•en H. W, N., ii Publieke Voorstelling, Toegangsprijs: Heer f 0.99, Dame 0.49. STAATSLOTERIJ. Heele en Gedeelten. ,u trekking MAANDAG 19 NOVEMBER e. I ADVERTENTIEN. Dankbetuiging. )e 's Gravenhaagsche Hypotheek bank voor Nederland verstrekt gelden ter leen, ONTVANGEN in Koppen's Verkoophuis: Pas ontvangen: Marmeren, trijpen en koperen Waterstoven. Hoog- en laagstam Vruchtboomen, platte Leiboomen, SIERBOOMEN en GR0ENBLIJ7ENDE HEESTERS, Stam- en Struikrozen, enz., W ortelsnijders. W. BEMAN, Mr. Smid, TE KOOP: m. 3000 Suikerwortelen. in den laatsten tijd geheel onder den invloed is geraakt van drie jeugdige Amerikanen, die met hem 't spiritisme beoefenen. De Koning moet hen onlangs een prachtig in gericht huis ten geschenke gegeven hebben, waar hij met hen séances houdt en zijn voor ouders doet verschijnen. Zij hebben ook velerlei onderscheidingen ontvangen en één hunner moet zelfs door den Koning in den adelstand zijn verheven. De Munchener „Neueste Nachrichte,' be helzende ongunstige berichten over den toestand van den Koning van Wurtemberg, is te Stuttgart in beslag genomen. Kilian von Hohenberg, beschuldigd van Duitsch spion te zijn, is gisteren te Nizza tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Onder de aldaar woonachtige Duitscliers heerscht deswege groote agitatie. Het schip Belle-Poule", waarmede in 1840 het stoffelijk overschot van Napoleon naar Frankrijk werd overgebracht en dat men te Toulon bewaarde, is dezer dagen naar Castigneau geboegseerd, om daar ge sloopt te worden. Het Fransclie vreemdelingenbesluit heeft den ex-Koning van Napels, Frans II, die in Frankrijk verblijf houdt, in een moei lijk parket gebracht. Deze monarch zonder kroon kan de bij het decreet vereischte stukken niet inleveren en weigert hardnek kig, ze bij de Italiaansche autoriteiten, welke hij niet erkent, aan te vragen. Boulanger geeft zijn dochter 100,000 francs als bruidschat meê. Kapitein Driant, de bruidegom, heeft verzocht uit Tunis bij 't leger in Frankrijk te worden overgeplaatst. In het schrijven van Paus Leo XIII, ter begeleiding van de gift van 300,000 francs aan kardinaal Lavigerie spreekt hij de ver wachting uit, dat deze, bij zijn pogingen tot beteugeling van den slavenhandel in Afrika, ondersteund zal worden zoowel door de Regeeringen als door particuliere personen in alle Christelijke landen van Europa. Uit berichten via Panama uit Haïti ontvangen, blijkt, dat bij den jongs ten aanval van generaal Telemaque op het Nationaal Paleis, 300 personen gedood en 500 gewond zijner waren vele vrouwen en kinderen onder. Spoorweg-ongeluk in Italië. Al blijken de eerste berichten overdreven te zijn geweest, het vreeselijk spoorwegongeval is toch van ernstiger aard dan eenig onge luk dat in de laatste 20 jaren in Italië op de spoorwegen is voorgekomen. Er zijn 19 lijken gevonden en 55 personen zijn gekwetst, sommigen slechts in lichten graad. Het schijnt, dat vele bij den ramp tegenwoordige personen zich hebben weten te redden; want liet staat nu vast, dat er 300 reizigers in den trein waren. Intusschen zijn een dame en twee Belgische monniken in 't klooster Pietra Santa te Napels komende, aan de ge volgen van hun wonden overleden, zoodat het getal dooden toch 22 is. Daarenboven werden jl. Dinsdag nog vele personen, die niet opgegraven waren, toch vermist. De Italiaan Succi, die te Barcelona weer op zich had genomen dertig dagen te vasten, heeft die proef goed doorstaan. Jl. Woensdag waren de dertig dagen ten einde, en hij heeft zich toen aan een stevig maal gezet. Zijn uiterlijk is door het vasten slechts weinig veranderd, en zijn gezond heidstoestand was al dien tijd goed. Tot op den laatsten dag is hij blijven wandelen en schermen. Hij heeft verklaard weldra op nieuw te willen vasten. Van de vier schoonsten der 19 schoonen, die op het concours te Spa bekroond werden, zal frl. Martha Sucaret, No. 1, weldra in Weenen optreden en frl. Maria Stevens, No. 3, in het