feestelijk vertoon plaats gehad. Het vóór zeven jaren genomen besluit om tot het Tol- gebied van het Duitsche Rijk toe te treden, was van Hamburgs zijde niet geheel vrijwillig. Hamburg had door een verdrag met het Rijk het recht om vrijhaven te blijven, totdat het de opneming in het Tolgebied zelf zou aan vragen. Op eene in het jaar 1880 gedane vraag of liet deze opneming wilde aanvragen, antwoordde Hamburg in ontkennenden zin. Maar aan den anderen kant was de wensch om Hamburg aangesloten te zien zóó sterk, dat de Hamburgers in hun beslissing ver andering brachten en besluiten moesten, tot het Tolgebied toe te treden. Het viel den meesten Hamburgers zeer zwaar; maar er werd beweerd, dat het voor de handhaving der staatkundige zelfstandigheid van den Hamburgschen Staat noodig was. Thans heeft men zich reeds lang in het onver mijdelijke leeren schikken. De vereisclite omvangrijke bouwwerken zijn zoo goed als voltooidde voorbereidende maatregelen gingen vlug van de hand; de handelsstad zag met het vaste vertrouwen dat men alle voor komende moeilijkheden wel meester zou worden, de groote omwenteling tegemoet, en wanneer in November de aansluiting door een groot feest gevierd wordt, zal waarschijn lijk de daartoe benoodigde feeststemming niet ontbreken. Men hoopt dat de Keizer zelf ook op het feest zal komenook op Prins Bismarck wordt gerekend, die anders, hoe dichtbij hij ook woont, niet dikwijls van Friedriclisruhe naar Hamburg komt. De groote waterbouwwerken, die wegens de tolaansluiting moesten aangelegd worden, hebben ongeveer 104 millioen Mark gekost; veertig millioen heeft het Rijk daartoe ge geven, en de andere 64 millioen moet Ham burg zelf betalen. In Frankrijk zijn de binnenlandsche staat kundige verhoudingen weer eens zóó ver ward en onzeker, dat niemand weet wat de volgende dag opleveren kan. DeFranschen erkennen dit zelf en zien met spanning en zorgen de naaste toekomst tegemoet. Aan pijnlijke incidenten heeft men er overigens geen gebrek. Zoo nu weer het gebeurde te Havre, waar eenige brooddronkenen het wapenbord van den Duitschen consul hebben afgerukt en door het straatslijk gesleurd. De betrokken autoriteiten hebben over en weer de zaak bijgelegd, de politie doet onder zoek en het geval zal voorloopig wel geen verdere gevolgen hebben. Maar met dat al is het weêr een druppel in den emmer der ergernissen, die gevuld zal zijn eer men er aan denkt. En dan behoeft er nog slechts één enkele, misschien onbeteekenende druppel bij te komen, om den emmer te doen over- loopen. En wie stuit dan den daaruit voort- vloeienden stroom van bloed en ellendeP. Binnenland. In onderscheidene vaderlandsche gemeenten bereidt men zich voor op de viering van het 75jarig bestaan van Neêrlands onafhanke lijkheid. Bij de herinnering van het zilve ren feest van ons herboren volksbestaan in November 1813, vindt men aanleiding om ook na 75 jaren den feesttoon aan te slaan. Ofschoon hier ter plaatse, naar 't schijnt, van eene algemeene feestviering niet schijnt te zullen komen, verheugt het ons toch, dat in den boezem van plaatselijke Vereenigingen de aanstaande feestdag niet onopgemerkt zal blijven. Als men zich in de verbeelding verplaatst^ in den tijd toen Nederland een deel uit maakte van het groote Fransche Keizerrijk en het volk zich kromde onder den ijzeren hoe het met je gegaan is," ging zij voort, terwijl ze met haar flacon in de hand voor Lucie bleef staan; „zij hebben je van jongsaf ingeprent, dat trouwen voor een meisje de éénige zaligheid is. Beken het maar is 't waar of niet?" „Och, Hortense hebben ze daarin geen gelijk? 