredieten ƒ595415. Loopende Credieten 524607.08 In herdisconto gege ven bij de Nederl. Bank232852.— 169738.41 Waarborgfonds 56861.50 34899.27 Deposito's Giro's 207143.34 69485.06 Goedgekeurd in de vergadering van Com missarissen van 6 October 1888. De Directeur, H. H. MOMMA B.Jz. De Vice-Voorzitter van Commissarissen, P. VAN FOREEST. AANBESTEDING van het kroozen der Polderwaterleidingen en halve wegslooten, op Zaterdag 13 October 1888, voormiddags tien uur, bij J. WIERING, aan West-Einde. KROOSSCIIOi; W op Maandag 29 October 1888. Schietwedstrijd op Zondag 14 October 1888, ,op de Schietbanen van het fort „Dirks Admiraal'. Aangifte tot deelneming op het terrein tusschen 8 en 12 ure des voormiddags. Het Bestuur. Nieuwendijk bij den Dam, 241, AMSTERDAM, is iederen Donderdag;, 's namiddags van 12 tot 1 ure, te spreken wegens tandheel kundige operatiên en het plaatsen van kunsttanden in het Hotel //Toelast" te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in //den Burg" en des Maandag» in //de Jager" te Alkmaar, beide dagen tot 's voor- middags 11 ure; des Donderdag», tot 's voormiddags 11 ure, in het Hotel „Vrede- lust" te Schagen. Dagelijks gelegenheid om te dineeren en tevens een kamer disponibel voor het houden eener gesloten tafel. Wed. BEUKERS, Spoorstraat. STAND. 0Op een der drukste en mooiste standen dezer gemeente te huur: een net ingericht, van alle gemakken voorzien Winkel- en Woonhuis, met Erf en Pakhuis, voor alle affaires geschikt, als: Tabak- en Sigaren-; Schoenen- en Laarzen-; Horloge- en Klokken-; Koek- en Banket-; Kruideniers- of Manufactuurwinkel of Depot. Huurprijs f 375 per jaar. Franco brieven, onder letters C. S., Bureau dezer Courant. Ongeveer 50,000 kilo best HOOI te koop. Adres: A. DE GRAAF, Anna Paulowna. Tijdstippen van verzendingen der hier onder vermelde brievenmalen naar Ned. Oost-Indië: Met <le stoomschepen van de Maatschappij «Neder land" en van de «Rotterdamsche Lloyd". Met do Fransche paketbooten. Over Amster dam of Rotterdam van 's Gravenhage 11.45 's av. Over Marseille "s Gravenhage 4.15 's av. 12 October f 19 26 2 Nov. 9 16 23 30 7 Dec. 14 21 16 Oct. 23 30 6 Nov. 13 20 27 4 Dec. 11 18 n 's Gravenhage S.15 's morg. 20 October 3 Nov. 17 1 Dec. 15 Met de Britschc paketbooten. 's Gravenhage 12.30 's av. 12 October 26 9 Nov. 13 7 Dec. 21 f Met de stoomschepen der Maats. „Nederland". Padang wordt alleen aangedaan door de stoom schepen van de Maatschappij „Nederland". Ik heb er meermalen op gewezen, zoo meldt men uit Londen dd. 29 Septem ber jl. aan de //Haarl. Crt.", dat Engeland, 't welk zich bij den invoer van vreemd vee zoo buitengewoon voorzichtig aanstelt ten opzichte van het gevaar van overbrenging van besmettelijke ziekten, in het eigen land zulke weinig doeltreffende maatregelen neemt om die op groote schaal verspreide ziekten tegen te gaan. Daarin is intusscben sedert eenige maanden verandering gekomen. Niet dat men de bestaande bepalingen heeft ver anderd of verscherpt, dat was nauwelijks mogelijk, alles was op papier zoo uitstekend geregeldMaar men begint er beter de hand aan te houden en sedert een paar maanden worden nu om de longziekte tegen te gaan niet alleen alle besmette heesten, maar ook alle andere die met deze in aan raking zijn geweest afgemaakt. De plaatse lijke autoriteiten zijn met de uitvoering nog wel steeds belast, doch de Geheime Raad" (Privy Council) houdt beter toezicht dan vroeger. Hoe noodig dat is, blijkt eiken dag. Een paar weken geleden is bijv. de longziekte uitgebroken in het graafschap Somerset, dat sedert jaren geheel vrij was gebleven. Op eene hoeve waren van 55 beesten 17 geslacht en deze bleken allen in meerderen of minde ren graad aan de ziekte te hebben geleden. Het lag dus voor de hand dat ook de anderen behoorden te worden afgemaakt, doch vele leden van den plaatselijken Raad verzetten zich hiertegen met alle macht en wilden den //Privy Council" trachten te bewegen die beesten af te zonderen, om te zien of de ziekte zich zou ontwikkelen. Het kostte zeer veel moeite hen van gedachte te doen veranderen, hetgeen ten slotte gelukte. Doch liet is te vreezen, dat vele andere plaatse lijke besturen lichter over die moeielijkheid zullen heenstappen, te meer daar de leden van zulke lichamen dikwijls zelf belang hebbenden zijn. Trouwens, het moet erkend worden, dat het hard is op die wijze kost bare dieren te verliezen, want de /Privy Council", die tot een zeker bedrag de volle waarde van alle afgemaakte beesten vergoedt die niet feitelijk ziek waren, heeft geene afzonderlijke bepalingen voor kostbare fok- beesten gemaakt, die meer dan 40 p. st. per stuk waard zijn. De bedoeling is goed, de maatregelen zijn uitstekend, alleen zullen zij nimmer tot liet gewenschte doel leiden zoo lang de //Privy Council" of