ADVERTENTIËN. inlanders op de Oost-Afrikaansche kust. Thans verneemt de „Times" uit Zanzibar, dat de zeelieden gedood en voor een deel opgegeten zijn. Het onderzoek naar de moorden te Whitechapel heeft nog niets opgeleverd. Geen personen zijn gedurende de laatste dagen meer in hechtenis genomen. De inhechte nisnemingen, waartoe de politie reeds over ging, hebben haar trouwens niets wijzer gemaakt. Er is nog geen spoor van den misdadiger gevonden. Het bericht van het overlijden van prof. Schleyer blijkt voorbarig geweest te zijn. Op eene vraag daaromtrent kwam het volgende antwoord in: „Sol Schleyer datuvel Volapuka no nogo edeilom", hetgeen beteekent: „De heer Schleyer, uitvinder van het Volapük, is nog niet dood." Een Engelschman, lord Sackville, heeft bij testament zijn kasteel, met alle toebe- hooren en alles waarover hij verder volgens de wet de vrije beschikking had, nagelaten aan... de hofdames der Koningin. Dezer dagen stond te Parijs 's avonds een besteller in de Ternesstraat, toen eene onbe rispelijk gekleede, oogenschijnlijk zeer jonge vrouw, het gelaat achter een dichten sluier bedekt, op hem toekwam en hem een vrij zwaar pak ter hand stellende: „Breng dat in de Wagramstaat No. zooveel, en gij zult een goed drinkgeld ontvangen". Op hetzelfde oogenblik stapte zij in een rijtuig en reed heen. Toen eerst bemerkte de onthutste be steller dat hij een kind van eenige dagen in de armen had. In de Wagramstraat wilde men er niet van weten en den man schoot niets anders over dan zijn deerlijkschreeuwend vrachtje naar het Vondelinghuis te brengen. Een van de zonderlingste inbeeldingen is wel die van zekeren Caillet, een grijsaard dien men te Parijs bij den Eiffeltoren heeft aangetroffen en die verklaarde zich niet te kunnen bukken, omdat hij dien toren had ingeslikt! Hij kon onmogelijk zitten, verzekerde hij en staakrecht liet hij zich naar het hospitaal geleiden. Een bloeiende stad. De financiën van Frankfort a/M. staan er zóó goed bij, dat eerlang aan den Gemeenteraad het voorstel zal worden gedaan om de belasting-aanslagen met 10 pG't. te verlagen, om de inwoners, die niet meer dan 300 mark huur verwonen, geheel van betaling vrij te stellen en om stedelijke ambtenaren, beambten en onder wijzers vrij te stellen van de bijdragen voor de weduwen- en weezen-kassen. Benoemingen, enz. Tot advocaat-generaal bij den Hoogeu Raad der Nederlanden is benoemd de heer mr. J. G. Patijn, gewezen officier van justitie bij de Arrondissements- Rechtbank te 's Gravenhage. Tot lid van het College van Regenten over de gevangenissen te 's Gravenhage is benoemd de heer dr. P. J. Yan Leent, schout-bij-nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Aan den heer I. D. Evers wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het College van Regenten over de Rijkswerk inrichting en het Huis van Bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van ge meld College van Regenten de heer A. Keurenaer, ingenieur van den Waterstaat aldaar. De luit. ter zee 1ste kl. D. A. Kraijenhoff van de Leur, gedetacheerd bij de afdceling Hydrographie aan het Departement van Marine, wordt met 1 November a. s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. J. H. Van Hoogstraten. De off. van gez. 1ste kl. J. C. H. II. Mackay, arts, wordt met 1 November a. s. belast met den geneeskundigen buitendienst alhier, ter vervanging van den tijdelijken off. van gez. 2de klasse dr. A. Winternitz, die 1 November geplaatst wordt aan het Maritieme Hospitaal alhier. De officier van admin. 1ste kl. J. P. Vasseur wordt, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met 1 November a. s. op pensioen gesteld, ad f 2525 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot officier van admin. 