't Is immers onze bestemming." „O ja!" klonk het ironisch. „Nu zijt ge twintig jaar oud geworden, hebt daar bij je zwager ingewoond als hulp bij de kinderen en hulp in de huishouding, niet geheel nutteloos, maar ook niet onontbeerlijk, en nu begon dat leven je wel wat te vervelen. Zeg 't maar ronduit, Lucie „Hortense! Ik? Neen, die omstandig heden beoordeeld ge verkeerd!" „Ge hadt bij jezelve ook al wel eens ge dacht, dat het mogelijk kon wezen, dat ge die eenige ware bestemming van de vrouw niet zoudt bereiken, omdat ge tot hiertoe nog niemand hadt gevonden, die natuur lijk zal ik niet beweren, dat er geen heeren waren, die je het hof maakten, daarvoor zijt ge veel te lief en te mooi maar ge bezat in het geheel zoo geen andere klinkende voortreffelijkheden, dat het altijd maar bij hof maken bleef. En daar stond nu op eens die dokter voor je, met een wezenlijk huwe lijksaanzoek ge hadt nooit aan hem ge dacht, ge kendet hem nauwelijks. En nu drongen zij allen je op: ,Dat's een groote zegen voor een meisje zonder fortuin, zoo'n knappen man te krijgen" zóólang totdat gij ook geloofdet, dat de hemel je het hoogst denkbare geluk had beschoren, en je ver beeldde^ dat ge doodelijk verliefd op hem waart." (Wordt vervolgd.) scepter van den Corsicaanschen 'fortuin-sol daat, dan kan men zich de vreugde denken, die onze vaderen aan den dag legdeu, toen de vrijheidszon voor hen daagde. Welwaren het aanvankelijk bange en angstige dagen, toen, ja, de juichtoon „Oranje boven!" door 't land weerklonk, doch bij de bewustheid, dat de Fransche legerscharen zich nog hier te lande bevonden, heerschte er bij velen vrees en onrust. Kloekmoedige mannen, als v. Hogendorp, v. Limburg Stirum en v. d. Duyn van Maasdam, plaatsten zich, toen men 't bericht van Napoleons nederlaag te Leip- zig vernam, op 17 November te 's Graven- hage aan 't hoofd der beweging en in onge looflijk korten tijd wapperde weêr de oude Oranjevaan van huis en kerktoren. Dank zij de hulp der legers van de tegen Frank rijk verbondene Mogendheden, werd Neder land bevrijd van de gehate, vreemde over- heersching en, behalve een aantal vestingen waaronder den Helder was in eenige da gen heel Nederland weêr vrij. En toen op den laatsten dag van November 1813 de Oranjevorst te Scheveningen aan wal stapte, was bovendien de oude band weêr vastge hecht, die 't Vaderland aan 't Oranje-stam huis verbond. 't Zou zeker niet getuigen van liefde voor 't vaderland, als men de dagen kon vergeten, die getuigden van echte nationale gevoelens bij 't volk van Nederland. Zoo vaak worden wij verdeeld door verschillende godsdienstige en staatkundige denkwijzen. Bij de afschudding van 't Fransche dwangjuk was van geen verdeeldheid, van geen partijschap sprake. Allen zonder onderscheid waren toen één in toewijding voor den dierbaren geboortegrond. En dit is wellicht 't grootste voordeel, dat de herdenking der dagen van voorheen oplevert, dat zij, te midden van geschil over kerkelijke en politieke vraagstukken, tot eendracht aanspoort en bij de mogelijkheid, dat opnieuw onze onafhankelijkheid kan worden bedreigd, de les in herinnering brengt: gij zijt allen zonen van een en 't zelfde vaderland. De Londensche correspondent van de „N. Rott. Crt." meldt, dat Z. M. de Koning het beschermheerschap aanvaard heeft der" Commissie voor het monument, ter herinne ring aan de landing van Prins Willem III in 1688, en tot de onkosten met eene som van 100 p. st. bijdraagt. Naar uit Kampen aan de „Landbouw courant" bericht wordt, is de cursus in de landbouwkunde, aldaar dezen winter van gemeentewege door den heer J. Ravenhorst aan jongelingen uit den boerenstand te geven, aangevangen met ruim 50 leerlingen. Het „Centrum" is niet gesticht over het optreden van pastoor Brouwers c. s. te Rotterdam. Zij hebben gezegd te handelen namens „de Nederlandsche Katholieken" en hoewel ieder R. K. hun handelwijze góed- keurt, is het nu toch de vraag of zij de bevoegde personen zijn. Op het telegram, dat jl. Zondag door de te Rotterdam vergaderde Katholieken werd verzonden aan Mgr. Rampolla, werd van hem het volgende antwoord ontvangen „II S. Padre ringrazia i Cattolici olandesi riuniti in cotesta citta del filiale loro omaggio ed invia dall' intimo del cuore a ciascun di essi 1'apostolica benedizione." (De H. Vader bedankt de Hollandsche Katholieken, in deze uwe stad vergaderd, voor hun kinderlijke hulde en schenkt uit den grond zijns harten aan ieder van hen den apostolischen zegen.) Te Haarlem is aanbesteed: het drie jarig onderhoud der duinen op Terschelling (raming f 8000 per jaar). Minste inschrijver A. G. Swart, te Terschelling, ad f 7124 per jaar. Te Kolliorn zal dezen winter in het „Nut" optreden de heer dr. J. Zaaijer, wiens onderwerp van bespreking zal zijn: „vrij handel en protectie". De Gemeenteraad van Alkmaar heeft, op voorstel van B. en W., besloten, een gedenksteen te plaatsen in den gevel van het huis op de Mient aldaar, waar wijlen mevr. Bosboom-Toussaint werd geboren, en een aan het huis op den Koningsweg, waar wijlen de heer Hofdijk het leven zag. De Nederlandsche Bond van oud-onder officieren zal op den 2 November a. s. te Rotterdam eene vergadering houden, om te beraadslagen over het houden van een feest avond op 18 November, tot viering van het 75jarig gedenkfeest van Nederlands herstel. Spaansche veekoopers zijn weder in Friesland aangekomen om fokvee aan te koopen. Naar de „N. Rofct. Crt." verneemt, is het bericht, aan de „Haarl. Crt." ontleend, betreffende de onregelmatigheden in de ad ministratie van de blinden-werkinrichting te Utrecht ontdekt, niet juist. De advocaat mr. A. A. Pit is door den betrokken persoon zelf geconsulteerd, toen deze werd aangesproken door het bestuur tot aanzuivering van een tekort. Wel schijnt het zeker, dat er vele onregelmatigheden ont dekt zijn, maar of er bepaald valschheden gepleegd zijn, zal nog moeten worden uit gemaakt. De gearresteerde beweert niets verschuldigd te zijn en heeft het bedrag van het tekort (f 1300 niet f 3000) niet willen' storten, zelfs niet onder protest, zooals hem is aangeraden. Onjuist is ook, dat de bescheiden en het gestorte tekort door den advocaat mr. Pit, onder deurwaardersprotest aan S. zouden zijn aangeboden. De 18de algemeene vergadering van den Nederlandschpn Protestantenbond is jl. Dinsdagavond te Veendam geopend met eene openbare godsdienstoefening 'in de Hervormde kerk, onder leiding van den heer W. M. De Vries, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Meppel, naar aanleiding van een woord uit den eersten brief van Johan- nes„Dit is de overwinning, die de wereld overwint, ons geloof." Na afloop der godsdienstoefening had een vriendschappelijke samenkomst plaats van het hoofdbestuur, de afgevaardigden en de ver tegenwoordigers van bevriende buitenlandsche Vereenigingen in de groote zaal van de Sociëteit „Veenlust". Donderdag is de algemeene vergadering gehouden. Er waren 82 afgevaardigden en stemhebbende correspondenten en 21 niet- stemhebbende leden tegenwoordig. De heer C. P. Tiele, hoogleeraar te Leiden, president, opende met eene aanmoedigende rede de vergadering. Uit de verslagen van den algemeenen secretaris van den Bond, dr. I. Van den Berg, en die der commissiën, die vervolgens wer den uitgebracht, bleek, dat het aantal af- deelingen bedraagt 145, dat der correspon dentschappen 32, welke met de verspreide leden een contingent leveren van 15,000 leden, tegen 14,300 in het vorig jaar. Het aantal nieuwe afdeelingen bedraagt 8 en nog een paar zijn in wording.. Het aantal Zondagsscholen bedraagt onge veer 50. De commissie maakt met hoogen lof melding van de vergadering der onder wijzeressen, te Zwolle gehouden. De col- polteurs zijn gevestigd te Dordrecht en te Zwolle. De commissie voor godsdienstonder wijs en godsdienstprediking had de handen vol werk, om in de op vele plaatsen gebleken behoefte te helpen voorzien. Verder wordt gewezen op het succes van het volksblad „Nieuw Leven"; in Januari