door den jongen Keizer meer en meer op den achtergrond wordt gehouden (of gedrongen?) en zich door jongere krachten ziet vervangen. *Door verscheidene invloedrijke bladen liepen dan ook reeds in den laatsten tijd geruchten van deze strekking, dat Bismarck langzamer hand het grootste deel van zijn arbeid zou overdragen en nog bij zijn leven de mannen zou inleiden, die eenmaal na zijnen dood zijne zaken zullen moeten bezorgen, eveneens als Moltke eenige jaren geleden Graaf Waldersee ter zijner assistentie gevraagd heeft, die na Moltke's terugtreden in het ambteloos leven hem geheel in zijn arbeid verving. Bismarck namelijk zou eigenlijk wat te oud zijn voor den jeugdigen Keizer, die behoefte heeft om zich langzamerhand met jongere mannen te omringen. Wat er van die geruchten waar is, laat zich voor- loopig nog niet beoordeelen; dat zij echter niet geheel uit de lucht gegrepen zijn, kan met zekerheid verondersteld worden. In alle gevallen kan de Duitsche natie (laat ons zeggen de Europeesclie natie) onder den tegen- woordigen, jeugdigen, sterken en hoogbegaaf den Keizer een geleidelijk aftreden van Bismarck met grooter gemoedsrust afwachten, dan in April van dit jaar, toen het aftreden des kanseliers onder den doodzieken Keizer Frederik wegens het Battenbergsche huwelijk dreigde. Reeds op de groote en gewichtige reizen, die de jonge Keizer naar het Noorden deed, werd hij niet door den Rijkskanselier, maar door diens zoon Herbert vergezeld; en ook naar Zuid-Duitschland, Oostenrijk en Italië is deze medegegaan. Het grondgebied van laatstgenoemd Rijk is heden door Keizer Wilhelm II betreden. Gisterenavond te acht uur arriveerde de Italiaansche extra-trein met den Duitschen vorst en diens gevolg te Pontaba, het eerste station op Italiaansch gebied, waar de adju dant-generaal van Koning Humbert, benevens eenige eere-ridders, den Keizer namens hun Vorst verwelkomden, om hem verder tot Rome te vergezellen. De aankomst aldaar zou hedenmiddag te vier uur plaats hebben de terugreis is op de volgende week Vrijdag bepaald. In de „stad der zeven heuvelen" zijn kosten noch moeiten gespaard om alles een prachtig en feestelijk aanzien te geven zelfs heeft men evenals voor den Fran- schen Koning Lodewijk indertijd de waag op den Dam te Amsterdam een blok oude huizen weggebroken, om den Keizer uit de vensters van zijn logies een fraaier uitzicht te verschaffen. Zoo ruimen de Ita lianen alles weg, wat voor Keizer Wilhelms blik onaangenaam of hinderlijk kan zijn. Ook op staatkundig terreinP. Binnenland. Door het Hoofdbestuur van den Anti- dienstvervangingsbond is het navolgend adres bij „de Staats-Commissie tot het aanwijzen van grondbeginselen voor de beste krijgs regeling in Nederland," dd. 22 September 11. ingezonden „In de jongste jaarlijksche algemeene ver gadering van den Anti-dienstvervangingsbond werd besloten, het Hoofdbestuur van dien Bond uit te noodigen, om zich per schrifte lijk adres tot u te wenden, omudenwensch van den Bond kenbaar te maken, dat de per soonlijke dienstplicht den eersten grondslag moge uitmaken van de door u te beramen nieuwe krijgsregeling. Wij hebben de eer ons bij deze van die opdracht te kwijten, ons geheel vereenigende met den uitgedrukten wensch onzer verga dering, in de volle overtuiging, dat er voor patiënten." „Maar iemand moet toch hier blijven," zeide Mademoiselle, den binnentredenden dokter tegemoet gaande, „en de kamenier wil ze nooit bij zich in de kamer hebben." „Ik zal hier blijven, Alfred," riep het jonge meisje. „Ik doe dan alsof ik juist ben gekomen, of „Dat is het beste!" stemde hij toe. „Als mevrouw van Leeuwen soms erg onrustig mocht worden, moet ge mij laten roepen." Zij bracht hem tot aan den corridor. „Welk een vreeselijken strijd moet zij ge voerd hebben, eer ze zoover is gekomen!" fluisterde het meisje, zich tegen hem aaxx- vleiende. „Ze