1ste kl. die der 2de kl. J. C. Van Reijn. Vischbericht. 't Is gedurende de afgeloopen week met de visscherij toch beter gegaan, dan men met het oog op de ongunstige weersgesteldheid had mogen ver wachten. Het bleef ook de laatstverloopen dagen ruw en stormachtig, maar de herfstbuien kwamen niet in zoo ruime mate opzetten als de voorgaande week, die den vissckers zooveel reden tot klagen gaf. Van de handzamer gelegenheid werd nu dan ook een vlijtig gebruik gemaakt, om te trachten op die wijs de geleden schade weêr wat in te halen. De noodige waakzaamheid werd echter immer bij het visschen vereisclit, want kwam er onverhoeds een «uitschieter", dan moesten de schuitjes maar zorgen, dat ze een goed heenkomen zochten. Het mag dus wel eenige verwondering baren, dat onder ulke toch alles behalve gunstige omstandig- neden de resultaten nog zoo bevredigend waren; want dit waren zij werkelijk, althans wanneer men ze even vergelijkt bij de treurige uitkomsten van de eerste Octoberweek. De tongenvangst was tienmaal ruimer en ook van de rog-aanvoer kan dit gelukkig worden gezegd. Kleine schol en schar was ter markt steeds waardig vertegenwoordigd en ook schelvisch nieuwe vrucht liet zich met de kor reeds vrijwel vangen. Wat blijft er in het ongunstig jaargetijde meer te wenschen over? Immers weinig, nu ook de prijzen, die ter afslag voor de verschillende visclisoorten werden besteed, volkomen het bewijs leverden dat er behoefte aan visch was. Een groot deel der alhier en in de verschillende Zuiderzeehavens thuisbehoorende vloot maakt zich nu voor de beugvisscherij gereed. De verwachtingen zijn vrij hoog gespannen, te meer nu men uit verschillende gunstige voort (■(•kenen heeft meenen te mogen aileiden dat de schelvischvangst in het aanstaande seizoen ruim zal zijn. We willen er met de visschers het beste van hopen! Er werden aangevoerd '11.640 tongen, 324 roggen, 7 tarbotten, (>10 schel visschen, 676 mandjes kleine schol, 580 mauden schar en 1 steur; groote tong gold 45 a 55 cent., kleine idem 15 a 25 cent, rog 74 a 96 cent, tarbot f 10.50 ii 12.sckelvisch 50 cent per stuk, kleine schol f 2.45 a 4.25 per mandje, schar f 1.30 a 2.25 per mand en de steur f 11.—. Ingezonden. ZEEVAARTKUNDIGE SCHOOL. In de laatstgehouden zitting van den Raad dezer gemeente is door een der leden den heer Vos de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid, dat pogingen worden aangewend tot het verkrijgen van een Rijkssubsidie voor de Zeevaartkundige School alhier. Genoemd Raadslid wees er op, dat indertijd gunstige uitzichten werden gegeven, ingeval er eene aanvrage om subsidie werd gedaan, 't Werd toen door den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs erkend, dat voor eene gemeente als de onze middelpunt van eene zeevarende bevolking eene goede Zeevaartkundige School eene wezenlijke be hoefte is. Inzonderheid ook voor de opleiding van loodsen zou zoodanige inrichting van onderwijs zeer nuttig kunnen zijn. Bij onderzoek is ons gebleken, dat hetgeen door den heer Vos werd aangevoerd volkomen juist is, wat de uitzichten betreft, die er vroeger bestonden, 't Is te verwachten, dat B. en W. aan den wensch, die in den Raad algemeen werd gedeeld, gevolg zullen geven, en het doen van de noodige stappen niet zullen overlaten aan den onderwijzer der bestaande School, 't Schijnt aanbeveling te verdienen, dat eene reorganisatie van 't zeevaartkundig onderwijs alhier worde ontworpen, waarbij op het beschikbaar stellen van een doelmatig schoollokaal worde gelet, 't Onderwijs aan zulk eene inrichting zou, naar onze meening, moeten omvatten: wis- en zeevaartkunde, Nederlandsch en Engelsch, stoomwerktuigkunde en boekhouden. Bij indiening van zulk een ontwerp, tegelijk met het verzoek om Rijkssubsidie, schijnt deze voor onze gemeente niet onbelangrijke zaak wel kans van slagen te hebben. Helder, 12 October 1888. X. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. GehuwdJ. Yan Buuren en A. Moen. J. L, P. Beijer en A. S. Hoep. A. De Bondt en C. J. v. Dartelen. A. J. Van Vaalen en F. Van Veen. BevallenM. Conijn, geb. Tooij, Z. N. Helder, geb. Wanink, Z. M. E. De Lange, geb. Klik, Z. G. S. Smitz, geb. Fortuin, D. Overleden A. Chaumeil, zich noemende en schrij vende A. Somil, 75 jaren. G. Zwartjes, 5 maanden. J. Kikkert, 8 dagen. GEMEENTE TEXEL, van 11 tot 17 October 1888. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren Jacob Jan, zoon van Klaas Roeper en Neeltje Roeper. Dirk Cornelis, zoon van Jan Witte Dz. en Antje Kuip. OverledenGeene. Twee aangespoelde lijken. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) O O O Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 18 18 12 8 12 nw. 0.2 k. ozo. 0.5 ozo. 1.5 i/ 769.02 769.80 770.44 f 10.12 f 11.00 f 11.64 11.7 9.0 9.6 -0.3 -1.1 -2.2 October. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. "Weersgesteldheid. IS 18 12 s 12 0.88 0.86 0.79 Vlak. Bewolkt, beneveld, mooiweer. Bewolkt, mooiweer. Idem. Marktberichten. TEXEL, 14 October. De marktprijzen waren in de afgeloopen week als volgt: Schapenboter 55, Schapenkaas en Koeboter 65 cents per half kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 3.75 per lOOstuks. De ver zending bedroeg ruim 7000 stuks. Hooi f 14 per 500 kilogram. Wilde Eenden 60 a 80, Lijsters 9a- cents en Hazen f 1.50 a 1.75 per stuk. Koehuiden 28 cents per kilogram. Paardenhuiden f 8.a 8.50 per stuk. TEXEL, 16 October. (Commissiehandel). Ossen f a Stieren f a vette Koeien f 1S5 a 215, Melkkoeien f 125 a 140, Geldekoeien f a Kalfkoeien f a Varekoeien f a Kalfvaarzen f 70 a 90, Geldevaarzen f 50 a 60, nuchtere Kalveren f a f Graskalveren f 30 a Fokschapen f 18 a f 22, Geldeschapen f 22.50 a 24, Weideschapeu f a Schrammen f a Rammen f 17 a 25, Lammeren f 7 a 11.50, Veulens f a f Werkpaarden f 100 a 160, Rijpaarden f 200 a f 275, oude Paarden f 40 a magere Varkens f 14 a Biggen f7 a 9.50, Lammeren in voor koop f a alles per stuk. Vette Varkens 22- a cents per half kilogram. BOVENKARSPEL (Station), 17 October. Fijne Bloemkool f a Grove dito f 2.50 a f 3.50, Reuzen f 3 a 4.50, Witte Kool f 3.50 af 4.50, RoodeKoolf3.a 4.en Savooie Kool f 3.a 4.per 100 stuks. Aardappelen: Ronde f 1.50 a 1.75, Blauwe f 1.70 a f 1.90, groote Uien 70 a 80 en kleine dito 65 a 75 cents per half hectoliter. Bieten f 6.a 7.50 per 1000 stuks. SCHAGEN, 18 October. C Paarden f 40 a 80 a 2 80 a 110 201 70 a 220 25 160 a 220 40 60 a 100 32 18 a 36 15 nuchtere Kalveren 6 a 17 a 880 11 a 29 560 12 a 18 10 Bokken en Geiten 2 a 6 39 magere Varkens. H 8 a 12 62 Biggen 3 a 6 55 25 a 110 30 30 a 45 Boter per kop 85 a 90 Kaas per kilogTam. 20 a 35 Kip-eieren per 100 stuks H 450 a 500 Eend-eieren 1, a ENKHUIZEN, 17 October. 11 stapels kaas, per 50 kilo f 27.50 Karweizaad11.a f 11.25 Mosterdzaad16.a 16.50 Maanzaad9.a 11. Vale erwten12.a 15. Groene dito14.a 16. Grauwe dito14.a 15. Wijker vale dito10.a 12. Bruine boonen13.a 15. Gerst4.a 5. Haver3.25 a 4. PURMERENDE, 16 October. 1670 kilogram Boter, f 1.15 a 1.25 per kilogr. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. 210 hectoliter Appelen, f 4.a 6.en 244 h. Peren, f 3.a 5.per hectoliter. 364 Runderenlager prijs, handel stug. 7 Stieren. 