van dit jaar opgericht, telt het reeds 7200 inteekenaren en wordt in 8100 exemplaren verspreidt. Den redacteur, ds. Vrendenberg, te Warga, werd hartelijk dank gezegd. De liederenbundel wordt steeds meer verspreid. Het aantal gemeenten, dat hem als gezang boek gebruikt, neemt per jaar toe. Prof. Van Maanen gaf in overweging sprekers uit te zenden, om in slaperige streken liefde en leven voor de zaak te wekken, terwijl de heer Hugenholtz het hoofdbestuur verzocht de gemeente te Grand Rapids als een afdeeling op te nemen. Het hoofdbestuur zou beide wenken over wegen. Het reglement der commissie voor maat schappelijke belangen werd goedgekeurd. Tot leden van de commissie voor maat schappelijke belangen werden benoemd de heeren mr. H. Goeman Borgesius, te 's Hage, mr. H. Pb. De Kanter, te Brielle, P. H, Hugenholtz, te Amsterdam, en dr. H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem. De herziening van het algemeen reglement is ten einde gebracht. Een der hoofdpunten, om nl. de algemeene vergadering voortaan in de eerste helft van Juli in plaats van omstreeks 31 October te houden, (voorstel afdeeling Den Haag, door het hoofdbestuur niet ondersteund) is verworpen; een ander van het hoofdbestuur zelf om de ver slagen vooraf gedrukt aan de afdeelingen te doen toekomen, aangenomen. Voorts is uit art. 10 alinea 2, op voorstel van Sneek, geschrapt het woord „alphabetiscli", terwijl op art. 22 is aangenomen een amendement Arnhem, om 't honorarium van den secretaris jaarlijks op de algemeene vergadering te doen vaststellen, op voorstel van 't hoofd bestuur. Tot leden van het hoofdbestuur zijn be noemd de heeren mr. Th. De Haan Hugen holtz, te Haarlem, en dr. N. Niemeijer, te Sneek. De volgende jaarvergadering zal te Kampen worden gehouden. Tegen den gepens. majoor van het O.-I. leger H. J. C. J., die den heer A. C. Wert- heim, te Amsterdam, voor f 300 heeft opge licht en hem geschreven had, dat, indien de heer W. zijn klacht niet wilde intrekken, hij hem wel met zijn revolver zou weten te vinden, werd op grond van oplichting en voorwaardelijke bedreiging voor de Rechtbank te Amsterdam 2 jaren gevangenisstraf ge- eischt. J's. onmiddellijke inhechtenisneming werd gevraagd, maar door de Rechtbank niet toegestaan. Een proces tot echtscheiding van J. was reeds hangende. In de gisteren te 's Hage gehouden vergadering der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap trad als spreker op de heer P. G. Van Schermbeek, kapitein der genie, vroeger drie jaren gedetacheerd bij het leger in Japan. Hij deed eenige mede- deelingen uit zijn militaire loopbaan in dat land. De verwachting bleef niet onbevre digd, want spreker deelde in aangenamen, vaak geestigen vorm, belangwekkende bi- zonderheden mede omtrent zijn werkkring ten behoeve der defensie van Japan. Photografische en geografische verklaringen van dit uitgestrekte Aziatische Rijk, dat, gelijk spreker al dadelijk opmerkte, zeer ongeschikt is voor snelle troepenbewegingen van grooten omvangeen overzicht van de toestanden, welke daar bestonden en door hem, na aankomst, gevonden werden, zoo mede van de Japansche omwenteling en hare oorzaken, konden zijn hoorders een kort be grip geven van de geschiedenis, de ligging en den stand van zaken in het groote Rijk. Eenige uitstapjes op ander gebied en een reeks van aardige anecdoten, die de heer Van Schermbeek van zijn reis naar en zijn werkkring in Japan had medegenomen, uit gezonderd, behandelde spreker voornamelijk Japan uit een oogpunt van verdediging. Onder toejuiching der aanwezigen betuigde de voorzitter den spreker dank voor het licht, dat hij op zoo aangename wijze had laten schijnen over de defensie van Japan, een tot nu toe bijna onbekend gebied. Men schrijft ons uit Heer-Hogowaard, dd. 26 dezer: „Uit een door den heer F. Basjes, gemeente veldwachter, ingesteld onderzoek is