is zenuwachtig en overspannen, kind!" antwoordde hij kalm. „Zóó iets komt meer voor dan ge denkt. Zorg maar, dat ze niet al te zeer over haar dwazen zet nadenkt; wees ongedwongen en vertel haar het een en ander. Ge moet mij nu al helpen, Lucie!" Hij kuste haar teeder op het voorhoofd en drong haar, naar binnen te gaan. „Laat alles daar gauw in rust komen!" riep hij haar nog na. Reeds na verloop van een kwartier zat Lucie in het salon in een der groote fauteuils, en hield de oogen door de openstaande deur van de slaapkamer onafgewend op de leger stede der jonge vrouw gevestigd. Al de anderen hadden lich op bevel van den ge neesheer verwijderd. Op een kleine tafel stondeu wijn en brood. Men had een van de vensters weer gesloten, en nu scheen het, alsof een vermoeid mensch daar zacht en vreedzaam sluimerde, trouw bewaakt door een ander, in de schemering van den lente avond en onder het gezang van de nachte galen. (Wordt vervolgd.) ons land alleen een goede krijgsregeling kan bestaan, wanneer zij gegrondvest is op het beginsel, dat elk Nederlander verplicht zij in persoon zijn militairen dienst te ver vullen." Dit adres is onderteekend door alle leden van het Hoofdbestuur, zijnde de heeren: Norman Mac Leod, P. A. Van Rees, mr. J. Telting, P. F. Brunings, W. J. Knoop, J. W. D. Roëll, Jhr. G. M. Verspijck, H. T. Wilkens, dr. J. II. De Graaf, H. G. Bouw meester, II. W. Twiss en J. J. W. E. Ver- stegc. Naar men verneemt, is het Indisch legerbestuur voornemens een postduivendienst te organiseeren in Atjeh en van Atjeh naar Singkel, het naastgelegen telegraafstation. Dientengevolge heeft de Minister van Kolo niën zich gericht tot de Haagsche postdui- venvereeniging „De Ooievaar", met wier duiven uitstekend geslaagde proefnemingen hebben plaats gehad, met verzoek hem 50 paar duiven voor den dienst in Indië te be zorgen. De kosten van het stalen tweeling- schroefstoomschip, dat voor rekening van het Departement van Koloniën zal worden aan gebouwd door de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, bedragen f 798,000. De hoofdingenieur der Marine voor algemeene diensten, J. C. Jansen, is van Rijkswege belast met het toezicht op den bouw van het schip. In October 1885 heeft de Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Wat is de oorzaak van het kankeren en wrak worden der hoornen, bepaaldelijk onzer ooftboomen „Is er meer dan cén soort van kanker, en zoo ja, hoe worden deze van elkaar onder scheiden? „Welke middelen kunnen met vrucht tegen het kankeren worden aanbevolen?" Van de antwoorden, welke vóór Mei 1888 moesten zijn ingezonden, is in de algemeene vergadering dier Maatschappij, op 4 dezer gehouden, met de gouden medaille en f200 bekroond dat van den heer K. Admiraal Mz., lid der firma Gebroeders Admiraal, boom kweekers en bloemisten te de Rijp. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren: prof. Hugo De Vries, dr. J. Th. Cattie en II. Copijn. Te Callantsoog heeft men het lijk ge vonden van eene vrouw, hetwelk in zulk een vergevorderden staat van ontbinding verkeevde, dat het niet meer herkenbaar was. Jl. Dinsdag is als hoofdingeland van de Schager en Niedorper Kogge, met alge meene stemmen herbenoemd de heer K. Breebaart, te Winkel. Er waren 113 stemmen uitgebracht. Het mag zeker onder de zeld zaamheden worden gerekend, dat iemand van zijn leeftijd den 27 dezer zal hij den leeftijd van 80 jaren bereiken zooveel werklust en werkkracht toont te bezitten, dat hij op nieuw deze betrekking kan aanvaarden en eervol is ongetwijfeld de wijze, waarop hij met aller instemming daartoe weder geroepen werd. Te Heer-Hugowaard brak jl. Donder dagnacht een felle brand uit in de woning behoorende aan de Erven P. De Vries en bewoond door P. Peetoom. De bewoners moesten door de ramen een uitweg zoeken. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. Van Midwoud kan gemeld worden, dat de hooioogst overvloedig is geweest en dat er ook veel nahooi is gewonnen, terwijl er nog overvloed van gras voor het vee in de weide is. De zuivelopbrengst geeft dienten gevolge stof tot tevredenheid. De veestapel is gezond; ook van de bekende vlekziekte onder de varkens werd niets vernomen. De opbrengst van aardappelen is middelmatig, de kwaliteit laat zeer veel te wenschen over. Mosterd en karwei leverden ruim een half beschot; prijzen middelmatig. Alleen de haver is vrij goed en de prijs voldoende. Gei'st kwaliteit licht, prijs redelijk goed. Tarwe en rogge middelmatig. De boonen hebben veel van het natte weer geleden. Peren zijn er in overvloed, terwijl de appel- boomen bijna niets hebben opgclevei'd. Op de jaarlijksche harddraverij aan de Langereis, gein. Hoogwoud, draafden dit jaar slechts 8 paarden mede. Het paard van P. Best, te Kolk-van-Dussen, won den prijs, dat van P. Kooy, aan de Langereis, de eerste premie, en dat van K. Vries, te Winkel, de tweede premie. Nu in de buitenlandsche bladen aan Amstels burgerij zooveel te last wordt ge legd, waardoor de goede naam der hoofdstad wordt aangerand, heeft „De Amsterdammer" het nuttig geacht, tegenover de zoo vlot uitgesproken aanklacht de ervaring te stellen van een persoon, wiens onpartijdigheid boven allen twijfel verheven en wiens moreele en maatschappelijke positie hoog genoeg is om er op te mogen rekenen, dat zijne verkla ring in het binnen- en buitenland beteekenis zal worden toegekend. Op hare uitnoodiging aan den kunstlievenden Hertog George van Saksen-Mei ningen, zijne meening te schrijven over de bevolking van Amsterdam, heeft Z. H. de vriendelijkheid gehad een antwoord te zenden, waarvan de vertaling als volgt luidt: „Ik grijp met genoegen de gelegenheid aan om u, in antwoord op uwen brief van den 4 dezei', te verzekeren, dat ik tijdens mijn langdurig verblijf te Amsterdaxxi ixx de lente van 18S7, het gedrag der bewoners van deze stad zeer prijzenswaardig vond, zelfs in vrij moeiclijkc omstandigheden. Bij gelegenheid van de voorbereidixxg voor de inkomst van Z. M. den Koning en tijdens zijn verblijf alhier heb ik meermalen, ver gezeld van ccne dame, de wijken der werk lieden bezocht, waar de straten stampvol waren. Overal hebben wij niets anders dan beleefdheid ontmoet. „Oprechtelijk betreur ik de verspreiding van geruchten, die mij voorkomen volstrekt eiken grond te missen. „Wij gelooven", enz. Door Z. M. den Koning is aan de Nederlandsche Heidemaatschappij, als blijk vaxx zijn belangstelling in deze zaak, de be langrijke gift geschonken van f 25,000. Sarah Bernhardt gaat van ons land naar Weenen. Zij zal daar gedurende 14 dagen hare beste stukken spelen. De eerste voorstelling is op 30 dezer bepaald. Een betaalmeester van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij stond gisteren voor de Rechtbank te Amsterdam tereebt, wegens valschheid in geschriften. Hij had op de werk briefjes der sjouwers de cijfers van de uren vervalscht en daarvoor f 40.50 meer dan hij uitkeerde in rekening gebracht en ontvangeix. Bij de ontdekking bekende hij, dergelijke oneerlijkheid reeds lang te hebben bedx-even en aldus ongeveer f 10,000 te hebben verduistex'd. Daar die feiten echter niet meer te bewijzen waren, stond hij exxkel terecht voor het laatste feit en werd tegen hem oplegging eener gevangenisstraf van 2 jaren geëisclxt. De heer Maurice Hageman heeft ontslag genomen als orchest-directeur van den Park schouwburg te Amsterdam. De Arrondissements-reclitbaxxk te Haar lem, veroordeelde jl. Donderdag Langerhorst, deix werkman uit Bennebroek, die een moord aanslag pleegde op zijn zoontje, tot eene ge vangenisstraf van vier jaar, en tot ontzet ting van de voogdij rechten gedurende 9jaar. Een twist nxet hoogst ei'nstigen afloop, heeft gistei-enmiddag plaats gehad in het