120 vette Kalveren, 50 a 80 cents per kilogram, handel vlug. 81 nuchtere dito, f 10 a f 22 per stuk, handel vlug. 191 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel stug. 75 magere dito, f 10 a 18 per stuk, handel stug. 330 Biggen, f 3 a 7 per stuk, handel stug. 3493 Schapenlager prijzen, handel stug. 684 Ganzen, f 2.a 3.per stuk. AMSTERDAM, 17 October. Petroleum kalm, prijzen onveranderd. Cons. f 11. Nobel, levering uit de stoomboot, einde dezer maand te verwachten, en Nov. en Dee. f 9.30 E., Dec.- Maart f 9.10 E., consumtie f 10.50. Stoomv.-MaatschappijNederland. Burgem. den Tex 16 Oct. van Southampton vertr. Koningin Emma 12 Oct. van Genua vertrokken. Prins Alexander 9 Oct. Aden gepasseerd. Sumatra24 Sept. te Padang aangekomen. PrinsesWilhelmina. 16 Oct. van Aden vertrokken. Soenda11 Oct. van Port-Saïd vertrokken. Voorwaarts27 Sept. te Batavia aangekomen. Prinses Amalia 19 Sept. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje16 Oct. te Batavia aangekomen, met verlies van een blad van de schroef. ConradVertrekt 27 Oct. van Amsterdam. Prinses Marie. Vertrekt 31 Oct. van Amsterdam. Prins Frederik25 Juli te Amsterdam aangek. Vervolg Nieuwstijdingen. Gisteren werd in den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, te 's Gravenhage, o. a. behandeld het beroep op Z. M. den Koning, ingesteld door eige naren van perceelen in de Verlengde Vroon straat en aangrenzende straten alhier, tegen de door B. en W. der gemeente Helder aan mevr. de Wed. S. J. Groen verleende ver gunning tot het stichten eener bokkingroo- kerij in genoemde straat. Rapporteur in deze zaak was de Staatsraad Van Vlade- racken. Voor appellanten trad ter verdedi ging op de heer T. Mooy; voor mevr. de Wed. Groen de heer D. J. Van Wijn gaarden. Gisteren had bij de Hervormde gemeente alhier de verkiezing plaats van 9 gemach tigden voor het Kiescollegie. Er werden 213 geldige stemmen uitgebracht. Volstrekte meerderheid 107. Gekozen werden de candi- daten der Kiesvereeniging „Evangelie en Vrijheid", nl. de heeren: C. Abbenes met 210 stemmen, J. Breebaart met 210, W. Cruijff met 211, A. J. De Jong met 209, A. Korff met 209, C. J. Verheij met 208, D. De Vries met 209, Johs. De Beurs met 191 en M. De Klerk met 188 stemmen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Suriname" is gisteren, onder leiding van den luit. ter zee 1ste kl. P. H. Prager,van Amsterdam alhier aangekomen en in het droge dok geplaatst, teneinde eenige belang rijke herstellingen te ondergaan. Plaatsingen van machinisten. Met 24 dezer worden de machinist 1ste klasse v. c. L. A. Van Poel voorde en de machi nisten 2de klasse J. T. Jonkers en J. H. Götz van der Vet, dienende aan boord van het ramschip „Buffel", op non-activiteit gesteld, terwijl de machinisten 3de klasse J. Van Duym en J. R. Van Nordheim, eveneens dienende op het ramschip „Buffel", aan boord van het wachtschip alhier worden geplaatst. Het machine-personeel van Zr. Ms. ram- monitor „Wesp" wordt met denzelfden datum geplaatst als volgt: de machinist 1ste klasse v. c. J. A. Waleson bij de applicatieschool alhier, de machinist 2de klasse A. Harden- berg wordt op non-activiteit gesteld en de machinist 3de klasse H. C. Burger insgelijks bij de applicatieschool. Bij de conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis wordt geplaatst de machinist lste klasse v. c. J. Fauel, thans dienende aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Das"* De machinisten 3de klasse H. Lansdorp, L. B. Van Boven, L. J. J. Dornickx en D. Nepveu, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerbooten „Das", „Iladda" en „Dufa" en den rammonitor „Panter", worden met ingang van 24 dezer geplaatst bij de applicatie aan boord van het wachtschip alhier. Met dien datum worden op non-activiteit gesteld: de machinist lste klasse F. G. A. Wissel, de machinist lste klasse J. J. Hessels, de machinist lste klasse v. c. W. De