het binnenkort in te stellen Ministerie van Landbouw niet zelf de zaak geheel onderhanden neemt. Gelukkig is daarop thans uitzicht. De noodzakelijkheid van het slachten van vee dat met zieke beesten in aanraking is geweest wordt door den //Privy Council" aanhoudend betoogd, en zooals uit de geno men maatregelen blijkt is dit tot dusver met succes geschied. Ook eene afzonderlijke commissie, die een onderzoek omtrent dit onderwerp instelde was van hetzelfdegevoelen. Niettemin is er nog eene krachtige partij in Engeland die hecht aan inenting en van niets anders weten wil. Het succes dat het stelsel van afmaking in Nederland had, heeft intusschen den doorslag gegeven en gemaakt, dat dit middel ook hier gekozen werd. Zoo lang dit stelsel echter niet overal even krachtig en zorgvuldig wordt toegepast zal het niet. helpen. Wat de overige veeziekten betreft is mond en klauwzeer thans uit Groot-Britannië ver dwenen. Miltvuur bestaat nog in eenige plaatsen, doch deze ziekte werkt te schielijk en is nog te weinig bekend om er eenige maatregelen tegen te kunnen nemen. Varkens koorts heerschte nog in lievige mate over het gelieele Rijk en is nog ver van uitge roeid, evenals de longziekte. Mocht Enge land eenmaal vfen beide geheel worden bevrijd, dan zal men zeker krachtige maatregelen nemen om zich tegen besmetting van elders te beschermen mogelijk zal men den invoer van levend slachtvee uit eenig land geheel en al verbieden. Ierland wordt geheel en al als een vreemd land behandeld. De invoer van Jersch vee is verboden. Ierland heeft een eigen „Privy Council", die meestal dezelfde maatregelen als zijn Engelsche collega invoert, maar aan gezien ook daar alles aan de plaatselijke autoriteiten moet worden overgelaten en dezen over het geheel genomen zeker niet nauw gezetter zijn dan de Engelsche, zal het nog wel geruimen tijd duren eer Ierland vrij wordt. Toch blijft dat natuurlijk een doel waarnaar voortdurend wordt gestreefd. Het officiëete orgaan van het Duitsche „Reichsgesundheitsamt" van 4 September jl., bevat een opstel over het verbruik der voor naamste exciteerende genotmiddelen in de verschillende landen van Europa, waarvan de gegevens verzameld zijn door dr. Broch. De verzamelde cijfers geven, wat het drank misbruik betreft, een weinig gunstig beeld van Nederland en bevestigen het reeds vroeger geopperde vermoeden dat de enorme bier consumptie der laatste jaren niet zoozeer is toegenomen ten koste van den sterken drank, maar meer ter vervanging van het wijn gebruik, al valt dan ook in ons land sedert 1875 eene kleine daling te constateeren. Gedurende de jaren 18811885 werd aan jenever (45 pet.) jaarlijks per hoofd der bevol king verbruikt: in Italië2.0 liter. Noorwegen3.8 Finland4.9 Engeland en Ierland. 6.0 Oostenrijk-Hongarije. 7.7 u Frankrijk8.4 u Zweden8.7 Duitschland9.1 r Rusland 9.3 Zwitserland10.2 België10.4 Nederland10.4 Denemarken 19.8 De Staats-inkomsten wegens het gedistil leerd waren relatief het hoogst in ons land en in Engeland, daarna volgen Frankrijk en Rusland; het minst wordt opgebracht in Italië, Oostenrijk-Hongarije en Duitschland. Het jaarlijksch verbruik van koffie, thee en cacao blijkt per hoofd der bevolking uit de volgende tabel: Kgr. Kgr. Kgr. Koffie. Thee. Cacao. Rusland 0.09 0.172 Spanje 0.19 0.403 Engeland en Ierland 0.41 2.126 0.155 Italië 0.49 Portugal 0.54 0.062 Oostenrijk-Hongarije 0.91 0.011 0.010 Frankrijk 1.73 0.013 0.312 Duitschland 2.31 0.031 0.057 Denemarken 2.72 0.183 0.122 Zweden 5.79 0.013 0.022 Zwitserland 3.25 0.044 Noorwegexx. 3.72 0.040 0.053 België 4.48 0.010 9 18 0.477 Belasting op thee wordt slechts geheven in Engeland en Ierland, Denemarken en Rusland. De gezamenlijke inkomsten bedragen hier f 72,000,000. In geheel Europa wordt 120 millioen gulden aan belasting op koffie opgebracht. Cacao wordt slechts in grootere vex'houding geconsumeex'd in Spanje en Frankrijk; in deze twee landen worden ook de hoogste rechten geheven. In alle landen van Europa te zarnen brengt de cacao 10 millioen gulden aan belasting op. Suiker wordt het meest verbruikt in Engeland en Ierland (31.30 kilogram per hoofd), vex-volgens in Denemarken (13.47), Nederland (12.87), Frankrijk (10.26) en Zwitserland (10.35); het minst in Rusland (3.50). Het verbruik aaxx tabak wordt in Europa op 1 kilogram per hoofd geschat; alleen in Nedexdand is dit 3.14 kilogram. De hoogste Staats-inkomsten aan tabak worden genoten in Frankrijk, Engeland en Ierland, Oostenrijk-Hongarije, vervolgens in Spanje en Italië. Yan de genoemde genotmiddelen te zamen trekken Frankrijk en Engeland de grootste inkomsten, nl. f 10.50 per hoofd, Nederland f 5.25, Oostenrijk-Hongarije, Rusland en België p. m. f 3.80, Duitschland slechts f 2.20. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4