Klaverbladhofje, aan den Zuid-Oostbuiten singel te 's Ilage. Een daar wonend metselaar J., bijgenaamd „de dakduivel", kreeg woorden met een bewoner van hetzelfde hofje en wierp dezen ten slotte een flesch met zoutzuixr, een zeer gevaarlijk bijtend vocht, in het aangezicht. Woedend van pijxx bracht hierop degeen, die het vocht in liet gelaat gekregen had, den metselaar met een bx'oodmes een lange en diepe snede over het aangezicht toe. Hevig bloedende werd de metselaar voor- loopig aan het politiebureel aan de Nieuwe Haven verbonden en moest daarna per ra- derbaar naar het Ziekenhuis worden overge bracht. Ook de andere persoon, die een gedeelte van de vloeistof in het linkeroog gekregen en op het lichaam brandwonden bekomen had, werd naar het Ziekenhuis gebracht. De politie nam het broodmes en de ge broken flesch in beslag. Het hof te 's Hertogenbosch heeft jl. Woensdag M. H. v. R. oud 47 jaren, wonende te Tilburg, schuldig verklaard aan het opzettelijk mondeling pei-soonlijk afleggen eener valsche vei'klaring onder eede in een geval, waarin een wettelijk voorschrift een verklaring onder eede vordert en hem des wege veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Er is te Ginneken, bij Breda, een Neder landsche Chaxnpignon-kweekerij opgericht. Zij draagt den naam van „Agaricus" en wordt gedreven door de firma Romein Co. Het betreft hier eene voor ons land geheel nieuwe industrie schrijft men ten doel hebbende de eetbare champignons, die tot nu toe slechts in geconserveerden staat uit het buitenland werden ingevoerd, voor Nederland dagelijks versclx verkrijgbaar te stellen, 't zij rechtstx*eeks van de kweekerij, 't zij door tussclxenkonxst van de fruithande laren. In het programma komt het een exx ander voor over de champignon, terwijl er versclxil- lende i'ecepten bijgevoegd zijn over de wijze van bei'eiding. Te Bolsward is eene vei'gadering ge houden van de Vex'eeniging voor Vakonder wijs in de Zuivelbereiding te Bolsward. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Y. N. Galema, aldaar, in de plaats van den heer Karstexxs, te IJlst, die bedankt heeft. Een lijvig rapport werd xxitgebracht door de comnxissie om vakscholen ixx het buitenland te bezoeken. Uit de medegedeelde corres pondentie met den Minister van Binnenland- sclxe Zaken bleek, dat, behoudens goedkeuring, een subsidie van f 7000 wordt toegestaan. De Vcreeniging hoopt dan ook spoedig het gebouw c. a. (begrooting ruim f 10,000) aan te besteden. De leercursus duui't twee maanden, het leergeld is f25. De Voorzitter, de heer D. Fontein de Jong, opende en sloot met een gepast woord de vergadering. Een zeer nuttig toestel begint op de Fransche spoorwegen in gebruik te komen, namelijk eene wijzerplaat, waarop in eiken wagen de namen der stations achtereenvol gens bij de aankomst worden aangewezen. De hoofdconducteur brengt in zijn wagen telkens een electrischen sti'oom in beweging, waardoor de wijzer verspringt. Buitenland. Keizer Wilhelm is met Prins Heinrich, Graaf Herbert Bismarck eix gevolg Donder dagmiddag te Rome aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door Koning Huux- bert, de Prinsen, den Minister-president Crispi, en andere hooggeplaatste personexx. Bij de aankomst des Keizers speelde de eere-compagnie het Pruisische volkslied. De beide Vorsten omarmden elkander tot vier malen toede Keizer inspecteerde de eere compagnie, exx daarna hadden de voorstel lingen plaats. De paarden, voor de rijtuigen gespannen, gingen stapvoets tusschen de troepen, die zich in rij hadden geschaard, en de dicht opeengepakte menigte liet luide toejuichingexi liooren. Alle vensters en balkons wax-en xxiet nieuwsgierigen bezet, die met de zakdoeken wuifden en bloemen wierpen. De geestdrift was langs den geheelen weg even groot, en de Vorsten bogen hex'liaaldelijk voor de menigte ten bewijze van dank. Op