Waardt en die der 2de kl. J. Van der Vaart, respec tievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerbooten „Hadda" en „Dufa" en den rammonitor „Panter". Met ingang van 1 November a. s. wordt de machinist 2de klasse J. T. Jonkers bevorderd tot machinist lste klasse. Door den Toezienden Chef van het Militair Hospitaal alhier werd jl. Maandag open baar aanbesteedde levering van levens middelen, enz., ten dienste dier inrichting, gedurende het jaar 1889. De uitslag was als volgt: Witbrood: 3 biljetten, vanper 100 KG. Jb. Metzelaar, Helder 14. A. H. L. Kikkert, 12.74 B. F. Verfaille, 12.50 Aardappelen 3 biljetten, van: per H.L. J. S. Jacobs, Helder4.18 C. Postma, 3.20 A. Smit, 3. Kruidenierswaren: 2 biljetten, van: Rijst. Gort. Zout. per KG. per KG. per KG. B. Weijens 0.15 0.15* 0.13* F. Steeman 0.13 0.11* 0.13 Haverg. Zeep. Boter. Azijn, per KG. per KG. per KG. per L. 0.23 0.27* 1.28 0.07 0.16 0.27 1.27 0.07 Brandstoffen: 2 biljetten, van: Steenk. Turf. per 1000 KG. per 100 st. A. Zwaan, Helder, 8.40 0.50 P. Bandsma, 7.88 0.50 De plaatselijke Scherpschutters-Vereeni- ging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps," hield jl. Zondag een schietwedstrijd op de schiet baan van het fort „Dirks Admiraal" alhier, 't Weder was wel niet bijzonder gunstig, doch men is met een zomer als de verloopene achter den rug volstrekt niet verwend ge raakt. De uitslag van het concours is geweest als volgt: Vaste baan: lste prijs de heer J. J. Beckers, 2de prijs de heer K. Metzelaar Jz., 3de prijs de heer H. Uurbanus Pz. V r ij e baan: lste prijs de heer H. Uurbanus Pz., 2de prijs de heer H. A. Stadermann, 3de prijs de heer J. J. Beckers. Ter gelegenheid van de sluiting der zomer- oefeningen werd dit concours gehouden. De behaalde prijzen zullen worden uitgereikt op a. s. Zondag, als des namiddags in een der lokalen van „Musis Sacrum", de winteroefe- ningen met het houden van een huishoude- lijken schietwedstrijd zullen geopend worden. Het Landbouwverslag, dat reeds van zoo verschillende zijden aan critiek blootstaat, niet omdat er geen zorg genoeg aan besteed, of althans werk genoeg van gemaakt wordt, maar omdat de bronnen, waaruit het saamgesteld wordt, niet te vertrouwen zijn, heeft thans een nieuwen aanval te doorstaan. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, heeft de UtrechtseheBurgemeesters-Vereeniging in hare jongste bijeenkomst o. a. besloten, zich tot de Regeering te wenden met aandrang, om de Gemeentebesturen te ontheffen van de verstrekking der jaarlijksche opgaven voor het landbouwverslag, eensdeels omdat zij, ondanks alle aangewende moeite, niet te vertrouwen zijn, anderdeels, omdat zij tot kleinigheden en onbeduidendheden afdalen, waardoor de vergeefsclie arbeid nog meer in omvang toeneemt. Wat men vroeger wel eens vernam omtrent de wijze, waarop die opgaven verzameld worden, wettigt de veronderstelling, dat niet overal de „zorg" voor „nauwkeurige" beant woording der vele en veelsoortige vragen groot is. Wendde men zich in deze tot de land- bouwgenootschappen, die door hunne afdee- lingen even goed in staat zijn, alle ge meenten te bereiken, dan kon de beantwoor ding der vragen worden opgedragen aan mensclien, die verstand hebben van en belang stellen in zaken, den landbouw en de vee houderij betreffende. Tot hoofdingeland van de Schager en Niedorper Kogge is met algemeene stemmen herbenoemd de heer K. Breebaart, te Winkel. De Heer en Mevrouw PELTZERTEN HO VE brengen hun besten dank aan allen, die hun zooveel bewijzen van belangstelling en sym pathie gaven bij de herdenking van hun vijf-en-twintigjarig huwelijk. Q. F. G. VERMIJNE. p. p. c.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3