Kristallen Paleis te Londen. Madame Betty Stuckart, No. 4, behaalt dagelijks nieuwe lauweren in het Reichshalle-theater te Berlijn. Mlle. Delrosa, No. 2, echter versmaadt zulk openlijk optredenzij is namelijk verloofd geraakt met een schat rijken Rus. Burgerlijke Stand. GEMEENTE 1IELDKK, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd: J. lt. llilbrands, fourier der infan terie, en T. J. Munnik. J. Swemmelaar, bootsman bij de Marine, en M. C. Arend s. D. Bekkering, rijksambtenaar, en E. Streutker. GehuwdGeene. Bevallen N. Benekcr, geb. Bijl, Z. H. Snel, geb. De Kort, D. A. M. Pomper, geb. Portegijs, Z. A. Bleijendaal, geb. Schilder, Z. G. Visser, geb. De Boer, D. M. Blokker, geb. Zeeman, D. E. Blokker, geb. Landman, D. T. Selderbeek, geb. Rooderwijn, Z. Overleden: T. Bijper, eclitgenoote van S. Sjoukes, 72 jaren. A. Wiersma, 15 maanden. B. Kramer, 23 maanden. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting en kracht. 12 12 zwtz. zwtz. zwtz. 10 k. 9 15 Barometer mM. Stand. Afw. 765.33 767.97 768.54 6.93 9.57 f 10.14 Thermometer C. Stand. Afw. 12.4 12.4 13.4 f2.3 f 4.0 f3.5 bp^ Toestand van de zee. Ingezonden mededeeling. Gedurig komen er steeds meerdere mid delen tegen den hoest aan het licht, om meestal na korten tijd wederom te verdwijnen, wanneer aan het publiek gebleken is, dat zij geheel waardeloos zijn. Voorzichtige per sonen houden zich daarom aan beproefde middelen. Onder alle laatstgenoemden bekleedt de Rijnlandsche Druivenborst- honig van W. LI. Zickenheimer, te Mainz, een extract uit de edelste wijndruiven, de eerste plaats. Hetzelve heeft zich gedu rende 21 jaren bij hoest, heeschheid, hals-, borst- en longkwalen, kinkhoest der kinderen, als onovertroffen aanbevolen en de gunst van het publiek weten te behouden. (Zie verder de advertentie in dit blad). 26;12 271 8 2712 0.! 0.93 0.91 wein. gv. Golvend W eêrsgesteldheid. Bewolkt, winderig, goedweer. Idem Bewolkt, wind, goodweer. Benoemingen, enz. Aan den heer W. v. Ravenhorst, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, is pensi oen verleend ad f 760 's jaars. De benoemde adelborst 1ste kl. D. J. A. G. E, Van den Steen van Ommeren wordt met 6 No vember a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. Bevorderd tot lsten luit. de 2de luit. L. Noest, van het 5 de bataillon lste regiment infanterie alhier. Marktberichten. TEXEL, 25 October. Ongewasschen Wol f 0.76 per kilogram. Gevischt Zeegras f 2 a 3 en gemaaid idem f 5 a 6 per pak van 100 kilogram. Aardappelen f 3.50 a 4.50 per hectoliter. ALKMAAR, 26 October. 500 stapels Graskaas; Kleine f31.Commissie f 27.50 en Middelbare f 30.per 50 kilogram. 4000 hectoliter Granen Tarwef Kogge Gerst (Chevalier) Haver Paardenboonen Bruine Boonen Citroenboonen15.a 17.- 6.10 5.75 a 6.25 4.— a 4.50 5.— a 6.20 2.25 a 4, 6.— a 7.— 12.—- a 16.75 8.50 a 16.50 9.50 10.— a 11.— 10.— 10.— a 17.50 19.— a 20.50 11.— a 14.50 Kanariezaad Lijnzaad8. Rood Mosterdzaad15. Geel ii Karweizaad Blauw Maanzaad Groene Erwten Grauwe Vale HOORN, 25 October. Ter Waag gewogen 372 stapels Kaas, wegende 115,494 kilogram. Hoogste prijs per 50 kilogram f32.voor Kleine, f27.50 voor Commissie en f 29 voor Middelbare. ENKHUIZEN, 24 October. Schapena Biggen4.a 7. Kippen 1.a 1.25 Vette Varkens 19 a 20 cents per half kilogram. Boter 60 a 65 cent per kop. Kip-eieren f 4.50 a 5.per 100 stuks. AardappelenBlauwe f 1.10 a 2.Ronde f 1.25 a 2.Uien f 0.65 a 0.90, alles per half hectoliter. BOVENKARSPEL (Station), 26 October. Eijne Bloemkool f a Grove dito f 2. a f 3.Reuzen f 4.50 a 5.50, Witte Kool f 4. a f 5.50, RoodeKoolf4.a 5.en SavooieKool f 3.50 a 4.50 per 100 stuks. Aardappelen: Ronde f a Blauwe f af., groote Uien 60 en 70 en kleine dito 75 a 90 cents per half hectoliter. Bieten f 6.a 8.50 per 1000 stuks. De Vorstin van Waldeck-Pyrmont, de moeder onzer Koningin, is ernstig ziek, ten gevolge eener longontsteking. De najaarsvergadering van de Alge- meene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk is bepaald op 14 November a. s. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de bij advertentie in dit nummer aangekondigde voorstelling der Vereeniging H. W. N. op a. s. Woensdag. De goede naam, die deze Vereeniging zich reeds op tooneel- gebied heeft verworven en het menschlievend doel, dat door haar wordt beoogd, doen een druk bezoek verwachten en maken verdere aanbeveling geheel overbodig. Bij eene uitbesteding van aardappelen ten behoeve der adelborsten van het Konink lijk Instituut voor de Marine alhier, te le veren van 1 November tot ultimo Juni 1889, het minste ingeschreven door C. Postma, alhier, ad f 3.80 per hectoliter. De lste luits. der mariniers T. J. Van Trooijen en A. J. Paehlig, gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen77, zullen den löden November naar het lste en 3de bataillon mariniers te Amsterdam en Rotter dam terugkeeren. De onlangs alhier gestichte Vereeniging tot het organiseeren van Volksbijeenkomsten opende jl. Donderdagavond in „Tivoli* de reeks der bijeenkomsten in dit seizoen. Met een gepast woord opende de Voorzitter van 't Bestuur de vergadering, met de mededee ling o. a., dat de tweede samenkomst in dit seizoen zal gehouden worden op den 75sten gedenkdag van Neêrlands herboren volksbe staan, den 17 November a. s. Nog werd in dit openingswoord hulde gebracht aan den heer Valter, die 't voordoek van 't tooneel van een wèluitgevoerd schilderstuk voorzien heeft, een vernieuwing, waarmede nu door de meeste bezoekers voor 't eerst werd kennis gemaakt. De lieeren Weber en Zur Mühlen traden achtereenvolgens als sprekers op. Eerstgenoemde gaf de novelle van Justus van Maurik „Dirk de Snorder/7 en laatst genoemde vertelde een droom, die 't oude Schriftwoord telkens in herinnering bracht „Hebt uwen naasten lief als uzelven en God bovenal.77 Op plechtige wijze werd daarop door den Voorzitter en het Bestuur aan Jan Minneboo een gouden remontoir-horloge met inscriptie en een getuigschrift uitgereikt, als blijk van waardeering zijner kloekmoedige daden, getoond bij de redding van 94 schip breukelingen pp of nabij onze kust. Ten slotte werd door de Vereeniging „O. V." ten tooneele gebracht de vaudeville: „Zon der tamboer of trompetter.77 Onder al- gemeene instemming bracht de heer Ouden hoven, lid van het Bestuur, hulde en dank aan de sprekers van dezen avond en niet het minst aan de leden der genoemde Ver eeniging, terwijl hij, mede uit naam zijner medeleden, aan de dame, die op zoo uitmun tende wijze hare medewerking had verleend, een fraaie bouquet aanbood. Door muziek uitvoeringen werden deze werkzaamheden geopend en afgewisseld. Drietal predikanten bij de Herv. gem. te Edam: W. Korvezee, te Noord-Zijpe; dr. P. A. Riedel, te Oudorp en L. Van 't Sant, alhier. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. aan den Hoorn op Texel door ds. J. Steenbeek, predikant te Nieuwleuzen. De heer Lion Blitz heeft den 26 dezer het theoretisch tandheelkundig-examen bij de Geneeskundige Faculteit der Amsterdam- sche Universiteit met goed gevolg afgelegd. De Heer en Mevrouw HAZENBERG- HABETS betuigen hunnen dank voor do vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunne Dochter. Kraamvisites worden afgewacht Dinsdag 30 en Woensdag 31 October. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en het over lijden van den Heer J. VAN DER KLEIJ, betuig ik door dezen mijn hartelijken dank. C. VAN DER KLEIJ. Kralingen, 26 October 1888. te geven door de Vereeniging op 31 October a. s., ten voordeele van het fonds voor redders van schipbreukelingen te Helder, in de zaal „Tivoli'. Aanvang 8 ure; de zaal wordt geopend ten 7 ure. Kluchtspel in 4 bedrijven, van G. VON MO SER. Kaarten te bekomen en plaatsen te bespreken tegen 10 cents extra, den 30 en 31 October, van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's na middags, en 's avonds aan het lokaal. Het Bestuur. Ten kantore van den