gebleken, dat het verbrijzelen der glasruit in een coupé 3de klasse van een waggon der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, op 23 dezer, per ongeluk door een paar knapen uit deze gemeente is gedaan, en wel door met steentjes te gooien, zoodat van een schot op den trein geen sprake is." Te Westwoud is een kolfwedstrijd ge houden, waaraan 19 personen deelnamen. De eerste prijs werd behaald door den heer C. Oud, te Wervershoof, met 116 punten; de tweede prijs door den heer J. Kaagman, aldaar, met 105 punten; de derde prijs door den heer F. Van der Deure, te Enkhuizen, met 103 punten. De Rechtbank te 's Hage veroordeelde jl. Donderdag den gepensioneerden zeeofficier, die den directeur-generaal van de Maat schappij „Zeebad-Scheveningen" had belee- digd, door hem de woorden „ploert" en „bankroetier van Soerabaja" toe te voegen, tot betaling eener geldboete van f 50. Ten nadeele van den garnizoens-com- mandant te Grave is jl. Donderdagnacht uit diens bureau in de kazerne ontvreemd een bedrag van ruim f 100 in geld. De dader is nog niet opgespoord. Vanwege de gemeente Tilburg is jl. Donderdag de gedenksteen aangebracht in den gevel van het huis, waarin professor Donders het eerste levenslicht aanschouwde. Een allesbehalve verkwikkelijk tooneel kreeg jl. Dinsdagmorgen de landbouwer P. Klaassen in de Akkerstraat te Breda te aan schouwen. Toen hij de varkens ging voederen, ontdekte hij in het hok één zwijn meer dan waarop hij aanspraak maakte. Het was echter een zwijn in de figuurlijke beteekenis, want niemand minder dan een mensch had nachtlogies gezocht te midden der varkens, in wier gezelschap hij zich blijkbaar uitstekend thuis gevoelde. Na Maandag uit de gevangenis te zijn ontslagen, waar hij 6 maanden had vertoefd, was bedoelde persoon zich zoodanig aan den drank te buiten gegaan, dat hij onbegrijpe lijker wijze was terecht gekomen in het zwijnenhok, waar hij, ontdaan van zijn boven- kleederen, op een respectable laag mest zijn roes lag uit te slapen. Te Amsterdam heeft iemand bij de politie een klacht ingediend tegen een bar bier, omdat die hem.... den halven knevel had afgeschoren Volgens de „G. Crt." mag zich een meisje van den arbeider G. Gankema te Kalkwijk, dat nog slechts den ouderdom van 11 jaren heeft bereikt, in een gewicht van 147 halve kilo's verheugen, niettegenstaande zij een lengte heeft die, in vergelijking van andere kinderen op dien leeftijd, middelmatig kan worden genoemd. De geneeskundigen beweren dat dit een „gezonde" dikte is en er hoegenaamd geen ziekte bij het meisje te bespeuren valt. In de school is voor het kind een aparte zitplaats ingericht. Buitenland. Koning Milan van Servië heeft eene proclamatie tot het volk gericht, waarin ver klaard wordt, dat aangezien ernstige gevaren, welke niet van buiten komen, maar liggen in binnenlandsche tweedracht, de toekomst des lands bedreigen, de Koning een beroep doet op zijn volk en het verzoekt, de partij twisten te vergeten en samen te werken aan eene nationale reorganisatie op nieuwe grond slagen, in overeenstemming met de huidige behoeften. Met het oog daarop roept de Koning de kiezers op, om den 2 December eene nieuwe Sckuptschina te verkiezen, welke den 12 December bijeenkomen en de consti tutie herzien zal. Het Landsgericlit te Duisburg heeft het beslag op de brochure van Mackenzie doen opheffen. Graaf Moltke vierde gisteren zonder eenig officieel onthaal, gelijk hij dat de laatste jaren altijd heeft vermeden zijn 88sten verjaardag, op zijn landgoed in Silezië. Er is sprake van een huwelijk tusschen den Prins van Napels (den toekomstigen Koning van Italië) en Prinses Margaretha, zuster van Keizer Wilhelm van Duitschland» Allerlei vreemde verhalen doen de ronde in sommige Duitsche bladen over den Koning van Wurtemberg» Men zegt, dat hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2