het Quirinaal werden de hooge personen ontvangen door den opperceremoniemeester in de groote zaal van het paleis, waar de Koningin zich bevoxxd met de Hertoginnen van Genua en Aosta. De Keizer kuste de hand der Koningin. Gisterenmorgen bracht Graaf Bismarck een bezoek aan Crispi. Daarna volgde een dejeuner bij den gezant Von Schlöszer, waarbij de Keizer, Prins Heinrich, de kar dinaals Rampola en Hohenlohe en andere autoriteiten tegenwoordig waren. De Keizer kwanx in een hofrijtuig naar dè ambassade. Te 1 uur heeft Z. M. zich naar het Vati- caan begeven, in zijn eigen, daartoe uit Berlijn aangekomen hofrijtuig. Hij werd door de lxoogwaardigheidsbekleeders van het Vaticaan ontvangen. De Paus kwam Keizer Wilhelm in de zaal, grenzende aan de Troonzaal, te gemoet, om hem naar zijn particulier salon te geleiden, waar drie stoelen waren geplaatst, voor den Keizer, Prins Heinrich en den Paus. De Koning van Griekenland kwam jl. Diixsdag nxet zijn broedex*, den Deenschen Kroonpx-ins, te Athene terug. De Kroonprins is de eerste der gasten, die de feesten ter gelegenheid van het 25jarige Regeeringsjubilé op 5 November a. s. zullen opluisteren. Voorts worden verwacht de ouders van Koningin Olga, ïxl. Grootvorst Konstaixtijn en zijn gemalin, Grootvorst Sei'gius met zijn gemalin en zijn zoon Paul, Prins Heinrich van Pruisen, de Hertog van Edinburg, de Erfprins van Meiningen met zijn gemalin en voorts ook vertegenwoordigers van het Oostenrijksche en Italiaansche hof. De ver- loving van 's Konings dochter Alexandra met Grootvorst Paul zal bij die gelegenheid publiek xvox'den. Op de x*eede vaxx Phaleroix of ixx de haven van Pix'aeus zullen zich bij dit feest Duitsche, Engelsche, Russische, Fransche exx Ameri- kaansche eskaders vertoonen. De xxationale tentoonstelling, die dan tevens geopend wordt, is de eerste groote texxtoonstelling in Grieken land, waarop alleen Grieksche producten te zien zullen zijn. Volgens de „Eplxemeris" zal Keizer Wilhelm te Athene de voltrekking van hes huwelijk vaxx den Griekschexx Kx'oonprixxt komen bijwonen. De feesten, welke bij die gelegenheid in de Grieksche hoofdstad gehou den zullen worden, beloven schitterend te zullen zijn. Naar de „Politische Naclxrichten" ver neemt is een aan Keizer Frederik ixxdertijd ter beschikking gesteld cijferschrift voor de geheime briefwisseling met de hoogste Rijks overheden, hetwelk tijdens zijix dood nog in de sterfkamer aaxxwezig was, onnaspeurlijk verdwenen. Zonder twijfel is het gestolen. Eene nieuwe sensatie makende gebeurte nis wordt eerstdaags verwacht, namelijk de openbaarmaking der Engelsche biographie van wijlen den Duitschen Keizer Fi'ederik, door Reunell Rodd, gewezen attaché bij het Britsclxe gezantschap te Bexdijn. De biogra- phie werd geschreven naar aanleiding van den bijzonderen wensch der Keizerin-weduwe, die het geheele manuscript doorgelezen en eigenhandig aangevuld en verbeterd heeft, als eexx protest tegeix de belasterixxgexx van haren doorlxxchtigexx echtgeixoot. Meix fluis tert dat de inhoud van de biographie van dien aard is, dat meix eveix zeker de her nieuwde gramschap vaix Bismarck mag tege moet zien, als het verbod der vex-spreiding van het boek in Duitsclxland. Te Marseille wordt eerstdaags een spoortrein ingescheept voor den Keizer van China, bestaande uit zes wagens, waarvan drie voor het bijzonder gebruik van den Keizer, allerprachtigst versierd en gcnxeubeld. De portieren en paneelcn zijn met bronzen draken getooid en in elk der wagensalons is een tafeltje om opium te schuiven. Op den Iligh Valley-spoorweg in Pensylvanië heeft een gi'oot ongeluk plaats gehad. Verschillende wagens van een trein met Katholieke bedevaartgangers zijn vernield; 42 personen zijn gedood en zeer velen ge wond. De trein bestond uit twee afdeelingen en het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2