Collecteur M. L. VAN GELDER, Hoofdgracht, zijn voor de 329,te Loterij te bekomen Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip //Sommelsdijk77, van Suriname naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen 8 uur Dungeness en kan dus morgenochtend vroeg te IJmuiden worden verwacht. Het wetsontwerp tot 't tegengaan vanover- matigen arbeid van vrouwen en kinderen is van den Raad van State terugontvangen en zal binnen enkele dagen de Kamer bereiken. Is deze voordracht wet geworden, dan mag men verwachten, dat de Regeering ten spoe digste, overeenkomstig haar belofte in de openingsrede, maatregelen zal nemen tot voortzetting der afgebroken enquête. Het is blijkbaar haar bedoeling een Staatscom missie in te stellen en deze bij een wet toe te rusten met dezelfde bevoegdheden, als aan een parlementaire commissie toekomen. De „Staatscourant77 bevat het konink lijk besluit van 24 dezer, waarbij bepaald is, dat de volgende garnizoens-veranderingen zullen plaats hebben lste reg. inf., 2de bat., 2de comp., van Assen naar Leeuwarden, lste bat., 4de comp., van Leeuwarden naar Assen3de reg. hu zaren, 4de escadron, van Amsterdam naar 's Hage, 3de escadron, van 's Hage naar Amsterdam4de reg. vest.-art., lste comp. van 's Hage naar Hellevoetsluis, 5de comp., van Hellevoetsluis naar 's Hage2de comp., van 's Hage naar Helder, 3de comp., van Willemstad naar 's Hage, 4de comp., van Helder naar Willemstad; alles met 1 Mei 1889. Op 23 October 11. overleed te Amsterdam, na een kort lijden, onze dierbare Echtgenoote, Moeder, Dochter, Zuster, Behuwddochter en Behuwdzuster, ROOSJE VAN GELDER, geb. MANHEIM, in den jeugdigen leeftijd van 30 jaren. Helder, 26 October 1888. Uit aller naam, L. A. VAN GELDER. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondergeteekende, JAN MINNEBOO, betuigt zijn oprechten dank aan de Heeren Commissie-Leden der Volksbijeenkomsten, en allen anderen, die hen stoffelijk hebben ge holpen om mij een zoo schoone en onverwachte hulde in de bijeenkomst van gisteren, in „Tivoli77, te brengen. In woorden kan ik niet teruggeven wat ik gevoelde op dien voor mij onvergetelijken avond, waarbij ieder wed ijverde, mij verdienste toe te kennen, waarvan ik mij niet bewust mocht achten daarop aanspraak te maken. Ik dank de Geachte Sprekers, die in treffende woorden mij herin nerden aan de daden, die ik immer tot een edelen plicht zal blijven achten, ze te vervullen, wanneer mij daartoe, van Hem, die hier boven is, kracht gelaten wordt. Een innig genoegen is het, en blijvend zal die getuigenis zijn voor mij en mijne makkers, te weten, dat onze hulp in de Reddingsboot steeds op waren prijs gesteld wordt. Zal er opnieuw stranding op onze kust plaats hebben, we zullen dan te meer vereenigd zijn om dat eene schoone doel te bereiken, waarbij ik wensch, immer tegen woordig te mogen zijn. Helder, 26 October 1888. JAN MINNEBOO. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. De Directeur der Staats-Loterij, (w. g.) M. A. J. LOSGERT. onder 1" hypothecair verband, tegen jaar- lijksche rente, met inbegrip van administratie kosten, van 4J°/0, terug te betalen in eens, in annuïteiten of in termijnen, en geeft 3i°/0 en 4°/„ pandbrieven uit. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat 1 la, te 's Graven- je, en te Helder bij den Heer A. J. DE JONGH. De nieuwste en fijnste Kolen- en Turf bakken met deksel, van af f 1.25 tot f 15. koperen en nickelen Haardstellen en Standaards; Haardstoffers en Blikjes; Kolen schoppen van af 7 cent. in diverse soorten, zijn gedurende den planttijd te bekomen, tegen billijke prijzen, bij W. JANSEN, aan de Laan. N.B. De beste planttijd is November en December, tot het welslagen der boomen. Door de vele afname is het mij gelukt, dezelve af te leveren, die aan alle eischen voldoen; niet goed terug. Moerbeek, gem. Nieuwe Niedorp. Te bevragen bij P. BOERMAN, W ieringerwaard^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3